• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מדברים על משכורות?

זה קיים כמובן, אבל זה מספר שכדאי לשים אותו בפרספקטיבה - יש הרבה אנשים שלא הייתי מקנא בשכר שלהם כי מאוד לא הייתי רוצה להיות בנעליים שלהם כדי להיות מסוגל לקבל אותו. נגיד פועל בניין סיני, רופא (כי מי סופר את כל שנות הלימוד וההשקעה שהיה צריך כדי להגיע לזה?), או נגיד אנשי מכירות מצליחים (כי זה תפקיד שהייתי שונא כל רגע בו).
זה מזכיר לי את המשל על המלך שנתן את הכסא שלו ליום אחד לאיש שקינא במעמדו וקשר מעל ראשו חרב על שיערה של סוס.
עם זאת אנשים מקנאים רק בגמולים שהם רואים, לא בדרכים להשגתם. אחרת, הם היו שם בעצמם ולא הייתה סיבה לקנאה.

מספרת חופשי לכאלה עם תפיסת עולם דומה לשלי ולא מספרת לאנשים ׳נורמלים׳.
משום שהקשר השיחה באותו נושא (השכר) שונה לחלוטין בין אלה לאלה:
עם הראשונים ההקשר הוא פרקטי - איך להתנהל וכמה אפשר לחסוך.
ועם האחרונים ההקשר הוא חברתי/מעמדי/שיפוטי/השוואתי/הקשר ריקני אחר לא מעניין ולא נעים לשיחה.

@עומר לא הבנתי משהו: מה נתן האתר הזה? זה על משקל של לגליזציה לסמים? :)
האתר מאפשר לכל עובדי החברה לראות מה טווחי השכר לפי חתך של דרגה, מגדר, איזור גיאוגרפי, מקצוע וכו'.
כך למשל אני יכול לראות כמה מרוויחים מהנדסי תוכנה בחברה שהם בדרגה שלי, שעובדים בישראל. או לדעת כמה אני צפוי להרוויח אם אקבל קידום בדרגה. או לדעת כמה תהיה המשכורת שלי אם אבצע רילוקיישן למשרד בארה"ב.

אפשר פשוט להזין ב-glassdoor...לא?
כמובן, אבל כאן הנתונים הרבה יותר ממוקדים והחתכים מתאימים לחתכים האמיתיים שקיימים בחברה.

ואני מניח שאחרי מספר חודשים היה גל פיטוריםו/או אי קידום בתפקיד כי איך שלא נחתוך את זה זו עבירה על חוקי החברה בנושא סודיות של חוזים אישיים...
אז זהו - שלא. התרבות הארגונית אצלנו היא נהדרת. אבל אני יכול להבין למה אתה חושב כך. גם אני, בתקופה שעבדתי בחברה עם תרבות ארגונית שמקדשת את השעות הנוספות, הייתי חושש לקחת חלק במשהו שההנהלה לא אוהבת. נראה לי שזה דומה לחוסר אמון בשלטונות שהשתרש בקרב יוצאי חבר העמים אחרי שנים של דיכוי והפחדה.

אז זהו - שלא. התרבות הארגונית אצלנו היא נהדרת. אבל אני יכול להבין למה אתה חושב כך. גם אני, בתקופה שעבדתי בחברה עם תרבות ארגונית שמקדשת את השעות הנוספות, הייתי חושש לקחת חלק במשהו שההנהלה לא אוהבת. נראה לי שזה דומה לחוסר אמון בשלטונות שהשתרש בקרב יוצאי חבר העמים אחרי שנים של דיכוי והפחדה.
נראה לי שאני יודע על איזו חברה מדובר ואם זה אכן כך אז זו החברה הטובה ביותר שיצא לי לעבוד בה.

משהו בקשר לצבא:
לפני שנה הייתי בצומת השחרור-או-קריירה אחרי 3 שנים בקבע כקצין.

השיקולים המרכזיים שלי היו המסגרת הצבאית התפקיד והמשכורת. בנוגע למסגרת הצבאית, היה לי קצת קשה לדמיין את עצמי רס"ן בן 30 שעדיין צריך לדאוג ממ.צ. בכניסה לקריה, אבל הנחתי שאני אסתדר, כי סה"כ נהנתי בצבא. גם לא הייתי במודעות, כמו שאני היום, לכמה חשוב לי הצבע של השיער שלי (והקיום שלו בכלל). :)

הדילמה האמיתית היתה התפקיד והמשכורת: יכולתי לעבור לקריה, לתפקיד סופר-מעניין אבל שמגרד את ה6 (אחרי תוכניות תמרוץ וכו', משכורת רגילה לסרן לא-אקדמי בקריה היא 4.5-5) בשביל 12 שעות עבודה + תורניות סופ"ש. או ללכת לתפקידי שטח שמשלמים טוב, אבל לא עניינו אותי בכלל.

אז נכון שהתנאים סבבה (חבר והכל).

אבל בסוף, כשבאתי לבחור, הסתכלתי על רמת השכר והעניין שהיתה לי בתפקיד האחרון, לא ראיתי אפשרות לשחזר את זה. אז עם כל האופציות לתוכניות שירות, שכ"ל ע"ח הצבא, רכב צמוד ומשכורת בזמן התואר, העדפתי לצאת החוצה כי לא ראיתי אופק להמשך.

בגילאים 22-25 זה סבבה ללכת לעשות תפקידים 'מעניינים' כי אתה מתעסק בדברים מגניבים וזה כיף(לי יצא שגם היו מתגמלים). אחרי זה, אתה כבר רוצה לראות איך אתה בונה את עצמך עתידית, לא רק בהיבט המקצועי אלא גם בהיבט הכלכלי. ואת זה, בנקודה שהייתי, לא ראיתי איך אני עושה בצבא.

@דרורה
אני הולך לדפוק פה ווידוי של הלייף.
אני לא עובד במשטרה!!

בקיצור, אני לא "חוקר" אנשים.
אני מנהל איתם שיחות.
אני יודע בדיוק כמה כל חבר קרוב שלי מרוויח כי הוא סיפר לי, ולא כי הוצאתי את זה ממנו בטקטיקות חקירה נכלוליות.
וזה מוזר לי כשאני פוגש אנשים שלא יודעים לפעמים כמה האח שלהם מרוויח.. כאילו איי איי.. מה הסוד הגדול?

@Yellow
לגבי קנאה.. גם אני קצת מקנא באנשים שמרוויחים יותר ממני. בסה"כ צריך לתעל את הקנאה הזאת לאפיקים חיוביים של השתפרות.

בכלל, בעולם יש שני סוגים של קנאה.
קנאה מהסוג המפרגן שגורם לך לפעול שגם לך יהיה,
וקנאה הרסנית (בעדות מסויימות יקראו לה "עין הרע") שגורמת לך לרצות שלאחר לא יהיה.
אני מהמפרגנים. :)

@breezblock גם אני אוהבת לשמוע על אנשים מסויימים ועל דרך חייהם כדי לקבל השראה או ללמוד מה לא או לקבל רעיונות לעצמי ולפעמים כדי שאוכל לעזור להם או להעזר בהם. ולפעמים סתם כי זה מעניין, מודה.
ובעניין הקנאה - יש לך שליטה רק על סוג הקנאה שלך (קנאת סופרים או "עין הרע") ולא על סוג הקנאה של אחרים לכן אין טעם לשתף את כולם בלי אבחנה בכמה החיים שלך נפלאים ואיזו משכורת פגז יש לך.. ואם מישהו נוטה לפעמים לקנאה מהסוג הפחות מוצלח (לא פה בפורום כמובן, בארצות רחוקות) לפעמים עדיף קצת לסתום את האוזניים..

כמו שנאמר פה, גובה המשכורת הוא לא הפרמטר החשוב, אלא מה האחוז שנותר לאחר הוצאות, ומה עושים עם החלק הזה.

בדיוק מסיבה זו אני לא רואה סיבה לא לספר מה גובה המשכורת.
במקרים בהם אני סבור שהמניעים של השואל הם לא סקרנות פשוטה, אלא לשם השוואה, אני משתדל להתחמק ממתן תשובה ברורה בכדי לא ליצור רגשות לא נעימים, אבל בשאר המקרים, לא רואה סיבה לא לחלוק את הנתון.

זו גם הסיבה שאני לא שואל אנשים אחרים לגובה המשכורת שלהם.
אני פשוט מקווה שהם שמחים בחלקם כמו שאני שמח בחלקי.

פחחחח... רס"ן שמרוויח 16,000... :) הם היו מתים
למה, ידידה שלי היא רופאה בצבא בקבע (עתודאית) וזה בערך מה שהיא מקבלת. וזה עוד לפני הרכב, כרטיס חבר ועוד כל מיני תנאים מעולים (פנסיה וכו')... מה שמראה לי שבעיקרון אין לי בעיה להגיד כמה אני מרוויח. אולי זה כי ברגע שאני אומר שאני עוסק ברפואה ישר קופץ "וכמה מרוויח סטאז'ר/רופא"?
עריכה: ככל שאני חושב על זה, זה ממש מעצבן אותי שאנשים לא מספרים כמה הם מרוויחים :) כאילו זה איזה סוד שאסור לספר כי זה יפגע בחשאיות של הנתונים ובתכנית הגדולה... מעין פראנויה לא ברורה כזו.

למה, ידידה שלי היא רופאה בצבא בקבע (עתודאית) וזה בערך מה שהיא מקבלת. וזה עוד לפני הרכב, כרטיס חבר ועוד כל מיני תנאים מעולים (פנסיה וכו')... מה שמראה לי שבעיקרון אין לי בעיה להגיד כמה אני מרוויח. אולי זה כי ברגע שאני אומר שאני עוסק ברפואה ישר קופץ "וכמה מרוויח סטאז'ר/רופא"?
עריכה: ככל שאני חושב על זה, זה ממש מעצבן אותי שאנשים לא מספרים כמה הם מרוויחים :) כאילו זה איזה סוד שאסור לספר כי זה יפגע בחשאיות של הנתונים ובתכנית הגדולה... מעין פראנויה לא ברורה כזו.
טוב, בהתחשב בדרגה של ידידה שלך (רכב = תקן רס"ן) היא כנראה מדור הפנסיה התקציבית. אל תבלבל את הבריות - לצעירים מוכשרים כיום אין מה לחפש במגזר הציבורי, בייחוד לא בצבא. ברור שברפואה אחרי שאתה מסיים את הלימודים וההכשרה אתה אוסף את הכסף מהריצפה. וגם בהחלט מגיע לעוסקים בדבר - אחרי שלמדו חצי מהחיים שלהם בהחלט מגיע להם גם לראות פירות יפים בהחלט.
מסכים איתך לגבי "סודיות המשכורת". לפעמים זה באמת מרגיש כאילו אנשים ממש מגוננים על המידע הזה עבור איזה תוכנית גדולה שאם מישהו ידע זה ירד לטמיון. אף פעם לא הבנתי למה לשאול מישהו כמה הוא מרוויח (עם טקט כמובן...) זה לא מנומס אלא אם כן הוא מקורב. אולי זה תרבות הצריכה שבה מי שיש לו יותר אפסים בנטו יש לו יותר גדול...? לא בטוח שזה מסביר את זה...

@AlexNOSAM אני חושב שמה שכתבת כאן
לצעירים מוכשרים כיום אין מה לחפש במגזר הציבורי, בייחוד לא בצבא.
הפוך ממה שכתבת כאן
אולי זה תרבות הצריכה שבה מי שיש לו יותר אפסים בנטו יש לו יותר גדול..
לצעירים מוכשרים יש המון מה לחפש במגזר הציבורי - עניין, אתגר, קשרים שהם לא ישיגו בשום מקום פרטי מקביל שישלם להם עוד כמה אלפי שקלים כל חודש. למי שחושב שכסף זה לא הדבר העיקרי בחיים, כדאי להשאר במגזר הציבורי גם כשהוא כבר פחות צעיר.
ואני מתנצל על המילה הגסה, אבל יש גם אנשים שמוצאים ערך מוסף בשירות הקהילה בה הם חיים במקום לשרת טייקונים או סתם חוסכים עלומים בקרן פנסיה נורבגית.

אני חושב כמו @גרהם , ובדיוק סיימתי 7 שנות עבודה בשירות ציבורי (ומתנדב בשתי עמותות כחבר ועד מנהל וגם סתם כמתנדב).
אגב, אני חושב שצריך לעשות גם וגם: עייפתי משירות ציבורי (בכל זאת, קשה לעבוד עם המדינה שלנו...) ועכשיו אני שוב במגזר הפרטי.

אגב, לי דיון המשכורת מאוד קל: אני סטארטאפיסט בסטטוס "pre-pre-seed" - משכורת 0. משעשע איך אנשים מגיבים לזה.

@AlexNOSAM גם אני מכיר רס"נים שמרוויחים סכומים דומים.
אבל כסף זה לא הכל בחיים..

אני עובד מדינה והשכר שלי גלוי לכל באינטרנט...

אבל לעניין, אני לא אוהב לחלוק את פרטי הפרטים משום ש- (א) רבים סביבי הם עבדים לעבודה והרעיון שמישהו מקדיש חלק מזמנו (החופשי!) להשקעות ושבכלל איכפת לו מכסף נראה להם כמו איזו בגידה במשלוח היד שלנו והתלכלכות בדברים ארציים מדי; (ב) מבין החברים הטובים יותר אני לא רוצה לעשות חשבונות של כמה יש לכל אחד ולא רוצה שיעשו את אותו החשבון לי; (ג) לא רוצה להוציא לאף אחד את העיניים.

יש לי שני חברים טובים שהם שותפים למסע בדרך לעצמאות כלכלית (לא שותפים עסקיים) ובינינו אנחנו כן חולקים מספרים, כמו גם עסקאות ספציפיות, הזדמנויות ועוד, כחלק מההתקדמות המקבילה במסע הזה. איתם אני מרגיש בנוח לחלוק.

אבל כסף זה לא הכל בחיים..
צטער ... אבל זה פשוט הזכיר לי את אימרתו של אוסקר ווילד
"כשהייתי צעיר חשבתי שכסף זה הדבר החשוב בחיים , עכשיו כשאני זקן אני יודע שהוא כזה"

אישית , אהובה עלי אימרתה של גרתה גרבו " מי שטוען שכסף לא קונה אושר לא קונה במקומות הנכונים"

כשאם תחשבו על זה לעומק זה בעצם מה שהסולידית אומרת ;)

זה לא סוד שאני לא לגמרי מתחבר לפילוסופיה של הסולידית.

כל חבר ששאל אותי - עניתי לו.

לא שואל בחזרה, חלק בחרו לספר לי. רובם נמצאים בקריירות שונות לגמרי משלי כך שאין הרבה בסיס להשוואה... האמת שזה לא כ"כ מעניין אותי כמה כסף חבריי מרוויחים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M מעבר לIRA, הסכנה שלא מדברים עליה שוק ההון 26
מ למה הכוונה בצעד הממשלה שעליו מדברים היום להיתר לפיצול דירות בבתים פרטיים? נדל"ן 5
י כולם פתאום מדברים על להיכנס לבורסה שוק ההון 35
ב מדוע לא מדברים פה על רכישת ניירות בריטיים? שוק ההון 12
amidar פחד מדברים שטראמפ יכול לעולל לי כמשקיע זר... שוק ההון 5
Y מדברים עליכם במאקו: "קמצנים גאים" מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 12
stass תגידו, אנחנו מדברים כאן על מניות ספציפיות? שוק ההון 53
Izik כולם מדברים על קריסה.. שוק ההון 57
Y גם ב"כלכליסט" מדברים על חסכון מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 2
מ למה מדברים על הפסד של 50% כששוקלים כמה להשקיע במניות? שוק ההון 11
C מקור טוב להבין משכורות? אוף טופיק 38
C משכורות בשוק אוף טופיק 75
Y השוואת משכורות בהייטק התפתחות אישית 12
א משכורות שירדו מהם מס גבוהה מדי מיסים 4