• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

סדר עולמי חדש במזרח התיכון

האזרח הקטן

משתמש בכיר
דירוג
11,060
נושא שלא זכה פה להתייחסות (אולי התייחסות אגבית) אך לדעתי צפוי להשפיע במידה רבה על המזרח התיכון וגם על ישראל בעשרות השנים הבאות.
מי שעוקב אחר ידיעות מהמזרח מהמזרח התיכון, שם לב ודאי לשינויים מרחיקי הלכת ביחסי הכוחות בחודשיים האחרונים.
רוסיה וסין מתקרבות יותר ויותר לאיראנים.
איראן מחדשת את היחסים עם סעודיה והמפרציות אחרי נתק של קרוב לעשור.
סוריה, שהייתה מוקצית בכל מדינות ערב עקב מלחמת האזרחים, חוזרת לקיים יחסים דיפלומטיים עם מספר מדינות.
מצרים, שהובילה את הגוש הסוני והייתה בין המשפיעות הגדולות בעולם הערבי, נודמת ונראה שהשפעתה יורדת.
סעודיה, שהייתה בת בריתה של האמריקאים, מפנה כלפיה את הגב (אפשר לומר שהאמריקאים התחילו בברוגז קודם, מאז רצח העיתונאי חשקג׳ורי בטורקיה) ועוברת צד.

וכל זה קורה בתקופה של כחודש.
עוד מוקדם לדעת מה תהיינה ההשפעות על ישראל, אבל מהרבה בחינות המצב נראה לא מעודד.

וגם אם יוצאים מהביצה המזרח תיכונית, חיזוק מעמדה של סין בעולם תביא גם היא להשפעות מעניינות על עתיד העולם כולו.

יהיה מעניין לראות את הסרט שיפיקו בנושא בעוד שלושים שנה, חבל רק שאנחנו משחקים בו.

כן, בדיוק. אתה לא יכול לזהות מגמות ארוכות טווח בהתבסס על חלון זמן קצר כל כך. זה כמו לחזות את האקלים בעוד 10 שנים על סמך מזג האוויר של השבוע האחרון

כן, בדיוק. אתה לא יכול לזהות מגמות ארוכות טווח בהתבסס על חלון זמן קצר כל כך. זה כמו לחזות את האקלים בעוד 10 שנים על סמך מזג האוויר של השבוע האחרון
תהליכים גיאו-פוליטיים הם לרוב תהליכים שאורכים שנים במגמה מסויימת, עד שהמגמה משתנה ואז במשך שנים קורית מגמה אחרת.
בניגוד למזג האוויר, יש אירועים בעולם שאתה יודע לומר בזמן אמת שהם בעלי השפעה ארוכת טווח - כיבוש פולין בפרוץ מלחמת העולם השנייה, נפילת חומת ברלין וקריסת ברה"מ, ועוד.
אני לא יודע מה יקרה כתוצאה מהאירועים האחרונים, אבל אני כן מעריך בהסתברות גבוהה שאנו מצויים ברגעים בעלי משמעות חשובה למה שיהיה בעתיד.

סין כבר לא יושבת בשקט והופכת להיות הרבה יותר אסרטיבית
העולם מתחיל לתחלק ל-2 גושים כמו בזמן המלחמה הקרה

רוסיה וסין מתקרבות יותר ויותר לאיראנים.
איראן מחדשת את היחסים עם סעודיה והמפרציות אחרי נתק של קרוב לעשור.
סוריה, שהייתה מוקצית בכל מדינות ערב עקב מלחמת האזרחים, חוזרת לקיים יחסים דיפלומטיים עם מספר מדינות.
מצרים, שהובילה את הגוש הסוני והייתה בין המשפיעות הגדולות בעולם הערבי, נודמת ונראה שהשפעתה יורדת.
סעודיה, שהייתה בת בריתה של האמריקאים, מפנה כלפיה את הגב (אפשר לומר שהאמריקאים התחילו בברוגז קודם, מאז רצח העיתונאי חשקג׳ורי בטורקיה) ועוברת צד.
ללא נימה אישית חלילה אלא בתור דעה סובייקטיבית וכללית - אנשים שטורחים להתעניין קצת בגאופוליטיקה ולעקוב אחריה רק כאשר מאורעות מהסוג הזה מתרחשים, הרבה יותר מדאיגים אותי מהמצב הגיאופוליטי עצמו. גיאופוליטיקה וגיאוגרפיה, במובן מסוים, הם האמא והאבא האמיתיים שלנו. אני לא בטוח עד כמה כוחו של הרצון החופשי חזק אל מול הדטרמניזם הגיאוגרפי והגאופוליטי.

אני יודע שזה ישמע לוזרי וגם חריג, אבל במדינה שבה תנאי השוק לא מיטיבים כלכך עם האזרח הפשוט (שאינו יודע לתכנת?), הרבה מערכות מסואבות או פשוט לא עומדות בסטנדרט של המאה ה-21, מחירי הנדל"ן יוצאים מאיזשהו מדד שיווי-משקל בריא, השלטון צריך להתחשב לא מעט גם באינטרסים של מדינות חיצוניות או באינטרסים של יהודים שאינם חיים במדינה, ניכר שהזהות היהודית לא סגורה ומעט מבולבלת בקרב רבים מהאוכלוסייה החילונית (זהות ולא דתיות בהכרח), בעיות ביטחוניות פנימיות וחיצוניות מטריחות את הפניות הפסיכולוגית של הציבור במקום לאפשר לה להתפנות לזכויות הפרט ולחיי עושר ושגשוג אמיתיים, אני לא מצליח להבין מאיפה שואבים רוב האזרחים את האופטימיות והאומץ להתחתן, ליטול על עצמם חוב ענק שהם מכנים "משכנתא" ועוד להביא ילדים לעידן מהסוג הזה. כל זאת בהנחה לא מבוססת שאותם הורים בפני עצמם בכלל כשירים לגדל ילדים, ללא קשר למצב החברה בה הם חיים (לא סגור אם הרבה מדור ה-Y ורוב דור ה-Z כשירים לזה).

* הסולידית, שהרי יש לה הרבה חומר אפור בין כתפייה, קצת הפתיעה אותי בהקשר זה אך בכל זאת הייתה קצת צפויה במובן מסוים (כולנו עם מנטאליות ישראלית אחרי הכל).

ואולי אני סתם מגזים..

ללא שום קשר לנכתב מעלה, כבר שנים עוקב אחרי ארבעת הערוצים הבאים ונראה לי שראוי לציין אותם כאן:

נערך לאחרונה ב:
בלי נימה אישית חלילה אלא בתור אמירה סובייקטיבית וכללית - אנשים שטורחים להתעניין קצת בגאופוליטיקה ולעקוב אחריה רק כאשר מאורעות מהסוג הזה מתרחשים, הרבה יותר מדאיגים אותי מהמצב הגיאופוליטי עצמו.
צר לי, לא הצלחתי לרדת לסוף דעתך. הגיוני שרוב הציבור לא יתעניין ברוב הנושאים שלא נוגעים לו באופן ישיר.

צר לי, לא הצלחתי לרדת לסוף דעתך. הגיוני שרוב הציבור לא יתעניין ברוב הנושאים שלא נוגעים לו באופן ישיר.
הוספתי שורה קטנה בתחילת התגובה, אולי היא תשפוך מעט אור.

אגב, הנושאים הללו משפיעים על הציבור מחוץ ומפנים. בפעם הבאה שתשאל את עצמך מדוע כלכלת ישראל מבוססת על טכנולוגיה ושירותים במקום לאזן אותה קצת עם מחצבים או נכסים כגון מסילות רכבת מסא מאילת לנמל אשדוד (אלטרנטיבה לתעלת סואץ?), מדוע יצא שבסביבות 500K ישראלים נהנים מענף עם רגולציה יחסית קלילה בעוד שאר ענפי המשק סובלים מעודף רגולציה הזויה, מדוע הנגב נשאר יחסית שומם מבחינה כלכלית חרף מטרותיהם של בן-גוריון והבאים אחריו "להחיות אותו", מדוע חלקנו משחקים אותה גיבורים גדולים כשאנו קוראים לצעירים לעבור לפריפריה אם אין להם הון לדירה אבל לא טורחים לעשות זאת בעצמינו.. כנראה שחלק מהתשובות טמונות בגיאופוליטיקה ובגיאוגרפיה.

נערך לאחרונה ב:
אלו תהליכים ארוכים יותר מזה...

הרי על זה יצא אסד למלחמת אזרחים - פירוק סוריה למספר מדינות עדתיות היה עלול לגרום לאפקט דומינו בכל רחבי המזרח התיכון.
אסד רק דחה את הקץ, אבל נראה כי רוב המדינות במזרח התיכון סובלות מקשיים פנימיים רבים שרק מחכים לרגע הנכון להתפרץ. ראה ערך כורדיסטן שקמה לה "דה פאקטו" בחסות רעש המלחמה.
החזרה של סוריה ליחסים דיפלומטים עם העולם הערבי החלו כבר לפני כמה שנים.

חלוקה דיכוטומית של העולם ל-2 גושים שגויה בעיני ומעוורת אותנו מהמציאות הצבעונית והמורכבת בהרבה.
האביב הערבי האמיתי, זה שבו המדינות דוברות ערבית יתפתחו ויצמחו עוד לפנינו.
לא רואה שום דבר פסול בשאיפות של סין למצב עצמה כמעצמה עולמית - אכן יהיה מאד מעניין לראות את השפעת סין על העולם.

ממליץ על אתרים בסגנון..
ממרי
מרכז משה דיין
המכון למחקרי בטחון לאומי

הרי על זה יצא אסד למלחמת אזרחים - פירוק סוריה למספר מדינות עדתיות היה עלול לגרום לאפקט דומינו בכל רחבי המזרח התיכון.
אסד רק דחה את הקץ, אבל נראה כי רוב המדינות במזרח התיכון סובלות מקשיים פנימיים רבים שרק מחכים לרגע הנכון להתפרץ. ראה ערך כורדיסטן שקמה לה "דה פאקטו" בחסות רעש המלחמה.
החזרה של סוריה ליחסים דיפלומטים עם העולם הערבי החלו כבר לפני כמה שנים.
לפחות בסוריה אני חושב שהוא דחה את הקץ בעשרות שנים לפחות. לסונים הייתה הזדמנות והם היו קרובים לניצחון אלמלא הרוסים והאיראנים הזרימו כוחות ונשק רבים לדיכוי המאבק. כעת איראן וסוריה מושקעות היטב בסוריה ולא יאפשרו למורדים להרים את הראש שוב.

חלוקה דיכוטומית של העולם ל-2 גושים שגויה בעיני ומעוורת אותנו מהמציאות הצבעונית והמורכבת בהרבה.
הבעיה היא לא בחלוקה לשני גושים או יותר, אלא בכך שהציר הסיני-רוסי-איראני מביא המון רוע לעולם. כמעט כל המלחמות כיום ניזונות בידי רוסיה או איראן.
האביב הערבי האמיתי, זה שבו המדינות דוברות ערבית יתפתחו ויצמחו עוד לפנינו.
למה אתה מניח שהוא יקרה? ועל איזה פרק זמן אתה מעריך את ההנחה שלך (אני גם לא פוסל שבעוד מאה שנה יגיע האביב הערבי, אבל אני מאוד אתפלא אם זה יקרה בעשרות השנים הקרובות).

לא רואה שום דבר פסול בשאיפות של סין למצב עצמה כמעצמה עולמית - אכן יהיה מאד מעניין לראות את השפעת סין על העולם.
זה שלסינים יש שאיפות זה מובן. בפועל, אני מעריך שהשפעתה תהיה שלילית עבור מי ששואף לעולם חופשי, ליברלי ודמוקרטי עם שלום בין מדינות.

עוד מוקדם לדעת מה תהיינה ההשפעות על ישראל

יתכן שהתפקוד וההשפעות הפנימיים יותר חשובים.

לפחות בסוריה אני חושב שהוא דחה את הקץ בעשרות שנים לפחות. לסונים הייתה הזדמנות והם היו קרובים לניצחון אלמלא הרוסים והאיראנים הזרימו כוחות ונשק רבים לדיכוי המאבק. כעת איראן וסוריה מושקעות היטב בסוריה ולא יאפשרו למורדים להרים את הראש שוב.
מלחמת האזרחים בסוריה היא נושא מורכב שקשה לדבר עליו בהודעות קצרות בפורום. אי אפשר להגדיר את הסונים בסוריה כמקשה אחת, האופוזיציה הסורית מפולגת מאד וחלקים ממנה אף אויבות אחת לשניה. על אף שהמלחמה שככה המשבר בסוריה עמוק ולא היתי ממהר לומר שהקץ נדחה לעשרות שנים.

אלא בכך שהציר הסיני-רוסי-איראני מביא המון רוע לעולם. כמעט כל המלחמות כיום ניזונות בידי רוסיה או איראן.
זה עניין של פרספקטיבה. גם בנושא הפילוסופי של רוע לעולם וגם בנושא של זווית השקפה - מה נחשבת מלחמה שמעניינת אותנו ומה נחשב כסכסוך אי שם במקום נידח בעולם שלא מעניין אותנו ולכן אנחנו לא מייחסים לו חשיבות. לא הכל סובב סביבנו.

למה אתה מניח שהוא יקרה?
אני מניח שזה יקרה כי הערבים לא מטומטמים.
העולם הערבי נמצא בתהליך ארוך של בניית זהות ונראה הגיוני שקבוצות מיעוט במדינות הערביות יפתחו ויחזקו את תחושת הזהות הלאומית שלהם.
בעולם הערבי נמצאים משאבים רבים, כסף רב וכוח אדם שצמא לעבוד. הערבוב שלהם עם העולם המערבי רק הולך ומתגבר ורעיונות זולגים ומחלחלים וניתן לראות את זה ממש בשטח. אני לא יודע להעריך מתי זה יקרה אבל התחושה שלי היא שהמון מדינות ערביות כבר מתקדמות בצעדי ענק לקראת שינוי דרמטי.

כמעט כל המלחמות כיום ניזונות בידי רוסיה או איראן.
קצת תמים לחלק את העולם לטוב ורע, האמריקאים והאירופאים גם הם מזרימים נשק ומחממים מלחמות, גם הם אחראים לסבל ומוות.

קצת תמים לחלק את העולם לטוב ורע, האמריקאים והאירופאים גם הם מזרימים נשק ומחממים מלחמות, גם הם אחראים לסבל ומוות.
ועדיין הייתי מעדיף לחיות באירופה/ארה"ב מאשר ברוסיה/סין/איראן.
במובן הזה ההפרדה בין טוב ורע היא די ברורה.

ועדיין הייתי מעדיף לחיות באירופה/ארה"ב מאשר ברוסיה/סין/איראן.
במובן הזה ההפרדה בין טוב ורע היא די ברורה.
מה הקשר בין נושא הדיון לאיפה אתה רוצה לגור? מדברים על מלחמה וגיאופוליטיקה, זה לא ממש משנה איזה מדינה היא יותר ״ליברלית״

אין מחלוקת שגם האמריקאים והאירופאים הבעירו מקומות בעבר.
אבל בתקופתנו די קל מבחינתי לסמן אילו מדינות פועלות להרגעת העולם ולשלם, ואילו מדינות פועלות כדי להתשלט על שכנותיהן או לחרחר בהן מלחמות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M סדר פעולות בקניית דירה נדל"ן 20
ש איך עושים סדר בכל הבלגן של חסכונות/פנסיה/השתלמות וכו'? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
yanosh34 סדר משיכה מקרן השתלמות עם הפקדות מעל התקרה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
לאץ' איך לעשות סדר בדירה שכורה שהתנהלה עד כה בצורה לקויה? נדל"ן 19
A סדר בכרטיסי אשראי צרכנות פיננסית 12
stamEhad ביטוחי בריאות - סדר בבלאגן צרכנות פיננסית 9
stamEhad קצת סדר בראש לגבי האימרה ״סנופי עשה ~7% תשואה שנתית ב50 שנה האחרונות״ שוק ההון 10
Finfree עושים סדר...משפחה באמצע החיים יומני מסע אישיים 25
I קרנות כספיות שמישהו יעשה סדר? שוק ההון 9
י מנסה לעשות סדר בפנסיה שוק ההון 6
נ פקדונות מכל הסוגים - בואו נעשה סדר שוק ההון 20
S סדר פעולות מומלץ אחרי תאונת דרכים אוף טופיק 12
בייניש מעוניין לעשות סדר בקופות שלי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
I סדר בפנסיה והשתלמות - התייעצות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
stamEhad סדר מכירת אופציות / RSUs בצורה אופטימלית שוק ההון 7
F צריך קצת סדר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
הדבורה מיה סדר קיזוז המס כנגד הפסד ומס משנים קודמות מיסים 12
M סדר ותכנון פיננסי לצעיר סולידי בתחילת דרכו שוק ההון 11
K סדר בפתיחת קרן השתלמות ותיק ממוסה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ב צריך עזרה לעשות סדר בפנסייה וביטוח מנהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
V עושה סדר בפנסיה (והאם יש איך להתכונן לקראת פגישה עם יועץ פנסיוני?) - התייעצות. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
השקעה לא מזל איך אתם מתארים את סדר היום שלכם בפרישה? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 92
D סדר בתיק הפנסיוני שוק ההון 0
ש סדר בבלאגן קרן השתלמות שוק ההון 2
R לעשות סדר התפתחות אישית 5
J סדר בתוכנית לעתיד (קופ"ג, השתלמות, פנסיה וביטוחים להמשיך החיים ותיכנון סגירה המשכנתא מוקדם) צרכנות פיננסית 7
ח מהו סדר הפעולות הנכון ברכישת דירה בישראל? נדל"ן 20
F תביעת ביטוח משלים-שב"ן ואז את השב"ן (סדר הפוך) צרכנות פיננסית 13
W תיק השקעות פאסיבי ראשון ועשיית סדר בבלאגן שוק ההון 14
R סדר בנושא עמלות/דמי ניהול בתיק השקעות - שאלה של מתחילים צרכנות פיננסית 4
unrealx סדר במניות/דיבידנדים דרך ESPP + RSU שוק ההון 41
I לעשות סדר בעלויות קה״ש וגמל IRA שוק ההון 42
N קצת סדר בנושא השקעות שוק ההון 4
I תעשו לי רגע סדר בדמי ניהול שוק ההון 0
O מישהו יודע למה בכלכליסט הם מתארים את סדר היום בשוק ההון - אחורה ולא קדימה ? אוף טופיק 7
האזרח החשדן לעשות סדר כדי להתחיל... שוק ההון 13
לאץ' סדר בהשתלמות שוק ההון 1
ימבו סדר במוצרים פנסיונים | עצמאי בדרך לעצמאות כלכלית שוק ההון 13
R סדר פעולות ברכישת דירה נדל"ן 17
J עלות המרת שקל לדולר למטרת מסחר בברוקר אמריקאי -עושה סדר שוק ההון 65
S מנסה לעשות סדר בקופת גמל להשקעה של אלטשולר שחם שוק ההון 4
T הגיע הזמן להשקיע את תקבולי החתונה - אשמח לקצת סדר בבלאגן שוק ההון 3
S בואו נעשה סדר בנוגע למס מלכה (UK) מיסים 22
Summers מינוחים: קרן נאמנות, תעודת סל, קרן סינתטית, קרן סל - סדר בבלאגן שוק ההון 1
A סדר ובחינת אופציות להשקעה שוק ההון 30
V מתחילה לעשות סדר - אשמח לעצות שוק ההון 15
ITS סדר ותכנון פיננסי לעתיד שוק ההון 36
דור דורים השקעה פסיבית - בכל סדר גודל? שוק ההון 7
S עזרה ועשיית סדר בתיק פנסיוני בבקשה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 4
סול צריך קצת סדר בבלאגן שוק ההון 22

נושאים דומים

Back
למעלה