• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מודיס צפויה להוריד את דירוג האשראי של ישראל

אני בסה''כ מנסה לצאת מהלופ' האין סופי של הוויכוחים כאן שנידונו כבר מאות עמודים ויידונו כנראה עוד, ללא הצלחה יתירה עד עכשיו לאי מי מהצדדים
יש דרך לצאת מלולאה מחשבתית - שימוש בתער אוקהם
(לא המשתמש בפורום שהגבת לו כאן, אלא העיקרון הפילוסופי לפיו ההסבר הפשוט ביותר הוא גם בדרך כלל הנכון ביותר).

אם אתה בעצמך מרגיש שהאחדות בעם מתרופפת,
אם אתה רואה שמצב הביטחון בצפון ובדרום לא משהו,
אם אתה רואה שמצב הכלכלה מתדרדר (הורדת דירוג ראשונה מאז ומעולם),

אז אפשר לתלות את האשם בהסכמים שקרו לפני יותר מ30 שנים,
בזה שמוד'יס תומכים בחמאס ובחיזבאללה (משום מה עד היום כשהם דירגו את ישראל במקום גבוה מאוד בעולם - הרבה מעל מדינות עשירות כמו ערב הסעודית - הם לא היו אנטישמיים),
ובעוד מיליון ואחד תירוצים מופרכים,
או שאפשר לקבל את ההסבר הפשוט לפיה ההנהגה הנוכחית אינה מביאה אותנו למקומות טובים.

מה נשמע יותר הגיוני?

נערך לאחרונה ב:
נראה לי שאנחנו קצת מפספסים את הנקודה-
באותה מידה אנחנו יכולים לנסות להבין מה מאחד ומחבר בין שני בני זוג, או בין הורה לילדו:
האם ההסכם ההדדי שאף אחד לא יפגע בשני?
אולי זכויות וחובות הדדיות בנישואין/בקשר בין ההורה לילד?
אולי איזו דעה משותפת פוליטית? או כלכלית?
ברור לשנינו שלא אף אחד מהדברים הללו, ושכל הדברים הנ''ל הם אכן נצרכים וחשובים, אבל הם בתוך המסגרת של חיי נישואין, הם פרטים קריטיים לעיתים, אבל הם לא הקשר עצמו.
בחברה עם מוסר אנשים בדרך כלל לא פוגעים אחד בשני.
כשתינוק נולד משתחררים הורמונים X ולא Y, "ריח של תינוק" הוא דבר שעדיין נחקר.
וכן אדם מרגיש מחוייבות כלפי אדם אחר אם החליט לבוא עימו בברית נישואין זו או אחרת/ אדם שיש לו קשר ביולוגי ישיר "נושא את הגנים שלי לדור הבא".

בה במידה ניסיתי להבין מהו הדבר הגדול שמעל כל הפרטים שמחבר ונותן זהות אחת לעם היהודי (אפשר לשאול את זה כל זהות אחרת ועם אחר ג''כ, כמובן). זה הכל, אם אתה חושב שאין דבר כזה ושכל הקשר בין שש מיליוני הפרטים היהודים שגרים כאן הוא עניין של נוחות גרידא, כמו דיירי בניין, -סבבה. אני חושב (או לפחות מנסה לחשוב) אחרת, מאמין ומקווה שיש עוד אנשים בארץ הזו שמסכימים איתי.
הקשר כיום?
שבאיזו נקודה בזמן אחורה - ההורה הקדמון חלם להגיע לישראל, גורש לישראל, עלה לישראל ועד היום מערכת החינוך הצליחה להחדיר ערכים של "כאן עדיף", הוא הגיע למסקנה שהוא לא רוצה לנסות במקום אחר, רוצה להשאר קרוב למשפחה ולמוכר לו.
האם חסיד X מרגיש קשר טוב יותר ליהודי מתל אביב או לחסיד בברוקלין?

בהינתן שככה אתה חושב על החברה החרדית/דתית (וזה לגיטימי כמובן) האם אתה חושב שהם חושבים עליך דברים גרועים יותר? באם לא, אזי העסק די מתאזן (לצערנו), לא?
תלוי, "בור ועם ארצות", "תינוק שנשבע"... נחשב גרוע יותר?

ועוד שאלה, האם אתה מתייחס לאמונות/ערכים שלך כאמת מוחלטת (דמוקרטיה, שוויון, חירות וכו')?
מבין כל שיטות השלטון שנבחנו עד היום, הדמוקרטיה היתה הכי פחות גרועה.
אני יכול לטעון ש"שיוויון" לא היה אף פעם בשום מקום, כי תמיד יקפוץ מישהו ויטען שלשכן היו תנאים טובים יותר בגלל היכרות של ההורים את...
כי תמיד מישהו יטען שהוא מרגיש שהוא מקופח.
השאלה היא האם אתה מעוניין לחיות בחיים בלי שיוויון בפני החוק (שהשליט יכול פשוט להחליט לעצור/ להרוג אותך, כי נכנסת לו לעין מצד שמאל הבוקר)
האם אתה מעוניין שילדייך יחיו במקום עם שיוויון בפני החוק?
האם אתה מעוניין לחיות בידיעה שיש לך את החירות לעבור ממקום למקום? שיש לך בעלות על נכסים?
או שאתה חושב שרוב האנשים מטומטמים ועדיף שהחכם ישלוט בכל ופשוט מקווה שיגיע יומך "להיות החכם"?

אנחנו עוד מחכים ל"משיח בן דוד" ויש כאלו שפועלים להביאו...
האם הסיפור של בת שבע מראה על יכולת מוסרית עדיפה של דוד על יתר היהודים?
איזה סיפורים נוספים לא נכנסו לספר?
האם לפי הסיפור הזה... נתניהו עדיף על דוד?

אנחנו עוד מחכים ל"משיח בן דוד" ויש כאלו שפועלים להביאו...
האם הסיפור של בת שבע מראה על יכולת מוסרית עדיפה של דוד על יתר היהודים?
איזה סיפורים נוספים לא נכנסו לספר?
האם לפי הסיפור הזה... נתניהו עדיף על דוד?
תראה שבט בנימין תמיד הרגיש מקופח מאז שדוד עלה לשלטון.

זו כמובן לא תשובה למה שניסיתי לטעון ולהעביר בהודעה שעליה הגבת, אבל עזוב שניה- בהינתן שככה אתה חושב על החברה החרדית/דתית (וזה לגיטימי כמובן) האם אתה חושב שהם חושבים עליך דברים גרועים יותר? באם לא, אזי העסק די מתאזן (לצערנו), לא?
לא כל כך מעניין אותי מה אנשים אחרים חושבים עלי. מה שמעניין אותי זה שאזרחי המדינה יתחלקו באופן שווה בעבודה לתחזוקת המדינה, ובאופן שווה בקבלת דברים מהמדינה.

ועוד שאלה, האם אתה מתייחס לאמונות/ערכים שלך כאמת מוחלטת (דמוקרטיה, שוויון, חירות וכו')?
אמת מוחלטת יש רק במתמטיקה, וגם זה בהנחות מסוימות.

אמונות ודעות זה משהוא אחר, יש דברים שחשובים לי. אני מקווה שיש דברים שאני לא אעשה, לא משנה מה יהיו התנאים, בזכות האמונות שאספתי והחינוך שקיבלתי.

אבל זה לא משנה, האוסף הזה של האנשים שהתקבץ פה להקים מדינה, הקים אותה בתנאים מסוימים ומתחזק אותה במחירים גבוהים. כאשר יש חלק גדול באוכלוסיה אשר אומר ״אני לא משתתף בתחזוקת המדינה אבל אני נהנה מהפירות״ זה היה מבחינתי בעייתי.

לדעתי, הדבר הזה לא בר תחזוקה ויהפוך את המדינה שלי למדינה נחשלת עם רמת חיים כמו השכנים שלנו. אכן זה הכעיס אותי שהמדינה שלי תהפוך למקום שאני לא ארצה שהילדים שלי יחיו בו.

אבל, לשמחתי ולמזלי אני נמצא עכשיו במקום שאני יכול להנות מהחיים בלי דאגות בכל מקום שארצה. אם יקרה מה שאני חושב שיקרה פה, אני והמשפחה שלי לא ניפגע, לזה דאגתי. לכן אני כבר לא כועס, לא מתעצבן ולא דואג. מצידי הגיע הזמן שכל אחד יאכל את מה שהוא בישל.

נערך לאחרונה ב:
מה שמעניין אותי זה שאזרחי המדינה יתחלקו באופן שווה בעבודה לתחזוקת המדינה, ובאופן שווה בקבלת דברים מהמדינה.
מסכים עם מה שכתבת, רק רוצה לציין שאין הרבה טעם להשתמש בטיעון הזה מול החרדי הממוצע היות ולהבנתי הם תופשים תרומה למדינה בצורה מאוד שונה מאתנו.
"87% סבורים שהמגזר תורם לכלכלת המדינה כמו שאר המגזרים או יותר ו–77% סבורים כי המגזר תורם לביטחון המדינה כמו שאר המגזרים או יותר"
בנוסף, 40% מהם בכלל בטוחים שהם המגזר שתורם הכי הרבה גם לכלכלה וגם לבטחון.

אבל, לשמחתי ולמזלי אני נמצא עכשיו במקום שאני יכול להנות מהחיים בלי דאגות בכל מקום שארצה. אם יקרה מה שאני חושב שיקרה פה, אני והמשפחה שלי לא ניפגע, לזה דאגתי. לכן אני כבר לא כועס, לא מתעצבן ולא דואג. מצידי הגיע הזמן שכל אחד יאכל את מה שהוא בישל.
הגירה, בפרט בנסיבות האלה, היא מחיר לא קל. אבל כמובן עדיף על פני מצב בו לא ניתן להגר כשרוצים בכך.

3. שים לב שעצם המושג שבו השתמשת לכינוי המחנה היריב נובע מפלגנות שמקדם נתניהו.
רואים לפי הניסוח שלך שבעצמך שמת לב שלא מדובר על שמאל (הרי ליברמן, סער, הנדל, בנט ועוד הם ימניים מוצהרים, וגם גנץ אינו ממש שמאל)...

אז קודם כל הייתי שואל את עצמי האם זה שביבי וחלק מתומכיו מוציאים כך אנשים מהמחנה (לקרוא לאנשי ימין מוצהרים "שמאל")
זו פעולה מאחדת או לא.
קודם כל, תמיד כיף לקרוא את התגובות המפורטות והמנומקות שלך. תודה.
מעבר לכך - אני חושב שצריך להבין מהו שמאל.
במחנה הימין היום, מקובל ששמאל הוא ליברל שפחות מתייחס למסורת ולדת.
נכון, נפתלי בנט חובש כיפה, אבל כתפיסה המפלגה שלו קידמה מדיניות "שמאל" בנושאי דת ומדינה.
ודבר שני -
העובדה שמחנה מתנגדי הקואליציה הנוכחית אינו מכיל רק שמאל, ממחישה יפה את העובדה לפיה השמאל מוכן לעשות הרבה למען אחדות -
חלק ממפלגות הקואליציה הקודמת הכילו גם אנשי שמאל וגם אנשי ימין,
וכולן (כולל מרצ שהיא בוודאי שמאל לכל הדעות) ישבו תחת ראש ממשלה דתי וימני (מנכ"ל מועצת יש"ע לשעבר!).
אם זו לא הוכחה לכך שמחנה השמאל הישראלי מעוניין באחדות, לא יודע מה כן...
תשובה יש לי, אבל היא טעונה מידי וחבל להגיע לפיצוץ. כיף לנהל כאן דיון מכבד :).
אנסה להגיד אותה בצורה הכי עדינה.
היה לי כאן ויכוח עם אחד מחברי הפורום. הוא טען שבשביל שהוא ירצה אחדות איתי, אני צריך להפסיק לתמוך בממשלה הנוכחית וכו'.
הטיעון כלפי הממשלה הקודמת היה שהשמאל הסכים לאחדות רק עם מי שנוח לו\מוותר על עמדותיו.
עם אבי מעוז הם לא היו יושבים, נכון?
ממילא, זה לא רצון אמיתי לאחדות, אלא לאחידות.
מה נשמע יותר הגיוני?
כלכלן אני לא.
מהמעט שהבנתי על הורדת דירוג האשראי (נושא שמעניין אותי ואני מנסה ללמוד עליו). זה היה מהלך די צפוי, בהתחשב במלחמה.
לא הבנתי עד הסוף למה זה קשור לממשלה הנוכחית. מלחמה תמיד פוגעת בכלכלה ובאופק הכלכלי.
לא משנה איזה ממשלה.
מישהו אמר לי שהממשלה הנוכחית לא נקטה את הצעדים הנכונים לצמצום הפגיעה.
יתכן, כאמור אני לא כלכלן, ואני בהחלט מנסה ללמוד את זה.
דעתי האישית היא שעדיין אין לי דיעה בנושא דירוג האשראי :)

להבנתי זו הבעייתיות (גם אני לא כלכלן).
דוגמא מהשבוע האחרון, לאחר שמודיס ציינו בדו"ח מפורשות ש:
"ההשפעה המקזזת המהותית ביותר היא העלאת שיעור המע"מ ב־1% בשנה הבאה, שלפי ההערכות תביא להכנסה נוספת של כ־0.35% מהתוצר בשנה"

גפני (ראש וועדת הכספים), אמר על הנושא הזה השבוע:
"לפני שייכנס לפועל נקיים דיון נוסף ויכול להיות שנוכל לבטל את זה, אם המצב יהיה טוב יותר עד אז".

מהמעט שהבנתי על הורדת דירוג האשראי (נושא שמעניין אותי ואני מנסה ללמוד עליו). זה היה מהלך די צפוי, בהתחשב במלחמה.
לא הבנתי עד הסוף למה זה קשור לממשלה הנוכחית. מלחמה תמיד פוגעת בכלכלה ובאופק הכלכלי.
זהו, שממש ממש לא.
זה רק השקר הכל כך צפוי בו סמורטריץ וביבי (״לא צריך סידרי עדיפויות״) מאכילים את מאמיניהם.

מלחמות כבר היו בעבר. הדרוג של ישראל לא יורד בגלל מלחמות. הוא יורד בגלל הצורה בה הממשלה מנהלת את העול הכלכלי שנוסף בגלל המלחמה.

״החברה ציינה כי אחת הסיבות המרכזיות להורדת הדירוג נעוצה בחולשת הרשות המחוקקת (הכנסת) והרשות המבצעת (הממשלה). לעומתן, כלכלני מודי'ס מציינים לטובה את מערכת המשפט והחברה האזרחית שהצילו את ישראל מפגיעה קשה עוד יותר בעת הזו.
ההתייחסות של מודי'ס למצב הפנימי בישראל לדעת החברה, העלייה בסיכונים הביטחוניים קשורה גם לעלייה בסיכונים החברתיים במדינת ישראל, אשר בתורם יחלישו את מוסדות המדינה בדגש על הממשלה והכנסת. הערכת החברה לוקחת בחשבון גם את הרקורד החזק ואת האינדיקציות האחרונות לחוזקה של החברה האזרחית ומערכת המשפט, שהוכיחו כי הם מספקים מערך חזק ואפקטיבי של איזונים ובלמים.״

נערך לאחרונה ב:
הגירה, בפרט בנסיבות האלה, היא מחיר לא קל. אבל כמובן עדיף על פני מצב בו לא ניתן להגר כשרוצים בכך.
למה הגירה ? כרגע, וכמו שאני רואה את זה בשנים הקרובות לא תהיה לי בעיה.

אם הילדים יהגרו אנחנו נלך אחריהם. מצידי להישאר פה, למי שיש כסף תמיד תהיה רמת חיים גבוהה, אם זה ישתנה, אפשר להגר, אני מוכן.

העובדה שמחנה מתנגדי הקואליציה הנוכחית אינו מכיל רק שמאל, ממחישה יפה את העובדה לפיה השמאל מוכן לעשות הרבה למען אחדות -
וזו הסיבה שהתעמולה הקואליציונית מצליחה לנצל את סיסמת ה״אחדות״ כשהשקרים האחרים קורסים.

מצידי להישאר פה, למי שיש כסף תמיד תהיה רמת חיים גבוהה
כאשר ישראל תחלש מספיק האויבים שלנו יתפתו לפתוח במלחמה האזורית (כפי שהריחו עכשיו את חולשת הממשלה). במצב כזה :
- לא תוכל לצאת מהארץ
- תתקשה למכור את הדירה במדינה חרבה
- סביר להניח שהממשלה תשלח יד לחסכונות שלך "מחוסר ברירה"

את ההגירה צריך לבצע כאשר כולם עדיין משוכנעים שהמצב טוב.

למה הגירה ? כרגע, וכמו שאני רואה את זה בשנים הקרובות לא תהיה לי בעיה.
אני מאד מקווה.
אם הילדים יהגרו אנחנו נלך אחריהם. מצידי להישאר פה, למי שיש כסף תמיד תהיה רמת חיים גבוהה, אם זה ישתנה, אפשר להגר, אני מוכן.
כסף זה לא הכל בחיים. אני יכול לחשוב על מדינה בה רע לי לחיות גם עם הרבה כסף.
ולגבי הגירה, גם אני מוכן, אבל בצער. זה קשה בכל גיל ובפרט בגיל מבוגר.

כלכלן אני לא.
לא משנה איזה ממשלה.
יתכן, כאמור אני לא כלכלן, ואני בהחלט מנסה ללמוד את זה.
דעתי האישית היא שעדיין אין לי דיעה בנושא דירוג האשראי :)
לא בדיוק.

סוכנות דירוג מושפעת פחות מאירועים חד-פעמיים (לדוגמא מלחמה ולדוגמא גם במלחמות עבר לא הורד הדירוג). מה שאכפת לה, זה לטווח ארוך והדגש הוא לטווח ארוך איך המדינה תטפל בתוצאות המלחמה. ואיך המדינה לטווח ארוך תתנהל.

לפי הדוח, יש מלחמה, באסה. אבל לטווח ארוך הטיפול במלחמה ארוכה, מגמות המשק הישראלי (מאיפה יבואו עובדים ? אחוזי תעסוקה של חרדים וערבים, סיכוי להסכם שיגרום לצמיחה ועוד דברים כאלה) ואיך שהממשלה מטפלת כרגע וטיפלה בעבר (ולמה שתטפל אחרת בסוף המלחמה?) היא בעיה שלטווח ארוך זה פחות טוב ממה שהיה עד עכשיו ויש יותר סיכון ולכן הורדת דירוג. וזה אומר בעצם שלטווח ארוך הסיכוי שמדינת ישראל לא תחזיר חוב עולה. וזה גורר כמובן העלאת הריבית שהמדינה תשלם למשקיע חוץ עבור אג״ח שמונפק במטבע חוץ.

מה שהם עשו בנוסף ומאוד הפתיע זה הורדת אופק הדירוג, מה שאומר שהם חושבים שזה לא ישתפר ולכן יש סיכוי מאוד ריאלי להורדה נוספת בטווח הקרוב.

עכשיו, מכיוון שרק 20% מהאגרות של המדינה הן במטבע זר, זה אולי לא ישפיע כל כך. בנוסף השוק כבר תימחר את ההורדה הזו ולכן שער הדולר והריבית לא כל כך ישתנו.

אבל, שוק האג״ח השקלי בישראל מנוהל בעצם על ידי ״המוסדיים״ כלומר כסף פנסיוני וחסכון לטווח ארוך שלך. מקסימום הממשלה תנפיק אג״ח בשקלים וה״מוסדיים״ יקנו אותן. מה שאומר בעצם שאתה נפגע פעמיים. פעם אחת יותר ריבית שהמדינה תשלם על אג״ח שיוצא כמובן מהמיסים שלך. פעם שניה סיכון שלוקחות קרנות הפנסיה על האג״ח של המדינה.

פגיעה נוספת זה הורדת הדירוג של הבנקים למשל. שקרתה אתמול. אם לבנקים יעלה יותר כסף לגייס כסף. מי ישלם את זה בריבית יותר גבוהה על הלוואות ? שוב פעם אתה.

כל זה קרה מכיוון שהממשלה המוצלחת הזו לא יודעת לנהל ומובלת על ידי אנשים משיחיים שלא בדיוק מבינים בכלכלה ואדם אחד שעומד בראשה ושיותר חשוב לו הממשלה מהמדינה. אם הם היו מתנהגים בהתאם, מראים רצינות, חותכים כספים קואליציוניים שלא מיועדים לצמיחה, מעלים מע״מ עכשיו וכדומה, כל זה לא היה קורה. יש אפשרות ריאלית (ראה מלחמות העבר) שהיינו מקבלים איזו אזהרה ובדיקה יותר הדוקה למשל עוד כמה חודשים לראות שאנחנו רציניים.

ותקציר במשפט אחד,
לא תהיה השפעה גדולה מדי, מה שיקרה אתה תשלם עליו ואמרו לנהג שים לב אתה נוהג במהירות לתוך קיר נא לשנות כיוון.

נערך לאחרונה ב:
כאשר ישראל תחלש מספיק האויבים שלנו יתפתו לפתוח במלחמה האזורית (כפי שהריחו עכשיו את חולשת הממשלה). במצב כזה :
- לא תוכל לצאת מהארץ
לשכור מטוס, לשכור יאכטה, חילוץ של ממשלה זרה.

- תתקשה למכור את הדירה במדינה חרבה
תמיד אפשר למכור, תלוי בכמה. בכל מקרה אני לא מתייחס לדירה כעל חלק ברכוש שאני חיי ממנו. החישובים למחייה הם בלי שווי הדירה.

- סביר להניח שהממשלה תשלח יד לחסכונות שלך "מחוסר ברירה"
ניצא מכאן, שיחפשו אותי.

אני מאד מקווה.
גם אני.

כסף זה לא הכל בחיים. אני יכול לחשוב על מדינה בה רע לי לחיות גם עם הרבה כסף.
ולגבי הגירה, גם אני מוכן, אבל בצער. זה קשה בכל גיל ובפרט בגיל מבוגר.
ברור שבצער. וברור שקשה. ולכן דרך אגב מתכוננים ונהנים תוך כדי. לומדים שפות, מבלים בחו״ל מספר חודשים בשנה. חיים לא רע.
(כרגע יורד גשם אז נחכה שיגמר ונלך לרוץ בים)

בכל מקרה אנחנו נלך לאן שהילדים יילכו.

איפה אפשר למצוא את המסמך המלא? (ולא רק תקציר.)

מלחמות כבר היו בעבר. הדרוג של ישראל לא יורד בגלל מלחמות.
סוכנות דירוג מושפעת פחות מאירועים חד-פעמיים (לדוגמא מלחמה ולדוגמא גם במלחמות עבר לא הורד הדירוג).
לא שאני מבין בתחום, אבל נראה לי סביר שגם עם ממשלה טובה הדירוג היה יורד לאור המצב כרגע. זה אירוע גדול מדי, וההשלכות הנלוות המיידיות היו קורות בכל מקרה, כגון הרבה הוצאות ופגיעה בהכנסות.
אני מניח שההורדה היא שילוב יותר מגורם אחד אבל נראה לי סביר שההשלכות הישירות של המלחמה הן העיקר. אם הבעיה היתה רק העתיד, זה לא אמור להתבטא ב"צפי" ולא בציון הראשי?

לגבי מלחמות עבר, לא היו כאלה ברות השוואה לפחות ב-50 שנים אחרונות. להבנתי ישראל מדורגת ע"י מודיס החל מ-1998 (עוד קישור, אבל צריך ללכת לעמוד האחרון).

וזה גורר כמובן העלאת הריבית שהמדינה תשלם למשקיע חוץ עבור אג״ח שמונפק במטבע חוץ.
הדירוג מתייחס גם לש"ח.

נערך לאחרונה ב:
במחנה הימין היום, מקובל ששמאל הוא ליברל שפחות מתייחס למסורת ולדת.
ששמאל הוא מי שנתניהו ושלוחיו קוראים לו (מספיק חזק) שמאל.

אבל כתפיסה המפלגה שלו קידמה מדיניות "שמאל" בנושאי דת ומדינה.
חוץ מדרדס שיקלי ודרדסית סילמן שתקפו את הממשלה מבפנים והפילו אותה על "חמץ בבתי חולים".
ולא קיבלו שום שוחד בתמורה להיותם "סוסים טרויאנים".

עם אבי מעוז הם לא היו יושבים, נכון?
ממילא, זה לא רצון אמיתי לאחדות, אלא לאחידות.
אם הערבים, "עבודה" ו"מרצ" ישבו עם "ימינה" וישראל ביתנו", לטעון שהם "אחידים" זה שיחדש ברמת 1984.
לא יודע אם הם היו יושבים עם אבי מעוז, כנראה שהוא לא היה מסוגל לדבר עם העומדות בראש המפלגות המדוברות.
מעבר לכך שבשם ה"משילות" שליברמן עזר לנתניהו להעביר של "מינימום 4 מושבים", הוא לא אמור היה להכנס לכנסת, עד היום לא ברור איך הוא נכנס עם "הציונות הדתית"/"עוצמה יהודית" ומותר לו לתפקד כ-סיעת יחיד.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
F לאיזה גיל מתייחס 'פנסיה צפויה' פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
M קרן עולמית צמודה למדד או קרן עוקבת סנופי צמודה לדולר - מי צפויה לתת תשואה ריאלית גבוהה יותר? שוק ההון 10
deussex בשנת 2022 צפויה להיפסק הנפקת איגרות חוב מיועדות לקרנות הפנסיה בישראל פוסטים מאיכות נמוכה 25
stamEhad השפעה צפויה של עליית ריבית ושל אינפלציה גבוהה על סוגי נכסים שונים שוק ההון 27
ג קצבה חודשית צפויה מקופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
S מה אתם עושים עם החיסכון שלכם בימים של אינפלציה צפויה? שוק ההון 18
מ תוחלת תשואה צפויה מאגח ממשלתי שוק ההון 9
שודד הפינג פונג סקר - תשואה שנתית צפויה מתיק 100% מניות ל - 20 שנה. שוק ההון 26
ayeletavr עצה פסיכולוגית/כלכלית לגבי ירושה צפויה צרכנות פיננסית 29
Jane Doe המלצה על החישוק - מיזם חביב שהוקם כדי להוריד את יוקר המחיה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
D איך להוריד למינימום את התשלום המיוחד לרו"ח לדיווח על QEF ל-IRS? מיסים 0
ט ביטוח חיים - להעביר לפנסיה? או איך להוריד דמי ניהול צרכנות פיננסית 4
S כבר זמן מה אני חושב להיכנס לבורסה אבל עדיין מחפש דרך להוריד את הסיכון דרך פיזור טוב יותר שוק ההון 42
T מאמר וקישור לספר (Understanding big debt crises)- מישהו הצליח להוריד? התפתחות אישית 9
efrat איך להוריד עמלת כרטיס אשראי בעיסקאות מט״ח צרכנות פיננסית 3
Zegman האם מישהו הצליח להוריד דמי ניהול בביטוח מנהלים עם מקדם מובטח צרכנות פיננסית 12
A האם אפשר להוריד דמי ניהול בביטוח מנהלים ישן? צרכנות פיננסית 4
Z אם מפקידים סכום של כמה מאות ש"ח בבת אחת לפנסיה האם ניתן להוריד את שוק ההון 22
ה כמה נחשב יתרה גבוהה בקופת גמל כדי להוריד דמי ניהול? צרכנות פיננסית 4
ש ביטוח מנהלים- האם אפשר להוריד עמלות? האם כדאי להחזיק באופן עצמאי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 4

נושאים דומים

Back
למעלה