• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הפקדת סוף שנה לניצול הטבות המס

ElRabito

משתמש רשום
דירוג
1
שלום,

עובד רוצה לנצל את הטבות המס המגיעות ע"י הפרשה לקופת גמל לפני סוף השנה.
במהלך השנה עבר מקום עבודה.
בשני מקומות העבודה הופרש לביטוח פנסיוני רק עבור חלק מהשכר (אבל אצל כל מעסיק בשיעורים שונים ומשתנים).
להבנתי אם מחשבים את כל ההפרשות לפנסיה ולקופת גמל הכוללים תגמולי עובד, תגמולי מעביד ופיצויים, אז יוצא שהוא "עמית מוטב" (אבל בקושי).

סה"כ הפרשות חלק העובד על השכר המבוטח (שנתי): 6,506 -כלומר נמוך מהתקרה המזכה של 7,308 שנתי (זיכוי ע"ס של עד 7% מההכנסה המזכה 8,700 לחודש).

האם בכדי לנצל את מלוא הטבות המס הסכום שצריך להפקיד הוא פשוט 16% מההכנסה הלא מבוטחת? או שיש חישוב אחר?
האם ניתן להפריש סכום נוסף כדי לנצל גם את מלוא הזיכוי האפשרי בגין השכר המבוטח?

תודה מראש!

עריכה:
קישור למחשבון באדיבות @FIYaacov

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
מישהו יכול לעזור?

תודה

אני אנסה...
הנושא מאוד מסובך וניסיתי לפענח את סעיפים 45 ו-47 לפקודת המס פעמים רבות.
עקרונית ניתן להפקיד 16% מהשכר הלא מבוטח ולקבל על 5% זיכוי של 35% (נראה לי שזה עדיין כפוף לאותה מגבלה שנתית שציינת) ועל 11% ניכוי מהשכר למס שלך.

אם המצב הזה אמור לחזור אצלך כל שנה, נראה לי שזוהי אחת מהפעמים האלה שממש שווה לשלם חד פעמית ליועץ מס על שעה או שעתיים מזמנו ולהבין את החישוב הנדרש.

תודה.
נראה שבמקומות שונים כתובים דברים שונים (או לפחות בצורה מאוד שונה ולא מובנת).
בלינק של אקסלנס לא הבנתי את המשפט: "5% מהכנסה לא מבוטחת ועד הכנסה ברוטו של 17,400
בניכוי הנמוך מבין המשכורת המבוטחת."

תודה.
נראה שבמקומות שונים כתובים דברים שונים (או לפחות בצורה מאוד שונה ולא מובנת).
בלינק של אקסלנס לא הבנתי את המשפט: "5% מהכנסה לא מבוטחת ועד הכנסה ברוטו של 17,400
חסר שם המילים ו"-8700"
כלומר: בניכוי הנמוך מבין המשכורת המבוטחת ו-8700

הנושא מאוד מסובך וניסיתי לפענח את סעיפים 45 ו-47 לפקודת המס פעמים רבות.
מוכר מאד. אלה לגמרי סעיפים שצריכים להיכתב בנוסחאות ולא בזרם אינסופי של "הגבוה מבין ... בניכוי הנמוך מבין ... עד תקרה של ...". o_o וגם לא עוזר שהחוק משתנה כל כמה שנים ויש ברשת המון מידע לא עדכני וסותר.
ראיתי את זה גם. כנראה התייאשו באמצע המשפט. :) יש שם עוד שטויות כמו "תקרת הכנסה בגובה 34,800 לשנה" - זה גם לא מעודכן ל-2016 וגם לא התקרה השנתית.

הנה מה שהבנתי בסופו של דבר לגבי השכר הלא מבוטח*.
דיסקליימר: אני לא רואה חשבון, זה לא ייעוץ, וכו'. זה רק מה שהבנתי ואני לא איש מקצוע בתחום.
מקורות שנעזרתי בהם: כל-זכות, מכללת עדיף (התקרות עדכניות ל-2014), הגיליון הזה של פסגות (תקרות לא עדכניות אבל ממחיש יפה), תקרות ל-2016 (אלה שכוללות "לא מבוטח" רלוונטיות).

הגדרות:
  • T: סך כל הכנסת העבודה במשך השנה, כולל שווי מס**
  • P: ההכנסה המבוטחת מתוך T, כלומר הסכומים עליהם המעסיק הפריש לפנסיה
  • X = T - P: הכנסה לא מבוטחת
כעת, בהנחה שאתה עמית מוטב***, החישוב הוא כזה:
לסעיף 45 אפשר להפקיד עצמאית:
קוד:
min(8700*12, X) * 5%
על ההפקדה הזאת תקבל זיכוי של 35%.
לסעיף 47 אפשר להפקיד עצמאית:
קוד:
min(8700*12, max(0, min(T, 261000) - P)) * 11%
(או בעברית: אם P גדול מ-261,000 - אין הטבה.)
על ההפקדה הזאת תקבל ניכוי מס, כלומר הסכום עליו אתה צריך לשלם מס יקטן. כך ששווי ההטבה תלוי במדרגת המס שלך.

* לגבי חלק השכר המבוטח, אני לא יודע אם אפשר להפריש עצמאית עוד סכומים בשביל להגיע לתקרה. אולי @נדב ידע.
** לא בטוח אם רווח הון (ממכירת RSU למשל) גם נחשב.
*** שים לב שסך ההפקדות לקביעת עמית מוטב/לא מוטב כולל את ההפקדה העצמאית. כלומר אם אתה כרגע עמית מוטב "גבולי", אבל אתה הולך להפקיד עצמאית, ההפקדה הזאת יכולה להטות את הכף. זה לפחות מה שהבנתי.

מוכר מאד. אלה לגמרי סעיפים שצריכים להיכתב בנוסחאות ולא בזרם אינסופי של "הגבוה מבין ... בניכוי הנמוך מבין ... עד תקרה של ...". o_o וגם לא עוזר שהחוק משתנה כל כמה שנים ויש ברשת המון מידע לא עדכני וסותר.

ראיתי את זה גם. כנראה התייאשו באמצע המשפט. :) יש שם עוד שטויות כמו "תקרת הכנסה בגובה 34,800 לשנה" - זה גם לא מעודכן ל-2016 וגם לא התקרה השנתית.

הנה מה שהבנתי בסופו של דבר לגבי השכר הלא מבוטח*.
דיסקליימר: אני לא רואה חשבון, זה לא ייעוץ, וכו'. זה רק מה שהבנתי ואני לא איש מקצוע בתחום.
מקורות שנעזרתי בהם: כל-זכות, מכללת עדיף (התקרות עדכניות ל-2014), הגיליון הזה של פסגות (תקרות לא עדכניות אבל ממחיש יפה), תקרות ל-2016 (אלה שכוללות "לא מבוטח" רלוונטיות).

הגדרות:
  • T: סך כל הכנסת העבודה במשך השנה, כולל שווי מס**
  • P: ההכנסה המבוטחת מתוך T, כלומר הסכומים עליהם המעסיק הפריש לפנסיה
  • X = T - P: הכנסה לא מבוטחת
כעת, בהנחה שאתה עמית מוטב***, החישוב הוא כזה:
לסעיף 45 אפשר להפקיד עצמאית:
קוד:
min(8700*12, X) * 5%
על ההפקדה הזאת תקבל זיכוי של 35%.
לסעיף 47 אפשר להפקיד עצמאית:
קוד:
min(8700*12, max(0, min(T, 261000) - P)) * 11%
(או בעברית: אם P גדול מ-261,000 - אין הטבה.)
על ההפקדה הזאת תקבל ניכוי מס, כלומר הסכום עליו אתה צריך לשלם מס יקטן. כך ששווי ההטבה תלוי במדרגת המס שלך.

* לגבי חלק השכר המבוטח, אני לא יודע אם אפשר להפריש עצמאית עוד סכומים בשביל להגיע לתקרה. אולי @נדב ידע.
** לא בטוח אם רווח הון (ממכירת RSU למשל) גם נחשב.
*** שים לב שסך ההפקדות לקביעת עמית מוטב/לא מוטב כולל את ההפקדה העצמאית. כלומר אם אתה כרגע עמית מוטב "גבולי", אבל אתה הולך להפקיד עצמאית, ההפקדה הזאת יכולה להטות את הכף. זה לפחות מה שהבנתי.
+100000000
יש לי את הנוסחא הזאת באקסל אבל זה כיף לראות את זה בנוסחא מתמטית :)

שלום,
אשמח לעזרתכם בנושא הנ"ל לגבי העברת הפקדות בין בני זוג. מנסה להבין את הנושא כבר מספר ימים ולא מצליחה :(.
אני שכירה עם הכנסה מבוטחת גבוהה מ261,000. הכנסה לא מבוטחת כ22,000
בעלי עצמאי, הכנסה לא גבוהה כ100,000 שנתי.
לקרן השתלמות (עצמאי) הפקדנו על שמו 180,240.
לפי חישובים שלי הוא כמעט לא יצטרך לשלם מס השנה (כלומר שילם מקדמות אך הן כפי הנראה יוחזרו)
מתלבטת האם להפקיד לפנסיה על שמו, וכמה.
האם יש דרך להפקיד לקופת גמל על שמו או על שמי ולהזדכות במס (שאני שילמתי)?

תודה רבה!
נ.ב. קוראת בפורום כבר כחצי שנה יום יום ולומדת המון, תודה לכולם

שלום,
אשמח לעזרתכם בנושא הנ"ל לגבי העברת הפקדות בין בני זוג. מנסה להבין את הנושא כבר מספר ימים ולא מצליחה :(.
אני שכירה עם הכנסה מבוטחת גבוהה מ261,000. הכנסה לא מבוטחת כ22,000
בעלי עצמאי, הכנסה לא גבוהה כ100,000 שנתי.
לקרן השתלמות (עצמאי) הפקדנו על שמו 180,240.
לפי חישובים שלי הוא כמעט לא יצטרך לשלם מס השנה (כלומר שילם מקדמות אך הן כפי הנראה יוחזרו)
מתלבטת האם להפקיד לפנסיה על שמו, וכמה.
האם יש דרך להפקיד לקופת גמל על שמו או על שמי ולהזדכות במס (שאני שילמתי)?

תודה רבה!
נ.ב. קוראת בפורום כבר כחצי שנה יום יום ולומדת המון, תודה לכולם
אכן ברוכה הבאה!

נתחיל עם הניכוי - לשון החוק:
(ב) יחיד שאינו עמית מוטב, שבשנת המס שילמו הוא או בן זוגו סכומים לקופת גמל לקצבה בלבד, לטובת אחד מהם, והכל, גם אם ציווה שלאחר מותו תועבר זכותו לטובת מוסד שהוכר כמוסד ציבורי לענין סעיף 9(2), או ששילמו כאמור למדינה, לרשות מקומית או לגוף אחר שקבע שר האוצר, לשם שמירת זכות הפנסיה של אחד מהם, יותר ניכוי הסכומים ששולמו כאמור ובלבד שהניכוי לא יעלה על –

(תיקון מס' 25) תשל"ז-1977 (תיקון מס' 32) תשל"ח-1978 (תיקון מס' 173) תש"ע-2009

(1) 7% מהכנסתו המזכה שאיננה הכנסת עבודה; ואולם אם שילם סכום העולה על 12% מהכנסתו כאמור, יותר לו, בשל החלק העולה על 12% כאמור, ניכוי נוסף עד ל-4% מאותה הכנסה;

(תיקון מס' 153) תשס"ז-2007 (תיקון מס' 173) תש"ע-2009

(2) הסכום הנמוך מבין אלה:

(א) 5% מהכנסתו המזכה שהיא הכנסת עבודה שאינה הכנסה מבוטחת;

(תיקון מס' 209) תשע"ו-2015

(ב) 5% מהכנסתו החייבת שהיא הכנסת עבודה עד לסכום השווה לשתי פעמים וחצי הסכום האמור בפסקה (1) להגדרה "הכנסה מזכה" לשנה, בניכוי הכנסתו המבוטחת.
לעמית מוטב שבשנת המס שילמו הוא או בן זוגו סכומים לקופת גמל לקצבה לטובת העמית המוטב, ולעמית מוטב שבשנת המס שילם סכומים כאמור לטובת ילדו שגילו, בשנת המס, 18 שנים ומעלה, יותר ניכוי הסכומים ששולמו כאמור, ובלבד שהניכוי לא יעלה על אלה, לפי הענין:

(1) בשל סכומים ששולמו כאמור– 11% מההכנסה לעמית עצמאי;

(2) בשל סכומים ששולמו כאמור ושבשלם לא הותר ניכוי לפי פסקה (1) – 7% מההכנסה הנוספת; ואולם אם הסכומים ששולמו כאמור עולים על 12% מהכנסתו הנוספת, יותר לו בשל החלק העולה על 12% כאמור, ניכוי נוסף שלא יעלה על 4% מההכנסה הנוספת, והכל בלבד שלא יינתן ניכוי לפי פסקה זו בשל סכומים שהופקדו בעד העמית המוטב שסכומם אינו עולה על 16% מהשכר הממוצע במשק.

לא כל כך הבנתי את החלק על הפקדות נוספות, אבל ממה שהבנתי, אם בעלך יהיה עמית מוטב (סך הפקדות של 16,000 ומעלה) 11% מהשכר שלו כעצמאי + השכר הלא מבוטח שלך יוכר כניכוי מהשכר שלך ולפי המדרגה השולית שלך.
אם הוא לא עמית מוטב, אז רק 5%.

אין לי מושג על מה אני מדבר, אני בטוח לא איש מקצוע, אבל מאוד נהנה לקרוא חוקים :)

לגבי זיכוי אאלט זה 5%, אבל לא יוכל להעביר אלייך מכיוון שאת עברת את התקרה השנתית, אז רק מה שיוריד לו את המס ל-0 ולא יותר.

קודם כל תודה רבה על התיחסותך.

רוצה לודא שהבנתי נכון: אם נפקיד 16000 שח לקרן פנסיה ע"ש בעלי, נוכל לנכות מההכנסה שלי 11% מ~ (100000 הכנסה שלו + 20000 הכנסה לא מבוטחת שלי) שהם 13,200. ובהנתן מס שולי שלי 34% נשלם בעצם 4488 פחות מס?

קודם כל תודה רבה על התיחסותך.

רוצה לודא שהבנתי נכון: אם נפקיד 16000 שח לקרן פנסיה ע"ש בעלי, נוכל לנכות מההכנסה שלי 11% מ~ (100000 הכנסה שלו + 20000 הכנסה לא מבוטחת שלי) שהם 13,200. ובהנתן מס שולי שלי 34% נשלם בעצם 4488 פחות מס?
כך אני הבנתי. שנה שעברה אשתי לא הייתה מוטבת ובאמת קיבלנו 5% מהשכר הלא מבוטח שלי ושלה ביחד על הפקדה לקופת גמל במעמד עצמאי שפתחנו על שמה.
השנה היא תהיה כבר מוטבת אז אני בהחלט מקווה שמה שהבנתי זה נכון.
רק תוודאי מה הסף שיעביר את בעלך להיות עמית מוטב.

[ההודעות הועברו לכאן משרשור אחר - מתכנת]
כעת אגב, גם אשתך בעסק, מס הכנסה רואה אתכם כיחידה אחת וחובה להצהיר גם על ההכנסות שלה.
זה לא ישנה את המס שהיא חייבת.
להיפך יש תכנון מס יפה שניתן לעשות בין בעל ואישה (אם לאחד מהם לא כל השכר מבוטח לפנסיה) ולקבל החזר מס.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
להיפך יש תכנון מס יפה שניתן לעשות בין בעל ואישה (אם לאחד מהם לא כל השכר מבוטח לפנסיה) ולקבל החזר מס.
זה בקטנה..
פורסם שבמסגרת שינוי נקודות הזיכוי בתכנית נטו למשפחה, גפני רוצה להפוך את נקודות הזיכוי בגין ילדים מפרסונלי למשפחתי כך שאם מפרנס אחד עובר את רף המס האישי והשני לא מגיע אליו הנקודות "המבוזבזות" יוכלו להיטיב לבן הזוג.
אם זה יקרה ממש ארעיף ברכות על ראשו :)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
SolidBixby הפקדת דולרים לאינטרקטיב מבנק ישראלי שוק ההון 24
Homer הפקדת סכום גדול בפנסיה לפני פרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
W הפקדת צ׳ק דולרי אמריקאי צרכנות פיננסית 31
P הפקדת אישור יציאה מהארץ, כשבחו"ל? אוף טופיק 1
identitybridge הפקדת מזומן לחשבון בנק צרכנות פיננסית 2
R הפקדת כספים לניהול אצל יועץ השקעות בלתי תלוי שוק ההון 2
U הפקדת צ'ק דולרי בIB צרכנות פיננסית 5
N הפקדת דולרים לקרן השתלמות IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
וינסנט הפקדת צ'ק דולרי מחו"ל צרכנות פיננסית 27
I הפקדת דולרים במזומן לחשבון בנק צרכנות פיננסית 6
naftali10 עמלת הפקדת מט"ח צרכנות פיננסית 0
epk שיקולים בבחירת שיעור הפקדת עובד לחסכון לגמלאות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
O יעילות מבחינת אגרות באיזון תיק באמצעות הפקדת כספים חדשים שוק ההון 4
U הפקדת שכיר+מעסיק לשתי קרנות השתלמות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
M הפקדת כסף בקראקן השקעות אלטרנטיביות 86
א הפקדת כספי בונוס לקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
B הפקדת רטרו לקרן השתלמות עבור שנה שעברה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
O הפקדת עצמאי לגמל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
deussex הפקדת צוואות אצל רשם לענייני ירושה אוף טופיק 22
T הפקדת מט"ח (דולר) לברוקר ישראלי, האם אפשרי? שוק ההון 19
כ הפקדת מט"ח במזומן לצורך העברה ל-IB שוק ההון 7
P חשוב לשייך הפקדת פנסיה לכל חודש וחודש? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 19
מ הפקדת צ׳ק אמריקאי צרכנות פיננסית 14
יבגני_ל הפקדת מזומן בבורסות קריפטו השקעות אלטרנטיביות 9
לארוצה הפקדת מט״ח לחשבון בחו״ל של ברוקר ישראלי פוסטים מאיכות נמוכה 0
לאונל הפקדת דולרים מזומנים לקופת גמל להשקעה שוק ההון 3
O הפקדת שקלים לאינטראקטיב העולמי שוק ההון 1
א הפקדת עצמאים לקרן השתלמות: אי בהירות לגבי תקרת פטור ממס רווחי הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Homer הפקדת נכסים בנאמנות : ריאלי לאדם הרגיל ? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 5
בובין חוט-השני הפקדת שטרות דולרים והשקעתם שוק ההון 17
Rahash הפקדת פנסיה כעצמאי צרכנות פיננסית 3
S הפקדת פנסיה ופיצויים צרכנות פיננסית 3
א הפקדת מלוא סכום פטור שנתי לקרן השתלמות בחודש בודד שוק ההון 6
love הפקדת דולרים לחשבון עו"ש צרכנות פיננסית 34
ל הפקדת כסף לפיקדון בבנק- 250,000 ש''ח היכן הכי אטרקטיבי? שוק ההון 12
ש הפקדת מעל התקרה לקרן השתלמות שוק ההון 15
S הפקדת כסף מהחתונה לקרן השתלמות של בת זוג עצמאית שוק ההון 5
ד עמלות הפקדת מזומן במטח צרכנות פיננסית 3
E קרן השתלמות לשכיר ללא הפקדת מעסיק שוק ההון 12
P יש בנקים עם הפקדת צ'קים דרך האתר? צרכנות פיננסית 53
ה הפקדת מזומן בתיק ני"ע דרך כ.אשראי שוק ההון 112
amidar הפקדת צ'ק אל מול זמינות הכסף בהעברה רגילה\זה"ב צרכנות פיננסית 2
A הפקדת צ'ק דולרי מחו"ל והעברתו לIB צרכנות פיננסית 8
ס הפקדת מזומן לקרן השתלמות? שוק ההון 9
קפה שחור הפקדת מטבע חוץ במקום שקלים בקרן השתלמות IRA שוק ההון 2
7 עמלת הפקדת מט״ח במזומן צרכנות פיננסית 7
H הפניקס מעלה עלות של ביטוח אכ"ע בשיעור זהה להעלאת אחוז הפקדת המעסיק צרכנות פיננסית 25
א עמלות על הפקדת צ'ק דולרי צרכנות פיננסית 23
ע הפקדת הבונוס השנתי לקרן ההשתלמות צרכנות פיננסית 1
the_newbie מיסוי RSU לאחר סוף העסקה מיסים 3

נושאים דומים

Back
למעלה