• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מאמר מהויקי - מייק, המשקיע המתחיל, שמבולבל מכמות האפשרויות

אז למה יוצאים מנקודות הנחה, שהרוב הולכים
לתעודות של ״בלאק רוק״!?
האירית עדיפה על הישראלית במספר גדול של פרמטרים (ואני די בטוח שהסיבות מוזכרות בשרשור, ואם לא במייק אז בדיונים אחרים).
בנוסף לדמי הניהול שכבר הזכירו, הישראליות גם הרבה פחות יעילות (כלומר יתנו תשואת חסר יחסית לאירית).
הם פתאןם יכולים אחרי שנתיים להחליט שהדמי ניהול שאשלם להם יהיה 2 אחוז?
כן.
לא ככה סתם פתאום אלא רק בתחילת השנה, אבל כן.
מה ככה פתאןם ״באמצע המשחק״ הם מעלים?
זה חלק מחוקי המשחק
למשל בבנק שלי: אני יודע שיש לי הטבות
וכל שנה, אני פשוט מחדש אותן.
הבנק לא חייב לחדש לך אותן.
בלי קשר שפה זה סיפור אחר, דמי הניהול אחידים לכל הלקוחות ואין פה משא ומתן

האירית עדיפה על הישראלית במספר גדול של פרמטרים (ואני די בטוח שהסיבות מוזכרות בשרשור, ואם לא במייק אז בדיונים אחרים).
בנוסף לדמי הניהול שכבר הזכירו, הישראליות גם הרבה פחות יעילות (כלומר יתנו תשואת חסר יחסית לאירית).

כן.
לא ככה סתם פתאום אלא רק בתחילת השנה, אבל כן.

זה חלק מחוקי המשחק

הבנק לא חייב לחדש לך אותן.
בלי קשר שפה זה סיפור אחר, דמי הניהול אחידים לכל הלקוחות ואין פה משא ומתן
אבל רגע.
תוכל אולי לומר לי, למה אני בעצם צריך לשלם בכל התקופה הזו פעמיים דמי ניהול?
1. דמי ניהול - לתעודה עצמה שאני קונה (כל תעודה והדמי ניהול שלה לכולם. כפי שאתה אמרת).

2.דמי ניהול לבנק (אלה דמי ניהול שאני יכול להיכנס למו״מ איתו ).

תוכל אולי לומר לי, למה אני בעצם צריך לשלם בכל התקופה הזו פעמיים דמי ניהול?
ענית לעצמך.
פעם לתעודה עצמה ופעם לברוקר שלך. כל אחד זה גוף אחר עם הוצאות אחרות.
אם כי קח בחשבון שיש ברוקרים שלא גובים דמי ניהול (או משמרת או עמלה חודשית או איך שלא קוראים לזה)

ענית לעצמך.
פעם לתעודה עצמה ופעם לברוקר שלך. כל אחד זה גוף אחר עם הוצאות אחרות.
אם כי קח בחשבון שיש ברוקרים שלא גובים דמי ניהול (או משמרת או עמלה חודשית או איך שלא קוראים לזה)
אשמח שתבהיר לי:

כשאתה אומר ״הברוקר שלי״-
אתה מתכוון ל ״בנק״ שלי?

כשאתה אומר ״הברוקר שלי״-
אתה מתכוון ל ״בנק״ שלי?
בנק אכן יכול לשמש גם כברוקר. אבל יש גם ברוקרים שאינם בנקים.
אין לי מושג במי אתה משתמש כברוקר. את זה רק אתה יודע

בנק אכן יכול לשמש גם כברוקר. אבל יש גם ברוקרים שאינם בנקים.
אין לי מושג במי אתה משתמש כברוקר. את זה רק אתה יודע
אהה. אני בבנק לאומי. אז הוא ״הברוקר״ שלי.
חשבתי שלא משתמשים במונח הזה כשמדובר
בבנק לאומי, דיסקונט, מזרחי טפחות.
חשבתי תמיד משתמשים במונח לגופים מחוץ לבנק

אהה. אני בבנק לאומי. אז הוא ״הברוקר״ שלי.
חשבתי שלא משתמשים במונח הזה כשמדובר
בבנק לאומי, דיסקונט, מזרחי טפחות.
חשבתי תמיד משתמשים במונח לגופים מחוץ לבנק
ברוקר בלעז, בעברית סרסור, זה כל מי שמתווך בינך לבין הבורסה.

מנסה להחליט בין נוחות ופשטות לדמי ניהול,
במצבי הנוכחי (גר באירופה) אין באפשרותי להשקיע בקרנות הנוחות שהופיעו לאחרונה בישראל.

ההתלבטות כרגע היא בין קרן אחת שעוקבת אחרי msci world בדמי ניהול 0.38 אחוז
או להשקיע בשלוש הקרנות (סנופי, אירופה ושווקים מתפתחים) בעלות כוללת של 0.15 אחוז

כמובן שאם ההבדל היה שברירי אחוזים כמו בארץ לא הייתי מתלבט אבל ההבדל פה קצת יותר משמעותי. מה דעתכם?

ההתלבטות כרגע היא בין קרן אחת שעוקבת אחרי msci world בדמי ניהול 0.38 אחוז
או להשקיע בשלוש הקרנות (סנופי, אירופה ושווקים מתפתחים) בעלות כוללת של 0.15 אחוז
יש לי הרגשה שבטעות קראת את הערך הישן של מייק.

האם קראת את הערך העדכני ממאי 2023?

מנסה להחליט בין נוחות ופשטות לדמי ניהול,
במצבי הנוכחי (גר באירופה) אין באפשרותי להשקיע בקרנות הנוחות שהופיעו לאחרונה בישראל.
למה אין?
הקרנות החדשות שהופיעו בישראל הן קרנות אירופאיות ותיקות. אין שום בעיה לקנות אותן באירופה

ראשית תודה על הדאגה אך (לצערי) אני לא מתבלבל.

במקום בו אני גר יש אפשרות לפתוח חשבון השקעות עם מס רווח הון מופחת עד תקרה של 150k יורו. מה הקאצ'? שלא כל מניה/קרן זכאיות להכלל בסידור הזה, רק מניות וקרנות המשקיעות באירופה. הם מצאו מעקף רגולטורי עם קרנות סינטטיות, אך למרבה הצער אין הרבה היצע ואלו המחירים.

לא מובהק שזה משתלם (17 אחוז מס רווח לעומת 30 אחוז) אבל המחשבה היתה שאני עלול להצטרך להזיז מכאן את התיק הזה למקום אחר וזה עלול לגרור מימוש.

במקום בו אני גר יש אפשרות לפתוח חשבון השקעות עם מס רווח הון מופחת עד תקרה של 150k יורו. מה הקאצ'? שלא כל מניה/קרן זכאיות להכלל בסידור הזה, רק מניות וקרנות המשקיעות באירופה. הם מצאו מעקף רגולטורי עם קרנות סינטטיות, אך למרבה הצער אין הרבה היצע ואלו המחירים.
לפי התיאור, נראה שאתה מתגורר בצרפת.

"ההמלצה" של Bogleheads למשקיע פסיבי צרפתי שדוגל בהשקעה גלובלית, יעילת מס, בעלות נמוכה היא:
Amundi index World UCITS ETF EUR (CW8)

לקרן אמנם דמי ניהול לא-נמוכים של 0.38%, אבל היא יעילת מס מאוד מכיוון שהיא עומדת בקריטריונים של ה-PEA.

המס על הרווחים מהקרן עומד על 17.2% עד תקרה של 150k יורו לאדם, במקום 30% מס על הרווחים שהיית משלם אם היית בוחר ב-IMID או ב-VWRA לדוגמה מכיוון שהן אינן עומדות בקריטריונים של ה-PEA.

כמובן, אין לראות בדברים משום המלצה או ייעוץ. אינני צרפתי וודאי שאינני מומחה להשקעות פסיביות בצרפת. כדאי לבדוק שהדברים נכונים ומדוייקים.

למה אין?
הקרנות החדשות שהופיעו בישראל הן קרנות אירופאיות ותיקות. אין שום בעיה לקנות אותן באירופה
לפי התיאור, נראה שאתה מתגורר בצרפת.

"ההמלצה" של Bogleheads למשקיע פסיבי צרפתי שדוגל בהשקעה גלובלית, יעילת מס, בעלות נמוכה היא:
Amundi index World UCITS ETF EUR (CW8)

לקרן אמנם דמי ניהול לא-נמוכים של 0.38%, אבל היא יעילת מס מאוד מכיוון שהיא עומדת בקריטריונים של ה-PEA.

נכון את ההמלצה הזו אני מכיר והיא באמת הקרן העולמית עליה דיברתי.
מנגד לאותה חברה (Amundi) ישנן קרנות של סנופי, אירופה, ושווקים מתפתחים אשר גם עומדות בקריטריון של ה PEA. כאשר דמי הניהול עליהן הם 0.15 0.15 0.2 (בהתאמה).
היות והטבת המס היא זהה, נשאלת השאלה האם הפרש דמי הניהול מצדיק את ההתעסקות ואת צמצום הכיסוי

מנגד לאותה חברה (Amundi) ישנן קרנות של סנופי, אירופה, ושווקים מתפתחים אשר גם עומדות בקריטריון של ה PEA. כאשר דמי הניהול עליהן הם 0.15 0.15 0.2 (בהתאמה).
היות והטבת המס היא זהה, נשאלת השאלה האם הפרש דמי הניהול מצדיק את ההתעסקות ואת צמצום הכיסוי
עניין של העדפה אישית.
במקרה הזה, אני כן הייתי מפצל ל-3 קרנות ובכל פעם קונה אחת מהן.

לא המלצה או ייעוץ.

• אהבתי
Reactions: hag
אם מייק הוא אזרח אמריקאי - מייק יקנה בבית ההשקעות Interactive Brokers את הקרן העולמית VT (דמי ניהול: 0.07%) או את הקרן על השוק האמריקאי VTI (דמי ניהול: 0.03%), שתיהן של Vanguard.
למה אם מייק הוא אזרח אמריקאי הוא יקנה VT/VTI ולא VOO? (אם מייק רוצה להשקיע בקרן מחקה S&P 500, איזה קרן הוא יקנה?)

ושאלה נוספת - אם מייק הוא אזרח אמריקאי תושב ישראל, הנשוי לבת זוג ישראלית (לא אמריקאית), בהנחה והוא ובת הזוג מוכנים לכך - האם הדבר הנכון מבחינתו הוא לעשות את כל ההשקעות על שם בת הזוג ובכך לחסוך את כל הבירוקרטיה? האם יש בגישה הזו גם חסרונות, מעבר לטרטור של מעבר הכסף בחשבון בת הזוג לפני כל פעולת קנייה ומכירה?

למה אם מייק הוא אזרח אמריקאי הוא יקנה VT/VTI ולא VOO? (אם מייק רוצה להשקיע בקרן מחקה S&P 500, איזה קרן הוא יקנה?)
הנחות היסוד עבור המשך התגובה:
1. תמיד עדיף יותר פיזור כדי לשפר את יחס הסיכון-תשואה.
2. בטווחי זמן ארוכים, היסטורית, ידוע שחברות קטנות (Small Cap) נותנות תשואה עודפת (אבל גם מסוכנות יותר). ככלל, לא נרצה לפסול אותן בפורטפוליו מאוזן.

* אתה לא חייב להסכים עם הנחת היסוד הראשונה (השנייה היא עובדתית), אבל אלה נקודות המוצא לתגובה.
ווארן באפט לא יסכים בהכרח, למשל, כי הוא דוגל להמליץ על הסנפ500.
מחקרים אקדמיים יסכימו עם ההנחות למעלה.
* ה-S&P500 להבנתי הביס את יתר המדדים ב15 השנים האחרונות. אבל תשואות העבר אינן מעידות על תשואות העתיד, לכאורה.
* בעבר היו תקופות שבהן השוק האמריקאי פיגר מאחורי השוק הבינלאומי.

====

אם מייק רוצה להשקיע רק בשוק האמריקאי - אז VTI הוא מדד על כלל החברות בשוק האמריקאי, ולא רק על ה500 הגדולות ביותר. לכן, מדובר במדד מפוזר יותר מאשר ה-S&P500. ההבדל הוא שב-VTI אתה מושקע גם בחברות ה-Small Cap (וגם Mid Cap), ולא רק ב-Large Cap.

אם מייק רוצה להשקיע בשוק הגלובלי - אז VT היא אופציה טובה (משקיעים במגוון שווקים בינלאומיים -> ולכן יותר פיזור מהשקעה אמריקאית בלבד. כמו כן, משקיעים בגדלי חברות שונים, ולא רק בחברות גדולות).
אין מה להשוות את VT ל-VOO, כי אחת משקיעה בשוק הגלובלי, ואחת רק ב-500 החברות האמריקאיות הגדולות ביותר.

לגבי איזה נייר ספציפי לקנות בתור אזרח אמריקאי כדי להשקיע ב-S&P500, חכה לתשובות של אחרים, כי יש כמה וכמה ניירות שונים ואני לא בקיא במה עדיף והשיקולים.
(למרות שתכלס, האמריקאיות כולן מחלקות דיבידנדים, אז אני מניח שעדיף לבחור את החלופה עם דמי הניהול הנמוכים ביותר, בתנאי שהאחזקה היא פיזית או בצורה שבא לך).

נערך לאחרונה ב:
אהלן,
פתחתי חשבון ב-IB, מעוניין להשקיע בשני אפיקים די דומים -
1. קרן מחקה עולמית
2. נאסדק

מכיוון שאני חושש ממש ירושה הבנתי שההמלצה היא לקנות VWRA/SSAC, אני מתחבר יותר לוונגארד אז אני רוצה ללכת על האופציה שלהם, ועבור הסעיף השני לקנות QQQ.
השאלה שלי היא האם שתי הקרנות האלו הן קרנות צוברות, מכיוון שאני לא רוצה קרנות מחלקות שלהבנתי ידרשו ממני להגיש דוח למס הכנסה בסוף כל שנה (מעוניין לקנות לטווח ארוך ולהתעסק עם מס הכנסה בעוד מספר שנים כשאחליט למכור).
האם אני צודק בכלל במחשבה שלא אצטרך להגיש דוח עבור קרנות צוברות?
מה החלופות שיש במידה ואלה קרנות מחלקות?
תודה!

זו מחלקת

ולדעתי תעודות אמריקאיות תמיד מחלקות
תודה.
יש לה חלופה צוברת?
והאם נכונה ההנחה שלי (שלא מבוססת על מידע כלשהו) שעל קרנות צוברות אין צורך להגיש דיווח למס הכנסה כל עוד לא התבצעה פעולה מכירה?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Rahash קרן פנסיה ברילוקיישן - מאמר קצר שכתבתי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 26
א מאמר מעניין שראיתי - השקעה במדד המניות הכללי עלול להביא לתוצאה הפוכה מזו שרציתם שוק ההון 27
עתיד מתוק מאמר של שלמה גרינברג בביזפורטל על סוכנויות הנדל"ן הממשלתיות בארה"ב שוק ההון 0
T מאמר וקישור לספר (Understanding big debt crises)- מישהו הצליח להוריד? התפתחות אישית 9
ביולוג ירושלמי ההשכלה הגבוהה צריכה לעבוד דיאטה. מאמר שמסביר את האמת מאחורי הנתונים. אוף טופיק 110
Izik ""לא יותר מעשרה אחוז במניות...להמנע מהשקעות באינדקס נרחב" לפי מאמר בגלובס שוק ההון 12
Waler בניית פרופיל בכוח גס - המלצה על מאמר שוק ההון 1
פשוט מאמר על תשואות שניתן לצפות ממניות שוק ההון 1
M מאמר נהדר ב wsj של זוויג בעניין pre mortem בהשקעות שוק ההון 18
daat99 מאמר מעניין על וורן באפט ואג"חים אוף טופיק 4
משה מאמר מעניין על החיים בחברה ללא עבודה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 42
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
S שאלות בשביל מייק מתחיל שוק ההון 0
א סוגי ההשקעות שלי לעומת מייק שוק ההון 3
G מה מייק היה עושה עם דולרים? שוק ההון 12
N קה״שׁ עוקבת סנופי (לא ira) - היכן העמלות הטובות ביותר? האם קיימת קבוצה שניתן להצטרף אליה? [קראתי את מייק] פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
ריש-לקיש כפירה בתיק הדגל של מייק, שכנעו אותי אחרת שוק ההון 17
O סקר - האם מייק צריך להשקיע בקרן של אינבסקו במקום בזו של בלאקרוק? שוק ההון 310
אוגורן להציל את מייק שוק ההון 1
ב צריך עזרה בהבנת תיק "מייק", בדולרים, למתחילים שוק ההון 6
NightStyle בקשה: הכנסת גרסאות האג"ח של מייק, המשקיע המתחיל שוק ההון 1

נושאים דומים

Back
למעלה