• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התמודדות עם קנאה

deussex

משתמש רגיל
דירוג
489
שלום חברים,

איך אתם מתמודדים עם רגשות שליליים של קנאה ?

אני אהיה כנה, שלפעמים עוברות בי רגשות של קנאה, אם זה כלפי אנשים שהגיעו רחוק ממני בעבודה או אנשים שאני מכיר,שהלך להם בצורה חלקה יותר, או בגיל צעיר יותר. או אפילו בפורומים, שהם מאוד אינפורמטיביים כאן, ויש הרבה מה ללמוד, אבל די אינטסטנקטיבי לערוך השוואה עם עצמך.

אני לא מרוצה מזה, אני יודע שצריך להשוות את עצמך עם עצמך, ולהסתכל על הצלחת של עצמך, ובכל זאת, זה עולה לפעמים. והמצב שלי הוא לא רע בכלל, טוב למדי אפילו. ובכל זאת... זה צף. אני גם מודע לזה שזה גורם נזק בעיקר לעצמך, כי זה רגש שלילי פנימי, שבעיקר גורם להרפאת ידיך שלך, בניגוד להרגשה שאתה מוצלח, שגורמת לאקסטרה מוטיבציה.

אשמח לדרכי התמודדויות, ומחשבותיכם בעניין.

איך אתם מתמודדים עם רגשות שליליים של קנאה
אני יודע ששינוי הסביבה החיצונית יעזור לי מאד עם התמודדות מהסוג הזה. הן ממעגל הסובבים אותי (חברים, ידידים, מכרים) והן מהנוף האורבני.

יכול להיות שלצאת מהעיר ייטיב עמך?
(שאל את עצמך)

אנחנו משווים באופן בלתי פוסק, במודע ושלא במודע ובתוך העיר אני מוצא את עצמי הרבה פעמים ״לא שייך״ להוויה החברתית המסוימת שמקיפה אותי, לסמלי הסטטוס ולכל דפוסי ההתנהגות השונים והמשונים של אנשים שאיני רוצה להיות בסביבתם.

איני אדם קנאי ואני לא מפיל אחריות על הגורמים החיצוניים בלבד, אני לגמרי מודע לגורם הפנימי והאישי שלי בעניין אבל בשביל לעשות עבודה פנימית לעיתים יש לארגן סביבה תומכת.

יש שתי דרכים בדוקות

1 להזכר בכל יום בלפחות חמישה דברים שהתברכת בהם, ובמיוחד דברים להוקיר עליהם תודה שהתרחשו היום. תתפלא כמה כאלה יש. כדאי למצוא דברים שהם לא באופן מובהק בהשוואה לאחרים. למשל, "הייתי הבוקר בחדר כושר, אני מוקיר תודה שיש לי אפשרות וזמן להתאמן ולחזק את הגוף ולהרגיש טוב" (ולא: "יש לי מנוי ולאחרים אין כסף למנוי והם מסכנים." או משהו כזה).

2. להתאמן בלשמוח בשביל אחרים. כשאיזה שחקן זוכה באוסקר - איזה יופי בשבילו! הוא בטח מה זה שמח ומסופק. אז אני יכול להזדהות ולהרגיש שמח גם. אם חבר קיבל קידום - איזה כיף שהוא שמח על הקידום, איזה מספק זה בשבילו. אפשר להגיד "אני כל כך שמח בשבילך" .

אם תתמיד זה ישנה את איך שאתה חושב ומרגיש.

חייב להסביר. גדול עליי.
מן "אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו" כזה.

אנשים מחצינים את מה שהולך להם טוב. זכור שיש נקודות תורפה אצלם שאתה פשוט לא רואה.

גם עבורי זה אתגר. אני מזכיר לעצמי שאי אפשר לדעת מה קורה מתחת לפני השטח. כנראה שגם מושא הקנאה מקנא במישהו, אולי אפילו בי.

כמה דרכים. .תלויות תקופה בחיים והקשר.
1. כמו בנושאים אחרים, אני חסיד של סטטיסטיקה ונתונים (רציונליות?). מצבי טוב בהרבה משל הרוב המכריע של האנשים שחיו בעבר וחיים היום בעולם. אני בוחר להסתכל לכל הכיוונים ולא רק כלפי מעלה.
2. בנושאים הכי חשובים בחיים מצבי נפלא וזה העיקר.
3. סיפור: קולגה סיפרה לביתה שהיא הולכת לפגוש אדם מאד עשיר ו"חשוב" ומעט מתרגשת הבת אמרה לה שתדמיין אותו בתחתונים וכך תראה אותו ככל אדם (ילדה מבריקה אך צעירה מכדי לראות את ההקשר המיני בדבריה).
האנשים שאתה מקנא בהם מתמודדים בחייהם הפרטיים עם בעיות בדיוק כמוך, כולל קנאה במי שהצליח מהם.

קח בחשבון שעם הגיל הפער בינך לבין המטאורים יגדל. אבל, מוצרט מת בגיל 35, הוא מהבודדים שמוכר לחיוב לאנשים 250 שנה אחרי תקופתו וגם הוא מצא במי לקנא ובאופן כללי כנראה לא היה מאושר ממך וממני.

יש שתי דרכים בדוקות

1 להזכר בכל יום בלפחות חמישה דברים שהתברכת בהם, ובמיוחד דברים להוקיר עליהם תודה שהתרחשו היום. תתפלא כמה כאלה יש. כדאי למצוא דברים שהם לא באופן מובהק בהשוואה לאחרים. למשל, "הייתי הבוקר בחדר כושר, אני מוקיר תודה שיש לי אפשרות וזמן להתאמן ולחזק את הגוף ולהרגיש טוב" (ולא: "יש לי מנוי ולאחרים אין כסף למנוי והם מסכנים." או משהו כזה).

2. להתאמן בלשמוח בשביל אחרים. כשאיזה שחקן זוכה באוסקר - איזה יופי בשבילו! הוא בטח מה זה שמח ומסופק. אז אני יכול להזדהות ולהרגיש שמח גם. אם חבר קיבל קידום - איזה כיף שהוא שמח על הקידום, איזה מספק זה בשבילו. אפשר להגיד "אני כל כך שמח בשבילך" .

אם תתמיד זה ישנה את איך שאתה חושב ומרגיש.
אהבתי מאד את תשובתך.
את מספר 2 מאד קשה לאנשים ליישם, בפרט כלפי מי שהם תופסים כלא מוכשר מהם.

אני יודע שצריך להשוות את עצמך עם עצמך, ולהסתכל על הצלחת של עצמך
תזכיר לעצמך את זה בכל פעם שרגשות הקנאה צצים.
לכל אחד\ת יש את מסלול החיים שלו\ה וצריך להגיד תודה על מה שיש.

עצם ההשוואה שלך לאחרים שנמצאים במקום אחר מזה שאתה נמצא בו, גורמת לתסכול בגלל הפער כביכול שיש בינך לבין אחרים.
כתבתי ''כביכול'' כי מי קבע מה נכון? האם זה שיש לו את הרכב הכי חדש או הבית הכי גדול הוא ה''מנצח במירוץ''?
כשאדם קונה רכב, אפשר לראות את הרכב, אבל לא את ההלוואה שהוא לקח כדי לממן אותו. אותו דבר משכנתה. אין לך מושג כמה משכנתה מישהוא אחר לקח.

חבל על העצבים שלך. תתמקד במה שיש לך ותעצים את זה.

להסתכל ב''צלחת של אחרים'' זה רעשי רקע. החברה מצפה מאיתנו להיות תחרותיים ולהשוות את עצמנו בלי לסוף לאחרים, אבל מי אמר שזה הדבר הנכון לעשות?
נכון שזה לפעמים מעורר רגשות קנאה, הייתי שם, אבל נרגעתי כשהבנתי שמחשבות כאלה רק מזיקות ולא מביאות אותי לשום מקום.

החברה אומרת לנו איך להתנהג ומה לחשוב וכו'... אבל האם כל זה נכון? לא. לכל אחד נכון משהו אחר. יש כאלה שאוהבים לרכוש דברים יקרים ויש כאלה שלא.
לא כולם מתאימים ל''תבנית'' שהחברה רוצה להכניס אותנו אליה וזה בסדר גמור. צור את התבנית שלך ותתעלם משטויות כמו ''הוא מצליח יותר ממני''.
כל פעם שעולה לך מחשבה של ''מה יש לאחרים ולי לא'' תשאל את עצמך את השאלה הבאה:

מה זה ירוק מבחוץ, צהוב מבפנים?
הדשא של השכן.

להכיר פעם אחת מספיק מקרוב בן אדם שקינאת בו ולגלות שהוא למעשה דיי אומלל ופשוט לא יכולת לראות את זה מרחוק. אחר כך בכל פעם שאתה מקנא במישהו אחר להזכיר לעצמך שיכול להיות שזה אותו מקרה בדיוק ופשוט אין לך מושג, אתה למעשה מקנא בפוסטר ולא בבן אדם אמיתי.

כשאני מקנאה במישהו על מה שיש לו אני שואלת את עצמי אם אני באמת רוצה את זה, ובעיקר אם אני מוכנה להתאמץ בשביל זה או לשלם את המחירים שנלווים.
הרבה פעמים התשובה שלי לעצמי היא שלא.
ואז קל לי יותר לשחרר את הקנאה כי עכשיו ההסתכלות שלי כבר יותר מקיפה ואני לא רואה רק את מה שאין לי או מה שאני רוצה.

(בטח שאני מקנאה באנשים שחסכו יותר ממני ויש להם תיק השקעות גדול משלי. אבל אני לא מוכנה לוותר על מנוי לחדר כושר ולהתאמן בבית ואני לא אוהבת לבשל אז אני קונה אוכל מוכן. ועוד הרבה הוצאות שאני לא רוצה לוותר עליהן אז בעצם יש חי בדיוק את מה שאני מוכנה לעבוד בשבילו).

אבל.. יש דברים שגם אם אני אעשה שמיניות באוויר , לעולם לא יהיו לי.
אני מקנאה באנשים שיש להם קשר טוב עם המשפחה הגרעינית (הורים ואחים) כי אין לי את זה ואצלנו הכל מתגלגל מסכסוך לסכסוך.
ואז אנו ממשיכה לקנא. וחיה עם זה..

לא עם כל רגש אפשר להתמודד וזה פשוט נשאר שם.

כמה דרכים. .תלויות תקופה בחיים והקשר.
1. כמו בנושאים אחרים, אני חסיד של סטטיסטיקה ונתונים (רציונליות?). מצבי טוב בהרבה משל הרוב המכריע של האנשים שחיו בעבר וחיים היום בעולם. אני בוחר להסתכל לכל הכיוונים ולא רק כלפי מעלה.
2. בנושאים הכי חשובים בחיים מצבי נפלא וזה העיקר.
3. סיפור: קולגה סיפרה לביתה שהיא הולכת לפגוש אדם מאד עשיר ו"חשוב" ומעט מתרגשת הבת אמרה לה שתדמיין אותו בתחתונים וכך תראה אותו ככל אדם (ילדה מבריקה אך צעירה מכדי לראות את ההקשר המיני בדבריה).
האנשים שאתה מקנא בהם מתמודדים בחייהם הפרטיים עם בעיות בדיוק כמוך, כולל קנאה במי שהצליח מהם.

קח בחשבון שעם הגיל הפער בינך לבין המטאורים יגדל. אבל, מוצרט מת בגיל 35, הוא מהבודדים שמוכר לחיוב לאנשים 250 שנה אחרי תקופתו וגם הוא מצא במי לקנא ובאופן כללי כנראה לא היה מאושר ממך וממני.
ניתוח יפה מאוד.

כשאני מקנאה במישהו על מה שיש לו אני שואלת את עצמי אם אני באמת רוצה את זה, ובעיקר אם אני מוכנה להתאמץ בשביל זה או לשלם את המחירים שנלווים.
הרבה פעמים התשובה שלי לעצמי היא שלא.
ואז קל לי יותר לשחרר את הקנאה כי עכשיו ההסתכלות שלי כבר יותר מקיפה ואני לא רואה רק את מה שאין לי או מה שאני רוצה
נקודה יפה. עוד משהו שעוזר "האם אתה מוכן לקבל את כל החבילה שלו, להחליף איתו את חייך ?" ויש מעט מאוד אנשים אם בכלל שהייתי רוצה להחליף איתם, כי אני אוהב את מי שנהייתי, גם אם ישנם חלקים שהם חלשים משל אחרים.
בטח שאני מקנאה באנשים שחסכו יותר ממני ויש להם תיק השקעות גדול משלי. אבל אני לא מוכנה לוותר על מנוי לחדר כושר ולהתאמן בבית ואני לא אוהבת לבשל אז אני קונה אוכל מוכן. ועוד הרבה הוצאות שאני לא רוצה לוותר עליהן אז בעצם יש חי בדיוק את מה שאני מוכנה לעבוד בשבילו).
מזדהה.

שלום חברים,

אני אהיה כנה, שלפעמים עוברות בי רגשות של קנאה, אם זה כלפי אנשים שהגיעו רחוק ממני בעבודה או אנשים שאני מכיר,שהלך להם בצורה חלקה יותר, או בגיל צעיר יותר. או אפילו בפורומים, שהם מאוד אינפורמטיביים כאן, ויש הרבה מה ללמוד, אבל די אינטסטנקטיבי לערוך השוואה עם עצמך.

אני לא מרוצה מזה, אני יודע שצריך להשוות את עצמך עם עצמך, ולהסתכל על הצלחת של עצמך, ובכל זאת, זה עולה לפעמים. והמצב שלי הוא לא רע בכלל, טוב למדי אפילו. ובכל זאת... זה צף. אני גם מודע לזה שזה גורם נזק בעיקר לעצמך, כי זה רגש שלילי פנימי, שבעיקר גורם להרפאת ידיך שלך, בניגוד להרגשה שאתה מוצלח, שגורמת לאקסטרה מוטיבציה.

אשמח לדרכי התמודדויות, ומחשבותיכם בעניין.
אני מאוד מאמין בהתמודדות עם קינאה (ולחלופין עם גאווה) ע״י פרקי אבות פרק ג׳ משנה א׳.
כולנו הגענו מאותו מקום, כולנו הולכים לאותו מקום.

@deussex אתה פותח הרבה נושאים מעניינים :)

כמה דרכי התמודדות שאני משתמש בהם למקרים כאלו:

1. משתמש בקנאה כמנוע לפעילות.
אם אני מקנא בהישג או תכונה של מישהו, אני לוקח את זה בתור מניע לעשות צעדים בכיוון הזה.

2. מנסה להזכיר לעצמי שלכל אחד יש את הצרות והבעיות שלו.
דימוי יפה ששמעתי פעם:
הקנאה מגיעה מזה שאתה רואה את ההצגות של כולם וחווה את מאחורי הקלעים שלך.

3. מזהה את עיוותי החשיבה שמובילים לקנאה.
הפסיכולוגיה הקוגניטיבית מראה איך רגשות רעים מגיעים מעיוותי חשיבה.
קנאה למשל יכולה להגיע ממחשבה בסגנון "הכל או כלום" (לדוגמא: לראות הצלחה כלכלית בתור משהו בינארי עשיר/עני, ולקנא בעשירים כי עוד לא הגעתי לשם), ממחשבה בסגנון "פסילת החיובי" (מתעלם מההצלחות שלי בתחום מסוים), מהצמדת תוויות (הוא "מוצלח" ואני לא) ועוד.

מחשבות חוזרות ונשנות בסגנון מרגילות את המוח שלנו לרגש שנקרא קנאה.
טיפול בעיוותי החשיבה לאורך זמן יכול להעלים את הרגש הזה.

4. מנסה להיכנס למצב חשיבה הרמוני ולא היררכי.
אם אני חושב על החיים בתור פירמידה, אז תמיד יש מישהו שיותר טוב ממני באיזה שהוא תחום.
לעומת זאת אם אני תופס את החיים בתור מקום שבו חווים חוויות ויוצרים קשרים - אין בכלל חשיבות ל"יותר" או "פחות".
גם אם אני תופס את עצמי כחלק מקבוצה - אני שמח על כל הצלחה של כל אחד, כי זה תורם לקבוצה כולה.

הסעיף הזה במיוחד יכול להוות חיסון נגד קנאה, לא רק תרופה למקרה שהקנאה כבר עלתה.

נערך לאחרונה ב:
"האם אתה מוכן לקבל את כל החבילה שלו, להחליף איתו את חייך ?" ויש מעט מאוד אנשים אם בכלל שהייתי רוצה להחליף איתם
זה וגם מבחן השכנים. כמו שתאה בוחן חיצונית חיים של אחרים ומקנא, תחשוב האם מבחוץ אנשים אחרים היו מקנאים/רוצים את החיים שלך. אם התשובה היא לא, אז תקיף אוכלוסייה יותר גדולה.
בנוסף, ככל שמתבגרים מבינים ש"סדנא דארעא חד הוא" (מה שקורה במציאות קורה בערך אותו דבר לכולם) וזה לא ממש משנה.

אם יש לך זמן קרא את ״בוחרים להרגיש טוב״
מדבר בעיקר על כעס ודיכאון אבל רלוונטי גם לקנאה, מכניס את כל החיים לפרופרציות
הבת אמרה לה שתדמיין אותו בתחתונים וכך תראה אותו ככל אדם
בספר הנ״ל הוא מציע את זה כשיטה לפרק כעס בלתי נשלט כלפי אדם מסוים - דמיין אותו עומד במרכז קניות הומה אדם כשהוא לבוש בגד ים בלבד, דמיין את כל הפרטים הקטנים, כרס, שערות וכן הלאה, אתה לא תוכל לעצור את החיוך.

אם יש לך זמן קרא את ״בוחרים להרגיש טוב״
מדבר בעיקר על כעס ודיכאון אבל רלוונטי גם לקנאה, מכניס את כל החיים לפרופרציות
ספר מומלץ ביותר.
כולם בעולם המודרני מכירים איך שינויים פיזיים קטנים לאורך זמן יכולים להשפיע על הבריאות
(למשל נזקים מצטברים מתזונה לא בריאה, מצורת ישיבה לא נכונה או מחוסר פעילות גופנית),
אבל לא הרבה מודעים להשפעה של מחשבות קטנות שעולות שוב ושוב לאורך היום.

סעיף 3 מתוך ההודעה שכתבתי למעלה לקוח בעצם מהספר הזה.

מוצרט הוא דוגמא מענייינת מאד.
אחד מהכשרונות המוזיקליים הכי גדולים שאי פעם היו...מת בגיל צעיר מאד, עני ואומלל.
הוא עשה שתי טעויות משמעותיות שמבטיחות חיים בעייתים:

1. הוא בזבז את כל הונו והכנסותיו וחי הרבה מעבר ליכולתיו...והימר בצורה אגרסיבית.
3. הוא היה מלא בקנאה וכעסים.

אם אתה מבזבז מעל מה שאתה מכניס, ומלא בקנאה...המסר...לא להיות מוצרט.

בנוסף, קנאה היא אחד משבעת "החטאים"...שפשוט חבל ליפול בהם.
נגיד ואתם תאוותן...אתה נהנה מהאוכל ...
נניח ואתה חמדן...אתה אולי תהנה מצבירת הנכסים...
נניח ואתה lust אחרי....מבין את הרעיון...

מה יוצא מקנאה? אתה מלא בה, היא מורידה את איכות חייך כי אתה כל הזמן "משווה את עצמך"...ואתה ממש לא נהנה מזה...ומי שאתה מקנא בו לא מודע לזה בכלל...
חטא לא משהו :)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T התמודדות עם מסרונים לא רצויים מה לעשות? אוף טופיק 13
M התמודדות עם אבא חולה נפש ותהיות קריירה.. התפתחות אישית 31
deussex התמודדות עם אי תיאום ציפיות בעבודה ויציבות נפשית התפתחות אישית 17
ז התמודדות עם דירה שכנה שמושכרת בBooking אוף טופיק 59
IAmSam התמודדות וחלוקה של הון חדש צרכנות פיננסית 21
C התמודדות עם לחץ חברתי לרכישת דירה אוף טופיק 51
A דרכי התמודדות עם מגפת הקורונה אוף טופיק 4
Wonko התמודדות עם טעות של מס הכנסה מיסים 9
Yuval328 התמודדות מול מס הכנסה - ברוקר זר צרכנות פיננסית 11