• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קרן מחקה ישראלית או קרן סל זרה? המתמטיקה של המיסוי

למיטב זכרוני הבנק רושם את שער הנייר הממוצע של כל הרכישות כשער הנייר ולכן אתה כן אמור לשלם את המס הנכון לכל מכירה
זה אכן מה שהסבירו לי בבנק. יש להם נוסחה שמשקללת את ק/מ לאורך זמן ולכן המס שמשולם בפועלהוא ע"פ ערך ממוצא לא לפי FIFO או LIFO

שורה תחתונה - מס הכנסה חייב לך כסף אבל הבנק לא יזכה אותך ואם עשית זאת בחשבון בארץ ולא הגשת דו"ח אז אתה לא תקבל את הכסף הזה בחזרה!
אם איני טועה ותתקן אותי בבקשה, אם מכרתי נייר בהפסד אז לא משלמים מס אבל גובה ההפסד רשום בספרי המוסד הפיננסי. לאחר זמן מה הנייר עולה ואני ממש רווחים אז הבנק מקזז לי את ההפסד.
אם המצב הפוך ואני מוכר קודם נייר ברווח, המס טס במהירות האור לפריץ, לאחר מכן מכרתי עוד נגלה בהפסד אז לא מקזזים כי הפריץ כבר גזר את הקופון ולכן אני צריך לערוך תיאום מס בשנה הבאה.

זה אכן מה שהסבירו לי בבנק. יש להם נוסחה שמשקללת את ק/מ לאורך זמן ולכן המס שמשולם בפועלהוא ע"פ ערך ממוצא לא לפי FIFO או LIFO
בואו נעשה קצת סדר: תשלום המס הוא עפ"י FIFO. הבנק שומר את כל הקניות והמס משולם עפ"י סדר כניסת FIFO. ראו למשל פה.
השימוש בערך קנייה ממוצע הוא כזה: אם היו לי כמה קניות, והיום החלטתי למכור הכל: (דגש על הכל): אז מבחינה אלגברית, תשלום לפי סדר FIFO כפי שקובע החוק, הוא שקול מתמטית לאם הייתי משלם מס על ההפרש בין הרווח בין הערך היום לערך קנייה הממוצע (זה דורש ידע באלגברה של כיתה ג', שם לומדים את חוק הפילוג). לכן, הצגת קניית ערך הממוצע הוא רק על מנת שתהיה לך הערכה כמה מס היית משלם אם היית מוכר הכל.

בואו נעשה קצת סדר: תשלום המס הוא עפ"י FIFO. הבנק שומר את כל הקניות והמס משולם עפ"י סדר כניסת FIFO. ראו למשל פה.
השימוש בערך קנייה ממוצע הוא כזה: אם היו לי כמה קניות, והיום החלטתי למכור הכל: (דגש על הכל): אז מבחינה אלגברית, תשלום לפי סדר FIFO כפי שקובע החוק, הוא שקול מתמטית לאם הייתי משלם מס על ההפרש בין הרווח בין הערך היום לערך קנייה הממוצע (זה דורש ידע באלגברה של כיתה ג', שם לומדים את חוק הפילוג). לכן, הצגת קניית ערך הממוצע הוא רק על מנת שתהיה לך הערכה כמה מס היית משלם אם היית מוכר הכל.
תודה רבה,

אם איני טועה ותתקן אותי בבקשה, אם מכרתי נייר בהפסד אז לא משלמים מס אבל גובה ההפסד רשום בספרי המוסד הפיננסי. לאחר זמן מה הנייר עולה ואני ממש רווחים אז הבנק מקזז לי את ההפסד.
רק אם זה התבצע באותה שנת מס.
מגן המס נמחק בכל שנה ולא עובר לשנה העוקבת.

אם המצב הפוך ואני מוכר קודם נייר ברווח, המס טס במהירות האור לפריץ, לאחר מכן מכרתי עוד נגלה בהפסד אז לא מקזזים כי הפריץ כבר גזר את הקופון ולכן אני צריך לערוך תיאום מס בשנה הבאה.
זה המידע שקיבלתי מרואה החשבון שלי.

@yossik, עד כמה שידוע לי*, המצב שאתה מתאר היה קיים עד לפני כמה שנים, אבל מאז המצב השתפר. כיום, אם אתה מממש רווח והפסד בכל סדר שהוא (בתוך אותה שנה), הקיזוז ביניהם מתבצע אוטומטית, ואם צריך מחזירים לך כסף, אוטומטית, בלי שתצטרך לחכות למועד הגשת הדוח על אותה שנה.
עד כמה שידוע לי*, הגביה או ההחזר האוטומטיים לא מתבצעים מייד ("במהירות האור") אלא כמה ימים אחרי סוף החודש.
יש אגב פוסט של הסולידית בשם "קיזוז הפסדים בבורסה: כך תשלמו פחות מס רווח הון", שעוסק בכך.

* לא מומחה ולא יועץ ולא ממליץ ולא אחראי ואולי אני טועה.

עד כמה שידוע לי*
המידע שאני קיבלתי מרואה החשבון שלי הוא דווקא הפוך אז אל תסמוך עלי או על אף אחד אחר באינטרנט ותתייעץ עם איש מקצוע.

המידע שאני קיבלתי מרואה החשבון שלי הוא דווקא הפוך אז אל תסמוך עלי או על אף אחד אחר באינטרנט ותתייעץ עם איש מקצוע.
מחר אני אפגוש את "המומחה" בבנק ואשאל.
אדווח לכם לאחר הפגישה.

• אהבתי
Reactions: HHH
להבנתי (הלא מוסמכת בעליל): אם מממשים באותה שנה קודם רווחי הון, ואחרי זה הפסדי הון - אין אף בית השקעות/בנק שיפקיד לכם לחשבון את החזר המס שמגיע לכם, אלא הדבר יכול להיעשות אך ורק ע״י הגשת בקשה לרשויות המס, עד שש שנים אחורה. (המיסוי העודף זו בעצם הלוואה למדינה, אבל בתנאים מפתים משהו - החזר המס שיתקבל הוא הסכום המקורי + הצמדה + 4% ריבית החל מסוף שנת המס עבורה התקבל. בריבית של היום - דווקא ממש משתלם לדחות את בקשת החזר המס, אם אפשר).

אבי נוב כותב באתר שלו:
אולם, החל מתאריך 1.1.2012 הבנקים פועלים בהתאם לכללים הבאים: ניתן לקזז רווחים מניירות ערך ומעסקאות עתידיות כנגד הפסדי הון במהלך שנת המס, גם כאשר הרווחים נוצרו בחודשים שקדמו להפסדים. המשמעות היא שרווחים שנצברו ללקוח בתום החודש לא יאופסו בקופת הקיזוזים אלא יקוזזו כנגד הפסדים שיווצרו ללקוח במהלך כל השנה ויבוצע החזר מס.
(ההדגשה שלי). השאלה מה זה "ניתן"? האם הבנקים חייבים ליישם זאת?
אני מסכים לחלוטין שהדבר הכי נכון לעשות זה לשאול בסניף, בטח יש שם מישהו שמתמצא.

קצת סדר: הכללים החשובים הם אלו:
1. באותה שנה - יש קיזוזים של הכל: לא חשוב מה היה קודם הפסד או רווח. בעבר הסדר היה חשוב, מ-2012 הבנקים עושים את זה באופן אוטמטי (באותו בנק כמובן, הבנק לא יודע על חשבונות שיש לכם בבנקים אחרים).
2. לשנים הבאות: רק הפסדים נצברים לשנים הבאות. רווחים לא נצברים לשנים הבאות. בכל מקרה, צריך הגשת דו"ח למס הכנסה כדי לקזז שנים קודמות. זה לא קורה אוטומטי.
3. עבור הפסדים צבורים ניתן לקזז רק רווחים שמקורם ברווח הון (מכירה אחרי קניה), ולא דיווידנדים או קופונים. (שוב, עפ"י סעיף 1, אפשר דיווידנים אבל רק באותה שנה).
אפשר לקרוא על זה פה.

אני לא רואה חשבון, לא מומחה ולא יועץ.

מחר אני אפגוש את "המומחה" בבנק ואשאל.
אני מקווה שאמרת את זה בציניות כי אף אחד בבנק לא באמת יודע את הדברים האלו.
אתה חייב לדבר עם יועץ מס או רואה חשבון בשביל לקבל תשובות אמינות.

האם הבנקים חייבים ליישם זאת?
לדעתי לא אבל הבנקים גם לא חייבים שהתוכנה שלהם תהיה בלי באגים כך שגם אם הם מתכוונים לקזז זה לא מחייב שהם מקזזים נכון.

קצת סדר: הכללים החשובים הם אלו:
1. באותה שנה - יש קיזוזים של הכל: לא חשוב מה היה קודם הפסד או רווח. בעבר הסדר היה חשוב, מ-2012 הבנקים עושים את זה באופן אוטמטי (באותו בנק כמובן, הבנק לא יודע על חשבונות שיש לכם בבנקים אחרים).
2. לשנים הבאות: רק הפסדים נצברים לשנים הבאות. רווחים לא נצברים לשנים הבאות. בכל מקרה, צריך הגשת דו"ח למס הכנסה כדי לקזז שנים קודמות. זה לא קורה אוטומטי.
3. עבור הפסדים צבורים ניתן לקזז רק רווחים שמקורם ברווח הון (מכירה אחרי קניה), ולא דיווידנדים או קופונים. (שוב, עפ"י סעיף 1, אפשר דיווידנים אבל רק באותה שנה).
אפשר לקרוא על זה פה.

אני לא רואה חשבון, לא מומחה ולא יועץ.
תודה, כפי שכתבתי מקודם, אני הולך מחר לבנק כדי לשאול את "היועץ" ולקבל תשובה חד משמעית.

אני מקווה שאמרת את זה בציניות כי אף אחד בבנק לא באמת יודע את הדברים האלו.
אתה מכיר אותי, מה שאני כותב במרכאות כפולות זה ציני, מה שאני כותב במרכאות (לא כפולות) זה ציטות.
אולי מבחינה דיקדוקית זה אמור להיותת ההיפך אבל אני ממשך באותו קן :)

אני חושב שלבנקים יש אינטרס חזק ליישם את זה, כי החזר המס ללקוח זה כסף נוסף שנכנס לתיק, ומשלם עמלות מסחר ודמי משמורת, או משפר יחסים פיננסיים של הבנק וכו'. ולכן, היות שהחוק בתוקף כבר מ-2012 ואנחנו ב-2015, אני מהמר מנחש שהם כבר יישמו את זה.

* אני לא מומחה ולא יועץ ולא ממליץ וכל אחד על אחריותו.

נערך לאחרונה ב:
אני מהמר שהם כבר יישמו את זה.
נשמע לי עסקה לא משהו ההימור הזה... אתה מהמר (על כסף שלך) והתוצאה היא - אם אתה צודק, רק תקבל בחזרה את מה שמגיע לך בכל מקרה, ואם אתה טועה - שילמת יותר מדי מס למדינה ונשארת בהפסד. I don't like these odds...

נשמע לי עסקה לא משהו ההימור הזה... אתה מהמר (על כסף שלך) והתוצאה היא - אם אתה צודק, רק תקבל בחזרה את מה שמגיע לך בכל מקרה, ואם אתה טועה - שילמת יותר מדי מס למדינה ונשארת בהפסד. I don't like these odds...
התכוונתי להגיד שאני מנחש, לא שאני פועל לפי זה.
בכל אופן, המקרה הגרוע הוא לא הפסד, אלא דחיית הקיזוז, כי ההפסד מועבר לשנה הבאה בכפוף להגשת דוח. (אבל עד כמה שהבנתי, הפסד שמועבר לשנה הבאה ניתן לקזז רק מול רווח הון ולא מול דיבידנד).

* אני לא מומחה ולא יועץ ולא ממליץ ולא אחראי ואולי אני טועה.

בכפוף להגשת דוח.
וכמה אנשים שסוחרים דרך בית השקעות/ברוקר בארץ מגישים דו"חות בסוף השנה?
הטיעון הנפוץ (לפחות כאן בפורום) נגד עבודה עם ברוקר בחו"ל הוא החובה להגיש דו"חות...

וכמה אנשים שסוחרים דרך בית השקעות/ברוקר בארץ מגישים דו"חות בסוף השנה?

לדעתי לרוב השכירים בעלי משכורת סבירה ומעלה שמתנהלים נכון, כדאי להגיש דו״ח: הם ירצו להפריש לקופ״ג לעצמאים על שכר לא פנסיוני ולקבל החזר מס. עצמאים כמובן צריכים ממילא.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ האם החזקת קרן סל ישראלית מחקה מדד חו"ל שווה להחזקת כספים בחו"ל שוק ההון 1
ח קרן ישראלית מחקה מדד לאזרח אמריקאי פוסטים מאיכות נמוכה 6
ה האם עדיף קרן מחקה ישראלית על בלאקרוק? שוק ההון 4
T מדוע אין קרן מחקה ישראלית ל-MSCI AC WORLD? פוסטים מאיכות נמוכה 10
א קרן מחקה ישראלית לעומת אירית/לוקסמבורגית בתיק פטור ממס (IRA) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
ITS קרן מחקה זהב ישראלית - יש כזו חיה? שוק ההון 16
נ קרן השתלמות - מחקה ישראלית או קרן סל אירית שוק ההון 16
S קרן מחקה ישראלית זולה מנוטרלת מט"ח שוק ההון 2
Gari אסטרטגיה בבחירת קרן מחקה ישראלית שוק ההון 40
A קרן ישראלית מחקה קסם iBoxx US Liquid Investment Grade Top 30 KTF שוק ההון 1
flower קרן ישראלית מחלקת מחקה מדד שוק ההון 6
unrealx קניית קרן מחקה ישראלית שוק ההון 0
א עזרה במציאת תעודה / קרן מחקה ישראלית אג"ח ממשלתי ארה"ב שוק ההון 7
unrealx אם אני קונה עכשיו קרן מחקה ישראלית, רק ביום שני בלילה היא תרכש בפועל? שוק ההון 1
א ברוקר ישראלי - קרן מחקה ישראלית / ETF שוק ההון 27
ג כיצד קרן ישראלית מחקה סינטטית צוברת דיבידנדים ? שוק ההון 4
ג קרן מחקה ישראלית על S&P500 או SPY שוק ההון 34
L מסים: קרן ישראלית מחקה VS קרן אמריקאית מחלקת שוק ההון 51
stass תעודת סל \ קרן מחקה דיבידנד מומלצת (ישראלית) שוק ההון 3
א שער קנייה של קרן ישראלית מחקה על מדדי חו"ל שוק ההון 12
Lio קרן מחקה ישראלית לעומת אירופאית לשווקים מתעוררים שוק ההון 7
nils שיקולי מס קרן מחקה ישראלית לעומת ETF אמריקאי. מיסים 21
A קנית קרן מחקה ל S&P500 ו-Russel2000 שוק ההון 10
L האם יש קרן סל מחקה מדד עולמי שנסחרת ביורו? שוק ההון 1
ד קרן מחקה ביטקוין בשקלים השקעות אלטרנטיביות 5
ד קרן מחקה ביטקוין בשקלים פוסטים מאיכות נמוכה 1