ניתוח טכני – אסטרטגיה רווחית או בזבוז זמן?

נ

הבה נעשה ניסוי קטן בהבנת הנקרא.

קראו את הפסקה הבאה ונסו לחלץ ממנה תובנות פרקטיות:

"מתנדים שליליים בטריטוריה דובית מובהקת. רמת המחירים נצמדת לרצועת בולינג'ר תחתונה לאחר ששברה רמת תמיכה אופקית שהפכה לרמת התנגדות. רמת התמיכה החדשה ממוקמת בשער 2846.00. רמת המחירים התבססה היטב מעל ממוצע נע 50 בשער 2939.00. רצועות בולינג'ר עדיין בתנועת כיווץ חדה לקראת פריצה/שבירה לכל כיוון אפשרי. סיכום שבועי ירידה מינורית במניה בכ -1.81%. מתחילת השנה לעומת זאת עלתה המניה בכ – 13.22% +…" מבולבלים? אל תרגישו רע. גם משקיעים עם עשרות שנות ניסיון בשוק ההון יתקשו לרדת לסוף דעתו של הכותב, לא כל שכן לבצע פעולות על סמך הנאמר.

כתב הסתרים הזה מצוטט, מילה במילה, מהודעה שפורסמה באתר ספונסר – פורום שוק ההון הגדול ביותר בישראל.

יש שם מנהג, בספונסר. אחת לכמה ימים צצים ה"גורואים", מברכים את הנוכחים לשלום, ומיד מוצפים בעשרות פניות מצד ההמון תאב הידע: "האם אפשר ניתוח למניה X?" ו"האם כדאי לקנות עכשיו את Y?" או "שמא זה הזמן לברוח מ-Z"?

הגורואים, חביבים וטובי לב, ניגשים מיד למלאכת חיזוי העתיד – כמו היו האורקל מדלפי.

גזר הדין, שעל בסיסו יחליטו רבים מהמבקשים אם לקנות או למכור, ניתן כמעט באופן מיידי – מגובה בגרפים מצוחצחים כמיטב המסורת ובמלל צבעוני, שזור פנינים בסגנון: תעלות, פריצות, שבירות, תמיכות, התנגדויות, רצועות, מתנדים, איתותים ותבניות גאומטריות.

ספונסר, כפי שניתן להבין, הוא אחד הפורומים המרכזיים המקדמים ניתוח טכני כאסטרטגיה מרכזית לפעילות בשוק ההון. אך האם יש הצדקה לפופולאריות הגואה של השיטה הזו בשיח הפיננסי בישראל? וחשוב מכך — האם משקיעים פסיביים כמו קוראי הסולידית יכולים להפיק ממנה תועלת?

הכל בגרף…

ניתוח טכני הוא שיטה לניתוח מגמות במחיר של נכס מסוים (מניה, אג"ח, סחורה, מדד, חוזה, מטבע ועוד) על סמך ההתנהגות ההיסטורית של המחירים ומחזורי המסחר בנכס.

ה"טכנאים" מנתחים גרף המציג את מחיר הנכס לאורך פרק זמן מסוים, ומנסים לחלץ ממנו תבניות גאומטריות המשקפות שינויים בפסיכולוגיית המשקיעים.

על סמך ההנחות שהגרף מגלם הכל, שהשוק אינו אקראי אלא מחזורי, ושציפיות המשקיעים מושפעות בהכרח ממחירי העבר, הטכנאים מנסים לחזות את מחירי העתיד של הנכס שבמוקד. לפי ויקיפדיה, המטרה העיקרית בניתוח הטכני היא "זיהוי מגמה חדשה מוקדם ככל האפשר (כדי להצטרף אליה) תוך מזעור הסיכון (במקרה של טעות)."

במילים אחרות, מדובר באסטרטגיה לתזמון הכניסה והיציאה מהשוק, באופן שצפוי להניב למשקיע תשואה עודפת, או בלשון העם, "להכות את השוק".

כך, למשל, טכנאים רבים נוהגים להתייחס ל"רמת תמיכה" – רמת מחירים שהנכס בדרך כלל אינו נופל ממנה כשמחירו יורד, ול"רמת התנגדות" – רמת מחירים שהנכס בדרך כלל אינו פורץ אותה כשמחירו עולה.

לפי ההיגיון הזה, ירידת המחיר מתחת לרמת התמיכה ("שבירה") עשויה להיחשב כאיתות שלילי (למכור!!!), ואילו עליית המחיר מעל רמת ההתנגדות ("פריצה") עשויה להיתפס כאיתות חיובי (לקנות!!!)

…חוץ מהעתיד

כמשקיעה פסיבית, אני חסידה של תאוריית השוק היעיל, שמנוגדת 180 מעלות ביחס לטענות היסוד של הטכנאים. קונקרטית, אני סבורה שמחירי העבר אינם מלמדים דבר על מחירי העתיד. המחירים אקראיים לחלוטין, ולא ניתן לחזות אותם.

כך שגם אם ניתוח טכני עשוי להמחיש את התנהגות המשקיעים ברגע נתון ואף להועיל ככלי מחקרי לניתוח רטרוספקטיבי של תופעות בשווקים, אין שום אפשרות להסיק ממנו כל מסקנה לגבי העתיד.

שוק ההון, כזכור, מושפע ממספר אינסופי של משתנים. המשתנים הללו מושפעים ומשפיעים על מאות מיליוני משקיעים בני תמותה שהתנהגותם אינה צפויה. בסביבה זו, אין אף אדם, שיטה או אסטרטגיה שמסוגלים לחזות באופן אמין כיצד יתנהגו השווקים בעתיד.

הדברים נתמכים גם "בשטח". למרות המונחים הפסבדו-מדעיים והמודלים המתוחכמים, יש מעט מאוד הוכחות אמפיריות שמעידות על כך שניתוח טכני עובד. פרופ' ברטון מלכיאל, בספרו האלמותי והמומלץ "הליכת אקראי בוול סטריט", מצטט מספר מחקרים שלפיהם לא ניתן להסתמך על ניתוח טכני לטובת חיזוי מחיריהן העתידיים של מניות בטווח הקצר או הבינוני, לא לפני שקבע שניתוח טכני שקול בראייתו לתחזיות אסטרולוגיות.

מחקר עדכני יותר (2009), שנערך באוניברסיטת מאסי בניו זילנד, ניתח 5,000 משתנים טכניים נפוצים ב-49 מדדי מניות מדינתיים שמפרסמת MSCI, וקבע כי המשתנים הללו לא הוסיפו כל ערך משמעותי במהלך פרק הזמן שנבדק.

ולמרות זאת, גישת הניתוח הטכני זוכה לפופולריות רבה. אחת הסיבות לכך היא הנטייה האנושית הטבעית לחתור לסדר ולהרמוניה. פראידוליה, הנטייה הקוגניטיבית לזהות תבניות מוכרות בתמונות ועצמים עמומים, נובעת מכך באופן ישיר.

פראידוליה
פראידוליה בפעולה. השרטוט מציג 3 מעגלים וקו אופקי – אך רוב האנשים יזהו כאן פני אדם. מקור: ויקיפדיה

התבניות הגאומטריות המזוהות בניתוחים הטכניים הן ביטוי מסוים לאותה פראידוליה. לא במקרה הניתוחים הללו לרוב סובייקטיביים במהותם: מנתחים שונים יתנו פרשנות שונה לגרף זהה, בדרך כלל באופן שיעלה בקנה אחד עם דעותיהם האישיות (הטיית אישור).

הניתוח הטכני מספק לטכנאים מסגרת לאשליה עצמית כאילו יש להם מידה של שליטה על ההשקעות שלהם. זוהי תכונה הכרחית עבור סוחרים ומשקיעים אקטיביים שמתקשים לקבל את העובדה שלא ניתן לחזות את העתיד.

השליטה המדומה הזו, שגורמת לאנשים להניח שהם חכמים יותר מהשוק ויכולים "להכות" אותו, היא אחת הטעויות הפסיכולוגיות ההרסניות ביותר בהן נתקלתי בהן בשנותיי כמשקיעה.

הטכנאים, כמובן, יתגוננו בשלב זה ויסבירו לי שאני לא מבינה דבר, ושהם כלל לא משתמשים בניתוח טכני ככלי מובהק לחיזוי, אלא לכל היותר ככלי המסייע "לקבל תמונה ברורה יותר של שיווי המשקל העכשווי בין הביקוש להיצע של סחורה מסוימת ועל סמך כך לנסות ולהסיק מסקנה על שווי משקל זה בעתיד." (מקור)

אתם הבנתם את זה? לא מנסים, חלילה, לחזות את העתיד, אלא רק "להסיק מסקנות לגביו". המסקנות הללו מתייחסות לכיוון המסחר, יעדי זמן ומחיר ומומנטום – פרמטרים שאמורים לסייע לנו להחליט אם זה הזמן להיכנס לפוזיציה או לצאת ממנה.

אם זה נראה כמו תזמון שוק, הולך כמו תזמון שוק, ומגעגע כמו תזמון שוק, מה זה? איך הטכנאים יכולים לטעון שהם לא מנסים לחזות את העתיד אם כל פועלם מתמצה בגיבוש מסקנות שעל בסיסן מקבלים החלטות בעתיד?

אינני יודעת ליישב את הסתירה הזו, אולם דבר אחד ברור: כל משקיע רוצה לקנות בשפל ולמכור בשיא, אבל המציאות היא שקשה מאוד, על גבול הבלתי אפשרי, לדעת מראש מהן נקודות הכניסה הללו. אין אף אסטרטגיה בת קיימא שמאפשרת לתזמן את השוק בהצלחה לאורך זמן.

ניתוח טכני אינו יוצא דופן בהקשר זה.

לסוחרים בלבד

אם לניתוח טכני יש משמעות כלשהי הרי שהיא בהצבעה על המומנטום של נכס פיננסי מסוים לטווח הקצר. למשקיעים לטווח ארוך, שמתכננים לקנות, להחזיק ולאזן למשך עשרות שנים, אין כל תועלת באסטרטגיה כזו.

ניתוח טכני מיועד, מטבעו, לטובת מסחר קצר טווח. במילים אחרות, זהו כלי לספקולנטים, לא למשקיעים. בעוד שמשקיעים פסיביים אוטמים את אוזניהם ונמנעים מרעש, הסוחרים חיים וניזונים מרעש כבסיס לקבלת החלטות.

אבל גם כאן, התרומה של הניתוח הטכני – ככלי סובייקטיבי בעל יכולות חיזוי אפסיות – מצומצמת מאד. מסחר יומי כרוך בריבוי פעולות, הפסדים, עמלות ומיסים. לאור העלות הפיננסית המצטברת של תוצרי הלוואי הללו, קשה מאוד להתייחס למסחר טכני כאל אסטרטגיה רווחית לאורך זמן.

חשוב מכך – כדי להצליח במסחר קצר טווח צריך 'להכות' בעקביות את הצד השני לעסקה. כלומר, כדי להרוויח,  הצד השני חייב להפסיד.

ומי בדיוק נמצא בצד השני?

כן – המוסדות הכבדים ביותר בשוק ההון, עם כוח חישוב בלתי מוגבל, מאגר אינסופי של בוגרי האוניברסיטאות היוקרתיות ביותר בעולם, עשרות שנות ניסיון בשוק, עמלות מסחר אפסיות, מהירות מסחר פנומנלית וגישה מעולה למידע פומבי (ויתכן גם פנימי).

יתכן שאתם חכמים ומוכשרים ממני – ויתכן שלא. מי שסבור שיש לו את היכולת לנצח במשחק הזה, חמוש בתבניות גאומטריות סובייקטיביות שחילץ מתוך גרף מחירים היסטורי – שיהיה לו בהצלחה. הוא יזדקק לה מאוד מפני שסביר להניח – ורמת הסמך כאן עומדת על 90% ומעלה – שייאבד את כל כספו.

סוחר אינו משקיע – הוא ספקולנט, מהמר, ובמקרים רבים – מופסד בענק. הפוסטים רווי המתח והפחד ב"ספונסר" הם עדות לכך.

ניתוח טכני עשוי להיות רווחי – אבל לא עבורכם

הטרגדיה האמיתית היא שהתדמית הזו מכה שורש בציבור בתור הפנים של שוק ההון.

המקום המוגזם שתופס המסחר הטכני בשיח הפיננסי מחזק את הסטיגמה הציבורית שהבורסה היא אכן קאזינו מסוכן מאין כמותו, שאי אפשר באמת להרוויח לאורך זמן, ושצריך ללמוד לנתח גרפים בקורסים יקרים כדי לחלץ תשואה עודפת.

אז הציבור מפתח פוביה מהשוק, יושב על הרים של מזומן שנרקב לאיטו בפק"ם, או גרוע מכך, "משקיע" אותו ב-4 קירות ומקדמה למשכנתא — כי זה מה שכולם עושים, וכי נדל"ן תמיד עולה (עד שהוא מפסיק לעלות…).

למה זה קורה?

למה פורטל בורסה שמתיימר להיות נגיש גם למשקיעים מתחילים דוחף להם ממבו ג'מבו טכני לגרון?

למה "מכללות" פיננסיות מכניסות את כישופי הוודוו הפיננסיים הללו לסילבוסים של קורסי לימודי שוק ההון שלהן?

למה העיתונות הכלכלית המקוונת מקדישה מדורים שלמים לטכנאים למיניהם?

התשובה, כידוע, היא שהדרך היחידה להרוויח באופן עקבי ולאורך זמן מאסטרטגיות שמתיימרות לחזות את העתיד היא למכור אותן לעדר התמים.

מכאן שניתוח טכני עשוי בהחלט להניב רווחי עתק לאורך זמן – במיוחד אם מצליחים לשווק אותו למשקיעים תמימים בתצורה של ספרי השקעות, קורסים יעודיים, תוכנות ניתוח טכני ושירותי איתותים למיניהם.

לא לחינם טוענים טכנאים רבים שניתוח טכני הוא אמנות, שרק מי שלמד (על פי רוב במסגרת קורס ייעודי שעולה אלפי שקלים) ותרגל אותה במשך שנים יכול להפיק ממנה תועלת של ממש.

בתי השקעות גם הם נותנים יד לתופעה. מכיוון שניתוח טכני ומסחר יומי הולכים יד ביד, סוחרים שנופלים ברשת הופכים לפרה חולבת ומניבה במיוחד עבור בתי ההשקעות. הלא ככל שאתה סוחר אתה נדרש לבצע פעולות רבות יותר, מה שגורר עמלות רבות יותר, מה שגורר רווחים רבים יותר עבור בית ההשקעות ושותפיו.

ולבסוף – העיתונות הכלכלית, כידוע, חייבת לייצר רעש פיננסי – המנוע לעצם קיומה.  ניתוח טכני הוא מקור בלתי פוסק לרעש מיותר.

זכרו תמיד – אילו הייתה לכם אסטרטגיה בדוקה כלשהי שבאמצעותה ניתן היה להכות את השוק, כנראה שלא הייתם חולקים אותה עם אף אחד אחר. העובדה שכל כך הרבה אנשים שואפים ללמד אתכם ניתוח טכני – אומרת דרשני!

סיכום – אל תגעו בזה

לניתוח טכני יש ערך מסוים כאשר מנסים לבודד תמונת מצב היסטורית של הנכס הנבדק. בכל הקשור ליכולת החיזוי או ההקשה לגבי העתיד, מדובר לדעתי בבזבוז זמן מוחלט – הבלים עטופים בכסות מדעית. יכולת החיזוי של הכלי הזה שקולה להטלת מטבע או קריאה בקלפי טארוט. השימוש בו שקול לנהיגה ברכב תוך התבוננות ממושכת במראה האחורית – חסר תועלת ומסוכן עד מאוד.

אני חושבת שהפופולאריות לה זוכה גישת הניתוח הטכני בשנים האחרונות מעידה יותר מכל על ריקנותו וחוסר אמינותו של השיח הציבורי והתקשורתי סביב שוק ההון – ולא רק בישראל.

אל תגעו בזה. התרחקו מכל פורום, ספר, מכללה או שירות פיננסי שמנסה להאביס אתכם בניתוח טכני.

במקום לנתח גרפים, השקיעו אנרגיה בפיזור ההשקעה שלכם על פני מגוון אפיקים באופן שהולם את פרופיל הסיכון שלכם.

במקום למתוח קווי מגמה ולהתרשם מנרות יפנים, חתרו לשלם כמה שפחות מיסים ודמי ניהול.

במקום לתזמן את הכניסה והיציאה מהשוק, קנו את המוצרים המדדיים הרחבים והזולים ביותר שבנמצא, החזיקו עשרות שנים ואזנו מחדש לפי הצורך. לעולם אל תמכרו בהפסד ולעולם אל תסטו מהמסלול.

ונסיים, איך לא, בציטוט מפי החכם מאומהה:

"הבנתי שניתוח טכני לא עובד ברגע שהפכתי את הגרף וקיבלתי את אותה התשובה." –וורן באפט

הירשם
הודע על
guest
144 Comments
הישן ביותר
החדש ביותר המדורג ביותר
Inline Feedbacks
View all comments
קרן

אהבתי! וגם רעיון לפוסט – השוואה בין מתודולוגיות השקעה שונות לאורך נניח 20 שנים אחרונות

קרן(שם בדוי)

לא חסר כאלו מאמרים.
הנה רעיון – SNP500 הוא סוג של נוסחת קסם. בגסות: אסוף את 500 המניות הגדולות לפי שווי שוק בארהב וצור מהם מדד.
אבל מי אמר שזאת נוסחת הקסם הכי טובה? אולי למשל אסוף את 100 המניות הכי גדולות? או 500 המניות הכי גדולות, אבל ללא אלו שמפיסודת כסף או ממנופות מאד.
יש כמה מדדים או כמה שיטות שלאורך זמן (ובפשטות מאד – כלומר אינדקס שקל להרכבה) מצליחם לעשות אלפה על SNP500

טל

ההבדל הוא שבמדד בעל פריטים רבים, משחק לטובתך חוק המספרים הגדולים, לעומת ניתוח טכני שהוא שימוש במדדים סטטיסטיים על מניות בודדות.

רוני

מהיכן לקחת את זה? מרבית הפרסומים והפעילות בניתוח טכני הם על המדדים המובילים

שי

"השימוש בו שקול לנהיגה ברכב תוך התבוננות ממושכת במראה האחורית – חסר תועלת ומסוכן עד מאוד".. חריף מאוד אהבתי! ממש נכון לגבי כל המכללות בשקל שמנסות להפוך אותך תוך 10 מפגשים ל – "סוחר שעושה 100-200 דולר ביום בממוצע" לדברי אחד הגורואים המובילים מכנס הגיוס שלו בו השתתפתי. יושבים שם אנשים מכל הגילאים (חיים בן 60 שהצליח לחסוף קצת כסף כסוכן מכירות וחסך סכום X, חיה בת 40 שנפלה עליה ירושה Y, ויוסי בן 23 שכרגע השתחרר מצבא קבע עם סכום Z) וחושבים כולם שהם יכולים לפתח את החוש המסחרי הבסיסי שלהם למסחר מניב בבורסה תוך 10 מפגשים. עצה כללית… קרא עוד »

דיגי

גם אני אהבתי את "..תוך התבוננות ממושכת במראה האחורית.." – אנלוגיה מצוינת שממחישה את הרעיון המגוחך של השקעה באירועים עתידיים, על-סמך אירועים שכבר התרחשו, למרות שאין קשר של "סיבה ומסובב" בין האירועים.

גיא

מסכים ומחכה לתגובה מלומדנת של ידידנו בנימין ביודעי שהוא סוחר באינטרוולים גדולים יותר.
ובנושא ישן:
"כדי שאני אוכל להנות מהחופש שלי, מישהו צריך להקריב את החופש שלו" – הסולידית
כיצד וויתור על עבודה בחברת מסחר טכנית (הנמדדת בתל"ג ושנחשבת לייצור) , השקולה לחפירת בורות ואי מילואם מחדש 🙂 פוגעת בחופש של מישהו או מאלצת אותו להקריבו?

Lavi

עושה רושם שהמלך אכן עירום.
(ביני לבין עצמי תוהה כמה דיסציפלינות נוספות בחיינו מתהדרות באספקת ערך מוסף, שאין מאחוריו שום-כלום. תמיד חשדתי שפסיכולוגיה היא אחת מהן)
שוב מסיר את הכובע בפני חדות העין וחדות הלשון, שלא לדבר על השקעת הזמן. (טוב, מהאחרון יש לך הרי הרבה. מזה הרי התחלנו)

peleg.

peleg

כל המוסיף גורע. !!!

CLEMENT

אין ספק שמדובר ברעש לבן, ללא אותות של ממש. הרבה שנים עקבתי אחרי התופעה הזאת, שנראתה לי כשפת חרטומים מודרנית, ולא פעם השתעשעתי במחשבה פואטית: לסדר את בליל המלל ההזוי הזה, בשורות קצרות, וליצור שירה חדשה (נניח, "ארץ הישימון" של הבורסה). כל מי שצפה ב"זאב מוול סטריט" וראה את מתיו קונווי מרצה לדי קפריו על "הלוגיקה" של עולם ההשקעות, שאינה אלא לוגיקת הניחוש, הספקולציה, ההמצאה, השקר, הבדייה, התיחמון, הספין והקשקוש – מבין עד כמה נלעגים כל האנליסטים, עם הפסבדו – טרמינולוגיה שלהם, שבה המנייה לא עולה או יורדת, היא לעולם נמצאת ב"רמת פריצה" או ב"רמת שבירה", או, אללי, "מדשדשת", או… קרא עוד »

עמוס

הכל טוב ויפה, אבל הבעיה שהאיסטרטגיה שלך מ ש ע מ מ ת!

היכן ההרפתקאה? היכן הריגוש? שווה לפעמים לשלם את המחיר תמורת פרץ של אנדרנלין. הרי לא לחינם תעשיית ההימורים בעולם כל כך מפותחת. גם ההשקעה האקטיבית היא סוג של הימור. גם לחפש נפט בים הוא סוג של הימור. גם להצביע עבור פוליטיקאי שאנחנו לא לגמרי מכירים זה סוג של הימור. אנחנו רוצים יותר עניין ויותר ACTION בחיים, אחרת הנשמה שלנו תתאבן.

guy

בול פגיעה

אמיר

אמת. מאמר יפה מאד המשקף במדויק את דעתי על הניתוח הטכני, שאינו אלא אשלייה בלבד. קראתי שוב ושוב ונהניתי מאד, הן מהתוכן והן מהשפה המרשימה.
כשיש להם תחזית לעליה, ואכן מתרחשת עלייה, הם רואים זאת כהוכחה לתקפות השיטה, אבל הם לא מבינים שאולי העלייה היתה אמורה להתרחש גם בלי שום קשר לניתוח טכני וגם אם לא היה קיים הבולשיט הזה שנקרא ניתוח טכני.
וכשזה לא מצליח להם, הם ממציאים כל מיני הסברים הזויים ומגוחכים.
המשקיע האגדי והמיליארדר וורן בפט אמר שניתוח טכני זה בולשיט. פרטים ברשת (באנגלית)
תוצאות רבות מתקבלות בגוגל גם תחת החיפוש Technical Analysis is Bullshit

קובי

פוסט מעולה. תעשיית הפיננסים מוכרת אשליות לרוב הציבור. אוסיף רק סטטיסטיקה מלומדה אחת: במסחר יום (עם או בלי ניתוחים טכניים) כולל ניתוח פונדמנטלי ומעמיק או אפילו דיבור ישיר עם מנכ״לים של החברות את מניותיהם אתם מחזיקים, מביאה ל 98% מהאנשים הפסד של כל כספםף ול 2% הנותרים הון תועפות. אז אם אתם מרגישים ברי מזל ׳ליחצו כאן׳ – כמו שאומר מנוע החיפוש המפורסם. לראיה אוכל שו לצטט את הפרופסור שלי לפיננסים מאוניברסיטת הארוורד שאמר: ״שימו לב שבוול סטריט, כל שנה מתחלף המנהל של קרן הנאמנות המצליחה ביותר. גם הכוכב הפינאנסי הגדול ביותר, לא זוכה שנה אחר שנה בתואר המנהל המצליח,… קרא עוד »

Mamaof

כאילו שוק ההון והתעסקות פיננסית הם המקום היחיד עלי אדמות לחפש ריגוש והרפתקאות.
המטרה של השקעה היא לעשות כסף, לא להזריק אנדרנלין ליד.
אין שום בעיה לחפש את הדברים האלה באזורים אחרים בחיים..

תומר אילת

מסכים לגמרי עמוס, נתחיל מזה שאני מאוד לא מסכים עם הסולידית ונראה שהיא מפחדת מהעובדה שאולי באמת אפשר לנבא באחוזי הצלחה לא נמוכים את המנייה/תעודת סל, כמובן אין כזה דבר 100 אחוז הצלחה אבל אם מנייה נתקעת בקו ההתנגדות 6 פעמים ונופלת אז כנראה שגם בפעם השביעית.. להשקיע בסנאפ 500 ל60 שנה לא עושה לי את זה..

יאיא

עוד לא החלטתי אם ניתוח טכני הוא שטות מוחלטת או שיש דברים בגו

רק נקודה אחת, כתבת כ-משקיעה פסיבית, אני חסידה של תאוריית השוק היעיל, ולאורך תקופות ארוכות
הספרות המקצועית מסכימה איתך , אבל באותה מידה הוכח שהשוק אינו יעיל בתקופות קצרות (מסוימות)
והרי היתוח הטכני מיועד לניתוח תוך יומי ולזמן קצר לכן אני מבין ואף מסכים איתך בתור גישה כללית
אך מאמין שיש מקום לניתוח טכני בתנאים מסוימים

אבי ברק

השיטה הטכנית יכולה לתת מסקנות הפוכות על אותו נכס פיננסי בכל טווח, אפילו בטווח הקצר.
קח למשל מניה דואלית, כמו טבע, הנסחרת כאן בש"ח ושם בדולר.
נניח כעת ששער הדולר יורד חזק יותר מאשר העליה במחיר הדולרי של המניה.
תקבל גרף דולרי עולה, ובאותו זמן גרף שקלי יורד.
קיבלת גרפים שונים לאותה מניה ממש, לאיזה ניתוח טכני "תאמין" כעת?
מי שעדיין "מאמין שיש מקום לניתוח טכני בתנאים מסוימים", עלול להיות טועה, וגרוע מזה – מטעה.
בכל מקרה במסחר לטווח קצר, כמו בים, הדגים הקטנים רק משמשים מזון לגדולים.

M

יפה,
אמנם לציבור הפשוט התחום הזה היה מכשול רציני בדרך להשקעות אינדקס אבל היום גרוע מהניתוח הטכני הוא התחום הפרוץ של השקעות בפורקסים / סחורות ומינוף עצום שנפוצו בישראל ומציעים תוך השקעה קטנה להגיע לתשואות מדהימות ולעשות משכורת שניה ללא מאמץ (מפרסמים שם טייסים רופאים לכאורה). הרגולטור לא מתעסק כי זה לא תחת ידו והשחיתות חוגגת שם.

ViP

אנשים מעדיפים שיגידו להם מה לעשות, זה אחד מהנמשלים בפוסט שלך
לפי זה את צריכה לכתוב סדרת פוסטים בסגנון "תגעו בזה".

מיכה

חסידה של תאוריית השוק היעיל ?
השוק בהחלט יעיל, הוא מאפשר למשקיעים יעילים (באפט, לינצ, קלרמן, דרמן ורבים אחרים) לעשות עשרות מיליארדים יעילים בצורה יעילה וקנסיסטנטית.

יש מקום לכולם – גם למשקיעים פאסיביים רודפי ממוצע גם למשיקיעים טכנים הקוראים בקפה וגם למשקיעי ערך שמצליחים לאתר במשך עשרות שנים תקלות זמניות ותמחורי חסר, חברות צמיחה , עסקים מחזוריים ועסקים משתקמים.

כל אלה השוק היעיל מאפשר ביעילות מעוררת פליאה. תודה רבה לך שוק יעיל!

Daniel

מיכה, מסכים עם כל מילה. רק רציתי להוסיף: השוק הוא יעיל בדרך כלל, אך יש להבין שהוא יעיל בממוצע. זאת אומרת, יש זמנים/תקופות עבור חברות/סקטורים לא מעורכים נכון על ידי שחקני שוק(שוק) . למשל, חברות פיננסיות, קיבלו הערכת יתר לפני המשבר והערכת חסר תקופה ארוכה אחרי המשבר. חברות כמו WFC, BAC, AIG ועוד עשרות אחרות, אחרי המשבר נסחרו תקופה די ארוכה במחירים מאוד-מאוד זולים אך ורק בגלל ש "מר שוק" שנא כל התחום פיננסי. אך עם הזמן הפער הזה ייסגר ושוק היעיל יחזור לתמחר את הערך שבתוך החברות ויפסיק להתייחס ל"רגש" הקשור לחברות האלו… כמובן, שניתוח טכני זה ביזבוז זמן… קרא עוד »

מיכה

סולידית, פספסתי עד כה את תגובתיך. כאמור יש דרכים לעלות מעל הממוצע – ההתחלה היא בלהפנים שהשוק לא יעיל וניתן להכות אותו. הממוצע לא מבין את זה. הנדבך הבא בלעלות מעל הממוצע היא לחקות את מי שעלה כבר מעל הממוצע- חיקוי באש ובמים. הנדבך הבא הוא לתפוס עצמאות זה בהחלט השלב הכי קשה והוא דורש המון המון השקעה ואופי. יש המון שדרוש זה אכן נכון אבל אפשר בלהסתפק בלהחנות את הכסף במקומות הנכונים ע"מ להכות את השוק בטווח הבינוני ארוך. הרוב עוצרים בלא להפנים שהשוק לא יעיל ובלהתסכל במראה ולהתייאש. זה בסדר אבל זה לא אומר שזה לא אפשרי ובגדול.… קרא עוד »

foox404

תצניע? על 4 שנים? הצחקת אותי.
ברשותך אני לא אצניע, אפילו אתרברב מעט: אני משקיע מעל 10 שנים במניות, ולא הפסדתי כסף*

*נכון לזמן כתיבת השורה.

קובי

מיכה, המשך להצניע, כי לא לעולם חוסן. ב 2013 כל אוסף מניות ראנדומלי היה נותן לך 30% (כולל האינדקס), ב 2009, כל הדיוט שניכנס לבורסה הכפיל את כספו. למזלך אתה רק 4 שנים בשוק, אבל דבר איתנו עוד 5 או שש שנים. יש לי וותק עבודה בוול סטריט של 17 שנים וראיתי אנשים שמשלשים ומרבעים את הונם ואח״כ מפסידים את המכנסיים. בעיקרון, הסולידית צודקת יותר מכל המתנגדים לה – אין דרך לנצח את השוק ואלה שעושים זאת בצורה עקבית הם בערך 0% מהאוכלוסיה. אפילו באפט הגדול מגמגם כבר כמה שנים ופיטר לינץ׳ פרש בשיא אחרי 13 שנים שהובין את קרן… קרא עוד »

מיכה

בהחלט לא לעולם חוסן, גם לא לעולם משברים ולא לעולם בועות.
לא לעולם כלום סה לה וי.

בעוד אתה חושש מהמשבר הבא אני מחכה להזדמנויות שהוא יזמן לי בקוצר רוח, כי לאחרונה ממש קשה למצוא כאלה.

לאחרונה עשיתי מבחן סטרס לעצמי ולתיק שלי – תהיה בהחלט תקופה קשה ומכאיבה אבל כמו שאמרת לא לעולם חוסן וגם משברים הם לא לעד, אני יותר מסבור שאצא מחוזק מהמשבר (מחוזק – מורווח) אבל ימים יגידו.

ניצן

מחכים לכתבה בכלכליסט או דהמרקר על המשקיע הטכני שהרוויח 10 מיליון. עוד לא ראיתי כתבה עליך

איליה

פוסט מעולה. גראהם ותלמידו הטוב באפט מזכירים כל הזמן שאם הנוסחה קשה להבנה אז כדאי להתרחק ממנה (אין מה לעשות המתמטיקה מתחילה להסבך בניסיון להתאים מציאות לנוסחה כל שהיא או להיפך). תיאוריית קונספירצייה פרטית שלי – היום נושא ניתוך טכני נדחף למיינסטרים גם כי הוא עוזר לחברות אלגוטרדיינג (אם הרבה כסף זורם לפי ניתוח טכני – ישנה איזשהי חוקיות בשוק שאלגוטרדיינג יכול לנצל אותה). דרך הגב לכל החוכמולוגים: היום בורסה עובדת בשיטה רציפה. לא ידע מה קרה בישראל. בנאסדאק חברות אלגוטריידינג קונות מקום ברייקים ליד הסוויץ של הבורסה (לא ראוטר כי latency עולה). התמחור לפי foot (הבדל של ננו שנייה).… קרא עוד »

ה ד ר

אני אפריד את תשובתי לשני חלקים: חלק 1: מסכים איתך לגבי מוכרי האשליות בתצורת מכללות או גורואים שנלחמים לא להראות כגורואים אך משדרים קוליות שכזו ואיך הם מנצחים, סליחה, מביסים את השוק. אך הם אינם שונים כלל וכלל ממשווקי קרנות הנאמנות/פנסייה שחיים על דמי הניהול של הציבור המסכן שלא מבין דבר וחצי דבר. בניגוד למדיניות הקרנות למינהן, ישנם כמה מרצים שלקחו על עצמם מן תפקיד של "בואו אלמד אתכם איך נראה העולם הפיננסי מבפנים", וצריך לדעת לקחת אותם במינון מסויים כדי להפיק משהו מדבריהם (בדיוק כפי שצריך לקחת את דברייך במינון הראוי ולא להפוך אותך לאורים ולתומים). את עיקר הכסף… קרא עוד »

מחזיראור

פשש..
משורר!

🙂

איליה

אתה יודע בדיוק כמה אתה מפסיד? על סמך מידע מעבר? על סמך סטיסטיקה של שם של מנייה בבורסה? אם היית אומר לי שחישבת את הערך של החברה, לקחת מקדם בטחון ואז המתנת מתי מחיר המייה מתחת לערך כזה, הייתי אומר, אוקי זה יכול לעבוד.
בלק ושולץ קיבלו נובל בכלכלה על שיטת שיערוך אופציות ועדיין במצבי קיצון השיטה פשוט לא עבדה. זאת בדיוק הבעייה של כל השיטות – מצבי קיצון. משקיעי ערך ומשקיעים פאסיבים מוגנים נגד מצבים הללו ויכולים לנצל אותם לטובתם. סוחר יומי שלא מגובה ע"י latency נמוך וכוח מיחשוב מהיר + אלגוריטמים טובים זה טרף קל לאותן חברות אלגוטריידינג

קובי

הדר,
מה שאתה מתאר ניקרא: Market timing, או בעברית צחה: ״תיזמון השוק״ – וזה אפילו וורן באפט הגדול ופיטר לינץ׳ הענק ממליצים ל א ל ע ש ו ת. שיהיה לך בהצלחה עם האקדח הטעון, ושתשים לב שהוא לא יתהפך עליך יום אחד, למרות מומחיותך הרבה.
קראתי מספיק כתבות וספרים של שני האגדות החיות האלה (באפט ולינץ׳), וציטוט אחד נחרט בזיכרוני מבאפט דווקא: ״אני מאושר אם אני צודק ב 6 מתוך 10 החלטות שאני עושה״

יוסי

שלום לך סולידית,

יש לי הרגשה שיש לנו גנים משותפים אחרת אני לא מבין איך גם אני מחזיק בדעות כמו אלהורות, מינימליזם, ליברטריאניזם, תזונה מודעת, רכיבה על אופניים ואם כל זה לא היה מספיק אחרי 4 שנים בשוק ההון בעיקר במסחר טווח קצר שמתבסס על ניתוח טכני הגעתי למסקנות דומות לשלך.

כמו שכתבת אולי בודדים מכים את המדדים על בסיס ניתוח טכני ולרוב הציבור עדיף להיות משקיע
פסיבי עם פיזור גאוגרפי של התיק.

מיכה

הדר , אני קורא את השיר שרשמת ואני מציע לך לעצור לקחת צעד של גרגמל אחורה. העמלות יגמרו אותך ועד מהרה תבין שאתה משחק במשחק רולטה ומפסיד לבית ככל שאתה משחק יותר.
אין סוחר יומי שהתעשר ואין "משקיע" טכני עם הסטוריה מוכחת של רווחים.אין.
כולם כותבים ומוכרים ספרים ושירה.

מי שרוצה להצליח – שיבחר את המורים הנכונים וילך בדרכם הלעומתית והמוכחת.

מי שלא רוצה ללכת בדרכם המוכחת אבל עדיין להנות מתשואה הוגנת – שישקיע פאסיבית.

כל השאר מפסידים בהגדרה.

ה ד ר

על ה"אין" שלך נאסים ניקולאס טאלב עשה את הונו. עמלות של סנט למנייה ממש לא ישברו אותי מכיוון שאיני סוחר יומי/תוך יומי, ואין לי מושג כיצד הבנת זאת מדבריי, אך כנראה שהבנת זאת מדבריי כפי ש"הבנת" את מהות הניתוח הטכני. הניתוח הטכני אפשר לי להיכנס לפוזיציות במינימום סיכון ולצאת מהזירה כאשר בכיסי היה המון כסף והבנתי שזה לא הזמן להשאיר לשוק את מה שלקחתי ממנו, ואני לא מדבר על מסחר יומי אלא על כניסה לשוק בסוף נובמבר 2008 ויציאה וחזרה אל השוק בהתאם למה שהגרף הראה לי. על פי הסטטיסטיקה שהסולידית כתבה בבלוגה והשמועה הרווחת ברחוב היא ש-90% מהסוחרים נמחקים… קרא עוד »

רוני

העליהום על הניתוח הטכני בצורה גורפת בבלוג הזה הוא מוגזם ורדוד. ולא מתאים בעומקו למאמרים אחרים שקראתי פה. הניתוח הטכני הוא כלי עזר למשקיעים וסוחרים ותו לא. וככזה הוא עושה את מלאכתו כמו כלים אחרים בשוק ההון לא פחות וגם לא יותר. הוא לא מתיימר לנבא את העתיד או להבטיח לנו שיטה מנצחת. זה שיש המון שארלטנים שכן מבטיחים לנו הרים וגבעות בשם הניתוח הטכני זה לא מעיד על הניתוח הטכני עצמו. (וזו אבחנה שלא מתאים לסולידית להתעלם ממנה.) השארלטנים בשוק ההון שלא מדברים בשם הניתוח הטכני רבים פי כמה מאלו שמוזכרים במאמר זה. בבסיסו הניתוח הטכני הוא צורת תעוד… קרא עוד »

יוסף

בזמנו הרבה אנשים גם האמינו שכדור הארץ שטוח ,ושצריך לשרוף מכשפות ,היום מאמינים מליוני אנשים בבודהה זה שהרבה אנשים מעמנינים בשיטה או בדעה עדיין לא מאשש את הטיעון

האזרח דרור

אנשים שמבינים מה בודהה אמר לא "מאמינים בבודהה" אלא בניתוח שלו

daat99

עוד 3 ימים והיה לתגובה שהגבת אליה יום הולדת גיל שנה 🙂

אבי

זה ממש לא חשוב אם ניתוח טכני עובד או לא, עצם העובדה שרבים משתמשים בו הופכת אותו לכלי שמכתיב מגמות בשוק. ניתוח טכני אינו מתיימר לחזות את כיוון השוק אלא לתת אינדיקציה קצרת טווח על תנודת המחיר. אני מגדיר עצמי משקיע ערך, אמנם לא לטווחים ארוכים מאוד, אך אני מתאמץ לאתר מניות ערך "כמו שכתוב בספר", ובנוסף אני נעזר בניתוח טכני על מנת לאתר נקודות כניסה ויציאה משופרות. לאחר שנים רבות של מסחר באופן הזה אני יכול להכריז שהניתוח הטכני בהחלט תרם לי עוד קצת לתשואה. ו"קצת" בהשקעות – זה הרבה מאוד.

מיכה

הדר , בשביל לראות שהגרף ,יחסית, למטה או יחסית למעלה אפשר לתכנת רובוט. חבל על זמנך. מעבר לזה, כשהשוק יורד הרצפה תמיד נראית רחוקה וכשהשוק עולה השמיים הם הגבול. אסטרטגיה כזו זו אסטרטגיה עיוורת כי אתה לא מסתכל על החברות , אתה מסתכל על קו ולהסתכל על קו לעולם לא יניב רווחים עצומים ואם אתה מאד שמרן גם לא יניב הפסדים עצומים. לאורך הזמן מי שלא שמרן ועם קצת התלהבות ימחק. או-אה כמה אנשים איבדו ככה בתים. נסים טאלב השקיע באופציות באופן קבוע כדי לתפוס את קצה בפעמון שמתרחש לעיתים מסוימות , ברבור שחור. אין פה קשר למסחר יומי ולניתוח… קרא עוד »

נועם

פוסט נהדר שמתמצת בצורה בהירה, חדה וקולחת בדיוק את המסקנה שהגעתי אליה בעצמי.
תודה רבה ותמשיכי לכתוב, מאוד נהנה מהבלוג.
חג שמח.

יאיר

מצויין! אם הייתי קורא את הבלוג שלך לפני עשר שנים, הייתי חוסך עשרות אלפי שקלים!!!

MICHALIT

אילייה, אני עובדת בתחום הבורסאי בטורונטו וחייבת לומר שבשבועות האחרונים כל השוק בצפון אמריקה גועש ורועש בעקבות פרסום ספרו של מייקל לואיס בדיוק על נושא זה של HFT – HIGH FREQUENCY TRADING.
מסוקרנת לשמוע אם נוצר איזה דיון בנושא בישראל…

איליה

MICHALIT, רק עכשיו הם התעוררו? HFT קיים מלא שנים.

רוני

לכל המתגודדים בצילו של באפט.
אל תשכחו שכדי ליישם את את שיטת ההשקעה שלו ( פשוטה מאוד: קנה ושכח ) אתם צריכים:

א. גדודים של אנליסטים לסרוק לנתח ולמצוא את מניות ההזדמנות
ב. עומק כיס של הרבה מיליונים שיתן לכם את היכולת להחזיק במניות שנים רבות עד שיבשילו ויהיו ריווחיות.

ואם כבר יש את המשאבים האלה בשביל מה לשבור את הראש בהשקעות? למה לא לחיות בכיף עפ"י הסולידית
ואפילו בלי הצורך להצטמצם בהוצאות ?

המהנדס

לא מסכים, מנסיון א. ברוך השם יש סקרינרים, ואז צריך לנתח בעצמך רק מניות בודדות שעברו סינון ב. לא צריך מיליונים כדי להחזיק מניה הרבה שנים. אפשר לקנות מניות בכל סכום שרוצים (כל עוד הוא כפולה שלמה של מחיר מניה בודדת כמובן) ולהחזיק כמה שנים שרוצים. אף אחד לא יעצור אותך, אלא אם תפסיק לשלם עמלות לברוקר שלך (או דמי משמרת ניירות ערך לבנק) את התיק שלי התחלתי עם משהו כמו 50,000 שקל והשקעה של 5-10 שעות בשבוע, שירדה ל 2-4 שעות בשבוע בהמשך (וגם פחות). ואז מגלים שעם קרן לא גדולה מדי (מיליוני שקלים בודדים מאוד) אפשר לייצר תשואה… קרא עוד »

יאיא

סתם שאלה, ואיך מגיעים לקרן לא גדולה מדי (מיליוני שקלים בודדים מאוד) ???

מחזיראור

נורא פשוט:
1. נולדים להורים הנכונים.
2. הולכים ללמוד את המקצוע הנכון.
3. מתחתנים עם האדם הנכון.
4. עושים מכה בבורסה.
5. סוגרים פינות ע"י הפיכה לנכד הכי חביב על סבתא שתעביר לך כספים בעודה בחיים.

אלטרנטיבה – זכייה בלוטו.

בהצלחה!

קובי

פוסט מעולה. מסכים כמעט עם כל מילה. כל מי שלמד אי פעם פיננסים וכלכלה ברמה של מנהל עסקים (MBA) כמוני, יבין זאת היטב. תאוריית השוק היעיל התפתחה בשיקגו בשנות ה-60 של המאה הקודמת. בגדול התאוריה נכונה, אבל יחד עם זאת ישנן בהחלט תקופות של אנומליה בשווקים (למעלה ולמטה), כיוון שהשוק זה (בין היתר) סך כל הפסיכולוגיה של ההמונים, וכאשר רגשות מעורבים, הרבה פעמים אין היגיון. יש אנשים שהם סוחרים (לא סוחרי יום) , אבל עשו הרבה כסף מהאנומליות (כמו וורן באפט, פיטר לינץ׳, ביל גרוס ועוד). יש עוד סוג סוחרים שמחכה למה שניקרא ״ברבור שחור״ שזה ״משהו שעדיין לא קרה״,… קרא עוד »

ניצן

בטח עד עכשו הפכת למיליונר, בוא ופרסם את חשבון ההשקעות שלך מאז ועד היום.

מיכה

רוני, להמשיך את הכיוון שלך : א. לו האנליסטים היו סורקים ומנתחים מניות בצורה אובייקטיבית השוק היה באמת יעיל. אבל הם לא והוא לא. דוגמא טובה – בנק גדול בשם וולס פארגו. ניתחו אותו מכל הכיוונים ורובם פיספסו אותו לגמרי. אבל זו רק דוגמא. ב. הסולידית מתמקדת בחסכון, אקסל פשוט ותראה שיותר כדאי להתמקד בתשואה. גם בתוצאה הסופית וגם במרווח הנשימה לאורך כל הדרך. ג. אם באפט יודע מה הוא עושה אז למה שלא תקנה פשוט מניות של החברת השקעות שלו ? ד. תאוריות שוק יעיל ותאוריות כלכליות של סיכון כפועל יוצא של תנודתיות הן הלחם של משקיעי הערך. גם… קרא עוד »

מרק ש.

דורין עובדה שיש הרבה משקיעי ערך שכן מצליחים להכות את השוק. אני לא חושב שאני באפט או פיטר לינץ אבל אני גם לא מנהל עשרות מיליארדים. כאשר מנהלים סכומים קטנים הרבה יותר קל להכות את השוק לאורך זמן. באפט דיבר על זה בזמנו שאם הוא היה מנהל עשרה מיליון דולר הוא היה משיג תשואה של מעל 50 אחוז!!! בשנה. אני ממש רחוק מלהיות באפט ולכן אסתפק ב15 אחוז בשנה. את האמת אפילו אם בשנים הבאות אני אשיג תשואה נמוכה יותר מהמדד היה שווה להיות משקיע ערך שכן ב4 שנים האחרונות כמעט שילשתי את ההון שלי בזמן שs&p עלה בערך ב85… קרא עוד »

קובי

מרק ש. היו לך 4 שנות מזל ותו לא. אין כאן אף כותב שהיכה את השוק במשך 20 או אפילו 10 שנים (וגם לא יהיה). כל החוכמולוגים כאן אינם מספיק מנוסים בשוק ההון, ו/או בעלי מזל של מתחילים שהגיע לשוק בנקודת שפל. כל מי שמתרברב שהוא מכה את השוק ב 4, 5 או 6 שנים אחרונות, שיצניע לכת, כי הפסדיו עוד יגיעו (במיוחד אם הוא משחק על טווח קצר). ניראה לי שחלקכם לא הבנתם את הפוסט כלל. הניתוח הטכני מתמקד בהשקעות לטווחים קצרים ולמיקסום רווחים. מי שקונה מניות ערך ונעזר בניתוח טכני ומחזיקם זמן רב, זה כמו לומר שב- 8… קרא עוד »

המהנדס

טוב ויפה, מסכים עם כל מילה חוץ מ"תיאוריית השוק היעיל" השוק איננו יעיל, אחרת משקיעי ערך (כמוני) לא היו מכים את המדדים. אם כולם יודעים את מה שאני יודע (ואני בסה"כ קורא דו"חות ציבוריים וכתבות שמתפרסמות בעיתונות) לא הייתי מוצא פערי תמחור במניות מסוימות, ולא הייתי מצליח לקנות אותן בזול ולמכור אותן אחרי ששאר הציבור הבין את מה שאני הבנתי והמחיר עלה. מכיוון שהזמן שלוקח למניה להגיע למחיר שאני חושב שהיא שווה אחרי שקניתי אותה נמדד בד"כ בחודשים (לפעמים שבועות ולפעמים שנים), אני טוען שהשוק מאוד לא יעיל. בעיקר בחברות קטנות / לא מוכרות / עם סנטימנט שלילי. בטווח הזמן… קרא עוד »

ניצן

אז הרווחת מיליונים מאז אחרי שניצחת את השוק?
אם כן תראה לנו שהרווחת!

orly

בתור מבינה ידועה בהשקעות, להלן תרומתי הצנועה לקוראים –
מדד הסרג'יו צונח ונוגח את הרעף האדום בגבול התחתון של קו המשווה בין זה לבין זהו זה. בתום זומבליטה מנוחשת סבילה יש מגמה ניכרת של שיתוף ממטרות בזן חדש של זיתים מהסוג המנומר. קרי – זית גדול. בהתאם לכך ניתן לשער שזה יוביל לעוד הרבה תנודות בשטח ההפקר שבין צוואר הג'ירפה לצלעות הפרפר בהערכה זהירה על ההבנה הזעירה. לסיכום – זה מה שצפינו מראש.
ושמישהו ינסה להוכיח שאני טועה.

גיא

Don’t try to outsmart the investor herd.

“Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.” ~ George Carlin

איליה

אהבתי

ברק

תחליף באמרה של קרלין ממוצע בחציון והיא אפילו תהיה נכונה.

גיא

אני מציע שתסגור את העניין הזה איתו.

בנתיים הזהר מזה בעצתו.

“Death is caused by swallowing small amounts of saliva over a long period of time.” ~ George Carlin

orly

אוי ואבוי…

מוטי רודשטיין

הפוסט העלה נקודה שמעניינת אותי מאד בשנים האחרונות, והיא הנוכלות המדעית, (יותר נכון לומר, השימוש שנוכלים עושים בז'רגון המדעי). בילדותי, העולם היה מפחיד אבל פשוט (תודה אמא ואבא, תודה גם לך הוליווד). כמו אינשטיין, חשבתי שכל טענה היא או נכונה או שגויה. באוניברסיטה התוודעתי לאופציה שלישית, והיא אי-הוודאות, או יותר נכון, היעדר היכולת למדוד. בתחילה חשבתי שמדובר בקוריוז, בהתחמקות, מן תשובה מתחכמת של התורה הקוונטית. אך אז ירד לי האסימון והבנתי שלא רק שאי-הידיעה היא תשובה לגיטימית, היא המצב הבסיסי של כל אדם בכל רגע נתון. לעולם לא נוכל למדוד את העולם סביבנו ברזולוציה ודיוק מספיקים כדי לחזות את העתיד.… קרא עוד »

MICHALIT

כמובן אתה צודק, אבל רק כעת הנושא מתחיל לעשות רעש ציבורי רחב ודרישה לשינוי – הקמת פלטפורמות מסחר שיש בהן "באמפים" מובנים כדי לעכב את מהירות התגובה ולייצר איזון בין הסוחרים השונים, רשות ניירות ערך האמריקאית התחילה לבחון את הנושא ולהטיל ספק בחוקיות שלו, רק בסוף השבוע האחרון כמה ברוקרים הגישו תביעה נגד בורסת שיקגו וההערכות הן שזו רק הסנונית הראשונה שמבשרת גל תביעות…

MICHALIT

הכוונה בהודעה הייתה לHFT כמובן

מנתח טכני

אוסף של שטויות ממי שלא מבין ניתוח טכני בשיט שלא לדבר על מסחר בניירות ערך קודם כל ניתוח טכני לא חוזה את העתיד אלא מתאר נקודה נתונה בהווה על סמך נתוני עבר ומכך ניתן להסיק לגבי הסתברויות של עליה/ירידה לטווחי זמן שונים על סמך מידע סטטיסטי של תבניות דומות בעבר מאינספור גרפים ויש כמה מחקרים כאלה שכנראה לא נתקלת בהם כי הם עולים כסף ולא מעט ביום שתדעו להפעיל תוכנה שעולה 10 אלף דולר במינימום שמאתרת תבניות שחוזרות על עצמן בגרף של נייר ספציפי (לכל מניה יש תבניות אחרות שעובדות) עם הסתברויות תבינו מה זה ניתוח טכני אמיתי ניתוח טכני… קרא עוד »

מנתח טכני

אין שום סתירה ובהחלט ניתן להוכיח שניתוח טכני גם הפשוט ביותר עובד ומכה את המדדים לאורך זמן מי שמוכן להספק רק בלהכות את המדדים צריך לקנות את המדד כשמדד ה S&P חוצה מעלה ממוצע נע פשוט ל 252 יום ולמכור אותו כשהוא חוצה אותו מטה , אין שורט והאסטרטגיה המטופשת הו מכה את המדד בגדול גם 50 שנה אחורה , הממוצע הטוב ביותר שיש להשתמש בו הוא אגב ל 14 יום אבל אז יש המון עמלות וריבוי פעולות סרק , גם אסטרטגיה מטופשת של קנית המדד בראשית נובמבר ומכירה שלו בראשית מאי לאורך שנים מכה את המדד לאורך שנים ומצליחה… קרא עוד »

יאיא

אני לא יודע בקשר לשאר הנתונים אבל הסיפור של ממוצע נע 252 יום על המדד , לתקופה של אפילו 50 שנה אחור זה פשוט שטות מוחלטת וכל אחד עם מיומניות בסיסיות באקסל מוזמן לבדוק

זה כן נכון לעשור וקצת האחרונים בהם התפוצצו שתי בועות והתונדתיות בשווקים הייתה רבה

Inbal

היי מנתח טכני, אשמח להתייעץ איתך בפרטי

oevus

ובכן….
מאחר וביצעתם כאן לינץ' מתוזמן ומאורגן בכלי המשמש אינספור סוחרים על פני הגלובוס , ואת חלקם בהצלחה מרובה דווקא, הרי שמן הראוי לתת כמה מילים כנגד כיוון הרוח, כך נראה לי….

מאחר והבאת מובאה מתוך אתר ספונסר, אלך לי לשם ואביא משם בלוג שעלה שם לפני שנים ספורות…
יש לציין כי הכותב אינו מנתח טכני ואינו פועל על פי השיטה המסורתית הנהוגה…

http://www.sponser.co.il/Blogs/BlogsPost.aspx?BlogId=114

oevus

אין כלי הניתוח הטכני בא לנפק "תחזית"… זו השגיאה העיקרית שבה משתמשים ביחס לכלי הזה…
הכלי בא לתת הסתברות סטטיסטית של סיכויים לתנועה בכיוון מסויים, ומגדיר את גבולות יכולת ניהול הטרייד, כלומר מדובר בכלי לניהול סיכונים, ע"י חיתוך הפסד כשהוא קטן , ולקיחת רווח כל עוד הוא קיים…
בכלל לא משנה מהי השיטה, אגב, באותה מידה את יכולה לקבוע כל מספר שרירותי בו תיכנסי ומספר שרירותי בו תצאי, כל עוד תשמרי על הכללים אותם את עצמך קבעת, ניהלת את הסיכון, וזו כל המטרה…

איתמר

מי שמייחס לניתוח הטכני סגולות של ניבוי העתיד לא מבין את תכליתו של הכלי הזה במסחר בשוק ההון. א. ניתוח טכני טוב ויעיל רק ואך ורק למסחר קצר טווח. ב. ברכישת מניות כשהשקעה השיטה הטובה ביותר היא לבחון פונדומנטלית את מצב החברה ו"לשבת" במניה זמן ארוך ככל האפשר כדי לייצר ערך ולהנות מדיוידנדים. ג. ניתוח טכני לצורך מסחר הוא כלי אך ורק לניהול סיכונים ולהגדרה של הסוחר לעצמו כמה הוא מוכן להפסיד בכל טרייד. שוק ההון מעצם מהותו מעביר סיכון מאחד לאחר, כלומר ברגע שנכנסת לטרייד הועבר אליך סיכון ואתה צריך לנהל אותו, ניהול הסיכון מתבצע בכך שהסוחר מגדיר לעצמו… קרא עוד »

גיא

אני מוצא שגם במקרה הזה עדיף להיות חכם מאשר צודק.
אם שישים אחוז מהאנשים יפסיקו את הקריירות שלהם של חפירת בורות ומילואם מחדש ועשרים אחוז יפסיקו את הקריירות של חפירת בורות ואי מילואם מחדש התוצאה תהיה שהם יסתובבו לי בין הרגליים כל היום ולא יהיה פה שקט. השגרה היומית תראה כמו ימי חול המועד הנוכחיים – הצילו!
אז לא צריך להפריע למי שרוצה לעבוד או לסחור יומית בבורסה. אישית אני לא רואה איך אני מפסיד מזה.

פאטיה

בשעתו האמנתי שניתוח טכני, הינו מכשיר מדעי למטרת קניה ומכירה בבורסה, כאשר התעמקתי יותר, הבנתי שזה למעשה מכשיר הדומה לרולטה, כאשר הסבירות שמישהו יזכה שואף לאפס והסבירות שמישהו יפסיד שואף ל- 100 אחוז.
ולכן בשמחה הסרתי את הענין שהיה לי בזה בעבר.

מנתח טכני

בדיוק מכבשים כמוך סוחרים טכניים מרוויחים כי זה משחק סכום אפס

הכבשים אכן מתמעטות לאחרונה בשוק המקומי אבל בארה"ב יש מספיק לכולם

וגם את הרולטה אפשר לנצח למרות שההסתברות היא לרעתך ב 5% לטובת הקזינו – יותר מכל משחק הימורים אחר , בפוקר/וידאו פוקר אגב לקזינו אין כמעט יתרון ולכן הוא כל כך פופולרי

בכל מקרה הסבירות שמישהו יזכה לא שואפת לאפס אלא ל 100 מכיוון שזה משחק סכום אפס תמיד הכסף עובר מצד אחד לצד אחר , המישהו שמנצח ברולטה זה בדרך הכלל הקזינו אז תלמד להיות הקזינו

מיכה

מנתח טכני, טעות קטנה.
הקאזינו זה החבר בורסה שאתה משלם לו עמלות היות ואתה מתכנס ל50% מהפעמים שאתה פוגע ו50% מהפעמים שאתה טועה, הוא זה שכל הזמן מרוויח מהמשחקים שלך.

אתה מרגיש עם אבל הולך בלי, כדאי להתעורר.

יוני

למען האמת אינני מבין מדוע כולם מעריצים את וורן באפט.
הוא פשוט מהמר שהצליח בקזינו.
מה בדיוק הצלחה פה? זה מזל ולא שכל.

איליה

יוני, יש מצב שגם מזל שיחק לו. אבל הוא מחבר'ה הבודדים שקיבלו A+ בקורס של בנגמין גראהם. אם השם הזה זר לך ז ברור לי למה אתה חושב שבאפט הוא מהמר.

מנתח טכני

מיכה כדאי שאתה תתעורר כי אני לא רק מרגיש עם אלא יכול לגבות את זה בנכסים ונראה לי שיותר מכל מי שכותב פה והרוב ממקורות עצמיים, ולא אני לא פנסיונר למרות שיכולתי להיות כזה מזמן ואני לא רחוק מהגיל של כותבת הבלוג…אני גם לא שכיר בכל מקרה הקזינו זה לא הבורסה ויש לך טעות – הבורסה היא רק מגרש המשחקים, כשאתה מהמר בקזינו אתה מהמר נגד הקזינו/נגד הבית , כשאתה מבצע פעולת קניה או מכירה של נייר אתה לא מהמר נגד הבורסה …תחשוב מי ניצב מולך ואיך אתה מציב את עצמך במקומו ואגב גם להחזיק בחבר בורסה זה לא כזה… קרא עוד »

מיכה

תראה, במילים כולם טובים.
בפועל אני לא מאמין לאף מילה שלך. פקה פקה אחד גדול.

אין לא היתה ולא תהיה לך היכולת לעשות כסף מגרפים כמו שאין לאף אחד אחר.
האקראיות היא היחידה שמכתיבה את השער בטווח המיידי.
אתה תצדק 50 אחוז מהפעמים ותטעה 50 אחוז מהפעמים

100% מהפעמים אתה תשלם עמלה ו100 אחוז מהפעמים אתה תשב מול המסך ותכתוב מעשיו.

בהצלחה בכל מקרה, אתה תזדקק לה.

גיא

מיכה, הנה תרומתו של ג'ורג' קרלין לבעיה שלך ולבעיית הניתוח הטכני.
“If you can't beat them, arrange to have them beaten”

מנתח טכני

טוב זה די קל להוכיח לך שאתה טועה אבל זה ידרוש מוכנות לקצת עבודה מצדך וכמה גרושים כנס לאתר priceoptionlab.com תוריד את הדמו (הוא עולה 10 דולר) ותלמד להפעיל את התוכנה (צריך גישה למחשבים והבנה בסטטיסטיקה ברמה אקדמית בסיסית) אחרי שתבין איך עובדים איתה תנסה לפתוח פוזיציות על הנייר ולנהל אותן לפי שיטת המסחר המומלצת ע"י מי שכתב את התוכנה צריך לפתוח לפחות 10 פוזיציות כדי לקבל תוצאות משקפות , אל תפתח יותר מפוזיציה אחת במקביל , בשורה התחתונה אתה אמור לראות רווח נשמח אם תעדכן על הטריידים בזמן אמת סימבול ושערי פתיחה וסגירה בפועל ולא אני לא עובד עם… קרא עוד »

מיכה

תראה מנתח טכני אתה מאד מקל עלי למרות שקשה להתווכח עם עסקי אוויר וטענות ריקות מעצם היותם. לו היתה תוכנה שעובדת בבורסה, כנראה שהיא לא היתה נמכרת לקהל הרחב לא ב10 דולר וגם לא ב10 מיליון דולר. – כי המפתחים שלה היו מתעשרים מאד מהר מהשימוש בה ולא היה להם צורך למכור אותה. – כי מהר מאד היא היתה הופכת ללא רלוונטית. (משחק מוכרים קונים , זוכר?) זו גם הסיבה שחברות אלגוטריידינג חוסמות עובדים בחוזים דרקוניים ואין שום סיכוי שמידע יזלוג החוצה. אין טעם להמשיך, למרות המשך המשפטים שלך אחרי כן אני לא מתכוון להמשיך להגיב – i rest my… קרא עוד »

JackBauer

יש בכל הטקסט השנון הזה טעות אחת קריטית:
השוק זה לא ישות בפני עצמה, ומחירי המניות לא נקבעים באופן ראנדומלי אלא הם המחירים שכלל השחקנים מוכנים לשלם ברגע נתון. זה לא רלוונטי אם אני מאמין ברצועות בולינג'ר או ברמות התנגדות, כל עוד יש מספיק שחקנים שמאמינים בהם ויפעלו באופן מסויים על פיהם יש לזה איזשהו משמעוץ וזה יכול להשפיע על מחירי הנכסים בשוק.

מנתח טכני

מיכה אתה לא מבין אני כבר עשיתי את שלי יש לי מספיק גם לי וגם למשפחה טפו טפו אני כמעט ולא סוחר כבר כמה שנים כי אני לא צריך אני לא מיליונר אבל זה מיליון זה סתם מספר אם יש לך מספיק כסף לשמור על רמת חיים שאתה מבסוט ממנה זה כל מה שצריך אני כבר שנתיים עובד על דוקטורט בתחום שולי שלא קשור לשום דבר פרקטי כי זה מה שמעניין אותי כרגע הסיבה שאני כותב כאן היא לא לשכנע אף אחד ממכם לסחור בניירות ערך אני לא מרוויח מזה כלום מצדי תמשיכו לעבוד כשכירים כל ימי חייכם ולחשוב שזה… קרא עוד »

מיכה

לגבי ה4 שורות האחרונות שלך, למכור בחסר מעבר לזה שזה כלי מסוכן לא פחות מהמינופים על התנודות שכבר הזכרת , זה בטח לא המצאת המאה.
מתשובותיך זה כבר דיי ברור שאתה מבלשט למוות.

אם זו הדרך שלך לייצר כסף, אפילו ההצלחה שאיחלתי לך פעמיים לא תעזור.

שמור כסף לאוהל עם רשת יתושים שיהיה איפה לגור מבלי להעקץ כשהבטחונות ימחקו.

projectio

על פי ויקפדיה ויליאם דלברט גאן היה אחד הסוחרים הטכניים הגדולים.. אני מציע לקרוא את סיפור החיים שלו.. האמת מזכיר קצת את ל.רון האברד

http://www.readtheticker.com/Pages/IndLibrary.aspx?65tf=1251_william-gann-life-story

מיכה

סיפור חייו מעניין כקליפת השום, לא ראיתי תשואות מול השוק לאורך שנים אלא מלל ועוד מלל וקישקושי גרפים מטופשים.

עוד ספרן לסטימצקי של אז.
הדבר שהכי כואב עליו זה העצים שנגדעו בשביל הטמטום הזה.

projectio

מיכה תגיד לי מה נסגר איתך בן אדם, אתה חושב לפני שאתה יורה, קח דקה לחשוב לפני שאתה מגיב, יותר טוב קרא איזה דוח שנתי על הדרך. בכל מקרה אם היית משקיע כמה דקות בלעבור הקישור שהבאתי, היית מגלה שהוא מחזק את מה שאתה אומר. בכל מקרה ויליאם דלברט גאן היה יותר פנטזיונר מוצלח מאשר סוחר מוצלח, הוא האמין שאסטרולוגיה היא דרך טובה לחזות את תנועות שוק המניות, כתב ספר על מדע בדיוני, אהב לטוס, והאמין שמידע סודי שיעזור לו בהשקעות קיים בפירמידות של אמריקה[סיפור חיים שדי דומה ל ל.רון האברד מייסד כת הסיינטולוגיה]- למרות כל הבלבולי מוח שלו הוא… קרא עוד »

גיא

כן, like.
אולי כדאי שדורין תיתן לו את הכתובת של החוג איקידו שיוציא קצת אגרסיות.

מיכה

projectio

🙂

צודק. לא באמת קראתי את השרשור, חיפשתי תשואות וראיתי מלל גרפים ואסטרולוגיה.
לגמרי איתך.

ד"א יש משהו בטבע האנושי שאנשים נמשכים לתבניות וצורות חוזרות מאשר לשכל ישר ולהבנה אלמנטרית של דברים.
תן להם חזרה חד פעמית והם יעשו מזה כלל , תן להם חזרה רב פעמית והם יהפכו את זה לתורה מגובה באגדות

סליחה על התגובה המאורחת , התגובות פה התפוצצו לעץ רחב מדי.

פלוני

מיכה גמרת אותי. היופי בהשקעות ערך שלא צריך להיות חכם במיוחד למעשה גם ילד יכול להיות משקיע ערך ופשוט לעקוב אחרי המשקיעים הגדולים ויש גם בישראל כמה כאלו שהתשואה שלהם כבר שנות אור לפני המדדים! אני רואה המון דוגמאות של רווחים פנומנלים עוד מלפני המשבר הגדול של 2008 ועד היום ואין לי ספק שימשיכו להשיג תשואות עודפות על השוק. אני לא מבין איך אפשר לטעון שהשוק יעיל אם בשנות ה2000 חברות שהיו בהפסדים תומחרו בשווי של מילארדי דולרים? דורין תטען שלא היינו יכולים לדעת שהשוק ייפול? זה היה די ברור לבאפט ולמי שהבין שחברה לא יכולה להתנתק מהשווי שלה לאורך… קרא עוד »

איליה

פלוני,

בדיוק לשם כך קיים מגנון איזון בתיק (כלומר מי שלא היה חזיר ואיזן לפי תכנון מקורי שלו- נעל רווחים, הייתי ב2008 בשוק אז אי לא מדבר באוויר). בנוסף – מי שמשתמש בשיטת המיצוע ומשקיע במדד סכום קבוע הרוויח בגדול.

אני לא משקיע לפי בראון אך איך אתה יכול כבר עכשיו לקבוע שעבור משקיעים פאסיבים לפי פילוסופיית בראון התשואה תהיה עלובה בעשור הקרוב?

projectio

פלוני על איזה משקיעי ערך גדולים אתה מדבר, התשואה ההממוצעת של רוב משקיעי הערך הגדולים לרוב מתיישרת או קרובה לממוצע ההיסטורית של שוק המניות אחרי עמלות, ראה דונאלד יאקטמאן, מרטי ויטמן, ברוס ברקוביץ'.. לא סופרים את הכסף במדרגות, חכה שהשוק יתקן כלפי מטה ואז תבדוק את התשואה, והוא אכן יתקן כלפי מטה

http://www.businessinsider.com/seth-klarman-truman-show-2014-3

projectio

*ממוצע היסטורי

פלוני

פרוג'קטיו העמלות של משקיעי ערך הם זניחות נגיד 20-30 פעולות בשנה והגזמתי גם זה משמעותית פחות מחצי אחוז מהתיק. עידו מרוז עשה 43 אחוז 8 שנים ממוצע[ פי 16 על הכסף] ינון אריאלי 34 אחוז כבר 10 שנים כמעט פי 20 והבטא שלו לא יותר גבוהה מהשוק. אסף נתן המליץ על מניות כמו רמי לוי שעשתה פי 10 והייתה חלק משמועתי בתיק שלו!! ב4 שנים והייתה חלק נכבד מהתיק או עוד רעיונות[ והכל כתוב] של עשרות או מאות אחוזים.. הוא כותב מדהים בלוג מעולה שיש שם גם וויכוח מעניין באחד הפוסטים האם השוק יעיל או לא.. מומלץ. הקרן שלו כבר… קרא עוד »

projectio

פלוני כאשר כתבתי עמלות התכוונתי לעמלות מסחר + דמי ניהול. "שים לב שהמשקיעים הגדולים כמו באפט ואחרים עשו את התשואה בעיקר בהתחלה וזה כי היום יש להם כל כך הרבה מילארדים לנהל שהם חייבים לקנות מניות גדולות שדי דומות להתנהגות של השוק הם לא יכולים להביס את השוק בנוקאאוט יותר" יפה אז באיזשהו מקום אתה מודה,שהשוק יעיל, אם השוק לא היה יעיל משקיעי הערך היו דורסים את השוק, אבל זה לא המצב. כדי לייצר את התשואות הגבוהות, משקיעי ערך הקטנים יותר, הולכים אל נישות של השוק, כמו סמול קאפ או מיקרו קאפ, רוכשים אופציות ועושים שורטים. בנישות האלו, באמת יש… קרא עוד »

פלוני

דמי ניהול זניחים אם אתה מחקה משקיעים גדולים … משלם לאתר כמה מאות שקלים אולי. או קונה ברקשיר אם יש לך כסף. ויש הרבה שיטות גם בחינם. גם שיטות רובוטיות להביס את השוק! ברקשיר עדיין פתחה פער לא זניח על המדדים גם בשנים האחרונות ככה שגם עם הדמי ניהול עדיין יש ייתרון אבל אני מסכים שלא גדול. למשקיע הפרטי יש יתרון אדיר על ברקשיר או שאר המשקיעים הגדולים ובאפט אמר את זה גם שאם היה לו מיליון היה עושה 50 אחוז ממוצע[אולי קצת הגזים אבל מסכים עקרונית]… אני מסכים שהשוק יחסית יעיל בחברות הגדולות והשקעה במדדים עדיפה על קרנות נאמנות… קרא עוד »

פלוני

דרך אגב באתר aaii של השקעות פסיביות עם השקעה של דקה בשנה,
95 אחוז מהשיטות ויש עשרות של שיטות ניצחו את המדדים שחלק גדול מהשיטות הביס את המדדים משמעותית לאורך יותר מעשור. גם קוף יכול לנצח את המדד או להרכיב מדד יותר מתוחכם עם חברות פחות מסוכנות שנסחרות יותר בזול וזה לוקח בדיוק דקה.
יש הרבה אופציות עדיפות בהרבה מאשר השקעה במדד.

ברק

כל מי שטוען שהשוק יעיל מומלץ לו להסתכל על חברה עם הטיקר cslt שהונפקה לאחרונה ולהסתכל על מכפיל המכירות שלה (כי רווח אין לה). יש כרגע כסף חם שרודף אחרי כל מה שזז וזה ייגמר בדיוק כפי שזה נגמר בכל הפעמים הקודמות. עוד דוגמאות ל"שוק יעיל": כסף וזהב ב2011, מדד הביוטק בשנה האחרונה, מדד הניקיי בסוף שנות ה90, מדד שנחאי ב2008, ועוד ועוד בועות לאורך ההיסטוריה. שוק שמורכב מישויות לא רציונליות לא יכול להיות יעיל בהגדרה.

מנתח טכני

מיכה לא דיברתי על שורט והבטחונות לא יגמרו כי זה מניות שאני רוצה לקנות יש מבין ? כנראה שלא, אבל אם תמשיך להתחבא בפינה ולחשוב שככה תגיע רחוק אז לא יקרה או שכבר השלמת עם זה שתהיה בינוני במקרה הטוב כל ימי חייך ? אני לא אומר שאי אפשר להיכשל אבל לפחות תנסה להצליח, ככה לא תוכל להתחרט על מה שלא עשית כשכבר יהיה מאוחר מדי. ללא ספק יש לך ראש זה כבר יותר מרוב האנשים תשתמש בו ברק תיאורית השוק היעיל נופצה מזמן הספר של מלכיאל הוא היסטוריה עתיקה ולא רלוונטית זה ששוק בועתי לא אומר שצריך להתרחק ממנו… קרא עוד »

גיא

אם האינפלציה מרימה ראש … העלאת הריבית הנומינלית לא בהכרח תגן על כספי החוסכים.
דווקא בטווח הארוך החברות הגדולות והרווחיות בבורסה יודעות להתגונן הכי טוב ממנה ולכן הן מקלט לא רע.

וחוצמזה יכול להיות שבאמת הצלחת כלכלית עם שיטת הניתוח הטכני אך אתה שקול לזוכה לוטו המתהדר בכשריונותיו. הזהר מההיבריס.

איליה

תשמע, שיטות טכניות עובדות בינתיים (אני טיפלה מכיר את תחום האלגוטריידינג ובמה משתמשות חברות גדולות בתחום בארה"ב, יותר זה אני לא אוכל לפרט). יכול להיות שגם בתחומים אחרים (לא HFT) אפשר לעשות משהו עם ניתוח טכני. however, לרוב האנשים ניתוח טכני יגרום להפסד כספי (דרך הגב, גם השקעות ערך למשקיע שלא מחשב נכון את שווי החברה יגרמו להפסד, אך אם אותו משקיע הקשיב לגראהם והשקיע ב10-20 חברות גדולות, הסיכוי להפסד קטן). לדעתי חשיבות הפוסט הזה זה להבהיר לאנשים שרובם יעשירו את חברי הבורסה בשיטת ניתוח טכני. במיוחד שישנו מל פרסום בתחום זה (השקעות ערך לא מפרסמים כי לא יראו מזה… קרא עוד »

מיכה

איליה כל יתרון גם אם הוא טכני יכול להיות מתורגם לכסף. במקרה של אלגוטריידינג, קרבה פיזית וטרנזקציות במילישניה מיד אחרי הודעה כזו או אחרת הן יתרון טכני. אולם למשקיע מהשורה אין יתרון פרט לשכל ישר, חשיבה עצמאית וביקרותית והבנה שהשוק לא יעיל בטווח הקצר ומביא עמו הזדמנויות. סוחר שהוא בן אנוש שפועל על פי תאוריות גרפים הזויות משולבות באסטרולוגיה וכמות טחורים לשטח בהחלט יפסיד ככל שיסחור יותר. יגדיל את הסכומים ויתמנף – ימחק ויעבור לאוהל. פלוני אני חולק, משקיעי ערך (כמו שהוזכרו כבר לאורך הפוסט) הם אנשים חכמים מאד עם אופי מיוחד. לא לכולם יש אופי כזה,מצד שני גם לא… קרא עוד »

יוסף

גם באלגוטריידר סופו של כל מחשב להפסיד תמיד יקום מחשב מהיר ממנו או בעל תוכנה מתקדמת ממנו שיגרום הפסדי עתק למחשב הישן

פלוני

ברק מדהים כל מילה בסלע… מניה מאוד מעניינת רק מהכיוון ההפוך.

אריאל

היי דורין, תודה על הפוסט המעניין והחשוב. דבר אחד אימא שלי שתהיה בריאה תמיד אומרת לי עד היום כשמדובר ברעיון שנראה לה מפוקפק- "אם זה באמת היה כל כך טוב, כולם היו עושים את זה". ובכן, כמו שאת בעצמך אמרת- זו שיטה פופולרית והמון אנשים עושים את זה. אני לא בא להטיל ספק במה שאמרת אודות הסיכון, הקושי, התובענות, אבל כן מנסה לחשוב- יש הרבה אנשים שמשקיעים במניות בדרך הזו. אני מניח שיש גם אנשים שמרוויחים כסף לא רע בכלל בדרך הזו. אם זה לא היה עובד אף פעם, אז זה לא היה כזה פופולרי (אני מניח..). אם כן, אז… קרא עוד »

יוסף

גם סיכון צריך תמיד להיות מחושב וצריך להיות במשקל גבוה יותר בצד של הסטטיסטיקה החיובית ולא בצד של הסטטיסטיקה השלילית 95 מסוחיר היום מפסדים את כספם בטווח הארוך (את זה גם אמרו לי בקורס של מבחר באופציות ובקורס של מבחר יומי ) שאלה לי עם היתה קונה באלפי שקלים כרטיס הגרלה שהסיכוי שלך להפסיד בו עומד על 95 אחוז ? עם אתה לא מהמר כרוני בטח שלא היתה עושה את זה . אני לא בעד תיק סולידי אני דווקה בעד תיק מניות שמורכב ברובו ממדדים סקטוראלים וגאוגרפים ומעט מניות (לא יותר מ 5 אחוז) ספיקולנטיות ומושקעים לשנים רבות . אבל… קרא עוד »

עודד

למה כולם פה כל כך משוכנעים שהשוק יעיל? בגלל התמיכה האקדמית?
יש אינספור סוחרים טכניים סיסטמטיים ש-"מכים" את השוק בקביעות-
David harding, Bill Dunn, John W. Henry, Ed Seykota, Keith Campbell, Jerry Parker….
גם ניסים טאלב שאתם אוהבים לציין "הכה" את השוק במסחר באופציות.
כל מערכת (כולל ניתוח טכני המתבסס על תבניות) שמגבילה את ההפסד ונותנת לרווח לרוץ יכולה ליצור רווחים באופן עקבי למדי…
על פניו יותר מסוכן אסטרטגיות "קנה והחזק" שחשופות לאירועים קיצוניים.

מיכה

עודד, מי אילו כל השמות שציינת ? לא מכיר אף אחד.
אני אשמח אם תפנה אותנו לטבלאו תשואה שלהם מול השוק לאורך חלון זמן ארוך.
אם אין להם הסטוריית תשואה הם לא רלוונטים.

לא ברור איפה קראת שכולם משוכנעים שהשוק יעיל, נראה שהכותבת היא דיי במיעוט בעניין.

מערכות שמגבילות את ההפסד והופכות אותו מהפסד על הנייר להפסד אמיתי הן מערכות מפסידות בהגדרה בשוק אקראי.

תקרא שוב על נסים טאלב ועל האסטרטגיה שלו,
ובבדיחות דעת נדמה לי שלא היה דבר מדוייק ונכון אחד במה שרשמת. 🙂

עודד

היי מיכה, http://www.trendfollowing.com/performance/ מצויים פה כמה מהביצועים של האנשים שציינתי. אתה יכול לאמת את זה בעצמך, זה נתונים אמיתיים. לפני שאתה כותב למישהו שאין דבר נכון במה שכתב, מומלץ לבצע בדיקות משל עצמך קודם, או לפחות לתת ניסיון כנה להבין את כוונת המשורר. המינימום זה לעשות גוגל על השמות. קראתי את כל הספרים של מר טאלב, ובתור סטודנט לפילוסופיה כנראה מזדהה עם הרעיונות שלו יותר מרוב האנשים. המסחר שלו, בפשטות, כלל ספיגה של הרבה הפסדים קטנים תוך כדי שמחכה לאירועי קיצון שאליהם התיאוריה הכלכלית לא כל כך מתייחסת (כי הם "outliers"). רוב הקריירה שלו כללה הפסדים קטנים, ובמשברים הגדולים (1987… קרא עוד »

מיכה

היי עודד אני מציע לקחת נתונים מאתר שהוא לא שיווקי. שוב חוזרים לאתרים שמוכרים ספרים ותוכנה וזה דיי פרדוקסלי. (תוכנה או מתודולוגיה שעובדת לא צריכה להמכר כבר מניתי לכך סיבות באחת התגובות למעלה) עכשיו שים לב למה לא לקחת נתונים מאתרים שיווקיים , נכנסתי להיכל התהילה המפואר של האתר והגעתי לליצן הזה , הפרטים כמובן מוויקיפדיה לא מהאתר עצמו – John William Henry II (born September 13, 1949) is an American businessman and investor. He founded John W. Henry & Company (JWH). He is the principal owner of the The Boston Globe, Boston Red Sox and Liverpool Football Club, and… קרא עוד »

עודד

אהלן מיכה, תודה על התגובה! אני מסכים שהאתר שיווקי. הבחור שמריץ אותו עשה הון ממכירת ספרים ומערכות מסחר שדומות למה שציינתי. יחד עם זאת, הנתונים שהוא פירסם שם אמיתיים לחלוטין וחיפוש קצר בגוגל יראה לך שהחבר'ה האלה מנהלים מיליארדי דולרים בכספים, וממשיכים ליצור רווחים. קשה להאמין? אולי. אבל עובדתי לחלוטין, וקצת התעמקות תראה לך את זה. באשר להנרי- אם היית משוקע אצלו היית עושה לא מעט כסף. בניגוד אליך ממש הייתי רוצה לגמור כמוהו :-). עם הכסף שהוא עשה במסחר על טרנדים הוא קנה את הבוסטון רד סוקס. תחביב לא רע. לא טענתי לרגע שטאלב סוחר טכני. נתתי אותו כדוגמא… קרא עוד »

יוסף

עם תבדוק את שוק ההון תגלה שכמעט ואין שום קרן נאמנות אחת שמשתמשת בשיטה וכאשר מצאתי אחת הבצועים שלה לאורך זמן היו גרועים .

מיכה

עודד, אם מה שאתה אומר נכון כדאי שתשקיע את כל הכסף שלך ושל משפחתך בכסף בטוח של יחס רווח הפסד חיובי שכן יש "דרכים לוגיות לעשות את זה".

אתה בוודאות הולך להיות האיש הכי עשיר בעולם, אין עוד אף אחד פרט לכותבי ספרים שטוענים טענה כזו.

יתכן שאני עדיין לא יורד לסוף דעתך, אתה יכול לפרט ?

אני רק רוצה לומר משהו בין לבין – תחשוב שוב על הפירוט שאתה הולך לפרט כי הולך להיות מחורר מכל הכוונים ואני הולך להוכיח לך את זה.

projectio

עודד הנה מה שקרה, למערכת שאותה לימדו את הTURTLES http://www.automated-trading-system.com/turtles-just-lucky/ הנה ציטוט מפתח מהמאמר: It basically shows that the CAGR drops from 216% (!!) from 1970 to 1986 (when Dennis and Eckhardt were developing the system, and also when the students traded the system with real money) to barely double digits (10.5%) in the last 23 years (1986 to 2009), with a completely flat period from 1996 to 2009. שים לב 23 שנה, 10% תשואה ממוצעת בשנה,,תפחית מזה את כמות שעות העבודה שמושקעות במסחר יומי את עמלות המסחר והתשואה שלך תרד משמעותית אולי אפילו פחות מקצב האינפלציה, וזה בדיוק הבעיה… קרא עוד »

עודד

תודה רבה על התגובה! למדתי מזה ואני מסכים לחלוטין! מערכות עוקבות טרנד ייצרו רווחים כשיש טרנדים. די פשוט.

.

עקבו אחרי

תגובות אחרונות בבלוג

RSS מהפורום

דילוג לתוכן