• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מה תעדיפו אחרי הפרישה? בחירה בנהנתנות או התכלבות והשארת ירושה?

נניח והגעתם אליה, האם תתכננו את המשיכה מהתיק כדי "להשלים פערים" ולאט לאט לכרסם את התיק? או שתשארו על 3 או 4% ותשאירו אחרי מותכם תיק מכובד?.

נורא מעניין אם הגישה של חסכון לעצמאות משתנה אחרי ההגעה לעצמאות כלכלית והרסן משתחרר (כמובן בהתאם לחסכון) או שהחגורה נשארת מהודקת.
חוזר רגע לנושא המקורי.
כמו שהסבירו הבחירה בתוכנית פרישה מוקדמת לפי כללי ה300\400\4% וכו תשאיר לרוב ירושה מאוד גדולה כתוצר לוואי ולא כפונקציה מתבקשת,משיכה יותר גבוה פשוט תביא לכישלון באחוז גבוה מידי של המקרים.
אחד הפתרונות הפרקטים היחידים לזה זה אנונות ותוכניות פנסיה שהם סוג של ביטוח קבוצתי שמאפשר לקבל קצבה קבועה שתגמור את החיסכון בדיוק כשתמות בממוצע :)
הבעיה זה המחיר של התוכניות האלה,בארץ בגלל חובה\הטבות דווקא שווה מאוד לחסוך שם לפחות סכום מסוים.
אפשר להתייחס לזה גם בתוכנית הפרישה המוקדמת(והכן היו פוסטים בנושא).

למה לא לתת לילדים?
החינוך הפיננסי אם הצליח, יהיה בכל מקרה
ואם לא הצליח, בספק אם יהיה אי פעם.

הילדים הכי חשובים לי בחיים, ולכן אשקיע בהם את כל מה שהם צריכים לדעת.
וזה אומר בין השאר שהבת שלי בת 7 כבר חוסכת את השקלים שהיא מקבלת פה ושם :)
כמו ההורים שלי לימדו אותי איך לחיות טוב בלי לבזבז סתם כספים. (אם צריך קונים. אבל לא סתם כי רוצים. חבל על הכסף. מעולם לא ידעתי כמה כסף באמת יש להם)
אבל יכאב לי מאד אם לא ישאירו לי ירושה רק כדי לתת לי להסתדר לבד.

ולא הייתי רוצה לגרום לילדים שלי כאב שכזה, בידיעה שהיה להורים שלהם אבל בחרו שלא לתת להם.

חינוך בעקרון זה עד גיל הבגרות.. אין צורך לחנכם גם אחרי המוות. זו דעתי בכולופן.

אבל יכאב לי מאד אם לא ישאירו לי ירושה רק כדי לתת לי להסתדר לבד.

ולא הייתי רוצה לגרום לילדים שלי כאב שכזה, בידיעה שהיה להורים שלהם אבל בחרו שלא לתת להם.
למה זה כואב?

למה זה כואב?
כי זו דחיה מסוימת.
אם ילד מספיק חשוב להוריו הם ירצו באופן טבעי לסייע לו. ואם ממילא הם לא צריכים יותר את הכסף - מה יותר טבעי מלתת אותו למי שחשוב להם?
כשזה לא קורה יש לזה אמירה מאד נוקבת.

אולי זה תלוי גם בסביבתיות, ומה שמקובל במקומות שונים.
מסביבי ומי שאני מכירה - ירושה לעמותה מאד לא מקובלת. ואם אשמע על דבר כזה בד"כ זה יבוא על בסיס קשר בעייתי או סוג של 'מחיקה מהרשימה'.

ירושה לעמותה מאד לא מקובלת. ואם אשמע על דבר כזה בד"כ זה יבוא על בסיס קשר בעייתי או סוג של 'מחיקה מהרשימה'.
אבל נושא השרשור הוא לא תרומה לעמותה אלא שימוש בכסף בפרישה לעומת התכלבות בשביל ירושה.

תגידו לי בבקשה, למה הורה, לאחר שהשקיע בילדיו בערך ב 2-3 עשורים צריך להתכלב לקראת פרישה כדי להשאיר ירושה?
תנו לבנאדם לחיות בכבוד ולא לנפנף כל הזמן עם חרב מעל הראש "ומה עם הירושה?"
לחיות בכבוד זה לא אומר לבזבז, זה אומר להמשיך שגרת חיים ויש כמובן איזונים שנעשים לאורך הדרך.
אני מנהל את תקציב הבית של אמא כי היא סיעודית וההוצאות עלו.
לא עלתה לרגע המחשבה אצלי לגרוע ממנה דברים כמו צימצום חבילת הכבלים, להפחית מכלכלת הבית ועוד כמה אופציות שעושות לה טוב בחיים.
אף פעם לא חשבתי שאם אני מוציא מחשבונה כך וכך אז כמה ישאר לי לירושה.

זה הזמן להנות.
גם הילדים אמורים לשמוח שההורים נהנים ומבסוטים מהחיים.
להנות זה לא בהכרח להוציא והרבה, אבל ה"כן להוציא - לא להוציא" לא אמור להיות אישיו כל עוד ההוצאה מתאפשרת

ההיסטוריה מלאה דוגמאות של ילדים שחמדו את רכוש הוריהם (וגם הפוך).
בסופו של יום, האדם הוא יצור אגוצנטרי ומעוניין בראש ובראשונה ברווחתו האישית, גם אם זה על חשבון הקרובים לו
דוגמא מהחיים: יש לי בן עשרה בבית שצריך להכריח אותו להושיט עזרה ולתרום.
מבחינתו שאמא ואבא (a.k.a משרתים יעשו הכל והוא ימשיך לשחק במחשב)

אני מתכנן את הפרישה שלי כך ש-3% יספיקו לי לרמת החיים בה אני מעונין. למעשה כבר עכשיו יש לי כ-15% ספייר מעל הצורך ועד הפרישה בעוד כשנה כנראה שיהיה לי עודף של לפחות 30%.
במצב כזה גם הבית שלי וגם כל החסכון מעבר לפנסיה ישארו כירושה לילדים. נראה לי די והותר.

לאחרונה חשבתי על זה עם חברה. דיברנו על הסיטואציה הבאה: גומרים לממן דירה להשקעה, שמיועדת לילדים כך שלכל אחד מהם יש חצי מליון שח חסוכים. הילדים קטנים, יש לפחות עוד עשר שנים עד שיצטרכו את הכסף, ולדעת ההורים זה מספיק כסף לתת לכל אחד מהילדים ואין צורך לחסוך להם מעבר לכך. הדירה נותנת תשואה, וגם יש את החסכון ה"רגיל" שהזוג רגיל לחסוך. בסך הכל, יש חסכון של 10-15 אשח בחודש. יש לזוג דירה ללא משכנתא, ועבודות מכניסות שהם לא מעוניינים לעזוב בעשרים השנים הקרובות. מה לעשות עם החסכון החודשי? ממשיכים? מבזבזים? רבים מהחברים שלי נמצאים במצב קרוב או דומה.

אני חושבת שיש דברים שבגיל מסוים הם פינוק ובגיל אחר הם כבר לא פינוק אלא עליה משמעותית בשביעות הרצון ובאיכות החיים. למשל, טיסה בחברה מסודרת, בשעות נוחות מבלי לאבד לילה. לשכור רכב בחו"ל גם כשאפשר אולי להתנייד בתחבורה ציבורית כי יותר קל מבחינת סחיבת תיקים להכניס לרכב בחניה ולשלם על חניה. לקנות רכב קצת יותר חדש שבנסיעות ארוכות יחסית נוח לשבת בו ולא נתפס הגב. לשלם על שירות שלוקחים את הרכב מהבית לטסט ומחזירים. קרובי משפחה יחסית מבוגרים אבל אמידים מזמינים את הילדים והנכדים למסעדה ביום שישי או שבת במקום לבשל. קשה להם לבשל, ולהוציא 1500 על ארוחה כזו פעמיים בחודש זה משתלם כדי לראות את המשפחה. אחר כך באים אליהם רק לקפה ועוגה והנכדים משחקים קצת. מדובר באנשים שלא היו חולמים בעבר להוציא 3000 ש"ח בחודש על מסעדות, אבל לסבתא נמאס לעמוד במטבח ולבשל וכולם נהנים נורא מאוכל טוב. הסוג השני של הבזבוזים זה קנייה של חפצים. את זה אני לא מצליחה להבין. אנשים שפתאום מוציאים המון כסף על בגדים, על רהיטים ושיפוצים.

אני זוכרת את עצמי עם ילדים קטנטנים, צעירה בעשרים שנים ועם אנרגיות, אחרי שקמתי בחמש בבוקר, לצאת לטיול ולארוז אוכל שעמדתי עד מאוחר להכין, שיהיה מזין אבל גם זול. תשמעו, זה הרבה עבודה, והיה גם כיף נורא. היום לפעמים אנחנו כבר נוסעים בלי ילדים ועדיין בלי נכדים, אותם זוגות חברים של פעם, אבל גם בוחרים מסעדה יותר יקרה ומזמינים מראש מקום לארוחת צהריים מפנקת, ועושים את זה בכלל בלי לחשוב כמה זה יעלה ואיך אפשר להוזיל. אנחנו עדיין נוסעים גם עם תרמוס קפה ועוגה שהכנו בבית (למען האמת, זה אפילו עדיין הרוב הגדול של הפעמים), זה לא סותר בכלל וזה לא אומר שאני לא נהנית גם מזה, אבל אם לא בא לי להכין, ויש מסעדה טובה בסביבה, אני בכלל לא עושה חשבון ושיהיה בכיף. כסף מאפשר לי לבחור, וכשלא היה לי כסף, היו לי פחות אפשרויות, זה הכל :)

תגידו לי בבקשה, למה הורה, לאחר שהשקיע בילדיו בערך ב 2-3 עשורים צריך להתכלב לקראת פרישה כדי להשאיר ירושה?
לחיות בכבוד זה לא אומר לבזבז, זה אומר להמשיך שגרת חיים ויש כמובן איזונים שנעשים לאורך הדרך.
.
אני חושבת שאתה צודק במאה אחוז. סביר מאד בעיני שהורה יעזור לילדים בתחילת הדרך, ואפילו הרבה, וזה כיף לתת בידיים חמות. עם זאת, ברגע שהילדים שלי עומדים על רגליהם, ושנינו מבוגרים עובדים ויצרנים, אני לא רואה סיבה שאני אעבוד בשביל הילדים, כמו שאני לא חושבת שהם צריכים לעבוד בשבילי. תמיד אשמח לתת להם מתנות ולעזור כשיהיה צורך אמיתי, אבל שיחיו בבקשה ברמת החיים שהם מוכנים לעבוד בשבילה.

אני חושבת שחלק מהמגיבים שיש להם ילדים קטנים מתקשים לדמיין את הילדים האלה בתור מבוגרים צעירים, שיש להם מטרות חיים שונות לפעמים משל ההורים, או החלטות שונות ומשונות, ולא כל דבר אני כהורה חושבת שצריך לממן. נתתי להם את הכלים, נתתי להם את האפשרויות, ואני לא חושבת שאני צריכה לחסוך מעצמי בשביל שהם לא יצטרכו לעולם לחסוך מעצמם. הכל בפרופורציה. למשל, חברה שלי שמבוגרת ממני מספרת שהבת שלה ילדה ובעצם לא רוצה בכלל לחזור לעבודה אי פעם - היא רוצה להשאר בבית עם התינוק. הבת ובעלה יכולים להסתדר כך כלכלית אבל ממש בדוחק, וכל חופשה הכי קטנה או אפילו להחליף ספה בסלון זה משהו שהם מצפים שההורים ישלמו. החברה מרוגזת לחלוטין מהעניין הזה בתור מי שגידלה ילדים ועבדה משרה מלאה והיתה מאד עייפה. היא רוצה להשתמש בכסף שיש לה מכך ששמרה על המשרה ועל הקריירה ולהוציא אותו על עצמה. סופר לגיטימי בעיני.

אבל נושא השרשור הוא לא תרומה לעמותה אלא שימוש בכסף בפרישה לעומת התכלבות בשביל ירושה.

אלו שתי דוגמאות להתנהגות קיצונית. לא חושבת שיש כאן אדם אחד שמתכנן להשאיר ירושה גדולה תוך כדי התכלבות (לפחות לא ראיתי מישהו אחד שרשם שזה התכנון שלו). זה נאמר שוב ושוב בשרשור - מתכננים להשאיר ירושה *במקביל* לחיים טובים ונעימים.

אם תמשיך להתנהל בכבוד ובשגרת חייך הסיכוי שתשאיר ירושה גדולה הוא מאוד גדול כי זו כל הפואנטה של חוק ה-400-300.

אני מתכנן את הפרישה שלי כך ש-3% יספיקו לי לרמת החיים בה אני מעונין. למעשה כבר עכשיו יש לי כ-15% ספייר מעל הצורך ועד הפרישה בעוד כשנה כנראה שיהיה לי עודף של לפחות 30%.
במצב כזה גם הבית שלי וגם כל החסכון מעבר לפנסיה ישארו כירושה לילדים. נראה לי די והותר.

בדיוק!
אפשר להמשיך את החיים בסבבה לגמרי ועדיין תשאר ירושה מכובדת.

אני חושבת שיש דברים שבגיל מסוים הם פינוק ובגיל אחר הם כבר לא פינוק אלא עליה משמעותית בשביעות הרצון ובאיכות החיים.

מסכימה לגמרי.
אבל זה משהו שבכל מקרה היה אמור להילקח בחשבון במסגרת חוק ה- 300-400. כלומר אם רוצים לתחזק את ההוצאות הללו בפרישה מוקדמת עדיין צריכים לתכנן את התקציב לפי 3-4% מההון הקיים. ואם מתכננים את התקציב לפי חוק ה- 300-400 מכאן שבכל מקרה, בסבירות גבוהה, תשאר ירושה גדולה (אם בצורה של דירות בהנחה שחלק מהתקציב לפרישה מגיע משכר הדירה, ואם זה תיק השקעות בהנחה שחלק מהתקציב מגיע ממנו).

בקיצור - אני ממש לא רואה שום סתירה בין חיים טובים לבין הירושה.
(כמובן שאם יש ״ברבורים שחורים״ אישיים או גלובליים זה יכול לפגוע בתכנון הזה אבל סטטיסטית תשאר ירושה יפה וגדולה)

בקיצור - אני ממש לא רואה שום סתירה בין חיים טובים לבין הירושה.
כשאתה מאד אמיד אז אפשר את שני הדברים ללא סתירה.
השאלה היא לאלה שיש סתירה בין 2 הדברים ורוב האנשים אכן נמצאים בדילמה הזאת.

אני מנהל את תקציב הבית של אמא כי היא סיעודית וההוצאות עלו.
לא עלתה לרגע המחשבה אצלי לגרוע ממנה דברים כמו צימצום חבילת הכבלים, להפחית מכלכלת הבית ועוד כמה אופציות שעושות לה טוב בחיים.
אף פעם לא חשבתי שאם אני מוציא מחשבונה כך וכך אז כמה ישאר לי לירושה.

עוד נקודה למחשבה מהצד השני:
- אולי במקום לחשוב מה אתם משאירים לילדים, תחשבו איך אתם דואגים מספיק לעצמכם כדי שתוכלו לשחרר את הילדים לחופשי מעול של טיפול בהוריהם לעת זקנה.
(הכוונה היא בעיקר לעזרה כלכלית, ולא עזרה פיזית, נפשית, וכל מה שמסביב כדי לתמוך בבני משפחה).

אני אישית מרגיש ביטחון הרבה יותר גבוהה במידה ואני יודע שאת הכסף שאני עובד בשבילו אני חוסך בשביל עצמי, ושאני לא אצטרך לסבסד את המחיה של הוריי בנוסף.

עוד נקודה למחשבה:
אם רוצים לעזור לילדים, אולי כדאי לעשות זאת לפני שיוצאים מהחיים שלהם :)
בעולם שלא יודעים בו עד איזה שנה אתה הולך לחיות, בכל מקרה צריך להישאר לבן אדם נכסים/כספים כלשהם שרצויים להיות בבעלותו עד יום מותו. אף אחד לא רוצה ללכת עם 0 שקלים בחשבון בנק, ואין סיבה שלא ישאר משהו לילדים.

נקודה נוספת:
למה לא לבחור גם בנהנתנות וגם בירושה? :)

בסופו של דבר זה שאלה מאוד אינדיבידואלית ומעניינת על החיים.

כשאתה מאד אמיד אז אפשר את שני הדברים ללא סתירה.
השאלה היא לאלה שיש סתירה בין 2 הדברים ורוב האנשים אכן נמצאים בדילמה הזאת.

אבל הכל יחסי... גם הקצבה וגם הירושה.
אם התכנון לקצבת הפרישה שלך הוא לפי 3-4% מההון שלך למה שפתאום בגיל 70 תתחילי להוציא 10% מהתקציב שמספיק/מתאים לך? (בהנחה שלא קרה משהו יוצא דופן שהצריך את זה). לא אמרתי לרדת באיכות החיים ובטח לא להתכלב.

אגב, אני לא מדברת כאן על מי שלא הגיע להון מספיק שיחזיק אותו לפרישה מוקדמת. אנשים כאלו בהחלט ייתכן שלא יוכלו להשאיר ירושה.

אגב, אני לא מדברת כאן על מי שלא הגיע להון מספיק שיחזיק אותו לפרישה מוקדמת. אנשים כאלו בהחלט ייתכן שלא יוכלו להשאיר ירושה.
בדיוק,ואלה שכן כנראה ישאירו המון גם במידה והם "לא רוצים"(תמיד אפשר להוריש\לתרום למישהו אחר).

מסקנה: עדיף להיות סולידי עשיר ובריא מפזרן עני וחולה.......

המסקנה שלי מהתגובות בשרשור היא שהאשלה של פות"ש שגויה שכן כאשר אנשים כבר מגיעים לגיל שכלל ה-3 או 4% רלוונטי הם מגובשים כאנשים וכצרכנים והצריכה שלהם היא לא פונקציה של אחוז החסכון (ולעיתים הם בכלל עובדים גם אם הם FI ואז אין משמעות לשאלה) ואין בכלל שאלה על התכלבות.

יכול להעיד מבני משפחה מבוגרים יותר שתמיד חיו מאוד מחושבים כשכירים (ממש לא הייטקיסטים) ומצבם טוב מאוד (מספר נכסים בבעלות מלאה במרכז, הרבה כסף בבנק ובקופות חסכון) ומה שלאלי אומרת די משקף את המציאות - יש ירידה בצריכה של דברים רבים ועליה בצריכה של דברים כמו תרופות, טיסות נוחות יותר, מסעדה או בית מלון לפסח כדי לראות את כל המשפחה בנחת. לחלק העלויות עולות, לחלק נשארות די דומות כי רכב וביגוד או אכילה בחוץ אחרי הפנסיה יורדים משמעותית.

שוב, זה אנקדוטלי, אבל זה מחזיר אותי לנקודה המקורית שלי - מי שהגיע כבר (וזה לא קרה לו מאקזיט בגיל 22) כנראה כבר אדם בשל ומבוגר ושם ההתנהגות היא לא כל כך פונקציה של אחוז החסכון ...

לא אמרתי לרדת באיכות החיים ובטח לא להתכלב.
אבל זה מה שהפות"ש כן שאל.
ואני חייבת לציין שיש הרבה מאד משפחות שבהם ממשיכים לתת ולתת לילדים (לדעתי בעיקר מתוך צורך נפשי של ההורים) גם כשעתיד הפנסיה לוט בערפל.
אולי מקווים בסתר ליבם שאם לא יהיה להם מספיק בפרישה אז הילדים יהיו שם בשבילם כלכלית, אבל לדעתי רוב הילדים לא חושבים על זה אפילו כי 1) עכשיו יש להם ילדים והם רוצים לתת ולתת להם 2) מאד קשה לעשות היפוך מחשבתי אם כל החיים ההורים רק נתנו לך ולא ביקשו עזרה אף פעם.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
קפיטליסט_מרושע התוכנית שלי להתנהלות לאחר הפרישה המוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 113
Aslan החלטה בין אירית צוברת לאמריקאית מחלקת - היום שאחרי הפרישה שוק ההון 8
P השקעה סמוכה למועד הפרישה שוק ההון 2
C פרילנס אחרי הפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 7
B פנסיה מוקדמת - שינויים בגיל הפרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ש קצבת הפנסיה לאחר הפרישה מושפעת מהשקעות הקרן? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 65
M העלאת גיל הפרישה - יש לזה בכלל משמעות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
deussex חישוב סכום הפרישה עם מס רווח הון פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 11
G ללא דיבידנדים - איך דואגים שתמיד יהיה אפשר למכור מניות בזמן הפרישה ולשמור על איזון? שוק ההון 4
לא חשוב שמות השפעת תופעת הפרישה המוקדמת על המשק הישראלי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 42
D מקדם המרה ודמי הניהול אחרי גיל הפרישה צרכנות פיננסית 1
M דמי ניהול בקרן ברירת מחדל לאחר הפרישה צרכנות פיננסית 3
Liron2035 האם האינפלציה מרסקת לי את חלום הפרישה המוקדמת? שוק ההון 13
ב דמי ניהול בקרן הפנסיה לאחר הפרישה צרכנות פיננסית 1
ב היום שאחרי הפרישה- הפוסט החשוף והכנה של הסולידית דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 24
Body Solid בשנת 2037 גיל הפרישה עשוי להגיע ל-72 לגברים ו-70 לנשים פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 63
א פנסיה אחרי גיל הפרישה צרכנות פיננסית 1
ח האם הפרישה קרבה? יומני מסע אישיים 77
K קופת גמל להשקעה אחר גיל הפרישה שוק ההון 0
S תכנון הפרישה- האם המשיכה מהתיק היא 3% או 4% כולל דידבידנדים או בנוסף ? שוק ההון 7
tomer111 מה ההשלכות של פרישה בגיל 60 ומדוע אני לא מצליח לשכנע את סוכן הביטוח לשנות את גיל הפרישה לזה? אוף טופיק 3
de dud אחרי הפרישה - נדל"ן להשכרה? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 92
yanosh34 נגיסה מהקרן בזמן הפרישה שוק ההון 6
T בחירה במסלול דומה בטרייד למסלולים הפנסיונים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Lag בחירה בין 2 כיווני קריירה התפתחות אישית 4
פטל ואוכמניות בחירה בין פנסיה כסכום חד פעמי לקצבה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
W בחירה בין ביטוחי בריאות פרטיים צרכנות פיננסית 3
N בחירה בין 2 אופציות - נדל"ן נדל"ן 8
P AGGU - בחירה גרועה? שוק ההון 26
nicepo1 סקר,בחירה בנכס ספקולטיבי ל20 שנה אוף טופיק 11
י קרנות עם תשואה של מעל 30 אחוז, בחירה מושכלת? שוק ההון 23
I כדאיות השקעה -בחירה בין אפשרויות שונות נדל"ן 22
M בחירה בין 2 קרנות מחקות שוק ההון 2
bobby חשיבות של בחירה נכונה בETF בחשבון פטור (פנסיה+קרה"ש) אם אפשר תמיד למכור ולקנות אחרת? צרכנות פיננסית 0
O בחירה בין קרן השתלמות מנייתית או IRA צרכנות פיננסית 10
ס בחירה בין חלופות - פרעון הלוואה או השקעה צרכנות פיננסית 28
E מסלולי בחירה בקרן פנסיה צרכנות פיננסית 1
A בחירה אופטימלית של ETF אמריקאיים עבור חשבון קרן השתלמות מסוג IRA שוק ההון 31
Y בחירה נכונה של כ.א צרכנות פיננסית 4
I גם מדדים הם בחירה סלקטיבית של ני"ע שוק ההון 52
נ בחירה בין אפשרויות שונות בדמי ניהול לקרן פנסיה צרכנות פיננסית 7

נושאים דומים

Back
למעלה