בית » השקעות » ניתוח טכני – אסטרטגיה רווחית או בזבוז זמן?

ניתוח טכני – אסטרטגיה רווחית או בזבוז זמן?

הבה נעשה ניסוי קטן בהבנת הנקרא.

קראו את הפסקה הבאה ונסו לחלץ ממנה תובנות פרקטיות:

“מתנדים שליליים בטריטוריה דובית מובהקת. רמת המחירים נצמדת לרצועת בולינג’ר תחתונה לאחר ששברה רמת תמיכה אופקית שהפכה לרמת התנגדות. רמת התמיכה החדשה ממוקמת בשער 2846.00. רמת המחירים התבססה היטב מעל ממוצע נע 50 בשער 2939.00. רצועות בולינג’ר עדיין בתנועת כיווץ חדה לקראת פריצה/שבירה לכל כיוון אפשרי. סיכום שבועי ירידה מינורית במניה בכ -1.81%. מתחילת השנה לעומת זאת עלתה המניה בכ – 13.22% +…”
מבולבלים? אל תרגישו רע. גם משקיעים עם עשרות שנות ניסיון בשוק ההון יתקשו לרדת לסוף דעתו של הכותב, לא כל שכן לבצע פעולות על סמך הנאמר.

כתב הסתרים הזה מצוטט, מילה במילה, מהודעה שפורסמה באתר ספונסר – פורום שוק ההון הגדול ביותר בישראל.

יש שם מנהג, בספונסר. אחת לכמה ימים צצים ה”גורואים”, מברכים את הנוכחים לשלום, ומיד מוצפים בעשרות פניות מצד ההמון תאב הידע: “האם אפשר ניתוח למניה X?” ו”האם כדאי לקנות עכשיו את Y?” או “שמא זה הזמן לברוח מ-Z”?

הגורואים, חביבים וטובי לב, ניגשים מיד למלאכת חיזוי העתיד – כמו היו האורקל מדלפי.

גזר הדין, שעל בסיסו יחליטו רבים מהמבקשים אם לקנות או למכור, ניתן כמעט באופן מיידי – מגובה בגרפים מצוחצחים כמיטב המסורת ובמלל צבעוני, שזור פנינים בסגנון: תעלות, פריצות, שבירות, תמיכות, התנגדויות, רצועות, מתנדים, איתותים ותבניות גאומטריות.

ספונסר, כפי שניתן להבין, הוא אחד הפורומים המרכזיים המקדמים ניתוח טכני כאסטרטגיה מרכזית לפעילות בשוק ההון. אך האם יש הצדקה לפופולאריות הגואה של השיטה הזו בשיח הפיננסי בישראל? וחשוב מכך — האם משקיעים פסיביים כמו קוראי הסולידית יכולים להפיק ממנה תועלת?

הכל בגרף…

ניתוח טכני הוא שיטה לניתוח מגמות במחיר של נכס מסוים (מניה, אג”ח, סחורה, מדד, חוזה, מטבע ועוד) על סמך ההתנהגות ההיסטורית של המחירים ומחזורי המסחר בנכס.

ה”טכנאים” מנתחים גרף המציג את מחיר הנכס לאורך פרק זמן מסוים, ומנסים לחלץ ממנו תבניות גאומטריות המשקפות שינויים בפסיכולוגיית המשקיעים.

על סמך ההנחות שהגרף מגלם הכל, שהשוק אינו אקראי אלא מחזורי, ושציפיות המשקיעים מושפעות בהכרח ממחירי העבר, הטכנאים מנסים לחזות את מחירי העתיד של הנכס שבמוקד. לפי ויקיפדיה, המטרה העיקרית בניתוח הטכני היא “זיהוי מגמה חדשה מוקדם ככל האפשר (כדי להצטרף אליה) תוך מזעור הסיכון (במקרה של טעות).”

במילים אחרות, מדובר באסטרטגיה לתזמון הכניסה והיציאה מהשוק, באופן שצפוי להניב למשקיע תשואה עודפת, או בלשון העם, “להכות את השוק”.

כך, למשל, טכנאים רבים נוהגים להתייחס ל”רמת תמיכה” – רמת מחירים שהנכס בדרך כלל אינו נופל ממנה כשמחירו יורד, ול”רמת התנגדות” – רמת מחירים שהנכס בדרך כלל אינו פורץ אותה כשמחירו עולה.

לפי ההיגיון הזה, ירידת המחיר מתחת לרמת התמיכה (“שבירה”) עשויה להיחשב כאיתות שלילי (למכור!!!), ואילו עליית המחיר מעל רמת ההתנגדות (“פריצה”) עשויה להיתפס כאיתות חיובי (לקנות!!!)

…חוץ מהעתיד

כמשקיעה פסיבית, אני חסידה של תאוריית השוק היעיל, שמנוגדת 180 מעלות ביחס לטענות היסוד של הטכנאים. קונקרטית, אני סבורה שמחירי העבר אינם מלמדים דבר על מחירי העתיד. המחירים אקראיים לחלוטין, ולא ניתן לחזות אותם.

כך שגם אם ניתוח טכני עשוי להמחיש את התנהגות המשקיעים ברגע נתון ואף להועיל ככלי מחקרי לניתוח רטרוספקטיבי של תופעות בשווקים, אין שום אפשרות להסיק ממנו כל מסקנה לגבי העתיד.

שוק ההון, כזכור, מושפע ממספר אינסופי של משתנים. המשתנים הללו מושפעים ומשפיעים על מאות מיליוני משקיעים בני תמותה שהתנהגותם אינה צפויה. בסביבה זו, אין אף אדם, שיטה או אסטרטגיה שמסוגלים לחזות באופן אמין כיצד יתנהגו השווקים בעתיד.

הדברים נתמכים גם “בשטח”. למרות המונחים הפסבדו-מדעיים והמודלים המתוחכמים, יש מעט מאוד הוכחות אמפיריות שמעידות על כך שניתוח טכני עובד. פרופ’ ברטון מלכיאל, בספרו האלמותי והמומלץ “הליכת אקראי בוול סטריט“, מצטט מספר מחקרים שלפיהם לא ניתן להסתמך על ניתוח טכני לטובת חיזוי מחיריהן העתידיים של מניות בטווח הקצר או הבינוני, לא לפני שקבע שניתוח טכני שקול בראייתו לתחזיות אסטרולוגיות.

מחקר עדכני יותר (2009), שנערך באוניברסיטת מאסי בניו זילנד, ניתח 5,000 משתנים טכניים נפוצים ב-49 מדדי מניות מדינתיים שמפרסמת MSCI, וקבע כי המשתנים הללו לא הוסיפו כל ערך משמעותי במהלך פרק הזמן שנבדק.

ולמרות זאת, גישת הניתוח הטכני זוכה לפופולריות רבה. אחת הסיבות לכך היא הנטייה האנושית הטבעית לחתור לסדר ולהרמוניה. פראידוליה, הנטייה הקוגניטיבית לזהות תבניות מוכרות בתמונות ועצמים עמומים, נובעת מכך באופן ישיר.

פראידוליה

פראידוליה בפעולה. השרטוט מציג 3 מעגלים וקו אופקי – אך רוב האנשים יזהו כאן פני אדם. מקור: ויקיפדיה

התבניות הגאומטריות המזוהות בניתוחים הטכניים הן ביטוי מסוים לאותה פראידוליה. לא במקרה הניתוחים הללו לרוב סובייקטיביים במהותם: מנתחים שונים יתנו פרשנות שונה לגרף זהה, בדרך כלל באופן שיעלה בקנה אחד עם דעותיהם האישיות (הטיית אישור).

הניתוח הטכני מספק לטכנאים מסגרת לאשליה עצמית כאילו יש להם מידה של שליטה על ההשקעות שלהם. זוהי תכונה הכרחית עבור סוחרים ומשקיעים אקטיביים שמתקשים לקבל את העובדה שלא ניתן לחזות את העתיד.

השליטה המדומה הזו, שגורמת לאנשים להניח שהם חכמים יותר מהשוק ויכולים “להכות” אותו, היא אחת הטעויות הפסיכולוגיות ההרסניות ביותר בהן נתקלתי בהן בשנותיי כמשקיעה.

הטכנאים, כמובן, יתגוננו בשלב זה ויסבירו לי שאני לא מבינה דבר, ושהם כלל לא משתמשים בניתוח טכני ככלי מובהק לחיזוי, אלא לכל היותר ככלי המסייע “לקבל תמונה ברורה יותר של שיווי המשקל העכשווי בין הביקוש להיצע של סחורה מסוימת ועל סמך כך לנסות ולהסיק מסקנה על שווי משקל זה בעתיד.” (מקור)

אתם הבנתם את זה? לא מנסים, חלילה, לחזות את העתיד, אלא רק “להסיק מסקנות לגביו”. המסקנות הללו מתייחסות לכיוון המסחר, יעדי זמן ומחיר ומומנטום – פרמטרים שאמורים לסייע לנו להחליט אם זה הזמן להיכנס לפוזיציה או לצאת ממנה.

אם זה נראה כמו תזמון שוק, הולך כמו תזמון שוק, ומגעגע כמו תזמון שוק, מה זה? איך הטכנאים יכולים לטעון שהם לא מנסים לחזות את העתיד אם כל פועלם מתמצה בגיבוש מסקנות שעל בסיסן מקבלים החלטות בעתיד?

אינני יודעת ליישב את הסתירה הזו, אולם דבר אחד ברור: כל משקיע רוצה לקנות בשפל ולמכור בשיא, אבל המציאות היא שקשה מאוד, על גבול הבלתי אפשרי, לדעת מראש מהן נקודות הכניסה הללו. אין אף אסטרטגיה בת קיימא שמאפשרת לתזמן את השוק בהצלחה לאורך זמן.

ניתוח טכני אינו יוצא דופן בהקשר זה.

לסוחרים בלבד

אם לניתוח טכני יש משמעות כלשהי הרי שהיא בהצבעה על המומנטום של נכס פיננסי מסוים לטווח הקצר. למשקיעים לטווח ארוך, שמתכננים לקנות, להחזיק ולאזן למשך עשרות שנים, אין כל תועלת באסטרטגיה כזו.

ניתוח טכני מיועד, מטבעו, לטובת מסחר קצר טווח. במילים אחרות, זהו כלי לספקולנטים, לא למשקיעים. בעוד שמשקיעים פסיביים אוטמים את אוזניהם ונמנעים מרעש, הסוחרים חיים וניזונים מרעש כבסיס לקבלת החלטות.

אבל גם כאן, התרומה של הניתוח הטכני – ככלי סובייקטיבי בעל יכולות חיזוי אפסיות – מצומצמת מאד. מסחר יומי כרוך בריבוי פעולות, הפסדים, עמלות ומיסים. לאור העלות הפיננסית המצטברת של תוצרי הלוואי הללו, קשה מאוד להתייחס למסחר טכני כאל אסטרטגיה רווחית לאורך זמן.

חשוב מכך – כדי להצליח במסחר קצר טווח צריך ‘להכות’ בעקביות את הצד השני לעסקה. כלומר, כדי להרוויח,  הצד השני חייב להפסיד.

ומי בדיוק נמצא בצד השני?

כן – המוסדות הכבדים ביותר בשוק ההון, עם כוח חישוב בלתי מוגבל, מאגר אינסופי של בוגרי האוניברסיטאות היוקרתיות ביותר בעולם, עשרות שנות ניסיון בשוק, עמלות מסחר אפסיות, מהירות מסחר פנומנלית וגישה מעולה למידע פומבי (ויתכן גם פנימי).

יתכן שאתם חכמים ומוכשרים ממני – ויתכן שלא. מי שסבור שיש לו את היכולת לנצח במשחק הזה, חמוש בתבניות גאומטריות סובייקטיביות שחילץ מתוך גרף מחירים היסטורי – שיהיה לו בהצלחה. הוא יזדקק לה מאוד מפני שסביר להניח – ורמת הסמך כאן עומדת על 90% ומעלה – שייאבד את כל כספו.

סוחר אינו משקיע – הוא ספקולנט, מהמר, ובמקרים רבים – מופסד בענק. הפוסטים רווי המתח והפחד ב”ספונסר” הם עדות לכך.

ניתוח טכני עשוי להיות רווחי – אבל לא עבורכם

הטרגדיה האמיתית היא שהתדמית הזו מכה שורש בציבור בתור הפנים של שוק ההון.

המקום המוגזם שתופס המסחר הטכני בשיח הפיננסי מחזק את הסטיגמה הציבורית שהבורסה היא אכן קאזינו מסוכן מאין כמותו, שאי אפשר באמת להרוויח לאורך זמן, ושצריך ללמוד לנתח גרפים בקורסים יקרים כדי לחלץ תשואה עודפת.

אז הציבור מפתח פוביה מהשוק, יושב על הרים של מזומן שנרקב לאיטו בפק”ם, או גרוע מכך, “משקיע” אותו ב-4 קירות ומקדמה למשכנתא — כי זה מה שכולם עושים, וכי נדל”ן תמיד עולה (עד שהוא מפסיק לעלות…).

למה זה קורה?

למה פורטל בורסה שמתיימר להיות נגיש גם למשקיעים מתחילים דוחף להם ממבו ג’מבו טכני לגרון?

למה “מכללות” פיננסיות מכניסות את כישופי הוודוו הפיננסיים הללו לסילבוסים של קורסי לימודי שוק ההון שלהן?

למה העיתונות הכלכלית המקוונת מקדישה מדורים שלמים לטכנאים למיניהם?

התשובה, כידוע, היא שהדרך היחידה להרוויח באופן עקבי ולאורך זמן מאסטרטגיות שמתיימרות לחזות את העתיד היא למכור אותן לעדר התמים.

מכאן שניתוח טכני עשוי בהחלט להניב רווחי עתק לאורך זמן – במיוחד אם מצליחים לשווק אותו למשקיעים תמימים בתצורה של ספרי השקעות, קורסים יעודיים, תוכנות ניתוח טכני ושירותי איתותים למיניהם.

לא לחינם טוענים טכנאים רבים שניתוח טכני הוא אמנות, שרק מי שלמד (על פי רוב במסגרת קורס ייעודי שעולה אלפי שקלים) ותרגל אותה במשך שנים יכול להפיק ממנה תועלת של ממש.

בתי השקעות גם הם נותנים יד לתופעה. מכיוון שניתוח טכני ומסחר יומי הולכים יד ביד, סוחרים שנופלים ברשת הופכים לפרה חולבת ומניבה במיוחד עבור בתי ההשקעות. הלא ככל שאתה סוחר אתה נדרש לבצע פעולות רבות יותר, מה שגורר עמלות רבות יותר, מה שגורר רווחים רבים יותר עבור בית ההשקעות ושותפיו.

ולבסוף – העיתונות הכלכלית, כידוע, חייבת לייצר רעש פיננסי – המנוע לעצם קיומה.  ניתוח טכני הוא מקור בלתי פוסק לרעש מיותר.

זכרו תמיד – אילו הייתה לכם אסטרטגיה בדוקה כלשהי שבאמצעותה ניתן היה להכות את השוק, כנראה שלא הייתם חולקים אותה עם אף אחד אחר. העובדה שכל כך הרבה אנשים שואפים ללמד אתכם ניתוח טכני – אומרת דרשני!

סיכום – אל תגעו בזה

לניתוח טכני יש ערך מסוים כאשר מנסים לבודד תמונת מצב היסטורית של הנכס הנבדק. בכל הקשור ליכולת החיזוי או ההקשה לגבי העתיד, מדובר לדעתי בבזבוז זמן מוחלט – הבלים עטופים בכסות מדעית. יכולת החיזוי של הכלי הזה שקולה להטלת מטבע או קריאה בקלפי טארוט. השימוש בו שקול לנהיגה ברכב תוך התבוננות ממושכת במראה האחורית – חסר תועלת ומסוכן עד מאוד.

אני חושבת שהפופולאריות לה זוכה גישת הניתוח הטכני בשנים האחרונות מעידה יותר מכל על ריקנותו וחוסר אמינותו של השיח הציבורי והתקשורתי סביב שוק ההון – ולא רק בישראל.

אל תגעו בזה. התרחקו מכל פורום, ספר, מכללה או שירות פיננסי שמנסה להאביס אתכם בניתוח טכני.

במקום לנתח גרפים, השקיעו אנרגיה בפיזור ההשקעה שלכם על פני מגוון אפיקים באופן שהולם את פרופיל הסיכון שלכם.

במקום למתוח קווי מגמה ולהתרשם מנרות יפנים, חתרו לשלם כמה שפחות מיסים ודמי ניהול.

במקום לתזמן את הכניסה והיציאה מהשוק, קנו את המוצרים המדדיים הרחבים והזולים ביותר שבנמצא, החזיקו עשרות שנים ואזנו מחדש לפי הצורך. לעולם אל תמכרו בהפסד ולעולם אל תסטו מהמסלול.

ונסיים, איך לא, בציטוט מפי החכם מאומהה:

“הבנתי שניתוח טכני לא עובד ברגע שהפכתי את הגרף וקיבלתי את אותה התשובה.” –וורן באפטאזהרה: אני משקיעה חובבת. אינני בעלת רישיון ייעוץ השקעות או כל רישיון פיננסי אחר. התכנים באתר אינם מהווים ייעוץ מקצועי או המלצה לביצוע פעולה בנייר ערך, ואין לראות בהם תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו הייחודיים של כל אדם. כל המסתמך על המידע באתר מבלי להיוועץ באיש מקצוע עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. אלא אם צוין אחרת, אני מחזיקה או עשויה להחזיק בניירות הערך הנדונים בפוסט. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת לתנאי השימוש.


רוצים לעזור?
אתם מוזמנים לשתף ולעקוב אחרי בטוויטר או בפייסבוק, או להירשם כדי לקבל את הפוסטים שלי ישירות למייל. בנוסף, תוכלו להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמזון, להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר. 

136 תגובות

 1. אהבתי! וגם רעיון לפוסט – השוואה בין מתודולוגיות השקעה שונות לאורך נניח 20 שנים אחרונות

  • קרן(שם בדוי)

   לא חסר כאלו מאמרים.
   הנה רעיון – SNP500 הוא סוג של נוסחת קסם. בגסות: אסוף את 500 המניות הגדולות לפי שווי שוק בארהב וצור מהם מדד.
   אבל מי אמר שזאת נוסחת הקסם הכי טובה? אולי למשל אסוף את 100 המניות הכי גדולות? או 500 המניות הכי גדולות, אבל ללא אלו שמפיסודת כסף או ממנופות מאד.
   יש כמה מדדים או כמה שיטות שלאורך זמן (ובפשטות מאד – כלומר אינדקס שקל להרכבה) מצליחם לעשות אלפה על SNP500

   • ההבדל הוא שבמדד בעל פריטים רבים, משחק לטובתך חוק המספרים הגדולים, לעומת ניתוח טכני שהוא שימוש במדדים סטטיסטיים על מניות בודדות.

    • מהיכן לקחת את זה? מרבית הפרסומים והפעילות בניתוח טכני הם על המדדים המובילים

  • “השימוש בו שקול לנהיגה ברכב תוך התבוננות ממושכת במראה האחורית – חסר תועלת ומסוכן עד מאוד”.. חריף מאוד אהבתי!

   ממש נכון לגבי כל המכללות בשקל שמנסות להפוך אותך תוך 10 מפגשים ל – “סוחר שעושה 100-200 דולר ביום בממוצע” לדברי אחד הגורואים המובילים מכנס הגיוס שלו בו השתתפתי.
   יושבים שם אנשים מכל הגילאים (חיים בן 60 שהצליח לחסוף קצת כסף כסוכן מכירות וחסך סכום X, חיה בת 40 שנפלה עליה ירושה Y, ויוסי בן 23 שכרגע השתחרר מצבא קבע עם סכום Z) וחושבים כולם שהם יכולים לפתח את החוש המסחרי הבסיסי שלהם למסחר מניב בבורסה תוך 10 מפגשים.

   עצה כללית לחיים, אם האריזה יפה מדי – כניראה שמישהו דאג לארוז את זה טוב טוב בשבילך.
   תפתח ותראה מה יש מתחתיה.

 2. מסכים ומחכה לתגובה מלומדנת של ידידנו בנימין ביודעי שהוא סוחר באינטרוולים גדולים יותר.
  ובנושא ישן:
  “כדי שאני אוכל להנות מהחופש שלי, מישהו צריך להקריב את החופש שלו” – הסולידית
  כיצד וויתור על עבודה בחברת מסחר טכנית (הנמדדת בתל”ג ושנחשבת לייצור) , השקולה לחפירת בורות ואי מילואם מחדש 🙂 פוגעת בחופש של מישהו או מאלצת אותו להקריבו?

 3. עושה רושם שהמלך אכן עירום.
  (ביני לבין עצמי תוהה כמה דיסציפלינות נוספות בחיינו מתהדרות באספקת ערך מוסף, שאין מאחוריו שום-כלום. תמיד חשדתי שפסיכולוגיה היא אחת מהן)
  שוב מסיר את הכובע בפני חדות העין וחדות הלשון, שלא לדבר על השקעת הזמן. (טוב, מהאחרון יש לך הרי הרבה. מזה הרי התחלנו)

 4. peleg

  כל המוסיף גורע. !!!

 5. אין ספק שמדובר ברעש לבן, ללא אותות של ממש.
  הרבה שנים עקבתי אחרי התופעה הזאת, שנראתה לי כשפת חרטומים מודרנית, ולא פעם השתעשעתי במחשבה פואטית: לסדר את בליל המלל ההזוי הזה, בשורות קצרות, וליצור שירה חדשה (נניח, “ארץ הישימון” של הבורסה).

  כל מי שצפה ב”זאב מוול סטריט” וראה את מתיו קונווי מרצה לדי קפריו על “הלוגיקה” של עולם ההשקעות, שאינה אלא לוגיקת הניחוש, הספקולציה, ההמצאה, השקר, הבדייה, התיחמון, הספין והקשקוש – מבין עד כמה נלעגים כל האנליסטים, עם הפסבדו – טרמינולוגיה שלהם, שבה המנייה לא עולה או יורדת, היא לעולם נמצאת ב”רמת פריצה” או ב”רמת שבירה”, או, אללי, “מדשדשת”, או מה דעתכם על “…נציין כי ברמת 3226 יש גאפ פתוח. בנוסף נראית לאחרונה על הגרף פריצת מניפת פיבו שני-שליש, מה שמותיר איתות חיובי תקף. הצפי הוא דשדוש מעל תמיכה…בלה בלה בלה?”. מניפת פיבו שני – שליש? לא רצועת קוקו אלכסונית?
  הייתי קורא לתופעה הזאת “הבלי הניו – אייג’ של הבורסה”.

  ובהמשך להערת הקורא/כותב LAVI, הייתי מוסיף כי השאלה על “האם יש בזה ערך מוסף כלשהו?” התעוררה אצלנו כבר בתום השנה הראשונה ללימודי פסיכולוגיה, מדע המדינה ובמיוחד – כלכלה.

  תודה לסולידית על הפוסט המבריק הזה.

 6. הכל טוב ויפה, אבל הבעיה שהאיסטרטגיה שלך מ ש ע מ מ ת!

  היכן ההרפתקאה? היכן הריגוש? שווה לפעמים לשלם את המחיר תמורת פרץ של אנדרנלין. הרי לא לחינם תעשיית ההימורים בעולם כל כך מפותחת. גם ההשקעה האקטיבית היא סוג של הימור. גם לחפש נפט בים הוא סוג של הימור. גם להצביע עבור פוליטיקאי שאנחנו לא לגמרי מכירים זה סוג של הימור. אנחנו רוצים יותר עניין ויותר ACTION בחיים, אחרת הנשמה שלנו תתאבן.

  • מניסיוני, כשמשקיעים בשוק ההון, השאיפה צריכה להיות לבינוניות (=תשואת השוק) ולשיעמום (=שגר ושכח, מינימום פעילות, מינימום בקרה, מינימום עצבים).

   במילים אחרות – בבורסה, שיעמום ובינוניות הן תכונות חיוביות.

   ריגושים יש כאמור בקזינו.

   • בול פגיעה

   • אמת. מאמר יפה מאד המשקף במדויק את דעתי על הניתוח הטכני, שאינו אלא אשלייה בלבד. קראתי שוב ושוב ונהניתי מאד, הן מהתוכן והן מהשפה המרשימה.
    כשיש להם תחזית לעליה, ואכן מתרחשת עלייה, הם רואים זאת כהוכחה לתקפות השיטה, אבל הם לא מבינים שאולי העלייה היתה אמורה להתרחש גם בלי שום קשר לניתוח טכני וגם אם לא היה קיים הבולשיט הזה שנקרא ניתוח טכני.
    וכשזה לא מצליח להם, הם ממציאים כל מיני הסברים הזויים ומגוחכים.
    המשקיע האגדי והמיליארדר וורן בפט אמר שניתוח טכני זה בולשיט. פרטים ברשת (באנגלית)
    תוצאות רבות מתקבלות בגוגל גם תחת החיפוש Technical Analysis is Bullshit

  • פוסט מעולה. תעשיית הפיננסים מוכרת אשליות לרוב הציבור. אוסיף רק סטטיסטיקה מלומדה אחת: במסחר יום (עם או בלי ניתוחים טכניים) כולל ניתוח פונדמנטלי ומעמיק או אפילו דיבור ישיר עם מנכ״לים של החברות את מניותיהם אתם מחזיקים, מביאה ל 98% מהאנשים הפסד של כל כספםף ול 2% הנותרים הון תועפות. אז אם אתם מרגישים ברי מזל ׳ליחצו כאן׳ – כמו שאומר מנוע החיפוש המפורסם.

   לראיה אוכל שו לצטט את הפרופסור שלי לפיננסים מאוניברסיטת הארוורד שאמר: ״שימו לב שבוול סטריט, כל שנה מתחלף המנהל של קרן הנאמנות המצליחה ביותר. גם הכוכב הפינאנסי הגדול ביותר, לא זוכה שנה אחר שנה בתואר המנהל המצליח, אבל הרי כל שנה חייב להיות אחד שהוא המצליח ביותר – ראנדום ווק״

   אם משהו ראה את הסרט ״הזאב מוול סטריט״, הייתה לו הזדמנות לראות איך עובדים הברוקרים הטובים בעולם. תפקידם מסתכם בהיות אנשי מכירות מעולים, שיכולים למכור קרח לאסקימוסים, או לחלופין, לשכנע גבר שיש לו תינוק בבטן – סרט מאלף (מעבר לבידור שבו).

   ולעמוס,
   יש כאלה שמקבלים ריגושים מקפיצות באנג׳י, יש כאלה שמקבלים זאת מצניחה חופשית, היי, יש כאלה שמקבלים ריגוש אפילו מסקס טוב. לא רק בורסה וקאזינו נותנים ריגושים. אני למשל, נורא נירגש כשאני מהמר על $100 בקאזינו בלאס ווגאס (בכפולות של 5 סנט) וזה גומר לי לילה שלם בקאזינו, אבל לשים את חיסכון חיי שעבדתי עליו קשה על שולחן הרולטה של וול סטריט? בעזרתם האדיבה של אשפי הניתוחים הטכניים למיניהם? תעשה לי טובה, עמוס. יש ריגושים טובים וזולים יותר, וכמו שאמרה דורין, שיעמום זה פנטסטי. תן לי את השיעמום שהשתעממתי עם מניה סולידית שנותנת מעל 5% דיוידנד (אלטריה למשל), וואלה אני כבר משתעמם איתה כ 4 או 5 שנים שבהם היא עולה כ-20% לשנה. תן לי להשתעמם עוד ועוד ולהכפיל את כספי כל 5, 6, 7 או אפילו 10 שנים – ואז אוכל למצוא את הריגושים האמיתיים שאני רוצה – אולי לקנות למבורגיני קונטאש ב- 3 מליון שקל, יום אחד -:)

  • כאילו שוק ההון והתעסקות פיננסית הם המקום היחיד עלי אדמות לחפש ריגוש והרפתקאות.
   המטרה של השקעה היא לעשות כסף, לא להזריק אנדרנלין ליד.
   אין שום בעיה לחפש את הדברים האלה באזורים אחרים בחיים..

 7. עוד לא החלטתי אם ניתוח טכני הוא שטות מוחלטת או שיש דברים בגו

  רק נקודה אחת, כתבת כ-משקיעה פסיבית, אני חסידה של תאוריית השוק היעיל, ולאורך תקופות ארוכות
  הספרות המקצועית מסכימה איתך , אבל באותה מידה הוכח שהשוק אינו יעיל בתקופות קצרות (מסוימות)
  והרי היתוח הטכני מיועד לניתוח תוך יומי ולזמן קצר לכן אני מבין ואף מסכים איתך בתור גישה כללית
  אך מאמין שיש מקום לניתוח טכני בתנאים מסוימים

 8. יפה,
  אמנם לציבור הפשוט התחום הזה היה מכשול רציני בדרך להשקעות אינדקס אבל היום גרוע מהניתוח הטכני הוא התחום הפרוץ של השקעות בפורקסים / סחורות ומינוף עצום שנפוצו בישראל ומציעים תוך השקעה קטנה להגיע לתשואות מדהימות ולעשות משכורת שניה ללא מאמץ (מפרסמים שם טייסים רופאים לכאורה). הרגולטור לא מתעסק כי זה לא תחת ידו והשחיתות חוגגת שם.

  • אנשים מעדיפים שיגידו להם מה לעשות, זה אחד מהנמשלים בפוסט שלך
   לפי זה את צריכה לכתוב סדרת פוסטים בסגנון “תגעו בזה”.

 9. חסידה של תאוריית השוק היעיל ?
  השוק בהחלט יעיל, הוא מאפשר למשקיעים יעילים (באפט, לינצ, קלרמן, דרמן ורבים אחרים) לעשות עשרות מיליארדים יעילים בצורה יעילה וקנסיסטנטית.

  יש מקום לכולם – גם למשקיעים פאסיביים רודפי ממוצע גם למשיקיעים טכנים הקוראים בקפה וגם למשקיעי ערך שמצליחים לאתר במשך עשרות שנים תקלות זמניות ותמחורי חסר, חברות צמיחה , עסקים מחזוריים ועסקים משתקמים.

  כל אלה השוק היעיל מאפשר ביעילות מעוררת פליאה. תודה רבה לך שוק יעיל!

  • מיכה,
   מסכים עם כל מילה.
   רק רציתי להוסיף:
   השוק הוא יעיל בדרך כלל, אך יש להבין שהוא יעיל בממוצע. זאת אומרת, יש זמנים/תקופות עבור חברות/סקטורים לא מעורכים נכון על ידי שחקני שוק(שוק) . למשל, חברות פיננסיות, קיבלו הערכת יתר לפני המשבר והערכת חסר תקופה ארוכה אחרי המשבר.
   חברות כמו WFC, BAC, AIG ועוד עשרות אחרות, אחרי המשבר נסחרו תקופה די ארוכה במחירים מאוד-מאוד זולים אך ורק בגלל ש “מר שוק” שנא כל התחום פיננסי. אך עם הזמן הפער הזה ייסגר ושוק היעיל יחזור לתמחר את הערך שבתוך החברות ויפסיק להתייחס ל”רגש” הקשור לחברות האלו…

   כמובן, שניתוח טכני זה ביזבוז זמן וכסף.
   אין הוכחות עבור 50-30 שנים שניתוח טכני עובד.

   לעומת זאת, שיטת השקעות ערך הוכחה פעמים רבות על ידי אנשים שונים לאורך הרבה מאוד שנים במאה 20-21:
   ברוס ברקוביץ’
   פיטר לינץ’
   בפאט
   מנגר
   וולטר שלוס ,http://basehitinvesting.com/superinvestors/walter-schloss/
   גרהאם, Benjamin Graham
   קלרמן
   David Dreman
   bernstein
   O’Shaugnessy
   גואל גרינבלט, http://www.calcalist.co.il/markets/articles/0,7340,L-3410372,00.html
   ורבים אחרים.

   כמובן , זה לא “בחינם”.
   זה דורש השקעה רבה של זמן, סבלנות, אופי ללכת “נגד הזרם”, לדעת לקרוא ולהבין דוחות שנתיים שחברות, להבין בסוגי עסקים שונים….ועוד ועוד…

   • יש תופעה מעניינת בקרב משקיעי הערך – כל אחד מהם משוכנע שהוא “טוב מספיק” מהממוצע כדי להימנות על הקליבר הנ”ל ולהכות את השוק בעקביות ולאורך זמן.

    יש סיבה מדוע באפט, לינץ’ ואחרים נחשבים למשקיעים אגדיים – הם באמת נדירים מאד.

    כשאני מסתכלת במראה, אני לא רואה ישיש ממושקף ולבן שיער.

    אני לא וורן באפט – וכנראה שגם אתם לא.

    • סולידית, פספסתי עד כה את תגובתיך.
     כאמור יש דרכים לעלות מעל הממוצע – ההתחלה היא בלהפנים שהשוק לא יעיל וניתן להכות אותו. הממוצע לא מבין את זה.

     הנדבך הבא בלעלות מעל הממוצע היא לחקות את מי שעלה כבר מעל הממוצע- חיקוי באש ובמים.

     הנדבך הבא הוא לתפוס עצמאות זה בהחלט השלב הכי קשה והוא דורש המון המון השקעה ואופי.
     יש המון שדרוש זה אכן נכון אבל אפשר בלהסתפק בלהחנות את הכסף במקומות הנכונים ע”מ להכות את השוק בטווח הבינוני ארוך.
     הרוב עוצרים בלא להפנים שהשוק לא יעיל ובלהתסכל במראה ולהתייאש. זה בסדר אבל זה לא אומר שזה לא אפשרי ובגדול.

     אני אצניע לכת ולא אגיד מה תשואתי ב4 שנים האחרונות אולם זה אפשרי ואפשרי ביג טיים – מספר שנות עבודה שכמעט מכסות יד אחת נחסכו לי ואני עובד היי טק ותיק לא קופאי בקואופ.

     • תצניע? על 4 שנים? הצחקת אותי.
      ברשותך אני לא אצניע, אפילו אתרברב מעט: אני משקיע מעל 10 שנים במניות, ולא הפסדתי כסף*

      *נכון לזמן כתיבת השורה.

    • מיכה,
     המשך להצניע, כי לא לעולם חוסן. ב 2013 כל אוסף מניות ראנדומלי היה נותן לך 30% (כולל האינדקס), ב 2009, כל הדיוט שניכנס לבורסה הכפיל את כספו. למזלך אתה רק 4 שנים בשוק, אבל דבר איתנו עוד 5 או שש שנים. יש לי וותק עבודה בוול סטריט של 17 שנים וראיתי אנשים שמשלשים ומרבעים את הונם ואח״כ מפסידים את המכנסיים. בעיקרון, הסולידית צודקת יותר מכל המתנגדים לה – אין דרך לנצח את השוק ואלה שעושים זאת בצורה עקבית הם בערך 0% מהאוכלוסיה. אפילו באפט הגדול מגמגם כבר כמה שנים ופיטר לינץ׳ פרש בשיא אחרי 13 שנים שהובין את קרן מג׳לן (מעניין למה?).

     הדבר החשוב ביותר בפוסט הנ״ל, שאולי חלקכם החמיץ (והפוסט נועד להראות שניתוח טכני זה בבל״ת אחד שלם, או כמו שבני הבכור אומר ״שטויות במיץ עגבניות״), זה שאם למישהי הייתה שיטה עקבית לנצח את השוק – היא לעולם לא היתה מגלה זאת לאף אחד (אפילו לא לבעלה), כך שתהיו סמוכים ובטוחים שכל מכללות הקסמים והנפלאות של הניתוחים הטכניים מרוויחות הון תועפות על גבכם, הנאיביים והחמדנים.

     אם אפילו אדם אחד על הפלנטה הזאת היה יודע בוודאות מה יעשה השוק מחר, היה הופך מיידית לאדם העשיר בעולם (ע״י גיוס מינוף של מליארדי אנשים שבוטחים בניחושו) – תחשוב על זה.

     • בהחלט לא לעולם חוסן, גם לא לעולם משברים ולא לעולם בועות.
      לא לעולם כלום סה לה וי.

      בעוד אתה חושש מהמשבר הבא אני מחכה להזדמנויות שהוא יזמן לי בקוצר רוח, כי לאחרונה ממש קשה למצוא כאלה.

      לאחרונה עשיתי מבחן סטרס לעצמי ולתיק שלי – תהיה בהחלט תקופה קשה ומכאיבה אבל כמו שאמרת לא לעולם חוסן וגם משברים הם לא לעד, אני יותר מסבור שאצא מחוזק מהמשבר (מחוזק – מורווח) אבל ימים יגידו.

 10. פוסט מעולה. גראהם ותלמידו הטוב באפט מזכירים כל הזמן שאם הנוסחה קשה להבנה אז כדאי להתרחק ממנה (אין מה לעשות המתמטיקה מתחילה להסבך בניסיון להתאים מציאות לנוסחה כל שהיא או להיפך).
  תיאוריית קונספירצייה פרטית שלי – היום נושא ניתוך טכני נדחף למיינסטרים גם כי הוא עוזר לחברות אלגוטרדיינג (אם הרבה כסף זורם לפי ניתוח טכני – ישנה איזשהי חוקיות בשוק שאלגוטרדיינג יכול לנצל אותה).
  דרך הגב לכל החוכמולוגים: היום בורסה עובדת בשיטה רציפה. לא ידע מה קרה בישראל. בנאסדאק חברות אלגוטריידינג קונות מקום ברייקים ליד הסוויץ של הבורסה (לא ראוטר כי latency עולה). התמחור לפי foot (הבדל של ננו שנייה). למה? – כי כאשר סוחר יומי יראה את המחירים של היצע וביקוש, הם כבר הספיקו לעבד ולהגיב על המידע הזה והוראות מסחר שלהם יכובדו לפני הוראות מסחר של סוחר יומי ממוצע. לחברות שיושבות קרוב לבורסה יש באמת מידע מהעתיד (ביחס לספקולנט ממוצע) ובאופו חוקי לגמרי. גם שם המשחק מתחיל להתקרב למשחק סכום 0 בין שחקנים בעלי אותה מהירות גישה למידע).
  דרך הגב דיי קל לטפל בזה ע”י שיטת מיקרו מכרזים כל מרווח זמן קבוע ואז לקרבה לבורסה יש פחות משמעות אבל לא נראה לי שיעושו זאת)

 11. אני אפריד את תשובתי לשני חלקים:
  חלק 1:
  מסכים איתך לגבי מוכרי האשליות בתצורת מכללות או גורואים שנלחמים לא להראות כגורואים אך משדרים קוליות שכזו ואיך הם מנצחים, סליחה, מביסים את השוק. אך הם אינם שונים כלל וכלל ממשווקי קרנות הנאמנות/פנסייה שחיים על דמי הניהול של הציבור המסכן שלא מבין דבר וחצי דבר. בניגוד למדיניות הקרנות למינהן, ישנם כמה מרצים שלקחו על עצמם מן תפקיד של “בואו אלמד אתכם איך נראה העולם הפיננסי מבפנים”, וצריך לדעת לקחת אותם במינון מסויים כדי להפיק משהו מדבריהם (בדיוק כפי שצריך לקחת את דברייך במינון הראוי ולא להפוך אותך לאורים ולתומים).
  את עיקר הכסף בשוק עושים רק כאשר כבר יש לך כסף ואתה יודע להגיע לכל מיני דברים נחמדים שאינם סחירים או טרם הנפקה ראשונית, אך זה פרדוקס הביצה והתרנגולת, אתה צריך הרבה כסף כדי להגיע למקום שעושים בו כסף ולכן אין כאן שוויון הזדמנויות אמיתי שהציבור חשוף אליו.

  חלק 2:
  ניתוח טכני הוא מערכת לניהול סיכונים ולצורך כך צריך להבין את עולם המניפולציה שיוצרים כל האנשים שדיברת עליהם בחדרי בתי ההשקעות בכדי לדעת לשרוד בעולם הזה (הטעות הגדולה ביותר היא מכירת תמיכה או קניית התנגדות, או ע”פ אמירה של איזה סוחר “העכבר השני אוכל את הגבינה, הראשון ראשו תפוס בקפיץ המלכודת”).
  ניתוח טכני ומסחר הם אכן מקצועות לא הכי קלים (ואני נוטה להסכים עם מי שטוען שיש כאן סוג של אומנות) ואלו הם מקצועות שבאמת לא מתאימים לכל אחד, בדיוק כפי שהנדסת מכונות אינה מתאימה לכל אחד, רוב הציבור יאבד את שפיותו בהרצאות כימיה אורגנית, ואני למשל הייתי מתאבד אלף פעם את הייתי נקלע בטעות ללימודי משפטים או נדרש לעבוד 8 שעות במשרד עם אורות ניאון.

  אני נעזר בניתוח הטכני כאשר אני נכנס לפוזיציה ואני יודע בדיוק כמה אני אפסיד (גודל הסיכון), מתי אני יוצא מסיכון בתוך הפוזיציה ומתי אני מצמצם משמעותית את אחזקותיי.

  עכשיו, לומר על ניתוח טכני או על מסחר שהם מסוכנים זה כמו לומר שאקדח עם כדור בקנה וללא ניצרה הוא כלי מסוכן, אך כאשר אתה מפתח מיומנות במשך שנים ולומד את העבודה הטכנית ואת אומנות הירי באקדח, אתה מבין שאין דבר יותר בטוח בעולם מאקדח עם כדור בקנה וללא נצרה אשר נמצא בידיים הנכונות, וכך אני מעדיף לנהוג בכסף שלי, שהאצבע שלי בלבד היא זו שמלטפת את ההדק או את הקליק השמאלי בעכבר המחשב בלחיצה או לא על ביצוע פקודה, ובדיוק כפי שהאקדח יוצא מנרתיקו רק לעיתים רחוקות ורוב הזמן הוא יושב בנחת בנרתיק, כך גם הכסף, הוא אינו חייב להיות בשוק כל הזמן אלא רק ברגעי הזדמנויות יחודיות, כאשר השוק נמצא על הברכיים או בעדיפות, שוכב מת על הרצפה.

  • מחזיראור

   פשש..
   משורר!

   🙂

  • אתה יודע בדיוק כמה אתה מפסיד? על סמך מידע מעבר? על סמך סטיסטיקה של שם של מנייה בבורסה? אם היית אומר לי שחישבת את הערך של החברה, לקחת מקדם בטחון ואז המתנת מתי מחיר המייה מתחת לערך כזה, הייתי אומר, אוקי זה יכול לעבוד.
   בלק ושולץ קיבלו נובל בכלכלה על שיטת שיערוך אופציות ועדיין במצבי קיצון השיטה פשוט לא עבדה. זאת בדיוק הבעייה של כל השיטות – מצבי קיצון. משקיעי ערך ומשקיעים פאסיבים מוגנים נגד מצבים הללו ויכולים לנצל אותם לטובתם. סוחר יומי שלא מגובה ע”י latency נמוך וכוח מיחשוב מהיר + אלגוריטמים טובים זה טרף קל לאותן חברות אלגוטריידינג

  • הדר,
   מה שאתה מתאר ניקרא: Market timing, או בעברית צחה: ״תיזמון השוק״ – וזה אפילו וורן באפט הגדול ופיטר לינץ׳ הענק ממליצים ל א ל ע ש ו ת. שיהיה לך בהצלחה עם האקדח הטעון, ושתשים לב שהוא לא יתהפך עליך יום אחד, למרות מומחיותך הרבה.
   קראתי מספיק כתבות וספרים של שני האגדות החיות האלה (באפט ולינץ׳), וציטוט אחד נחרט בזיכרוני מבאפט דווקא: ״אני מאושר אם אני צודק ב 6 מתוך 10 החלטות שאני עושה״

 12. שלום לך סולידית,

  יש לי הרגשה שיש לנו גנים משותפים אחרת אני לא מבין איך גם אני מחזיק בדעות כמו אלהורות, מינימליזם, ליברטריאניזם, תזונה מודעת, רכיבה על אופניים ואם כל זה לא היה מספיק אחרי 4 שנים בשוק ההון בעיקר במסחר טווח קצר שמתבסס על ניתוח טכני הגעתי למסקנות דומות לשלך.

  כמו שכתבת אולי בודדים מכים את המדדים על בסיס ניתוח טכני ולרוב הציבור עדיף להיות משקיע
  פסיבי עם פיזור גאוגרפי של התיק.

 13. הדר , אני קורא את השיר שרשמת ואני מציע לך לעצור לקחת צעד של גרגמל אחורה. העמלות יגמרו אותך ועד מהרה תבין שאתה משחק במשחק רולטה ומפסיד לבית ככל שאתה משחק יותר.
  אין סוחר יומי שהתעשר ואין “משקיע” טכני עם הסטוריה מוכחת של רווחים.אין.
  כולם כותבים ומוכרים ספרים ושירה.

  מי שרוצה להצליח – שיבחר את המורים הנכונים וילך בדרכם הלעומתית והמוכחת.

  מי שלא רוצה ללכת בדרכם המוכחת אבל עדיין להנות מתשואה הוגנת – שישקיע פאסיבית.

  כל השאר מפסידים בהגדרה.

  • על ה”אין” שלך נאסים ניקולאס טאלב עשה את הונו.
   עמלות של סנט למנייה ממש לא ישברו אותי מכיוון שאיני סוחר יומי/תוך יומי, ואין לי מושג כיצד הבנת זאת מדבריי, אך כנראה שהבנת זאת מדבריי כפי ש”הבנת” את מהות הניתוח הטכני.
   הניתוח הטכני אפשר לי להיכנס לפוזיציות במינימום סיכון ולצאת מהזירה כאשר בכיסי היה המון כסף והבנתי שזה לא הזמן להשאיר לשוק את מה שלקחתי ממנו, ואני לא מדבר על מסחר יומי אלא על כניסה לשוק בסוף נובמבר 2008 ויציאה וחזרה אל השוק בהתאם למה שהגרף הראה לי.
   על פי הסטטיסטיקה שהסולידית כתבה בבלוגה והשמועה הרווחת ברחוב היא ש-90% מהסוחרים נמחקים בשנה הראשונה ועוד 80% מהנותרים בשנתם השנייה, מי ששורד את זה כנראה היה חריג בכל מהלכי חייו ואף פעם לא היה קונפורמוסיט. תודה על השאלה, אך אני תכף סוגר 6 שנים בעולם הזה, אפילו יותר משנותיי בעולם ההנדסה.

   ועל מה שכתב רוני (שעה 3:53 PM) אין כל צורך להרחיב או להוסיף וזה דווקא משמח שרוב האנשים חושבים שהניתוח הטכני הוא “מנבא” ושהוא “קריאה בקפה” ושכל המשתמשים בכלי הזה מנסים להכות את השוק. אני לא מנסה להכות אף אחד, מכיוון שמנסיוני בחיים, כאשר אתה מכה מישהו, הוא מכה אותך בחזרה, זה חלק מהחיים על מזרני הזירה.

 14. העליהום על הניתוח הטכני בצורה גורפת בבלוג הזה הוא מוגזם ורדוד. ולא מתאים בעומקו למאמרים אחרים שקראתי פה.
  הניתוח הטכני הוא כלי עזר למשקיעים וסוחרים ותו לא. וככזה הוא עושה את מלאכתו כמו כלים אחרים בשוק ההון לא פחות וגם לא יותר. הוא לא מתיימר לנבא את העתיד או להבטיח לנו שיטה מנצחת.
  זה שיש המון שארלטנים שכן מבטיחים לנו הרים וגבעות בשם הניתוח הטכני זה לא מעיד על הניתוח הטכני עצמו.
  (וזו אבחנה שלא מתאים לסולידית להתעלם ממנה.) השארלטנים בשוק ההון שלא מדברים בשם הניתוח הטכני רבים פי כמה מאלו שמוזכרים במאמר זה.
  בבסיסו הניתוח הטכני הוא צורת תעוד של היסטורית המחירים שפותחה ע”י היפנים לפני מאות שנים כדי לעקוב אחרי מחיר הסחורות השונות ומאז הוא שורד עד היום, ואם להשתמש בסיסמאות (שהמאמר הזה משופע בהם) אז אי אפשר לרמות את כל האנשים כל הזמן. ואם הרבה משקיעים מאמינים בהסקת מסקנות מגרף המחירים אז הם פועלים בהתאם ומכתיבים את המחירים בהתאם.
  לסיכום התעוד ההיסטורי של המחירים מוצג ע”י הגרף ונגזרותיו וכל אחד יעשה בו כראות עיניו ( אפשר גם להתעלם
  ולהשתמש במקום זה בעצות של הבן דוד, עץ או פאלי, שמועות מהמכולת או קריאה בקפה)

  חג שמח והשקעות מוצלחות לכולם.

  • בזמנו הרבה אנשים גם האמינו שכדור הארץ שטוח ,ושצריך לשרוף מכשפות ,היום מאמינים מליוני אנשים בבודהה זה שהרבה אנשים מעמנינים בשיטה או בדעה עדיין לא מאשש את הטיעון

 15. זה ממש לא חשוב אם ניתוח טכני עובד או לא, עצם העובדה שרבים משתמשים בו הופכת אותו לכלי שמכתיב מגמות בשוק. ניתוח טכני אינו מתיימר לחזות את כיוון השוק אלא לתת אינדיקציה קצרת טווח על תנודת המחיר. אני מגדיר עצמי משקיע ערך, אמנם לא לטווחים ארוכים מאוד, אך אני מתאמץ לאתר מניות ערך “כמו שכתוב בספר”, ובנוסף אני נעזר בניתוח טכני על מנת לאתר נקודות כניסה ויציאה משופרות. לאחר שנים רבות של מסחר באופן הזה אני יכול להכריז שהניתוח הטכני בהחלט תרם לי עוד קצת לתשואה. ו”קצת” בהשקעות – זה הרבה מאוד.

 16. הדר , בשביל לראות שהגרף ,יחסית, למטה או יחסית למעלה אפשר לתכנת רובוט. חבל על זמנך.

  מעבר לזה, כשהשוק יורד הרצפה תמיד נראית רחוקה וכשהשוק עולה השמיים הם הגבול.

  אסטרטגיה כזו זו אסטרטגיה עיוורת כי אתה לא מסתכל על החברות , אתה מסתכל על קו ולהסתכל על קו לעולם לא יניב רווחים עצומים ואם אתה מאד שמרן גם לא יניב הפסדים עצומים. לאורך הזמן מי שלא שמרן ועם קצת התלהבות ימחק. או-אה כמה אנשים איבדו ככה בתים.

  נסים טאלב השקיע באופציות באופן קבוע כדי לתפוס את קצה בפעמון שמתרחש לעיתים מסוימות , ברבור שחור.
  אין פה קשר למסחר יומי ולניתוח גרפי, להיפך – יש פה משחק לעומתי.

  בהצלחה עם הגרף, אני מעדיף את ללמוד מבאפט. משחקים עם הגרף נראים לי ילדותיים ופשטניים, על סף הדבילים.

  http://www.berkshirehathaway.com/letters/2013ltr.pdf

  דף ראשון.

  כדאי ללמוד ממי שבאמת יודע, לא מכותבי ספרים לסטימצקי.

 17. פוסט נהדר שמתמצת בצורה בהירה, חדה וקולחת בדיוק את המסקנה שהגעתי אליה בעצמי.
  תודה רבה ותמשיכי לכתוב, מאוד נהנה מהבלוג.
  חג שמח.

 18. מצויין! אם הייתי קורא את הבלוג שלך לפני עשר שנים, הייתי חוסך עשרות אלפי שקלים!!!

 19. אילייה, אני עובדת בתחום הבורסאי בטורונטו וחייבת לומר שבשבועות האחרונים כל השוק בצפון אמריקה גועש ורועש בעקבות פרסום ספרו של מייקל לואיס בדיוק על נושא זה של HFT – HIGH FREQUENCY TRADING.
  מסוקרנת לשמוע אם נוצר איזה דיון בנושא בישראל…

 20. לכל המתגודדים בצילו של באפט.
  אל תשכחו שכדי ליישם את את שיטת ההשקעה שלו ( פשוטה מאוד: קנה ושכח ) אתם צריכים:

  א. גדודים של אנליסטים לסרוק לנתח ולמצוא את מניות ההזדמנות
  ב. עומק כיס של הרבה מיליונים שיתן לכם את היכולת להחזיק במניות שנים רבות עד שיבשילו ויהיו ריווחיות.

  ואם כבר יש את המשאבים האלה בשביל מה לשבור את הראש בהשקעות? למה לא לחיות בכיף עפ”י הסולידית
  ואפילו בלי הצורך להצטמצם בהוצאות ?

  • המהנדס

   לא מסכים, מנסיון

   א. ברוך השם יש סקרינרים, ואז צריך לנתח בעצמך רק מניות בודדות שעברו סינון
   ב. לא צריך מיליונים כדי להחזיק מניה הרבה שנים. אפשר לקנות מניות בכל סכום שרוצים (כל עוד הוא כפולה שלמה של מחיר מניה בודדת כמובן) ולהחזיק כמה שנים שרוצים. אף אחד לא יעצור אותך, אלא אם תפסיק לשלם עמלות לברוקר שלך (או דמי משמרת ניירות ערך לבנק)
   את התיק שלי התחלתי עם משהו כמו 50,000 שקל והשקעה של 5-10 שעות בשבוע, שירדה ל 2-4 שעות בשבוע בהמשך (וגם פחות).

   ואז מגלים שעם קרן לא גדולה מדי (מיליוני שקלים בודדים מאוד) אפשר לייצר תשואה ששקולה להכנסות של עשירון עליון, ולחיות כמו מלך מ 20,000 שקל בחודש.
   כדי לחיות מהקרן בלבד או מתשואות כמו של דורין, יהיה צורך לצמצם הוצאות בצורה דרסטית (פה אני מפנה אותך לבלוג בשם “הסולידית”) או להגדיל את הקרן לרמות שלא מאפשרות פרישה מוקדמת (מודל הפנסיה בישראל למשל)

   ואני, כל חטאי הוא שאני רוצה לצאת לפנסיה (או להיות מסוגל לצאת פנסיה) עד גיל 40, בלי לכסח ברמת החיים ועם ילדים. אז זה די חיוני בשבילי לעשות תשואה גבוהה. בינתיים זה מצליח, נתראה בחוף הים בבוקר יום חול.
   במקרה הכי גרוע, נתראה בפינת הקפה בעבודה או בבסטה של הקטניות בשקים של 5 ק”ג בשוק.

   • סתם שאלה, ואיך מגיעים לקרן לא גדולה מדי (מיליוני שקלים בודדים מאוד) ???

    • מחזיראור

     נורא פשוט:
     1. נולדים להורים הנכונים.
     2. הולכים ללמוד את המקצוע הנכון.
     3. מתחתנים עם האדם הנכון.
     4. עושים מכה בבורסה.
     5. סוגרים פינות ע”י הפיכה לנכד הכי חביב על סבתא שתעביר לך כספים בעודה בחיים.

     אלטרנטיבה – זכייה בלוטו.

     בהצלחה!

   • פוסט מעולה. מסכים כמעט עם כל מילה. כל מי שלמד אי פעם פיננסים וכלכלה ברמה של מנהל עסקים (MBA) כמוני, יבין זאת היטב. תאוריית השוק היעיל התפתחה בשיקגו בשנות ה-60 של המאה הקודמת. בגדול התאוריה נכונה, אבל יחד עם זאת ישנן בהחלט תקופות של אנומליה בשווקים (למעלה ולמטה), כיוון שהשוק זה (בין היתר) סך כל הפסיכולוגיה של ההמונים, וכאשר רגשות מעורבים, הרבה פעמים אין היגיון. יש אנשים שהם סוחרים (לא סוחרי יום) , אבל עשו הרבה כסף מהאנומליות (כמו וורן באפט, פיטר לינץ׳, ביל גרוס ועוד). יש עוד סוג סוחרים שמחכה למה שניקרא ״ברבור שחור״ שזה ״משהו שעדיין לא קרה״, כלומר מאורע מכונן (כמו התרסקות הבורסות ב-1929 או ב-2008), והם עושים ׳קופה׳ אז, בעזרת ניגזרים. אחד מהם זה נסים ניקולס טאלב (שגם כתב את הספר ״ברבור שחור״).
    יש לציין שיש סוחרים שעשו המון כסף (ואולי פרשו בשיא), אבל עשו זאת כתוצאה ממזל ולא מכישורים – אבל רובם לא שרדו. יש לעומת זאת כאלה שנפלו למרות שהחליטו החלטות נכונות בגלל מזל רע וחוסר אורך רוח לעיתים (של מנהליהם בעיקר). אם מישהו יודע מה שהוא עושה, יש לו סיכוי להרויח יפה בשוק ההון (הדגש על ׳סיכוי׳), אבל גם כאן, כמו בחיים, צריך טיפת מזל, כי שכל לא תמיד מספיק.
    הדרך הבטוחה להרויח משוק ההון היא הדרך העקלקלה (כמו הקורסים לניתוח טכני ושאר הלוקשים שמוכרים לכם). הנה דרך לרמות בצורה ׳אלגנטית׳. אם קיבלתם אימייל מחברה ב-1 לינואר שאומרת : ״השוק יעלה החודש״ (והוא עלה), ובפברואר שלחו לכם: ״השוק יירד״ (והוא אכן ירד), וכך המשיכו לנבא עליות וירידות עד יוני או יולי, ואז שלחו לכם הצעה להשקיע עימם, לא תשקיעו? (מה הסיכוי שמישהו יצדק ללא תבונה 6, פעמים רצוף בכיוון השוק החודשי?)
    ובכן, מה שהחברה עשתה זה לקחת אימייל של מליון איש ולחצי מליון שלחה ״השוק יעלה בינואר״ ולחצי השני ״השוק ירד בינואר״, וכך המשיכה עם מחצית האנשים שקיבלו ״תחזית נכונה״. אחרי 6 סיבובים נותרו 30,000 איש שכל התחזיות שלהם היו נכונות ואלה השקיעו 100 אלף דולר כ״א עם החברה (דמי ניהול 3%) – כך עשתה החברה 3 מליון דולר ברמאות.

 21. רוני, להמשיך את הכיוון שלך :
  א. לו האנליסטים היו סורקים ומנתחים מניות בצורה אובייקטיבית השוק היה באמת יעיל. אבל הם לא והוא לא.
  דוגמא טובה – בנק גדול בשם וולס פארגו. ניתחו אותו מכל הכיוונים ורובם פיספסו אותו לגמרי. אבל זו רק דוגמא.

  ב. הסולידית מתמקדת בחסכון, אקסל פשוט ותראה שיותר כדאי להתמקד בתשואה. גם בתוצאה הסופית וגם במרווח הנשימה לאורך כל הדרך.

  ג. אם באפט יודע מה הוא עושה אז למה שלא תקנה פשוט מניות של החברת השקעות שלו ?

  ד. תאוריות שוק יעיל ותאוריות כלכליות של סיכון כפועל יוצא של תנודתיות הן הלחם של משקיעי הערך.
  גם באפט וגם גראהם שהעבירו קורסים בקולומביה בסקיוריטי אנליסיס פתחו את הרצאתם הראשונה בבקשה מהסטודנטים שלהם לשכוח כל מה שהם למדו בכלכלה ע”מ להצליח בשוק ההון.

  כל זה וויכוח ישן נושן ,מצידי הוא רק נועד לדגדג לכמה אנשים את המחשבה. הוא לא נועד לשנות והוא לא ישנה.
  השוק בגדול יעיל, אך מאד מוגבל ביעילותו ולכן מוכה לאורך כל כך הרבה שנים בצורה כל כך גורפת ,נוק אאוט טוטאלי שלא משתמע לשני פנים.תאוריית השוק היעיל במובן הצר שלה היא תאוריה לא נכונה שמתוחזקת ע”י כלכלנים ומתמטיקאים חכמים שיודעים להרצות אבל שלא יודעים להשקיע.

 22. דורין עובדה שיש הרבה משקיעי ערך שכן מצליחים להכות את השוק. אני לא חושב שאני באפט או פיטר לינץ אבל אני גם לא מנהל עשרות מיליארדים. כאשר מנהלים סכומים קטנים הרבה יותר קל להכות את השוק לאורך זמן. באפט דיבר על זה בזמנו שאם הוא היה מנהל עשרה מיליון דולר הוא היה משיג תשואה של מעל 50 אחוז!!! בשנה. אני ממש רחוק מלהיות באפט ולכן אסתפק ב15 אחוז בשנה.
  את האמת אפילו אם בשנים הבאות אני אשיג תשואה נמוכה יותר מהמדד היה שווה להיות משקיע ערך שכן ב4 שנים האחרונות כמעט שילשתי את ההון שלי בזמן שs&p עלה בערך ב85 אחוז בשנים הללו והמדדים בארץ הרבה פחות.

  • מרק ש.
   היו לך 4 שנות מזל ותו לא. אין כאן אף כותב שהיכה את השוק במשך 20 או אפילו 10 שנים (וגם לא יהיה). כל החוכמולוגים כאן אינם מספיק מנוסים בשוק ההון, ו/או בעלי מזל של מתחילים שהגיע לשוק בנקודת שפל. כל מי שמתרברב שהוא מכה את השוק ב 4, 5 או 6 שנים אחרונות, שיצניע לכת, כי הפסדיו עוד יגיעו (במיוחד אם הוא משחק על טווח קצר).
   ניראה לי שחלקכם לא הבנתם את הפוסט כלל. הניתוח הטכני מתמקד בהשקעות לטווחים קצרים ולמיקסום רווחים. מי שקונה מניות ערך ונעזר בניתוח טכני ומחזיקם זמן רב, זה כמו לומר שב- 8 שקלים וזוג נעליים אפשר לקנות ליטר דלק (זוג הנעליים כאן נימשל לניתוח הטכני אם לא הבנתם) בקיצור מה שדורין טוענת, ובצדק רב, זה שקודם כל אם הינכם משקיעים שרוצים להרוויח, תתרחקו מניתוח טכני (זה כמו כוסות רוח למת). אם אתם בכל זאת רוצים להשתעשע בניתוח טכני כדי לספק ׳ריגושים׳ ו/או להוכיח לעצמכם כמה אתם חכמים, תעשו זאת על אחריותכם בלבד. 2% מכם אפילו יצליח להתעשר מזה וזה סיכוי עדיף מאשר הלוטו.

   כל מי שמדבר על חיפוש תשואה, להווי ידוע שהסיכון גדל ככל שהתשואה המבוקשת גדלה, ולכל אחד יש את תאבון הסיכון שלו שילווה בתאבון התשואה, או כמו שאומרים באמריקה: Don’t do the crime if you can’t do the time (יוצא יותר חריז מ ׳אל תבצע פשע אם אינך מסוגל לשבת בכלא)

   אף משקיע, מנהל קרן ו/או ברוקר, גם אם שמו הוא באפט, לא יבטיח להם תשואה. לא יבטיח לכם אפילו להרויח, והשורה התחתונה של כל משקיע בשביל אחרים: ״תשואות העבר אינן מבטיחות כלום לגבי תשואות עתידיות״
   שיהיה לכולכם בהצלחה, או לפחות לרובכם (הרי מישהו צריך להפסיד כדי שתרוויחו) – זה אגב לא נכון לטווח ארוך, כי כלכלת העולם עדיין גדלה, כך שלאורך זמן ולרוחב הגלובוס, בכל זאת זה לא משחק סכום אפס.

 23. המהנדס

  טוב ויפה, מסכים עם כל מילה חוץ מ”תיאוריית השוק היעיל”

  השוק איננו יעיל, אחרת משקיעי ערך (כמוני) לא היו מכים את המדדים. אם כולם יודעים את מה שאני יודע (ואני בסה”כ קורא דו”חות ציבוריים וכתבות שמתפרסמות בעיתונות) לא הייתי מוצא פערי תמחור במניות מסוימות, ולא הייתי מצליח לקנות אותן בזול ולמכור אותן אחרי ששאר הציבור הבין את מה שאני הבנתי והמחיר עלה. מכיוון שהזמן שלוקח למניה להגיע למחיר שאני חושב שהיא שווה אחרי שקניתי אותה נמדד בד”כ בחודשים (לפעמים שבועות ולפעמים שנים), אני טוען שהשוק מאוד לא יעיל. בעיקר בחברות קטנות / לא מוכרות / עם סנטימנט שלילי.
  בטווח הזמן הארוך השוק מתכנס בסוף למשהו דמוי “שוק יעיל”.
  הדבר הכי קרוב להתנהגות של “שוק” שמלמדים בתואר ראשון בכלכלה הוא שוק הכרמל, וגם זה בעירבון מוגבל.
  הבעיה העיקרית עם לימודי כלכלה (לפחות לתואר ראשון) היא שהם מנסים למדל מערכת כאוטית (כמו שהסברת יפה – מאות מיליוני אנשים, שהתנהגותם לא ניתנת לחיזוי) בעזרת מודלים לינאריים. פלא שהם תמיד מפספסים?
  אולי השתחררת מההכרח לעבוד כשכירה, אבל טרם השתחררת מהמודלים שהלעיטו אותך בהם בלימודי התואר הראשון.
  תנודתיות היא לא סיכון.
  פיזור הוא לא ביטוח.
  כלכלה היא לא מערכת לינארית.

  אני כבר מצפה בקוצר רוח לפוסט הבא.

 24. בתור מבינה ידועה בהשקעות, להלן תרומתי הצנועה לקוראים –
  מדד הסרג’יו צונח ונוגח את הרעף האדום בגבול התחתון של קו המשווה בין זה לבין זהו זה. בתום זומבליטה מנוחשת סבילה יש מגמה ניכרת של שיתוף ממטרות בזן חדש של זיתים מהסוג המנומר. קרי – זית גדול. בהתאם לכך ניתן לשער שזה יוביל לעוד הרבה תנודות בשטח ההפקר שבין צוואר הג’ירפה לצלעות הפרפר בהערכה זהירה על ההבנה הזעירה. לסיכום – זה מה שצפינו מראש.
  ושמישהו ינסה להוכיח שאני טועה.

 25. Don’t try to outsmart the investor herd.

  “Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.” ~ George Carlin

 26. אוי ואבוי…

 27. מוטי רודשטיין

  הפוסט העלה נקודה שמעניינת אותי מאד בשנים האחרונות, והיא הנוכלות המדעית, (יותר נכון לומר, השימוש שנוכלים עושים בז’רגון המדעי).
  בילדותי, העולם היה מפחיד אבל פשוט (תודה אמא ואבא, תודה גם לך הוליווד). כמו אינשטיין, חשבתי שכל טענה היא או נכונה או שגויה.
  באוניברסיטה התוודעתי לאופציה שלישית, והיא אי-הוודאות, או יותר נכון, היעדר היכולת למדוד. בתחילה חשבתי שמדובר בקוריוז, בהתחמקות, מן תשובה מתחכמת של התורה הקוונטית. אך אז ירד לי האסימון והבנתי שלא רק שאי-הידיעה היא תשובה לגיטימית, היא המצב הבסיסי של כל אדם בכל רגע נתון. לעולם לא נוכל למדוד את העולם סביבנו ברזולוציה ודיוק מספיקים כדי לחזות את העתיד. כלומר, מבחינה פיזיקלית, יש יותר מדי אטומים וכל אחד ואחד מהאטומים הקטנים הללו משפיע! יותר מזה, המדענים טרם מצאו פתרונות מדויקים לבעיות שכוללות יותר משלושה גופים! (כן, שמעתם נכון! תנו לפיזיקאי שאלה על ארבעה אטומים במרחב והוא לא ידע לאמר איפה הם יהיו בעוד שניה.)
  מצב ביש, אך חשבתי שבזה זה נגמר.
  אז זהו שלא.
  ישנו גורם נוסף שמקשה עלינו את החיים: הטעיה מדעית.
  אני לא מדבר על מדענים שטועים בתום לב. אני מדבר על מדענים שמשקרים, או שקרנים שמתחזים למדענים.
  החל משטויות שקופות כמו “רפואה קוונטית”, ועד תורות מבוססות כמו “שומן = כולסטרול = מחלות לב”. הציבור מופגז במידע כוזב עטוף במונחים מדעיים. כסות מדעית שמשכנעת לא רק את התמים, אלא גם את הסקפטי שאיתרע מזלו לא להיות מומחה בתחום הספציפי. והרי, רב בני האדם כיום מומחים רק בתחום אחד, מקסימום שניים.
  הנוכלים של היום יודעים לנצל את חוסר המומחיות הזו.
  בכל מקום שהפסקנו לחקור, התחלנו להאמין. ונוכלים אוהבים מאמינים.
  המציאות יותר מדי מורכבת, במיוחד בתחומים שכוללים מערכות מרובות אטומים (כמו בני אדם): רפואה, כלכלה, ופסיכולוגיה. שם היכולת לחזות את העתיד באמצעות חוק מתמטי היא אפסית.
  בתחומים אלו שורצים הנוכלים, ומבטיחים ודאות לכל מי שמוכן להאמין, תוך גריפת רווחים בצורת דמי-ניהול, ותרופות פלא.

 28. כמובן אתה צודק, אבל רק כעת הנושא מתחיל לעשות רעש ציבורי רחב ודרישה לשינוי – הקמת פלטפורמות מסחר שיש בהן “באמפים” מובנים כדי לעכב את מהירות התגובה ולייצר איזון בין הסוחרים השונים, רשות ניירות ערך האמריקאית התחילה לבחון את הנושא ולהטיל ספק בחוקיות שלו, רק בסוף השבוע האחרון כמה ברוקרים הגישו תביעה נגד בורסת שיקגו וההערכות הן שזו רק הסנונית הראשונה שמבשרת גל תביעות…

 29. הכוונה בהודעה הייתה לHFT כמובן

 30. מנתח טכני

  אוסף של שטויות ממי שלא מבין ניתוח טכני בשיט שלא לדבר על מסחר בניירות ערך

  קודם כל ניתוח טכני לא חוזה את העתיד אלא מתאר נקודה נתונה בהווה על סמך נתוני עבר ומכך ניתן להסיק לגבי הסתברויות של עליה/ירידה לטווחי זמן שונים על סמך מידע סטטיסטי של תבניות דומות בעבר מאינספור גרפים ויש כמה מחקרים כאלה שכנראה לא נתקלת בהם כי הם עולים כסף ולא מעט

  ביום שתדעו להפעיל תוכנה שעולה 10 אלף דולר במינימום שמאתרת תבניות שחוזרות על עצמן בגרף של נייר ספציפי (לכל מניה יש תבניות אחרות שעובדות) עם הסתברויות תבינו מה זה ניתוח טכני אמיתי

  ניתוח טכני עובד באחוזים גבוהים מאוד הרבה הרבה יותר מאקראיות יותר לכוון 70% , גם לטווחי זמן ארוכים של שנים (לא של עשרות שנים) מחקרים של טמבלים שגם הם לא מבינים כלום בטכני שווים כקליפת השום

  חשבון של סוחר טכני (רק מעטים כאלה) מצליח מראה רווחים של עשרות ולפעמים מאות אלפים ביום לא בשנה…

  פשוט צריך לדעת איך לנתח נכון (לא מה שיש בספונסר וגם לא בשאר האתרים החינמיים) ולהתאים אסטרטגיה (תוך שימוש באופציות כמובן) למה שהניתוח הטכני אומר

  • אז הטיעון הוא שניתוח טכני לא חוזה את העתיד , אלא רק מסייע לקבל החלטות לגבי העתיד.
   האם אינך מזהה את הסתירה?

   בדומה לקנאים דתיים, חסידי הניתוח הטכני לא יכולים להוכיח שהאסטרטגיה באמת עובדת, ומסרבים להאמין לאלה שטוענים שהיא לא עובדת גם אחרי שמתרחשים “אסונות”.

   • מנתח טכני

    אין שום סתירה ובהחלט ניתן להוכיח שניתוח טכני גם הפשוט ביותר עובד ומכה את המדדים לאורך זמן מי שמוכן להספק רק בלהכות את המדדים צריך לקנות את המדד כשמדד ה S&P חוצה מעלה ממוצע נע פשוט ל 252 יום ולמכור אותו כשהוא חוצה אותו מטה , אין שורט והאסטרטגיה המטופשת הו מכה את המדד בגדול גם 50 שנה אחורה , הממוצע הטוב ביותר שיש להשתמש בו הוא אגב ל 14 יום אבל אז יש המון עמלות וריבוי פעולות סרק , גם אסטרטגיה מטופשת של קנית המדד בראשית נובמבר ומכירה שלו בראשית מאי לאורך שנים מכה את המדד לאורך שנים ומצליחה “לפספס” את רוב ההתרסקויות בשווקים

    מעבר לכך כולם ללא יוצא מן הכלל משתמשים בכלים שנותנים הסתברויות לתרחישים עתידיים כל הזמן

    האבולוציה הפכה אותנו ליעילים מאוד בזה , אנחנו עושים את זה כל הזמן מבלי להרגיש בכל תחום של החיים …תחשבי על אדם שחי לפני 200 אלף שנה ונתקל ביער בדוב מה הוא עושה ולמה ? האבולוציה לימדה אותנו (משפט בעייתי בפני עצמו אבל זה הקירוב הכי טוב שמצאתי בשלוף) שהדרך הטובה ביותר לברוח מדוב היא לטפס על העץ הקרוב וזה מה שהאדם יעשה גם אם לא ראה דוב מימיו כי זה טבוע בגנים שלו הוא באופן אוטומטי מנתח את המצב בשברירי שניה ופועל כי רצים לו בראש כמה תרחישי פעולה והוא בוחר בזה בעל ההסתברות הגבוהה ביותר להציל אותו על סמך ניסיון עבר שהוא בכלל לא שלו אלא זיכרון קולקטיבי

    אותו דבר עם מזונות מסריחים גם תינוק בן חצי שנה ירתע ממזון מבאיש למה ? אולי הוא טעים (יש הרבה מזונות מסריחים שהטעם שלהם טעים) …הסיבה היא שסירחון של מזון מקושר באופן אוטומטי למזון מקולקל וזה טבוע אצלנו בגנים

    תחשבי על מקבלי החלטות בעת מלחמה למשל, למה מלמדים בבתי ספר צבאיים קרבות שנערכו לפני אלפי שנים ? כי הנחת העבודה היא שאנשים (היום זה כבר מחשבים כמובן) יזכרו דוגמאות למצבים שונים ולתגובה שבעבר הניבה תוצאה לטובתם וידעו ליישם אותה שוב

    זה לא אומר שהיא תפעל זה אומר שיש הסתברות גדולה יותר שכן מאשר תגובות פוטנציאליות אחרות, אותו דבר בדיוק ניתוח טכני של מניות

    כל גרף של מניה או מדד מורכב מפעולות קניה ומכירה של אנשים מי שמנתח את הגרף מנתח את פסיכולוגית ההמון (והגופים המוסדיים שההמון מפקיד או מושך מהם כסף ) ולמען האמת ניתן לדעת כיצד רוב האנשים יגיבו למצב מסוים בהסתברות גבוהה מאוד יש תחומים שלמים שמתמקדים בזה ע”ע NLP

    הניתוח הטכני שאת התייחסת אליו הוא הבסיס של הבסיס וגם הוא רב ערך אם יודעים להשתמש בו נכון , ואגב את מוזמנת לעיין בתוצאות הכספיות של ברק קפיטל (שמוחזקת עי חברה ציבורית של תשובה ולכן מפרסמת מספרים) כדי לראות כמה מרוויחה חברה שמבוססת על מסחר טכני (כי פונדמנטלי זה בטח לא )

    • אני לא יודע בקשר לשאר הנתונים אבל הסיפור של ממוצע נע 252 יום על המדד , לתקופה של אפילו 50 שנה אחור זה פשוט שטות מוחלטת וכל אחד עם מיומניות בסיסיות באקסל מוזמן לבדוק

     זה כן נכון לעשור וקצת האחרונים בהם התפוצצו שתי בועות והתונדתיות בשווקים הייתה רבה

    • היי מנתח טכני, אשמח להתייעץ איתך בפרטי

 31. ובכן….
  מאחר וביצעתם כאן לינץ’ מתוזמן ומאורגן בכלי המשמש אינספור סוחרים על פני הגלובוס , ואת חלקם בהצלחה מרובה דווקא, הרי שמן הראוי לתת כמה מילים כנגד כיוון הרוח, כך נראה לי….

  מאחר והבאת מובאה מתוך אתר ספונסר, אלך לי לשם ואביא משם בלוג שעלה שם לפני שנים ספורות…
  יש לציין כי הכותב אינו מנתח טכני ואינו פועל על פי השיטה המסורתית הנהוגה…

  http://www.sponser.co.il/Blogs/BlogsPost.aspx?BlogId=114

  • לטכנאי יש סיכוי של 50/50 “לפגוע” בתחזית שלו. הנייר עשוי לעלות או לרדת בכל רגע נתון. אם התחזית מתבררת כנכונה, הרי שהדבר נובע מיכולות הניתוח הפנומנליות שלו. אם התחזית מתבררת כשגויה, הרי שקל לתרץ אותה כטעות בניתוח הגרף, שבדיעבד מתגלה באופן מיידי. “אוי, זו בעצם לא הייתה תבנית ‘ראש וכתפיים’! עכשיו אני רואה שקו הצוואר בעצם לא נשבר כלפי מטה בירידה הראשונה של הכתף הימנית.”

   • אין כלי הניתוח הטכני בא לנפק “תחזית”… זו השגיאה העיקרית שבה משתמשים ביחס לכלי הזה…
    הכלי בא לתת הסתברות סטטיסטית של סיכויים לתנועה בכיוון מסויים, ומגדיר את גבולות יכולת ניהול הטרייד, כלומר מדובר בכלי לניהול סיכונים, ע”י חיתוך הפסד כשהוא קטן , ולקיחת רווח כל עוד הוא קיים…
    בכלל לא משנה מהי השיטה, אגב, באותה מידה את יכולה לקבוע כל מספר שרירותי בו תיכנסי ומספר שרירותי בו תצאי, כל עוד תשמרי על הכללים אותם את עצמך קבעת, ניהלת את הסיכון, וזו כל המטרה…

 32. מי שמייחס לניתוח הטכני סגולות של ניבוי העתיד לא מבין את תכליתו של הכלי הזה במסחר בשוק ההון.
  א. ניתוח טכני טוב ויעיל רק ואך ורק למסחר קצר טווח.
  ב. ברכישת מניות כשהשקעה השיטה הטובה ביותר היא לבחון פונדומנטלית את מצב החברה ו”לשבת” במניה זמן ארוך ככל האפשר כדי לייצר ערך ולהנות מדיוידנדים.
  ג. ניתוח טכני לצורך מסחר הוא כלי אך ורק לניהול סיכונים ולהגדרה של הסוחר לעצמו כמה הוא מוכן להפסיד בכל טרייד. שוק ההון מעצם מהותו מעביר סיכון מאחד לאחר, כלומר ברגע שנכנסת לטרייד הועבר אליך סיכון ואתה צריך לנהל אותו, ניהול הסיכון מתבצע בכך שהסוחר מגדיר לעצמו כמה הוא מוכן להפסיד, יותר חשוב מכמה הוא רוצה להרויח.
  זו תגובתי על רגל אחת.

 33. אני מוצא שגם במקרה הזה עדיף להיות חכם מאשר צודק.
  אם שישים אחוז מהאנשים יפסיקו את הקריירות שלהם של חפירת בורות ומילואם מחדש ועשרים אחוז יפסיקו את הקריירות של חפירת בורות ואי מילואם מחדש התוצאה תהיה שהם יסתובבו לי בין הרגליים כל היום ולא יהיה פה שקט. השגרה היומית תראה כמו ימי חול המועד הנוכחיים – הצילו!
  אז לא צריך להפריע למי שרוצה לעבוד או לסחור יומית בבורסה. אישית אני לא רואה איך אני מפסיד מזה.

 34. בשעתו האמנתי שניתוח טכני, הינו מכשיר מדעי למטרת קניה ומכירה בבורסה, כאשר התעמקתי יותר, הבנתי שזה למעשה מכשיר הדומה לרולטה, כאשר הסבירות שמישהו יזכה שואף לאפס והסבירות שמישהו יפסיד שואף ל- 100 אחוז.
  ולכן בשמחה הסרתי את הענין שהיה לי בזה בעבר.

  • מנתח טכני

   בדיוק מכבשים כמוך סוחרים טכניים מרוויחים כי זה משחק סכום אפס

   הכבשים אכן מתמעטות לאחרונה בשוק המקומי אבל בארה”ב יש מספיק לכולם

   וגם את הרולטה אפשר לנצח למרות שההסתברות היא לרעתך ב 5% לטובת הקזינו – יותר מכל משחק הימורים אחר , בפוקר/וידאו פוקר אגב לקזינו אין כמעט יתרון ולכן הוא כל כך פופולרי

   בכל מקרה הסבירות שמישהו יזכה לא שואפת לאפס אלא ל 100 מכיוון שזה משחק סכום אפס תמיד הכסף עובר מצד אחד לצד אחר , המישהו שמנצח ברולטה זה בדרך הכלל הקזינו אז תלמד להיות הקזינו

 35. מנתח טכני, טעות קטנה.
  הקאזינו זה החבר בורסה שאתה משלם לו עמלות היות ואתה מתכנס ל50% מהפעמים שאתה פוגע ו50% מהפעמים שאתה טועה, הוא זה שכל הזמן מרוויח מהמשחקים שלך.

  אתה מרגיש עם אבל הולך בלי, כדאי להתעורר.

 36. למען האמת אינני מבין מדוע כולם מעריצים את וורן באפט.
  הוא פשוט מהמר שהצליח בקזינו.
  מה בדיוק הצלחה פה? זה מזל ולא שכל.

  • יוני, יש מצב שגם מזל שיחק לו. אבל הוא מחבר’ה הבודדים שקיבלו A+ בקורס של בנגמין גראהם. אם השם הזה זר לך ז ברור לי למה אתה חושב שבאפט הוא מהמר.

 37. מנתח טכני

  מיכה כדאי שאתה תתעורר כי אני לא רק מרגיש עם אלא יכול לגבות את זה בנכסים ונראה לי שיותר מכל מי שכותב פה והרוב ממקורות עצמיים, ולא אני לא פנסיונר למרות שיכולתי להיות כזה מזמן ואני לא רחוק מהגיל של כותבת הבלוג…אני גם לא שכיר

  בכל מקרה הקזינו זה לא הבורסה ויש לך טעות – הבורסה היא רק מגרש המשחקים, כשאתה מהמר בקזינו אתה מהמר נגד הקזינו/נגד הבית , כשאתה מבצע פעולת קניה או מכירה של נייר אתה לא מהמר נגד הבורסה …תחשוב מי ניצב מולך ואיך אתה מציב את עצמך במקומו

  ואגב גם להחזיק בחבר בורסה זה לא כזה קשה יש מספיק חברות ציבוריות שיש להן חבר בורסה, יש אפילו את בנק ירושלים שיש לו את חברה הבורסה שלו ואת זה שהוא קנה מכלל פיננסים מה שנקרא שניים במחיר אחד

  • תראה, במילים כולם טובים.
   בפועל אני לא מאמין לאף מילה שלך. פקה פקה אחד גדול.

   אין לא היתה ולא תהיה לך היכולת לעשות כסף מגרפים כמו שאין לאף אחד אחר.
   האקראיות היא היחידה שמכתיבה את השער בטווח המיידי.
   אתה תצדק 50 אחוז מהפעמים ותטעה 50 אחוז מהפעמים

   100% מהפעמים אתה תשלם עמלה ו100 אחוז מהפעמים אתה תשב מול המסך ותכתוב מעשיו.

   בהצלחה בכל מקרה, אתה תזדקק לה.

   • מיכה, הנה תרומתו של ג’ורג’ קרלין לבעיה שלך ולבעיית הניתוח הטכני.
    “If you can’t beat them, arrange to have them beaten”

   • מנתח טכני

    טוב זה די קל להוכיח לך שאתה טועה אבל זה ידרוש מוכנות לקצת עבודה מצדך וכמה גרושים

    כנס לאתר priceoptionlab.com תוריד את הדמו (הוא עולה 10 דולר) ותלמד להפעיל את התוכנה (צריך גישה למחשבים והבנה בסטטיסטיקה ברמה אקדמית בסיסית)

    אחרי שתבין איך עובדים איתה תנסה לפתוח פוזיציות על הנייר ולנהל אותן לפי שיטת המסחר המומלצת ע”י מי שכתב את התוכנה

    צריך לפתוח לפחות 10 פוזיציות כדי לקבל תוצאות משקפות , אל תפתח יותר מפוזיציה אחת במקביל , בשורה התחתונה אתה אמור לראות רווח

    נשמח אם תעדכן על הטריידים בזמן אמת סימבול ושערי פתיחה וסגירה בפועל

    ולא אני לא עובד עם התוכנה הזו ואין לי שום קשר אליה או אל יוצריה שיטת המסחר שלי שונה לחלוטין והיא מבוססת על טווח מסחר הרבה יותר ארוך של כמה חודשים ועל פוזיציות שמורכבות מכמה מכשירים פיננסיים במקביל וגם על ניתוח פונדמנטלי כי אני לא סוחר בזבל

    • תראה מנתח טכני אתה מאד מקל עלי למרות שקשה להתווכח עם עסקי אוויר וטענות ריקות מעצם היותם.
     לו היתה תוכנה שעובדת בבורסה, כנראה שהיא לא היתה נמכרת לקהל הרחב לא ב10 דולר וגם לא ב10 מיליון דולר.
     – כי המפתחים שלה היו מתעשרים מאד מהר מהשימוש בה ולא היה להם צורך למכור אותה.
     – כי מהר מאד היא היתה הופכת ללא רלוונטית. (משחק מוכרים קונים , זוכר?)

     זו גם הסיבה שחברות אלגוטריידינג חוסמות עובדים בחוזים דרקוניים ואין שום סיכוי שמידע יזלוג החוצה.

     אין טעם להמשיך, למרות המשך המשפטים שלך אחרי כן אני לא מתכוון להמשיך להגיב – i rest my case.

     בכל אופן באמת שיהיה לך בהצלחה מכל הלב ושתצליח להתעשר ממסחר טכני.

 38. יש בכל הטקסט השנון הזה טעות אחת קריטית:
  השוק זה לא ישות בפני עצמה, ומחירי המניות לא נקבעים באופן ראנדומלי אלא הם המחירים שכלל השחקנים מוכנים לשלם ברגע נתון. זה לא רלוונטי אם אני מאמין ברצועות בולינג’ר או ברמות התנגדות, כל עוד יש מספיק שחקנים שמאמינים בהם ויפעלו באופן מסויים על פיהם יש לזה איזשהו משמעוץ וזה יכול להשפיע על מחירי הנכסים בשוק.

 39. מנתח טכני

  מיכה אתה לא מבין אני כבר עשיתי את שלי יש לי מספיק גם לי וגם למשפחה טפו טפו

  אני כמעט ולא סוחר כבר כמה שנים כי אני לא צריך אני לא מיליונר אבל זה מיליון זה סתם מספר

  אם יש לך מספיק כסף לשמור על רמת חיים שאתה מבסוט ממנה זה כל מה שצריך

  אני כבר שנתיים עובד על דוקטורט בתחום שולי שלא קשור לשום דבר פרקטי כי זה מה שמעניין אותי כרגע

  הסיבה שאני כותב כאן היא לא לשכנע אף אחד ממכם לסחור בניירות ערך אני לא מרוויח מזה כלום

  מצדי תמשיכו לעבוד כשכירים כל ימי חייכם ולחשוב שזה כל מה שיש…

  פשוט מפריע לי אוסף השקרים שמלעיטים בו את הציבור כאילו אי אפשר להרוויח ממסחר טכני בניירות ערך כי אפשר ועוד איך זו פשוט נחלתם של מתי מעט כמו רוב מה שקשור לכסף גדול….

  אני יכול לרמוז לך איך אני מייצר כסף …אם אתה רוצה לקנות מניה מאיזו סיבה שלא תהיה טכנית פונדמנטלית – היית מוכן לקבל כסף כדי לקנות אותה 10% או 20% מתחת למחיר הנוכחי ? אני מניח שהתשובה חיובית

  אז למה אתה לוקח את הכסף הזה ? אני כן…

  • לגבי ה4 שורות האחרונות שלך, למכור בחסר מעבר לזה שזה כלי מסוכן לא פחות מהמינופים על התנודות שכבר הזכרת , זה בטח לא המצאת המאה.
   מתשובותיך זה כבר דיי ברור שאתה מבלשט למוות.

   אם זו הדרך שלך לייצר כסף, אפילו ההצלחה שאיחלתי לך פעמיים לא תעזור.

   שמור כסף לאוהל עם רשת יתושים שיהיה איפה לגור מבלי להעקץ כשהבטחונות ימחקו.

 40. על פי ויקפדיה ויליאם דלברט גאן היה אחד הסוחרים הטכניים הגדולים.. אני מציע לקרוא את סיפור החיים שלו.. האמת מזכיר קצת את ל.רון האברד

  http://www.readtheticker.com/Pages/IndLibrary.aspx?65tf=1251_william-gann-life-story

  • סיפור חייו מעניין כקליפת השום, לא ראיתי תשואות מול השוק לאורך שנים אלא מלל ועוד מלל וקישקושי גרפים מטופשים.

   עוד ספרן לסטימצקי של אז.
   הדבר שהכי כואב עליו זה העצים שנגדעו בשביל הטמטום הזה.

   • מיכה תגיד לי מה נסגר איתך בן אדם, אתה חושב לפני שאתה יורה, קח דקה לחשוב לפני שאתה מגיב, יותר טוב קרא איזה דוח שנתי על הדרך. בכל מקרה אם היית משקיע כמה דקות בלעבור הקישור שהבאתי, היית מגלה שהוא מחזק את מה שאתה אומר.

    בכל מקרה ויליאם דלברט גאן היה יותר פנטזיונר מוצלח מאשר סוחר מוצלח, הוא האמין שאסטרולוגיה היא דרך טובה לחזות את תנועות שוק המניות, כתב ספר על מדע בדיוני, אהב לטוס, והאמין שמידע סודי שיעזור לו בהשקעות קיים בפירמידות של אמריקה[סיפור חיים שדי דומה ל ל.רון האברד מייסד כת הסיינטולוגיה]- למרות כל הבלבולי מוח שלו הוא אף פעם לא צבר הון משמעותי:

    זה הבחור שמוזכר בויקיפדיה העברית

    בויקיפדיה האנגלית מוזכרים עוד כמה חברה:

    3 עיתונאים ויליאם פיטר המילטון,ריצ’ארד ויקוף וצ’ארלס דאו ממציא מדד הדאו, שהתעסקו כנראה יותר בלמכור עיתונים מאשר בסחר של מניות.

    ראלף נלסון אליוט רואה חשבון, שהתחיל את קריירת ההשקעות שלו בגיל 60. לא ברור מה היו שיעורי ההצלחה שלו.

    וג’סי ליבמור שעשה מלא כסף בשוק המניות, אבל גם הפסיד את כולו.

    שורה תחתונה- הדג מסריח מהראש.

    • כן, like.
     אולי כדאי שדורין תיתן לו את הכתובת של החוג איקידו שיוציא קצת אגרסיות.

    • projectio

     🙂

     צודק. לא באמת קראתי את השרשור, חיפשתי תשואות וראיתי מלל גרפים ואסטרולוגיה.
     לגמרי איתך.

     ד”א יש משהו בטבע האנושי שאנשים נמשכים לתבניות וצורות חוזרות מאשר לשכל ישר ולהבנה אלמנטרית של דברים.
     תן להם חזרה חד פעמית והם יעשו מזה כלל , תן להם חזרה רב פעמית והם יהפכו את זה לתורה מגובה באגדות

     סליחה על התגובה המאורחת , התגובות פה התפוצצו לעץ רחב מדי.

 41. מיכה גמרת אותי.
  היופי בהשקעות ערך שלא צריך להיות חכם במיוחד למעשה גם ילד יכול להיות משקיע ערך ופשוט לעקוב אחרי המשקיעים הגדולים ויש גם בישראל כמה כאלו שהתשואה שלהם כבר שנות אור לפני המדדים!
  אני רואה המון דוגמאות של רווחים פנומנלים עוד מלפני המשבר הגדול של 2008 ועד היום ואין לי ספק שימשיכו להשיג תשואות עודפות על השוק.
  אני לא מבין איך אפשר לטעון שהשוק יעיל אם בשנות ה2000 חברות שהיו בהפסדים תומחרו בשווי של מילארדי דולרים? דורין תטען שלא היינו יכולים לדעת שהשוק ייפול? זה היה די ברור לבאפט ולמי שהבין שחברה לא יכולה להתנתק מהשווי שלה לאורך זמן. ככה שאין שום משקיע ערך שהשקיע בחברות מנופחות/מדדים בשנת 2000 או 2007 אלא רק אנשים סולידים שקנו מדדים והפסידו תשואה של עשר שנים משנת 2000!! לעומת אנשים שחיכו בסבלנות לרגע הנכון ואספו מניות בזול.
  בדיוק עדו מרוז כתב פוסט על השוק היעיל ואיך בבורסה בהונג קונג אותה מניה נסחרת בהפרש של 60 אחוז לעומת אותה המניה בבורסה בסין!?
  לא משנה כמה הוכחות חותכות יביאו זה כמו לנסות לשכנע מעריץ פנאטי של דת כלשהי שהוא טועה.
  אין לי ספק שהתיק של הסולידית[בראון] יעשה תשואה עלובה בעשור הקרוב וחבל על כל הקוראים האינטליגנטים שינסו לחקות אותו. דורין כותבת יפה אבל במקרה הזה היא טועה ומטעה!

  • פלוני,

   בדיוק לשם כך קיים מגנון איזון בתיק (כלומר מי שלא היה חזיר ואיזן לפי תכנון מקורי שלו- נעל רווחים, הייתי ב2008 בשוק אז אי לא מדבר באוויר). בנוסף – מי שמשתמש בשיטת המיצוע ומשקיע במדד סכום קבוע הרוויח בגדול.

   אני לא משקיע לפי בראון אך איך אתה יכול כבר עכשיו לקבוע שעבור משקיעים פאסיבים לפי פילוסופיית בראון התשואה תהיה עלובה בעשור הקרוב?

  • פלוני על איזה משקיעי ערך גדולים אתה מדבר, התשואה ההממוצעת של רוב משקיעי הערך הגדולים לרוב מתיישרת או קרובה לממוצע ההיסטורית של שוק המניות אחרי עמלות, ראה דונאלד יאקטמאן, מרטי ויטמן, ברוס ברקוביץ’.. לא סופרים את הכסף במדרגות, חכה שהשוק יתקן כלפי מטה ואז תבדוק את התשואה, והוא אכן יתקן כלפי מטה

   http://www.businessinsider.com/seth-klarman-truman-show-2014-3

   • *ממוצע היסטורי

   • פרוג’קטיו
    העמלות של משקיעי ערך הם זניחות נגיד 20-30 פעולות בשנה והגזמתי גם זה משמעותית פחות
    מחצי אחוז מהתיק.
    עידו מרוז עשה 43 אחוז 8 שנים ממוצע[ פי 16 על הכסף]
    ינון אריאלי 34 אחוז כבר 10 שנים כמעט פי 20 והבטא שלו לא יותר גבוהה מהשוק.
    אסף נתן המליץ על מניות כמו רמי לוי שעשתה פי 10 והייתה חלק משמועתי בתיק שלו!! ב4 שנים והייתה חלק נכבד מהתיק או עוד רעיונות[ והכל כתוב] של עשרות או מאות אחוזים.. הוא כותב מדהים בלוג מעולה שיש שם גם וויכוח מעניין באחד הפוסטים האם השוק יעיל או לא.. מומלץ. הקרן שלו כבר מעל 100 אחוז בשנתיים מאז שנפתחה!
    לירון מנור בקרן שלו עם 140 אחוז תשואה בשנתיים וחצי פחות או יותר.
    ואלו בארץ
    שים לב שהמשקיעים הגדולים כמו באפט ואחרים עשו את התשואה בעיקר בהתחלה וזה כי היום יש להם כל כך הרבה מילארדים לנהל שהם חייבים לקנות מניות גדולות שדי דומות להתנהגות של השוק הם לא יכולים להביס את השוק בנוקאאוט יותר אבל אני מאמין שימשיכו לנצח אותו שכל אחוז בודד מצטבר להמון כסף בריבית דריבית.

    איליה,
    גם שוק המניות בבועה כל המכפילים שהראו בועות חזרו ותמיד התוצאה הייתה זהה.
    הריבית הנמוכה יצרה בועה גם בשוק האג’ח
    הזהב הוא ספקולציה ואין שום מחקר שמראה נפילה בשוק המניות שווה זהב יותר גבוה ככה שאי אפשר לדעת. ו25 אחוז מזומן בלי קשר למצב השוק זה גם לא פחות מסוכן… הפסד תשואה אלטרנטיבית שהשוק זול זה אולי ההפסד הכי גדול.
    לקוות להמשך 10 אחוז תשואה שנתית של בראון יגרום לאכזבה רבה אצל הרבה משקיעים שיבחרו בדרך הזאת.

    • פלוני כאשר כתבתי עמלות התכוונתי לעמלות מסחר + דמי ניהול.

     “שים לב שהמשקיעים הגדולים כמו באפט ואחרים עשו את התשואה בעיקר בהתחלה וזה כי היום יש להם כל כך הרבה מילארדים לנהל שהם חייבים לקנות מניות גדולות שדי דומות להתנהגות של השוק הם לא יכולים להביס את השוק בנוקאאוט יותר”

     יפה אז באיזשהו מקום אתה מודה,שהשוק יעיל, אם השוק לא היה יעיל משקיעי הערך היו דורסים את השוק, אבל זה לא המצב.

     כדי לייצר את התשואות הגבוהות, משקיעי ערך הקטנים יותר, הולכים אל נישות של השוק, כמו סמול קאפ או מיקרו קאפ, רוכשים אופציות ועושים שורטים. בנישות האלו, באמת יש רמה גבוהה של חוסר יעילות, אבל הקצה לא מגדיר את הכלל . ובאופן כללי ולא בכל מקרה השוק הרחב הוא יעיל.

     כמו כן הליכה אל הקצה מגדילה את הסיכוי להימחק[מלכודות ערך] במיוחד אם אתה מרכז אחוז גבוה מהתיק.במניות בודדות.

     סיכוי-סיכון

     • דמי ניהול זניחים אם אתה מחקה משקיעים גדולים … משלם לאתר כמה מאות שקלים אולי. או קונה ברקשיר אם יש לך כסף. ויש הרבה שיטות גם בחינם. גם שיטות רובוטיות להביס את השוק! ברקשיר עדיין פתחה פער לא זניח על המדדים גם בשנים האחרונות ככה שגם עם הדמי ניהול עדיין יש ייתרון אבל אני מסכים שלא גדול. למשקיע הפרטי יש יתרון אדיר על ברקשיר או שאר המשקיעים הגדולים ובאפט אמר את זה גם שאם היה לו מיליון היה עושה 50 אחוז ממוצע[אולי קצת הגזים אבל מסכים עקרונית]… אני מסכים שהשוק יחסית יעיל בחברות הגדולות והשקעה במדדים עדיפה על קרנות נאמנות כושלות זה כן.
      אני ממש לא מסכים לגבי המניות הקטנות והבינונית. שורט יכול למחוק אותך בהחלט אבל אין סיבה להשתמש בו וגם אם כן בסיטואציות של חברות שאין שום סיכוי שיכפילו את עצמן ככה שלא תימחק, גם ככה אני לא בעד ומעט משקיעי ערך משתמשים בזה. אופציות נחשבות מסוכנות, לא חייבים להשתמש ואם כן באחוז מזערי מהתיק בטח לא ימחוק אותך. השקעה ב10 -20 חברות קטנות בינוניות על פי עקרונות של באפט או כל משקיע ערך אחר תביא לך תשואות חלומיות בלי יותר סיכון.
      הסיכוי יותר גבוה משמעותית אבל הסיכון אותו דבר ואתה בוחר את הסיכון! יש סיכוי הרבה יותר גדול שעסק יהפוך 20 מיליון רווח ל40 מיליון רווח מאשר מיליארד ל2 מיליארד הסיכוי לצמוח בחברות הקטנות הוא גדול משמעותית! צריך להבדיל בין חברות למניות אם נבחר חברות מצליחות עם דוחות פיננסים איתנים אין שום סיכוי להימחק! והתשואה לאורך זמן במניות הקטנות תנצח את הגדולות. התנודתיות יכולה להיות יותר גדולה אבל הסיכון לא קשור. יש המון מניות כחלק מהמדדים שהן מסוכנות הרבה יותר מהרבה מניות קטנות לגודל אין קשר לסיכון. מי שלא יכול להתמודד עם תנודתיות וזה בסדר שלא יצפה לתשואות גבוהות אבל הסיכון פה ממש לא יותר גבוה.

     • דרך אגב באתר aaii של השקעות פסיביות עם השקעה של דקה בשנה,
      95 אחוז מהשיטות ויש עשרות של שיטות ניצחו את המדדים שחלק גדול מהשיטות הביס את המדדים משמעותית לאורך יותר מעשור. גם קוף יכול לנצח את המדד או להרכיב מדד יותר מתוחכם עם חברות פחות מסוכנות שנסחרות יותר בזול וזה לוקח בדיוק דקה.
      יש הרבה אופציות עדיפות בהרבה מאשר השקעה במדד.

 42. כל מי שטוען שהשוק יעיל מומלץ לו להסתכל על חברה עם הטיקר cslt שהונפקה לאחרונה ולהסתכל על מכפיל המכירות שלה (כי רווח אין לה). יש כרגע כסף חם שרודף אחרי כל מה שזז וזה ייגמר בדיוק כפי שזה נגמר בכל הפעמים הקודמות. עוד דוגמאות ל”שוק יעיל”: כסף וזהב ב2011, מדד הביוטק בשנה האחרונה, מדד הניקיי בסוף שנות ה90, מדד שנחאי ב2008, ועוד ועוד בועות לאורך ההיסטוריה. שוק שמורכב מישויות לא רציונליות לא יכול להיות יעיל בהגדרה.

 43. מנתח טכני

  מיכה לא דיברתי על שורט והבטחונות לא יגמרו כי זה מניות שאני רוצה לקנות יש מבין ?

  כנראה שלא, אבל אם תמשיך להתחבא בפינה ולחשוב שככה תגיע רחוק אז לא יקרה או שכבר השלמת עם זה שתהיה בינוני במקרה הטוב כל ימי חייך ?

  אני לא אומר שאי אפשר להיכשל אבל לפחות תנסה להצליח, ככה לא תוכל להתחרט על מה שלא עשית כשכבר יהיה מאוחר מדי. ללא ספק יש לך ראש זה כבר יותר מרוב האנשים תשתמש בו

  ברק תיאורית השוק היעיל נופצה מזמן הספר של מלכיאל הוא היסטוריה עתיקה ולא רלוונטית

  זה ששוק בועתי לא אומר שצריך להתרחק ממנו אפשר להינות מהניפוח, הבועות לא מתנפצות ביום בד”כ ויש מספיק סימני אזהרה…גם בגרפים וגם אחרים , היום הפד עדיין מדפיס 55 מיליארד דולר בחודש והריבית עדיין אפס , אם האינפלציה תרים ראש תדע שזה הזמן לצאת כי הדרך היחידה להתמודד איתה תהיה צמצום מסיבי בהדפסות והעלאת ריבית וזה מה שמוריד שווקים

  • אם האינפלציה מרימה ראש … העלאת הריבית הנומינלית לא בהכרח תגן על כספי החוסכים.
   דווקא בטווח הארוך החברות הגדולות והרווחיות בבורסה יודעות להתגונן הכי טוב ממנה ולכן הן מקלט לא רע.

   וחוצמזה יכול להיות שבאמת הצלחת כלכלית עם שיטת הניתוח הטכני אך אתה שקול לזוכה לוטו המתהדר בכשריונותיו. הזהר מההיבריס.

  • תשמע,

   שיטות טכניות עובדות בינתיים (אני טיפלה מכיר את תחום האלגוטריידינג ובמה משתמשות חברות גדולות בתחום בארה”ב, יותר זה אני לא אוכל לפרט). יכול להיות שגם בתחומים אחרים (לא HFT) אפשר לעשות משהו עם ניתוח טכני.

   however, לרוב האנשים ניתוח טכני יגרום להפסד כספי (דרך הגב, גם השקעות ערך למשקיע שלא מחשב נכון את שווי החברה יגרמו להפסד, אך אם אותו משקיע הקשיב לגראהם והשקיע ב10-20 חברות גדולות, הסיכוי להפסד קטן). לדעתי חשיבות הפוסט הזה זה להבהיר לאנשים שרובם יעשירו את חברי הבורסה בשיטת ניתוח טכני. במיוחד שישנו מל פרסום בתחום זה (השקעות ערך לא מפרסמים כי לא יראו מזה עמלות).

   השקעה פאסיבית מתאימה לרוב הגדול של אנשים שלא רוצים להתעסק בתיק השקעות שלהם.

   ניתוח טכני יגרום לרוב האנשים להפסיד

   • איליה
    כל יתרון גם אם הוא טכני יכול להיות מתורגם לכסף.
    במקרה של אלגוטריידינג, קרבה פיזית וטרנזקציות במילישניה מיד אחרי הודעה כזו או אחרת הן יתרון טכני.

    אולם למשקיע מהשורה אין יתרון פרט לשכל ישר, חשיבה עצמאית וביקרותית והבנה שהשוק לא יעיל בטווח הקצר ומביא עמו הזדמנויות.
    סוחר שהוא בן אנוש שפועל על פי תאוריות גרפים הזויות משולבות באסטרולוגיה וכמות טחורים לשטח בהחלט יפסיד ככל שיסחור יותר. יגדיל את הסכומים ויתמנף – ימחק ויעבור לאוהל.

    פלוני
    אני חולק, משקיעי ערך (כמו שהוזכרו כבר לאורך הפוסט) הם אנשים חכמים מאד עם אופי מיוחד. לא לכולם יש אופי כזה,מצד שני גם לא נכון שמדובר ביחידי סגולה. מדובר במצרף מסויים והוא לא חייב להיות מובהק או קיצוני כדי להכות את השוק.
    בהמון מיקרים גם אנשים בעלי יכולת ואופי נכון מפספסים תשואה רק בגלל הצמדות לתאוריית השוק היעיל שמכרו להם כשהם קנו השכלה גבוהה.

    כדאי לזכור שלא לכולם זה מתאים והגישה הפאסיבית של גרהאם היא גישה נוחה שתניב תשואה ממוצעת והוגנת שרוב מנהלי הכספים בקרנות ובביטוחים לא מסוגלים לתת לאורך זמן גם לפני ניכוי דמי ניהול.

    • גם באלגוטריידר סופו של כל מחשב להפסיד תמיד יקום מחשב מהיר ממנו או בעל תוכנה מתקדמת ממנו שיגרום הפסדי עתק למחשב הישן

 44. ברק מדהים כל מילה בסלע… מניה מאוד מעניינת רק מהכיוון ההפוך.

 45. היי דורין,
  תודה על הפוסט המעניין והחשוב.

  דבר אחד אימא שלי שתהיה בריאה תמיד אומרת לי עד היום כשמדובר ברעיון שנראה לה מפוקפק- “אם זה באמת היה כל כך טוב, כולם היו עושים את זה”.
  ובכן, כמו שאת בעצמך אמרת- זו שיטה פופולרית והמון אנשים עושים את זה. אני לא בא להטיל ספק במה שאמרת אודות הסיכון, הקושי, התובענות, אבל כן מנסה לחשוב- יש הרבה אנשים שמשקיעים במניות בדרך הזו. אני מניח שיש גם אנשים שמרוויחים כסף לא רע בכלל בדרך הזו. אם זה לא היה עובד אף פעם, אז זה לא היה כזה פופולרי (אני מניח..).

  אם כן, אז למה את מזהירה מזה כמו מאש ? אני קורא הדוק של הבלוג כבר זמן רב ומתכנן לפרוש מוקדם ולחיות מתיק השקעות סולידי, כמוך. אבל- בתור דרך לעשות כמה גרושים מהר, כשאתה צעיר.. בתור השלמת הכנסה.. למה את כל כך נגד זה ?
  הרי אם עושים את זה נכון, ומוכנים לסכן ולא מסכנים כסף ללחם- אפשר להרוויח יפה. אז למה לא ?

  ובנושא לגמרי אחר- זה רק אני או שהעפת את האפשרות לעבור לפוסט הבא ולפוסט הקודם מהפוסט עצמו ? אם לא, איפה יש את האופציה הזאת ? ואם כן, תוכלי להחזיר אותה ? אני קורא לרוב מהסמארטפון וזה הרבה יותר נוח שבסוף הפוסט יש כפתור שמאפשר להתקדם לפוסט הבא במקום לגלול למעלה ולמטה ולחזור למסך הקודם ואז להתקדם.

  • גם סיכון צריך תמיד להיות מחושב וצריך להיות במשקל גבוה יותר בצד של הסטטיסטיקה החיובית ולא בצד של הסטטיסטיקה השלילית 95 מסוחיר היום מפסדים את כספם בטווח הארוך (את זה גם אמרו לי בקורס של מבחר באופציות ובקורס של מבחר יומי ) שאלה לי עם היתה קונה באלפי שקלים כרטיס הגרלה שהסיכוי שלך להפסיד בו עומד על 95 אחוז ? עם אתה לא מהמר כרוני בטח שלא היתה עושה את זה . אני לא בעד תיק סולידי אני דווקה בעד תיק מניות שמורכב ברובו ממדדים סקטוראלים וגאוגרפים ומעט מניות (לא יותר מ 5 אחוז) ספיקולנטיות ומושקעים לשנים רבות . אבל מסחר יום הוא בדיוק כמו הימור בקזינו ועוד יותר גרוע ממנו מכוון שבמשחק הרולטה אין לך גרפיים דמיונייםואתה לא נופל באשליית הידע והניסיון מבחר יומי יש לך את הניתוח הטכני שאין לו שום ערך מוסך מהטלת מטבע רנדומלית מה שגורם לך לעודף ביטחון עצמי ולרווחים בכפיות והפסדים בדליים .

 46. למה כולם פה כל כך משוכנעים שהשוק יעיל? בגלל התמיכה האקדמית?
  יש אינספור סוחרים טכניים סיסטמטיים ש-“מכים” את השוק בקביעות-
  David harding, Bill Dunn, John W. Henry, Ed Seykota, Keith Campbell, Jerry Parker….
  גם ניסים טאלב שאתם אוהבים לציין “הכה” את השוק במסחר באופציות.
  כל מערכת (כולל ניתוח טכני המתבסס על תבניות) שמגבילה את ההפסד ונותנת לרווח לרוץ יכולה ליצור רווחים באופן עקבי למדי…
  על פניו יותר מסוכן אסטרטגיות “קנה והחזק” שחשופות לאירועים קיצוניים.

 47. עודד, מי אילו כל השמות שציינת ? לא מכיר אף אחד.
  אני אשמח אם תפנה אותנו לטבלאו תשואה שלהם מול השוק לאורך חלון זמן ארוך.
  אם אין להם הסטוריית תשואה הם לא רלוונטים.

  לא ברור איפה קראת שכולם משוכנעים שהשוק יעיל, נראה שהכותבת היא דיי במיעוט בעניין.

  מערכות שמגבילות את ההפסד והופכות אותו מהפסד על הנייר להפסד אמיתי הן מערכות מפסידות בהגדרה בשוק אקראי.

  תקרא שוב על נסים טאלב ועל האסטרטגיה שלו,
  ובבדיחות דעת נדמה לי שלא היה דבר מדוייק ונכון אחד במה שרשמת. 🙂

  • היי מיכה,
   http://www.trendfollowing.com/performance/
   מצויים פה כמה מהביצועים של האנשים שציינתי. אתה יכול לאמת את זה בעצמך, זה נתונים אמיתיים.
   לפני שאתה כותב למישהו שאין דבר נכון במה שכתב, מומלץ לבצע בדיקות משל עצמך קודם, או לפחות לתת ניסיון כנה להבין את כוונת המשורר. המינימום זה לעשות גוגל על השמות.
   קראתי את כל הספרים של מר טאלב, ובתור סטודנט לפילוסופיה כנראה מזדהה עם הרעיונות שלו יותר מרוב האנשים. המסחר שלו, בפשטות, כלל ספיגה של הרבה הפסדים קטנים תוך כדי שמחכה לאירועי קיצון שאליהם התיאוריה הכלכלית לא כל כך מתייחסת (כי הם “outliers”). רוב הקריירה שלו כללה הפסדים קטנים, ובמשברים הגדולים (1987 הוא זה שמציין בספריו) עשה את רוב התשואה שלו. הוא אף מציין שב-20 שנים של מסחר, את מרבית התשואה שלו עשה ביומיים.
   הלוגיקה פשוטה- הרבה הפסדים קטנים ומוגדרים (הופכים מהפסד על הנייר להפסד אמיתי באמצעות הוראות לקטיעת הפסד), אירוע קיצון עם תשואה עצומה (לא מוגדרת)= תוחלת חיובית.
   “מערכות שמגבילות את ההפסד והופכות אותו מהפסד על הנייר להפסד אמיתי הן מערכות מפסידות בהגדרה בשוק אקראי.” ???
   אם הפסדתי 5$ על מניה אחת והרווחתי 10$ באחרת, אני רווחי. אולי לא הבנתי אותך, אשמח אם תסביר.
   ובלי קשר, גילוי נאות: אני סוחר, ואף מה-10% שעושים כסף בשוק באופן עקבי למדי. וגילוי עוד יותר נאות: אני סוחר טכני, ואפילו אחד שלא חושב שיכול לחזות את העתיד :-).

 48. היי עודד
  אני מציע לקחת נתונים מאתר שהוא לא שיווקי. שוב חוזרים לאתרים שמוכרים ספרים ותוכנה וזה דיי פרדוקסלי. (תוכנה או מתודולוגיה שעובדת לא צריכה להמכר כבר מניתי לכך סיבות באחת התגובות למעלה)

  עכשיו שים לב למה לא לקחת נתונים מאתרים שיווקיים , נכנסתי להיכל התהילה המפואר של האתר והגעתי לליצן הזה , הפרטים כמובן מוויקיפדיה לא מהאתר עצמו –

  John William Henry II (born September 13, 1949) is an American businessman and investor. He founded John W. Henry & Company (JWH). He is the principal owner of the The Boston Globe, Boston Red Sox and Liverpool Football Club, and co-owner of Roush Fenway Racing. In March 2006, Boston Magazine estimated Henry’s net worth at $1.1 billion but noted that his company had recently experienced difficulties.[2] In November 2012, the company announced that it would stop managing clients’ money by the end of the year, and John Henry confirmed that total assets under the firm’s management had fallen from $2.5 billion in 2006 to less than $100 million as of late-2012.[3]

  לא הייתי רוצה לגמור כמוהו ובטח לא להיות מושקע אצלו.
  אני מציע שוב לבדוק טוב טוב את הנתונים שהם מתפארים בהם, אני לא מאמין להם. אבל זכותך.

  לגבי הגבלת ההפסד והחיבור לנסים טאלב
  נסים טאלב עשה בדיוק מה שרשמת, הוא קנה אופציות כל הזמן כך שהפסיד מעט הרבה זמן עד שתפס אירוע קצה והאופציות התפוצצו.
  זה לא מה שסוחרים טכנים עושים, נסים לא הסתכל על תבניות וגרפים , הוא עשה כל הזמן אותו דבר ללא תלות בשום דבר. אם לאסטרטגיה של נסים טאלב קראת טכנית אני לא מסכים עם ההגדרה אבל אני כן מסכים יש לה פוטנציאל ואם תהיה מסוגל לכך כנראה שבבוא היום תרוויח הרבה כסף כולל קיזוז ההפסדים הקודמים. זה עניין של זמן ויכול להיות מאד מאד ארוך.
  זו אסטרטגיה לעומתית שדורשת עצבי ברזל ובור תקציבי גדול, שילוב קשה.

  סוחרים טכנים שמגבילים הפסד – ממשים אותו על אף שבעוד שעתיים יכול להיות מומר לרווח.
  לכן ברגע שמימשת הפכת אותו לאמיתי , אם אתה לא חוסם את הרווח מתי תממש אותו ? כשהוא יהפוך להפסד ?
  על כן ההגדרה שלך היא מערכת מפסידה.

  • אהלן מיכה,

   תודה על התגובה!

   אני מסכים שהאתר שיווקי. הבחור שמריץ אותו עשה הון ממכירת ספרים ומערכות מסחר שדומות למה שציינתי. יחד עם זאת, הנתונים שהוא פירסם שם אמיתיים לחלוטין וחיפוש קצר בגוגל יראה לך שהחבר’ה האלה מנהלים מיליארדי דולרים בכספים, וממשיכים ליצור רווחים.
   קשה להאמין? אולי. אבל עובדתי לחלוטין, וקצת התעמקות תראה לך את זה.

   באשר להנרי- אם היית משוקע אצלו היית עושה לא מעט כסף.
   בניגוד אליך ממש הייתי רוצה לגמור כמוהו :-).
   עם הכסף שהוא עשה במסחר על טרנדים הוא קנה את הבוסטון רד סוקס. תחביב לא רע.

   לא טענתי לרגע שטאלב סוחר טכני. נתתי אותו כדוגמא נוספת למישהו ש-“הכה את השוק” (וחיזק את הטיעון שלי שהשוק לא יעיל).

   “סוחרים טכנים שמגבילים הפסד – ממשים אותו על אף שבעוד שעתיים יכול להיות מומר לרווח.
   לכן ברגע שמימשת הפכת אותו לאמיתי , אם אתה לא חוסם את הרווח מתי תממש אותו ? כשהוא יהפוך להפסד ?
   על כן ההגדרה שלך היא מערכת מפסידה.”

   לשמחתי פשוט לא נכון ונובע מזה שכנראה לא לגמרי הבנת אותי.
   גם אם אתה סוחר על תבניות אתה יכול להגביל את ההפסד כשהוא קטן ולהציב יעדי רווח שגדולים ממנו, ויש דרכים מאוד לוגיות לעשות את זה. פשוט לא רלוונטי לדיון כרגע.
   אם הרווח הממוצע שלך גדול מההפסד הממוצע אתה רווחי. אני עושה את זה גם עם אחוזי הצלחה של טיפה יותר מ-50/50.
   זה לא פשוט, אבל מאוד מאוד אפשרי.

   • עם תבדוק את שוק ההון תגלה שכמעט ואין שום קרן נאמנות אחת שמשתמשת בשיטה וכאשר מצאתי אחת הבצועים שלה לאורך זמן היו גרועים .

 49. עודד, אם מה שאתה אומר נכון כדאי שתשקיע את כל הכסף שלך ושל משפחתך בכסף בטוח של יחס רווח הפסד חיובי שכן יש “דרכים לוגיות לעשות את זה”.

  אתה בוודאות הולך להיות האיש הכי עשיר בעולם, אין עוד אף אחד פרט לכותבי ספרים שטוענים טענה כזו.

  יתכן שאני עדיין לא יורד לסוף דעתך, אתה יכול לפרט ?

  אני רק רוצה לומר משהו בין לבין – תחשוב שוב על הפירוט שאתה הולך לפרט כי הולך להיות מחורר מכל הכוונים ואני הולך להוכיח לך את זה.

 50. עודד הנה מה שקרה, למערכת שאותה לימדו את הTURTLES

  http://www.automated-trading-system.com/turtles-just-lucky/

  הנה ציטוט מפתח מהמאמר:

  It basically shows that the CAGR drops from 216% (!!) from 1970 to 1986 (when Dennis and Eckhardt were developing the system, and also when the students traded the system with real money) to barely double digits (10.5%) in the last 23 years (1986 to 2009), with a completely flat period from 1996 to 2009.

  שים לב 23 שנה, 10% תשואה ממוצעת בשנה,,תפחית מזה את כמות שעות העבודה שמושקעות במסחר יומי את עמלות המסחר והתשואה שלך תרד משמעותית אולי אפילו פחות מקצב האינפלציה, וזה בדיוק הבעיה בשיטות האלו, שהן סוג של טרנד, הן עובדות עד שהן מפסיקות לעבוד ולא ברור ולא ידוע, מתי הן יתחילו לעבוד שוב-מתי הטרנד יחזור.

  אני בספק אם השיטות האלו מבוססות על מחקר היסטורי ארוך טווח, של תבניות בעבר, נראה לי זה יותר ניסוי וטעיה עד שעולים על איזשהי תבנית בהווה ורוכבים עליה תוך הגבלת הסיכון עד שהיא ממצה את עצמה ואז מחפשים את התבנית הבאה.

  כמובן שכאשר שהתבנית מתה אז מוציאים את הגופה, החוצה אל ציבור המשקיעים הרחב, “הכסף הטיפש” [שכולנו שייכים אליו] ועושים את הגל השני של הרווחים מעמלות מסחר, ריביות על מינוף ומכירה של קורסים.

  על כן הונאה ולא הונאה.

  הניתוח הטכני עובד עד שהוא מפסיק לעבוד.

  • תודה רבה על התגובה! למדתי מזה ואני מסכים לחלוטין! מערכות עוקבות טרנד ייצרו רווחים כשיש טרנדים. די פשוט.

 51. שלום דורין, אוהב את הבלוג שלך. מחזיק ממך.
  אבל מה- פה ובפעם הראשונה אני חולק עלייך:

  1. כל מה שכתבת על ניתוח טכני- בקלות אפשר להגיד על הצד השני.
  2. בתור אחד שסחר בעבר בטכני- הצלחתי ויפה מאד. עבד לי.
  3. בשביל לסחור בטכני צריך ללמוד איך עושים את זה, עדיין הלימודים קצרים לעומת תואר בכלכלה.

  אני אסיים במה שאמר לי אחד הגורואים המובילים בארץ לניתוח טכני- “מנתח טכני עם הצלחה של 40% יעשה הרבה מאד כסף! אתה תסתפק ב-30%”
  לכאורה יש פה סתירה- הרי 40% (או 30%) נמוך מחצי אז איך הוא עושה הרבה כסף???
  פשוט מאד- הדבר הכי חשוב שניתוח טכני נותן לך זה לזהות את הכישלון בפעולה שלך ולצאת ממנה במינימום הפסד. מכאן שאת הרווחים תרוויח בגדול ואת ההפסדים בקטן.

  אני מנצל את הבמה הזו וקורא לכל הקוראים- אל תתנו את הכסף שלכם ל”מומחים המלומדים” של הבנקים/אנליסטים וכו… הם לא שווים באמת (ראו את הסרט ‘הזאב מוול-סטריט’) הם תכלס אנשי מכירות שמנסים למכור לכם חלומות. תלמדו ותשקיעו בעצמכם.

 52. וואו, כמה תגובות, ואיזה אורך כל תגובה, שאפו לכותב, ממש הצלחת לעורר את מבערי הרגשות של קהל הקוראים, וגם את שלי אז גם אני אגיב:
  ראשית, למרות אורכה הבלתי נגמר של הכתבה ניתן לזהות מספר אמרות שגויות יסודיות מאוד המעידות על בורות הכותב \מחקר דל בנושא, אני אפרט רק אחת –
  ספוקלנט ומשקיע – משקיע הינו ספקולנט שכן פירוש המילה בלועזית היא להרוויח מתנודת מחיר נכס בסיס מסויים ו”משקיע”, כוונותיו בדיוק אותו דבר. ישנם שחקנים אחרים בשוק ההון אך אני בוחר לא להסביר עליהם.

  ישנם אלפי מחקרים שסותרים את הטענה שתנועת המחיר היא רנדומלית. אם במדע עסקיננו, תאוריה מאומתת ע”י נסיונות להכשילה, אם ניתן להכשילה אזי התיאוריה אינה נכונה.

  ניתן לחזות בסבירות גבוהה\נמוכה תנועת מחיר כפי שניתן לחזות בסבירות גבוהה\נמוכה שאדם יפחד כאשר ישחה בים ויראה כריש שוחה לידו ואז גם ניתן להניח מה יעשה בעתיד,יברח (סביר להניח שלצד השני ולכיוון החוף לא כך? וכן, גם זה “חיזויי עתידות” בהתגלמותו וגם כאן אפשר לטעות, אולי האדם פשוט יתעלף ויטבע).
  את האנלוגיה לשוק ההון אני אתן לך לעשות לבד.

  הכתבה הזו היא בסך הכל חוסר בידע עמוק בנושא של ספקולציה\הימורים שכן כמו בכל מקצוע בעולם, גם כאן צריך שנים של נסיון ומחקר על מנת להיות יותר מודע ונבון.

  מעניין לדעת האם הכתבה נעשתה מתוך תסכול אישי או מאמונה אמיתית ותמימה??

  • כן, לאור התגובות המרובות יש לדעתי לשנות את כותרת הפוסט ל “חפירות טכניות”
   יש גם להזהר שלא יקדחו כאן תעלת בלאומילך טכנית.

  • קודם כל מה זה מאות מחקרים תראה לי מחקר אחד שהוא מובהק דבר שני ניתוח טכני או כמו אסטרולוגיה שכל אחד רואה ומבין משהוא אחר אין שום דרך מדעית לאשש אותה מכוון שאין שום קונסנסוס לשיטה יש אלפי כלים טכנים ועשרות שיטות זה בדיוק כמו שהיתה רוצה לחקור את תורת התנועה של ניוטון שאלפי אנשים היו באים כל אחד עם נוסחה אחרת ווהיו מנסים לחשב את המהירות . אתה צריך להבין דבר אחד המחירים הם רנדומלים לחלוטין מכוון שכל פעם הם מתנהגים בצורה אחרת הנהר אומנם אותו נהר אבל המים בו שונים , המתכון אותו מתכון אבל הטעם שונה או עם נקח דוגמה מתורת הכאוס מושך המזור הוא אותו מושך אבל המסלול שלו שונה נכון להיום אין שום דרך מתמטית וחישובים לחזות תנועות שנעות בצורות בלתי צפיות ומגלמות מאות משתנים ועוד את התודע האנושים הבלתי רציונאלית המערכת היא כאוטית ונעה בצורה בלתי לניארית ללא יכולת כל יכולת אינטגרלית .

 53. זה כמו ללכת לרופא גרוע ולומר שכל הרופאים גרועים,ממליץ לך לקרוא את המאמר הנ”ל או
  ללכת למקור בספר market wizards ולקרוא על מרטין שוורץ.
  http://howtotradeorinvest.blogspot.co.il/2012/06/blog-post_10.html

 54. הסולידית,
  כן יש לי קורס, מי שרוצה לדעת את האמת במסחר טכני ובאמת איך להרוויח שיכנס ללינק הבא:

  stam!!.com

  חח, סתם בצחוק.

  ניסיתי פעם ללמד ולשווק קורס מסחר.
  מהר מאוד גילית שאין לי את הסבלנות ללמד ואין לי את הסבלנות לשיווק האינסופי.
  מכאן אני די בטוח שלא הייתי מצליח להגיע לגבהים בעסק שכזה.

  אם לא הבנת מה שרשמתי זה מכיוון שפשוט אינך “בשלה” מספיק בעסק הזה על מנת להבין.
  זו לו בושה, גם אני (וכל אדם אחר) לא “בשל” מספיק להבין דברים מסויימים אחרים בחיים.

  נ.ב
  שכחתי להוסיף בתגובה הראשונה שאכן חלק מתנועת המחיר במוצר אכן רנדומלית.

 55. הדיון לעיל מזכיר לי ויכוחים עם אנשים שנשבעים שהומאופתיה עובדת…

 56. חזרתי שוב לפוסט הנ”ל כי אני חושב שזה אחד הפוסטים הטובים ביותר שכתבת, וקראתי בהנאה מרובה את כולם.
  גם אני בזמנו נפלתי למלכודת השיווק, (אמנם לא עשיתי קורס ניתוח טכני אלא צרכתי את ‘הידע’ באופן עצמאי), כשלומדים את ה’שיטה’, היא נשמעת על פניו, למי שאינו בקיא, מאוד משכנעת. כיאה לאסכולות שמלמדות דבר מה שאינו נכון ואינו מבוסס על כלום – חומרי הלימוד גם מלאים ברטוריקה שנועדה לשכנע את התלמיד באמיתות האסכולה. כל מיני משפטים כמו מספיק להצליח ב – 30% מהפוזיציות אם הטייק פרופיט כפול מהסטופ לוס ומספיק שיש לך יתרון קלוש על ילד בן 3 שבוחר רנדומלית וכו’ וכו’ וכו’ עד שהמוח שלך מתפוצץ ואתה אומר ‘וואלה, אני לא קוף, אני יכול להרוויח ממסחר יומי ע”פ השיטות הטכניות, לא יכול שכל הידע הזה נכתב לחינם ואינו מבוסס על כלום’. כמו כן, הם יודעים להסיט היטב את הדיון מטיב השיטה ולמקד אותו בטיב הסוחר וביכולתו ליישם את המידע בפועל באם ישלוט על יצריו ויסחור באופן מושכל – שוב, מנגנון משכנע מאוד שגורם לתלמיד להקיש כי הוא יכול להצליח היכן שאחרים נכשלים.

  אז פתחתי חשבון בבית השקעות כלשהו והתחלתי לסחור. לקנות ולמכור מכל הבא ליד ע”פ השיטה הטכנית. אחרי חודש וחצי תיק המסחר שלי נחתך ב – 20% (סחרתי באופן ‘סולידי’, לול), ועצרתי שם. לא בגלל ההפסד, בגלל שהמון החלטות שעל פניו, ע”פ השיטה, אמורות היו להיות בעלות תוחלת חיובית, לאחר ניסיון אישי נראו לי פתאום כהימור גרידא ללא שום אדג’.

  אני חושב שאילו היה הניתוח הטכני שיטה שניתן להכות באמצעותה את השוק לאורך זמן, היה ניתן לבסס ולהוכיח אותה בקלות. למשל: לתת למנתחים טכנים בכירים גרפים היסטורים של מניות, סחורות, מט”ח, לא משנה מה – כשהם לא יודע איזה גרפים הם מנתחים, ובאיזה שנה, הם רק רואים את הגרפים 10 שנים אחורה למשל, וצריכים לספק תחזיות. עורכי המחקר יבחנו את התחזיות של המנתחים לעומת מה שהתרחש במציאות, על פני עשרות אלפי תחזיות ספציפיות ויבדקו האם יש בתחזיות ערך מוסף כלשהו.
  בפועל, העובדה שאין שום תיעוד למחקר שכזה שהצליח לבסס כי יש אמיתות בשיטה, מוכיח שהשיטה שגויה מיסודה. אם הטכניקה הטכנית היתה ברת קיימא היא היתה מוכחת מחקרית ללא צל של ספק.
  בנוסף, לא הצלחתי למצוא אפילו חסיד אחד של השיטה שאינו משווק אותה. או לחילופין, סוחר באמצעותה בהצלחה מעל שנתיים.
  בנוסף, העלות האלטרנטיבית היא נניח השקעה פאסיבית במדד היחס, אז חסידי השיטה צריכים להכות את המדד בזמן שהם לפעמים בלונג, לפעמים בשורט ולפעמים לא בפוזיציה בכלל – זו חתיכת משימה. וכפי שציינת, עמלות רבות, אי דחיית מס וכיו”ב.

  עם הטענה שאילו השיטה הייתה עובדת אף מורה לא היה מלמד אותה אני לא מסכים.

  לפני זמן לא רב כתבת פוסט בסגנון ‘כל הדרכים מובילות לרומא’, מה שעובד לכם כמשקיעים – בין אם השקעה פאסיבית, משקיעי ערך, או השקעות ע”פ ניתוח טכני – תעשו. הפוסט היה מאוד תמוה בעיני, כיצד ניתן להכיר בניתוח הטכני כאסטרטגיית השקעה לגיטימית לאור מה שכתבת פה? אם השיטה הצליחה לפלוני הוא בר מזל ש’רץ טוב’ בזמן קצוב, בוודאי לא הייתי ממליץ לו להמשיך באותה אסטרטגיה נפסדת.

 57. אכן אני מסכים שמה שהיה אינו בהכרח מה שיהיה, אך האם אפשר לדמות לחנות שיש לה סחורות רבות ומגוונים על המדף, וכשבא לקוח לקנות מרויחים? לא כל הסחורות נמכרות כל הזמן. יש מלאי, ויש סחורה “מתה” שלא נמכרה, אך סה”כ הרווחים מהסחורות שנמכרו עולות על הקניות בשיעור שאף לאחר קיזוז הוצאות אחרות כמו שכירויות,משכורות,אחזקה, תיקונים,ארנונה וכו” ועדיין מסיימים ברווח. ומי שלא מנהל זאת כיאות, ו/או חנויות שלא הצליחו וסיימו בהפסדים מספר שנים – סוגרים. גם בשוק ההון ידוע ההוצאות מראש של עמלות קניה/מכירה וצריך לצמצמם ככל הניתן, למכור סחורה נ”ע וכדומה שמכירתם בניכוי עלותם נותנת רווח, ולחכות עם סחורות-נ”ע אג”ח קרנות, ת. סל שטרם נתנו רווחים עד שיהיה ניתן להרוויח. אך בבורסה- קיימות פעולות מסחר משוכללות יותר שניתן להרוויח בקלות יותר ע”י סטופ לוס, אופציות גידור, תעודות סל פוט וקול ועוד. רק צריך אורח רוח וכמובן אימוץ יתר כללי ההתנהגות הנדרשים. כלומר בבורסה יש יותר אסטרטגיות שניתן בעזרתם להרוויח מאשר במסחר פשוט בחנות. אין לי נסיון במסחר בבורסה אך מתיק השקעות פאסיבי שברשותי נוכחתי גם על תעודות סל שלא הצליחו לחקות מדדים למרות שאמורות היו, ואינם ת.סל מעורבות או בעלי אפיון אחר.
  אשמח לשמוע דעות וכמובן את דעת הסולידית

  • קודם נתחיל עם זה שהדוגמה שלך בטח לא שקולה לשוק מניות שמגלם מאות משתנים ואת התודעה האנושית הבעייה השניה בטיעון שלך דבר נכון שיש סחורות שלא נמכרת ואתה עשיתה אנליזה אל העבר אבל לא לעולם חוסן פתעום לו בעתיד הסחורה שלא נמכרה מתחילה לקבל ביקוש מסיבות שונות שאת זה בטח לא יכולתה לצפות על פי העבר .מה שאתה רואה בגרפים זה את העבר אבל העבר כבר עבר ההוה פתעום נעלם והעתיד איננו כאן .מערכת בורסאית היא מערכת מורכבת המגלמת מאות משתנים שלא ניתנים לחיזו בשום דרך מוכרת היום כולל העל מיחשוב (אולי בעתיד גם שאני בספק מכוון שעם למחשב אחד היה שיטה היא ישר תתגלה ע”י ההמון יתיושם על ידו ) ניתוח טכני היא שיטה ללא קונסנזוס כל מנתח עושה אנטרפרטציה למצב לפי ראיתו הסוביקטיבית וזה שאין דרך להתעשר מהר בבורסה זה לא אומר שצריך להשתמש בשיטה כושלת ללא בסיס שמעשירה רק את אלה שמוכרים את הלוקש הזה .

 58. שוב המון תודה על מה שאת מעניקה כאן. מתחבר לגמרי לכתוב הנשען, לדעתי,

  על יסודות פילוסופיים בריאים ומוכחים!!!

 59. אני לא מתחבר לכל מה שנכתב אלא לחלק מן הדברים. כשמדובר בעסק כל עסק יש לו מערכת שמקיימת אותו. מילים אחרות מערכת עסקית. אז המערכת העסקית שיצרתי היא ,אני משתמש במסחר לטווח קצר( מסחר יומי , עסקאות סווינג (תנופה) ומודלים) על מנת ליצור תזרים מזומנים ונכסים.מתקיים מתזרים המזומנים ובנכסים שנוצרו נהנה מהיבול שלהם (דיבידנדים בדרך כלל) לאורך שנים. התפיסה הזו גובשה אחרי ניסיון חיים כלל לא פשוט , והיא מוכיחה את עצמה משום שאין דבר כזה אמת מוחלטת. האמת נמצאת במקום טוב באמצע והאנשים שיודעים להלך בין הטיפות הם אלו שיהנו מחיים טובים להערכתי.

  • שיהיה לך בהצלחה, הרוב מפסידים והרבה

  • אני מצדד בשיטתך עופר והיא מציאותית מאוד, עם חושים בריאים וניסיון חיים בשוק ההון אפשר לעשות כסף יפה.

 60. די כבר דייי כל כמה שבועות יוצאת עוד כתבה מטומטמת שמנסים להסביר למה ניתוח טכני זה חרטא ובנתיים סוחרים ממשיכים להכות בדודה של השוק כבר מ 2006 \ 2007 עד היום וחיים מיזה טוב טוב אז תפסיקו לבלבל תביצים

  • 95 אחוז מפסידים 5 אחוז מנצחים ולאחר מכן גם 5 אחוז המנצח נכנס לסטטיסטיקת המפסדים תמשיך לחלום

 61. כרגיל המידתיות המידתיות… כאשר יש התקפה טוטאלית כמו שכאן מפסידים את מה שכן אפשר לקחת מהתנהגות סידרה של תופעות. כאשר יש תאור גרפי שנראה פונקציונאלי, ניתן למשל לבצע אקסטרפולציה. כלי מקובל בכל ענפי החקירה הסטאטיסטית.

 62. כנראה גם אתה נופל בכשל ההישרדות אתה מציג סוחר ספקולטיבי בשיטה הטכנית אחד בשם מרטין שוורץ ואתה מסיק ממנה מסקנה על הקולקטיב מה שאתה מציג פו זה הטעיית של היפוך היחס מיליוני סוחרים מפסידים ואחד אולי הצליח . יש לי הפתעה בשבילך לפני חוק המספרים הגדולים מתוך מיליוני אנשים שמשקעים בשיטה שהסתברות שלה להרוויח שואפת ל 0 תמיד היה מקרה קיצון של איזה סוחר שהרוויח בדיוק כמו שתמיד היה זוכה בלוטו גם ששם ההסתברות להרוויח שואפת ל 0 בגלל משחק התוחלת השלילית קיצונית שלו .למעשה זה אפילו היה נס עם משהו אחד לא ירוויח מהשיטה הטכנית שלא חכמה יותר מהמטבע . לשיטה הטכנית אין שום קונצנזוס כל מנתח טכני רואה את מה שהוא רוצה לראות ונופל באשליית המתבונן למעשה הסוחר מחפש תבניות איפו שהוא בטח לא יכול למצוא אותם ועושה להם אינטרפרטציה בקיצור אין המנתח הטכני הולך אחרי הגרף אלה הגרף הולך אחרי המנתח הטכני .יש לך אלפי כלים טכניים ומאות שיטות זה שיטה ללא שום קונצנזוס שלא עמדה במבחן הניסיון חוץ מכמה מזלסטים בדיוק כמו הזוכים בלוטו . אין היום שום דרך מתמטית לחזות מערכות כאוטיות כגון שוק ההון יותר מחוכמת המטבע המתמטיקה לא יכולה לצפות או לחשב מערכת מורכבת עם כל הרבה משתנים שנמצאים בקורלציה נגלת ונסתרת . אפילו בפסיקה הקלסית שבנויה על דטרמיניזם התגלה בעיה לצפות תנועה עתידית של יותר מ – 3 גופים קל וחומר כאשר אתה בא לחזות מערכת עם מאות משתנים שמגלמים גם במשתנים בקורלציה עם תודעה אנושית הלא צפויה . בכל התיאוריות המוכרות כגון תורת הכאוס (שהניתוח הטעני מתיימר כביכול להישען עליה ) שמשאירה מקום לדטרמיניזם אבל מתוך אפקט הפרפר לא יכולה לצפות לאן מועדים פני המערכת המורכבת כשוק ההון שכל הפרעה קטנה יכולה לשנות את כיוונה לכיוונים בלתי צפויים וקיצוניים ,גם תורת הקוונטים שעוסקת במערכות של חלקיקים אלמנטריים שכיוונם מהמיקרו למקרו והיא מבוססת דווקא על הסתברות ומגלמת את כל האפשריות הקימות (במקרה זה מדד עולה מדד יורד מדד מדשדש וכו’) לא ניתן לחזות לאן פניה מועדות כל עוד לא הייתה קריסה קוונטית של המערכת המולקולרית לכיוון מסוים שתלויה אך ןרק בהסתברויות הקימות הבלתי נתנות לצפיה וודאית .ולסיום זה שאלפי או מיליוני אנשים משתמשים בשיטה הטכנית הכושלת זה עדיין לא נותן לה שום תוקף לאישוש כמו שזה שחשבו פעם שכדור הארץ שטוח לא הפך אותו לשטוח , וזה שחשבו שכדור הארץ הוא מרכז היקום לא הפך אותו לכזה והתגלה נקודה כחולה וחיוורת מצפיה ממרחק של ממרחק של למעלה מ-6 מיליארד ק”מ, .זה פשוט טעות לוגית בשם “אד פופולום” או טיעון לפי הקונצנזוס לחשוב שאם הרבה אנשים חושבים כך זה מאשש את הטיעון .

  יוסף

 63. אני בן 65 סוחר יום מלפני חצי שנה. בפעם הראשונה שקניתי מניה היה ב 1976 כשהייתי בן 24. לא למדתי כלכלה או מסחר בשוק ההון. עד לפני חצי שנה הייתי קונה מניות ישראליות תעודות סל אג”ח ממשלתי והרווחים זרמו לאט לאט כמעט כמו הירדן. אבל השנים האלה פתחו בי את החושים אות ההבנה שדרך הגרפים ודרך נתוני הערך של החברה אפשר לבחור קבוצת חברות שטובות למסחר יום. והיום אני מתחיל להבין את הדיג שיושב על חוף הים עם 20 חכות וכל חכה בזמנה החופשי תופסת דג אם הוא קטן מדי הוא יחזור לים ותולעת חדשה תתלה בקרסה. עם הזמן כל חכה תתפוס את הדג הנכסף. וככה אני דייג של תשואות מהמניות השונות שקינתי. אני לא מקבל את האמירה ש95% מסוחרי היום מפסידים זאת אמירה של פחדנים או של מי שלא מבין מה זה סוחרי יום. לדעתי הסוד הגדול 1. עצבי ברזל 2. לקנות במנות קטנות 3400 ש”ח (2 ש”ח דמי ניהול) ואם המניה יורדת 3% לקנות עוד מנה עד 3 פעמיים. מי שיורד גם עולה (העליב היא חגיגה) 3. תיק של 20 חברות
  4. 20% אג”ח ממשלתי לא למסחר יומי 5. 20% זהב לא למסחר יומי

 64. אני מעריך את הכתבה אך – מכיוון שהשוק האמריקאי מונע ברובו ממשקיעים שדוגלים בניתוח טכני, השוק אוטומטית מתנהג לפיו .
  כשההמון מאמין שכשמגיעים לרמת תמיכה המנייה “זולה” וקונים בהיסטרייה היא תמשיך לעלות – וזה מוכח .
  יש הרבה אסטרטגיות והבנה עמוקה של ניתוח טכני בשיחוב אינדיקטורים רבים כן יכל לתזמן את השוק. גם אם השיטה לא אמיתית ונכונה – כשהציבור כולו מאמין וסוחר לפיו זה הופך לעובד אוטומטית .

השאר תגובה