• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פקדונות מכל הסוגים - בואו נעשה סדר

ננוש

משתמש רגיל
דירוג
155
שרשור שירכז את כל החומר המעולה שמפוזר פה בכמה אשכולות
ו"יעשה שכל" לכל מתחיל\ה שמנסה לבדוק את הנושא

מי יכול לעזור? תשלימו מה שידוע לכם

פיקדון בריבית קבועה
מה זה? -
למי מומלץ? -
הסתייגויות: -
פיקדון בריבית משתנה
מה זה? -
למי מומלץ? -
פיקדון בריבית צמודה למדד
מה זה? -
למי מומלץ? -
פיקדון בריבית פריים...
מה זה? -
למי מומלץ? -

תודה לעונים

ממש. מנסה לעקוב ופשוט הולך לאיבוד.

מקמ, קרנות כספיות, פקדונות עם ריבית /ריבית משתנה/צמוד מדד, אגחים...

הלכתי לאיבוד.

ננסה לעשות סדר:

בניגוד לעולמות ההשקעות בבורסה (קרנות כספיות, אג"ח, מניות) גם הבנקים וגופים נוספים מציעים אפיק השקעה שאמור להיות חסר סיכון.

האפיק הזה חסר סיכון לכאורה מכיוון שאת הכסף שהופקד מקבלים בחזרה לאחר תקופה.
בהשוואה לאג"ח או למניות האפיק הזה חשוף לסיכון יחיד - אינפלציה.

נניח לצורך הדוגמה שהופקדו 100 שקלים היום, והם זמינים בעוד שנה. אם האינפלציה תהיה 5% בשנה - אקבל בחזרה 100 שקלים, אבל כח הקניה שלהם יהיה כמו של 95 שקלים בלבד.

תמורת הלוואת השקלים שלי היום הבנק משלם לי ריבית.

אם הבנו את זה, נשאר לדון איך הבנק ישלם את הריבית.

פיקדון בריבית קבועה
אנחנו יכולים להסכים שהריבית תהיה קבועה - כלומר פקדון בריבית קבועה שבו הבנק יחזיר לי את הכסף + הריבית בסוף התקופה. שיעור הריבית נקבע ברגע סגירת הכסף וקבוע לאורך חיי הפיקדון. הסכום שהבנק יסכים לשלם נגזר מריבית הפריים ומיכולת המיקוח של המפקיד.

הסיכון המרכזי בפיקדון מהסוג הזה הוא שהאינפלציה תהיה גבוהה מהריבית שקיבלתי בסוף התקופה ולכן ריאלית הפסדתי כסף למרות שנומינלית עכשיו יש לי יותר כסף ממה שהיה לי לפני ההפקדה.
סיכון נוסף הוא שהריבית במשק תעלה ואני אפסיד את היכולת לקבל ריבית טובה יותר מזו שסיכמתי עם הבנק. מצד שני אני מוגן מתרחיש ירידת הריבית.

פיקדון בריבית משתנה
אנחנו יכולים להסכים שהריבית תהיה משתנה - כלומר פקדון בריבית משתנה שבו הבנק יחזיר לי את הכסף + הריבית בסוף התקופה. שיעור הריבית נקבע ברגע סגירת הכסף ומשתנה לאורך חיי הפיקדון בהתאם לריבית הפריים ולמשך הפיקדון. הסכום שהבנק יסכים לשלם נגזר מריבית הפריים ומיכולת המיקוח של המפקיד.

הסיכון המרכזי בפיקדון מהסוג הזה הוא שהאינפלציה תהיה גבוהה מהריבית שקיבלתי בסוף התקופה ולכן ריאלית הפסדתי כסף למרות שנומינלית עכשיו יש לי יותר כסף ממה שהיה לי לפני ההפקדה.

פיקדון בריבית פריים
זהה לחלוטין לפיקדון מסוג ריבית משתנה אם הריבית עוקבת אחרי הפריים. אבל אם הריבית היא קבועה על בסיס הפריים ביום סגירת הפיקדון זה פיקדון זהה לפיקדון בריבית קבועה.

פיקדון צמוד מדד
לאור העובדה שהזכרתי שאינפלציה היא סיכון משמעותי לכסף שלי, במקום לקבל מהבנק ריבית על ההפקדה שלי אנחנו יכולים להסכים שהבנק יקח על עצמו את האינפלציה ויחזיר לי את סכום הכסף שהופקד בידיו בערכו ביום הפיקדון. בדוגמת 100 השקלים הבנק יחזיר לי את שווה הערך של מאה שקלים ביום המשיכה.

מקווה שזה עזר.

תנו בבקשה פידבק!

נערך לאחרונה ב:
ננסה לעשות סדר:

בניגוד לעולמות ההשקעות בבורסה (קרנות כספיות, אג"ח, מניות) גם הבנקים וגופים נוספים מציעים אפיק השקעה שאמור להיות חסר סיכון.

האפיק הזה חסר סיכון לכאורה מכיוון שאת הכסף שהופקד מקבלים בחזרה לאחר תקופה.

נניח לצורך הדוגמה שהופקדו 100 שקלים היום, והם זמינים בעוד שנה. אם האינפלציה תהיה 5% בשנה - אקבל בחזרה 100 שקלים, אבל כח הקניה שלהם יהיה כמו של 95 שקלים בלבד.

תמורת הלוואת השקלים שלי היום הבנק משלם לי ריבית.

אם הבנו את זה, נשאר לדון איך הבנק ישלם את הריבית.

פיקדון בריבית קבועה
אנחנו יכולים להסכים שהריבית תהיה קבועה - כלומר פקדון בריבית קבועה שבו הבנק יחזיר לי את הכסף + הריבית בסוף התקופה. שיעור הריבית נקבע ברגע סגירת הכסף וקבוע לאורך חיי הפיקדון. הסכום שהבנק יסכים לשלם נגזר מריבית הפריים ומיכולת המיקוח של המפקיד.

סיכון נוסף הוא שהריבית במשק תעלה ואני אפסיד את היכולת לקבל ריבית טובה יותר מזו שסיכמתי עם הבנק. מצד שני אני מוגן מתרחיש ירידת הריבית.

פיקדון בריבית משתנה
אנחנו יכולים להסכים שהריבית תהיה משתנה - כלומר פקדון בריבית משתנה שבו הבנק יחזיר לי את הכסף + הריבית בסוף התקופה. שיעור הריבית נקבע ברגע סגירת הכסף ומשתנה לאורך חיי הפיקדון בהתאם לריבית הפריים ולמשך הפיקדון. הסכום שהבנק יסכים לשלם נגזר מריבית הפריים ומיכולת המיקוח של המפקיד.

פיקדון בריבית פריים
זהה לחלוטין לפיקדון מסוג ריבית משתנה אם הריבית עוקבת אחרי הפריים. אבל אם הריבית היא קבועה על בסיס הפריים ביום סגירת הפיקדון זה פיקדון זהה לפיקדון בריבית קבועה.

פיקדון צמוד מדד
לאור העובדה שהזכרתי שאינפלציה היא סיכון משמעותי לכסף שלי, במקום לקבל מהבנק ריבית על ההפקדה שלי אנחנו יכולים להסכים שהבנק יקח על עצמו את האינפלציה ויחזיר לי את סכום הכסף שהופקד בידיו בערכו ביום הפיקדון. בדוגמת 100 השקלים הבנק יחזיר לי את שווה הערך של מאה שקלים ביום המשיכה.

מקווה שזה עזר.

תנו בבקשה פידבק!

תותח!!!

תודה רבה

ראוי לומר שיש עוד הבדלים, כמו העובדה למשל שהאפיק הזה לא נזיל.
זה אומר שאם אתה פתאום צריך את הכסף, אין לך אותו (או שאתה צריך לקחת הלוואה שתאכל לך מהרווחים אם לא תאייד אותם).

חוץ מזה שגם סיכון המלווה הוא סיכון שראוי להזכיר. זה אמנם בעל סבירות יחסית נמוכה - אבל בנק יכול גם לקרוס (או שיכולה להתרחש בו מעילה משמעותית, וכו').

פיקדון צמוד מדד

לא ציינת מה החסרון של השקעה במסלול כזה, בהתחשב בזה שהסיכון היחיד שהזכרת הוא "אינפלציה".
והסיכון הוא שהוא יניב תשואה פחותה ביחס למסלולים האחרים אם לדוגמא הריבית תעלה בקצב מהיר יותר מהמדד (במקרה של פקדון בריבית משתנה למשל)
זה יכול לקרות למשל אם האינפלציה כבר קרתה (כלומר, אם רוב העליה במדד כבר התרחשה) ועכשיו דווקא המדד חוזר לעלות בקצב רגיל, אבל בנק ישראל (לא משנה אפילו למה) ממשיך להעלות את הריבית.

נערך לאחרונה ב:
ריבית פריים: בישראל - ריבית הנקבעת על ידי הבנקים והיא 1.5% מעל ריבית בנק ישראל. נכון לרגע זה - 3.5% ריבית.

אינפלציה - עלייה כללית, מתמשכת וקבועה של רמת המחירים מה שבתורו גורם לירידה בערך הכסף. שבמשך הזמן אפשר לקנות באותו המטבע פחות מוצרים, מה שמוביל לירידה בכוח הקנייה של המטבע.

ריבית בנק ישראל - אמצע המרווח שבין שיעור הריבית שבו מלווה בנק ישראל כסף לבנקים המסחריים לבין שיעור הריבית שבו בנק ישראל לווה כסף מהבנקים המסחריים. בדיוק כמו שהבנק שלך לוקח ריבית גבוהה על הלוואות ומשלם לך ריבית נמוכה על פקדונות, בנק ישראל עושה אותו דבר לבנקים המסחריים.

קרן כספית - קרן נאמנות המשקיעה באפיקים סולידיים לטווח קצר. כלומר, בדיוק כמו שאפשר לקנות קרן נאמנות שמשקיעה במניות, ניתן לקנות קרן נאמנות מהסוג הזה, תכולת הקרן הכספית יכולה להיות על פי החוק:
* מלווה קצר מועד (מק"ם)
* פיקדונות בנקאיים (פק"ם) לתקופה של עד 30 יום * ניירות ערך מסחריים שקליים לא סחירים בדירוג A-1 ומעלה לטווח של עד 30 יום. אם הנייר נושא ריבית משתנה, הטווח המותר הוא עד 90 יום.
* איגרות חוב (אג"ח) שקליות סחירות בדירוג AA ומעלה לטווח של עד שנה
*אג"ח שקליות סחירות בדירוג AA ומעלה בריבית משתנה
*אג"ח שקליות סחירות בדירוג AA ומעלה הניתנות לפדיון מוקדם כל 6 חודשים או פחות
*מזומנים

משך החיים הממוצע של כלל נכסי הקרן הוא עד 90 יום. הקרן יכולה להחזיק עד 25% מנכסיה באפיקים לא סחירים (ניירות מסחריים ופקדונות).

מק"מ - איגרת חוב ממשלתית שאינה נושאת ריבית. המונפקת על ידי בנק ישראל לציבור לתקופה של עד שנה אחת. הרווח למשקיע מגיע מהעובדה שניתן לקנות איגרת נקובה בשקל אחד במחיר מתחת לשקל (בניכיון). לאחר ההנפקה הנייר נסחר בבורסה ככל אגרת חוב.

יש פקדונות שמציעים ברירה של שני מסלולים, בד"כ ריבית קבועה (יכולה להיות גם 0%) או הצמדה למדד. פקדון כזה נקרא קרן מובטחת, משום שגם אם ירד המדד, לא יהיה הפסד נומינלי.

יש גם משמעות מיסויית להצמדה למדד.

יש פקדונות שמציעים ברירה של שני מסלולים, בד"כ ריבית קבועה (יכולה להיות גם 0%) או הצמדה למדד. פקדון כזה נקרא קרן מובטחת, משום שגם אם ירד המדד, לא יהיה הפסד נומינלי.

יש מי שמציע מסלול כזה היום?

אני סקרן לדעת כיצד הבנק מתכסה מול פקדון כזה בו אינו יודע מראש כמה יצטרך לשלם למפקיד? בדרך כלל הוא מגלגל את ההתחייבות הלאה בתוספת מרווח.

אני סקרן לדעת כיצד הבנק מתכסה מול פקדון כזה בו אינו יודע מראש כמה יצטרך לשלם למפקיד? בדרך כלל הוא מגלגל את ההתחייבות הלאה בתוספת מרווח.
משכנתה צמודה?

משכנתה צמודה
יש אפשרות שיצטרך לשלם למפקיד הפקדון קרן מובטחת וריבית קבועה כי המדד יהיה נמוך ממנה או שלילי, הבנק יפסיד אם הוא מלווה את הקרן עם הצמדה למדד. במקרה הזה משכנתא צמודה לא מכסה אותו.

יש אפשרות שיצטרך לשלם למפקיד הפקדון קרן מובטחת וריבית קבועה כי המדד יהיה נמוך ממנה או שלילי, הבנק יפסיד אם הוא מלווה את הקרן עם הצמדה למדד. במקרה הזה משכנתא צמודה לא מכסה אותו.
יש מדד בסיס שלא יורדים ממנו.

לא ציינת מה החסרון של השקעה במסלול כזה, בהתחשב בזה שהסיכון היחיד שהזכרת הוא "אינפלציה".
והסיכון הוא שהוא יניב תשואה פחותה ביחס למסלולים האחרים אם לדוגמא הריבית תעלה בקצב מהיר יותר מהמדד (במקרה של פקדון בריבית משתנה למשל)
זה יכול לקרות למשל אם האינפלציה כבר קרתה (כלומר, אם רוב העליה במדד כבר התרחשה) ועכשיו דווקא המדד חוזר לעלות בקצב רגיל, אבל בנק ישראל (לא משנה אפילו למה) ממשיך להעלות את הריבית.
אבל ישנו גם יתרון שלא הוזכר.
למיטב ידיעתי בהנחה שמושכים את הפיקדון על בסיס הצמדה למדד בלבד - אין מיסוי, בעוד שעל פיקדון רגיל, אפילו אם הרווחתי 2% ריבית נומינלית, והאינפלציה עמדה השנה על 4% - להבנתי אני חב במס של 15%.
יש גם מסלולים קצת היברידים שמאפשרים הצמדה למדד עם הבטחה לריבית מסוימת מינימאלית שמגנה עליך במידה והמדד לא עלה בכלל או אף ירד.

בפעם האחרונה שבדקתי בנק ירושלים והבינלאומי. לא קשה להיכנס לאתרים של הבנקים השונים ולבדוק.
אני חושב שלכולם יש כזה או אחר.
בעבר, היה את פיקדון קרמבולה של מזרחי שהציע 0.5% בערך או הצמדה למדד - לפי הגבוה מביניהם.
פיקדון לטווח של 3 שנים, כאשר לאחר חודש ניתן למשוך כל יום.
כמובן שהסבירות שיחזור נמוכה מאוד.

כרגע במזרחי יש את פיקדון תות.
נכנסתי לחשבון שלי לפני עליית הריבית שחלה היום, ואני זוכר שזה היה משהו כמו הצמדה למדד או 1.50 אחוז לשנה תוך עלייה מדורגת.
סגירה ל4 שנים עם תחנה כל שנה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A מחזור פקדונות צמודים למדד – תוספת תשואה? צרכנות פיננסית 14
BittLover בנק יהב פקדונות שוק ההון 4
A התמחרות פקדונות צרכנות פיננסית 4
G סיכום פקדונות בנקים שוק ההון 5
S משיכת פקדונות לפני הזמן בוואן זירו צרכנות פיננסית 13
ו שאלות על תוכניות חיסכון/פקדונות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 41
I פקדונות צמודי מדד שוק ההון 2
F פקדונות - הבנקים הפחות בולטים עם ריבית גבוהה יותר? שוק ההון 3
F פקדונות - שאלות שוק ההון 14
GeraltOfHaifa חוב למס הכנסה - האם אפשרי לקבל הלוואה גדולה ללא פקדונות? צרכנות פיננסית 21
M האם יש הבדל בסיכון מנפיק בין אגח בנקים לבין פקדונות בבנקים (או קרן כספית שמחזיקה פקדונות ג'מבו בבנקים)? שוק ההון 2
ש שאלה לגבי פקדונות שוק ההון 1
grmp פקדונות - כן או לא או לא עכשיו שוק ההון 1290
Z ביטוח פקדונות שיקליים ib פוסטים מאיכות נמוכה 0
1337justme השוואת פקדונות צמודי מדד שוק ההון 9
קורא הדוק קיזוז מס רווחי הון על פקדונות בנקאיים מיסים 3
A שילוב פקדונות בתיק במקום אג"ח שוק ההון 19
A פקדונות במטבעות/מדינות עם סביבת ריבית גבוהה שוק ההון 22
גרהם שאלה של כופר - מישהו מכיר פקדונות בנקאיים? שוק ההון 18
Mamaof פקדונות בנק מזרחי טפחות שוק ההון 49
T פקדונות בנקאיים - ריבית טובה יותר מהמוצעת שוק ההון 8
א פקדונות מובנים שוק ההון 4
חושב בגדול האיש העשיר ביותר בבבל - 'מכל עשרה מטבעות שאכניס אוציא רק תשעה' התפתחות אישית 8
ל פלטפורמה לבעלי מקצוע שמציעים שירותים שונים מכל העולם אוף טופיק 4
F קרנות מחקות מדד מנוטרלות מט"ח - הטוב מכל העולמות? שוק ההון 4
A מבולבל מכל החומר התיאורתי, אשמח לדעתכם בנושא. שוק ההון 24
S רוצה להתחיל להשקיע, התבלבלתי לגמרי מכל המידע שוק ההון 3
S מכירים etf שמחזיק רק תאגידים גדולים מכל העולם או לפחות ארצות הברית שוק ההון 4
amidar למי שמתלבט בנושא לימודי מחשבים (מכל סוג), מומלץ להעיף מבט. אוף טופיק 2

נושאים דומים

Back
למעלה