• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מדינה לפרישה מוקדמת

מרקר

משתמש רגיל
דירוג
615
שלום רב לחברי הפורום,

רציתי להתייעץ עם חברי הפורום לגבי שאלה כללית שעלתה לי: "באילו מדינות כדאי לצאת לפרישה מוקדמת ולנצל את יוקר המחייה הנמוך בהם על מנת למנף את ההון?"

אכתוב כאן את מחשבותיי בנושא כרגע:
לאור חישובים שערכתי מצאתי שאוכל להגיע לקצבה של 3000 ש"ח בערך בשנים הקרובות. ניסיתי לבדוק מדינות שונות בעולם שמתאימות לפרישה מוקדמת בסכום הנ"ל. בדקתי מדינות שונות וניסיתי למצוא את המדינה האידיאלית מהבחינות הבאות:
1. 2800 ש"ח מכסה את ההוצאות הבסיסיות באופן הכי חסכני (ברור לי שזה לא מוגדר היטב מספיק) לאדם בודד (שכירות, חשמל, מים, ביטוח רפואי פרטי מינימלי לאדם בריא ללא כל מחלות רקע בגיל צעיר שקטן מ-30, ללא ביטוח חיים או סיעודי, אוכל מינמלי שלא פוגע בבריאות, ללא הפרשות לפנסיה, ללא חשבון טלפון סלולרי).
2. אינטרנט מהיר שעובד.
3. אין תשלומי מס על רווחי הון במדרגת ההכנסה הנ"ל (ובהנחה שאין מס יציאה שנשאר לשלם בישראל), או לחילופין יש קומבינציית מעבר בין מדינות כל כמעט חצי שנה כך שלא נחשבים תושב לענייני מס של אף מדינה.
4. יש מערכת רפואה מתקדמת/קל לעבור למערכת רפואה מתקדמת במדינה אחרת על ידי שימוש בביטוח הרפואי.
5. המדינה סך הכל במצב יציב (ברור לי שקשה להגדיר, אך למשל אין מלחמת אזרחים למשל).
6. יש דואר שעובד מהר ושילוח (נורמלי, לפחות טוב יותר מבארץ) מחברות E commerce גלובליות.
7. אין עודף פשע במדינה. (למשל, רציחת זרים)

המצב לא ממש ברור לי לגבי ביטוח הרפואי בינלאומי, האם יש כאלו שמכירים את הסוגיה בצורה יותר טובה?

ברור שבחרתי תנאים שרירורתיים, אך אני חושב שהתנאים הללו הם תנאים בסיסיים לתרבות המערבית. לאחר שבדקתי כל מיני מדינות נשארתי עם המדינות הבאות (לא בדקתי מדינות באפריקה ובדרום אמריקה כי אני פחות מבין את המצבים הגיאופוליטיים שם. אשמח אם כאלו שמכירים יגיבו מנסיונם):
רומניה, פולין, בולגריה (הבנתי שהאינטרנט לא ממש מהיר, אבל לא ברור לי עד הסוף), גרמניה (במקומות מסוימים), יפן (במקומות מסוימים), [סין במקומות מסוימים].

למרות שמערכת הרפואה גרועה במקומות מסוימים (כמו בולגריה ורומניה) אפשר לשלם קנס לביטוח הבריאות הישראלי ולקבל טיפול בישראל ולכן החשבתי אותם.

רציתי להתייעץ עם חברי הפורום לגבי מדינות נוספות שהם חושבים יכולות להיות אטרקטיביות להגירה בשל יוקר מחייה נמוך בהם או הערות לגבי המדינות שרשמתי (למשל, דואר איטי וגניבת חבילות או מערכת רפואה גרועה).

למרבה הצער מרבית המדינות שאנשים רוצים לגור בהן הן מדינות עשירות. מדינות עשירות בדרך כלל מדינות עם יוקר מחיה גבוה. יש סיבה שזול לחיות במדינות פח.

אם תרצה לחיות בזול, תצטרך להתפשר על איכות החיים.

ביטוח רפואי פרטי מינימלי לאדם בריא ללא כל מחלות רקע בגיל צעיר שקטן מ-30, ללא ביטוח חיים או סיעודי
אנשים לא נשארים צעירים לנצח...
כשאתה מתכנן פרישה מוקדמת, כדאי לקחת בחשבון גם את הגיל המבוגר יותר.

אנשים לא נשארים צעירים לנצח...
כשאתה מתכנן פרישה מוקדמת, כדאי לקחת בחשבון גם את הגיל המבוגר יותר.
אני לחלוטין מסכים שחייבים לקחת בחשבון את הגיל היותר מבוגר.

הרעיון באופן כללי הוא להמשיך לייצר משהו ששווה כסף בתקופה שנמצאים במדינה הזולה כאשר העצמאות הכלכלית מאפשרת פסיכולוגית להתגבר על "אובדן הזמן" שמגיע עם העבודה שלטעמי פוגעת בפרודוקטיביות. מכיון שהחיסכון מאפשר רק דרך חיים בסיסית ביותר אין יותר מדי דברים לא יצרניים לבזבז עליהם את הזמן. דבר זה יגרום לפיתוח יכולות להערכתי בתחומים שונים שיתורגמו לעבודה בסופו של דבר (הרעיון כמובן הוא לנתק את העבודה מהאזור הלוקלי שבו חיים על מנת באמת להרוויח מהשינוי כי המדינות שעוברים אליהם מן הסתם עניות עם משכורות לא מתגמלות). החיסכון שיווצר יוכל להתבזבז על מותרות ובכללם ביטוחים בגיל היותר מבוגר והגדלת החיסכון.

קומבינציית מעבר בין מדינות כל כמעט חצי שנה כך שלא נחשבים תושב לענייני מס של אף מדינה
אאל''ט אתה חייב להיות תושב מדינה כלשהיא. מס הכנסה (ו\או בט''ל?) יכולים לעשות לך בעיות בעניין קביעת תושבות-או-לא בישראל (מבחן מרכז החיים וכו').
אם אתה משאיר את ביטוח הבריאות בתוקף בארץ, יתכן שהם יגידו שיש לך זיקה לישראל ולכן אתה נשאר תושב ישראל.
זה משהו שאתה צריך לבדוק. כדאי להתייעץ כמובן עם איש מקצוע.

מציעה להוסיף לסכום של 3000 גם אחוז כלשהוא של בלת''ם.

שלום רב לחברי הפורום,

רציתי להתייעץ עם חברי הפורום לגבי שאלה כללית שעלתה לי: "באילו מדינות כדאי לצאת לפרישה מוקדמת ולנצל את יוקר המחייה הנמוך בהם על מנת למנף את ההון?"

אכתוב כאן את מחשבותיי בנושא כרגע:
לאור חישובים שערכתי מצאתי שאוכל להגיע לקצבה של 3000 ש"ח בערך בשנים הקרובות. ניסיתי לבדוק מדינות שונות בעולם שמתאימות לפרישה מוקדמת בסכום הנ"ל. בדקתי מדינות שונות וניסיתי למצוא את המדינה האידיאלית מהבחינות הבאות:
1. 2800 ש"ח מכסה את ההוצאות הבסיסיות באופן הכי חסכני (ברור לי שזה לא מוגדר היטב מספיק) לאדם בודד (שכירות, חשמל, מים, ביטוח רפואי פרטי מינימלי לאדם בריא ללא כל מחלות רקע בגיל צעיר שקטן מ-30, ללא ביטוח חיים או סיעודי, אוכל מינמלי שלא פוגע בבריאות, ללא הפרשות לפנסיה, ללא חשבון טלפון סלולרי).
2. אינטרנט מהיר שעובד.
3. אין תשלומי מס על רווחי הון במדרגת ההכנסה הנ"ל (ובהנחה שאין מס יציאה שנשאר לשלם בישראל), או לחילופין יש קומבינציית מעבר בין מדינות כל כמעט חצי שנה כך שלא נחשבים תושב לענייני מס של אף מדינה.
4. יש מערכת רפואה מתקדמת/קל לעבור למערכת רפואה מתקדמת במדינה אחרת על ידי שימוש בביטוח הרפואי.
5. המדינה סך הכל במצב יציב (ברור לי שקשה להגדיר, אך למשל אין מלחמת אזרחים למשל).
6. יש דואר שעובד מהר ושילוח (נורמלי, לפחות טוב יותר מבארץ) מחברות E commerce גלובליות.
7. אין עודף פשע במדינה. (למשל, רציחת זרים)

המצב לא ממש ברור לי לגבי ביטוח הרפואי בינלאומי, האם יש כאלו שמכירים את הסוגיה בצורה יותר טובה?

ברור שבחרתי תנאים שרירורתיים, אך אני חושב שהתנאים הללו הם תנאים בסיסיים לתרבות המערבית. לאחר שבדקתי כל מיני מדינות נשארתי עם המדינות הבאות (לא בדקתי מדינות באפריקה ובדרום אמריקה כי אני פחות מבין את המצבים הגיאופוליטיים שם. אשמח אם כאלו שמכירים יגיבו מנסיונם):
רומניה, פולין, בולגריה (הבנתי שהאינטרנט לא ממש מהיר, אבל לא ברור לי עד הסוף), גרמניה (במקומות מסוימים), יפן (במקומות מסוימים), [סין במקומות מסוימים].

למרות שמערכת הרפואה גרועה במקומות מסוימים (כמו בולגריה ורומניה) אפשר לשלם קנס לביטוח הבריאות הישראלי ולקבל טיפול בישראל ולכן החשבתי אותם.

רציתי להתייעץ עם חברי הפורום לגבי מדינות נוספות שהם חושבים יכולות להיות אטרקטיביות להגירה בשל יוקר מחייה נמוך בהם או הערות לגבי המדינות שרשמתי (למשל, דואר איטי וגניבת חבילות או מערכת רפואה גרועה).
האם ביררת על הודו ?

3. אין תשלומי מס על רווחי הון במדרגת ההכנסה הנ"ל (ובהנחה שאין מס יציאה שנשאר לשלם בישראל), או לחילופין יש קומבינציית מעבר בין מדינות כל כמעט חצי שנה כך שלא נחשבים תושב
מה זאת אומרת? אין מס על רווחי הון?

בכל מקרה, פשוט תשנה את הטרמינולוגיה. אתה מתכנן להמשיך לעבוד ו"לעשות דברים".
אז במקום לחיות על מרג'ין קשוח של 3 מעתה והלאה, כ"פורש",
פשוט קח חופש גדול יותר בעבודה שלך (או צור כזאת שמאפשרת), תהיה במדינה הזולה חלק מהזמן ותעבוד משם.
בכל מקרה יהיו לך שיקולי ויזה, שתאלץ אותך לצאת ולבוא.

שום דבר דרמטי מסוג "פרשתי ואני עכשיו אוכל קוקוסים במקאו", אלא פשוט נכסים שמאפשרים לך חופש חלקי גדול יותר.
אתה הרי גם ככה לא מחפש חופש מלא מהסוג של 40 שנות בטן גב.

אז לא רואה למה לא פשוט להגדיר את זה כמו מה שזה - האטה. גמישות. לא פרישה.
זה גם יאפשר לך גמישות בחיפוש. 3 חודשים רומניה, 3 בולגריה, 3 בארץ, וחוזר חלילה.
נשמע לי הרבה יותר נכון ומעניין אפילו.

נערך לאחרונה ב:
לאור חישובים שערכתי מצאתי שאוכל להגיע לקצבה של 3000 ש"ח בערך בשנים הקרובות. ניסיתי לבדוק מדינות שונות בעולם שמתאימות לפרישה מוקדמת בסכום הנ"ל.
היי
אתה עושה חישובים על הנייר, אבל במציאות פרישה מתחת לגיל 30 המשמעות היא 67 שנות מחיה נוספים בממוצע.

חיים ארוכים של בלתמים, עליות מחירים (מעבר למה שמדד מחירים לצרכן משקף),
במהלך השנים רמת החיים הבסיסית עולה ולכן נשלם יותר,
67 שנים של שינויים טכנולוגים (שיגיעו גם למדינות פחות מפותחות), עלייה בשכר ולכן גם עלייה אולי מואצת בעלויות המחיה,
כיום בישראל לקבל מענה מהיר במערכת הבריאות יש צורך ברפואה פרטית (בחודשים האחרונים שילמתי במספר מקרים על רפואה פרטית
עבור בני משפחתי 1,200 ש"ח לביקור אצל רופא כדי לא להמתין שבועות או חודשים, או לנסוע לישובים מרוחקים כדי להיפגש עם רופא קופת חולים...........)

הרצון לפרוש מוקדם הוא רעיון נחמד, אך יש לכך השלכות כלכליות, נפשיות ומנטליות,
צריך לדאוג למרווח בטחון משמעותי בין ההכנסות לעלויות המחיה, בעיקר אם אתה לא בעלים של דירת מגורים.

נערך לאחרונה ב:
ספרד

ניקרגוואה-
יוקר מחייה נמוך מאוד, משטר יציב גם אם דכאני מעט (אבל לך זה לא רלוונטי ,היחס לזרים מצויין), בית חולים אחד בסטנדרט בין לאומי, הרבה גולים אמריקאים ובריטים, רמת ביטחון אישי גבוהה (לזרים שחיים באזורים טובים).

השרשור הזה בעיני ממש עצוב ועוד אנשים זורמים

הבן אדם אין לו שום ענין בכלום רק לשרוד כלכלית

מה אין אנשים שתחסר להם אין אנשים שיחסרו לך אין מקום שאתה רוצה אין מקום שרוצה אותך אין מקום שאתה מחובר אליו כלום כלום רק לשרוד

אני מתפלל בשבילך שלפני שתמצא פתרון לשאלה ששאלת תמצא פתרון לדברים האמיתיים שאדם צריך

נערך לאחרונה ב:

הבן אדם אין לו שום ענין בכלום רק לשרוד כלכלית

מה אין אנשים שתחסר להם אין אנשים שיחסרו לך אין מקום שאתה רוצה אין מקום שרוצה אותך אין מקום שאתה מחובר אליו כלום כלום רק לשרוד

אני מתפלל בשבילך שלפני שתמצא פתרון לשאלה ששאלת תמצא פתרון לתשוקה שחסרה לך
נראה שהשרשור שלי הובן כ-"דרך לשרוד כלכלית" וזו לא היתה המטרה.

הרעיון בשרשור היה להגדיל את ההון על ידי שינוי מיקום גיאוגרפי (זה אפילו יכול להיות לעבור לעיר אחרת בחלק מהמקומות בעולם). המחירים שאני רואה לאותם מוצרים הרבה פעמים מושפעים מהמיקום הגיאוגרפי, ולכן עלתה בי השאלה האם ניתן להשתמש בעבודה זו על מנת להגדיל ריאלית את ההון בלי לפגוע באיכות החיים בצורה משמעותית. [כמו שכתבו פה בצורה מאוד יפה, יש בעיה לחיות מהסכום הזה בסטנדרטים מערביים ולא ניתן להתכונן לבלת"מים יותר נפוצים. לכן, ככל הנראה יש לצבור סכום יותר גבוה]

באופן כללי, הגירה קשה יותר לביצוע בגילאים מאוחרים. לכן, ההגדלה הריאלית של ההון באמצעות שינוי מיקום גיאוגרפי מומלץ שתעשה בשלב מוקדם יותר בחיים. כמו שציינת, כאשר יש יותר אנשים מעורבים בחיי האדם כך כנראה עשוי להיות לו יותר קשה להגר, ולכן מומלץ להגר בשלב יותר מוקדם בחיים.

נראה שהשרשור שלי הובן כ-"דרך לשרוד כלכלית" וזו לא היתה המטרה.

הרעיון בשרשור היה להגדיל את ההון על ידי שינוי מיקום גיאוגרפי (זה אפילו יכול להיות לעבור לעיר אחרת בחלק מהמקומות בעולם). המחירים שאני רואה לאותם מוצרים הרבה פעמים מושפעים מהמיקום הגיאוגרפי, ולכן עלתה בי השאלה האם ניתן להשתמש בעבודה זו על מנת להגדיל ריאלית את ההון בלי לפגוע באיכות החיים בצורה משמעותית. [כמו שכתבו פה בצורה מאוד יפה, יש בעיה לחיות מהסכום הזה בסטנדרטים מערביים ולא ניתן להתכונן לבלת"מים יותר נפוצים. לכן, ככל הנראה יש לצבור סכום יותר גבוה]

באופן כללי, הגירה קשה יותר לביצוע בגילאים מאוחרים. לכן, ההגדלה הריאלית של ההון באמצעות שינוי מיקום גיאוגרפי מומלץ שתעשה בשלב מוקדם יותר בחיים. כמו שציינת, כאשר יש יותר אנשים מעורבים בחיי האדם כך כנראה עשוי להיות לו יותר קשה להגר, ולכן מומלץ להגר בשלב יותר מוקדם בחיים.
סליחה טעיתי בהבנה של המקרה

אבל עדיין אני מאחל לך שתהיה מחובר לאנשים/מקום יותר מהגדלת ההון העצמי

בדקת את תאילנד וקוסטה ריקה? אני יודע שיש אנשים שבוחרים לפרוש שם כי חיים שם טוב בעלות נמוכה. לא מכיר לעומק.

הבן אדם אין לו שום ענין בכלום רק לשרוד

לא חושב שצריך לקחת את זה למקומות אפלים, פות''ש בחר לשאול שאלות טכניות יחסית ולא נראה לי שצריך להשליך מזה משהו על החיים שלו. לצאת לכמה שנים לחו''ל לא נשמע לי אסון. בכל מקרה אם לא יהיה לו טוב הוא יכול לחזור לארץ/לשוק העבודה כעבור מספר שנים.

מה שכן הייתי לוקח מפה - נסה להתרכז בתכניות על החיים שאתה רוצה לחיות, ולא על החיים המינימליים שאתה יכול לחיות.

מכיר כמה פנסיונרים שגרים חצי שנה בתאילנד/חצי שנה בארץ.

תבדוק את יוון. גם קרוב, גם אקלים דומה. צריך לבדוק אמנות מס עם ישראל כדי שלא יהיה מיסוי כפול. ממה שקראתי צריך 2000 יורו לזוג פנסיונרים לחודש - אז כנראה זה יהיה קצת יותר ממה שאתה מחפש. מערכת בריאות טובה בסך הכל.

בעניין הזה אגב, נקראגווה גם לא ממסה הכנסה ממקורות זרים בכלל, כלומר 0 מס על הכנסות מתיק השקעות או עבודה באינטרנט.

בדקת את תאילנד וקוסטה ריקה? אני יודע שיש אנשים שבוחרים לפרוש שם כי חיים שם טוב בעלות נמוכה. לא מכיר לעומק.
אנשים חיים שם כי אפשר לחיות בזול+הרבה דברים אחרים שאפשר להשיג בזול\בקלות.
זה לא באמת סטנדרט מערבי של חיים, אולי ישראל לפני כמה עשורים.
צריך להבין שעלמשהו תמיד תוותר. בגלל שאנשים גרים כל חייהם במקום אחד, אין יכולת להבין מה מובן מאליו.

דוגמא קטנה - בגרמניה המים מלאים בפלואור\השדיודעמה. צריך לנקות את החלון באמבטיה אחרת מצטברים משקעים.
זאת בהשוואה לישראל או ארהב, ששם אין את הבעיה הזאת. בארץ יש דוד\בוילר, בקנדה מים חמים אוטומטית.
דברים קטנים וחסרי חשיבות שמדגימים מילין ואחד דברים שאי אפשר לדעת לפני שאתה "עובר" פרופר.
וככל שהארץ יותר זולה אתה תתקל ביותר.

זה תמיד מזכיר לי את הישראלי שעבר לאפריקה וגר באחוזה, עם שומרים, שלוש נשותיו "הצעירות" וילדיהם הרבים, ו"חי כמו מלך".
מלך זולו, אולי
(בלי קשר למה שפות"ש שאל)

לא מבוסס במיוחד, אבל הסתכלתי לפני תקופה על מדינות לפי cost of living והיה נראה שפורטוגל בולטת אם מוציאים את מדינות אפריקה, דרום אמריקה ומדינות ערב.

סיני
אתה לא צריך יותר מ-3,000 ש''ח כדי לחיות שם. אם יש לך בעיה רפואית תסע חצי שעה ותגיע לבית חולים באילת עם מערכת הרפואה של ישראל. אתה תמיד יכול להיות שותף באיזה קמפ ולעבוד באיזי וכך לכלכל את צרכי האוכל והשינה שלך.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א אגח מדינה ריבית משתנה - ביטוח נגד תסריט ההפיכה? שוק ההון 3
M דמי ניהול בפנסיה לעובדי מדינה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
א עובד מדינה במשרד ממשלתי? צרכנות פיננסית 3
ס איך מתנהלת מדינה עם איסור הוצאת כספים לחו"ל? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 12
פ אג"ח ארה"ב מדינה - איך לקנות פוסטים מאיכות נמוכה 2
א איך יכול להיות שאג"ח מדינה לא צמוד עם מח"מ גבוה נותן תשואה נמוכה\דומה למק"מ? שוק ההון 2
B עובד מדינה - חודשה האפשרות להפקדה לביטוח מנהלים, קרן פנסיה וקופת גמל במעמד עצמאי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
מ למה בעצם אג"ח מדינה צמודות יורדות כרגע? שוק ההון 2
G איך משפיע ירידת המדד על אג"ח מדינה צמוד ? שוק ההון 7
ה אג"ח מדינה שוק ההון 8
א האם התפרסם נתון רלוונטי לאינפלציה היום ? למה אג"ח מדינה שיקלי ירד מהותית ? שוק ההון 2
א קרן מחקה אגח מדינה מדורג שוק ההון 3
TheOneTech מינוי מוטב שלא יכול לבקר מדינה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
מ האם מימושי רווחי הון נספרים בתוצר (צמיחה) של מדינה? שוק ההון 0
Aslan אג"ח מדינה - אודה לעזרתכם שוק ההון 29
F מימון פתיחת עסק / ערבות מדינה צרכנות פיננסית 14
F שאלה בנושא מימון / ערבות מדינה אוף טופיק 1
D מס שנוכה במקור אצל מדינה שלישית מיסים 21
W למה אג״ח מדינה ארוך טווח נופל בשנה האחרונה ושנה נוכחית? שוק ההון 3
M מה הדרך הטובה ביותר להשקיע בכלכלה של מדינה? שוק ההון 1
מומו הברווז קרנות אג"ח מדינה - פערים שוק ההון 4
Mr. pink דרוש ברוקר זר לתושב מדינה זרה צרכנות פיננסית 2
Z לאיזו מדינה כדאי להגר למשקיע או פעיל בשוק ההון? (מההיבט של מיסוי) מיסים 51
א מדינה מומלצת לפתיחת חשבון השקעות זר צרכנות פיננסית 11
S מדד של איזו מדינה הביא את התשואה הכי גרועה מאז 2008 ויש לו נייר ערך שעוקב אחריו מאז שוק ההון 11
א אג"ח מדינה כללי של ארה"ב שוק ההון 8
א אגח מדינה ארוך ארה"ב עם קופון שוק ההון 5
א עו"ד עובד מדינה מתלבט התפתחות אישית 27
M עובד מדינה או שוק האזרחי? התפתחות אישית 18
א קרן מחקה אגח מדינה ארוך שוק ההון 3
G חלק סולידי - אג"ח מדינה בישראל - צמוד מדד או לא? שוק ההון 5
amidar האם לעובד מדינה ותיק לא יכול להיות הרבה כסף? (באופן חוקי...) אוף טופיק 114
א MTF מדינה שוק ההון 14
omri36 השתלמות ופנסיה לעובדי מדינה צרכנות פיננסית 28
Myrath קבלת מספר עמית בקרן הפנסיה/קליטה כעובד מדינה אוף טופיק 5
א להחזיק אג"ח מדינה ב2017 זה טירוף ? שוק ההון 6
Odysseus [קופת גמל] לעובדי מדינה צרכנות פיננסית 12
T איך מחשבים גודל שוק של מדינה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 1
whybe הטבות עובדי מדינה בנושא השקעות צרכנות פיננסית 14
I אג"ח מדינה עם ריבית שלילית שוק ההון 22
א קרן מחקה מדד שווקים מתעוררים מחזיקה אג"ח מדינה? מדוע ולמה? שוק ההון 1
D שימוש מכוון במס הכנסה כאג״ח מדינה יעודי? צרכנות פיננסית 57
ד התארגנות לפרישה - מסמכים נדרשים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
ס בין דירה לפרישה- העו"ש מעלה אבק יומני מסע אישיים 12