• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ראיון עובדים

אוכמנית

משתמש סולידי
דירוג
58
היי

הרעיון לנושא הפוסט בעקבות משיחה עם כמה קולגות (לא מאמינה שכתבתי קולגות, זה כ"כ זקן מצידי).
התלבטתי אם זה מתאים ל"אוף טופיק" אבל בגלל שתת הפורום הזה עוסק בנושאי קריירה-לימודים באופן יותר מקצועי ומכיוון שאני מאמינה שהתפתחות צוותית במקום העבודה מהווה חלק בלתי נפרד מהתפתחות אישית של מנהלים (לפחות שלי כמנהלת זוטרה), במיוחד כשאני זו שחתומה על ההצלחות והכישלונות של הצוות שלי. לכן החלטתי שזה יותר מתאים לפה.
אלה לא שאלות הרות גורל, אבל להערכתי יש פה כמה וכמה אנשים שיכולים לתרום מניסיונם, מצד המעסיקים והן מצד המעוסקים.

1. איך להצליח לזהות עובדים שמתאימים למקום העבודה בזמן ראיון? מעבר ללהפגין ידע המקצועי. למשל, ניסיון לזהות קורלציה בהתעניינות של האדם בתחומי העיסוק. אני לא רוצה שהעובד שלי יאבד עניין אחרי כמה חודשים בתפקיד ולפעמים זה לא מספיק שהמרואיין יענה "כן, ברור שהתחומים A, B וC מעניינים אותי" כי זה לא מספיק אובייקטיבי מצידו.
2. כמה אחוזים הייתם נותנים לתחושת בטן? זה קצת כמו "עד כמה המרואיין הזה בא לי טוב בעין" אבל לא בקטע חיצוני או מחפיץ, אלא עד כמה הוא מצליח להרשים בזמן השיחה ומצטייר כאדם יעיל ואינטילגנט. הבעיה, כמו בדייטים, שהשיחה הראשונה לא בהכרח משקפת את האדם, ולפעמים זה רק "משחק" בשביל לעבור לשלב הבא בתהליך.
3. מה לדעתכם חשוב לשאול בראיון עבודה?

שאלות בונוס:
4. מה לדעתכם חשוב לשאול בראיון של עובד/ת חדש/ה?
5. שיחות חתך - כדאי או לא? כל כמה זמן? הרי דברים צפים כל הזמן בזמן אמת, ואם הפערים לא צפו, אז למה שיעלה בשיחת חתך (או דווקא מה כדאי לשאול כדי לזהות אותם אם עוד לא עלו בפניי)?

תודה!

כדאי לקרוא את הפרק הרלוונטי בספר המצוין ברובו The manager handbook.

מבחינתי ראיון זו שיחה, לא בחינה. בשיחה אנחנו מנסים למצוא ביחד התאמה בין רצונות העובד לצרכי המעסיק. לכן החלק של סימון v על יכולת טכנית עובר יחסית מהר ונועד לוודא שהיכולת הטכנית הנדרשת קיימת. גם החלק הזה מבוצע כשיחה, רק עם התמקדות בטכנולוגיה.

שאר הזמן מוקדש למה העובד מחפש, לדברים שנעשו בעבר, לדברים עתידיים ולהבנה אם נרצה לבלות שמונה שעות ביממה אחד באיזור השני.

אני מקפיד מאוד לשוחח עם כל העובדים בתדירות קבועה וידועה.

בפאאנג יש ראיון שמטרתו בדיוק לסנן מועמדים שלא מתאימים לרוח התפקיד/החברה.
אם אין אצלכם ראיון כזה אולי שווה לשקול.

שיחות חתך, מקובל ומומלץ. מגדירים מטרות לרבעון/חציון/שנתי ורואים איך עומדים ביעדים.
שיחות כאלו הן יותר high level משיחות ״בזמן אמת״.

כדאי לקרוא את הפרק הרלוונטי בספר המצוין ברובו The manager handbook.
נראה מעולה! תודה רבה, אקרא :)

אני מקפיד מאוד לשוחח עם כל העובדים בתדירות קבועה וידועה.
באיזו תדירות?

בפאאנג יש ראיון שמטרתו בדיוק לסנן מועמדים שלא מתאימים לרוח התפקיד/החברה.
תודה! אפשר לפרט קצת יותר על זה? איך זה בעצם עובד?

את מגייסת חברים לחיים או אנשי מקצוע?
גם וגם. למה שאנשי המקצוע לא יהיו אנשים שכיף לעבוד איתם ולבלות איתם?
מעבר לשאלות הטכניות - צריך לדעת מה רמת העניין שלהם כדי שלא יעזבו וישפיעו לרעה על הצוות אחרי חודשיים. צריך לדעת איך הם כבני אדם מעבר לבעלי מקצוע כדי שהאווירה וסביבת העבודה יהיו יעילות ונעימות. אולי זה תמים מצידי אבל אני חושב שזה שזור זה בזה.
תחום העיסוק
בגדול, הנדסה

איך להצליח לזהות עובדים שמתאימים למקום העבודה בזמן ראיון?
שימי לב ל:
שפת הגוף-היא אומרת המון. אדם יכול להגיד דבר אחד, אבל בשפת הגוף שלו ישתקף דבר אחר לגמרי.
טון הדיבור-נינוח? לחוץ? וכו'. נכון שראיון עבודה זה לא מצב טבעי שלנו ויש מידה מסויימת של התנהגות לא רגילה,
אבל המועמד צריך גם לדעת להיות לא לחוץ מידי, אחרת לא יעבור את הראיון.

המילים שלו-למשל האם הוא צנוע או מתרברב?
האם שפת הגוף שלו גורמת לך להרגיש בנוח איתו בראיון?

תחושת בטן חשובה-אם מישהוא ''לא בא לך טוב בעין''-כנראה שיש כאן משהו.

האם ניתן לעשות ראיון שני אחרי פרק זמן מסויים כדי לבחון אותו פעם שניה ולהשוות את שני הראיונות?

תגובה אסוציאטיבית מבלי להקדיש מחשבה עמוקה לנושא:

1. זכור לי שהפסיכולוג הארגוני שהעביר לי את קורס המבוא בתחום, טען שראיונות באופן כללי זה אחד הכלים הגרועים ביותר למצוא עובדים מתאימים. לא זוכר על מה הוא התבסס כשהוא אמר את זה.

2. שמעתי שחבר מביא חבר עובד ממש טוב (תוהה אם זה אתי לשאוף לזה). חלק ממנהלי/ות HR וגיוס מנסים לטפח את העניין הזה בדרכים יצירתיות.
* דוגמה - לשאול את העובדים היותר מוכשרים מה התחביבים ותחומי העניין שלהם, האם זה בסדר לשאול באילו קבוצות הם מצויים, ולשאוב מהמקומות הללו עוד עובדים מוכשרים (או לשווק את המחלקה/הצוות באמצעות אותו תחביב).

3. תמונת המאקרו בארגון חשובה ומשפיעה מאוד לדעתי. אם העובדים שלך לא יכולים להיות "שגרירים" והמחלקה/הארגון שלך לא מושכים אנשים מוכשרים, קשה לי לראות כיצד הרגלים אלו ואחרים בראיונות ספציפיים יצליחו לאתר את המוכשרים. לפחות לאורך זמן. במצב ההפוך, קשה לי לראות כיצד חוויית מועמד טיפה פחות מוצלחת תגרום לו לוותר על על הארגון, תחומי העיסוק הספציפיים להם הוא נמשך או האתגר המדרבן בתפקיד (מבלי להכליל כאן היבטים לא אתיים בראיונות כמובן).

כמו בהרבה דברים אחרים וכנגד רוח הסולידית - המאקרו יותר חשוב ומשפיע מהמיקרו בעניין הזה לדעתי האישית.

ואחרי כל זה, אני בטוח שיש הרבה מקום לשיפורים קטנים ומתמשכים. המון בהצלחה :]

נערך לאחרונה ב:
שמעתי שחבר מביא חבר עובד ממש טוב
בלייצר צוותים הטרוגניים כן, במקום עבודה שמנסה להיות יותר רבגוני זה פחות מתאים. (לצורך העניין ככה מקבלים צוותים שלמים שכולם שירתו ביחד בצבא או היו ביחד באוניברסיטה, ולאנשים מבחוץ ממש קשה להכנס לצוות אחרי זה)

איך להצליח לזהות עובדים שמתאימים למקום העבודה בזמן ראיון? מעבר ללהפגין ידע המקצועי. למשל, ניסיון לזהות קורלציה בהתעניינות של האדם בתחומי העיסוק. אני לא רוצה שהעובד שלי יאבד עניין אחרי כמה חודשים בתפקיד ולפעמים זה לא מספיק שהמרואיין יענה "כן, ברור שהתחומים A, B וC מעניינים אותי" כי זה לא מספיק אובייקטיבי מצידו.
לשאול מדוע הוא מתעניין ב A B ו C, לשאול איפה זה פוגש אותו בחיים המקצועיים או האישיים, לאן הוא היה רוצה להתפתח בתחום זה, כיצד הוא עוקב אחרי התחום הזה.

כמה אחוזים הייתם נותנים לתחושת בטן? זה קצת כמו "עד כמה המרואיין הזה בא לי טוב בעין" אבל לא בקטע חיצוני או מחפיץ, אלא עד כמה הוא מצליח להרשים בזמן השיחה ומצטייר כאדם יעיל ואינטילגנט. הבעיה, כמו בדייטים, שהשיחה הראשונה לא בהכרח משקפת את האדם, ולפעמים זה רק "משחק" בשביל לעבור לשלב הבא בתהליך.
0% - אבל אם יש חשד, לשאול שאלות עומק או לתת תרגיל בית.
*מאוד* לא הוגן לשפוט אנשים ע״פ תחושבת בטן, שבד״כ מבטאת באופן לא מודע דעות קדומות, ובוודאי לא בראיון שזו סיטואציה מאוד מלחיצה למועמד מלכלתחילה ואי אפשר לצפות לתפקוד אופטימלי.

מה לדעתכם חשוב לשאול בראיון עבודה?
לספק בכנות על היום יום, על החלקים הקשים, על האתגרים ואיך המועמד היה מתמודד איתם.

מה לדעתכם חשוב לשאול בראיון של עובד/ת חדש/ה?
לשאול מה הוא פחות אוהב בעבודה.
אם אלה נושאים שמאפיינים את הארגון, אפשר לספר עליהם בכנות ולשאול את המועמד אם בנסיבות האלה עדיין יהיה מעוניין בתפקיד.

שיחות חתך - כדאי או לא? כל כמה זמן? הרי דברים צפים כל הזמן בזמן אמת, ואם הפערים לא צפו, אז למה שיעלה בשיחת חתך (או דווקא מה כדאי לשאול כדי לזהות אותם אם עוד לא עלו בפניי)?
שיחת חתך מאפשרת לייצר פוקוס משני הצדדים, להעריך את ההתקדמות מאז השיחה האחרונה ולהציב יעדים לשיחה הבאה. לרוב היא תהיה קשורה גם לשיחת השכר והבונוס, יכול להיות שהיא תאפשר לתת משאבים פנימיים לעובד שיעזרו לו להתקדם ולהשתפר כמו קורסים או מנטורינג.

איך כדאי להגדיר את היעדים?
יש חכמים ממני שהתנסו ופיתחו מתודות, אבל מנסיוני היעדים מתחלקים לשניים:
1. יעדי הארגון: משהו פרוייקטלי בד״כ - לסיים משהו ספציפי שנשכרת להקים, יעד מכירות וכו׳
2. יעדים אישיים: להתנסות עם מע׳ / שיטה מסויימת, להשתלב בצוות מסויים או במטרה מסויימת, לקחת על עצמך אחריות נוספות, לסיים קורס או הכשרה וכו׳

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ד ראיון עם ברטון מלכיאל לציון 50 שנים לספרו אוף טופיק 0
yossik סולידית וחגיגית: ראיון טוויטר עם אושיית הרשת דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 24
P ראיון עבודה ראשון בצ'קפוינט יום שני איך להתכונן? התפתחות אישית 1
Tim_Duncan ראיון (פרקטי?) למשרה מלאה כג'וניור בפיתוח ללא ניסיון - רשימת נושאים התפתחות אישית 32
הסולידית ראיון שלי לגלובס שוק ההון 7
S בקשת פתרון למבחן ראיון שלא עברתי אוף טופיק 7
L מעבר ראיון עבודה לעבודה ראשונה בהייטק התפתחות אישית 73
Chase התייעצות לגבי ראיון עבודה - החזר נסיעות צרכנות פיננסית 33
Izik ראיון מענין בנושא השקעות ערך 2 שוק ההון 0
Roi ראיון של טים פריס עם רי דאליו שוק ההון 0
N איך עובדים עם רואה חשבון מיסים 3
E שאלה בנוגע לזכויות עובדים אוף טופיק 8
oferM איך תשפיע אי הכנסת עובדים מיו"ש לישראל ? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 0
fizban קרן השתלמות IRA - עם איזה בנק אתם עובדים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 36
I איך הבנקים באמת עובדים? והאם הם באמת מרוויחים מהעלאת הריבית? שוק ההון 6
וינסנט כיצד אג"חים מסוג TIPS עובדים? שוק ההון 6
ב מימוש מניות עובדים מיסים 17
Adam Smith הימור על הסטרטאפ בו עובדים התפתחות אישית 24
ל הקמת עסק לגיוס עובדים ,פרילאנס, אוף טופיק 11
ה מישהו יודע איך אפשר להגיע לDB שמדלן עובדים איתו ? נדל"ן 6
N איך לנהל עובדים ומשימות בצורה יעילה? אוף טופיק 10
M עסק עצמאי - קפיצת המדרגה לעסק עם עובדים התפתחות אישית 8
G להייטיקיסטים שכאן - כמה שעות עבודה אתם עובדים ביום? אוף טופיק 2
the_newbie האם בתי השקעות עובדים כרגיל? אוף טופיק 13
S שאלה למי שעובד בהייטק בשכר של 18+ ברוטו, כמה שעות אתם עובדים ביום אוף טופיק 31
M תגמול עובדים באמצעות אופציות מול RSU - שיקולי מס שוק ההון 4
ShaharAr ביטוח סיעודי של קופות החולים - האם עובדים עלינו? צרכנות פיננסית 98
K LEAPS - איך עובדים איתם נכון שוק ההון 7
D התמודדות עם צאצאים שלא עובדים / לומדים אוף טופיק 93
M כולם עובדים עם בית השקעות זר? שוק ההון 34
לא חשוב שמות האם חברות הפנסיה גובות מאיתנו כספים מהערך הצבור גם כשאיננו עובדים? צרכנות פיננסית 10
O איך מנצלים את נקודות הזיכוי בשנה הראשונה בה לא עובדים פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 33
פ עובדים יותר, משלמים יותר, והתפוקה פוחתת אוף טופיק 8
מתכנת מגן מס, טמון בו רווח משמעותי או סתם עובדים עלינו? שוק ההון 150
R קרנות מחקות מדדים: איך בודקים שלא עובדים עליך? שוק ההון 2

נושאים דומים

Back
למעלה