• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חוזים עתידיים

mark18

משתמש רגיל
דירוג
389
שלום לכולם, אני חדש בתחום ההשקעות וכרגע מנסה להבין את נושא חוזים העתידיים על מדד.
עד כמה שהבנתי:
לדוגמה עבור מדד SP500, חברת CME מוכרת לי חוזה על המדד במחיר מסויים (לדוגמה $50*מדד SP500 היום) ומתחייבת לרכוש חזרה את המדד באותם תנאים בעוד שנה (חוזה ESZ18).
מכיוון שמדובר במשחק סכום 0 ומכיוון והמדד ככל הנראה יעלה בעוד שנה (צמיחה כלכלית, טכנולוגיות חדשות וכו) יוצא כי התוחלת הרווח של המוכר שלילית. ההסתברות לעלייה בשוק גבוהה יותר מההסתברות לירידה ככל שזמן ההשקעה גדל.

השאלה שלי מה המוטיבציה הכלכלית למכור חוזים עתידים (כלומר להמר על ירידת השוק בטווח הרחוק)?

מכיוון שמדובר במשחק סכום 0 ומכיוון והמדד ככל הנראה יעלה בעוד שנה (צמיחה כלכלית, טכנולוגיות חדשות וכו) יוצא כי התוחלת הרווח של המוכר שלילית. ההסתברות לעלייה בשוק גבוהה יותר מההסתברות לירידה ככל שזמן ההשקעה גדל.

השאלה שלי מה המוטיבציה הכלכלית למכור חוזים עתידים (כלומר להמר על ירידת השוק בטווח הרחוק)?
הכל מגולם כבר במחיר, אמור לפחות.

ומתחייבת לרכוש חזרה את המדד באותם תנאים בעוד שנה (חוזה ESZ18).
יש מישהו בצד השני מולך שמהמר.
CME היא רק המתווך להבנתי.
הכל מגולם כבר במחיר, אמור לפחות.
איך מגולם? התוחלת שלהם שלילית, הם צריכים להתכסות איכשהו בשביל להבטיח לי את עליית המדד לעוד שנה.

מה המוטיבציה הכלכלית למכור חוזים עתידים (כלומר להמר על ירידת השוק בטווח הרחוק)?
החוזה הוא רק לשלושה חודשים. תתכן אחת מהאפשרויות הבאות:
  1. המוכר מהמר שהשוק ירד במשך תקופה זו (או תת־תקופה).
  2. המוכר מחזיק את המדד והוא רוצה להפחית חשיפה באופן זמני בלי לשלם מס.
  3. המוכר מאמין שהחוזה נסחר בפרמיה ורוצה לסגור ארביטראז'.
  4. המוכר מחזיק מניות ספציפיות, והוא מנסה להכות את המדד ולבטל את התלות בשוק.

נערך לאחרונה ב:
CME היא רק המתווך להבנתי.

אם CME היא רק המתווך אז מי יוצר את החוזה? האם חוזה E-mini נוצר בדומה לאופצייה כלומר כל סוחר יכול ליצור כל חוזה בכל זמן נתון? ואם זה כל כך פשוט למה יש מספר מצומצם של חוזים (על מדדים מובילים בלבד) ולא גיוון רחב כמו בקרנות סל?

בנוסף איך זה שהסחירות של חוזים עתידיים גדולה פי 10 מאשר סכום של כל הETFים על המדד? על כל משקיע פיזי במדד יש 10 ספקולנטים?

רק בשביל לסבך את העניינים איך עובד מדד ה NTR, איך אפשר לגלם דיבידנדים בחוזה עתידי? לדוגמה עבור SP500 יש כ 500 חברות שמחלקות דיבידנדים שונים (התלויים במחיר המנייה) ובזמנים משתנים. איך אפשר להעריך את זה מראש ועוד בנוסף לזה את ההשקעה במדד מחדש?

אם CME היא רק המתווך אז מי יוצר את החוזה? האם חוזה E-mini נוצר בדומה לאופצייה כלומר כל סוחר יכול ליצור כל חוזה בכל זמן נתון?
כן.

אם זה כל כך פשוט למה יש מספר מצומצם של חוזים (על מדדים מובילים בלבד) ולא גיוון רחב כמו בקרנות סל?
בגלל נוחות של הבורסה. האמת היא שיש מאות סוגים של חוזים שנסחרים בכל רגע נתון.

בנוסף איך זה שהסחירות של חוזים עתידיים גדולה פי 10 מאשר סכום של כל הETFים על המדד?
אנשים אוהבים מינוף.

על כל משקיע פיזי במדד יש 10 ספקולנטים?
אספר לך סוד: גם רבים מסוחרי הניירת הפיסית הינם ספקולנטים.

איך עובד מדד ה NTR, איך אפשר לגלם דיבידנדים בחוזה עתידי?
החוזים אינם על מדד NTR. הם בד"ך על מדד PR, ולעיתים רחוקות על מדד TR או CATR. אבל זה לא משנה. כולם נותנים CATR בפועל בגלל ארביטראז'.

החוזים אינם על מדד NTR. הם בד"ך על מדד PR, ולעיתים רחוקות על מדד TR או CATR. אבל זה לא משנה. כולם נותנים CATR בפועל בגלל ארביטראז'.

תודה על התגובה, אתה יכול לפרט על המדדים מה זה PR, CATR? אני יודע שהקרנות הישראליות עוקבות אחרי המדד NTR עדיין לא כך כל ברור לי איך חלוקת הדיבידנדים מגולמת בתוך המדד.

בנוסף האם מבחינת סיכון (נתעלם משאלת המיסוי והעמלות) עדיף ETF פיזי (לדוגמה VOO) על סינטטי (כל קרן ישראלית על SP500) או שבאופן פרקטי אין ביניהם הבדל? איכשהו קשה לי עם העובדה שבמקום להחזיק חלק מסויים בחברה (מניות) אני מחזיק חלק בחוזה בין גופים פיננסים מהמרים ללא קשר ישיר למדד בו אני משקיע.

רק מחיר בלי דיבידנדים

מחיר + דיבידנדים - ריבית חסרת סיכון

שהקרנות הישראליות עוקבות אחרי המדד NTR
מתיימרות

עדיין לא כך כל ברור לי איך חלוקת הדיבידנדים מגולמת בתוך המדד.
החוזה נסחר בהנחה ששווה לדיבידנד הצפוי פחות הריבית

בנוסף האם מבחינת סיכון (נתעלם משאלת המיסוי והעמלות) עדיף ETF פיזי (לדוגמה VOO) על סינטטי (כל קרן ישראלית על SP500) או שבאופן פרקטי אין ביניהם הבדל?
יש הבדל. קשה לכמת אותו. מדובר בסיכון שיטתי. יש שיאמרו שמדובר בפרנויה.

בחוזה בין גופים פיננסים מהמרים ללא קשר ישיר למדד
יש קשר ישיר, והוא נובע מהפיקוח של הבורסה.

"איכשהו קשה לי עם העובדה שבמקום להחזיק חלק מסויים בחברה (מניות) אני מחזיק חלק בחוזה בין גופים פיננסים מהמרים ללא קשר ישיר למדד בו אני משקיע."
משהו שלא כלכך קשור לנושא , שאלתי בזמנו מנהל ידע מקצועי בתחום ההשקעות בחברה מסוימת איך זה שחלק גדול מהמסלולים העוקבים מקבלים לרוב אישור בד"צ , זה בדיוק היה הנימוק. התעודות סל במסלולים הללו לא מחזיקות במניות בחברות ולכן אין חשש להשקעה שלא כהלכה.

יש הבדל. קשה לכמת אותו. מדובר בסיכון שיטתי. יש שיאמרו שמדובר בפרנויה.

האם מדובר בסיכון הדומה לסיכון המנפיק בתעודת סל? מכיוון ויש מינוף של עד פי 10 בחוזים האלו, יש סיכוי גבוהה שאחד הצדדים לא יוכל לעמוד בהתחייבות הקנייה או המכירה (למרות בטחונות ה Margin)?

מכיוון ויש מינוף של עד פי 10 בחוזים האלו, יש סיכוי גבוהה שאחד הצדדים לא יוכל לעמוד בהתחייבות הקנייה או המכירה (למרות בטחונות ה Margin)?
לא.
  1. החוזים בד"כ ממומשים באופן יומי.
  2. החוזה מבוטח על ידי הבורסה.

החוזה הוא רק לשלושה חודשים. תתכן אחת מהאפשרויות הבאות:
  1. המוכר מהמר שהשוק ירד במשך תקופה זו (או תת־תקופה).
  2. המוכר מחזיק את המדד והוא רוצה להפחית חשיפה באופן זמני בלי לשלם מס.
  3. המוכר מאמין שהחוזה נסחר בפרמיה ורוצה לסגור ארביטראז'.
  4. המוכר מחזיק מניות ספציפיות, והוא מנסה להכות את המדד ולבטל את התלות בשוק.
אני לא מבין.. ערך החוזה לא תלוי בשוק בשום צורה. בעצם הערך של החוזה זז כמו כל מניה היצע וביקוש.. יכול להיות שהשוק יעלה או ירד והחוזה יעשה בדיוק הפוך כי היו מוכרים מאוד חזקים או קונים מאוד חזקים שהשפיעו על התנהגות החוזה. אני יודע איך מתנהל הרווח בעניין החוזה קניתי במחיר מסויים כל נקודה שהוא זז לטובתי אני מרוויח 50 דולר והפוך כל נקודה שהוא זז נגדי אני מפסיד 50 דולר.. בסוף בתאריך הפקיע אם החוזה עדיין בבעלותי עושים התחשבנות כמה נקודות הוא ירד או עלה ואו שאני מרוויח כסף או שאני מפסיד..
מה הקשר למוסגים כמו המוכר מחזיק את המדד או מחזיק מניות ספיציפיות ומנסה להכות את המדד או לבטל את הטלות בשוק? אין כל קשר בין החוזה לבין המדד או המניות שנכללות בתוך המדד זה שהחוזה נקרא חוזה על הs&p500 מבחינתי זה סתם סוג של פיקציה.. ההתנהגות שלו לא מושפעת מהמדד או משוק המניות ולא משפיע על המדד ולא על שוק המניות.. למעשה החוזה מושפעה רק מההיצע והביקוש על אותו חוזה.. זה מה שאני מצליח להבין מהמסחר בחוזים על המדדים בעיקר מהסיבה שאני בכלל לא מבין מה נותן לך לקנות חוזה ולהחזיק אותו לתאיך הפקיע.. לדוגמא: קניתי חוזה ובאותו יום מסחר החוזה עלה 20 נקודות אני מוכר את החוזה ועושה רווח למה לי להחזיק אותו מבלי לדעת מה יקרה עד תאריך פקיעתו?

שלו לא מושפעת מהמדד או משוק המניות ולא משפיע על המדד ולא על שוק המניות.. למעשה החוזה מושפעה רק מההיצע והביקוש על אותו חוזה.
התנהגות החוזה מושפעת מאוד מהמדד.

נגיד שיש לי חוזה שאומר שבתאריך X אני משלם 100$ ומקבל $100*מדד. ונגיד שאנחנו יום לפני התאריך, והמדד הוא 1.2. רוב הסיכויים שמחר אני מקבל 20$ פחות או יותר.
אם תרצה לקנות ממני את החוזה, כמה אני אבקש? בערך 20$, אולי כמה סנטים יותר או פחות. זה גם המחיר בו כדאי לך לקנות. מכאן שזה יהיה שווי השוק של החוזה.
ונגיד שאנחנו לא יום לפני, אלא חודש לפני. עכשיו קצת קשה יותר להעריך את שווי החוזה. יכול להיות שאהיה מוכן למכור בקצת פחות מ-20$ כדי לקבל כסף בטוח ועכשיו. אבל אם אני חושב שהמדד יעלה בחודש הקרוב אולי ארצה יותר מ-20$.

כלומר, מחיר השוק של החוזה מושפע מהציפיות לגבי המדד. ככל שמתקרבים ליום הפקיעה הציפיות הופכות למציאות ומחיר החוזה נגזר ישירות מהמדד.
מה הקשר למוסגים כמו המוכר מחזיק את המדד או מחזיק מניות ספיציפיות ומנסה להכות את המדד או לבטל את הטלות בשוק?
מנפיק החוזה יכול לעשות זאת כך שירוויח בלי תלות בשוק.
נגיד שהנפקתי חוזה שלפיו עוד 3 חודשים אני מקבל 100$ ומשלם 100$ כפול עליית sp500. אפשר לחשוב שאני מהמר נגד sp500 - דבר די טיפשי.
אבל - מול כל יחידה של החוזה שמכרתי, אני קונה מניות sp500 ב-100 דולר. ביום פקיעת החוזה אמכור את המניות. אם המדד יעלה, הרווח מהמניות יכסה בדיוק את התשלום למחזיקי החוזה. אם המדד ירד, התשלום שאקבל ממחזיקי החוזה יכסה בדיוק את ההפסד.
הכסף שקיבלתי על מכירת החוזה הוא רווח שלי, והרווחתי בלי תלות בשוק.

התעלמתי פה מריביות ומיסים, אבל בעקרון ככה זה עובד.

נגיד שיש לי חוזה שאומר שבתאריך X אני משלם 100$ ומקבל $100*מדד. ונגיד שאנחנו יום לפני התאריך, והמדד הוא 1.2. רוב הסיכויים שמחר אני מקבל 20$ פחות או יותר.
אם תרצה לקנות ממני את החוזה, כמה אני אבקש? בערך 20$, אולי כמה סנטים יותר או פחות. זה גם המחיר בו כדאי לך לקנות. מכאן שזה יהיה שווי השוק של החוזה.
ונגיד שאנחנו לא יום לפני, אלא חודש לפני. עכשיו קצת קשה יותר להעריך את שווי החוזה. יכול להיות שאהיה מוכן למכור בקצת פחות מ-20$ כדי לקבל כסף בטוח ועכשיו. אבל אם אני חושב שהמדד יעלה בחודש הקרוב אולי ארצה יותר מ-20$.

כלומר, מחיר השוק של החוזה מושפע מהציפיות לגבי המדד. ככל שמתקרבים ליום הפקיעה הציפיות הופכות למציאות ומחיר החוזה נגזר ישירות מהמדד.

נגיד שהנפקתי חוזה שלפיו עוד 3 חודשים אני מקבל 100$ ומשלם 100$ כפול עליית sp500. אפשר לחשוב שאני מהמר נגד sp500 - דבר די טיפשי.
אבל - מול כל יחידה של החוזה שמכרתי, אני קונה מניות sp500 ב-100 דולר. ביום פקיעת החוזה אמכור את המניות. אם המדד יעלה, הרווח מהמניות יכסה בדיוק את התשלום למחזיקי החוזה. אם המדד ירד, התשלום שאקבל ממחזיקי החוזה יכסה בדיוק את ההפסד.

האמת שלא ממש הבנתי.. קראתי מה שאתה כותב.. ותראה אני לא מבין גדול בענינים פיננסים אבל יש לי הגיון בריא.. מהבחינה הכי פשוטה שיש כאשר אני קונה חוזה עתידי "billable" על הנפט לדוגמא, אם אני מחזיק את החוזה עד לתאריך פקיעתו אני אקבל חביות של נפט בסופו של דבר תמורת הכסף ששילמתי. אבל כשאני קונה חוזה עתידי es על הs&p500 אני לא מקבל בסופו של דבר כלום, כלומר אני מבין שיש איזה התחשבנות לפי הערך שהוא עלה או ירד אבל החוזה הוא על פיקציה.. החוזה הזה שווה ערך לחוזה על אוויר, והתלות שאתה אומר שיש לו במדד היא גם פיקציה.. אני אסביר.. אם כל האנשים שסוחרים בחוזה גורמים לחוזה לרדת זה לא משפיע על המדד כי המדד עושה סוג של ממוצע מכל המניות שנכללות במדד.. וערך החוזה משתנה לפי היצע וביקוש או עסקאות שהסוחרים בחוזה מבצעים.. זה שהסוחרים מייחסים חשיבות לערך האמיתי של המדד זה הסיבה היחדיה שהחוזה על המדד מושפע מהמדד אבל מבחינה הגיונית אין שום סיבה ליחס חשיבות למדד ואני מתכוון בתור אדם שקונה ומוכר לא בתור אדם שמנפיק את הוזה (שעדיין קשה לי להבין מה האינטרס שלו בדיוק להנפיק חוזה) כלומר המדד לא משפיע באופן ישיר על החוזה אלה הוא משפיע באופן פסיכולוגי על הקונים והמוכרים (וללא כל הצדקה אם תשאל אותי) והמוכרים משפיעים על ערך החוזה. אם יהיה איזשהו כוח גדול שמציל להזיז את ערך החוזה לפי רצונו הוא יכול להביא את החוזה למצב שאין קשר בין הערך שלו לערך של המדד.
אני מקווה שאני ברור בגישה שלי ושאתה מצליח להבין מה הכוונה שלי.

מחיר השוק של החוזה מושפע מהציפיות לגבי המדד
בתיאוריה. בפועל, הוא צמוד למדד בגלל הארביטראז' שיווצר אחרת (מהגורמים שהזכרת בהמשך ההודעה).
בשעות שהמסחר (במניות, לא בנגזרים) פעיל ותקין, מחירי החוזים צמודים לגמרי למדד.

בתיאוריה. בפועל, הוא צמוד למדד בגלל הארביטראז' שיווצר אחרת (מהגורמים שהזכרת בהמשך ההודעה).
צודק.
התעלמתי מכך שמנפיק החוזה (או כל אחד) יכול להנפיק חוזים חדשים או לקנות בחזרה את החוזים שמכר, וזה משתלם לו בדיוק לפי המדד.

ל האנשים שסוחרים בחוזה גורמים לחוזה לרדת זה לא משפיע על המדד
אם א' מוכר חוזה ל-ב' זה לא משפיע על המדד.
אבל אם א' מוכר חוזה, ובאותו רגע גם קונה מניות שנכללות במדד, אז הוא יוצר ביקוש לאותן מניות. הביקוש גורם לעליה במחיר המניות.
כשקונים חוזה מהמנפיק זה בדיוק מה שקורה - המנפיק מוכר חוזה וקונה מניות בסכום של החוזה.
"billable" על הנפט לדוגמא, אם אני מחזיק את החוזה עד לתאריך פקיעתו אני אקבל חביות של נפט בסופו של דבר תמורת הכסף ששילמתי. אבל
גם על נפט אפשר לעשות חוזה החלפה. נגיד חוזה שברגע הפקיעה אני משלם 60$ ומקבל חבית נפט. זאת התחייבות הדדית - יכול להיות שזה יאפשר לי לקנות חבית בזול, יכול גם להיות שאאלץ לקנות חבית מעל מחיר השוק.
במניות זה די דומה - ביום הפקיעה אני משלם סכום ידוע ומקבל כמות ידועה מראש של מניות. אבל בניגוד לנפט אני לא באמת מקבל את המניות, אלא את השווי שלהן באותו רגע. זה לא נורא משנה, אני יכול לקנות אותן בעצמי אם בא לי.

ואני מתכוון בתור אדם שקונה ומוכר לא בתור אדם שמנפיק את הוזה (שעדיין קשה לי להבין מה האינטרס שלו בדיוק להנפיק חוזה)
אני חושב שהבנת הצד של המנפיק היא קריטית.
תצא מהנחה שהמנפיק לא מחפש להמר, אלא להרוויח בכל מקרה - בין אם המדד יעלה ובין אם ירד. איך עושים את זה? כמו שכתבתי קודם:
אתה רואה שלמנפיק החוזה לא אכפת אם המדד יעלה או ירד - כך או כך הוא מרוויח בדיוק אותו דבר.

את זה אפשר לעשות על מדד sp500 אבל לא על כל מדד פיקטיבי (למשל מזג האויר). כלומר אפשר למכור חוזה על מזג האויר, אבל מי שיעשה את זה הוא מהמר - אולי ירוויח ואולי יפסיד. זה שונה מחוזה על sp500 בו מנפיק החוזה לא מהמר - הוא מרוויח בטוח.

המדד לא משפיע באופן ישיר על החוזה אלה הוא משפיע באופן פסיכולוגי על הקונים והמוכרים (וללא כל הצדקה אם תשאל אותי)
עם הצדקה.
בכל רגע יכול המנפיק, או כל אחד, להנפיק חוזה חדש. אני לא יכול למכור יותר יקר ממנו כי אף אחד לא יקנה ממני אם מישהו אחר מוכר בזול.
המחיר שהמנפיק יכול למכור בו קשור באופן חזק למדד. אם הוא מוכר בזול מדי הוא לא יוכל לכסות את עצמו כמו שתיארתי, ולהרוויח בכל מצב.

נחזור לדוגמה - קניתי חוזה שאומר שבתאריך נתון אני משלם 100$ ומקבל 100$*מדד. המדד היה 1 כשקניתי אבל עלה בינתיים ל-1.2.
המנפיק יכול לייצר חוזה כזה, אבל כדי להבטיח שלא יפסיד בשום מצב הוא צריך לקחת לפחות 20$ תמורת החוזה (אז הוא יקנה מניות ב-120$ ובפקיעת החוזה הכל מתקזז).
נגיד אני רוצה למכור את החוזה שלי - אף אחד לא ישלם לי יותר מ-20$. זה ערך החוזה, והוא נגזר ישירות מהמדד (חוזה על 100$, מדד עלה ב- 20%).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Anrala האם עדיף להשקיע דרך קרן סל עם חוזים עתידיים על הביטקוין או דרך קרן ספוט? השקעות אלטרנטיביות 20
ע S&P 500 בהכפלה ע"י חוזים עתידיים שוק ההון 24
F ProShares משיקה ETF על טהרת חוזים עתידיים של ביטקוין שוק ההון 1
K קה"ש - s&p 500 האם מזומנים = חוזים עתידיים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ר איך קונים חוזים עתידיים? שוק ההון 1
N שאלות בנושא חוזים עתידיים ואגרות חוב שוק ההון 6
P חוזים עתידיים (בהשקעות המוסדיים), כל כך רווחי? שוק ההון 4
aeh רשימת סימולים של מדדים מובילים ושל חוזים עתידיים שוק ההון 1
A חוזים עתידיים ואופציות שוק ההון 21
TunaGolem חוזים עתידיים ומינוף שוק ההון 24
ס האם קרן מחקה לפי חוזים עתידיים תשיג ביצועי total return? שוק ההון 20
י עזרה בהבנת רשימת נכסים עם חוזים עתידיים שוק ההון 6
R שוב קרנות איריות [וגלגול חוזים עתידיים] שוק ההון 27