• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הסכם ממון - התלבטיות

לא לגמרי ברור לי למה כסף מעבודה שייך לשני בני הזוג וירושה לא?
הדירה של אמא של אשתי צריכה לעבור אלי?
הדירה של אמא שלי?

אם ההורה בוחר לתת מתנה לשני בני הזוג זה משהו אחר, אבל ברירת המחדל, לדעתי, צריכה להיות שזה לא משותף... זה משהו ש'נוצר' מחוץ למסגרת הנישואים והרבה לפני.

שליש מהחתונות בישראל מסתיימות בגירושין - זו מכונית עם 33% סיכוי להתרסק
אין, ההסתכלות היצירתית (והפשטנית) שלך על הנושא המורכב הזה פשוט נהדרת.

ברמת ההומור, אתה מצחיק D:
ברמה הפרקטית, חלוקת שחור/לבן היא לכל הפחות פשטנית ולא לוקחת בחשבון את הצד השני.
כן, צריך להגיע להסכם משפטי (ותקרא לו איך שתקרא לו) טרם הגעה למצב גירושין, עם זאת, צריך לשמוע מה יש לצד השני להגיד, ואם יש אהבה ביניכם, אתה לכל הפחות תקשיב, תקלוט, תפנים ואז תתבצע החלטה משותפת.

אם הצד השני לא מוכן לשמוע על זה בכלל, התגובה שלך במקום.
בכל מקרה אחר, צריך לדבר על זה.

אם הצד השני לא מוכן לשמוע על זה בכלל, התגובה שלך במקום.
בכל מקרה אחר, צריך לדבר על זה.
זה בדיוק מה שהוא כתב בתגובה... אם היא לא מוכנה לשמוע על הסכם, אז לא להתחתן.

זה מה שקובע החוק כברירת מחדל
זאת הבעיה, חוקים משתנים כל הזמן. אם אתה יכול לעגן לפחות באופן חלקי חלק מהדברים, יתכן שכדאי לך לעשות את זה.
נורמות משתנות, פסיקות משתנות...
אין, ההסתכלות היצירתית (והפשטנית) שלך על הנושא המורכב הזה פשוט נהדרת.

ברמת ההומור, אתה מצחיק D:
ברמה הפרקטית, חלוקת שחור/לבן היא לכל הפחות פשטנית ולא לוקחת בחשבון את הצד השני.
כן, צריך להגיע להסכם משפטי (ותקרא לו איך שתקרא לו) טרם הגעה למצב גירושין, עם זאת, צריך לשמוע מה יש לצד השני להגיד, ואם יש אהבה ביניכם, אתה לכל הפחות תקשיב, תקלוט, תפנים ואז תתבצע החלטה משותפת.
היש דרך אחרת להסתכל על זה? אלה הנתונים שמפרסמת הרבנות הראשית. 33% כישלון. שלא לדבר על שאר ה-67% שלך תדע כמה מהם מרוצים מהנישואין ומהחיים שלהם, במרוצת השנים. אבל זה סיפור אחר...
אני לא מנסה להישמע פסימיסטי בשביל לזעזע, זה ה-State of affairs של מוסד הנישואין ב-2020.

צריך להגיע להסכם כלשהו ורצוי לנהל על זה מו״מ. אני חושב שעוד משהו שלא נאמר פה זה עניין המשמורת על הילדים. אפשר אולי כבר היום לפתור מראש מלחמה עתידית על משמורת. זה עוד משהו להביא לעו״ד.

לחיות בהפרדת חשבונות כשאחד מבני הזוג אינו עובד ומגדל את הילדים נשמע לי כמו משהו שעדיף להמנע ממנו.
מסכימה עם זה אבל בוא נאמר שההחלטה להתרכז בעבודה בחינם (בטיפול בבית ובילדים) נקבעה 10 שנים אחרי ההחלטה להפרדת חשבונות (שמן הסתם היתה בתחילת הנישואין). יכול להיות שיחד עם השינוי היה צריך להחליט שמעבר לתשלום שלו על הוצאות הבית השוטפות, הוא צריך גם לשלם לה על טיפוח הילדים והבית. מה דעתך?

יש משהו שלא הבנתי, כנראה בגלל שאני צעיר.
אם הבנתי נכון, לפי החוק מהרגע שמתחתנים הרכוש מתחלק חצי - חצי, וככה נהוג לעשות את רוב הסכמי הממון. זה נכון גם במקרה שהזוג לא מעוניין לגדל ילדים?
אם כך, באמת אין טעם להתחתן לזוג אל הורי.

יש משהו שלא הבנתי, כנראה בגלל שאני צעיר.
אם הבנתי נכון, לפי החוק מהרגע שמתחתנים הרכוש מתחלק חצי - חצי, וככה נהוג לעשות את רוב הסכמי הממון. זה נכון גם במקרה שהזוג לא מעוניין לגדל ילדים?
חפש ידועים בציבור

מסכימה עם זה אבל בוא נאמר שההחלטה להתרכז בעבודה בחינם (בטיפול בבית ובילדים) נקבעה 10 שנים אחרי ההחלטה להפרדת חשבונות (שמן הסתם היתה בתחילת הנישואין). יכול להיות שיחד עם השינוי היה צריך להחליט שמעבר לתשלום שלו על הוצאות הבית השוטפות, הוא צריך גם לשלם לה על טיפוח הילדים והבית. מה דעתך?
נשמע לי שלא טריוויאלי להגדיר פה סכומים מדוייקים ובנוסף מרגיש לי שזו התחשבנות מעט מוגזמת בין בני זוג.

עם כל האהבה והאמון שלי באשתי, אני אישית לא הייתי שם את עצמי במצב שבו אני לא עובד (בשכר) ואני צריך לבקש ממנה כסף לכל דבר כי יש לנו חשבונות נפרדים.
או שהיינו מאחדים חשבונות או שלא הייתי מפסיק לעבוד (בשכר).

בעיניין הילדים אתה יכול לכתוב מה שבא לך, אין לזה משמעות.
נכון. במדינת ישראל אכן אין לזה שום משמעות.
במדינות אחרות, דווקא יש. אבל הרבה דברים חסרים בישראל, כמו נישואים אזרחיים.
ישראל היא מדינת ״משפט כללי״ (בהכללה גסה, כי זה לא מדויק), אז יש כאן מונח שנקרא ״ידועים בציבור״. זה בעצם אומר שאם אתה חי עם אישה תקופה מסויימת (ובדרך כלל יש עוד כמה תנאים) אז בעיני החוק זה כאילו אתם נשואים הלכה למעשה.
חשוב לערוך הסכם ממון בין בני זוג שחיים ביחד. לפי דעתי, אפילו אחרי שנה אחת כבר כדאי לפחות להתייעץ עם עו״ד. כי במקרה של פרידה בין ידועים בציבור, הפרדת הרכוש מתבצעת לפי חוק יחסי-ממון - ושם, יש גם נגיעות לרכוש שנצבר לפני הקשר, בניגוד לנישואין. :roll:

הדירה של אמא של אשתי צריכה לעבור אלי?
הדירה של אמא שלי?

אם ההורה בוחר לתת מתנה לשני בני הזוג זה משהו אחר, אבל ברירת המחדל, לדעתי, צריכה להיות שזה לא משותף... זה משהו ש'נוצר' מחוץ למסגרת הנישואים והרבה לפני.
לי אישית נשמע מעט תמוה שאם אשתי תקבל בונוס של מליון שח בעבודה חצי ממנו שייך לי אבל אם היא תירש מליון שח מהוריה זה לא שלי.
בכל מקרה, עושה רושם שהמחוקק חושב כמוך.

ג.נ
אין לנו הסכם ממון (לא היה ממון כשהכרנו).

שאם נתחתן ונתגרש חצי יילך אליה,
חצי זה רק אם אין ילדים. אם יש ילדים, חצי ילך אליה (כי זה החוק) ואתה תשלם בנוסף גם מזונות ילדים ענקיים וגם מדור השתתפות בביטוח רכב עבור הילדים וכו' וכו'.

לי אישית נשמע מעט תמוה שאם אשתי תקבל בונוס של מליון שח בעבודה
כי מי שמקבל בונוס גדול כל כך בעבודה כנראה משקיע ובן הזוג שלו תומך בו על ידי טיפול בילדים ובבית. דברים שכידוע לא קורים מעצמם. זה הרוב ואם אצלכם זה לא כך, לשם כך בנויים הסכמי ממון.
גם עבור ירושות יש חוק. עבור רוב האנשים זה מספיק. מי שזה לא מתאים לא עושה צוואה.

כי מי שמקבל בונוס גדול כל כך בעבודה כנראה משקיע ובן הזוג שלו תומך בו על ידי טיפול בילדים ובבית. דברים שכידוע לא קורים מעצמם.
עזבי רגע את הסכומים הגבוהים שכתבתי לשם הדוגמא.

אני ואשתי מנהלים זוגיות שוויונית אבל אנחנו שני אנשים שונים עם השכלה שונה ותחומי עניין שונים, מה שמתבטא בפערים משמעותיים בשכר (בלי קשר לגידול הילדים).
אני בגישה שכל מה שנכנס למערכת הזוגית הזו שייך לשנינו כי אנחנו חולקים חיים ביחד ולא ברורה לי ההפרדה בין השכר לירושה.

אבל שוב, כנראה שאני בדעת מיעוט. ייתכן גם שפרקטית פשוט קשה הרבה יותר ליצור הפרדה בשכר מאשר בירושה.

אני באמת תוהה איך זה נראה ביומיום לחיות עם הסכם ממון.
המשפט הזה נשמע לי ממש מוזר, שכן רוב חברנו ללא הסכם ממון ולמען האמת, אין שום הבדל. יש חשבון משותף ממנו מוציאים כל מה שצריכים לכל פעיליות הבית. זה לא שמפרידים את השמפו שלה והשמפו שלו וכו'. אבל כשאחד מאיתנו רוצה לבצע הוצאה/השקעה גדולה הוא לא מחוייב באישור הבן זוג מאחר שהוא עושה מכספו שלו שהרוויח בעצמו.
מיותר לציין שרוב זוגות החברים שלנו התחילו מנקודת פתיחה דומה של נכסים/קריירה, כך שסביר להניח שגם אני במצבם לא הייתי רואה חשיבות גדולה מידי בהסכם ממון, למרות שאני רואה בכך יתרונות רבים. אשתי ואני הגענו עם פערים גדולים שהצתמצמו עם הזמן ולו רק בגלל שהתחביבים/הוצאות שלי יותר גבוהות והיא חוסכת את כל הכסף הפרטי שלה, ובזכות ההסכם ממון היא לא מחוייבת לשלם על השטויות שלי :)
זה לא בגלל זמן היצירה, שכן האבא שלו/ה גם יכול לזכות בלוטו בזמן שאתם נשואים, אלה מדובר על כיבוד רצון המת. בהנתן ואין צוואה יוצאים מנקודת הנחה שהמת רצה להוריש לצאצאיו. מאחר ובנישואים בני אדם לא מתאחדים לאדם אחד, גם לא על פי חוק, את הירושה מקבל רק הצאצא, אלה אם צויין אחרת בצוואה. הצאצא יכול אם ירצה לבצע "שיתוף" של הירושה, אבל הוא לא מחוייב לכך.
הסכם ממון ניתן ורצוי לשנות אם מבצעים שינוי כזה דרסטי בחיים. אבל יש לזכור שלא תמיד "שההחלטה להתרכז בעבודת חינם" היא הדדית ולעיתים קרובות היא נעשית בכפיה על הבן/ת זוג. הסכם ממון יכול לנטרל קבלת החלטה כזאת במעמד צד אחד או לפחות למנוע שאותו צד "מתרכז" לא יחיה על חשבון האחר גם להוצאותיו הפרטיות, במקרה של הפרשה יחסית, או... לחזות מצב כזה ולקבוע מראש את אופן ההתנהלות במצב כזה אם יקרה. כך, יוכלו הצדדים לדעת למה לצפות.
לפי החוק מהרגע שמתחתנים הרכוש מתחלק חצי - חצי,
לא בדיוק. אם מתנהלים בהפרדת חשבונות מלאה, גם על פי חוק ניתן שהוא ישאר עם כספו שלו והיא עם שלה. רק שעל פי חוק על בעל הרצון בחלוקה הלא שיוויונית להוכיח את דרך ההתנהלות הנפרדת וכוונותיה.
נכון. במדינת ישראל אכן אין לזה שום משמעות.
במדינות אחרות, דווקא יש. אבל הרבה דברים חסרים בישראל, כמו נישואים אזרחיים
הפוך גוטה. אחד הדברים המתוקנים שיש בישראל, וכדרך אגב לא מקובל בהרבה ארצות. נגיד ויכולת לחתום בהסכם ממון שהילדים יהיו אצל האמא ונולד ילד וגדל ומה לעשות הוא מחובר יותר לאבא שלו. אז עכשיו בגלל שאתה ואשתך עשיתם הסכם ממון הילד צריך לסבול כי האמא לא רוצה לוותר על מה שמגיע לה בהסכם ממון. מה הילד אשם? כנ"ל לגבי מזונות ילדים שמגיעים לילד. שכן הם של הילד ולא יתכן שמזונותיו יותנו ללא שום ייצוג שלו, (נעשה ע"י בית המשפט והחוק, שכן בהסכם ממון הצדדים החותמים מייצגים בעיקר את עצמם) בטח ובטח כזה שנעשה עוד לפני שנולד וניתן לדעת מה יהיו צרכיו.

נערך לאחרונה ב:
  • אהבתי
Reactions: Roi
הפוך גוטה. אחד הדברים המתוקנים שיש בישראל, וכדרך אגב לא מקובל בהרבה ארצות. נגיד ויכולת לחתום בהסכם ממון שהילדים יהיו אצל האמא ונולד ילד וגדל ומה לעשות הוא מחובר יותר לאבא שלו. אז עכשיו בגלל שאתה ואשתך עשיתם הסכם ממון הילד צריך לסבול כי האמא לא רוצה לוותר על מה שמגיע לה בהסכם ממון. מה הילד אשם? כנ"ל לגבי מזונות ילדים שמגיעים לילד. שכן הם של הילד ולא יתכן שמזונותיו יותנו ללא שום ייצוג שלו, (נעשה ע"י בית המשפט והחוק, שכן בהסכם ממון הצדדים החותמים מייצגים בעיקר את עצמם) בטח ובטח כזה שנעשה עוד לפני שנולד וניתן לדעת מה יהיו צרכיו.
נהדר, אדוני. אז תמשיך להתחתן ברבנות. אתה וכל הילדים שלך.
אני אשמח להמשיך להתקדם לתוך המאה ה-21.

אני באמת תוהה איך זה נראה ביומיום לחיות עם הסכם ממון.
מה? למה שתהיה לזה השפעה מיוחדת?
הסכם ממון לא אומר הפרדת חשבונות...
למעשה, הסכם הממון שאני ואשתי התכוונו לחתום הופך את הפרדת החשבונת לסימלית לחלוטין.

לא בדיוק. אם מתנהלים בהפרדת חשבונות מלאה, גם על פי חוק ניתן שהוא ישאר עם כספו שלו והיא עם שלה. רק שעל פי חוק על בעל הרצון בחלוקה הלא שיוויונית להוכיח את דרך ההתנהלות הנפרדת וכוונותיה.
אודה למקור.
מה הקשר בין מה שכתבת למה שהוא כתב? אין סתירה בין נישואין אזרחיים, לכל המערך common law שקיים בישראל בנושא.

הסכם ממון לא אומר הפרדת חשבונות...
אני מדברת על הנכסים שנצברו לכל אחד לפני היום הקובע (וגם אם מחליטים לקיים 3 ח-ן בנק, אחד משותף ושניים לא) ומה קורה לאחריו.
נניח שאחד מהם משלם משכנתא על דירה שקנה קודם לנישואין, או שערך הדירה הזאת עולה/יורד ותחזוקת הדירה ושכ"ד -צריך לנהל על בסיס קבוע, לא?
ואם לשני יש תיק השקעות בבורסה, צריך לעקוב ולרשום על בסיס קבוע את שינוי הערך, הדיבידנדים, הקניה והמכירה?
אני מנסה להבין מה החוק אומר לגבי זה, כבר העלו את העניין קודם אבל לא ראיתי הפניות לחוק/תקדימים בנושא.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M עלות הסכם ממון לאיש הסולידי אוף טופיק 18
M מיסוי דירה לאחר הסכם ממון נדל"ן 2
סול מי שעצמאי חייב - חייב - הסכם ממון אוף טופיק 11
O מס רכישה בדירה של בן זוג אחד עם הסכם ממון מיסים 18
S הגשת דוח שנתי 1301 כשישנו הסכם ממון ברקע מיסים 1
ישראלי מצוי מחיר למשתכן - דירה מלפני הנישואים + הסכם ממון והפרדת רכוש נדל"ן 1
E עלות הסכם ממון אוף טופיק 21
N האם כל פעם לפני שאתם עוברים לגור עם בן/בת זוג חדשים, אתם עורכים הסכם ממון? אוף טופיק 60
M הסכם הצטרפות של ברוקרים - להיות רגוע? שוק ההון 18
איל1 הפרת הסכם קבוצת רכישה 8200 על ידי הפניקס וגלובלנט, והבעיה הכללית של שינויי בעלות בשוק הקרנות תוך הפרת הסכמים עם הלקוחות. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
P אפשרות לשיפוצים לפני מלוא ביצוע הסכם קניה/מכירה? נדל"ן 16
unrealx הסכם שכירות - מה לוודא כדי לא להדפק? פוסטים מאיכות נמוכה 10
A בדיקה של חברה יזמית והשלכות חתימה על הסכם פינוי בינוי נדל"ן 17
E שאלה בקשר לפרטי הסכם פתיחת חשבון מסחר בIBI. שוק ההון 3
Y הסכם שיתוף ברכישת מגרשים נדל"ן 2
S הסכם תיווך נדל"ן 3
ע התייעצות על הסכם שכר בהייטק אוף טופיק 4
ע התייעצות על הסכם שכר בהייטק אוף טופיק 18
לא חשוב שמות מקור לבירור המשמעויות של הסכם פשרה בתאונות דרכים? אוף טופיק 4
Y עו"ד להסכם ממון אוף טופיק 26

נושאים דומים

Back