• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מדברים על משכורות?

Yellow

משתמש רגיל
דירוג
613
איך אתם עם המשכורת שלכם- מוכנים לספר לחברים כמה אתם מרוויחים?
מסתירים?
מדברים על תנאים חומריים בפתיחות או מעדיפים שלא?

אשמח לשמוע :)

אגיב לנושא יותר כ-"עניינים כספיים" ממשכורת, אבל בגדול החלטתי להיות גלויי בנושא רק עם החברים הכי קרובים (בערך 4), לכל השאר אני מעדיף להראות כחסר כל. זוהי הקנאה החרישית שמכרסמת בקשר לא משנה בטיבו שאני חושש ממנה (במיוחד בטווח הארוך, כשהפערים בין אדם חסכן לבין אנשים ממוצעים שהוא פוגש מתרחבים), ועל אף שבהתחלה חשבתי שעם חברים ממש טובים הקנאה לא משחקת תפקיד, זה נאיבי לחשוב שהיא באמת נעלמת ושאין איזהשהו אפקט (רגשות הם דבר אנושי וטבעי, ולא בריא להתכחש לטבע או לאנושיותנו).
אם מדברים לגבי המשכורת עצמה, אני מניח שזה לא יהיה מהותי מהבחינה הזו כי כששומעים על משכורת גדולה בדר"כ מדמיינים אותה משמשת לקניית פורשה ולא נצברת בקצב אקספוננציאלי. משכורת נמוכה לא גורמת לרגשות שליליים ועל כן - חסרת נזק. והדיבור על משכורת אולי, אפילו, מועיל - משום שניתן לקבל טיפים איך להגדיל את המשכורת באלף דרכים שונות.

איך זה יעזור לפלוני לדעת מה משכורתי (ברוטו או נטו)?

מה שחשוב זה לא המשכורת אלא כמה מצליחים לחסוך. לא הייתי מתחלף עם אדם שמרוויח 30 אלף וחייב לבזבז הכל. אני מספר לכל מי ששואל כי זה לא ממש מעניין אותי מה אנשים אחרים חושבים על רמת החיים שלי. אולי זו תופעת לואי בגלל שאני לא שכיר כבר מעל חמש שנים.

@c881 זה לא יעזור אבל לעיתים זה חלק משיחות חולין כאלה. לא התכוונתי לקולגות. איתם בוודאי שלא אדבר על זה. אבל חברים קרובים?

@Edward כלומר אם חבר ישאל אותך כמה ההכנסה החודשית שלך אין לך בעיה לשתף אותו ולנקוב בסכום המדויק?

אהה... חברים קרובים.
אנחנו לא מגיעים לשם.
אני משתדל להסתובב עם אנשים שמוציאים כמוני - אם יש להם את ההכנסה לתמוך בזה או לא - זה כבר סיפור שלהם.

:)
החלטתי להיות גלויי בנושא רק עם החברים הכי קרובים (בערך 4)
ולכול אחד מה 4 החברים הקרובים שלך יש גם עוד 3 חברים קרובים אחרים...

בתור דוקטורנט (במדעי הטבע) המשכורת+מלגות שלנו מסתכמות ל9 עד 10 אלף שקל בחודש, הרוב זה מלגה, כך שאני לא משלם מס הכנסה וכמעט ולא מפריש לפנסיה.

ההתמקדות העממית בשכר היא רעה חולה. במיוחד כשהמשכורת הופכת ליחידת מידה אינקרמנטלית (ע"ע "זה הגיוני שצריך X משכורות כדי לקנות דירה!? או "הבלוג שלך לא רלוונטי לאנשים שמרוויחים מעט"). נגעתי בזה כאן: זה לא המשכורת, טיפש

:)

ולכול אחד מה 4 החברים הקרובים שלך יש גם עוד 3 חברים קרובים אחרים...
אם אתה רומז שהם יחלקו את המידע המרגש עם חבריהם, אז:
  1. קרא לי נאיבי, אך אני סומך שכשאני מבקש מחבר קרוב שמידע אישי עליי יישאר בינינו - הוא יישאר בינינו.
  2. תיאורטית כל עוד אני לא בקשר שאכפת לי ממנו עם אותם 3 אנשים נוספים, לא אכפת לי מהם או ממה שהם יודעים עליי. אין לי סודות אישיים בחיי, הדבר היחיד שמטריד אותי הוא השפעתו של מידע כזה או אחר על טיב הקשר עם אדם זה או אחר. זאת הסיבה היחידה לטעמי לחלוק או לא לחלוק מידע עם מישהו, מלבד הצורך הרגשי שבכך.

אם אתה רומז שהם יחלקו את המידע המרגש עם חבריהם, אז:
אין לך מושג כמה פעמים שמעתי את המשפט הזה:
"תשמע, זוכמיר אמר לי בסוד ש... אבל אל תגיד לאף אחד כי הבטחתי לשמור סוד וזה רק ביננו"
אז לא אמרתי או רמזתי שאתה נאיבי, רק אמרתי משהו מנסיון חיים.
בצעירותי שיתפתי 'חברים קרובים' במשרד במידע הזה שהיה 'סוד כמוס' ביננו.
כשהגעתי לראיון והערכה השנתית במשרד של הבוס הגדול ננזפתי ונאמר לי שעברתי על חוקי החברה (חוזה אישי) והקידום שלי נפגע.
מאז הנושא היה טאבו וזה רק היטיב לי.

עדיף לספר לדעתי, כי זאת דרך טובה לסנן את האנשים שסביבך. לדוגמא, יש כאלה שסיפרתי להם ואחרי שנים אני שומע מהם תיאוריות על כמה אמור כבר להיות לי (ואני יודע להתרחק מהם היום), ויש גם כאלה שיצפו ממני להוציא יותר - גם מהם למדתי להתרחק. וזה בכלל לא משנה אם האנשים האלה הם מהמשפחה, החברים "הקרובים", או כל אדם אחר שנמצא סביבי. זה חשוב להבין מי הם בדיוק אותן עלוקות שנמצאות סביבך עם מסכה כל הזמן. מי ששואל אותי בצורה ישירה כמה אני מרוויח (ולא שאני נידבתי בעצמי), אז כבר אני יודע שאין טעם להגיד וגם אין טעם להישאר בקשר עם אותו אדם.

היתרון בלהגיד הוא בכך שאלה שלא מתייחסים לכמות הכסף שלי למרות שאני יודע שהם יודעים כמה אני מרוויח - אותם אני מכבד יותר מאשר לפני שהם ידעו.

אז כך או כך יש יתרון בלגלות במידה והנושא עומד על הפרק ואתה מאמין שיש לך אמון עם אותו אדם. כמובן שבתרבות הדוחה שלנו יותר מ90% מהאנשים שאני מכיר הם מהסוג הפחות טוב שידחוף ת'אף לארנק של אחרים בכל הזדמנות. אבל עדיף לגלות מי הם מאשר לנחש.

וקח בחשבון כמובן שהמשכורת לא מייצגת בשום צורה את שווי ההון האמיתי שיש לך בין כל הנכסים השונים. את זה באמת לא כדאי לגלות לאף אחד, גם לא מי שאתה סומך עליו לגמרי.

עשיתי את הטעות הזו פעם ושיתפתי חברה קרובה. היא ממש לחצה עליי לדעת ואחרי זה לא הצליחה להתגבר על הידיעה.
היום אנחנו כבר לא חברות... זה לקח כואב.

(ולא שזה קשור אבל היא בזבזה הרבה יותר ממני למרות השכר הנמוך יותר)

@Edward כלומר אם חבר ישאל אותך כמה ההכנסה החודשית שלך אין לך בעיה לשתף אותו ולנקוב בסכום המדויק?
כן, אבל החברים שלי לא באמת שואלים שאלות כאלה :)

אני חולק את המידע על תנאי השכר שלי עם חבריי הקרובים ללא בושה, והם עושים אותו דבר איתי.
גילינו שזה נותן לנו את האופציה לעזור אחד לשני בהתמקחות על תנאים חשובים מול המעסיקים.
כבנאדם אני חושב שאי פתיחות לגבי שכר הוא אחד הגורמים למצב המשק כיום, מכיוון שזו נותן למעסיק אפשרות לנצל אותך.
מה שכן אני לא מספר להם לגבי שאר מקורות ההכנסה שלי (כגון: התחביב שלי ותיק ההשקעות).

@זאב, יש לי שאלה מאוד לא סולידית: אתה לא נתקל בגילויי קנאה? שלך אליהם או שלהם אליך?

נדמה לי שיש שני היבטים לדיון, האחד גלוי והשני סמוי.

ההיבט הגלוי נוגע למשכורת כסמל סטאטוס. עובד קבלן מרוויח נמוך אז הוא בסטאטוס נמוך. עובד בחברת החשמל מרוויח יותר אז הוא בסטטוס גבוה. זה מאוד ברור, מאוד פשוט, ומקור מצוין לכתבות טמקאיות טיפוסיות.

ההיבט הסמוי נוגע למשכורת במונחים של איתנות פיננסית, כלומר, חלקה בתזרים המזומנים הכולל. זה היבט שמעט מאוד מדברים עליו (מחוץ לקהילות מסוימות כמו זו), בין היתר משום שהוא מתמקד בסדרי עדיפויות אישיים.

מוחמד הוא נהג מונית מזרח ירושלמי שמרוויח 6,000 ש"ח ומוציא בממוצע 4,000 ש"ח בחודש.
שוקי הוא רב סרן בצה"ל שמרוויח 16,000 ש"ח בחודש ומוציא בממוצע 17,000 ש"ח בחודש.

מי בסטאטוס גבוה יותר?
מי נהנה מרמת חיים גבוהה יותר?
מי נהנה מאיתנות פיננסית גבוהה יותר?

ברוב הסיטואציות, אני חושב שהנתון הזה הוא לא רלוונטי - משתנה הרבה עם השנים, לא חושב שהוא מעיד ״עלי״ באיזושהי צורה ולא הייתי רוצה שיעריכו אותי לפיו. ולרוב אין מישהו שעובד בדיוק באותו עיסוק/תפקיד כמוני (ולו מהסיבה שזה משתנה כל הזמן) ובאותה סביבת עבודה כמוני - ולכן זה גם לא מאוד מועיל כנקודת ייחוס.
כן שיתפתי בכמה מקרים הבודדים שזה היה רלוונטי ועזר בקונטקסט של חיפוש עבודה ספציפי. תנאים ״חומריים״ אחרים הם לעיתים בעלי יכולת הכללה רחבה יותר, ויותר נפוץ לדון בהם עם חברים - ימי חופשה, כל מה שסביב התנאים הפנסיוניים, כל מיני סוגיות כמו מדיניות בונוסים/אופציות/ושות׳, ענייני מיסוי.

אני לא אכפת לי "להיחשף" עם הוני הכביר. כרגע סמ"ר בצבא - כ-550 שקל. עוד פחות מחצי שנה נכנס לקבע. כרגע קשה לי להגיד מה הצפי כי שכר המינימום עלה ולא ברור לי עוד על איזה גודל יעמדו התוספות החודשיות שמגיעות לי. אולי אני אצליח במקרה הטוב לגרד את ה-6,000 מלמטה.
נדמה לי שיש שני היבטים לדיון, האחד גלוי והשני סמוי.

ההיבט הגלוי נוגע למשכורת כסמל סטאטוס. עובד קבלן מרוויח נמוך אז הוא בסטאטוס נמוך. עובד בחברת החשמל מרוויח יותר אז הוא בסטטוס גבוה. זה מאוד ברור, מאוד פשוט, ומקור מצוין לכתבות טמקאיות טיפוסיות.

ההיבט הסמוי נוגע למשכורת במונחים של איתנות פיננסית, כלומר, חלקה בתזרים המזומנים הכולל. זה היבט שמעט מאוד מדברים עליו (מחוץ לקהילות מסוימות כמו זו), בין היתר משום שהוא מתמקד בסדרי עדיפויות אישיים.

מוחמד הוא נהג מונית מזרח ירושלמי שמרוויח 6,000 ש"ח ומוציא בממוצע 4,000 ש"ח בחודש.
שוקי הוא רב סרן בצה"ל שמרוויח 16,000 ש"ח בחודש ומוציא בממוצע 17,000 ש"ח בחודש.

מי בסטאטוס גבוה יותר?
מי נהנה מרמת חיים גבוהה יותר?
מי נהנה מאיתנות פיננסית גבוהה יותר?
פחחחח... רס"ן שמרוויח 16,000... :) הם היו מתים
יש היום בעיה קשה בצבא שאנשים מוכשרים לא רוצים להישאר. אפילו תנאים וקביעות - שזה הדבר העיקרי שמושך אנשים עם כישורים נמוכים למגזר הציבורי - אפילו את זה כבר הצבא לא מספק כמו פעם. דיברתי על זה עם מלא אנשים כבר שהם בקבע ראשוני לקראת שחרור. להערכתנו עוד כמה שנים הצבא פשוט יקרוס ויקימו צבא מקצועי במקומו (סוף סוף!)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M מעבר לIRA, הסכנה שלא מדברים עליה שוק ההון 26
מ למה הכוונה בצעד הממשלה שעליו מדברים היום להיתר לפיצול דירות בבתים פרטיים? נדל"ן 5
י כולם פתאום מדברים על להיכנס לבורסה שוק ההון 35
ב מדוע לא מדברים פה על רכישת ניירות בריטיים? שוק ההון 12
amidar פחד מדברים שטראמפ יכול לעולל לי כמשקיע זר... שוק ההון 5
Y מדברים עליכם במאקו: "קמצנים גאים" מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 12
stass תגידו, אנחנו מדברים כאן על מניות ספציפיות? שוק ההון 53
Izik כולם מדברים על קריסה.. שוק ההון 57
Y גם ב"כלכליסט" מדברים על חסכון מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 2
מ למה מדברים על הפסד של 50% כששוקלים כמה להשקיע במניות? שוק ההון 11
C מקור טוב להבין משכורות? אוף טופיק 38
C משכורות בשוק אוף טופיק 75
Y השוואת משכורות בהייטק התפתחות אישית 12
א משכורות שירדו מהם מס גבוהה מדי מיסים 4