• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כיווני מחשבה ישנים-חדשים

תעודת סל snp 500 עשתה בשנה האחרונה 5% ואחותה האמריקאית עשתה %15.
זה לא ארביטראז.
זה לא נסגר
השוק לא תיקן
זה אירוע של חודשים ...

נניח שהיה לך לפני שנה 50000שח לטובת טיול בר מצווה עם הילד בארצות הברית.
ועל הדרך חשבת לנצל את הנפילות שהיו ולהשקיע ב snp .
עדיף היה לך להשקיע בדולרים ולא בשקלים.
כי אז היה לך יותר דולרים לבזבז בארצות הברית

אתה חושב שהן זוכרות באיזה מטבע קנית אותן?

לאונקיה אין זיכרון.
אבל הסיני זוכר שהוא עבד במפעל שנה בשביל לקנות אותה

נניח השבוע אתה נכנס לדירה חדשה ותכננת לנצל את הבלאק פריידי ולקנות מלא דברים מאמזון לדירה החדשה .
ולצורך העניין קיבלת מהמשפחה שנה שעברה 50000שח לקניית הפריטים .
בת קול לחשה לך שsnp יעלה 15% אבל המחקה השקלית תעשה רק 5%.

עדיין זה לא משנה איפה תשקיע את הכסף?

רוצה לומר שבמקרה הספציפי הזה כוח הקניה במטבע דולר התחזק.

נערך לאחרונה ב:
בדקתי את שער המדד סנופי ואת שער הקרן הישראלית העוקבת של תכלית (ללא גידור) מתאריך 31.12.20 עד ל-10.11.21
יצא שהמדד עשה כ-23% והקרן הישראלית עשתה כ-21%.

האחד בשקלים והשני בדולרים. אתה צריך להשוות באותו מטבע.

כי אז היה לך יותר דולרים לבזבז בארצות הברית
היו לך יותר דולרים אבל גם כל המחירים בארצות הברית היו גבוהים יותר. זה לא מקרה שיש שם אינפלציה של 6% עכשיו.

רוצה לומר שבמקרה הספציפי הזה כוח הקניה במטבע דולר התחזק.
לא, יש לך יותר דולרים אבל בדיוק אותו כח קנייה.

בת קול לחשה לך שsnp יעלה 15% אבל המחקה השקלית תעשה רק 5%.

עדיין זה לא משנה איפה תשקיע את הכסף?
לני אל תעלב מהשם של הגבעה (לא אני המצאתי את המונח) אבל זה מקרה קלאסי של:
1636782301383.jpeg

אתה יודע מספיק כדי להביע דעה בנושא אבל לא מספיק כדי להיות צודק.
@לני001 תקרא שוב.
ממליץ גם על זה
https://www.hasolidit.com/kehila/threads/ריכוז-כל-הפוסטים-בנושא-גידור-מט-ח-וסיכון-מט-ח.5393/

ציטוט אהוב:
"זה לא הכפית שמתכופפת. זה אתה"
תקרא את המידע בקישור הנ״ל בשביל להתקדם בציר X.

האחד בשקלים והשני בדולרים. אתה צריך להשוות באותו מטבע.

היו לך יותר דולרים אבל גם כל המחירים בארצות הברית היו גבוהים יותר. זה לא מקרה שיש שם אינפלציה של 6% עכשיו.

לא, יש לך יותר דולרים אבל בדיוק אותו כח קנייה.

זה העניין:
אני טוען (לצד טובים ממני, כמובן), שאם בנק ישראל לא היה מתערב, היה עומד שער הדולר נמוך יותר באופן משמעותי - נגיד, 2.5 ש''ח

במקרה כזה, בו שיווי המשקל בין המטבעות היה נקבע ע''י השוק החופשי, היה כח הקנייה הדולרי שווה לכח הקנייה השקלי

לעומת זאת, היות שבנק ישראל כן מתערב במסחר, הדבר שקול ל"מס סבסוד דולרים" שמביא את שער הדולר לרמה של 3.1 ש''ח

על כן, הדולר יקר במקרה שתיארתי ב-24% יתר על המידה, והחזקת גידור כנגד הדולר תיצור רווח שקלי ריאלי (כפי שקרה בעשור האחרון), עד ההגעה למשקל השוק החופשי

הגידור בעצם מיועד להגן עלייך מהיום בו בנק ישראל יפסיק להתערב במסחר, ויניח לשער הדולר לרדת למשקל זה

כיף לקרוא מחשבות חדשות (מצטרף למי שהמליץ לחלק, מאמין שהרבה לא מגיבים בגלל הקושי להתחיל לשלוף משפטים בפוסט שנמדד במיילים ימיים)
הגידור בעצם מיועד להגן עלייך מהיום בו בנק ישראל יפסיק להתערב במסחר, ויניח לשער הדולר לרדת למשקל זה
אבל מאיפה אתה יודע מתי והאם בנק ישראל יפסיק להתערב במסחר?
בנוסף, אם אתה מאמין שהשוק הוא יעיל, הרי שגם הידיעה הזו משוקללת במחיר הנוכחי, אתה טוען בעצם שהשוק לא יעיל.

אני טוען (לצד טובים ממני, כמובן), שאם בנק ישראל לא היה מתערב, היה עומד שער הדולר נמוך יותר באופן משמעותי - נגיד, 2.5 ש''ח
אם כל העולם היה חושב כך, אז כולם היו לוקחים את הדולרים שלהם, קונים בהם שקלים וכאשר בנק ישראל היה נשבר היו גוזרים רווחים גדולים. לבנק אין מספיק תחמושת להתמודד מול טריליארדי דולרים שזורמים לשוק, ומבקר המדינה כבר מתנגד למדיניות שלו (מה גם שהביקוש לשקל ממהלך כזה היה רק מאיץ את החלשות הדולר).

מהעובדה שהדולר לא יורד ל- 2.5 ש"ח היום, אני מסיק שיש מספיק אנשים בעולם שחושבים שהוא נמצא כרגע בשיווי משקל.

לפזר?
[...] סקטורים [...]
פיזור (במובן הנפוץ כאן) הוא בתוך אפיק השקעה. למי שרוצה להשקיע במניות, לא אומרים לפזר לאג"ח אלא בין מניות (יש כמובן תועלת החשיפה לאפיקים שונים שמתנהגים שונה, אבל זה פחות עניין של פיזור ויותר עניין של התאמת חשיפה). אתה מציע רזולוציה גבוהה יותר של אפיקים - הבחנה בין ערך לצמיחה, לדוגמה. זה הבחנה לגיטימית מאוד, ובהחלט למי שיודע לאפיין את החשיפה הרצויה לו והיא כוללת הקצאה x לצמיחה (או לערך, לא משנה), הפיזור הרצוי עבורו יהיה בין מניות מתאימות, לא בין מניות צמיחה לסוגים אחרים של ני"ע/השקעות (אג"ח, ריט, מניות ערך, קריפטו).
מי כנראה תהיה פה עוד 50 שנה? GM או טסלה? ואם זאת לא GM - מה הטעם להשקיע בה?
אין קשר. אם טסלה מתומחרת כך שרווחים ב-50 שנה הקרובות לא יעלו את שווי ההשקעה שלך, ואילו GM תייצר לך 150% ב-10 שנים ואז תמות, ברור שעדיף לבחור ב-GM.
עליית ריבית של 1% תוביל לעליית תשלומים בגובה 850 מיליארד דולר, כלומר 0.85T דולר
הקשר בין עליית ריבית לחוב הקיים הוא רק בהקשר של גלגול החוב, שזה יחסי-אבל-הרבה-פחות מהיקף החוב.
לא הבנתי למה לגדר מפני תרחיש שאתה מרוויח ממנו (בכח קניה)?
אתה מרוויח ממנו אם אתה מחזיק שקלים. אם אתה לא מחזיק שקלים (אלא נכס ריאלי) אתה לא מרוויח כוח קניה מהתחזקות השקל. בהנחה (שלא חייבים לקבל) שבשוק המט"ח יש עיוותים שעשויים להיפתר ללא ביטוי ריאלי מוחלט בשינוי היחסי בכוח הקניה; או אפילו אם לא, בהנחה שרמת החיים היחסית תרד כשאוכלוסיית ההשוואה שלך תרוויח מהחזקת שקלים; או אפילו אם לא, בהנחה שהפיצוי הריאלי שתקבל על הסיכון יהיה נמוך יותר עבורך (ביחס לחלופה חסרת הסיכון שלך, השקלית) לעומת רוב המשתתפים האחרים בשוק (שתשואת ההשוואה שלהם אינה שקלית), ובהנחה שבחיי היום יום יש לך חשיפה שקלית מצד ההוצאות, אז יש מקום (לצד סיכון) לגדר את אי החשיפה לשקל שנוצרה מהססת החיסכון משקלים לנכסים. הבעיה הטכנית היא איך לגדר דבר כזה, כי גידור מטבע נעשה בצמדים, וכאן הבעיה היא חשיפה ריאלית בלי קשר למטבע שאינו שקל (הגידור שאני מתאר נדרש גם להשקעה בזהב או במניות ישראליות. מסכים שאין שום סיבה לגדר דווקא מניות שנסחרות בחו"ל). ועדיין, יש מקום לראות את הדולר כפרוקסי נומינלי של "מה שאינו שקל" ולהשתמש בצמד שקל-דולר לגידור.
הבהרה: בהחלט יתכן שכל ההנחות האלו שגויות, אבל יש מקום לדון בהן. הנקודה שלי היא שיש קשר בין גידור אי החשיפה לשקל (בצד החסכונות) לבין היקף ההשקעה הריאלית של החסכונות.

הבהרה: בהחלט יתכן שכל ההנחות האלו שגויות, אבל יש מקום לדון בהן. הנקודה שלי היא שיש קשר בין גידור אי החשיפה לשקל (בצד החסכונות) לבין היקף ההשקעה הריאלית של החסכונות.
אני מקבל את הטיעון שלך כלשונו וככתבו. אבל בכוונה השארתי את זה בצורת שאלה מכיוון שלא נראה לי שמי שכיוונתי אליו את השאלה מודע לשיקולים האלו ולכן רציתי לשמוע את דעתו.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ל התלבטות בין שני כיווני קריירה התפתחות אישית 6
Lag בחירה בין 2 כיווני קריירה התפתחות אישית 4
ק כיווני אויר פוסטים מאיכות נמוכה 19
M כיווני פיתוח בתוכנה התפתחות אישית 5
T כיווני השקעה עבור פנסיונרים שוק ההון 10
S סתם מחשבה שעלתה לי וקשה לי למצוא את הקאץ' הכלכלי אוף טופיק 8
Y מחשבה חצי פילוסופית שוק ההון 12
O תיק ההשקעות גדל ואיתו מחשבה על שינוי שוק ההון 11
O מחשבה לעתיד לגבי חיסכון לדירה נדל"ן 31
א מחשבה על "קומבינה" בנטילת הלוואה להשקעה שוק ההון 14
ד מחשבה על משכנתאות נדל"ן 3
א מחשבה לגבי קרן השתלמות שוק ההון 19
M החלפת שטרות 100 דולר ישנים אוף טופיק 6
P האם יש מוצרים ישנים בהם המס הוא 25% ריאלי? מיסים 4
שם משתמש בעייתי האם ניירות ערך ישנים יותר יקרים מחדשים? שוק ההון 6
ט טלפונים ישנים - שליפת הזיכרון מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 2
S דולרים ישנים/חדש אוף טופיק 16
ת השינה כיום - כמה שעות שינה אתם ישנים, ומתי אתם מתעוררים? אוף טופיק 42
T פוסטים ישנים אוף טופיק 3
נ עליה במחירי הביטוח לרכבים ישנים ללא מערכות בטיחות מתקדמות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 53
amidar מה עושים עם תכולת דירה ודברים ישנים? אוף טופיק 4

נושאים דומים

Back
למעלה