• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קצבת הפנסיה לאחר הפרישה מושפעת מהשקעות הקרן?

שפינוזה

משתמש רגיל
דירוג
81
שלום לכולם,
חיפשתי וחיפשתי ולא מצאתי תשובה לסוגייה מאד בסיסית.
נניח יש לי קרן פנסיה שנפתחה היום (מקיפה או משלימה וכמובן שאין מקדם מובטח).
עוד הרבה שנים אפרוש ואתחיל לקבל קצבה לפי מקדם שיחושב בעתיד.
האם הקצבה סגורה ולא תלוייה בהמשך ההשקעה של הקרן?
למשל, אם הגעתי לפנסיה עם מליון שקל והמקדם שחושב לי הוא 200, אני אמור לקבל 5000 ש״ח בחודש בכל מקרה?
גם אם שוק ההון קורס?
אם כן - יש בזה משהו מוזר, כי אם שוק ההון עולה מאד אחרי 20 שנה בפנסיה 5000 ש״ח יהיו סכום קטן ממה שהיו בזמן היציאה לפנסיה.
זאת ועוד - אני מפסיד הרבה כי יש לי סכום מאד גדול שבמקום להנות ממנו מהשקעה בשוק ההון אני ״תקוע״ עם קצבה קבועה.

אני שואל את זה בין היתר להבין איך המנגנון הזה עובד, וגם כי אני שואל את עצמי איך מחשבים את הסיכון בהשקעה בפנסיה: האם עד גיל 67? או עד גיל המוות?
יש הבדל מאד גדול בין שני הגילאים האלו, ולכן זה מאד רלוונטי.

חיפשתי וחיפשתי ולא מצאתי תשובה לסוגייה מאד בסיסית.
נניח יש לי קרן פנסיה שנפתחה היום (מקיפה או משלימה וכמובן שאין מקדם מובטח).
עוד הרבה שנים אפרוש ואתחיל לקבל קצבה לפי מקדם שיחושב בעתיד.
האם הקצבה סגורה ולא תלוייה בהמשך ההשקעה של הקרן?
בפרישה עצמה מחושבת לך קצבה מסויימת לפי הצבירה, מקדם המרה לקצבה וריבית תחשיבית,
ומכאן ואילך הקצבה מתעדכנת לפי היחס בין תשואות הקרן לבין הריבית התחשיבית.
אם הקרן השיגה תשואות עודפות - הקצבה שלך תגדל.
אם הקרן השיגה תשואות נמוכות - הקצבה שלך תקטן.

ההבדל בין מקיפה למשלימה הוא שבמקיפה תקבל 60% אג"ח מיועדות עם תשואה מובטחת,
לכן מן הסתם התנודתיות בגובה הקצבה תהיה יותר נמוכה.

ומכאן ואילך הקצבה מתעדכנת לפי היחס בין תשואות שוק ההון לבין הריבית התחשיבית.
אם זה המצב - אז למה אומרים שלקראת הפנסיה העבר את כל הפנסיה למסלול שמרני?
אם אני בן 67 ואני פורש חלק גדול מהכספים אקבל עוד 15 שנה, אז עדיין עדיף לי להשקיע בהשקעה לטווח ארוך כמו S&P 500.
אם כך - אני חושב שסוכני הפנסיה מטעים את האנשים באומרם שלקראת הפרישה צריך ליהיות בעיקר במסלול שמרני. כי מועד הפרישה הוא רחוק מאד מיום קבלת הקצבה, שתקרה שנים רבות לאחר מכן.
אני טועה?

תשובה אחת (רלוונטית רק למקיפה) היא בגלל שברגע הפרישה עצמו אתה מקבל 30% אג"ח מיועדות.
אם היית מושקע ב100% מניות ובדיוק היה משבר - יצא שמימשת הפסדים (מכירה של 30% מניות).

תשובה שניה (שרלוונטית גם למשלימה) היא שאחרי הפרישה גובה הקצבה לא נקבע רק על פי התשואות, אלא גם על פי הריבית התחשיבית.
למשל נניח שהמקיפה שלך מושקעת ב100% מניות, וגם אחרי הפרישה בחרת במסלול מניות.
אם רגע לפני הפרישה התיק נחתך ב50%, ומיד לאחריה קופץ ב50%, אז לא תקבל עליה לאותו גובה, אלא תאבד את החלק של הריבית התחשיבית...
יש לזה השפעה קטנה יותר מאשר תשובה 1, אבל עדיין...

כדי שהסכום לא יחתך לך באופן גס רגע לפני שאתה יוצא לפנסיה.
אם אני בן 67 ואני פורש חלק גדול מהכספים אקבל עוד 15 שנה, אז עדיין עדיף לי להשקיע בהשקעה לטווח ארוך כמו S&P 500.
אם היית משקיע בסנופי זה כנראה נכון. אבל בפנסיה משקיעים בשבילך את הכסף ב "מסלול פורשים".
בגדול זה מסלול ש60% ממנו מורכב מאג"ח ערד (4.8% תשואה שנתית צמודת מדד מובטחת), ושאר הכסף כנראה גם בנכסים בעלי סיכון יחסית נמוך.
זה ממש לא מסלול 100% סנופי (ואפילו לא 70% סנופי).
כן.
גובה הקצבה נקבע ביום הפרישה.
התיקונים אח"כ הם רק לפי תשואת מסלול הפורשים, שהוא בגדול מסלול בסיכון נמוך ואם תושואת נמוכות בהתאם.
תחשוב שביום הפרישה לוקחים את כל מה שאתה מחזיק בפנסיה, מוכרים אותו וקונים במקום זה אג"ח. אם היה לך 100% סנופי, ובדיוק הסנופי נפל זה אומר שנעלת הפסדים.

למשל נניח שהמקיפה שלך מושקעת ב100% מניות, וגם אחרי הפרישה בחרת במסלול מניות.
אתה לא יכול לבחור מסלול מניות בפרישה.
הכסף עובר למסלול פורשים, שהוא מסלול בסיכון נמוך. כלומר גם במשלימה יהיה בו הרבה מאוד אג"ח.
אם רגע לפני הפרישה התיק נחתך ב50%, ומיד לאחריה קופץ ב50%, אז לא תקבל עליה לאותו גובה, אלא תאבד את החלק של הריבית התחשיבית...
דוקא פה ההשפעה זניחה.
הבעיה שלא תחזיק כמעט מניות כשהמניות יעלו חזרה, ולכן בעצם אתה נועל הפסדים.

הכסף עובר למסלול פורשים, שהוא מסלול בסיכון נמוך. כלומר גם במשלימה יהיה בו הרבה מאוד אג"ח.
אתה בטוח בזה?
אני הבנתי שבחלק מהקרנות אפשר לבחור מסלול מנייתי (כמובן על כל מה שלא אג"ח ערד).
אשמח לתגובה גם מ @נדב

וואו. אתה בטוח?
זה מאד מוזר. למה אני לא יכול להמשיך להשקיע ב S&P 500 אחרי הפרישה? יהיו לי עוד עשרות שנים לחיות, למה אני לא יכול להנות מצמיחת השוק בשנים האלו?
זה ממש לא הגיוני שעשו את זה כך.
זה גם אומר שבגיל 90 (אם אחיה...) אקבל פנסיה קטנה וזניחה כי שוק ההון יעלה הרבה יותר מה״ריבית התחשיבית״.

אתה בטוח בזה?
וואו. אתה בטוח?
אני הבנתי שבחלק מהקרנות אפשר לבחור מסלול מנייתי (כמובן על כל מה שלא אג"ח ערד).
עד כמה שאני יודע, היום יש רק מסלול פורשים אחד. אאל"ט היו דיבורים להוסיף אפשרות בחירה, אבל די בטוח שגם אז לא יתנו לך לבחור ב100% מניות (זה פשוט תנודתי מידי).
זה מאד מוזר. למה אני לא יכול להמשיך להשקיע ב S&P 500 אחרי הפרישה?
כי זאת פנסיה. זה לא התיק הפרטי שלך.
זה גם אומר שבגיל 90 (אם אחיה...) אקבל פנסיה קטנה וזניחה כי שוק ההון יעלה הרבה יותר מה״ריבית התחשיבית״.
למה? איך זה קשור?
אם התיק יעלה יותר מהריבית התחשיבים אז הפנסיה שלך רק תגדל בזכות זה.
ואם תשואת התיק תיהיה בדיוק כמו הריבית התחשיבית אז תקבל בדיוק את אותו סכום שקיבלת בהתחלה, צמוד לאינפלציה. כלומר הפנסיה שלך בשום אופן לא תקטן (לא ריאלית ובטח שלא נומינלית), אלא אם כן השוק יתן ביצועים נמוכים יותר מהריבית התחשיבית.

חפרתי קצת ברשת וגיליתי שיש כמה מסלולים כאלו, ובאמת אף אחד מהם לא עם 100% מניות.
רשימה בFunder
[עריכה: נראה שיש שם מסלול אחד שהוא באמת מנייתי למעט אג"ח מיועדות ומזומן. אך לא נראה שהוא פאסיבי. כמו כן יש חשיפה לא קטנה למניות בישראל.
מדובר על מגדל מקפת אישית מניות למקבלי קצבה (12147).
בתקנון האחרון של מגדל (PDF) הוא מתואר כך: "נכסי המסלול יהיו חשופים למניות בארץ ובחו"ל, בשיעור חשיפה שלא יפחת מ-%75 ולא יעלה על %120 מנכסי המסלול, שאינם מושקעים באג"ח מיועדות."]

מישהו יודע אם אפשר לקבל קצבה ישירות מגמל IRA?
אם זה אפשרי, אז נראה שבכל זאת יש אפשרות ל100% מניות אחרי הפרישה.

נערך לאחרונה ב:
מישהו יודע אם אפשר לקבל קצבה ישירות מגמל IRA?
לא אפשרי.
קופת גמל לא יודעת לחלק קצבה. רק פנסיה או ביטוח מנהלים.
מצד שני אתה יכול פשוט למשוך מהגמל בחלקים, או להעביר רק חלק לפנסיה כדי לקבל קצבה.

עצוב שבשורות ההשקעה הפאסיבית והניהול האישי לא הגיעו למקבלי קצבה.
אני יכול להבין את זה בחלק של המקיפה (אין סיבה שהמדינה מצד אחד תממן מיועדות בשביל יציבות, ומצד שני תאפשר השקעה תנודתית),
אבל אין בזה שום היגיון כשמדובר על קרנות שלא מקבלות אג"ח מיועדות.

וואו. אתה בטוח?
זה מאד מוזר. למה אני לא יכול להמשיך להשקיע ב S&P 500 אחרי הפרישה? יהיו לי עוד עשרות שנים לחיות, למה אני לא יכול להנות מצמיחת השוק בשנים האלו?
זה ממש לא הגיוני שעשו את זה כך.
כי ההנחה היא שרוב הפנסיונרים תלויים בקצבה הזו למחייתם ופחות עסוקים בגיל 80-90 במיקסום התשואה, אלא מעדיפים שהתרחיש הגרוע ביותר יהיה כמה שפחות גרוע ואת זה מבטיחות האגח המיועדות שבהתקיימן הפנסיה שלך לא תצטמק יחסית למדד המחירים לצרכן, לפחות.
קח בחשבון שמח"מ ההשקעה בגיל 67 הוא לא גבוה, כנראה פחות מ-10 שנים (מאד מסובך לחשב אותו בלי נתוני תמותה מדוייקים).

אני יכול להבין את זה בחלק של המקיפה (אין סיבה שהמדינה מצד אחד תממן מיועדות בשביל יציבות, ומצד שני תאפשר השקעה תנודתית),
אבל אין בזה שום היגיון כשמדובר על קרנות שלא מקבלות אג"ח מיועדות.
בדיוק להיפך.
אם יש לך 60% עם תשואה מובטחת אז יותר קל לקבל "משחק" עם ה40% הנותרים.
אבל כשאין לך תשואה מובטחת, אף אחד לא ירצה "לשחק" עם הקצבה שלו.

תחשוב מה אנשים היו אומרים אם הקצבה שלהם הייתה משתנה כל חודש בצורה חדה בגלל תנודות השוק.

תחשוב שביום הפרישה לוקחים את כל מה שאתה מחזיק בפנסיה, מוכרים אותו וקונים במקום זה אג"ח. אם היה לך 100% סנופי, ובדיוק הסנופי נפל זה אומר שנעלת הפסדים.
אוקי. ואם באמת כל הפנסיה שלי בסנופי, אבל יש לי הרבה רזרבות אחרות. עכשיו אני פורש והסנופי בדיוק בתחתית (משבר 2008) - אין לי אפשרות לחכות שנה שנתיים לתיקון ובנתיים התיק ימשיך ליהיות לפי ה SP500 ? גם אם אין הפקדות (כי פרשתי)?

אם יש לך 60% עם תשואה מובטחת אז יותר קל לקבל "משחק" עם ה40% הנותרים.
אבל כשאין לך תשואה מובטחת, אף אחד לא ירצה "לשחק" עם הקצבה שלו.
זו גם דרך להסתכל על זה...

מצד שני, משלימה זה בדר"כ לבעלי הכנסה גבוהה יותר.
לכן אדם שיש לו גם קצבה בסיסית מהמקיפה יכול להרשות לעצמו תנודתיות בטווח הקצר,
כי הוא יודע שזה ישתלם בטווח הארוך.

בנוסף, אנשים כמוני שלא רוצים לסמוך על מנהלי ההשקעות היו מעדיפים שתהיה אפשרות השקעה פאסיבית.
כשסומכים על מנהל השקעות, יכול להיות (וסביר מאוד) שיהיו לו תשואות חסר בהשוואה לשוק -
לאורך שנים ולא באופן חד פעמי.

אוקי. ואם באמת כל הפנסיה שלי בסנופי, אבל יש לי הרבה רזרבות אחרות. עכשיו אני פורש והסנופי בדיוק בתחתית (משבר 2008) - אין לי אפשרות לחכות שנה שנתיים לתיקון ובנתיים התיק ימשיך ליהיות לפי ה SP500 ? גם אם אין הפקדות (כי פרשתי)?
בטח שיש.
אתה בוחר מתי להתחיל למשוך קצבה, וכמה מהכסף שצברת להמיר לקצבה.
כל עוד לא התחלת למשוך קצבה על הכסף, הוא ממשיך כרגיל במסלול שאתה בוחר, לא משנה בן כמה אתה.

מצד שני, משלימה זה בדר"כ לבעלי הכנסה גבוהה יותר.
לכן אדם שיש לו גם קצבה בסיסית מהמקיפה יכול להרשות לעצמו תנודתיות בטווח הקצר,
כי הוא יודע שזה ישתלם בטווח הארוך.
לא בהכרח.
רוב האנשים בעלי ההכנסות הגבוהות יותר רגילים להכנסות הללו ויש להם גם הוצאות גבוהות יותר בהתאם, שצריך לממן.
לא כולם חברים בפורום הסולידית...

בנוסף, אנשים כמוני שלא רוצים לסמוך על מנהלי ההשקעות היו מעדיפים שתהיה אפשרות השקעה פאסיבית.
כשסומכים על מנהל השקעות, יכול להיות (וסביר מאוד) שיהיו לו תשואות חסר בהשוואה לשוק -
לאורך שנים ולא באופן חד פעמי.
מי שלא רוצה לא חייב למשוך קצבה.
אתה יכול גם למשוך רק קצבה מינימלית ואת שאר הכספים להשאיר בIRA ולמשוך משם הונית מידי פעם.

תודה על התגובות המהירות. הדיון הזה מאד מלמד (אותי).

מי שלא רוצה לא חייב למשוך קצבה.
חשבתי שבפנסיה אתה די חייב. הרי אתה לא יכול למשוך (ללא תשלום מס) הון. אין לך יותר מדי ברירה (להבנתי המוגבלת) לא?

בטח שיש.
אתה בוחר מתי להתחיל למשוך קצבה, וכמה מהכסף שצברת להמיר לקצבה.
כל עוד לא התחלת למשוך קצבה על הכסף, הוא ממשיך כרגיל במסלול שאתה בוחר, לא משנה בן כמה אתה.
2 שאלות:
1. ולקרן הפנסיה לא אכפת שלא מפקידים יותר?
2. זה אומר שאתחיל לקבל קבצה בגיל מאוחר יותר. ואז יחשבו לי מקדם יותר טוב (כי אהיה מבוגר יותר)?

לפני שמדברים על קשישים בני 85 עם אהבת סיכון שנהנים לראות תנודתיות בקצבה כי הם ב-100 אחוז מניות, בוא נראה כמה כסף יישאר במסלולים הפסיביים בהם משקיעים "לטווח ארוך ולכן לא אכפת לי אם יהיו נפילות" אחרי הקריסה הבאה בשוק.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R העלאת הריבית לחישוב קצבת הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
S האם יש הבדל מיסויי בין קופת גמל (לתגמולים) לקרן פנסיה בעת קבלת קצבת פנסיה? (לשכירים) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
N שאלה בשביל סבא וסבתא - קצבת קרן סעיף 2 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
Michel הגבלת סכום קצבת פנסיה כדי להשפיע על גודל הכנסה לצורך חישוב תשלומי ביטוח לאומי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
ל קיזוז של סושיאל סיקיורטי מול קצבת אזרח ותיק בישראל אוף טופיק 1
תפוזינה האם כדאי להפריש לפנסיה בשביל קצבת שארים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
ע תחזית קצבת פנסיה ואינפלציה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
N מס ורווחי הון למקבל קצבת נכות מיסים 4
א קצבת נכות בעת הגעה לגיל פרישה צרכנות פיננסית 6
M להתחיל למשוך קצבת פנסיה תוך כדי עבודה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
M תוספת דחיית קצבת זקנה - שנה חלקית? צרכנות פיננסית 0
א קצבת זקנה צרכנות פיננסית 7
מ זכאות קצבת שאירים פנסיה צרכנות פיננסית 2
U חישוב קצבת פנסיה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 42
P קופ"ג להשקעה: היוון מלא אחרי פרישה רק אם יש קצבת מינימום? צרכנות פיננסית 22
Chase מישהו כאן יודע האם קצבת פנסיה יכולה להיגמר? צרכנות פיננסית 15
H טריק? העברת כל הפנסיה לקופ"ג, ואז פתיחת קרן פנסיה חדשה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
ג שיקולים בחשיפה למטח בקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
T ביטוח נכות\אכ"ע בלי הפקדות לקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
F האם קרנות הפנסיה כרגע בירידה בשל המצב? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
B כמה לשים בקרן הפנסיה כמובטל בכל חודש פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
ב האם מעבר בין מסלולי השקעה בקרן הפנסיה מצריך חיתום רפואי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
S רגע לפני מעבר ל-IRA התיעצות אחרונה - האם לנייד כסף מקרן הפנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
S האם יש מוטיבציה להשקיע את כספי הפנסיה מרגע שנקבעה הקצבה הפנסיונית? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
B גוף מנהל לקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
Michel רצץ זכויות ביטוח בקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ה צימצום משכנתא באמצעות קרן הפנסיה נדל"ן 6
צ העברת קרן הפנסיה מסנופי לקרן משולבת סנופי+נאסד"ק פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
T מחשבות על הפנסיה ואיזה סיכון כדי לקחת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
B התייעצות לגבי העברת הפנסיה וקרן ההשתלמות למסלול מחקה מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
מ זיכוי מס על מטריה לקרן הפנסיה לשכיר מיסים 6
M 2 הצעות שקיבלתי לקרן הפנסיה, אשמח לדעתכם. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
I משיכה מקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
P איזה מחברות הפנסיה עם אאוטסורסינג לממשק מעסיקים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
AbuNafha השלמת הכנסה מביטוח לאומי לאחר פרישה לפנסיה, והורשת קרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 39
G מעבר בין מסלולי הביטוח בקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
נ ניכוי מס מכספי פיצויים בקרן הפנסיה מיסים 17
B הלאמות של קרנות הפנסיה - במדינות אחרות אוף טופיק 17
S הפקדות רטרואקטיביות לקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ו האם חברת הפנסיה עשתה לי תרגיל? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
N כמה להפריש לקרן הפנסיה בתור עצמאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
N זיכוי וניכוי בקרן הפנסיה לעצמאים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
C שאלות על הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
O מרכיב הפיצויים בקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
י הסיכון שבהשקעת כל הפנסיה וההשתלמות באותו מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
C האם הלך על הפנסיה שלי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
Dončić האם חברות הפנסיה מבצעות פעולות שהן ספק כשרות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
M הפקדה מעל לתקרת הפנסיה המקיפה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
S השכר שממנו מחושבות הפרשות הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3

נושאים דומים

Back
למעלה