• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

לא משלם ביטוח לאומי כלל. האם להילחץ?

שם משתמש בעייתי

משתמש רגיל
דירוג
95
סיפור מוזר, בקצרה: יצא שאני לא חייב כלום לביטוח לאומי, למרות שאני לא משלם דמי ביטוח לאומי ומס בריאות.
נפרט:
אני עבוד באוניברסיטה שנוסדה רק לפני 50 שנה, אז היא לא ממש יודעת להתמודד עם המצב האבסורדי של לאקונה בשם "בתר דוקטורט" (פוסט-דוק). אני מקבל במקום שכר מוגדר איזה מופלטה בשם "מגלת מחקר", הפטורה לפי החוק ממס הכנסה.
מצד אחד במקום תעודת עובד קיבלתי "תעודת סטודנט" (למרות שאני לא לומד כבר מזמן). ומצד שני מקבל תלוש דרך מערכת "חילנט", ראו תלוש כאן.
ומה עם ביטוח לאומי? איש לא יודע.
באתר ביטוח לאומי כתוב שאני "שכיר" של האוניברסיטה ושאין לי חובות. באתר תחת לשונית גביה אני מקבל הודעה "נכון לתאריך 14/05/2023 לא ניתן לבצע תשלום מאחר ואין חוב בדמי ביטוח".
אז פניתי למדור שכר שלנו בניסיון לברר. המייל שקיבלתי הוא (ציטוט מדיוק): " אתה מקבל מלגה שהיא פטורה גם מביטוח לאומי + ביטוח בריאות התוכל לאמר לביטוח לאומי שאתה מקבל מילגה ?"

לי נראה שהפקידה ממדור שכר אינה בקיאה בחומר, כי אין שום מקום שבו כתוב שמקבלי מלגה פטורים מתשלום ביטוח לאומי ומס בריאות.

לגבי לומר לביטוח לאומי שאני מקבל מלגה: אני לא ממש מבין מה בדיוק עלי לעשות. להתקשר לביטוח לאומי, לשבת על הטלפון שעתיים ומה אז? רוב הסיכויים שגם הם לא מכירים במלגה בתור הכנסה (כי היא לא שכר). ואז הם צריכים להעביר אותי לסטטוס "לא עובד"? לא דורשים בשביל זה איזהו אישור מהמעסיק?

והכי חשוב: האם אני צריך לעשות את זה? כי עקרונית מה שאני עושה עכשיו זה לחפש מיוזמתי איך לשלם מסים. אולי פשוט אפשר להגיד "הרווחתי מהפקר" ולחיות עם זה?

האם אני צריך לעשות את זה? כי עקרונית מה שאני עושה עכשיו זה לחפש מיוזמתי איך לשלם מסים. אולי פשוט אפשר להגיד "הרווחתי מהפקר" ולחיות עם זה?
לא בטוח. יכול להיות שזה יקטין את קיצבת הזיקנה שלך בעתיד ואתה צריך לבדוק גם מה המשמעות מבחינת מס בריאות שהוא חלק מהתשלום לבט"ל ומשוייך לקופת החולים שאתה מנוי עליה. אני חושבת ששווה לך לבדוק את המשמעויות ואז לקבל החלטה.
נשים רבות לא משלמות בט"ל כי הן עקרות בית ומגלות לעת זיקנה שהקיצבה שלהם קטנה מאד.

יכול להיות שזה יקטין את קיצבת הזיקנה שלך בעתיד
לא יקטין, זאת אחת ההטבות היחידות שיש לנו בתור גברים.
מספיק להיות תושב ישראל והחודשים נצברים לקצבת זקנה,
בניגוד לנשים שאם הן נשואות אז חובה לעבוד כדי שהחודש יצטבר לזקנה

לך לבדוק את המשמעויות ואז לקבל החלטה.
בעיה שאין מישהו שמכיר את המקרה של אדם שרשום שכיר ומבוטח, אבל לא מפריש ביטוח לאומי בפועל. מול מי אפשר לברר? בעיה שאין גורם שיודע לענות על השאלה הזאת.

ובביטוח הלאומי אני רשום כ"שכיר" ולא כעקרת בית. כשהייתי בסטטוס "לא עובד" אז שילמתי את המינימום (194 לחודש). האם יש הבדל בין זה לבין עקרת בית מבחינת הקצבה?
אולי דווקא להיות רשום כ"שכיר" מעלה את הקצבה ביחס ללהיות רשום כ"לא עובד"?

לא יקטין, זאת אחת ההטבות היחידות שיש לנו בתור גברים.
בהחלט יקטין. אני למשל מקבל קצבה מלאה [למעלה מ 2K] בגלל ששילמתי לעומת אחרים שלא שילמו או לא הגיעו לרף מסוים מקבלים את המינימום שזה 1K+.

בנוסף לקצבה הבסיסית (1680 ש"ח ליחיד בגילאי 70-79) יש תוספת ותק של 2% לכל שנה שהיית מבוטח עד ל- 50% (25 שנות ביטוח). אז אם יהיו לך 25 שנות ביטוח ביום שתתחיל לקבל קיצבת זיקנה - אין לך מה לדאוג. בכל מקרה אחריות תשלום ביטוח לאומי במצב של שכיר (לא יודע אם אתה כזה) היא על המעביד.
יש שאלה אחרת מעניינת שעולה - אם יש לך אופציה חוקית לא לשלם ובמקום זה אתה חוסך את הכסף מהתשלומים בקרן פרטית במשך השנים - האם לא תהיה במצב יותר טוב בפרישה? שים לב גם לסיכון שמצטטים כל רואי השחורות שאולי הביטוח הלאומי לא יוכל לעמוד בהתחייבויות בעוד מספר לא גדול של שנים (ואולי יקרה משהו למדינה עד אז, וכו' וכו')
בהצלחה.

מצב של שכיר (לא יודע אם אתה כזה)
אוחחחח.... אני לא יודע לענות על זה בעצמי! איך יודעים אם אני שכיר או לא? לפי הרישום בביטוח לאומי אני כן. לפי זה שנכנס לי כסף כל חודש שאני כן. לפי מחלקת השכר שלנו אני לא. לפי המנחה שלי אני לא. לפי תשלום למס הכנסה אני לא.
זה ליטרלי לאקונה בחוק, כי בדרך כלל עושים מסלול הפוך: דוקטורט בישראל, פוסט-דוק בחו"ל. אז יוצא שכמות הבתר-דוקטורנטים בארץ שהם גם אזרחי ישראל היא מסדר גדול של 10 איש לדעתי...
אם יש לך אופציה חוקית לא לשלם
החוקיות של זה היא הדבר שמטריד אותי. אחרת, לא הייתי בכלל דואג. אני דוגל בגישה שלפיה לשמור על החוק זה האסטרטגיה המשתלמת ביותר לחיים.

לגבי חיסכון: אני לא מפריש פנסיה כעיקרון. תודות לפורום הזה "התנדבתי" לניסוי שאתה מתאר: אני פשוט עשיתי חישוב כמהפנסיה הייתי מפריש אילו המגלה היתה ברוטו ורכשתי בכסף הזה ניירות ערך (מחקי מדד עולמי MSCI WORLD ו- MSCI ACWI UCITS). בנוסף יצרתי קשר בעצמי עם חברת מגדל וסידרתי הוראת קבע של 500 שקל חודשיים שאני מעביר לקרן פנסיה. זה לא הרבה, אבל שומר על רצף ביטוחי. בנוסף חלק מהסכום שמתי ל"גמל להשקעה" כי הם מבטיחים הטבות בפרישה.

כי בדרך כלל עושים מסלול הפוך: דוקטורט בישראל, פוסט-דוק בחו"ל
לא רוצה יותר מדי להסיט את הדיון אבל - למה זה בעצם? מה רע בארץ?

החוקיות של זה היא הדבר שמטריד אותי. אחרת, לא הייתי בכלל דואג
אתה אמור תיאורטית להיות מודאג גם מדברים שהם חוקיים אבל יפגעו בך. למשל, זה חוקי למשוך את הכסף מהפנסיה לעו"ש שלך, אבל לא בטוח שתרצה לעשות את זה.
אז צריך לוודא שהזכויות (שמעניינות אותך) לא נפגעות כתוצאה מהמצב שלך.

אם בביטוח לאומי אתה מוגדר כשכיר, חובת התשלום היא על המעסיק. אם יווצר חוב - זו בעיה של האוניברסיטה ולא שלך.

אם יבוא יום וביטוח לאומי יחליטו שבעצם היית סטודנט, פשוט תשלם רטרו את דמי הביטוח הרלוונטיים לסטודנטים. מנסיון, הם מוותרים על קנסות וריביות על דרישת התשלום לראשונה.

אין דבר כזה שגבר לא מבוטח לביטוח זקנה, כל עוד הוא תושב ישראל (בניגוד לעקרת בית).

לא רוצה יותר מדי להסיט את הדיון אבל - למה זה בעצם? מה רע בארץ?
התנאים לפוסט-דוק בארץ נחותים ביחס לחו"ל.
אני סיימתי את הדוטקוט באירופה, אז מבחינתי חו"ל היה לחוזר לארץ. לא אפרט את כל הסיבות המשפחתיות, אבל היתה לי מוטיבציה חזקה לחזור לישראל בדיוק כשסיימתי דוקטורט. זה לא היה תוכנית א' שלי, זה פשוט יצא ככה, בין היתר "תודות" לשיא גל הקורונה שהגבילה את חופש התנועה.
אז מה רע:
א) מעמד לא ברור. כמו שאתה רואה בשאלה הזאת. בנוסף אין לי זכויות של שכירים נורמליים, אין הפרשות פנסיוניות, אין יחסי עובד-מעביד מוגדרים בחוק, אין החזרי נסיעות, אין ביטוח מטעם העבודה.
א.1) נשמע לא נורא? אז אם אני עובד חודש שלם ומגלה שלא נכנסה לי מלגה, אין לי מה לעשות בנדון מבחנה חוקית. וזה קרה לי כבר 3 פעמים! מה שעושים זה מתקשרים למחלקת השכר, הם אומרים "הא אופס! שכחנו לכתוב פה ופה ולסמן X בתיבה פה" או עוד יותר מגניב "לפי מה שכתוב לנו, כבר סיימת. צור קשר עם המנחה שלך". ואז אני צריך לחפש בעצמי איפה התקלה.
א.2) בחו"ל פוסט דוק הוא איש סגל של האוניברסיטה.
ב) כסף. פוסט בארץ זה בערך חצי מהשכר שמקבלים בחו"ל.
ב.1) וגם הפרשה לפנסיה.
ג) לעתים בחו"ל יש לפוסט-דוקים חובות אקדמאיות בתור סגל של האוניברסיטה. זה ללמד, להנחות סטודנטים וכד'. סעיף לקורות חיים. חיסרון: גוזל ים זמן.
ד) הרבה פעמים משרות אקדמיות בארץ דורשות פוסט-דוק בחו"ל. אני בונה על זה שגם המסלול ההפוך נחשב, כי בסופו של דבר במהלך הדוקטורט אני הכרתי אישית את הדמויות המרכזיות בתחום שלי באירופה, יפן, סין וארה"ב.

אם בביטוח לאומי אתה מוגדר כשכיר, חובת התשלום היא על המעסיק. אם יווצר חוב - זו בעיה של האוניברסיטה ולא שלך.
בסופו של דבר זה יתגלגל אלי.
מצד אחד סוג של הרגעתם אותי שעקורנית אני מבוטח, אפילו שעקב תקלה זה יצא "בחינם", אבל מצד שני אני חושש שאולי עוד שנתיים, בט"ל פתאום "יתעוררו" ויתחילו לחפש את דמי הביטוח שחסרים.
ומצד שני, האוניברסיטה מעבירה להם מאות אלפי שקלים לחודש, בהתאם למצבת כוח האדם שלהם. לא נראה לי שזה מגיע באופן "שמי" ומישהו מסוגל לדעת על שם מי הכסף. אולי אין מה לשאול שאלות קיטבג.

אז פניתי למדור שכר שלנו בניסיון לברר. המייל שקיבלתי הוא (ציטוט מדיוק): " אתה מקבל מלגה שהיא פטורה גם מביטוח לאומי + ביטוח בריאות התוכל לאמר לביטוח לאומי שאתה מקבל מילגה ?"

לי נראה שהפקידה ממדור שכר אינה בקיאה בחומר, כי אין שום מקום שבו כתוב שמקבלי מלגה פטורים מתשלום ביטוח לאומי ומס בריאות.
היא לא כתבה שאתה פטור מתשלום ביטוח לאומי, היא כתבה שהמלגה פטורה מביטוח לאומי.
לגבי לומר לביטוח לאומי שאני מקבל מלגה: אני לא ממש מבין מה בדיוק עלי לעשות. להתקשר לביטוח לאומי, לשבת על הטלפון שעתיים ומה אז? רוב הסיכויים שגם הם לא מכירים במלגה בתור הכנסה (כי היא לא שכר). ואז הם צריכים להעביר אותי לסטטוס "לא עובד"?
משער שלסטטוס "סטודנט".

אתה מתרגל/מרצה במקרה?

לא בדיוק. אם המעסיק שלי לא מעביר דמי ביטוח לאומי למרות שהוא חייב בכך, ביטוח לאומי יפנה בטענות למעסיק. במקרה הכי גרוע, אשלם רטרו את מה שהייתי צריך לשלם בכל מקרה.
מצד אחד סוג של הרגעתם אותי שעקורנית אני מבוטח, אפילו שעקב תקלה זה יצא "בחינם", אבל מצד שני אני חושש שאולי עוד שנתיים, בט"ל פתאום "יתעוררו" ויתחילו לחפש את דמי הביטוח שחסרים.
שיתעוררו.
ומצד שני, האוניברסיטה מעבירה להם מאות אלפי שקלים לחודש, בהתאם למצבת כוח האדם שלהם. לא נראה לי שזה מגיע באופן "שמי" ומישהו מסוגל לדעת על שם מי הכסף. אולי אין מה לשאול שאלות קיטבג.
אין לי מושג איך הם מנהלים זאת, אך אני מניח שיש בקרה כלשהי.

סביר שכך יהיה. גם מהניסיון שלי הם מוותרים על קנסות, אבל עדיין מבאס לגלות חוב כזה לאחר כמה שנים.
קשה לי להאמין שזה המצב. האוניברסיטה לא מחליטה להעביר כמה שבא לה, אלא יש תחשיב שמי וביטוח לאומי צריך לדעת כמה דמי ביטוח הועברו לכל אדם במדינה הן בשביל קצבאות והן למעקב במקרים כמו המקרה שלך.

האוניברסיטה מעבירה להם מאות אלפי שקלים לחודש, בהתאם למצבת כוח האדם שלהם. לא נראה לי שזה מגיע באופן "שמי" ומישהו מסוגל לדעת על שם מי הכסף.
ברור שזה שמי - טבלאות מסודרות עם המשכורת ברוטו, אחוז המס של המעסיק ואחוז המס של המועסק.
בדיוק כמו שמעבירים לקרנות פנסיה והשתלמות.

האוניברסיטה מעבירה להם מאות אלפי שקלים לחודש, בהתאם למצבת כוח האדם שלהם. לא נראה לי שזה מגיע באופן "שמי" ומישהו מסוגל לדעת על שם מי הכסף. אולי אין מה לשאול שאלות קיטבג.
סביר שזה הפוך - המעסיק משדר כנראה איזשהו קובץ שבו יש את פירוט העובדים, תעודות הזהות, השכר החייב וגובה המס, ומשלמת באיזו העברה בנקאית את הסכום שהתקבל בקובץ.

סיפור מוזר, בקצרה: יצא שאני לא חייב כלום לביטוח לאומי, למרות שאני לא משלם דמי ביטוח לאומי ומס בריאות.
שאלה פשוטה אחרי כל התגובות פה - אתה לא משלם ביטוח לאומי?
בכלל?
בתור מלגאי לשעבר בעוניברסיטה, שילמתי ובהחלט ששילמתי ביטוח לאומי.
וידעתי שאני צריך לשלם.
למה ידעתי?
כי אין דבר כזה ממה שאני מכיר (ואולי טועה!) שלא לשלם ביטוח לאומי (פרט לעקרת בית ואולי פרט לאיזה מצבי מסכנות קיצוניים?).
קיבלתי מלגת מחקר, פטורה ממס הכנסה כי היא מלגה. כסף נטו לבנק.
מצד שני - אין תשלומים לקרן פנסיה (!you wish), אין נסיעות (!you wish), אין כלום.

את הביטוח הלאומי שילמתי בעצמי, מה"נטו" שלי, וידעתי שאני צריך לשלם אותו כי... אין דבר כזה שלא לשלם ביטוח לאומי.

מה שקורה כרגע הוא שאם אתה לא משלם, ואתה אזרח ישראלי, מצטבר לך חוב שאתה אפילו לא מודע אליו.
אי ידיעת החוב לא פוטרת מתשלומו.
וזה חוב שצובר קנסות, והפרשי הצמדה.
כשתהיה מודע אליו, תקבל כבר פצצה לכיס... ואז זה יהיה כואב מאוד.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S מעסיק משלם על ביטוח אובדן כושר עבודה - שאלה לגבי הפקדה לקרן פנסיה משלימה או קופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
A ערב משלם ללקיחת משכנתא לדירה- ביטוח חיים וכדאיות נדל"ן 7
O האם אני משלם על ביטוח מיותר בפנסיה? צרכנות פיננסית 1
בובין חוט-השני קופ"ח כללית עשו טעות ואני משלם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 19
E האם דמי ניהול שאני משלם הם סבירים ומה לעשות עם כל המסלולים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
S לקוח לא משלם - מה לעשות? אוף טופיק 17
שם משתמש בעייתי אזרח ישראלי המתגורר בחו"ל - למי משלם מס רווחי הון? מיסים 2
V האם אני משלם דמי ניהול מוגזמים לקרן סל עוקבת S&P 500? שוק ההון 4
D איך אני משלם מיסים? שוק ההון 6
ע תושב חוץ משלם מס הכנסה שוק ההון 17
X עזרה להבין כמה עמלות אני משלם שוק ההון 0
ש האם בעל דירה אחת לא משלם מס שבח במכירתה? ? נדל"ן 3
K איך אני יודע עם נייר מסויים משלם דיבידנד שמנוקה ממנו מס במקור שוק ההון 6
R התייעצות לגבי הפקדה לקרן פנסיה לשכיר מעבר לכספים שהמעביד משלם שוק ההון 0
רולי מי משלם את מחיר הבירוקרטיה בשינוי מסלולים שוק ההון 42
W ביטוח נהג צעיר ליברה צרכנות פיננסית 31
ה ביטוח מנהלים ישן עם מקדם נמוך בדמי ניהול גבוהים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
A גביית ביטוח שארים למרות קיום מסמך המבטל זאת - איך להתנהל מול הגוף המנהל? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
J ביטוח לדירה שכורה כשוכר ואחריות צולבת צרכנות פיננסית 5
עלילה מסלול שעבוד נכס לחברת ביטוח (ולא בנק) נדל"ן 5
A ביטוח סיעודי (2024) - מה הטעם? צרכנות פיננסית 0
A ביטוח סיעודי - מוצר הגיוני? צרכנות פיננסית 9
D ביטוח פרטי מהעבודה עם הצהרת בריאות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ה ביטוח מקיף וחובה בחברות נפרדות צרכנות פיננסית 1
V ביטוח לאומי והחזר מס לשכירים מיסים 10
S ביטוח סיעודי של קופ"ח מכבי לחייל שמתגייס לשירות סדיר צרכנות פיננסית 0
M ביטוח בריאות אחרי הרפורמה בסוף 2023 צרכנות פיננסית 9
מ איך כל העניין הזה של ביטוח חיים משתלם למבטחת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
מ ביטוח לאומי על רווחים בשוק ההון מיסים 11
A ניוד ביטוח מנהלים לקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
the_newbie האם יש היגיון להחזיק ביטוח שב"ן בתקופת RELOCATION? צרכנות פיננסית 2
השמח בחלקו מס ירושה לאזרחים אמריקאים: ביטוח חיים ופרובייט מיסים 8
ראובן7 ביטוח מנהלים-משיכה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
T ביטוח נכות\אכ"ע בלי הפקדות לקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
א ביטוח דירה לדירה חדשה מקבלן נדל"ן 6
identitybridge חווות דעת בתשלום על התיק ביטוח לעצמאים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
T ביטוח נסיעות לחו"ל - מי הכי שירותי והגון? צרכנות פיננסית 42
I ביטוח לאומי - בונוס חד פעמי מיסים 61
P כדאיות ביטוח רכב צרכנות פיננסית 6
ס ביטוח לאומי כסטודנט וכשכיר מיסים 6
F ביטוח בניין משותף צרכנות פיננסית 8
מ עלויות ביטוח גבוהות בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
A ביטוח שארים בקר"פ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
1337justme ביטוח נגד נזקי טרור נדל"ן 6
M החלפת ביטוח חיים למשכנתא צרכנות פיננסית 5
ttmoon הפסקת ביטוח מנהלים ומעבר לפנסיה משלימה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 24
S פנסיה מקיפה - ביטוח מינימלי על א.כ.ע ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
Y ביטוח מנהלים מול פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4