• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מסים: קרן ישראלית מחקה VS קרן אמריקאית מחלקת

little_finger

משתמש רשום
דירוג
3
אהלן, פוסט ראשון שלי בפורום אחרי שהתגובה הראשונה שלי נבלעה בוויכוח סוער על FIFO ועוד קללות.
כמנהגו של ערן זהבי אני רוצה להודות בראש ובראשונה לסולידית על כתיבה נפלאה שאיפשרה לי להבין משהו בכל הבלגן הזה... ראשית, אני רוצה להדות לכל חברי הפורום שמתעמקים בכל פרט ופרט ומשלימים את התמונה... לפני הכל, אני רוצה להודות ל-adamshalev על פוסט מצוין "קרנות איריות - כל מה שרציתם לדעת והסתחרר לכם הראש מרוב דיונים" ( http://www.hasolidit.com/kehila/thr...רציתם-לדעת-והסתחרר-לכם-הראש-מרוב-דיונים.1495/)

אני מקווה שהשאלה תהיה קצת פחות עילגת. לפי הטבלה ש-adamshalev פרסם, בחשבון חייב במס אני אשלם 50% על דיבידנדים בקרן ישראלית מחקה NTR אמריקאי, לעומת זאת בקרן אמריקאית מחלקת (VTI+VXUS) אני אשלם רק 28%. מבחינת מיסוי ברור לגמרי שהשקעה בקרן אמריקאית עדיפה.
לעומת זאת, שהסתכלתי בפוסט של Ron B : "קרן מחקה ישראלית או קרן סל זרה? המתמטיקה של המיסוי" המסקנה שלו היתה : " לפחות לפי קריטריון של תשלום מס, הקרנות המחקות הישראליות על מדדי מניות בחו״ל עדיפות על השקעה ב-ETF "(
http://www.hasolidit.com/kehila/threads/קרן-מחקה-ישראלית-או-קרן-סל-זרה-המתמטיקה-של-המיסוי.1043/ )
וזאת כיוון שאין מס רווח הון על דיבדנדים בקרנות הישראליות המחקות.
מי צודק? מה פספסתי? ושוב, אני מתייחס רק להיבט של מיסוי.

תודה רבה לעונים.

יש מס רווח הון (ריאלי) על עלייה בשווי כל קרן מנייתית ישראלית שאתה מחזיק ללא קשר למה גרם לעליה בשווי הקרן בתוכה. דיבידנדים שהקרן מקבלת ממניות זרות שהיא מחזיקה בפועל חוטפים ניכוי מס במקור בגובה 25% (אם זה מארהב) והם חלק מעליית שווי הקרן, שכאשר תמכור עליית השווי הזאת תמוסה במס רווחי הון.
המשפט ״אין מס רווח הון על דיבידנדים״ הוא חסר משמעות כי מס רווחי הון משלמים על רווחי הון ואילו על דיבידנדים משלמים מס דיבידנדים (שבמקרה היום בארץ שניהם באותו גובה).

לא אתה תשלם 30% ואז עוד 25% ראלי ובקרנות בחו"ל תשלם 25% וזהו (אם תשקיע את זה בחזרה וייוצרו לךל רווחי הון ועליהם תמוסה ב-25% נומינלי אבל לא על כל הדיבידנד) אז הקרנות האמריקאיות משתלמות יותר מבחינת מס

קרנות מחקות ישראליות על מדדי ארה"ב ואירופה לא מקבלות דיבידנדים - הן מחזיקות בעיקר בחוזים עתידיים, ואלו אינן מחלקים דיבידנדים.
בפועל קרנות סינתטיות כנראה קרובות יותר ל-TR, וזאת למרות שבתשקיפים שלהן נטען שהן עוקבות אחרי מדד NTR. אפשר לראות את זה גם בתוצאות שלהן, שהן בדרך כלל עוקפות באופן מובהק את מדד NTR.

הציטוט הבא הובא בפורום כמה פעמים:
"Futures contracts, unlike ETFs, do not pay dividends. The market price of the future contains an implied dividend amount, which generally corresponds to the full gross dividend yield on the underlying index. There is no futures equivalent to the dividend withholding tax on ETF shares." -http://www.cmegroup.com/trading/equity-index/report-a-cost-comparison-of-futures-and-etfs.html

לכן למיטב הבנתי, בניגוד למה שכתוב בשרשורים רבים בפורום, אין באמת מיסוי דיבידנדים כפול בקרנות סינתטיות ישראליות.

הציטוט הבא הובא בפורום כמה פעמים:
"Futures contracts, unlike ETFs, do not pay dividends. The market price of the future contains an implied dividend amount, which generally corresponds to the full gross dividend yield on the underlying index. There is no futures equivalent to the dividend withholding tax on ETF shares." -http://www.cmegroup.com/trading/equity-index/report-a-cost-comparison-of-futures-and-etfs.html
אם זה היה נכון במציאות אז להלן מכונת הדפסת כסף:
1. רכוש חוזה עתידי על מדד ה-SP500
2. בצע שורט על מדד ה-SP500 בסכום שמכסה את החוזה העתידי
3. השקע את הפרמיה שהתקבלה מהשורט ואת הבטוחות של החשבון במק"מ.
4. קזז את הריבית על המק"מ מול עלות תחזוקת השורט.
5. דווח בסוף השנה על הפסדים בגובה הדיבידנד שאתה שילמת בשל אחזקת השורט ותאפשר לחוזה העתידי לפקוע ולכסות את השורט.

תוצאה סופית:
1. הריבית על המק"מ שמכיל בתוכו גם את מחיר השורט וגם את הבטוחות (סכום שגדול משמעותית מעלות השורט) מכסה לחלוטין את עלות תחזוקת השורט (בחשבונות ייעודיים כמובן עם ריביות אטרקטיביות).
2. נרשמו הפסדי הון על הדיבידנדים שחולקו אבל בסוף השנה התקבלו כל תקבולי הדיבידנד כחלק מפקיעת החוזה העתידי והפער הזה מייצר כסף שהודפס יש מאין...

בתיאוריה מחירי החוזים מנבאים את הדיבידנד ללא מיסוי, במציאות הם לא...

הסיבה שהקרנות הסינטטיות מציגות תשואת יתר בשנים האחרונות היא בגלל שהן משקיעות את הבטוחות באג"חים שקיבלו רוח גבית בשל הורדת ריביות ולא בגלל שהחוזים מגלמים את כל הדיבידנדים בפועל.

בפועל קרנות סינתטיות כנראה קרובות יותר ל-TR, וזאת למרות שבתשקיפים שלהן נטען שהן עוקבות אחרי מדד NTR. אפשר לראות את זה גם בתוצאות שלהן, שהן בדרך כלל עוקפות באופן מובהק את מדד NTR.
זה בר בדיקה, בדקת?

למיטב הבנתי, הטענה העיקרית של Ron B בפוסט שהבאתי היא שבישראל משלמים מס רווחי הון על החלק היחסי של הרווח לאחר הפחתה של העלייה במדד מה שמוריד בסופו של דבר את המס שאנו משלמים. מה אתם אומרים?

למיטב הבנתי, הטענה העיקרית של Ron B בפוסט שהבאתי היא שבישראל משלמים מס רווחי הון על החלק היחסי של הרווח לאחר הפחתה של העלייה במדד מה שמוריד בסופו של דבר את המס שאנו משלמים. מה אתם אומרים?
אכן זאת היתה הטענה שלי, וסימולציות קודמות שנעשו פה בפורום לא לקחו את זה בחשבון. זה שיפר את מצבן של הקרנות הישראליות.
אבל הרבה מים זרמו מאז בנהר.
ראשית, צריך להמשיך לקרוא את הדיון. בקצרה, בעמוד 4 יש שם סימולציה ב-matlab של @תל אביבי , שאני בדקתי אותה והיא נכונה. תחת הנחת אותם דמי ניהול, יוצא שהאמריקאיות עוקפות את הישראליות במעט. שנית, בדיון טענתי שלקרנות הישראליות יש דמי ניהול נמוכים מאד (אפילו יותר מהאמריקאיות). זה היה נכון לזמנו, אך היום ברור שזה לא נכון. לצערי הרב מאד, כל הקרנות המחקות הישראליות העלו משמעותית את דמי הניהול שלהן (אפילו קרנות על אג"ח ישראלי), ובכך הפכו את הדיון ללא מעניין, שכן הן מפסידות בהפרש גדול לאמריקאיות.

קרנות מחקות ישראליות על מדדי ארה"ב ואירופה לא מקבלות דיבידנדים - הן מחזיקות בעיקר בחוזים עתידיים, ואלו אינן מחלקים דיבידנדים.
באופן כללי להחזיק את החוזה העתידי אכן יתן לך את הדיבידנדים ברוטו (ללא מס). כך מתומחר החוזה העתידי.
אז מה הקרן עושה עם ההפרש (מס דיבידנדים)? האם היא משלמת אותו כמס או לוקחת אותו לעצמה? האם מחלקת אותו למשקיעים בקרן? לא יודע, וזה לא כתוב בשום מקום. מה שכתוב בתשקיף הקרן זה שהיא עוקבת אחרי מדד NTR, וזה מה שצריך להניח שקורה. אם הקרן הייתה בפועל עוקבת אחרי מדד TR, תאמין לי שהם היו רושמים את זה בשמחה רבה.

באופן כללי להחזיק את החוזה העתידי אכן יתן לך את הדיבידנדים ברוטו (ללא מס)
לא אלא בחוזה עתידי אין דיבידנדים אך התמחור שלו מתחשב בדיבינדים צפויים אחרי מס (זה לא מדע מדויק כי אלו רק דיבידנדים צפויים אבל לרוב זה דומה ל-NTR

לצערי הרב מאד, כל הקרנות המחקות הישראליות העלו משמעותית את דמי הניהול שלהן (אפילו קרנות על אג"ח ישראלי),
כשאתה אומר "כל" למה אתה מתכוון? כי הנה שתי קרנות אג"ח מחקות ישראליות שלמיטב הבנתי עדיין יש להן דמי ניהול 0, ואני אשמח לדעת אם לא (ג"נ: מחזיקה).
http://maya.tase.co.il/bursa/fundDetails.asp?FundCd=5111489
http://maya.tase.co.il/bursa/fundDetails.asp?FundCd=5117833

לא אלא בחוזה עתידי אין דיבידנדים אך התמחור שלו מתחשב בדיבינדים צפויים אחרי מס (זה לא מדע מדויק כי אלו רק דיבידנדים צפויים אבל לרוב זה דומה ל-NTR
לא מסכים. תסתכל פה. ברור שהחוזה נסחר ולכן הכל תאורטי, אבל התמחור ההוגן שלו (שלא בטוח שהוא יסחר במחיר הזה) מתייחס לדיבידנדים, ללא מס. כלומר TR.
לחובבי הארביטראז': אין פה באמת ארביטראז', כי אם אתה תקנה את החוזה, תצטרך לגלגל אותו ואז תשלם מס רווח הון. מצד שני, קרן שמנהלת כספים לא משלמת מס רווח הון.

כשאתה אומר "כל" למה אתה מתכוון? כי הנה שתי קרנות אג"ח מחקות ישראליות שלמיטב הבנתי עדיין יש להן דמי ניהול 0, ואני אשמח לדעת אם לא (ג"נ: מחזיקה).
נכון, לא הייתי מדוייק. יש עדיין קרנות שיש להן דמי ניהול נמוכים. אבל מה שראיתי שקרנות רבות וגדולות העלו דמי ניהול, ובעבר חשבתי שקרנות core כמו קרן שעוקבת אחרי S&P500, לא יעשו את זה. נשארו מעטות עם דמי ניהול נמוכים, אבל די ברור שזה זמני.
למשל קרן שנתת כדוגמא פסגות שקלי ר קבועה 5+, יש קרן זהה לה של IBI, שהתחילה עם עמלה זהה 0, ולאחרונה העלתה את העמלה. אז די ברור שגם פסגות תעלה.

אבל התמחור ההוגן שלו (שלא בטוח שהוא יסחר במחיר הזה)
בדיוק אבל לרוב איך שהוא נסחר זה NTR למה? כי אם הוא היה GTR אז כולם היו רצים אליו כי זה יותר כדאי מהחזקה ישירה ואז מחירו היה עולה והיינו מגיעים לניכוי מס של קצת יותר מ-25% (יותר כי החזקה פיזית ישירה או אפילו החזקה דרך קרן פיזית יש דמי ניהול או עמלות מסחר גבוהות מאוד (בסך הכול לא פר מניה)) והקצת הזה מגיע לעוד 5% בגלל שיש מדינות ללא אמנת מס ולכן להם עדיף החוזה תמיד והן יעלו את המחיר. ערך הוגן זה חסר ערך מה שחשוב הוא בכמה זה נסחר

לא אלא בחוזה עתידי אין דיבידנדים אך התמחור שלו מתחשב בדיבינדים צפויים אחרי מס
למה אתה חושב שהשוק מוכן להפסיד את המס פעמיים?
לא מסכים. תסתכל פה. ברור שהחוזה נסחר ולכן הכל תאורטי, אבל התמחור ההוגן שלו (שלא בטוח שהוא יסחר במחיר הזה) מתייחס לדיבידנדים, ללא מס. כלומר TR.
1+
כי זה יותר כדאי מהחזקה ישירה
עדיין צריך לשלם מס על רווחים, ודחיית המס לפקיעה איננה משמעותית.

או לוקחת אותו לעצמה?
בקרן נאמנות?

זה בר בדיקה, בדקת?
בדקתי מדגמית בכמה תשקיפים של קרנות, וככה התרשמתי שיש כמעט תמיד תשואת יתר מעל מדד NTR לפי דיווחי הקרנות.
אני אשמח אם מישהו יצליח לוודא את זה בצורה כללית יותר, ובפרט אם מישהו יראה נתונים שיפריכו את ההסבר החלופי של דעת שתשואת היתר נובעת רק מתשואת האג"ח בשנים האחרונות.

עדיין צריך לשלם מס על רווחים, ודחיית המס לפקיעה איננה משמעותית.
היא אינה משמעותית במיוחד היום עם ריבית קרובה ל-0 אבל אם תחזור בזמן לתקופות שבהן הייתה ריבית דו סיפרתית זה הופך להיות משתלם בהרבה.
למה אתה חושב שהמוסדיים לא ינצלו את החוזים שמגלמים דיבידנד ללא מס (אם נניח לרגע וזה נכון) בשביל לא לבצע ארביטראג' כמו שהצגתי לעיל?
יש להם הרבה דרכים לצמצם את חבות המס שלהם מעבר למה שיש לנו והם יכולים להפוך את זה למדפסת כסף אם החוזה באמת נמכר במחיר שמגלם דיבידנד ללא מס בכלל.

בדקתי מדגמית בכמה תשקיפים של קרנות, וככה התרשמתי שיש כמעט תמיד תשואת יתר מעל מדד NTR לפי דיווחי הקרנות.
אני אשמח אם מישהו יצליח לוודא את זה בצורה כללית יותר, ובפרט אם מישהו יראה נתונים שיפריכו את ההסבר החלופי של דעת שתשואת היתר נובעת רק מתשואת האג"ח בשנים האחרונות.
אני רוצה לחדד - תשואת היתר לא נובעת רק מאג"חים אלא גם מאחזקת אג"חים.
אני לא שולל על הסף שום אפשרות אחרת כולל אפשרות שבה החוזים מגלמים דיבידנדים בניכוי מס מצומצם ולא מס מלא שגם יכולה לתרום לתשואה.

לי אישית אין שמץ של מושג אם החוזים מגלמים דיבידנד צפוי לפני או אחרי מס.
מה שאני יודע בוודאות זה:
1. אף אחד לא יודע בוודאות מה יהיה הדיבידנד העתידי כך שאם הוא יהיה גבוה מהצפוי רוכש החוזה מפסיד ואם הוא נמוך מהצפוי רוכש החוזה מרוויח.
2. אם מחירי החוזים יגלמו את הדיבידנד העתידי ללא חבות מס כלשהי אז זו מכונת הדפסת כסף שהמוסדיים יכולים להשתמש בה בשביל לייצר כסף יש-מאין.

מה אתה חושב שהשוק מוכן להפסיד את המס פעמיים?
איזה מס?
אם מחירי החוזים יגלמו את הדיבידנד העתידי ללא חבות מס כלשהי אז זו מכונת הדפסת כסף שהמוסדיים יכולים להשתמש בה בשביל לייצר כסף יש-מאין.
זה בדיוק הטענה שלי (בפשטות רבה בהרבה)

בדיוק אבל לרוב איך שהוא נסחר זה NTR למה? כי אם הוא היה GTR אז כולם היו רצים אליו כי זה יותר כדאי מהחזקה ישירה ואז מחירו היה עולה והיינו מגיעים לניכוי מס
נניח רגע, בשביל הדיון שהוא נסחר לפי TR, כמו שאני ציינתי. לא הבנתי למה כולם ירוצו לקנות אותו. נניח משקיע פרטי (לא קרן): יקנה אותו, קיבל את הדיבידנד ברוטו, אבל תוך פחות מ-3 חודשים או שיגיע לפקיעה או שימכור אותו. ואז בכל מקרה ישלם מס 25% על הדיבידנד שהתווסף לו. מה הוא הרוויח פה?
עכשיו, נניח זאת קרן ניהול כספים. היא אכן לא צריכה לשלם מס רווח הון, אבל היא גם לא צריכה בכל מקרה לשלם מס דיבדנדים, אז מה היא תרוויח מזה?

היא אינה משמעותית במיוחד היום עם ריבית קרובה ל-0 אבל אם תחזור בזמן לתקופות שבהן הייתה ריבית דו סיפרתית זה הופך להיות משתלם בהרבה.
דחיית המס תהיה לשנה אחת לכל היותר. אני מוכן לקבל טענה שהפרמיום על דחיית המס בשנה מתומחר בחוזים. כאן אנחנו כבר מדברים על מאיות האחוז ואין מספיק נתונים כדי לאשש את הטענה, ששונה מאוד מההפרש בין TR לNTR.
ואז בכל מקרה ישלם מס 25% על הדיבידנד שהתווסף לו
יותר מכך: בארה"ב, המס על רווחי הון מחוזים, כפול (ויותר) מהמס על הדיבידנדים, כך שלמשקיע הבודד גם TR איננו כדאי.
ראה הסבר של רון.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ה מסים אמריקאים וישראלים - קרן כספית ו-PFIC מיסים 5
M כמה שאלות על תוכנית העלת מסים של האוצר למימון מלחמה מיסים 4
G השקעה במניות בגרמניה - מסים מיסים 18
A מישהו מכיר רו״ח שיתאים לאזרח אמריקאי, תושב חוזר, עם הגשת מסים של סוחר תחת MTM election? מיסים 10
M תושב חוץ צריך לשלם מסים על מניות שקנה בעודו תושב ארץ ישראל? מיסים 3
niceguy23 אחת ולתמיד - השלכות מסים לתושב ארה״ב שגר בישראל מיסים 4
ר העלאות מסים ותשלומים על דירה נדל"ן 0
yortem כמה עולה ה'מסביב' (מסים וכו') בבניית דירה? צרכנות פיננסית 3
א שאלת מסים - REIT שוק ההון 1
שחר שיקולים לבחירת ETFים להרכבת תיק (מסים, פיזור, מדדים וכד') שוק ההון 69
M האם יש קרן סל שקלית עוקבת RUSSELL 2000? שוק ההון 9
Y קרן השתלמות הטבת פטור ממס רווח הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ב קרן פנסיה משלימה כאלטרנטיבה לקופת גמל בניהול אישי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
עידו ג קרן השתלמות טווח קצר או בינוני - ארוך פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
L האם יש קרן סל מחקה מדד עולמי שנסחרת ביורו? שוק ההון 1
ק עמלת קניית קרן כספית צרכנות פיננסית 5
ש קרן השתלמות לעצמאי/ת כדאית אל מול הפרשה לחשבון פרטי ממוסה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
S עודפי עו"ש לטווח קצר - הכדאי ביותר הנוכחי? One Zero/קרן כספית ואיזה? שוק ההון 6
עידו ג פתיחת קרן פנסיה/גמל - דגשים והמלצות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
A שיקולים ותהיות בבחירת קרן פנסיה וגמל\השתלמות לאחר סקר שוק ולימוד עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
N קרן כספיתת בgoogle finance פוסטים מאיכות נמוכה 1
B שאלה לגבי קרן כספית שוק ההון 6
L באיזה קרן השתלמות לבחור? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
צ קרן השתלמות לעצמאי - מעל תקרת הפקדה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
A קרן פנסיה לא פעילה - איך להתנהל כעת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ג קרן שמשווקת כאירית נגד CSPX, וההבדלים בין המדד לשווי הקרן שוק ההון 3
מ קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ד קרן מחקה ביטקוין בשקלים השקעות אלטרנטיביות 5
ד קרן מחקה ביטקוין בשקלים פוסטים מאיכות נמוכה 1
ש קרן ישראלית על מדדי חול : חוזה עתידי או Swap שוק ההון 0
H קרן מור 70-30 לבעלי אזרחות אמריקאית מיסים 1
ה מכירת קרן סל פוסטים מאיכות נמוכה 3