• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מודיס צפויה להוריד את דירוג האשראי של ישראל

מעבר לכך - אני חושב שצריך להבין מהו שמאל.
במחנה הימין היום, מקובל ששמאל הוא ליברל שפחות מתייחס למסורת ולדת.
נכון, נפתלי בנט חובש כיפה, אבל כתפיסה המפלגה שלו קידמה מדיניות "שמאל" בנושאי דת ומדינה.
מסכים עם ההגדרה אבל אם כך למה בעצם להשתמש במושגים הלא קשורים של "שמאל" ו"ימין".
לא עדיף פשוט לומר "ליברל" מול "שמרן"?
את מי משרת המיתוג הזה של מתנגדי הקואליציה כ"שמאל"? ;)

איפה אפשר למצוא את המסמך המלא?
בתשלום
אני מניח שההורדה היא שילוב יותר מגורם אחד אבל נראה לי סביר שההשלכות הישירות של המלחמה הן העיקר.
ההורדה היא אכן שילוב של יותר מגורם אחד' אבל הזילזול של הממשלה בגרעון, וממנו הצפי שהגרעון לא ירד בשנים הקרובות, הוא גורם משמעותי, כמו גם החולשה של הכנסת והממשלה. גורם סיכון משמעותי אחר אחריו מודיס תעקוב בחודשים הקרובים הוא הסיכון של הרחבת המלחמה לצפון וההשלכות הכלכליות.
אם הבעיה היתה רק העתיד, זה לא אמור להתבטא ב"צפי" ולא בציון הראשי?
ירידת דרוג האשראי עצמה לא היתה הפתעה כי הוא כבר מתומחר בשוק - האג״ח של ישראל ל 7 ול10 שנים כבר מתומחר בריביות גבוהות יחסית של ~ 5.3% ו5.6% בהתאמה.
מה שהפתיע זה תחזית שלילית בנוסף להורדת הדרוג עצמו.

נערך לאחרונה ב:
אני מניח שההורדה היא שילוב יותר מגורם אחד אבל נראה לי סביר שההשלכות הישירות של המלחמה הן העיקר. אם הבעיה היתה רק העתיד, זה לא אמור להתבטא ב"צפי" ולא בציון הראשי?
מרץ 2023 - https://www.calcalist.co.il/local_news/article/h1rqfxbyn
אפריל 2023 - https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001443868

ייתכן והעתיד כבר כאן.
לא תמיד "לדחות לממשלה הבאה מה שאפשר לעשות כרגע" זו הטקטיקה הכי חכמה.

ועכשיו גם דרוג האשראי של הבנקים יורד. לא מפתיע, אבל כשמחברים לסיפור על הסנקציות האמריקאיות נגד מתנחלים אלימים, נראה כי מדובר באיום רציני. בקואליציה כבר נשמעים קולות שמעבר לכך שהמדינה צריכה לפעול הבניין מול האמריקאים (הגיוני, ודאי לשיטת מי שמדובר ברועי צאן תמימים), אלא גם ללחוץ על הבנקים לא לציית לצווים. זה משיק צ'יקן מאד מאד מסוכן. בפרט לאור המוניטין הגרועים של הבנקים בישראל שכבר שילמו מחיר כבד על הפרת החוק בארה"ב.

קודם כל, תמיד כיף לקרוא את התגובות המפורטות והמנומקות שלך
תודה!

במחנה הימין היום, מקובל ששמאל הוא ליברל שפחות מתייחס למסורת ולדת.
נכון, נפתלי בנט חובש כיפה, אבל כתפיסה המפלגה שלו קידמה מדיניות "שמאל" בנושאי דת ומדינה.
הגדרה מעניינת מאוד,
ואני חושב שזו הפעם הראשונה שאני רואה אותה נכתבת שחור על גבי לבן.
אבל אני לא בטוח שכלל מחנה הימין הנוכחי מודע להגדרה הזו, בטח שלא כלל הציבור...

הטיעון כלפי הממשלה הקודמת היה שהשמאל הסכים לאחדות רק עם מי שנוח לו\מוותר על עמדותיו.
עם אבי מעוז הם לא היו יושבים, נכון?
ממילא, זה לא רצון אמיתי לאחדות, אלא לאחידות.
זה לא ממש אחידות -
גם בנושא דת ומדינה יש הבדל עצום בין בנט למרצ למשל.

אבל מעבר לזה - זכורות לי דוגמאות היסטוריות של ישיבה משותפת של השמאל עם הימין, כולל אנשי ימין שאני מניח שאתה לא רואה אותם כ"מוותרים על עמדותיהם".
למשל בממשלת ישראל ה28, ישבו ביחד למשך כשנה מרצ, ש"ס והמפד"ל,
וזה היה בתקופה שהרב דרוקמן היה מספר 2 במפד"ל.
אני מניח שדעתך על הרב דרוקמן שונה מדעתך על בנט, צודק או לא?

**

אגב, מעניין שדיברת כאן על אחידות, כי אני נוטה להאמין שחלק מבעיות הממשלה הנוכחית מגיע מאחידות גבוהה מדי.
אני שואל את עצמי כבר תקופה איך זה שהחלקים בקואליציה שאינם מחפשים תועלת אישית מחברותם בממשלה (שיפוץ בריכות, טיסות יקרות לחו"ל, מינוי חברים ועוד) -
איך גם הם מוכנים לעשות הכל כדי שהממשלה תמשיך בכיוונה הנוכחי?

סתם כדוגמא, איך סמוטריץ' שדיבר במצע שלו על:
תקציב המדינה הוא הביטוי הגבוה ביותר של סדרי העדיפויות הלאומיים של הציבור ונבחריו,
ומשום כך עליו להיקבע מתוך כובד ראש ואחריות מוסרית.
האחריות המוסרית אינה מוגבלת לציבור הבוחרים בדור הנוכחי אלא עליה לקחת בחשבון גם את טובתם ושגשוגם של דורות העתיד.

אנו סבורים כי אמנם הגירעון הגבוה בשנת 2020 היה הכרח בל יגונה כתוצאה ממשבר הקורונה, אולם לא יהיה נכון להמשיך במתווה הקיים גם בשנה הנוכחית.
מתוך דאגה לדורות העתיד, שעל כתפיהם תיפול מעמסת החובות,
אנו נפעל להחזרת מתווה הירידה ביחס החוב-תוצר במהירות האפשרית.

מתווה אחראי ושקול שבו נזהרת המדינה בשימוש בכספי ציבור שלא לצורך,
יאפשר גם את יציבותה הכלכלית בהווה ותגביר את אמון המשקיעים במדינה.

איך זה שאותו סמוטריץ' מאשר תקציב כל כך שונה,
שאינו מוריד את יחס החוב-תוצר,
אינו "זהיר בשימוש בכספי ציבור שלא לצורך" (לפי דברי סמוטריץ' עצמו - שניסה לדרוש מביבי סגירת משרדים, וסורב),
אינו "מאפשר את יציבותה הכלכלית" של המדינה,
ובטח שלא "מגביר את אמון המשקיעים"?

וזה לא רק עכשיו אחרי המלחמה, אלא גם לפני כן...

אז אפשר לומר שהוא התקפל בפני ביבי, השרים החרדים, דרישות המגזר שלו עצמו ועוד, והעדיף להפר את המצע
(אגב, לא הפרה של הצהרת בחירות ערטילאית כמו בנט, אלא הפרה של מצע כתוב).

אבל לפי הראיונות שלו נראה שהוא גם מאמין בתקציב הזה,
וזה קשה ליישוב לאור המצע ולאור הראיונות לפני הבחירות.

הסיבה היחידה שאני יכול להעלות בדעתי לזיגזג הזה היא שהוא מוקף בבועה.
נראה שכמעט כל מי שהוא בא איתו במגע משדר לו שיש דברים (כמו כסף קואליציוני למטרות מסוימות)
שחשובים יותר מדירוג האשראי, יותר מתחמושת לצבא, יותר מבריאות הציבור, ואפילו יותר מאחדות העם.
אז פלא שאותם דברים הופכים בעיניו לשיקול ראשי להישאר בממשלה שלפי הערכים שלו לפני הבחירות הוא היה אמור לרצות להפיל?

ויש גם עוד שיקול -
אם אתה הסמן הימני/דתי בממשלה מגוונת, אפשר להציג כל דבר כהישג לבוחרים.
אבל בממשלה שכולה תמימת דעים בנושא מסוים, צריך להקצין עמדות באופן ניכר כדי להראות "הישגים", גם אם הקצנת העמדות הזו באה על חשבון האחדות או מטרות אחרות.

ידיעה מעניינת מתוך ראיון עם יו"ר ההסתדרות היום:
לטענת בר דוד, נתניהו פועל מתוך שיקולים קואליציוניים בלבד, והוא אחראי גם להורדת דירוג האשראי של ישראל - "שערורייה" שיכולה הייתה להימנע, לדבריו.
לטענתו, הוא שוחח עם נתניהו [ו]עם שר האוצר בצלאל סמוטריץ' כדי לתקן את התקציב ולהתאימו למצב המלחמה, כולל סגירת משרדי ממשלה מיותרים, אך השניים לא התייחסו.

לא מפורט מה זה "כולל" מעבר לסגירת משרדי ממשלה מיותרים,
אבל נשמע שהוא הסכים לקיצוצים נוספים אם רק היו עושים צעדים ומראים שגם הקואליציה מקצצת טיפה.

הוא אמר את זה בפירוש בעבר:
״ככל שלא אראה מהלכים הכרחיים של הממשלה בקיצוץ משרדים מיותרים, העברת תקציבים למאמץ המלחמתי וביטול הכספים הקואליציוניים - שלא יפנו אליי בכלל למהלכים של קיצוץ במגזר הציבורי, שפועל כל העת סביב השעון במאמץ המלחמתי"

מדהים שהממשלה מוכנה לספוג העלאת דירוג (ריבית גבוהה לשנים ארוכות קדימה),
ולספוג עלויות גבוהות יותר במגזר הציבורי,
רק כדי לספק אתנן פוליטי לכמה נבחרי ציבור שירגישו חשובים עם התואר "שר".

אני מצטט כאן שוב חלק ממה שהבאתי בתגובה הקודמת (הארוכה מדי :)) מתוך המצע הכלכלי של מפלגת "הציונות הדתית":
תקציב המדינה הוא הביטוי הגבוה ביותר של סדרי העדיפויות הלאומיים של הציבור ונבחריו,
ומשום כך עליו להיקבע מתוך כובד ראש ואחריות מוסרית.
האחריות המוסרית אינה מוגבלת לציבור הבוחרים בדור הנוכחי אלא עליה לקחת בחשבון גם את טובתם ושגשוגם של דורות העתיד.
[...]
מתווה אחראי ושקול שבו נזהרת המדינה בשימוש בכספי ציבור שלא לצורך,
יאפשר גם את יציבותה הכלכלית בהווה ותגביר את אמון המשקיעים במדינה.
אני חותם על כל מילה בציטוט הנ"ל,
חבל רק שזה נשאר על הנייר בלבד...

אם יו"ר ההסתדרות (!!) קורא לממשלה לקצץ והממשלה מתעלמת,
זו בבירור ליגה אחרת של חוסר אחריות.

הסיבה היחידה שאני יכול להעלות בדעתי לזיגזג הזה היא שהוא מוקף בבועה.
יותר בכיוון שלפי הסקרים היום הוא מתחת לאחוז החסימה.

אחרי שאתה רואה איך מפלגות מפרות את המצע שלהן ברגל בוטה ולא נענשות על כך, למה אתם מצפים ממפלגות אחרות לכתוב מצע?

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
F לאיזה גיל מתייחס 'פנסיה צפויה' פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
M קרן עולמית צמודה למדד או קרן עוקבת סנופי צמודה לדולר - מי צפויה לתת תשואה ריאלית גבוהה יותר? שוק ההון 10
deussex בשנת 2022 צפויה להיפסק הנפקת איגרות חוב מיועדות לקרנות הפנסיה בישראל פוסטים מאיכות נמוכה 25
stamEhad השפעה צפויה של עליית ריבית ושל אינפלציה גבוהה על סוגי נכסים שונים שוק ההון 27
ג קצבה חודשית צפויה מקופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
S מה אתם עושים עם החיסכון שלכם בימים של אינפלציה צפויה? שוק ההון 18
מ תוחלת תשואה צפויה מאגח ממשלתי שוק ההון 9
שודד הפינג פונג סקר - תשואה שנתית צפויה מתיק 100% מניות ל - 20 שנה. שוק ההון 26
ayeletavr עצה פסיכולוגית/כלכלית לגבי ירושה צפויה צרכנות פיננסית 29
Jane Doe המלצה על החישוק - מיזם חביב שהוקם כדי להוריד את יוקר המחיה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
D איך להוריד למינימום את התשלום המיוחד לרו"ח לדיווח על QEF ל-IRS? מיסים 0
ט ביטוח חיים - להעביר לפנסיה? או איך להוריד דמי ניהול צרכנות פיננסית 4
S כבר זמן מה אני חושב להיכנס לבורסה אבל עדיין מחפש דרך להוריד את הסיכון דרך פיזור טוב יותר שוק ההון 42
T מאמר וקישור לספר (Understanding big debt crises)- מישהו הצליח להוריד? התפתחות אישית 9
efrat איך להוריד עמלת כרטיס אשראי בעיסקאות מט״ח צרכנות פיננסית 3
Zegman האם מישהו הצליח להוריד דמי ניהול בביטוח מנהלים עם מקדם מובטח צרכנות פיננסית 12
A האם אפשר להוריד דמי ניהול בביטוח מנהלים ישן? צרכנות פיננסית 4
Z אם מפקידים סכום של כמה מאות ש"ח בבת אחת לפנסיה האם ניתן להוריד את שוק ההון 22
ה כמה נחשב יתרה גבוהה בקופת גמל כדי להוריד דמי ניהול? צרכנות פיננסית 4
ש ביטוח מנהלים- האם אפשר להוריד עמלות? האם כדאי להחזיק באופן עצמאי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 4

נושאים דומים

Back
למעלה