• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איך לעשות סדר בדירה שכורה שהתנהלה עד כה בצורה לקויה?

לאץ'

משתמש רגיל
דירוג
249
סבתא שלי היא אישה סיעודית שמתגוררת כבר כמה שנים בבית אבות. בשנים שקדמו לכך כשעוד הייתה צלולה יחסית, היא גרה אצל הדוד שלי שהיה שותף בחשבון הבנק שלה ובהמשך גם הפך לאפוטרופוס שניהל את ענייניה לרבות דירת המגורים שלה שהושכרה.
לצערי הרב מאוד, דודי הלך לעולמו באופן בלתי צפוי לפני מספר חודשים כך שאמי הפכה לאפוטרופוסית שלה ואני מנסה לעזור לה כעת בעניין הדירה.

ולעניינינו:
בית האבות שבו סבתי גרה הוא לא זול ועלותו ממומנת בין היתר מקצבאות שהיא מקבלת מעצם זה שהיא ניצולת שואה אבל גם מהשכירות שהיא מקבלת על בית מגוריה לשעבר.
כשקיבלנו מדודתי את הניירות והפרטים בנוגע להכנסותיה השונות של סבתא, גילינו בין היתר שהדירה מאוכלסת כבר עשר שנים על ידי אותה השוכרת, שמחיר השכירות לא התעדכן מעולם ושלצערי הרב, גם החוזה, שהיה בסיסי ביותר (לפי דודתי נקנה בדואר) לא מעודכן. נראה שהיה חוזה ראשוני ב2013 ואז מכתב קצר שנחתם על ידי דודי בשנת 2018 בו הוא מאשר שהחוזה ימשיך באותם תנאים לשנה נוספת.
מאז כלום ושום דבר.

שוחחתי לא מזמן עם השוכרת, הסברתי לה את השינויים שחלו ועדכנתי אותה שנרצה שיהיה חוזה מעודכן. היא שיתפה פעולה ואמרה שאנחנו מוזמנים לבוא מתי שנרצה והיא תחתום.

שאלות נוספות ועניינים שעומדים על הפרק:
1. ערבויות - בחוזה המאוד גנרי יש סעיף שאומר "כבטחון למילוי התחייבויות השוכר... יפקיד השוכר בידי המשכירה שטרות על סך 45,000 ש"ח בחתימת שני ערבים". לא מצאנו שום עדות שאכן ניתנה ערבות כזאת. אני לא מכירה את השוכרת הזאת, אבל אני חושבת שאם נבוא ונשאל האם היא אי פעם נתנה ערבות, מאוד מפתה לומר שכן, גם אם לא ניתנה כזו ובכל מקרה אין לנו אותה. האם כדאי פשוט לבקש צ'ק על סך כמה חודשי שכירות? אי אפשר לדעת האם יש לצ'קים כאלה כיסוי בכלל.
2. בנושא חשבונות- איך אני יכולה לוודא שכל החשבונות שלה שולמו ושהם מופיעים על שמה? אני מניחה שאפשר פשוט לשאול בנחמדות ולומר שאלה פרטים שאני צריכה שיהיו גם אצלי (מספר משלם וכו') אבל אם אפשר הייתי שמחה לעשות את זה ברקע. בנוגע לצ'ק פתוח למים ארנונה וכו', מאחר ולא ידוע לנו על ערבים נוספים, יתכן וצ'קים כאלה לא יהיו שווים יותר מדי.

לסיכום, במקום מצב רגיל בו ניתן לעמוד על טיב השוכרים הפוטנציאליים, לקחת מהם ערבויות ולוודא שהחשבונות עוברים על שמם לפני שהם נכנסים לדירה, כעת אנחנו במצב בו אנחנו עשויים להיות תלויים בטוב ליבה ובשיתוף פעולה מצד השוכרת שלמעשה את החלק שלה בעסקה היא מקבלת בכל מקרה.

אם יש למישהו תובנות בנושא, הערות בנוגע לנקודות שפספסתי או הצעות איך לגשת לעניין הזה בצורה הכי טובה אשמח לשמוע.

אם יש למישהו תובנות בנושא, הערות בנוגע לנקודות שפספסתי או הצעות איך לגשת לעניין הזה בצורה הכי טובה אשמח לשמוע.
את מפספסת את העובדה שיש לך שוכרת טובה מזה 11 שנה, משלמת בזמן ולא עושה בעיות ואת זו שמחפשת בעיות.

את מפספסת את העובדה שיש לך שוכרת טובה מזה 11 שנה, משלמת בזמן ולא עושה בעיות ואת זו שמחפשת בעיות.
אני מעריכה את זה שהיא משלמת (למרות שלפעמים זה לא בהעברה אחת אלא בחלקים). החשש העיקרי הוא שהיא לא תחת חוזה, שאין לנו ערבויות, שאין לנו מושג אם במקרה יש איזה חוב שהולך ותופח לארנונה\ מים\ חשמל ובעצם אנחנו סוג של תלויים בכך שהיא עושה טובה וממשיכה לשלם. מאחר והשכירות שלה היא קריטית עבור התשלום לבית האבות של סבתא, המצב די מרתיע.

בנוסף, יתכן ונרצה להעלות בעתיד את השכירות מאחר וגם בית האבות הודיע שהוא עלול להעלות את המחיר עבור שירותיו. במקרה כזה, בו אין לנו אפילו חוזה מולה, אני לא יודעת איך המצב הזה מתאפשר.

החשש העיקרי הוא שהיא לא תחת חוזה
החוזה האחרון שנחתם ממשיך מתוקף התנהגות הצדדים.
אבל בהחלט נכון לחדש אותו ולוודא שכל החשבונות ללא חובות.
אתם יכולים לפנות לעירייה לגבי הארנונה. אם היה חוב רציני לחברת החשמל, היו כבר מזמן מנתקים לה את הדירה. בכל מקרה אתם יכולים לבקש מהשוכרת את מספר המונה.

יש לך שוכרת טובה מזה 11 שנה, משלמת בזמן ולא עושה בעיות
היא משלמת עשרות אחוזים מתחת לשכר הדירה הסביר כיום, ברור שאין לה אינטרס לעלות על הרדאר של בעלת הבית. התלונות יגיעו אחרי שיעדכנו לה את המחיר.

אתם יכולים לפנות לעירייה לגבי הארנונה.
אני אפילו לא יודעת מה מספר המשלם, אני מקווה שאוכל לקבל פרטים ואם לא אצטרך לבקש ממנה.
אם היה חוב רציני לחברת החשמל, היו כבר מזמן מנתקים לה את הדירה. בכל מקרה אתם יכולים לבקש מהשוכרת את מספר המונה.
נכון. אבל היה לנו מקרה אחר של שוכרים שהתחלפו בדירה אחרת שאמא שלי משכירה, שרק בצאתם, כשעשיתי וידוא אצל נותני השירותים השונים, גיליתי שהצטבר להם חוב של אלפיים ומשהו ש"ח בתאגיד המים המקומי. למזלי, במקרה הזה וידאנו מבעוד מועד שהחוב היה על שמם ובכל מקרה אין לי מושג איך לא ניתקו אותם.
אני רוצה להמנע ממצב דומה אצל סבתא.
היא משלמת עשרות אחוזים מתחת לשכר הדירה הסביר כיום, ברור שאין לה אינטרס לעלות על הרדאר של בעלת הבית.
בדיוק המחשבה שעברה לי בראש.
התלונות יגיעו אחרי שיעדכנו לה את המחיר.
השאלה היא כמה זמן מראש לעדכן? אני מרגישה שלנחות עליה פתאום עם התראה של מעכשיו לעכשיו עם העלאה רצינית במחיר זה לא בסדר. לכן חשבתי לעשות לה חוזה לשנה נוספת ורק אחר כך לעדכן את המחיר.
המחשבה היא שמצד אחד האיזור התפתח כולל רכבת קלה במרחק הליכה מאוד ומראש נחשב מבוקש יחסית (שכונת הגפן ברמת גן, למי שמכיר) ולכן עדכון המחיר מתבקש מצד שני אמא שלי ביקשה שלא להתעסק עם החלפת שוכרים עכשיו כי כאמור כל השכירות הולכת ישר לתשלם לבית האבות (למרות שלדעתי האישית, גם אם הדירה לא משופצת, לא צריכה להיות בעיה להשכיר אותה גם בהעלאת המחיר אבל אף אחד ממשפחתי לא רוצה לנהל את זה ואני כרגע בשהיה ממושכת בחו"ל).

השאלה היא כמה זמן מראש לעדכן? אני מרגישה שלנחות עליה פתאום עם התראה של מעכשיו לעכשיו עם העלאה רצינית במחיר זה לא בסדר. לכן חשבתי לעשות לה חוזה לשנה נוספת ורק אחר כך לעדכן את המחיר.
נשמע הוגן. את יכולה לומר לה כבר כעת שיש כוונה להעלות למחיר השוק, אבל כדי שזה לא יבוא לה בבום אתם משאירים את המחיר לשנה נוספת. אני מניח שהיא תעריך זאת, וגם לא תיווצר אי נעימות בעוד שנה.

נשמע הוגן. את יכולה לומר לה כבר כעת שיש כוונה להעלות למחיר השוק, אבל כדי שזה לא יבוא לה בבום אתם משאירים את המחיר לשנה נוספת. אני מניח שהיא תעריך זאת, וגם לא תיווצר אי נעימות בעוד שנה.
עוד שנה במחיר של לפני עשור? למה לחלק כאלו מתנות, השוכרת הרוויחה כבר מספיק מהסידור הזה.

בכל מקרה אתם יכולים לבקש מהשוכרת את מספר המונה.
המספר מונה בדרך כלל גם כתוב על המונה עצמו (צריך להבין איפה הוא) והוא בדרך כלל לא בתוך הבית, כשאתם מגיעים לבקר בדירה תוכלו לחפש אותו ואת המונה מים.

נערך לאחרונה ב:
המספר מונה בדרך כלל גם כתוב על המונה עצמו (צריך להבין איפה הוא) והוא בדרך כלל לא בטוח הבית, כשאתם מגיעים לבקר בדירה תוכלו לחפש אותו ואת המונה מים.
זה נכון. מה שציינתי מדבר על מקרה בו לא מבקרים עדיין בנכס.

עוד שנה במחיר של לפני עשור? למה לחלק כאלו מתנות, השוכרת הרוויחה כבר מספיק מהסידור הזה.
אז מה אתה מציע? נראה לי לא פייר להנחית עליה בהתראה קצרה מדי העלאה משמעותית.

אמא שלי ביקשה שלא להתעסק עם החלפת שוכרים עכשיו כי כאמור כל השכירות הולכת ישר לתשלם לבית האבות (למרות שלדעתי האישית, גם אם הדירה לא משופצת, לא צריכה להיות בעיה להשכיר אותה גם בהעלאת המחיר אבל אף אחד ממשפחתי לא רוצה לנהל את זה ואני כרגע בשהיה ממושכת בחו"ל).
כדי לטפל בהשכרת דירה צריך אדם שמבקר בדירה ומכיר אותה, את השכנים והאזור ונמצא בקשר עם השוכרת.
אם כרגע אף אחד מהמשפחה שלך לא יכול לעשות את זה, אז האפשרויות שלכם הן לקחת איש מקצוע כמו מתווך או עו"ד שיטפל בכל זה בתשלום, או לא להתעסק עם זה ולהשאיר את המצב כמו שהוא.
השאלה היא מה רמת המחירים באזור והפער ביניהם למחיר שכרגע משלמת השוכרת והאם זה מצדיק את התשלום לאיש מקצוע. אם מדובר בהפרש של עשרות אלפי שקלים בשנה אז כנראה שכן.

היא נהנתה מדירה זולה על חשבון המשפחה שלך כבר הרבה מאוד שנים, זה כנראה הגיע לעשרות אלפי שקלים ואולי אפילו למאות אלפי, אני לא חושב שצריך לרחם עליה, צריך להתנהל באופן מסודר ובכבוד כדי לסדר את המצב.

סדר הפעולות לדעתי צריך להיות:
א. להחליט מי במשפחה מנהל את הנושא, והוא יהיה היחיד שנמצא בקשר מול השוכרת.
ב. להודיע לשוכרת בכתב שהחל מעוד 45 יום שכר הדירה יעלה והיא תחתום על חוזה חדש, ושבעוד שבועיים תעדכנו אותה מה יהיה המחיר ותשלחו את החוזה.
ג. לחקור ולהבין את מחיר השוק ולדאוג לחוזה טוב תוך שבועיים.
ד. לדבר לשלוח לדיירת את החוזה החדש, במידה והיא תרצה להשאר עוד כמה חודשים עד שתמצא דירה אחרת אז כדאי לדעתי לאפשר לה להשאר, אבל במחיר החדש, היא חסכה על חשבונכם כבר מספיק.
ה. במידה והיא תחליט לא להשאר, לנצל את ההזדמנות כדי לעשות איפוס למצב התחזוקה בדירה, ככה תוכלו לגבות שכר דירה גבוה יותר, ויהיה הרבה יותר זול לטפל בדברים כח תביאו בעל מקצוע שיעשה הרבה דברים בפעם אחת ולא יגבה כל פעם מחדש על ביקור.

להודיע לשוכרת בכתב שהחל מעוד 45 יום שכר הדירה יעלה והיא תחתום על חוזה חדש
לא בטוח שזה אפשרי.
כאשר פג תוקף החוזה ושני הצדדים ממשיכים בו על ידי התנהגות, יש חוות דעת משפטיות שיגידו שזה כאילו הם חתמו מחדש. כלומר מתחילה ספירה מחדש של 12 חודשים (או תקופת החוזה המקורי).
אז אם למשל החוזה המקורי נחתם בינואר 2004, בינואר 2024 התחילה תקופה של שנה נוספת. כך לא ניתן לבוא לשוכר במרץ 2024 ולשנות את תנאי החוזה באופן חד צדדי.

סבתא שלי היא אישה סיעודית שמתגוררת כבר כמה שנים בבית אבות. בשנים שקדמו לכך כשעוד הייתה צלולה יחסית, היא גרה אצל הדוד שלי שהיה שותף בחשבון הבנק שלה ובהמשך גם הפך לאפוטרופוס שניהל את ענייניה לרבות דירת המגורים שלה שהושכרה.
לצערי הרב מאוד, דודי הלך לעולמו באופן בלתי צפוי לפני מספר חודשים כך שאמי הפכה לאפוטרופוסית שלה ואני מנסה לעזור לה כעת בעניין הדירה.

ולעניינינו:
בית האבות שבו סבתי גרה הוא לא זול ועלותו ממומנת בין היתר מקצבאות שהיא מקבלת מעצם זה שהיא ניצולת שואה אבל גם מהשכירות שהיא מקבלת על בית מגוריה לשעבר.
כשקיבלנו מדודתי את הניירות והפרטים בנוגע להכנסותיה השונות של סבתא, גילינו בין היתר שהדירה מאוכלסת כבר עשר שנים על ידי אותה השוכרת, שמחיר השכירות לא התעדכן מעולם ושלצערי הרב, גם החוזה, שהיה בסיסי ביותר (לפי דודתי נקנה בדואר) לא מעודכן. נראה שהיה חוזה ראשוני ב2013 ואז מכתב קצר שנחתם על ידי דודי בשנת 2018 בו הוא מאשר שהחוזה ימשיך באותם תנאים לשנה נוספת.
מאז כלום ושום דבר.

שוחחתי לא מזמן עם השוכרת, הסברתי לה את השינויים שחלו ועדכנתי אותה שנרצה שיהיה חוזה מעודכן. היא שיתפה פעולה ואמרה שאנחנו מוזמנים לבוא מתי שנרצה והיא תחתום.

שאלות נוספות ועניינים שעומדים על הפרק:
1. ערבויות - בחוזה המאוד גנרי יש סעיף שאומר "כבטחון למילוי התחייבויות השוכר... יפקיד השוכר בידי המשכירה שטרות על סך 45,000 ש"ח בחתימת שני ערבים". לא מצאנו שום עדות שאכן ניתנה ערבות כזאת. אני לא מכירה את השוכרת הזאת, אבל אני חושבת שאם נבוא ונשאל האם היא אי פעם נתנה ערבות, מאוד מפתה לומר שכן, גם אם לא ניתנה כזו ובכל מקרה אין לנו אותה. האם כדאי פשוט לבקש צ'ק על סך כמה חודשי שכירות? אי אפשר לדעת האם יש לצ'קים כאלה כיסוי בכלל.
2. בנושא חשבונות- איך אני יכולה לוודא שכל החשבונות שלה שולמו ושהם מופיעים על שמה? אני מניחה שאפשר פשוט לשאול בנחמדות ולומר שאלה פרטים שאני צריכה שיהיו גם אצלי (מספר משלם וכו') אבל אם אפשר הייתי שמחה לעשות את זה ברקע. בנוגע לצ'ק פתוח למים ארנונה וכו', מאחר ולא ידוע לנו על ערבים נוספים, יתכן וצ'קים כאלה לא יהיו שווים יותר מדי.

לסיכום, במקום מצב רגיל בו ניתן לעמוד על טיב השוכרים הפוטנציאליים, לקחת מהם ערבויות ולוודא שהחשבונות עוברים על שמם לפני שהם נכנסים לדירה, כעת אנחנו במצב בו אנחנו עשויים להיות תלויים בטוב ליבה ובשיתוף פעולה מצד השוכרת שלמעשה את החלק שלה בעסקה היא מקבלת בכל מקרה.

חחח איזה מצחיקה את.
לדבר הכי חשוב ולא טריוויאלי בכלל לא הִתייחסת וזה שיש לך אחלה שוכרת כבר 11 שנים.
אני לא אומר שלא צריך להעלות לה את המחיר, או לא לשנות התנהלות מולה….אבל נראה שאתה לוקח כמובן מאליו שבמשך 11 שנים יש לך
שוכרת שהייתה בסדר גמור!!! תאמין לי שיש שוכרים מהגיהנום שגם אם לא היית מעלה להם, מתישהו בשנה השלישית או השנייה אפילו
היית סובל מהם. אז תעלה לה את המחיר….אבל למה לא לבוא בגישה קצת יותר “מזמינה”?

נערך לאחרונה ב:
חחח איזה מצחיקה את.
לדבר הכי חשוב ולא טריוויאלי בכלל לא הִתייחסת וזה שיש לך אחלה שוכרת כבר 11 שנים.
אני לא אומר שלא צריך להעלות לה את המחיר, או לא לשנות התנהלות מולה….אבל נראה שאתה לוקח כמובן מאליו שבמשך 11 שנים יש לך
שוכרת שהייתה בסדר גמור!!! תאמין לי שיש שוכרים מהגיהנום שגם אם לא היית מעלה להם, מתישהו בשנה השלישית או השנייה אפילו
היית סובל מהם. אז תעלה לה את המחיר….אבל למה לא לבוא בגישה קצת יותר “מזמינה”?
הגיבו על העניין הזה כבר ועניתי שאני בהחלט מעריכה אותה כשוכרת שלא עושה צרות (שוב, כשהשכ"ד כל כך נמוך אין לה שום אינטרס לעשות צרות).
אמרתי שאני רוצה לבוא לקראתה ולתת לה כמה חודשים מראש לפני שנעלה את השכ"ד.
בשורה התחתונה, כרגע חשוב לי בעיקר שיהיה חוזה עדכני בין הצדדים, בהמשך נתחיל לטפטף עליה במחיר, בין היתר כי גם התשלום לבית האבות עלול לעלות.

לא בטוח שזה אפשרי.
כאשר פג תוקף החוזה ושני הצדדים ממשיכים בו על ידי התנהגות, יש חוות דעת משפטיות שיגידו שזה כאילו הם חתמו מחדש. כלומר מתחילה ספירה מחדש של 12 חודשים (או תקופת החוזה המקורי).
אז אם למשל החוזה המקורי נחתם בינואר 2004, בינואר 2024 התחילה תקופה של שנה נוספת. כך לא ניתן לבוא לשוכר במרץ 2024 ולשנות את תנאי החוזה באופן חד צדדי.
בכל אופן, החוזה התחיל בחודש מאי (של שנת 2013)

@לאץ' מעבר לחוזה כדאי גם לעשות סיור בדירה ולראות מה מצבה הפיזי, שתדעו מה צפוי לכם מבחינת תיקונים צפויים.

לא בטוח שזה אפשרי.
יכול להיות שאתה צודק, בכל אופן לא הייתי מנסה להיות כזה צדיק, היא חסכה מספיק על חשבונם, הייתי מנסה להעלות לה את שכר הדירה בהתראה של כמה חודשים.
ואם יש סעיף הדדי על יציאה בהתראה של 90 יום כמו בהרבה חוזים הייתי מודיע לה על סיום החוזה עוד 90 יום ןאז מציע לה לחתום מחדש.

אני מציע לפגוש אותה , לדבר ,להבין מי הבנאדם. לראות מה מצב הדירה , האם היא נקיה ומסודרת ? האם היא שמורה?
להבין בדיוק בכמה מושכרות דירות כאלה והאם יש צורך בשיפוץ כדי להכניס שוכר חדש.

קשה לענות בלי הנתונים האלה.

אני מציע לפגוש אותה , לדבר ,להבין מי הבנאדם. לראות מה מצב הדירה , האם היא נקיה ומסודרת ? האם היא שמורה?
להבין בדיוק בכמה מושכרות דירות כאלה והאם יש צורך בשיפוץ כדי להכניס שוכר חדש.

קשה לענות בלי הנתונים האלה.
הסיבה העיקרית לחוסר בפרטים היא לא הייתי בדירה הזו כבר הרבה שנים ואני לא יודעת מה מצבה הנוכחי. אני כן יודעת לומר, כפי שכבר ציינתי, שהבניין ישן (סבא וסבתא שלי גרו שם מתחילת שנות השישים, לא יודעת כמה זמן לפני נבנה בפועל) ושלא נעשו שיפוצים משמעותיים.
כן יודעת לומר בודאות שלמרות הכל השכירות לדעתי יכולה להיות בקלות מאות רבות של שקלים יותר ולו רק בגלל המיקום.

ציינו כאן מספר פעמים שצריך לשקלל לחיוב את העובדה שהשוכרת יציבה ושקטה, והעניין הזה אכן מוערך מאוד, כי כאמור סבתא שלי מסתמכת על ההכנסה הזו עבור תשלום לבית אבות. כמו כן, ציינתי שהמשפחה שלי לא מעוניינת להתעסק עם חיפוש של שוכר חדש (הייתי עושה זאת בשמחה, אבל כאמור אני בחו"ל עד סוף השנה בערך) אז על אחת כמה וכמה שיפוץ שיעלה כסף מחד ויחסיר הכנסה של שכירות מאידך.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
י מנסה לעשות סדר בפנסיה שוק ההון 6
בייניש מעוניין לעשות סדר בקופות שלי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ב צריך עזרה לעשות סדר בפנסייה וביטוח מנהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
R לעשות סדר התפתחות אישית 5
I לעשות סדר בעלויות קה״ש וגמל IRA שוק ההון 42
האזרח החשדן לעשות סדר כדי להתחיל... שוק ההון 13
S מנסה לעשות סדר בקופת גמל להשקעה של אלטשולר שחם שוק ההון 4
V מתחילה לעשות סדר - אשמח לעצות שוק ההון 15
M מישהו יכול לעשות לי סדר בקופת גמל IRA וביטוחים במקום פנסיה? שוק ההון 5
L דיווח חצי שנתי על רווחי הון מני"ע בחו"ל- מישהו יכול לעשות סדר בבלאגן? צרכנות פיננסית 9
U עשיתי בלאגן, הגיע הזמן לעשות סדר שוק ההון 14
I לעשות סדר בתיק קיים שוק ההון 4
doc29 ניסיון לעשות קצת סדר בנושא האג"ח שוק ההון 65
Y רעיונות מה לעשות עם זכויות של ישראכרט? צרכנות פיננסית 3
ל פתיחת עוסק פטור- האם לשלם לבעל מקצוע או לעשות הכל לבד? יזמות והגדלת הכנסות 20
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
T התמודדות עם מסרונים לא רצויים מה לעשות? אוף טופיק 13
AlexNOSAM מעבר לארצות הברית - מה לעשות עם הפנסיות וקה״שים למיניהם? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
B האם לעשות הסבת מקצוע? התפתחות אישית 11
J מתלבט מאוד מה לעשות, אשמח לכל עצה והארה התפתחות אישית 9
ש מה לעשות בגירושין למכור או לקנות בית נדל"ן 11
Y מה לעשות עם עודפי עו"ש (קצר טווח) שוק ההון 8
S דברים קטנים ופשוטים שאפשר לעשות כדי לשפר את איכות החיים ולהאריך אותם אוף טופיק 81
E האם דמי ניהול שאני משלם הם סבירים ומה לעשות עם כל המסלולים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
קפיטליסט_מרושע עם רגל אחת בחוץ - חושש לעשות את הצעד האחרון יומני מסע אישיים 57
R מה לעשות עם 2 מיליון שקל? נדל"ן 14
ל מה לעשות כשלא רוצים לעשות כלום? התפתחות אישית 76
ב קופת גמל לתגמולים - מה לעשות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
א מה לעשות עם קופת גמל הונית נזילה המיועדת לטווח בינוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
הפרופסור סתם מתוך סקרנות, איך זה לעשות PhD במקום כמו סטנפורד או הרווארד ? התפתחות אישית 1
O מה לעשות עם ההורים- חיסכון לילד שוק ההון 32
A מה לדעתכם הכי כדאי לעשות עם כסף זמין היום? עסקה או סגירת חובות? נדל"ן 4
S לקוח לא משלם - מה לעשות? אוף טופיק 17
D איפה הכי כדאי לעשות התמחות ברפואת ילדים התפתחות אישית 2
מ מה לעשות עם 80 אלף דולר? שוק ההון 7
י כרגע התחתנתי, מה צריך לעשות? אוף טופיק 13
N מתלבט מה לעשות ברקע הירידות האחרונות בשוק ההון שוק ההון 26
I מה לעשות עם ההשקעות בארץ בזמן רילוקיישן? שוק ההון 14
E אני רוצה לעשות ללוות צלמים באופן עסקי ולא יודע איך לתמחר את זה. אשמח לעזרה אוף טופיק 2
א לעשות פרויקטיים רק בשביל להשתפשף או שיש רעיונות טובים יותר התפתחות אישית 20
ש מרגיש שהולכים לי על הראש במשרד - מה לעשות? אוף טופיק 2
נ מתנגד להפיכה המשטרית, מה לעשות כצרכן פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 126
ד התלבטות באיזה מסלול לעשות פירעון חלקי של המשכנתא נדל"ן 15
ר התלבטות מה לעשות עם תיק ההשקעות שלי בהיבט הון עצמי לקניית דירה להשקעה שוק ההון 2
M הודעה על שינוי דמי ניהול - יש מה לעשות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
E אני מתעד בהוצאות כל שקל כבר מעל שנה וחצי וזה מתחיל להתיש קצת. מה לעשות? להמשיך? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 21
ר מה לעשות עם פנסיה לא פעילה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
S להמשיך לתואר שני בארכיטקטורה או לעשות תואר ראשון נוסף במדעי המחשב? התפתחות אישית 4
O איזה הקצאת נכסים לעשות שוק ההון 3
יבגני_ל מה אפשר לעשות עם יתרה שימושית בחשבון ביטוח אובדן כוח עבודה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0

נושאים דומים

Back
למעלה