• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם הסולידית משנה כיוון? (או נתינת משקלים שונים מהחלוקה הטבעית של השוק)

Liron2035

משתמש רגיל
דירוג
152
היי, לפני כמה ימים @הסולידית העלתה ציוץ בטוויטר בו הזכירה את התופעה המטרידה/מעניינת לגבי המשקל האדיר שכמה מניות טכנולוגיות תפסו להן מנתח השוק האמריקאי.
מה שהפתיע אותי היה התגובה שלה לאחת השאלות אם זה "משנה משהו עבורך?"
וכך ענתה:
"אני חושבת שזו חיזוק לגישת ה-slice & dice עבור מי שרוצה ליצור חשיפה רחבה ומבוזרת לשוק המניות העולמי. משקיעים כאלה ירכשו קרנות נפרדות עבור כל אזור גאוגרפי, במקום להסתפק בקרן מחקה אחת על מדד מניות עולמי."
התגובה הזו הפתיעה אותי כי עד עכשיו חשבתי שגישתה היא השקעה פסיבית בכל העולם וללא הטייה. לקנות אינדקס כלל עולמי (כמו VT) ולא להתמקד בשוק ספציפי (כמו ארה"ב דרך סנופי). אם אירופה תגדל, התיק ייצג את אירופה יותר, אם ארה"ב תגדל, התיק ישנה משקלו בהתאם - ואם כמה מניות טכנולוגיות יגדלו באופן חסר פורפורציה, זו התנהגות השוק וכך התיק יתעדכן אוטומטית.
אבל מהתגובה שלה נראה שהיא מדברת על יצירת משקל מלאכותי ע"י רכישת קרנות נפרדות - מה גם שמעלה את השאלה, איך היא/אתם מחליטים על המשקל של כל קרן בהינתן שאתם סוטים מהחלוקה הטבעית.
אשמח לשמוע הערות/הארות או חידוד אם פספסתי בעבר או בהווה את כוונתה.
*גילוי נאות, מחזיק את 70% מכל כספי ב"קרן מחקה אחת על מדד מניות עולמי" (VT)

אני חושב ש VT זה good enough.
אבל אם אתה חושב שיש משקל יתר לחמשת המפלצות שמובילות את מדד ה S&P500, אז אני חושב שאפשר לקנות VXUS כדי לאזן.

בחודש פברואר חבר אמר לי שהוא מחפש קרן שעוקבת אחרי 490 החברות הקטנות בS&P500, כי הגדולות נראות לו מנופחות מדי.
לא דיברנו על זה מאז ואני לא יודע אם הוא מצא או איך הוא בנה לעצמו חשיפה כזו (הצעתי לו להיכנס בלונג על סנופי ושורט על המניות הספציפיות בפרופורציות המתאימות - לא הצעת השקעה, אלא הצעה פרקטית אחרי שהוא אמר לי מה הוא רוצה ושאל איך אפשר להשיג את זה).

איך לדעתך נראים ביצועי התיק הזה מפברואר עד היום, בהשוואה לסנופי?

הסולידית עצמה כפרסונה פחות מעניינת אותי, אבל אם נתייחס לדיון על סטיה ממשקל השוק: אני חושב שכמו כל דבר בחיים, לא צריך להיות פנאט. השקעה פסיבית זה עקרון מנחה, ואם מישהו (הסולידית עצמה או כל אחד אחר) בונה לעצמו תיק מפוזר שבנוי על מדדי מניות רחבים, זה כנראה אחלה תיק, והוא כנראה טוב יותר מ95% מהתיקים שיש בארץ (שהם ברובם מנוהלים, מושקעים בכבדות במניות בנקים ופארמה ישראליות וכו').

ה"נכון יותר" הוא כנראה להשקיע בVT, ככל שאנחנו מקבלים על עצמנו את היפותזת השוק היעיל - היפותזה שכנראה הולכת ונראית לסולידית מופרכת ככל שמניות הFAANG מכפילות את עצמן כל יום שלישי. אבל נכון אפילו יותר, לכל משקיע, תמיד - לבנות תיק שהוא ישן איתו טוב בלילה. אם חשיפה רק לVT גורמת למישהו לחץ שהוא חשוף מדי לאפל או אמאזון, טוב יעשה אם יקטין את החשיפה הזו - למשל, על ידי רכישת יתר של מדדים אחרים, כפי שהציעה הסולידית או כפי שהציע @twister

*גילוי נאות: לא מושקע בVT, אלא בסנופי בלבד, מתוך אמונה שהשוק האמריקאי הוא לאורך זמן יעיל, וחוסר אמון בהרבה שווקים פיננסים אחרים. גם זו, במידה מסוימת, החלטה אקטיבית וסטיה ממשקולות השוק העולמיות, ואיכשהו זה די קונבנציה בעולם להתייחס לסנופי כאל תיק השוק.

גם אני ראיתי את הציוץ הזה ואני אישית לא מסכים עם גישת ה- slice and dice.
קרנות מחקות מחזיקות את השוק (תלוי באיזה שוק בוחרים) לפי המצב as is ואיך שהוא עכשיו.
להמר על פיזור "הוגן" יותר של מניות לפי מדינות או סקטורים או כל חלוקה אחרת זה לדעתי הימור שאינו כלכלי לטווח ארוך.

אני בוחר להשאר פאסיבי וממשיך להשקיע כמעט את כל הפתח המנייתי שלי ב- VT.
* הכמעט זה כי עדיין יש לי קרנות אחרות מורווחות מלפני שהתחלתי לקנות VT וחבל לי לשלם מס על הרווחים שלהן.

אני חושב שכמו כל דבר בחיים, לא צריך להיות פנאט
השאלה באיזו תכיפות חוסר הפנאטיות הזאת מתבטאת?
אם כל אירוע חדשותי גדול אתה משנה פרדיגמה, אתה לא משקיע פאסיבי, ורוב הסיכויים שהתיק המצרפי שלך (לאורך זמן) הוא לא:
כנראה טוב יותר מ95% מהתיקים שיש בארץ

חושב שעדיף לשאול ישירות...
אבל אם מישהו בחר בהתחלה "מתכון" מסויים מעבר ל-S&P500.
ייתכן וחלק מהפרמטרים שלו יהיו משקל יבשת מסויים לעומת העולם/ סקטור מסויים לעומת היתר וכו'.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ו דטרמניזם VS רצון חופשי - כמעט 8 שנים אחרים כתיבת הפוסט "הפריבילגיה הסולידית" דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 10
C מה הסולידית הייתה אומרת על זה? פוסטים מאיכות נמוכה 4
הסולידית הסולידית - מהקהילות הפיננסיות המשפיעות בישראל שער הקהילה 0
Y למה הסולידית משקיעה בחברות נפט שוק ההון 2
ו הגישה של קיוסאקי מול הגישה של הסולידית. אוף טופיק 142
A יתרונות למשקיע הסולידית בסביבת אנפלציה וריבית עולה צרכנות פיננסית 10
ו כשאושיות רשת וקטבים מתנגשים - פייגלין VS הסולידית? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 1
P תודה לבלוג, לפורום הסולידית ולקהילה פוסטים מאיכות נמוכה 0
הסולידית לאתר הסולידית אין כל קשר לאתר Money-Out ואני מתנגדת ליוזמות מאורגנות להוצאת כספים מחו"ל שער הקהילה 89
הסולידית 10 שנים לבלוג הסולידית! שער הקהילה 21
הסולידית ★★★קורס השקעות ופנסיה מומלץ בהנחה לגולשי הסולידית - Simplifynance★★★ שוק ההון 0
ו תהיות בנוגע להתייחסותה של הסולידית ל-"מודל החרדי". פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 34
הסולידית היומן הנוסף של הסולידית יומני מסע אישיים 228
ו הי, אשמח להפניה לפוסט של הסולידית עם הסבר על השקעות דרך בתי השקעות בחו"ל פוסטים מאיכות נמוכה 0
A איך ללמוד לעומק את הסולידית (או כל נושא אחר) אוף טופיק 8
הסולידית האם פורום הסולידית צריך לשמש אכסניה לדיונים פוליטיים? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 159
T ״ירון זליכה״ vs. “הסולידית״ אוף טופיק 19
T מהפוסט של הסולידית על מיסוי: ״הפקידו באופן עצמאי לחיסכון פנסיוני מעבר לשיעורים החייבים בחוק״ דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 6
עניי עירך קודמים שלום.שאלה לגבי עמלות באקסלנס.לא מזמן עברתי לשם לפי קישור של הסולידית. שוק ההון 5
ד סיכון מטח בדוגמא של הסולידית דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 7
צ איך להעלות דירוג משתמש הסולידית? פוסטים מאיכות נמוכה 16
A סכום ההוצאות החודשי למשפחה - בהמשך לציוץ הסולידית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 56
A מרגיש מחוץ למשחק של שוק ההון - דווקא בגלל הפורם והטוויטר של הסולידית.... שוק ההון 108
deussex שאלת הסולידית בטוויטר כל שבוע "מה קניתם השבוע ?" אוף טופיק 2
A לפי הסולידית יש להשקיע גם במדדי המניות וגם בהשקעות סולידיות שוק ההון 0
Kipodi לאן נעלמה הסולידית? אוף טופיק 9
א אבקה Nutritionally complete -- הארוחה הסולידית המושלמת? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 47
הסולידית פורום הסולידית - גרסא 2.0 שער הקהילה 219
stamEhad פירמידת הצרכים של הסולידית והשקעה בפוליסת חיסכון שוק ההון 0
ד למה ברירת המחדל הסולידית היא לא השקעה דרך הבנק? צרכנות פיננסית 20
I בעקבות הפוסט של הסולידית על קרנות סל מוטות דיבידנד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 73
O איך לייעל את המידע של הסולידית לטובתי? אוף טופיק 13
הסולידית 10 הדיונים הנצפים ביותר בפורום הסולידית ב-2020 שער הקהילה 10
ו הסולידית מתזמנת? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 275
twister תזמון כניסה לשוק על פי הגישה הסולידית שוק ההון 46
חתול לילה הסולידית ו- VXUS אוף טופיק 3
ת קראתי את כל הבלוג של הסולידית מההתחלה ועד הסוף במהלך סגר הקורונה אוף טופיק 2
מ תוסף כרום לפורום הסולידית אוף טופיק 0
א לא הבנתי איך הסולידית יוצרת קצבה מתיק ההשקעות שוק ההון 29
ב היום שאחרי הפרישה- הפוסט החשוף והכנה של הסולידית דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 24
adamshalev אימות דו-שלבי בפורום הסולידית אוף טופיק 53
האזרח החשדן גלריית התיקים של הסולידית להרכבה עצמית שוק ההון 2
E טוויט שפורסם ע"י הסולידית שוק ההון 10
לא חשוב שמות למה הסולידית מתכוונת באומרה "כסף מזומן"? שוק ההון 42
M נעשה פה ריכוז/השוואה של קרנות פנסיה עם מסלולים מחקי מדד ברוח הסולידית? צרכנות פיננסית 190
liranviper How Millennials Can Get Rich Slowly - הסולידית בגרסא האנגלית אוף טופיק 11
G איפה אתם קוראים הסולידית ? אוף טופיק 14
N בלוגים אמריקאים כמו הסולידית אוף טופיק 2
avik האם החסינות הסולידית מעקרת את היכולת להנות? אוף טופיק 58
J מינוף מהמשפחה הסולידית שוק ההון 42

נושאים דומים

Back
למעלה