• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מודיס צפויה להוריד את דירוג האשראי של ישראל

והיא ודאי רחוקה מהיהדות האורתודוקסית אליה אני מניח שאתה מתכוון כשאתה חושב על יהדות.
אין ספק שהיהדות שלי היא אורתודוקסית כפי שאתה כותב. אבל באותה מידה היהדות שלי היא גם חרדית, האם זה אומר שאין לי מכנה משותף גבוה ועמוק עם אנשים מהציבור הדתי? בה במידה אני מנסה בהודעות האחרונות לברר לעצמי-ואולי גם לאחרים- שבעצם יש לנו מרכיב מאוד בסיסי בזהות שלנו, שהוא רחב הרבה יותר מההגדרות הצרות שאנו נוהגים ביומיום להגדיר בהם את עצמנו. והוא המרחב הכלל יהודי, ובתוך המרחב הזה יש מקום גם למי שהוא לא אורתודוקס או דתי.
אם אתה בעד קיום העם היהודי כמטרה כשלעצמה, ולא רק כאמצעי להתגבר על בעיות האחרות, אם המשך קיום העם היהודי חשוב לך ולא רק במובן הפיזי אלא גם במובן הלאומי והזהותי, אזי אתה בתוך הסיפור. לגמרי.
גם אם יהיו לי (וככה''נ יש לי...) איתך מחלוקות עמוקות וחריפות מאוד, הם עדיין בתוך המרחב הזהותי המשותף שלנו. וזה לא דומה כהוא זה למצב שבו אגור נניח באיזו מדינה אירופאית מנומנמת ויהיה לי וויכוח עם קבוצה אחרת שם על מדיניות כלכלית נניח, או הגירה. במקרה כזה באם אחליט שיותר נוח לי פרקטית לגור במקום אחר, פשוט אעשה זאת. מה שאין כן כאן.

אם אתה בעד קיום העם היהודי כמטרה כשלעצמה, ולא רק כאמצעי להתגבר על בעיות האחרות, אם המשך קיום העם היהודי חשוב לך ולא רק במובן הפיזי אלא גם במובן הלאומי והזהותי, אזי אתה בתוך הסיפור. לגמרי.
גם אם יהיו לי (וככה''נ יש לי...) איתך מחלוקות עמוקות וחריפות מאוד, הם עדיין בתוך המרחב הזהותי המשותף שלנו. וזה לא דומה כהוא זה למצב שבו אגור נניח באיזו מדינה אירופאית מנומנמת ויהיה לי וויכוח עם קבוצה אחרת שם על מדיניות כלכלית נניח, או הגירה. במקרה כזה באם אחליט שיותר נוח לי פרקטית לגור במקום אחר, פשוט אעשה זאת. מה שאין כן כאן.
אני מסכים שבגילי המופלג כנראה לא ארגיש באף מדינה אחרת מה שאני מרגיש כלפי ישראל.
אבל כפי שכתבתי, אצלי הזהות ישראלית. קשורה מאד ליהודית, אבל לא זהה.
דוגמה להבדל היא היחס שלי ליהודים ברחבי העולם. עם חלקם יש לי הזדהות בשל יהדותם, אבל חלקם זרים בעיני ואני לא רואה דבר משותף איתם ומבחינתי חלק מבני המיעוטים בישראל הם חברי הקבוצה שלי יותר מהם.

ומבחינתי חלק מבני המיעוטים בישראל הם חברי הקבוצה שלי יותר מהם.
לא חושב שזה סותר.
באותה מידה חלק מחבריי לעבודה/לימודים/בניין הם חברי הקבוצה שלי כרגע יותר מאחרים.
אבל אם פתאום יתחלפו לי החברים בבניין או בעבודה, כמה זה משמעותי בעיניי? כמה הידידות שלנו היא מקרית מכורח הנסיבות והזמנים, ויכולה גם להשתנות, וכמה היא מהותית בעיניי?
אולי מבחן נוסף לזה, הוא כמה איכפת לי שילדיי יהיו שייכים לאותה קבוצה שאני שייך אליה במרחב הקרוב אליי, וכמה הייתי רוצה שהם יהיו שייכים למרחב היהודי, גם אם הם יגורו בחו''ל?

נערך לאחרונה ב:
אולי מבחן נוסף לזה, הוא כמה איכפת לי שילדיי יהיו שייכים לאותה קבוצה שאני שייך אליה במרחב הקרוב אליי, וכמה הייתי רוצה שהם יהיו שייכים למרחב היהודי, גם אם הם יגורו בחו''ל?
זה בהחלט מבחן רלוונטי.
אני מעדיף שילדיי יתחתנו עם יהודים (מכיר חילונים שזה לא מזיז להם), אבל מבחינת השידוכים הרעים שהם יכולים להביא, בן/בת זוג לא יהודים זה רחוק מלהיות המקרה הגרוע ביותר בעיני.

זה בהחלט מבחן רלוונטי.
אני מעדיף שילדיי יתחתנו עם יהודים (מכיר חילונים שזה לא מזיז להם)
משמע שיש ערך בעינייך לדבר הזה שנקרא 'עם יהודי'.
זו מטריה רחבה דיה שתחתיה יכולים לחסות רוב החברה הישראלית. לטעמי.
בכל ויכוח ומריבה שלנו, אנחנו כולנו צריכים לזכור שהויכוח הוא תחת המטריה המשותפת הזו, ושיש לכולנו עניין שהיא תמשיך להתקיים ולא תעוף ותאבד, גם אם היא לא נותנת לנו איזשהם רווחים של נוחיות או כסף וכו'.
נ.ב. האם אפשר לנסות לשאול כיצד אתה מנסח לעצמך את אותו רצון? או שזו כבר ממש הדתה... :(
(מניח שיש לך תשובה יותר מספקת מאשר התשובה שינפק לך החרדי האשכנזי/אליטיסט למה הוא רוצה שילדיו יתחתנו דווקא עם בני העדה שלו...)

משמע שיש ערך בעינייך לדבר הזה שנקרא 'עם יהודי'.
זו מטריה רחבה דיה שתחתיה יכולים לחסות רוב החברה הישראלית. לטעמי.
בכל ויכוח ומריבה שלנו, אנחנו כולנו צריכים לזכור שהויכוח הוא תחת המטריה המשותפת הזו, ושיש לכולנו עניין שהיא תמשיך להתקיים ולא תעוף ותאבד, גם אם היא לא נותנת לנו איזשהם רווחים של נוחיות או כסף וכו'.
נ.ב. האם אפשר לנסות לשאול כיצד אתה מנסח לעצמך את אותו רצון? או שזו כבר ממש הדתה... :(
(מניח שיש לך תשובה יותר מספקת מאשר התשובה שינפק לך החרדי האשכנזי/אליטיסט למה הוא רוצה שילדיו יתחתנו דווקא עם בני העדה שלו...)
דבר ראשון, אתחיל בזה שלי לא אכפת בכלל אם אישה היא יהודיה או לא. דבר שני יש תשובה מאד פשוטה לזה שמישהו יחליט שהוא רוצה שילדיו יתחתנו עם יהודיה. יש להם תרבות דומה ולכן גם התנהגויות דומות ויותר קל להתנהל עם אנשים שאתה מכיר את "השפה" שלהם.

דבר ראשון, אתחיל בזה שלי לא אכפת בכלל אם אישה היא יהודיה או לא. דבר שני יש תשובה מאד פשוטה לזה שמישהו יחליט שהוא רוצה שילדיו יתחתנו עם יהודיה. יש להם תרבות דומה ולכן גם התנהגויות דומות ויותר קל להתנהל עם אנשים שאתה מכיר את "השפה" שלהם.
ודבר שני, עי שימוש בהסתברות פשוטה, קל לראות שיהודים יותר מוצלחים בהרבה תחומים מלא יהודים. זה לגמרי אפשרי שיש משהו גנטי טוב ביהודים, לא צריך שום הסבר דתי בשביל זה. בכל מקרה אתה מתחתן (בדרך כלל) עם אישה אחת ולא עם 200, ותמיד עם מספר סופי ולכן חוק המספרים הגדולים לא עוזר לך ומספיק למצוא אישה אחת אז אין סיבה שהאחת לא תהיה לא יהודיה גם תחת ההנחה שבאופן כללי יהודים "מוצלחים יותר".

אפשר לקרוא לזה משפט "האישה אינה מניה"

*נכתב בלשון מישהו שמתחתן עם מישהי אבל הכוונה היא לכל שילוב של השניים האחרונים

למה היא לא ערך או מטרה?
ואכן, ייתכן מאוד שיש אנשים שמשתמשים בה למטרות הפוכות, אבל עזוב את זה שניה, בא נחשוב אני ואתה לעצמנו: האם זה חשוב לנו? האם אנחנו רוצים להיות חלק מהדבר הגדול הזה, מהסיפור הזה ומההיסטוריה הזו?

אחדות וכולנו אחים ? שיהיה לבריאות. מאוחדים סביב איזה ערך ? יהדות (היא לא ערך היא דת) ? דמוקרטיה ? ליברליות ? לצעוק אחדות זה כלום. תגדיר קודם אחדות סביב מה? אחרי זה תצעק איזו סיסמא דמגוגית ״אחדות אחדות״

אולי אחדות סביב ישראל דמוקרטית וליברלית על ידי ממשל של 3 רשויות ? לא כל כך עובד היום.
אולי אחדות סביב זכויות נשים ? לדוגמא חיוב מפלגות ב 50% נציגות נשים.
אולי אחדות סביב כולם שווים בחובות ובזכויות ? גם בסדר.

אחדות סביב ספר אגדות ? לא בשבילי. בעצם הארי פוטר יכול לשמש משהוא מאחד.

לא התכוונתי להתנשא, באמת. עד כמה שאתה יכול להאמין לי.
לא יודע אם אתה רואה את זה אבל רוב המגיבים החרדים כאן מתייחסים לאמונות שלהם כעל אמת מוחלטת. כל השאר הם עגלה ריקה.

נראה שהם מתקשים להבין, מבחינתי בכל אופן, החרדים הם העגלה הריקה, חברים בכת ומנוצלים על ידי מנהיגי הכת שיעשו הכל כדי לבודד אותם ולמנוע מהם אפשרות לברוח מהכת הזו.

לי, ההתנהגות הזו אומרת שמנהיגי הכת חושבים שהכת תתמוטט ברגע שהיא תיפתח לעולם ותהיה לאנשיה זכות בחירה אמיתית, כמו כל כת דרך אגב.

נערך לאחרונה ב:
כמו שבמשפחה, במצב תקין, נשארים משפחה גם אם יש חילוקי דעות קשים בין בני המשפחה.
לא יודע. מכיר כמה זוגות שהאופציה להתגרש הצילה את שניהם.
וגם אחים שלא עשו טוב אחד לשני ולא מדברים, אבל זה עדיף מהמצב בו יריבו כל הזמן.

כן, וזאת התשובה.
יש משפחות שמתגרשים.
יש משפחות שמנתקות ילד.ה אם הילד "יוצא מהארון".
היו כמה זוגות שהתגרשו כי "היא הצביעה ל... ואני לא מוכן לזה"!

משפחה שאחד מבני המשפחה תוקף את האחרים? לא תודה.

עי שימוש בהסתברות פשוטה, קל לראות שיהודים יותר מוצלחים בהרבה תחומים מלא יהודים. זה לגמרי אפשרי שיש משהו גנטי טוב ביהודים, לא צריך שום הסבר דתי בשביל זה.
ההסבר הוא לא דתי, ההסבר הוא חינוך.
פעם, יהודים היו היחידים שלמדו קרוא וכתוב כדי לקרוא בתורה בעוד הכמרים שמרו את הידע לעצמם.
כשיהודים הגיעו כמהגרים לארה"ב, כל הקהילה תמכה במשפחות כדי שהילדים יוכלו ללמוד ולהתקדם.

זה קורה נגיד גם עם סינים/ יפנים שהגיעו לארה"ב.
להכיל "משהו גנטי" על כל היהודים באשר הם...?

היום יש תנועת מטולטלת לצמצום לימוד ושליטה של כהני הדת באוכלוסיה.

כן, וזאת התשובה.

במצב תקין. איך מגדיר מצב תקין ?

מבחינתי האישית , המצב לא תקין. ולא היה תקין הרבה מאוד זמן.

ההסבר הוא לא דתי, ההסבר הוא חינוך.
פעם, יהודים היו היחידים שלמדו קרוא וכתוב כדי לקרוא בתורה בעוד הכמרים שמרו את הידע לעצמם.
כשיהודים הגיעו כמהגרים לארה"ב, כל הקהילה תמכה במשפחות כדי שהילדים יוכלו ללמוד ולהתקדם.

זה קורה נגיד גם עם סינים/ יפנים שהגיעו לארה"ב.
להכיל "משהו גנטי" על כל היהודים באשר הם...?

היום יש תנועת מטולטלת לצמצום לימוד ושליטה של כהני הדת באוכלוסיה.
אה ברור. רק רציתי להראות שיכול להיות הסבר לא דתי. כשכתבתי גנטי התכוונתי לכל דבר שעובר באופן פיזיקאלי בין הדורות. בגלל שאני חושב שאין דרך עקבית להפריד בין דברים גנטיים לבין מה שנקרא "השפעה סביתית" שני הדברים האלה מבחינתי הם כמעט אותו דבר, לעומת הסברים מיסטיים דתיים

מזכיר בן/בת זוג פוגעני שרוצה "שלום בית"
ומהזוית הכלכלית - האם נכון לתת את החסכונות לקרוב שמכור לסמים בידיעה שהחובות שלו רק יגדלו, ואיתן הדרישות ממך ?

נערך לאחרונה ב:
אחדות וכולנו אחים ? שיהיה לבריאות. מאוחדים סביב איזה ערך ? יהדות (היא לא ערך היא דת) ? דמוקרטיה ? ליברליות ? לצעוק אחדות זה כלום. תגדיר קודם אחדות סביב מה? אחרי זה תצעק איזו סיסמא דמגוגית ״אחדות אחדות״
אתה מאוד כועס, וייתכן שלפחות כעת זה לחינם.
אני לא מנסה 'לצעוק' אחדות ולא שום סיסמא אחרת, ובאם כן, אני צועק את זה לאוזניי שלי לא פחות מאשר לאוזניים אחרות.
ניסיתי לברר כאן מהו המושג הזה של 'אחדות', לא להטיף ולא לבקר, אם זורם לך-סבבה. לא זורם- גם טוב, אתה יכול להתדיין אתי ולהסביר לי למה לדעתך אני טועה. זה שאני ככה''נ שונה ממך, ואפילו מאוד, האם זה מעקר את היכולת הזו לנסות לדבר בינינו? או מייתר את הצורך בזה? אולי דווקא להיפך, כך לטעמי לפחות.
אולי אחדות סביב ישראל דמוקרטית וליברלית על ידי ממשל של 3 רשויות ? לא כל כך עובד היום.
אולי אחדות סביב זכויות נשים ? לדוגמא חיוב מפלגות ב 50% נציגות נשים.
אולי אחדות סביב כולם שווים בחובות ובזכויות ? גם בסדר.
נראה לי שאנחנו קצת מפספסים את הנקודה-
באותה מידה אנחנו יכולים לנסות להבין מה מאחד ומחבר בין שני בני זוג, או בין הורה לילדו:
האם ההסכם ההדדי שאף אחד לא יפגע בשני?
אולי זכויות וחובות הדדיות בנישואין/בקשר בין ההורה לילד?
אולי איזו דעה משותפת פוליטית? או כלכלית?
ברור לשנינו שלא אף אחד מהדברים הללו, ושכל הדברים הנ''ל הם אכן נצרכים וחשובים, אבל הם בתוך המסגרת של חיי נישואין, הם פרטים קריטיים לעיתים, אבל הם לא הקשר עצמו.
בה במידה ניסיתי להבין מהו הדבר הגדול שמעל כל הפרטים שמחבר ונותן זהות אחת לעם היהודי (אפשר לשאול את זה כל זהות אחרת ועם אחר ג''כ, כמובן). זה הכל, אם אתה חושב שאין דבר כזה ושכל הקשר בין שש מיליוני הפרטים היהודים שגרים כאן הוא עניין של נוחות גרידא, כמו דיירי בניין, -סבבה. אני חושב (או לפחות מנסה לחשוב) אחרת, מאמין ומקווה שיש עוד אנשים בארץ הזו שמסכימים איתי.
לא יודע אם אתה רואה את זה אבל רוב המגיבים החרדים כאן מתייחסים לאמונות שלהם כעל אמת מוחלטת. כל השאר הם עגלה ריקה.

נראה שהם מתקשים להבין, מבחינתי בכל אופן, החרדים הם העגלה הריקה, חברים בכת ומנוצלים על ידי מנהיגי הכת שיעשו הכל כדי לבודד אותם ולמנוע מהם אפשרות לברוח מהכת הזו.

לי, ההתנהגות הזו אומרת שמנהיגי הכת חושבים שהכת תתמוטט ברגע שהיא תיפתח לעולם ותהיה לאנשיה זכות בחירה אמיתית, כמו כל כת דרך אגב.
זו כמובן לא תשובה למה שניסיתי לטעון ולהעביר בהודעה שעליה הגבת, אבל עזוב שניה- בהינתן שככה אתה חושב על החברה החרדית/דתית (וזה לגיטימי כמובן) האם אתה חושב שהם חושבים עליך דברים גרועים יותר? באם לא, אזי העסק די מתאזן (לצערנו), לא?
ועוד שאלה, האם אתה מתייחס לאמונות/ערכים שלך כאמת מוחלטת (דמוקרטיה, שוויון, חירות וכו')?

נערך לאחרונה ב:
@rafi 123
בגלל התגובה המאוחרת (עמוס מאוד בימים אלו...),
ובגלל שלדעתי רוב הדיון בינינו (בנושא התנ"ל למשל) לא מעניין את כלל החברים כאן -
אגיב רק על החלק שנראה לי מהותי לדיון הזה.

האם אין ממש בתחושה שיש לרבים -ואני בתוכם- שלאנשים מהמחנה שנקרא לו לצורך הנוחות 'מחנה השמאל' באופן מובנה פחות חשובים להם ערכים בעלי ניחוח לאומי כמו אחדות וכו'? האם לא נכון לומר שככל שאדם יותר מזהה את עצמו כאינדבדואל וכבעל תפיסה קוסומופוליטית אזי באופן טבעי זהויות כלליות יותר, כעם ולאום יהיו חשובות בעיניו פחות? הרושם שאני על כל פנים מקבל-בין השאר מהפורום פה- הוא שיש ציבור גדול שאחדות הוא לא ערך תכליתי ומהותני בעיניו, בפרט לא בתצורה של 'אחדות העם היהודי', אלא רק כצורת חיים נוחה, וככל שרווחתו האישית של איזשהו פרט תיפגע כתוצאה מאחדות זו, שוב אין בה כל צורך.
כמה הערות:

1. שים לב שבתגובה שציטטת - נזהרתי מאוד לדבר על מנהיגי ציבור ועל ההולכים בעקבותיהם, ולא להשוות בין ציבורים עצמם.

אני לא בטוח שניהול של דיון כוללני יותר (דיבור על כלל המחנה היריב) זה דבר שמקדם אחדות.

(אפילו אם הנקודה שהעלית הייתה נכונה, ייתכן שהצפה שלה על פני השטח אינה כדאית. למדתי מוויכוחים עם האישה שלא תמיד כדאי למצוא - ולומר - הסברים עמוקים למחלוקות טכניות. זה עלול להרחיק... להרחבה ראה גם בספר "תקשורת מקרבת" של ד"ר מרשל רוזנברג.)

2. לעצם הטענה -
אכן אחת מהגדרות המושג "שמאל" היא מתן דגש על ערכים אוניברסליים לעומת חיזוק הלאום הספציפי.
כך שבאופן מוצהר ועל פני השטח, באמת אנשי שמאל ידברו פחות על אחדות העם ויותר על ערכים אחרים (חמלה, שלום וכו').

ובכל זאת, שים לב שיש הבדל בין מה שאנשים מדברים עליו לבין מה שהם עושים בפועל.

כידוע היו חלוצים חילונים שמסרו את חייהם ממש על יישוב הביצות והפרחת השממה, ולא נרתעו ממלריה, עיבוד אדמה שבקושי ניתן לחיות ממנה, ועוד.
וזה המשיך כמובן לאחר קום המדינה, ועד ימינו אלו ממש.
כמו שהעיר לך @חתול לילה - רואים כיום איך מחנה השמאל בישראל תורם הרבה מעבר לכל היגיון, בטח ובטח מעבר למה שהיה ניתן להגדיר כ"צורת חיים נוחה".

3. שים לב שעצם המושג שבו השתמשת לכינוי המחנה היריב נובע מפלגנות שמקדם נתניהו.
רואים לפי הניסוח שלך שבעצמך שמת לב שלא מדובר על שמאל (הרי ליברמן, סער, הנדל, בנט ועוד הם ימניים מוצהרים, וגם גנץ אינו ממש שמאל)...

אז קודם כל הייתי שואל את עצמי האם זה שביבי וחלק מתומכיו מוציאים כך אנשים מהמחנה (לקרוא לאנשי ימין מוצהרים "שמאל")
זו פעולה מאחדת או לא.

ודבר שני -
העובדה שמחנה מתנגדי הקואליציה הנוכחית אינו מכיל רק שמאל, ממחישה יפה את העובדה לפיה השמאל מוכן לעשות הרבה למען אחדות -
חלק ממפלגות הקואליציה הקודמת הכילו גם אנשי שמאל וגם אנשי ימין,
וכולן (כולל מרצ שהיא בוודאי שמאל לכל הדעות) ישבו תחת ראש ממשלה דתי וימני (מנכ"ל מועצת יש"ע לשעבר!).
אם זו לא הוכחה לכך שמחנה השמאל הישראלי מעוניין באחדות, לא יודע מה כן...

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
F לאיזה גיל מתייחס 'פנסיה צפויה' פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
M קרן עולמית צמודה למדד או קרן עוקבת סנופי צמודה לדולר - מי צפויה לתת תשואה ריאלית גבוהה יותר? שוק ההון 10
deussex בשנת 2022 צפויה להיפסק הנפקת איגרות חוב מיועדות לקרנות הפנסיה בישראל פוסטים מאיכות נמוכה 25
stamEhad השפעה צפויה של עליית ריבית ושל אינפלציה גבוהה על סוגי נכסים שונים שוק ההון 27
ג קצבה חודשית צפויה מקופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
S מה אתם עושים עם החיסכון שלכם בימים של אינפלציה צפויה? שוק ההון 18
מ תוחלת תשואה צפויה מאגח ממשלתי שוק ההון 9
שודד הפינג פונג סקר - תשואה שנתית צפויה מתיק 100% מניות ל - 20 שנה. שוק ההון 26
ayeletavr עצה פסיכולוגית/כלכלית לגבי ירושה צפויה צרכנות פיננסית 29
Jane Doe המלצה על החישוק - מיזם חביב שהוקם כדי להוריד את יוקר המחיה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
D איך להוריד למינימום את התשלום המיוחד לרו"ח לדיווח על QEF ל-IRS? מיסים 0
ט ביטוח חיים - להעביר לפנסיה? או איך להוריד דמי ניהול צרכנות פיננסית 4
S כבר זמן מה אני חושב להיכנס לבורסה אבל עדיין מחפש דרך להוריד את הסיכון דרך פיזור טוב יותר שוק ההון 42
T מאמר וקישור לספר (Understanding big debt crises)- מישהו הצליח להוריד? התפתחות אישית 9
efrat איך להוריד עמלת כרטיס אשראי בעיסקאות מט״ח צרכנות פיננסית 3
Zegman האם מישהו הצליח להוריד דמי ניהול בביטוח מנהלים עם מקדם מובטח צרכנות פיננסית 12
A האם אפשר להוריד דמי ניהול בביטוח מנהלים ישן? צרכנות פיננסית 4
Z אם מפקידים סכום של כמה מאות ש"ח בבת אחת לפנסיה האם ניתן להוריד את שוק ההון 22
ה כמה נחשב יתרה גבוהה בקופת גמל כדי להוריד דמי ניהול? צרכנות פיננסית 4
ש ביטוח מנהלים- האם אפשר להוריד עמלות? האם כדאי להחזיק באופן עצמאי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 4

נושאים דומים

Back
למעלה