• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ימי מחלה

זה עני

משתמש רגיל
דירוג
66
זה אולי פוסט שמתאים לפורום של איכות נמוכה כי אין פה דיון על דברים שברומו של עולם. אנארף, הרגשתי צורך לשתף במחשבות שצפו לי לאחרונה...

* את ימי המחלה אי אפשר לצבור לשנה הבאה (2022) ואי אפשר לפדות בסיום העסקה (בעוד כשנה)
* אני עובד יחסית חדש (חצי שנה בערך) במשרת סטודנט, יש לי 4 ימי מחלה שנצברו עד כה ולא מומשו

מצד אחד, מרגיש לי קצת חבל על ה"בזבוז" לא להשתמש בימי המחלה האלה עד סוף השנה (שזה בערך שבועיים עד לשנה החדשה). בסופו של דבר, ימי המחלה הם ימים ש"הרווחתי" בזכות, והם גם "שווים כסף"... היה פוסט של הסולידית על סוגי העובדים וגם אני מרגיש שאני יכול לעשות את ההקבלה בגישה של לחתור תמיד לשלם כמה שפחות (נגיד מיסים) במסגרת החוק (כי להשתמש בימי מחלה מבלי באמת להיות חולה זו לא עבירה פלילית, עד כמה שידוע לי)

מצד שני, לנצל ימי מחלה מבלי להיות חולה זה קצת... איך נגיד... לא מוסרי? אני לא מדבר רק כלפי המעסיק שלי שאולי לא יתקבל יפה, אני מדבר גם כלפי עצמי, זה לא שאני סובל בעבודה...

אז אולי אני תמים מדי ועושה פיל מזבוב (כי בואו, זה 4 ימי מחלה ואני כולה במשרת סטודנט, לא איזה סמנכ"ל) אבל אני מניח שהדילמה הערכית הזו כבר עברה ללא מעט אנשים בראש, ואין כמו פורום שהוא די אנונימי בשביל לקבל תגובות על הנושא :)

מה אתה שואל בעצם, האם זה לגיטימי לרמות את המעסיק שלך?
כמו שאמרתי, אני שם את זה על השולחן ואני לא מרגיש לגמרי שלם עם זה, אבל הרעיון עלה בכמה מילים באחד הפוסטים של הסולידית ובאופן כללי זה מרגיש משהו שיש לו שווי כספי ואני זכאי לו, אבל הוא ליטרלי נאבד אם לא מנוצל

בטווח הארוך יש קשר ישיר בין הערך שאתה מסוגל לייצר לשכר שאתה מסוגל להשיג.
יפה, אהבתי :)

ימי המחלה הם ימים ש"הרווחתי" בזכות, והם גם "שווים כסף"...
זה כסף שמעולם לא היה שייך לך. השגתו בדרכי מרמה זו תהיה גניבה (מבחינה מוסרית לפחות).
איך הגעת למסקנה שהרווחת את הכסף הזה בזכות?

אני רוצה לחדד פה נקודה מסויימת...
העליתי את הסוגיה בעקבות מחשבות שעלו בימים האחרונים, זאת על אף שאני בסך הכל כן מרוצה ממקום עבודתי. לא כתבתי שאני באמת אקח את ימי המחלה אבל מודה שגם לא שללתי על הסף. מדובר בעבודה רצינית ראשונה ואני לא באמת יודע אילו דברים מקובלים, ומעבר לכך - אני משתדל להיות מאוד הוגן כלפי אחרים וכלפי עצמי (=עצם הבעת המחשבות האלה בכתב בפורום), לכן תהיתי לעצמי מה הערך בניצול ימי המחלה - והאם יש פה יותר נזק מתועלת. זו אולי קצת שאלת קיטבג או שאלה טיפשית, אני מודע לזה ולכן גם טרחתי להוריד מערך הדיון כבר מההתחלה כשכתבתי שהפורום המתאים זה "איכות נמוכה". אבל אני מניח את כל הקלפים על השולחן ואני חושב שיש לא מעט (וזו הערכה לא מבוססת שלי) ישראלים עושים את זה גם אם לא נהוג לדבר על זה...

אני גם מזכיר לכולם את הפוסט בבלוג "איך להבריז מהעבודה בלי לקחת יום חופש"...

זה כסף שמעולם לא היה שייך לך.
אלה בסוף ימים שאני זכאי להם ואלה ימי מחלה שצברתי בזכות הותק שלי בעבודה (וגם בזכות החוק שמחייב את המעסיק לתת לי, אם אני לא טועה). זה בעצם מחסנית שאני לא חייב (או למעשה לא צריך, וכאן הבעיה המוסרית) להשתמש בה, אבל המחסנית הזו מכילה ימים שהם "בשבילי" למקרה כשאצטרך (למקרים בריאותיים).

אני רוצה לחדד פה נקודה מסויימת...
העליתי את הסוגיה בעקבות מחשבות שעלו בימים האחרונים, זאת על אף שאני בסך הכל כן מרוצה ממקום עבודתי. לא כתבתי שאני באמת אקח את ימי המחלה אבל מודה שגם לא שללתי על הסף. מדובר בעבודה רצינית ראשונה ואני לא באמת יודע אילו דברים מקובלים, ומעבר לכך - אני משתדל להיות מאוד הוגן כלפי אחרים וכלפי עצמי (=עצם הבעת המחשבות האלה בכתב בפורום), לכן תהיתי לעצמי מה הערך בניצול ימי המחלה - והאם יש פה יותר נזק מתועלת. זו אולי קצת שאלת קיטבג או שאלה טיפשית, אני מודע לזה ולכן גם טרחתי להוריד מערך הדיון כבר מההתחלה כשכתבתי שהפורום המתאים זה "איכות נמוכה". אבל אני מניח את כל הקלפים על השולחן ואני חושב שיש לא מעט (וזו הערכה לא מבוססת שלי) ישראלים עושים את זה גם אם לא נהוג לדבר על זה...
זה הרבה מאוד מילים בשביל להגיד "בא לך לסחוט עוד כמה שקלים מהמעסיק בלי לעבוד".

אלה בסוף ימים שאני זכאי להם ואלה ימי מחלה שצברתי בזכות הותק שלי בעבודה (וגם בזכות החוק שמחייב את המעסיק לתת לי). זה בעצם מחסנית שאני לא חייב (או למעשה לא צריך, וכאן הבעיה המוסרית) להשתמש בה, אבל המחסנית הזו מכילה ימים שהם "בשבילי" למקרה כשאצטרך (למקרים בריאותיים).
תקרא את חוזה העסקה שחתמת עליו שוב פעם.

יש לך גם ימי מחלת ילד, אתה מתכוון להשתמש גם בהם למרות שאין לך ילדים? זה על אותו משקל של גניבה.

אל תחפש את הפינות האלה. אתה צריך חופש? קח יום חופש בתשלום, או לא בתשלום. תהיה ישר עם המעסיק ועם עצמך - וזה בהילט יישתלם לך בהמשך. ויום יבוא ויהיו לך עובדים, אז תפרגן להם חופש ושעות עבודה נוחות והוגנות כדי שלא ייצטרכו להמציא דלקת גרון. דוגמה אישית מתחילה בך.

כולם נורא מוסריים כאן אבל אני בהחלט השתמשתי בימי מחלה, במיוחד בימים שלא בא לי לקום לעבודה או היה לילה לבן עם הילד.
יש קשר ישיר בין הערך שאתה מסוגל לייצר לשכר שאתה מסוגל להשיג.
חולקת עליך בעניין הזה

כולם נורא מוסריים כאן אבל אני בהחלט השתמשתי בימי מחלה, במיוחד בימים שלא בא לי לקום לעבודה או היה לילה לבן עם הילד.
זה לא רק עניין של מוסריות. אם את חולה קחי יום מחלה, אם הילד חולה, קחי מחלת ילד. בכל מקרה אחר, קחי יום חופש. מה זה משנה לך מאיזה כיס יוצאת החופשה מבחינתך? למעסיק זה חשוב.

לדעתי על היומיים הראשונים לא מקבלים תשלום, ועל היומיים הבאים מקבלים תשלום על חצי יום כ"א, כך שאם תיקח את כל ארבעת הימים ברצף, תקבל תשלום על יום אחד.
אני מקווה שזה יעזור לך להרגיש פחות פראייר כשלא תנצל אותם.

התקשרו מהותיקן וביקשו שלא תהיו יותר צדיקים מהאפיפיור
אחרי לילה לבן מרגישים לא טוב אם עובדים, כך שזה מוסרי בעיניי לקחת על זה יום מחלה.
גם חופש לצורך בריאות נפשית (למשל אם מרגישים שממש אי אפשר לעבוד) הוא מוסרי לדעתי.

סתם "לא בא לי"?
עדיף לקחת חופש.
מתנצל מראש אם אני נשמע פוריטני, אבל בעיניי זו גניבה מהמעסיק שמשלם תמורת הזמן שלי.
נכון שהתרגלנו לגניבות זמן קטנות פה ושם, אבל זה לא הופך את זה למעשה נכון מבחינה מוסרית.

בנוסף, ייתכנו גם השלכות על עובדים אחרים.
למשל ייתכן שאם אדם מסוים לוקח ימי חופש שלא מגיעים לו,
העבודה שצריך לעשות תיפול על אדם אחר בצוות.

נערך לאחרונה ב:
באופן כללי אני בעד לקחת ימי מחלה פה ושם בימים שאין מוטיבציה לעבוד. שחיקה בעבודה מוכרת היום כמחלה ואני לא רואה סיבה להקל בכך ראש, במיוחד שהאלטרנטיבה היא ככל הנראה תפוקה בינונית עקב חוסר מוטיבציה באותו יום.

לצד כל זה לעשות את זה כסטודנט לטעמי זה לעשות קצת אביוז לרעיונות שהבאתי מעלה. אם אתה עובד יומיים שלושה בשבוע בעבודה שהתחלת לכל היותר בשנה וחצי האחרונות, אתה כנראה לא שחוק.

את ימי המחלה אי אפשר לצבור לשנה הבאה (2022)
מאיפה לקחת את זה?
לפי החוק, ימי מחלה נצברים משנה לשנה עד תקרת צבירה של 3 חודשים (90 יום).

לגופו של עניין, אני מסכים אלו שכתבו שאסור לנצל ימי מחלה ללא הצדקה כדי לא לאבד אותם. מדובר על גניבה פשוטו כמשמעו מהמעסיק.
גם במס הכנסה, הגישה הבריאה היא לנצל את ההטבות שמגיעות לך בלי לרמות את מס הכנסה.

לדעתי על היומיים הראשונים לא מקבלים תשלום, ועל היומיים הבאים מקבלים תשלום על חצי יום כ"א
זה תלוי גם ברצון הטוב של המעסיק. לי היה מעסיק שנתן לי כל יום מחלה שביקשתי ואפילו בלי פתק מהרופא.
אם את חולה קחי יום מחלה, אם הילד חולה, קחי מחלת ילד. בכל מקרה אחר, קחי יום חופש.
את ימי החופש צברתי ושמרתי כדי לצאת לחופשה אמיתית של כמה ימים.
בתחילת הדרך עדיין עבדתי 6 ימים בשבוע, עד שהצלחתי לשכנע את הבוס שלי שאני גומרת את כל ימי החופשה שלי על סידורים/רופא שיניים/קנית בגדים לילדים (מה שהיה נכון לגמרי). אבל אני מסכימה עם
לעשות את זה כסטודנט לטעמי זה לעשות קצת אביוז לרעיונות שהבאתי מעלה. אם אתה עובד יומיים שלושה בשבוע בעבודה שהתחלת לכל היותר בשנה וחצי האחרונות, אתה כנראה לא שחוק.

זוכר מאיפשהו שאנשים שמרגישים שמקום העבודה דופק אותם (שכר נמוך מידי לתאמם, קטנוניות על שעות עבודה, תנאים מעצבנים, וכו) יקחו יוצר ימי מחלה מאלו שמרגישים שהמעסיק הוגן איתם.

אני גם מזכיר לכולם את הפוסט בבלוג "איך להבריז מהעבודה בלי לקחת יום חופש"...
האמת שלא הכרתי וקראתי עכשיו
לדעתי הוא נכתב בציניות והומור - די בטוח שלא בקריאה לפעולה
אבל אתה יכול לשאול את המחברת @הסולידית את הכוונה שלה

* את ימי המחלה אי אפשר לצבור לשנה הבאה (2022) ואי אפשר לפדות בסיום העסקה (בעוד כשנה)
* אני עובד יחסית חדש (חצי שנה בערך) במשרת סטודנט, יש לי 4 ימי מחלה שנצברו עד כה ולא מומשו
קצת סדר
ימי מחלה נצברים באמת משנה לשנה, אבל ברוב מקומות העבודה לא מסתכלים על המספר הזה
אם אתה חולה באמת תיקח כמה שצריך (גם אם אין לך מספיק ימים) ואם אתה לא חולה באמת ו"מזייף" (גם אם יהיו לך הרבה ימים צבורים) זה יראה בעין לא יפה/ עילה לפיטורין

אישית אף פעם לא היה לי עובד שביקש לצאת הביתה או לא להגיע היום לעבודה או לעבוד מהבית ולא הסכמתי - בלי קשר להתחשבונות אחרכ מאיפה זה ירד
ברגע שהעובד כנה אתה כמעסיק תרצה לבוא לקראתו בהבנה שהוא יחזור לעבודה הוא יתן תפוקה יותר טובה
אף אחד לא רוצה עובד שיעשה שביתה איטלקית

ימי המחלה שלך יכולים לשמש ל4 מקרים נוספים מלבד מחלה שלך עם אישור מרופא:
1. מחלת ילד, כולל גם ליווי קטין לפרוצדורה רפואית - נניח יש לבן שלך בדיקה רפואית, אבחון, ביקור בבית חולים ביקור במרפאה או מכון וכדומה
2. מחלת הורה, נניח ההורים שלך חולים ואתה צריך לקחת אותם לטיפולים, דרך אגב עבור מקרי סרטן יש מכסה מוגדלת של ימים
3. מחלת בת זוג, כנל כמו ההורים
4. ימי בחירה / הצהרה - עקרונית מותר בשנה להצהיר על 2 ימי מחלה (כל פעם יום בודד) שאתה מקבל יום מחלה מבלי ללכת לרופא (בדיוק למקרים שלא ישנת בלילה, כאב ראש בבוקר, שביזות וכזה) במקומות מסודרים כמו משרד החינוך/ צבא וכו זה מאוד נפוץ ואפילו חלק גדול מנצל את זה לחופש/ חתונה של קרוב משפחה וכאלה, במגזר הפרטי בחלק גדול מהמקרים סומכים על העובד אז בכלל לא יבקשו יום מחלה גם ככה

מבחינת תשלום על היום הראשון לא משלמים לך בכלל, על היום השני (ברצף) תקבל 50 אחוז, ביום השלישי 50 אחוז ביום הרביעי ואילך 100 אחוז
כלומר אלה אם יש הסדר מיוחד במקום עובדה שלך (תשלום גלובלי לדוגמא) - עבור יום מחלה בודד לא תקבל כלל תשלום אז למעסיק זה לא משנה
כן יש תופעה שהעובדים לוקחים כבר 5 ימי מחלה (כי גם ככה לא קיבלנו תשלום בהתחלה אז ננצל) - מהניסיון שלי אם זה קורה כמה פעמים ברצף אז העובד לא מרוצה מהעבודה שלו וכדאי לדון איתו על זה

בתכלס ימי מחלה זה כמו להוציא ג' בצבא, אפשרי אבל לא נראה טוב
אני אישית הרבה פעמים חולה ועדין עובד מהבית כי יש לי מחויביות ואני מבין את זה
ומהצד השני אני מחסיר הרבה ימים בגלל מחלת ילדים וסידורים של הילדים וזה גם מתקבל בהבנה

דעתי האישית, תמקסם כל שקל במשכורת שלך שאתה מרוויח (מיסוי, הפרשות, נסיעות, החזרים, אוכל וכו)
שקל שאתה לא מרוויח באמת אל תנסה לקחת כי בסוף זה רק ייצר "דם רע"

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
flower ימי מחלה - החזר מס מיסים 5
M מותר להחתים ימי חופש בזמן שירות מילואים? אוף טופיק 3
ה תחשיב ימי מילואים מול תשלום בט'ל ומס הכנסה אוף טופיק 1
ס ימי חופשה, הבראה ומחלה צרכנות פיננסית 1
V קניות ביום הרווקים/cyber Monday ושאר ימי הקניות של נובמבר מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 11
א דמי הבראה + ימי חופש אחרי הפסקת עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
ז ימי חופשה מיסים 13
ה תשלום על ימי מילואים שהיו בסופ״ש פוסטים מאיכות נמוכה 5
U ימי מכירות רכב אוף טופיק 0
stamEhad סיום עבודה - מימון רכישת אופציות ע"י כספי פיצויים + ימי חופשה מיסים 6
G פדיון ימי חופשה מיסים 13
R קרנות ימי עדכון ושיטת עמלות שוק ההון 11
E ימי חופש במקום עבודה חדש אוף טופיק 10
ח האם ניתן לקבל מענק עבודה על ימי אבטלה? פוסטים מאיכות נמוכה 1
S ב-IB מופיע לי שצריכים לעבור 44 ימי עסקים לפני שמושכים לחשבון אחר פוסטים מאיכות נמוכה 1
ס להשתמש או לשמור ימי חופש? אוף טופיק 17
S שכר על ימי בידוד אוף טופיק 76
ב ימי קורונה - יומנה של בת העמק אוף טופיק 618
abby1994 ימי חופש, דמי הבראה ,החזר מס ומה שבינהם מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 24
B מס שולי על פדיון ימי חופשה צרכנות פיננסית 1
Zach Moshe למה העברת סוויפט לוקחת עוד 2 ימי עסקים *אחרי* שהכסף הגיע לבנק בארץ? צרכנות פיננסית 8
ק ימי, מפגשי 'גיבוש' שלא על החשבון המעביד. אוף טופיק 13
liranviper מה עדיף: חל"ת או מינוס ימי חופש? צרכנות פיננסית 12
waskindalost בעזיבת מקום העבודה - האם לפדות או לקחת ימי חופש ? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 6
mudale222 מה דינו של עובד שכיר + עצמאי לימי מחלה ואבטלה? אוף טופיק 0

נושאים דומים

Back
למעלה