• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קונטנגו ובקוורדיישן במסחר בחוזים עתידיים

yanosh34

משתמש בכיר
דירוג
1,580
לאחרונה נחשפתי לעניין של אפקט הקונטנגו (Contango) ובקוורדיישן (Backwardation) שעלול להשפיע של התשואה כאשר משקיעים בחוזים עתידיים ונאלצים לגלגל אותם, כלומר למכור חוזה שעומד לפקוע ולקנות את הבא אחריו.
הסולידית נגעה בקצרה בנושא בפוסט על השקעה בסחורות.

מבחינה טכנית אני חושב שאני דיי מבין כבר על מה מדובר:
למשל, הסוחר בחוזה (מנהל תעודת סל מחקה כלשהיא לצורך העניין) מוכר את החוזה שעומד לפוג בשער 45 ולקנות את הבא אחריו בשער 46 (מצב של קונטנגו).
אם התעודה באמת היתה עוקבת אחרי מחיר הסחורה, באותו רגע גם השער שלה היה אמור לעלות אבל מנהל התעודה עושה משהו אחר: הוא משאיר את שער התעודה ללא שינוי והוא עושה זאת באמצעות שינוי ושימוש במקדם הנקרא מקדם גלגול\המרה ואשר מגדיל או מקטין את החשיפה לשינויים בסחורה.
למשל במקרה הזה, המקדם יקטן ב46/45-1 = 2.22%, ומאותו רגע ועד לגלגול הבא, התעודה תהיה חשופה ב2.22% פחות לשינויים במחיר הסחורה, ממה שהיתה קודם.
בנוסף הנכס עלה משער 45 לשער 46, כלומר 2.22% אך מנקודת מבטו של המשקיע בתעודה - לא קרה דבר. 0% תשואה על אותו הרגע של הגלגול.

מה שאני מנסה להבין בצורה טובה יותר זה את המשמעות של הדבר.
ההבנה הכללית שלי היא ש:
1. השוק במצב של קונטנגו והסחורה עולה - עם הגלגולים המשקיע יהיה חשוף פחות ופחות לשינויים בסחורה ולכן התשואה החיובית תישחק.
2. השוק במצב של קונטנגו והסחורה יורדת - הקטנת החשיפה דוקא באה לטובת המשקיע ומפחיתה את ההפסד.
3. השוק במצב של בקוורדיישן והסחורה עולה - עם הגלגולים המשקיע יהיה חשוף יותר ויותר לשינויים בסחורה ולכן המשקיע יקבל תשואה שהיא אפילו עודפת על התשואה של הסחורה עצמה.
4. השוק במצב של ברוורדיישן והסחורה יורדת - הגדלת החשיפה דוקא באה לרעת המשקיע, ההפסד יהיה אפילו יותר גדול מההפסד של הסחורה עצמה.

אם מסתכלים על זה בצורה כזאת, אני חושב ששיש סימטריה בין המצבים (כולל סימטריה פנימית בין כל אחד מהמצבים בנפרד) ולכן לא צריך לתת יותר מדי תשומת לב לנושא - לפעמים מרוויחים, לפעמים מפסידים - התוחלת של התופעה היא כנראה אפסית שזה יותר מטוב עבור נושא שמוצג כ"בייעתי".

אבל השאלה היא האם באמת התוחלת היא אפס? האם ההסתכלות הזאת איננה פשטנית מדי?

הנושא הזה התחיל להטריד אותי בעקבות הקפצת השרשור על הנפט אם כי אולי טריוויאלי ומוכר לחלק מכם.
לגבי
קונטנגו, מודה שלא הכרתי, אמנם אינטואיטיבית הבנתי שהתופעה עלולה להתרחש אך לא שיערתי באיזה היקף וכעת מתברר לי שיש לזה אפילו כינוי 'קונטנגו' וגם הרבה מאמרים בנושא.
השאלות הן
1. האם יש סיבה שהתופעה מתרחשת בממדים הללו רק בחוזים על סחורות ולא בחוזים על מדדי מניות ואג"ח?
2. האם וכיצד ניתן להעריך את הסיכון שדבר כזה יקרה גם במדדי מניות?

ברור לי שכאשר מדובר על קרנות ישראליות, בגלל המבנה שלהן, הסיכון הוא שגיאת העקיבה ולא סיכון הקרן (אולי יש יוצא מן הכלל).
ג.נ. יש לי כיום מעט אחזקות בקרנות מחקות סנטטיות (פחות מ- 10%)​

@אורי ג. @איליה @TunaGolem @adamshalev @Yevgeny

1. האם יש סיבה שהתופעה מתרחשת בממדים הללו רק בחוזים על סחורות ולא בחוזים על מדדי מניות ואג"ח?
לא מבין גדול בחוזים עתידיים, אבל להבנתי - העניין המרכזי הוא העובדה שלסחורות יש לא רק ביקוש בתור נכס פיננסי על הנייר, אלא שמדובר בנכס פיזי אמיתי - וההשלכות של זה.
מכאן (הדגשה שלי):
Contango is a situation where the futures price of a commodity is above the expected future spot price. Contango refers to a situation where the future spot price is below the current price, and people are willing to pay more for a commodity at some point in the future than the actual expected price of the commodity. This may be due to people's desire to pay a premium to have the commodity in the future rather than paying the costs of storage and the carry costs of buying the commodity today.

לא מבין גדול בחוזים עתידיים, אבל להבנתי - העניין המרכזי הוא העובדה שלסחורות יש לא רק ביקוש בתור נכס פיננסי על הנייר, אלא שמדובר בנכס פיזי אמיתי - וההשלכות של זה.
This may be due to people's desire to pay a premium to have the commodity in the future rather than paying the costs of storage and the carry costs of buying the commodity today
במילים אחרות כי בשביל לנצל את הארביטראז' יש עלויות גבוהות.

יפה, אז בסוף מצאתי גם בפורום את הסיבה!
בכל מקרה, השאלה המקורית אכן מעניינת - למה בנפט קונטנגו זאת בעיה מהותית ומתמשכת לאורך שנים רבות ואילו בחוזים על סנופי נראה שהיא כמעט ולא קיימת?
תשובה: כי בנפט אתה לא יכול ממש לסחור בנכס הבסיס, בS&P אתה כן מה שיאפשר לך ארביטראז'.
אגב בעבר בזמנים של הפרשים גדולים בין מחירים הספוט למחיר הFORWARD זה בדיוק מה שGS עשו, שכרו מכליות ענק של נפט, קנו מלא נפט, החנו את המיכליות בים בעלות של כמה עשרות אלפי דולרים ליום ומכרו כנגד חוזי FORWARD = ארביטראז'.
ואולי זה גם ההסבר למה בזהב שהוא נכס פיזי אין את הקונטנגו המטורף של נפט? @אורי ג.
צפיפות ההון בזהב היא בסדרי גודל יותר גדולה מנפט. אפשר לאחסן מילארדי וטריליוני דולרים של זהב בחדר אחד ממוגן. סכומים דומים של נפט יתפסו מאגרי ענק רבים.
הקרנות עוקבות אחרי מחיר הנפט על ידי גלגול חוזים עתידיים.

@adamshalev איך אפשר לבדוק את שגיאת העקיבה של קרנות סינטטיות על זהב כמו שעשית כאן על הנפט?

@adamshalev איך אפשר לבדוק את שגיאת העקיבה של קרנות סינטטיות על זהב כמו שעשית כאן על הנפט?
הצגתי דוגמא כאן:
זהב (מאגר איגוד הבוליון בלונדון)
יש מקור מידע למחיר היומי של זהב מ-1968. כאשר ה-ETF הכי ותיק מגיע רק עד 2004.
עוד משהו נחמד, כאשר משווים ביניהם מקבלים ש-GLD מחסיר 0.4% בשנה ביחס למחיר הזהב, שזה בדיוק דמי הניהול שלו.

ואולי זה גם ההסבר למה בזהב שהוא נכס פיזי אין את הקונטנגו המטורף של נפט? @אורי ג.
לדעתי זה בדיוק העניין. זהב וסנופי הם נכסים סחירים, אז ארביטראז עובד.
נפט ו-VIX הם לא כל כך, אז הקונטנגו משתולל.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
O האם הגיוני להגיע לתקרות ההפקדה לפני שעוסקים במסחר עצמאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
A טופס 867 במסחר עצמאי בארץ ובארה"ב מיסים 2
J לא מבין משהו בנוגע לדמי עמלות במסחר בחו"ל שוק ההון 26
O עזרה בנושא דיווח מס רווחי הון חצי שנתי במסחר דרך ברוקר זר מיסים 11
F מחפש איש מקצוע עם נסיון במסחר אוף טופיק 0
G ניהול סיכונים במסחר באופציות שוק ההון 21
XpH הגשת דוח מס הכנסה במסחר ב IB מיסים 2
O השקעה במסחר עצמאי שוק ההון 4
ש עמלת המרה במסחר עצמאי מיסים 1
M קופת גמל להשקעה או הפקדה במסחר עצמאי ? שוק ההון 12
M קרן מחקה עם הפרשי שעות במסחר - איך זה עובד? שוק ההון 3
O הפסד ערך מט״ח במסחר חו״ל שוק ההון 1
D ברוקר זר - איך עובד תשלום המיסים במסחר יומי? שוק ההון 2