• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מידע על השקעות במניות דיבידנדים גדלים

מעניין לעניין באותו עניין יש סדרת כתבות בבטטת כורסא קנדיתD: שנקראת debunking the dividend myth
http://canadiancouchpotato.com/2011/01/18/debunking-dividend-myths-part-1/
10 פרקים שמסבירים לדעתי באופן נהיר וברור את הסיכון והאשליה הגלומים בשיטה זו.
הפרק השלישי - Dividend-paying stocks are a substitute for bonds in an income-oriented portfolio מוצלח במיוחד ומחזק את הדברים של דורין שמניות דיוידנדים אינן בשום אופן תחליף לחלק של ה fixed income בתיק.
בכלל המרדף אחרי yield הוא מסוכן. אין כמו להרוויח פחות ולישון טוב בלילהo_o

3. ישנן 585 חברות שחילקו יותר דיבידנדים בכל שנה במשך העשור האחרון לפחות - כולל משבר 2008 שבו המדד התרסק ביותר משליש (ראה רשימת מניות דיבידנד של דויד פיש).
3. ישנן 336 חברות שחילקו יותר דיבידנדים בכל שנה במשך לפחות חצי יובל (25 שנה) - זה יותר מכמות הזמן שלוקח לפגוש חברה, להתחתן, להביא ילדים ולראות את הילד הראשון מסיים צבא - כמה נפילות בורסה היו ב-25 שנה האחרונות?
4. ישנן 16 חברות שחילקו יותר דיבידנדים בכל שנה במשך לפחות יובל (50 שנה) - זה יותר מכמות הזמן שלוקח לפגוש חברה, להתחתן, להביא ילדים, לראות אותם פוגשים חברה, מתחתנים, מביאים ילדים ולראות את הנכדים (בחלק מהחברה) מגיעים לגיל צבא גם כן.
המממ בוא נראה מה יוצא מזה. יש 16 חברות שחילקו יותר דיבידנדים כל שנה בין 1965-2015 (נניח, אני מסתמך על מה שכתבת).
ויש 336 שהצליחו לחלק במשך 25 שנה האחרונות- 1990-2015. אני מרשה לעצמי להניח שבנקודת הזמן 1990 מישהו אמר לעצמו - "אוקיי יש 336 חברות שהצליחו לחלק יותר במשך 25 שנה האחרונות - 1965-1990". יחד עם זאת- רק 16 מתוכן הצליחו להמשיך בזה עוד 25 שנה (פחות מ-5%).

אם ככה- איך בוחרים במה להשקיע? איך שאני רואה את זה יש כמה אופציות:
1. ללכת עם ה-336 של ה-25 שנה אחרונות- אבל אז אם לשפוט לפי העבר - רק 16 ימשיכו. איך נדע מי מהן??
2. ללכת עם ה-16 של ה-50 שנה- אבל כמה מתוכן יפלו גם כן? 1? 12? איך בוחרים?

(אני לא ציני, תוהה לגבי האסטרטגיה, כי נראה שהסטטיסטיקה חזק נגדך).

למשקיע שמעוניין בהכנסה שוטפת "אוטומטית" מתיק ההשקעות שלו יש נכס השקעה במיוחד בשבילו -- הוא נקרא אגרת חוב. אתה קונה את זה, מחזיק את זה, ומקבל התחייבות *משפטית* מהמנפיק לקבל תשלום קבוע במועד ידוע מראש.

הבעיה היא שבכל העולם, אגרות חוב - ובמיוחד אגרות חוב שהונפקו על ידי גופים שלא יכולים לפשוט את הרגל (ממשלות), נושאות היום תשואה נמוכה מאוד. ההכנסה הפסיבית המיוחלת לא גבוהה מספיק.

מה עושים משקיעים? מחפשים תשואה (הכנסה פסיבית) גבוהה יותר, או במילים אחרות, נוטלים סיכון גבוה יותר. הם משקיעים באגרות חוב קונצרניות. באג"ח זבל. בהלוואות עמית לעמית.

וכן, גם במניות דיבידנד.

מניות דיבידנד הן עדיין מניות ספציפיות של חברות ספציפיות. גם אם הן מניבות הכנסה שוטפת, נותרת בעינה העובדה שמדובר בנכס השקעה מסוכן, המקפל בתוכו סיכון ממשי, שלטעמי אינו מפוצה במלואו, להפסד מוחלט של ההון.

הדבר הבעייתי ביותר בדעתי באסטרטגיות השקעה מבוססות דיבידנד, ובמיוחד בשיגעון הנוכחי של ה-dividend growth,, הוא הנטייה הכמעט אוטומטית לרכז 100% מהתיק במספר דו-ספרתי קטן של מניות ולהניח שהכל יהיה בסדר. מספיק להעיף מבט בעמודי הפורטפוליו של כל הבלוגרים שהזכיר @daat99 -- כולם מחזיקים פחות או יותר את אותן מניות (הרי כמה חברות "אריסטוקרטיות" כבר יש?!), וכולם נותנים זה לזה חיזוק חיובי. כמו רפתנים שמשתאים זה מפרתו החולבת של חברו.

אבל לא הכל תמיד בסדר. גם חברות מגה-קאפ נקלעות לקשיים. פעם זה המשבר העולמי (2008). פעם זה מיכלית נפט שגורמת לאסון האקולוגי החמור בתבל (BP). פעם זה מעילה (ENRON). אני בכוונה מזכירה את האירועים הללו משום שהם בהגדרה "ברבורים שחורים" שגם האנליסט המדופלם ביותר, עם כדור הבדולח הצלול ביותר וסט הקריטריונים המצוחצח ביותר, לא יכול לצפות. כשאתם משקיעים בחברות ספציפיות מתוך ציפיה לקבל דיבידנד, אתם מזמנים להקה של ברבורים השחורים. זכרו שהדיבידנד בהגדרה נתון לשיקול דעתה של החברה. זה לא ריבית מאג"ח -- אין כאן כל חובה מצדה ההנהלה לשלם לכם.

אני מחזיקה רק 25% מההון שלי במניות. אבל גם את האחזקה הזו אני מעדיפה לפזר על פני 7000 חברות ברחבי העולם ולא על 50 חברות מגה-קאפ אמריקניות שנבחרו בפינצטה רק משום שהתאימו לסט קריטריונים שמבטיח כביכול שיתנהגו בהתאם לציפיות שלי בעתיד. מניות הן מנוע הצמיחה בתיק שלי, אבל הצמיחה הזו לא מבוססת על דיבידנדים, אלא על עליית ערך. השילוב של דיבידנדים+עליית ערך, או תשואה כוללת (total return), חשוב לי יותר מסך חלקיו.

אם אתם מעוניינים בהכנסה מהמניות שלכם, "צרו" את הדיבידנדים שלכם בעצמכם.
מה שמפריד בין אג"חים למניות דיבידנד אז הסיכון מצד אחד אבל גם גדילת התשואה מהצד השני.
אם אנחנו נשים 1000 ש"ח היום באגח ונמשוך את הריבית אז אנחנו נקבל את אותו הסכום בדיוק בעוד 10 שנים כאשר בפועל האינפלציה משאירה אותנו עם כוח קניה קטן יותר.
אם לעומת זאת נקנה מניית דיבידנד יציבה (נניח לרגע שהיא לא פשטה רגל וממשיכה להיות מניית דיבידנד יציבה - אני יודע שזה לא מחייב) אז השנה אני יודע מה התשואה שאני אקבל אבל בשנה הבאה ישנו סיכוי יותר מסביר שאני אקבל תשואה שגדלה יותר מהר מהאינפלציה.

זה נכון שאלו עדיין מניות וישנו סיכון מנפיק בדיוק כמו באג"חים אבל גם אג"חים של מדינות פשטו רגל בהיסטוריה (יוון, רוסיה...).
מה מחייב שארה"ב או ישראל לא יהיו המדינות הבאות שלא יכסו את האג"חים שלהן?
אני מסכים שהסיכון במניות גבוה יותר מאשר באג"ח מדינה אבל בואי לא נשלה את עצמנו שאג"ח מדינה זה 100% כסף בבנק ולא משנה מה קורה בעולם.

לגבי פיזור סיכונים.
תיק דיבידנדים יציב ממוצע מכיל בין 30 ל-50 חברות שונות (נכון שזה לא 7000 חברות).
בהינתן גדילת דיבידנד ממוצעת של 6%-10% בשנה אז משקיע דיבידנד שמחזיק 30 חברות (בתיק תיאורטי מאוזן) יכול לספוג נפילה של 2 חברות ועדיין לקבל "משכורת" גבוהה יותר בסוף השנה מאשר בשנה הקודמת.
צריך לזכור גם שהחברות הללו לא פושטות את הרגל כל יום/שנה.
הבודדות שמתרסקות בעיתות משברים מגובות ע"י האחרות שממשיכות לחלק ולהגדיל את הדיבידנדים שלהן.

מעניין לעניין באותו עניין יש סדרת כתבות בבטטת כורסא קנדיתD: שנקראת debunking the dividend myth
http://canadiancouchpotato.com/2011/01/18/debunking-dividend-myths-part-1/
10 פרקים שמסבירים לדעתי באופן נהיר וברור את הסיכון והאשליה הגלומים בשיטה זו.
הפרק השלישי - Dividend-paying stocks are a substitute for bonds in an income-oriented portfolio מוצלח במיוחד ומחזק את הדברים של דורין שמניות דיוידנדים אינן בשום אופן תחליף לחלק של ה fixed income בתיק.
בכלל המרדף אחרי yield הוא מסוכן. אין כמו להרוויח פחות ולישון טוב בלילהo_o
תודה על השיתוף, אני אראה את הסרטונים בשלב מאוחר יותר ואנסה להגיב לנקודה שהעלית.

המממ בוא נראה מה יוצא מזה. יש 16 חברות שחילקו יותר דיבידנדים כל שנה בין 1965-2015 (נניח, אני מסתמך על מה שכתבת).
ויש 336 שהצליחו לחלק במשך 25 שנה האחרונות- 1990-2015. אני מרשה לעצמי להניח שבנקודת הזמן 1990 מישהו אמר לעצמו - "אוקיי יש 336 חברות שהצליחו לחלק יותר במשך 25 שנה האחרונות - 1965-1990". יחד עם זאת- רק 16 מתוכן הצליחו להמשיך בזה עוד 25 שנה (פחות מ-5%).

אם ככה- איך בוחרים במה להשקיע? איך שאני רואה את זה יש כמה אופציות:
1. ללכת עם ה-336 של ה-25 שנה אחרונות- אבל אז אם לשפוט לפי העבר - רק 16 ימשיכו. איך נדע מי מהן??
2. ללכת עם ה-16 של ה-50 שנה- אבל כמה מתוכן יפלו גם כן? 1? 12? איך בוחרים?

(אני לא ציני, תוהה לגבי האסטרטגיה, כי נראה שהסטטיסטיקה חזק נגדך).
אתה מעלה שאלה טובה מאוד.
הדבר הראשון שצריך להבהיר הוא שהרשימה מכילה מניות בעלות רצף של הגדלת דיבידנדים כאשר בכל שנה הן חילקו בפועל יותר דיבידנדים מבשנה הקודמת.
אם חברה אינה נמצאת ברשימה זה לא מחייב שהיא הקטינה את הדיבידנדים שלה או שהיא פשטה רגל, יכול להיות שהיא פשוט הקפיאה אותם על סכום מסויים במשך שנתיים.
ניקח לדוגמא את חברת אינטל (יש לי מניות שלה).
חברת אינטל מחלקת דיבידנדים ללא הקטנה משנת 1992 ועד לדצמבר האחרון היא היתה ברשימה.
בעדכון של דצמבר אינטל הוצאה מהרשימה של דוד פיש כי במהלך 2014 היא חילקה את אותה כמות דיבידנדים כמו ב-2013.
בתחילת 2015 אינטל הכריזה שהיא מגדילה את הדיבידנדים שלה ב-4.5% בערך אבל היא לא נכנסת אוטומטית לרשימה שוב.
אם היא תמשיך בהגדלת הדיבינדים אז ב-2020 היא תיכנס לרשימה כחברה שמגדילה את הדיבידנדים 5 שנים ברציפות.
האם זה אומר שאינטל היא חברה בעייתית שמחר פושטת רגל? אולי כן ואולי לא, אני עדיין מחזיק את המניות שלה ולא מתכנן למכור.

צריך לזכור שהרשימה של דוד פיש היא רשימה של רצף הגדלות דיבידנד, לא של רצף חלוקת דיבידנד.
ניקח לדוגמא נוספת את BNS (בנק נובה סקוטיה) הם מחלקים דיבידנדים משנת 1833 (מי אמר "עד 120 שנה"? הם מנסים להגיע ל-200!) ברציפות ללא הקטנה של הדיבידנד אפילו פעם אחת.
NOTE: The Bank declared its initial dividend at the rate of 3% per annum on July 1, 1833. Payments have been made continuously since.
ברשימה של דוד פיש יש להם היסטורית הגדלת דיבידנד של 5 שנים ברציפות בלבד.

אף אחד לא מתחייב להגנה מוחלטת מברבורים שחורים כמו שאף אחד לא מתחייב מהגנה מוחלטת מפצצה גרעינית אירנית שתנחת לנו על הראש (לא, כיפת ברזל לא תעזור בזה).

כל משקיע דיבידנד הגדיר לעצמו תנאים שחברה צריכה לקיים בשביל שהוא יוכל לישון בשקט ותנאים שיחיבו אותו למכור מניה גם בהפסד.
רוב התנאים הללו הם הגיוניים כמו אם חברה מרויחה 1$ ומחלקת $2 אז לא מתקרבים (קוראים לזה Payout Ratio - היחס בין רווח למניה והדיבידנד למניה).
דרישה נפוצה נוספת היא שמכפיל רווח (מחיר המניה חלקי רווח למניה) יהיה נמוך מהמכפיל רווח ההיסטורי של החברה - כלומר החברה נמכרת ב"זול" יחסית למחיר ההיסטורי שלה.

בשורה התחתונה כאן אין נוסחאות קסם שמבטיחות 100% הצלחה או רווחים מובטחים.
בשביל להיות משקיע במניות דיבידנד צריך לעבוד קשה לפני שמתחילים ולהחליט מה התנאים שחברה צריכה לקיים בשביל שאתה תקנה את המניות שלה ותוכל לישון בשקט בלילה.
השקעה במניות דיבידנד זה לא "תקנה נייר X וזהו" כמו במדדים שבהם אתה מקבל פיזור סיכון אוטומטי בלי לחשוב בכלל.
כמו כל דבר בחיים ובשוק ההון בכלל ביחד לסיכוי ישנו סיכון.
אני מסתכן בלקבל תשואה נמוכה מהשוק (בוחר מניות ספציפיות) בתמורה לסיכוי לקבל תשואה עקבית יותר מהשוק במשברים (מניות יציבות שמגדילות את הדיבידנדים שלהן במהלך משבר).

כמו שציינתי בתגובות קודמות, הגיליון הראשון של דוד פיש הוא מדצמבר 2007 - נקודת שיא לפני משבר 2008.
אני ביצעתי סימולציה פשוטה באמצעות כל המניות שהיו ברשימה והגעתי לתשואה מפתיעה לטובה והכנסה עיקבית לאורך כל התקופה (וכן, היו חברות ברשימה שפשטו רגל, עדיין קיבלתי יותר גם מבחינת הכנסה וגם מבחינת שווי תיק).

אני יכול לפרט את התנאים המלאים שאני דורש לפני שאני קונה מניות אבל אני חושב שזה יחטיא את המטרה שלשמה התחלתי את השרשור הזה.
המטרה שלי היתה לחשוף צורת חשיבה שונה מהצורה הבסיסית של "ניצמד לשוק ונעקוף 90% מהמשקיעים/מהמרים בטווח הארוך" (אני לא טוען שהיא לא עובדת, פשוט לא מעניין אותי לעקוף 90% מהמשקיעים/מהמרים לאורך זמן).
מטרתי היא תשואה עקבית שעוקפת את האינפלציה לאורך זמן אפילו אם היא תשאיר לי שווי נכסים קטן יותר בחשבון השקעות ביומי האחרון.

אני מציע למי שמעוניין לבדוק את הנתונים לבד ולראות מה היה קורה אם הוא היה רוכש את המניות המתאימות לו בבדצמבר 2007.
אם התוצאות יהיו מעניינות אז יש מקום לחקירה יותר מעמיקה ואולי לנסח תוכנית עבודה שאיתה ניתן להתחיל.

ומבחינה פרקטית איך אתה מאזן כזה תיק? זה לא עמלות קניה מטורפות?
מבחינה פרקטית איזון נעשה ע"י רכישת מניות בכסף חדש/דיבידנדים שהתקבלו ובפועל אני חוסך את עמלת המכירה שמשלמים בתיק פסיבי שמצריך מכירה של ניירות בשביל לאזן.

אני אישית הגדרתי בתוכנית העבודה שלי שאני לא מוכר מניות כלל אלא אם כן החברה הכריזה שהיא מפסיקה/מקטינה את הדיבידנדים.

ישנם משקיעי דיבידנדים אחרים עם תנאי מכירה שונים, כל אחד בהתאם למחקר שהוא עשה ולסיבולת סיכון שלו.

מבחינה פרקטית איזון נעשה ע"י רכישת מניות בכסף חדש/דיבידנדים שהתקבלו ובפועל
כן לזה התכוונתי. לקנות 40 מניות פעם ברבעון עם עמלת קניה של 7.5 דולר זה עמלות של 1200 דולר בשנה רק על האיזון.

כן לזה התכוונתי. לקנות 40 מניות פעם ברבעון עם עמלת קניה של 7.5 דולר זה עמלות של 1200 דולר בשנה רק על האיזון.
עכשיו הבנתי.
אני לא קונה את כל ה-40 כל רבעון.
בכל פעם שיש לי סכום חדש שאני רוצה להשקיע אני בוחר מניה אחת שהיא המניה הכי אטקרטיביות מבחינת התנאים שלי ובה אני משקיע.
המניה הזו לא חייבת להיות מניה שכבר יש לי (אם כי אחרי מספיק זמן אני אמצא את אותן המניות שוב ושוב).

זו אגב הסיבה שרוב משקיעי הדיבידנדים מוצאים את עצמם עם מניות דומות רוב הזמן.
כל אחד מחפש את המניות שהכי בטוחות מבחינתו ובשורה התחתונה הם מוצאים את אותן המניות (כל אחד בנפרד) וזה מחזק את האטרקטיביות של אותן חברות אפילו יותר.

נקודה למחשבה: ליימן ברות'רס נחשבו מניית דיבידנד טובה מאוד לפני שהם פשטו את הרגל...

אחלה שירשור. @daat99 תודה רבה על ההשקעה.

אכן כל הכבוד על ההשקעה, אבל בשורה התחתונה אני עם @dimamah . החישובים שעשית פשוט היו מוטעים. מבחינת יעילות נטו, מניות דיבידנדים (כקונספט, לא כאלה ואחרות ספיציפיות) הן פחות יעילות, גם בזמן הפרישה.

אכן כל הכבוד על ההשקעה, אבל בשורה התחתונה אני עם @dimamah . החישובים שעשית פשוט היו מוטעים. מבחינת יעילות נטו, מניות דיבידנדים (כקונספט, לא כאלה ואחרות ספיציפיות) הן פחות יעילות, גם בזמן הפרישה.
אני לא ראיתי חישובים ש-dimamah עשה והסתקלות על המדדים שעוקבים אחרי מניות דיבידנד מטעה כי הם מכילים את המניות עם הסיכון הגבוה ביותר.

בכל מקרה לא טענתי שזה יותר יעיל, טענתי שזה מאפשר לי לישון יותר טוב בלילה כי אני יודע שההוצאות שלי יכוסו על ידי דיבידנדים גם במהלך משברים ואני לא צריך למכור דברים אחרי נפילה של 50% בבורסה.

אם אני מאבד תשואה עבור ידיעה זו ושינה שקטה בלילה אז אני רואה בזה כעסקה משתלמת ביותר :)

טוב חבר'ה, אני לא רוצה להעליב או משהו אבל נראה שהרבה מכם סתם מקובעים אוטומטית משום מה נגד דיבידנדים.
ל-daat99 יש כאן משהו - אפילו משהו מעניין מאוד. ראוי יותר יהיה אם במקום ישר לפסול אותו ולהאשים אותו ב"מיסטיקה" וכ'ד הייתם מקשיבים לו.

לי באופן אישי זה היה מעניין לשמוע, ואני באמת חושב עכשיו לתת יותר משקל למניות דיבידנדים בתיק שלי. גם, אל תשכחו שאין באמת דבר כזה "רווחי הון" - זו פשוט סוג של פיקציה של ה-200 שנים האחרונות. לאורך ההיסטוריה של האנושות אף פעם לא היה מושג כזה "רווחי הון" - שאתה כביכול קונה משהו בידיעה שעוד A שנים יהיה איזה פראייר שיקנה את אותו מוצר ממך במחיר גבוה יותר אלא אם כן תהיה "קריסה" ואז אחרון שנכנס לפירמידה מפסיד. דיבידנדים זה "רווחים על אמת". Old school. כמו שפעם אנשים היו משקיעים בחווה שלהם או בבית המלאכה שלהם ולהרוויח יותר כתוצאה מעליה בתפוקה ולא בהסתמך על "ערך" מדומיין.

אבל אף אחד לא מבטיח לך דיבידנדים. להגיד שמי שחילק בעבר ימשיך לחלק - זו ספקולציה שלך, שנסמכת באופן עקיף על כך שהערך של החברות יעלה... אם כבר אתה רוצה להשקיע בחברות בדרך old school שמבטיחה לך תשואה בלי קשר לעליית הערך שלהן, אז תקנה אגרות חוב קונצרניות, לא?

חשבתי לתומי שאנחנו בפורום בו האמונה הרווחת היא השקעה בכל השוק השקעה פסיבית. ומתרכזים באיך לא עוקצים אותך בעמלות.
איך הגעתם לדיון על מניות דיווידנדים כן או לא? תכף נדון בקשר בין אסטרולוגיה והבורסה.

אבל אף אחד לא מבטיח לך דיבידנדים. להגיד שמי שחילק בעבר ימשיך לחלק - זו ספקולציה שלך, שנסמכת באופן עקיף על כך שהערך של החברות יעלה... אם כבר אתה רוצה להשקיע בחברות בדרך old school שמבטיחה לך תשואה בלי קשר לעליית הערך שלהן, אז תקנה אגרות חוב קונצרניות, לא?
על אותו משקל אף אחד גם לא מבטיח לך רווחי הון. מישהו הבטיח לך רווחי הון מתישהו כשקנית מניות? - זו ספקולציה שלך שנסמכת באופן עקיף על כך שהערך של החברות יעלה.
חשבתי לתומי שאנחנו בפורום בו האמונה הרווחת היא השקעה בכל השוק השקעה פסיבית. ומתרכזים באיך לא עוקצים אותך בעמלות.
איך הגעתם לדיון על מניות דיווידנדים כן או לא? תכף נדון בקשר בין אסטרולוגיה והבורסה.
מה הקשר? מה אכפת לי מהדעה הרווחת כאן בפורום? מפריע לך לשמוע דעות שלא תואמות את הדעות שלך?
סתם כהערת אגב - אני גם לא מסכים עם דורין ברוב הדעות שלה. זה אומר שאני לא יכול לקרוא יותר בבלוג שלה או להביע את דעתי בפורום הזה?!

תראו, אם האגו שלכם כל כך גדול שאתם לא מסוגלים להקשיב לדעה שונה בלי להפוך את זה ל"מיסטיקה" ו"אסטרולוגיה" אז פשוט אל תשתתפו בדיונים האלה. תישארו בבועת הערך שלהם, חבל לנו ולכם על הזמן הזה בוויכוחים. ממתי זה לא בסדר שלא כולם בקהילה יסמנים של תיקי השקעות סולידיים? או אפילו לא מתביישים לחשוב על ספקולציות (כן, חלקנו "כופרים" ולא מתביישים בזה).

על אותו משקל אף אחד גם לא מבטיח לך רווחי הון. מישהו הבטיח לך רווחי הון מתישהו כשקנית מניות? - זו ספקולציה שלך שנסמכת באופן עקיף על כך שהערך של החברות יעלה.

מסכים לחלוטין, זו בדיוק הנקודה שלי: השקעה במניות דיווידנדים דומה להשקעה במניות אחרות, היא לא יותר סולידית ולא פחות סולידית. אני רואה רק את ההבדלים הבאים:
1. המשיכה היא בצורת דיווידנדים שמגיעים אוטומטית במקום בצורת מכירה חלקית של התיק. יש לזה יתרונות וחסרונות קטנים, שנידונו כבר, אבל אין הבדל עקרוני.
2. בהשוואה לקניית המדד הכללי של השוק - אתה מחליט להתרכז דווקא במניות מסויימות, ובכך מקטין את הפיזור.

תראו, אם האגו שלכם כל כך גדול שאתם לא מסוגלים להקשיב לדעה שונה בלי להפוך את זה ל"מיסטיקה" ו"אסטרולוגיה" אז פשוט אל תשתתפו בדיונים האלה. תישארו בבועת הערך שלהם, חבל לנו ולכם על הזמן הזה בוויכוחים. ממתי זה לא בסדר שלא כולם בקהילה יסמנים של תיקי השקעות סולידיים? או אפילו לא מתביישים לחשוב על ספקולציות (כן, חלקנו "כופרים" ולא מתביישים בזה).
צריך לזכור שזה פורום @הסולידית ולכן טבעי שהרוח פה תיטה לכיוון הדעות שלה.

נראה לי שחבל להתווכח על זה. הסוגיה נידונה גם בבלוג וגם בפוסט שלם כאן, כל אחד יחליט לפי ראות עיניו.

אתה צודק שאין מחוייבות חוקית לחברה להמשיך לחלק דיבידנדים אבל ישנו חוזה לא חתום בין החברות שמועמדות לרכישה ולבין המשקיעים שבו הדיבידנד צריך לכל היותר להישאר במצב הנוכחי או אפילו לעלות כל עוד החברה מסוגלת להמשיך לתפקד.
החברות הללו לרוב מכריזים באופן גלוי בהודעות שלהם כי אחת המטרות החשובות שלהם היא להמשיך לספק למשקיעים תשואה עקבית דרך דיבידנדים בלי להסתמך עם מישהו שיהיה מוכן לשלם יותר על המניה.

וכמו שאלקס ציין כבר, מה מבטיח לך רווחי הון בעוד X שנים?
העובדה שהבורסה בהיסטוריה תמיד עלתה?
זה לא הסתכלות במראה האחורית גם כן?
בשורה התחתונה כולנו מסתכלים במראה האחורית ואומרים:
"זה תמיד היה ככה אז בוא נראה איך נהנים מהסיכוי שזה ימשיך".
את המילה "זה" אתה יכול להחליף בהשקעה פסיבית במדדים ואני מהחליף בהשקעה במניות דיבידנד יציבות שהראו מחוייבות להמשיך לחלק ולהגדיל דיבידנדים בכל שנה.

להבנתי אנחנו בפורום השקעות (הבלוג עוסק בהשקעה פסיבית מחקה מדדים בשוק ההון, הפורום לא מוגבל רק לנושא זה).
בכל מקרה התבקשתי ע"י אחד מגולשי הפורום לספק מידע בנושא ולכן סיפקתי את המידע שברשותי.
מכאן והלאה לכל אחד ישנה הזכות להסכים, לא להסכים או להיות ניטרלי לגבי שיטת השקעה זו.

מסכים לחלוטין, זו בדיוק הנקודה שלי: השקעה במניות דיווידנדים דומה להשקעה במניות אחרות, היא לא יותר סולידית ולא פחות סולידית. אני רואה רק את ההבדלים הבאים:
1. המשיכה היא בצורת דיווידנדים שמגיעים אוטומטית במקום בצורת מכירה חלקית של התיק. יש לזה יתרונות וחסרונות קטנים, שנידונו כבר, אבל אין הבדל עקרוני.
2. בהשוואה לקניית המדד הכללי של השוק - אתה מחליט להתרכז דווקא במניות מסויימות, ובכך מקטין את הפיזור.
עכשיו אנחנו מתחילים לדבר לעניין :)

לגבי 1:
אתה צודק לחלוטין.
המראה האחורית הראתה לי (היא יכולה להראות גם לך אבל צריך לעבוד בשביל זה ולהשוות לבד) כי בעיתות משבר הדיבידנדים ממשיכים לזרום ואפילו לגדול וכל זאת בלי לפגוע בקרן עצמה (כמות המניות בפועל נשארת כמות שהיא).
לעומת זאת המראה האחורית הראתה לנו כי בעיתות משבר המדד מתרסק (הרי אנחנו מדברים על משברים) ומכירה של ניירות כאשר המדד מתרסק פוגעת בתשואה העתידית של התיק עם אפקט של ריבית דריבית (שלילית - כל מה שמכרת מעבר לכמות הרגילה מאותו רגע לא ירויח יותר אף פעם).
בהינתן שתי סיטואציות אלו כל אחד רשאי להחליט באיזו סיטואציה הוא מעדיף להיות ולפעול בהתאם לפני שמגיעים לשם.

לגבי 2:
גם כאן אתה צודק לחלוטין.
החוסר פיזור הוא החסרון המשמעותי ביותר של השקעה במניות דיבידנד.
מכיוון שכך המצב אני מתכנן להחזיק מניות של לפחות 50 חברות שונות.
אם נסתכל שוב במראה האחורית ונראה קצב גדילת דיבידנדים של 6-10% (גם בעיתות משבר - זוהי דרישה לפני שחושבים בכלל על חברה מסויימת) אז במהלך משברים אנו נהיה יחסית בטוחים.

אני אציג מעט נתונים מ-2008:
בינואר 2007 היו ברשימה של דוד פיש 138 חברות שהגדילו את הדיבידנדים שלהם במשך 25 שנה ברציפות.
מתוכם:
* 23 חילקו יותר מ-5% דיבידנדים בשנה ולכן לא רלוונטיות להשקעה עבור משקיעי דיבידנדים (סיכוי הפסקת דיבידנד גבוה).
* 74 חילקו בין 2-5% דיבידנדים בשנה ויכולות להתאים למשקיעי דיבידנדים
* 41 חילקו פחות מ-2% בשנה ומשקיעי דיבידנדים נמנעים מהם.

במהלך 2008 הפסיקו לחלק דיבידנדים או הקטינו אותם:
* 8 חברות שחילקו יותר מ-5% דיבידנדים
* 2 חברות שחילקו בין 2-5% דיבידנדים (החברות הללו הן LNC, MI).
* 0 חברות שחילקו פחות מ-2% דיבידנדים

המדדים של מניות הדיבידנדים שאנשים הציגו פה באשקול מרוכזים בחברות שמחלקות את הדיבידנד הגבוה ביותר ולכן היו חשופים לפגיעה של 8 החברות שחילקו יותר מ-5%.
למשקיעי דיבידנד בעלי תיק של 50 חברות היו לכל היותר 2 חברות בעייתיות במהלך 2008 - כבר מצב הרבה יותר טוב ממדדי הדיבידנדים למיניהם.
הערה חשובה: למשקיעי דיבידנד חשוב גם מספר שנקרא Payout Ratio שמחושב ע"י חלוקת הדיבידנד ברווח למניה "DIV/EPS" - מספר זה צריך להיות קטן ככל הניתן כאשר מתחת ל-60% זהו משקל טוב ומעל 100% פוסל את החברה להשקעה.
מכיוון שלא חישבתי אותו ישנו סיכוי שגם 2 החברות שהפסיקו לחלק דיבידנדים לא היו מועמדות להשקעה.
מי שרוצה לבדוק זאת צריך לאתר את ה-EPS של החברות הללו מינואר 2008 ולחלק אותו בדיבידנד השנתי שהחברות חילקו ולראות מה המספר שמתקבל.

ניקח סיטואציה בעלת סיכוי נמוך שבה 3 חברות מתוך 50 חברות בתיק של משקיע דיבידנד הפסיקו לחלק דיבידנדים לחלוטין באותה השנה (כמו שראינו ב-2008 המצב היה יותר טוב).
לצורך הפסימיות נניח ששאר 47 החברות הגדילו את הדיבידנד ב-6% בלבד (היסטורית הדיבידנדים גודלים ביותר מזה גם בעיתות משבר).
בגלל הפסקת הדיבידנד של 3 חברות אנו למעשה איבדנו 6% מהמשכורת שלנו (כל חברה מחלקת בערך 2% מהמשכורת שלנו).
בגלל גדילת הדיבידנד של 6% של 47 חברות אנו הגדלנו את המשכורת שלנו ב-5.64% אחוז.
כלומר בסיטואציה זו שבה מראש לקחתי נתונים יותר גרועים משמעותית ממה שקרה ב-2008 משקיע הדיבידנד איבד בסה"כ 0.36% מההכנסה שלו.
מכיוון שהוא לא היה צריך למכור מניות כלל אז עיקר התיק שלו נשאר כמות שהוא בשביל להתאושש בשנים העוקבות.
לעומת משקיע הדיבידנדים, משקיע המדדים היה ככל הנראה מחוייב למכור מניות בכמות גדולה יותר דבר שהיה פוגע בפוטנציאל ההתאוששות של התיק לאחר המשבר.

אז נכון שמשקיע דיבידנד לא מפזר את הסיכון שלו על פני אלפי חברות אבל האם הפיזור עוזר למשקיע מדדים או שפיזור על 50 חברות דיבידנד יציבות הוא מספק?

מצאתי קרן עם טיקר PID.
הקרן משקיעה בחברות שהגדילו את הדיבידנד בכל אחת מ-5 השנים האחרונות.
VIG - משקיעה בחברות שהגדילו את הדיבידנד ב- 10 השנים האחרונות.
SDY - משקיעה בחברות שהגדילו את הדיבידנד בכל שנה מה- 25 שנים האחרונות - בדיוק כמוך.

מצאתי קרן עם טיקר PID.
הקרן משקיעה בחברות שהגדילו את הדיבידנד בכל אחת מ-5 השנים האחרונות.
VIG - משקיעה בחברות שהגדילו את הדיבידנד ב- 10 השנים האחרונות.
SDY - משקיעה בחברות שהגדילו את הדיבידנד בכל שנה מה- 25 שנים האחרונות - בדיוק כמוך.
כאן הטעות הנפוצה (ו-dimamah כבר ציין אותן).
ניירות אלו משקיעות במניות דיבידנד לפי תשואת הדיבידנד שלהן ולכן חשופות לסיכון גבוה יותר ממשקיעי דיבידנד.
כמו כן פעולות האיזון הורגות את הרווחים של משקיעי הדיבידנדים.
משקיעי דיבידנד לרוב לא מוכרים מניות כלל, גם לא בשביל לאזן - מדדים לעומת זאת מוכרים מניות כל הזמן.

PID: דורשת רק 5 שנים של הגדלת דיבידנדים - הן לא שרדו משברים....
משקל מניה באינדקס נקבע לפי תשואת הדיבידנד שלה ולכן היא תיתן משקל עודף למניות עם הסיכון הגדול ביותר...

VIG: משקיע בכל המניות לפי המשקל שלהן וחשוף למניות עם הסיכון הגבוה של הקטנת דיבידנדים.

SDY: עוקב אחרי "S&P High Yield Dividend Aristocrats Index" כלומר קונה את המניות עם הסיכון הגבוה ביותר.

אני חוזר שוב (וזה נאמר באשכול זה בעבר) - משקיעי דיבידנד בורחים כמו מאש ממניות עם תשואת דיבידנד גבוה בגלל רמת סיכון גדולה יותר ומדדי דיבידנד לעומתם מחפשים ספציפית את המניות הללו.

זה כמו לבוא ולהגיד "לחצות את הכביש בלי מעבר חציה זה מסוכן".
אם אתה בכביש מהיר אז אתה צודק.
אם אתה בכביש ברחוב ללא מוצא שיש בו בדיוק 4 בניינים זה נראה לי שתהיה בסדר.
בדוגמא הזו משקיעי הדיבידנד נשארים ברחובות הקטנים בלי תנועת רכבים ומדדי הדיבידנדים מחפשים את הכבישים הראשיים עם עשרות נתיבים.
מי יידרס קודם?

כאן הטעות הנפוצה (ו-dimamah כבר ציין אותן).
ניירות אלו משקיעות במניות דיבידנד לפי תשואת הדיבידנד שלהן ולכן חשופות לסיכון גבוה יותר ממשקיעי דיבידנד.
כמו כן פעולות האיזון הורגות את הרווחים של משקיעי הדיבידנדים.
משקיעי דיבידנד לרוב לא מוכרים מניות כלל, גם לא בשביל לאזן - מדדים לעומת זאת מוכרים מניות כל הזמן.

PID: דורשת רק 5 שנים של הגדלת דיבידנדים - הן לא שרדו משברים....
משקל מניה באינדקס נקבע לפי תשואת הדיבידנד שלה ולכן היא תיתן משקל עודף למניות עם הסיכון הגדול ביותר...

VIG: משקיע בכל המניות לפי המשקל שלהן וחשוף למניות עם הסיכון הגבוה של הקטנת דיבידנדים.

SDY: עוקב אחרי "S&P High Yield Dividend Aristocrats Index" כלומר קונה את המניות עם הסיכון הגבוה ביותר.

אני חוזר שוב (וזה נאמר באשכול זה בעבר) - משקיעי דיבידנד בורחים כמו מאש ממניות עם תשואת דיבידנד גבוה בגלל רמת סיכון גדולה יותר ומדדי דיבידנד לעומתם מחפשים ספציפית את המניות הללו.

זה כמו לבוא ולהגיד "לחצות את הכביש בלי מעבר חציה זה מסוכן".
אם אתה בכביש מהיר אז אתה צודק.
אם אתה בכביש ברחוב ללא מוצא שיש בו בדיוק 4 בניינים זה נראה לי שתהיה בסדר.
בדוגמא הזו משקיעי הדיבידנד נשארים ברחובות הקטנים בלי תנועת רכבים ומדדי הדיבידנדים מחפשים את הכבישים הראשיים עם עשרות נתיבים.
מי יידרס קודם?

זה מה שכתוב בבלומברג :

SPDR S&P Dividend ETF is an exchange traded fund incorporated in the USA. The Fund's objective is to replicate the price and yield of the S&P High Yield Dividend Aristocrats Index. The Index measures the performance of 60 highest dividend yielding S&P Composite 1500 constituents that have followed a managed dividends policy of consistently increasing dividends every year for 20 years.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
אורי ג. מידע על השקעות במניות ערך שוק ההון 95
S בניית תיק השקעות - חשיפה לנדלן, אבטחת מידע וחשיפה למט"ח שוק ההון 0
sogi שיקולי אבטחת מידע בבחירת בית השקעות / ברוקר שוק ההון 122
U מקורות מידע מיסים 12
A מכירת ESPP ללא מידע על סכום מכירות מיסים 5
Finfree חסכון לכל ילד - איניפיניטי הלכה - הרהור כפירה(ע"ב מידע) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Lag המלצות על ספרים/מקורות מידע בנושא כלכלה בארגונים אוף טופיק 1
AsherV פרטיות ואבטחת מידע אוף טופיק 3
A מידע רישום בטאבו נדל"ן 9
C האם מידע על רווח והפסד לא נכלל בטופס 1042-S? מיסים 3
ז אבטחת מידע - התייעצות התפתחות אישית 8
341Omer מידע חסר בדוחות הכספיים של Bank Of America ?! שוק ההון 5
A מישהו יודע כיצד ניתן להשיג מידע על כמה הרוויחו המדדים המובילים שוק ההון 1
A האם מישהו מכיר מקור מידע שיראה לי בכמה עלו ממדי המניות של אירופה (stoxx600) , ארה"ב (S&P500) ומדד המניות העולמי? פוסטים מאיכות נמוכה 3
ב מקורות מידע על מינוף שוק ההון 1
ח מידע על אחוזי השווקים שוק ההון 1
J אבטחת מידע ומיסוי ריאלי צמוד מדד לצרכן שוק ההון 3
G שליפת מידע עבור קרן השתלמות תשואה שנתית - דרך api או קובץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א איפה אפשר למצוא מידע לגבי התשואה הפנימית והמח"מ של קרנות כספיות ? שוק ההון 2
N מנהל עסקים כלכלה עם התמחות במערכות מידע התפתחות אישית 18
Y מידע פיננסי שוק ההון שוק ההון 8
A יש למישהו מידע על מדדים שונים שוק ההון 3
ט יש מידע על דמי הניהול הממוצעים (פנסיה, ביטוח מנהלים) שמשלמים הישראלים? פוסטים מאיכות נמוכה 3
הסולידית הערה כללית על פרסום מידע אישי ופיננסי באינטרנט יומני מסע אישיים 0
א מידע על החזר מס שהתקבל מיסים 9
ת מבחינת אבטחת מידע עדיפה סיסמה או שלא תהיה סיסמה? אוף טופיק 4
P מידע על ishares floating rate bond etf שוק ההון 4
GoldenFace מקורות מידע על נדלן נדל"ן 3
מ הסבה מקצועית למדעי הנתונים / מערכות מידע התפתחות אישית 5
F מיצוי מידע מהלינקדין אוף טופיק 1
וינסנט מידע רגיש במכתבים עם טפסי מס מארה"ב שנשלחים בדואר אוף טופיק 2
DiverGirl מקורות מידע על תעשיות/ענפים שוק ההון 6
L שאלה על מידע פנים שוק ההון 24
N מערכות מידע עכשיו במכללה או באוקטובר הבא באוניברסיטה? התפתחות אישית 8
ה קניית נדלן בחול מקורות מידע נדל"ן 3
E מידע על מיסוי בישראל וארץ המקור ממכירת דירה בחו"ל פוסטים מאיכות נמוכה 1
א מידע על מניה שוק ההון 5
S איתור מידע עדכני על תיק בניין נדל"ן 7
הפרופסור חשבונאות עם מערכות מידע או משפטים ? התפתחות אישית 3
צ מידע על השקעה בקרית מלאכי נדל"ן 29
Yuvalbuz3 אבטחת מידע - מבוקש? או נישה ועבודה תשתיתית לא מוערכת ? התפתחות אישית 10
R "להכות את השוק" מחפש מידע פוסטים מאיכות נמוכה 4
1337justme מידע היסטורי של מחירי מדד אג"ח ממשלתי כללי שוק ההון 13
flower Phishing - אבטחת מידע אוף טופיק 5
B מהנדס מערכות מידע התפתחות אישית 8
P לחברות אשראי גישה למאגרי מידע על כלל האוכלוסיה? אוף טופיק 4
T מציאת מידע על אג״ח של חברות בחו״ל שוק ההון 1
C מהן הקבוצות פייסבוק שאתם מצליחים לקבל מתוכן מידע מאוד איכותי או מעניין? אוף טופיק 17
G מידע בלבד בלי המלצה שוק ההון 7
ב מדעי המחשב באונ' באריאל, או מערכות מידע באונ' חיפה התפתחות אישית 35

נושאים דומים

Back
למעלה