• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מס ירושה בישראל

לא הבנתי. נניח אפשר היה לגבות את המס אז כשמר תשובה יגיע ל-120 וינוכה מס מעזבונו, הפער בינך לבין תשובה ג'וניור יקטן לפי הדברים שלך, לא?
לא, כי תשובה ג'וניור החזיק עד כה 100 מיליון דולר שקיבל כדמי כיס מאביו במשך השנים , וכעת יורש ממנו 5 מיליארד דולר (שהופכים ל3.5 מיליארד אם היה משלם מס עיזבון).
אם המטרה שלך היא צמצום הפער בנקודה בודדת בזמן, אז מס ירושה יעיל. לאורך זמן המס לא יצמצם שום פער.

בתור מי שכל כך משמיץ אותם ודאי בדקת. מה השכר של וורן באפט בקרן, למשל? מה השכר של ביל גייטס?
קודם כל אני לא משמיץ , אני בטוח שהם אנשים טובים שתרמו לצדקה תקציבים שיכולים לממן מדינות.

תן לי לנחש ,דולר לשנה? זה לא אומר עליך יותר מידי בתור מיליארדר , יחסי ציבור ...

אז הסכמנו שכשהנכד של גייטס ירצה בית או מטוס, הקרן לא תקנה לו אותם ובכלל לא ברור מה מותר לקרן לקנות ומי מחליט על כך. באיזה מובן הוא ישלוט בנכסים פי דעתך? מי ייהנה מפירות הנכסים האלו?
מי יהנה מפירות הנכסים ? הקרן כמובן . ומי שולט בקרן ? המשפחה.
ברמות כאלה של עושר קיצוני אתה לא צריך עוד בית או מטוס .
אבל תסכים איתי שהכוח וההשפעה הנלווים למיליארדי דולרים , ישארו איתך בין אם תחזיק אותם דרך חברה ובין אם תשלוט בהם דרך קרן .
אבל אותם כוח והשפעה ייעלמו כלא היו ביום שתוותר על השליטה בקרן.

מצחיק, לא ידעתי שמי שיש לו 2 מליון דולר (כולל נכסים ובית מגורים) נמצא ב-2% העליונים בארצות הברית/בעולם מבחינת ריכוז העושר.
הרף לאזרחים הוא 5 מליון. סוגיית מדיניות המס כלפי מי שויתר על אזרחות לא קשורה לכאן.
גם אם יש צדק עקרוני באמירה שמעל שווי מסויים שמרוכז אצל אדם בודד או אנשים בודדים זה יכול לגרום להרס הדמוקרטיה או האתוס הקפיטליסטי, הרי שבמקרה הזה אתה שופך את התינוק עם המים. ובשביל קומץ באמת באמת קטנטן של אנשים אתה פוגע במאות אלפים ואולי מליונים בשביל מטרה הרואית שלא באמת קשורה אליהם.
אני מסכים ולכן צריך לקבוע את הרף כך שיגשים את המטרות ולא לטעון שבגלל שרף גבוה מדי לא מגשים את המטרות (זה תמיד נכון בהגדרה), אז אין להטיל את המס ברף הראוי (כלומר, לשפוך את התינוק עם המים).
אם לחילופין תוכיח שכאשר עוברים רף מסויים של ריכוז העושר העולמי זה גורם לכך שבאופן מוחלט אף אחד אחר לא יכול להתקדם, שאי אפשר לקיים דמוקרטיה או שאי אפשר לקיים חברה קפיטליסטית, אני מסכימה שאפשר, במקרים כאלו בלבד, להטיל מס ״קטסטרופה״ שאותו יחילו רק החל מהרף הספציפי שהוכחת שהורס את הדמוקרטיה. מכיוון שלא על זה מדובר זה לא טיעון שרלוונטי למס הזה.
את מכירה מס שהתוצאות שלו נכונות "באופן מוחלט" לכל האנשים במדינה?
אני מדבר על מציאות שמוכרת לכל מי שחי בארץ. אם אני ועובד בדימונה מרוויחים שכר שווה והילדים של שנינו רוצים ללמוד רפואה, אז בהשוואה בין מערכת המס היום לבין מערכת מס בה מפחיתים לי ולו את מס ההכנסה ועלי מטילים מס ירושה שמכסה את הפסד המדינה מהפחתת מס ההכנסה, אז במצב עם מס ירושה, היתרון של הבן שלי על הבן שלו קטן יותר מאשר במצב בלי מס ירושה. וכדי למנוע דיונים מיותרים, ברור שאי אפשר לצמצם לגמרי את הפער והבן שלי ייהנה מיתרון בכל מקרה.
ולגבי פוליטיקה כבר הבאתי דוגמה - אני מעדיף ששר האוצר יקשיב לגיל שוויד מאשר לשרי אריסון. by far.

נערך לאחרונה ב:
תן לי לנחש ,דולר לשנה? זה לא אומר עליך יותר מידי בתור מיליארדר , יחסי ציבור ...
אתה זה שטען שהכל תכנון מס ומנהלים של קרנות צדקה מרוויחים המון כסף.
אבל תסכים איתי שהכוח וההשפעה הנלווים למיליארדי דולרים , ישארו איתך בין אם תחזיק אותם דרך חברה ובין אם תשלוט בהם דרך קרן .
לא מסכים כי אתה מנחש שהשליטה תשאר במשפחה ואחר כך מביא את זה כעובדה.
העובדה שכן ידועה היא שיש טייקונים אחרים (כמו באפט אותו ציינתי כבר מספר פעמים) שלא שולטים בקרן אפילו לפי הניחוש שלך ובכל זאת תרמו מיליארדים.

סוגיית מדיניות המס כלפי מי שויתר על אזרחות לא קשורה לכאן.
היא כן קשורה כי היא נולדה *בגלל* מס הירושה. תדמיין למשל שמטילים מס ירושה בישראל של 5 מליון שקל. אבל בשביל לא לאפשר להתחמק מתשלום המס הזה על ידי מעבר למדינה אחרת (בארץ תשלום המס הוא לפי תושבות ולא לפי אזרחות) אז ברגע שרוצים להגר צריך לשלם מס ״ויתור תושבות״ ואז הסף יורד ל- 2 מליון שקל.

אני מסכים ולכן צריך לקבוע את הרף כך שיגשים את המטרות
בוא נסכם שאם יש מטרה כזו אז לפחות צריך להתקרב למטרה. מס ירושה לא מתקרב אפילו למטרה שאתה ציינת ולכן לא רלוונטי למטרה הזו.
ֿמס ירושה הוא פשוט עוד מס שצריך לשלם כי חייבים לקחת מיסים לקופה הציבורית וזו אחת הדרכים שאפשר לעשות את זה. אם הייתם נשארים עם הטיעון הזה כנראה לא הייתי מתווכחת בכזה להט. זה אולי לא היה מוצא חן בעיניי אבל גם לשלם 50% מס מהכנסה מיגיעה אישית זה לא כזה שוס בעיניי, והינה אנחנו עדיין משלמים.

אם אני ועובד בדימונה מרוויחים שכר שווה והילדים של שנינו רוצים ללמוד רפואה, אז בהשוואה בין מערכת המס היום לבין מערכת מס בה מפחיתים לי ולו את מס ההכנסה ועלי מטילים מס ירושה שמכסה את הפסד המדינה מהפחתת מס ההכנסה, אז במצב עם מס ירושה, היתרון של הבן שלי על הבן שלו קטן יותר מאשר במצב בלי מס ירושה.
רק שלשם הדיוק כנראה אתם לא מרוויחים שכר שווה. ויש סיכוי שהוא אפילו לא מגיע לסף המס. וכנראה שאם יטילו מס ירושה זה לא יהיה בשביל להקטין את מס ההכנסה אלא בנוסף למס ההכנסה שגם ככה אתה משלם והוא (כנראה) לא.

תראה, לדעתי יש צורך בקופה ציבורית. תשתיות, שירותים בסיסים, רפואה, ביטחון וכו׳ וכו׳. מה צריך להיות גודל הקופה הזו - אני לא נכנסת כרגע, והאם הדרך שבה משתמשים בקופה הציבורית ראוי בעיני - גם זה לא רלוונטי כרגע. בוא נצא מתוך הנחה שצריך סכום X. בהחלט הגיוני שצריך יהיה לקחת מיסים וכן גם מס הכנסה וגם מס ירושה וגם מס על ההון וגם מס על סיגריות או דלק יכולים להיות חלק ממה שירכיב את X.
ֿאבל המטרה של כל המיסים הללו היא - להכניס כסף לקופה הציבורית הזו שכולם אמורים להשתמש/להנות ממנה. ולא בשביל לגרום למישהו אחד להיות פחות או יותר עשיר מחברו. המטרה הזו ״להוריד את עושרו של האחד״ רק על מנת לקרב אותו לרמה של מישהו אחר היא *לא* ראויה.

אני חוזרת על השאלה ששאלתי לפני כמה הודעות. אם היו מגלים בישראל עתודות גז טבעי פי אלף יותר גדולות ממה שגילו. והכסף שהיה ניתן להפיק מהם היה כזה שהיה יכול לחסות את כל התקציב של המדינה לשנים רבות (סטייל האמירויות) האם היה ״ראוי״ בעינך להמשיך ולמסות שכר מיגיעה אישית או להטיל מס ירושה רק בשביל לצמצם פערים?

היא כן קשורה כי היא נולדה *בגלל* מס הירושה. תדמיין למשל שמטילים מס ירושה בישראל של 5 מליון שקל. אבל בשביל לא לאפשר להתחמק מתשלום המס הזה על ידי מעבר למדינה אחרת (בארץ תשלום המס הוא לפי תושבות ולא לפי אזרחות) אז ברגע שרוצים להגר צריך לשלם מס ״ויתור תושבות״ ואז הסף יורד ל- 2 מליון שקל.
בוא נסכם שאם יש מטרה כזו אז לפחות צריך להתקרב למטרה. מס ירושה לא מתקרב אפילו למטרה שאתה ציינת ולכן לא רלוונטי למטרה הזו.
בואי נסכם שבדיון תיאורטי אין טעם להביא דוגמה ממדינה שמטילה את המס באופן שגוי לשיטתך ואז לטעון שבגלל ששם טעו, אז בכל מקום בעולם יחזרו על הטעות ולכן גם ברמה העקרונית, המס שגוי.
רק שלשם הדיוק כנראה אתם לא מרוויחים שכר שווה. ויש סיכוי שהוא אפילו לא מגיע לסף המס. וכנראה שאם יטילו מס ירושה זה לא יהיה בשביל להקטין את מס ההכנסה אלא בנוסף למס ההכנסה שגם ככה אתה משלם והוא (כנראה) לא.
די מייאש. לא רק בגלל שאת משנה את הדוגמה שנתתי לפי הנוחות שלך, אלא כי בעיקר חזרנו לנקודת ההתחלה בה מערבבים בין שאלת נטל המס הכולל לשאלת תמהיל המיסים.
מובן מאליו ששאלת תמהיל המיסים לא רלוונטית למי שלא משלם מיסים ולכן כשבודקים השפעה של מדיניות מס, עושים את זה לגבי מי שכן משלם מיסים ולא לגבי מי שלא אכפת לו התמהיל כי ממילא הוא לא משלם כלום באף חלופה.
במילים אחרות, החלפת מס הכנסה במס ירושה בסכום זהה, מקלה על אנשים מוכשרים וחרוצים ממשפחות עניות ומכבידה של אנשים פחות מוכשרים ולא חרוצים שנולדו למשפחת האצולה הנכונה. בעיני זה ראוי כמדיניות.

במילים אחרות, החלפת מס הכנסה במס ירושה בסכום זהה, מקלה על אנשים מוכשרים וחרוצים ממשפחות עניות ומכבידה של אנשים פחות מוכשרים ולא חרוצים שנולדו למשפחת האצולה הנכונה. בעיני זה ראוי כמדיניות.
אוקי, אני אתייחס ספציפית לזה. בעיניי זה לחלוטין סביר והגיוני להקטין את נטל מס ההכנסה שגם כך הוא מאוד מאוד גבוה, ולהטיל מס ירושה *במקום*. אבל לא בגלל שזה ראוי וזה לא ראוי. אלא בגלל האיזון. אם לדוגמא זה היה הפוך (מס ירושה מאוד מאוד גבוה עד כדי 50% במדרגות - כמו מס ההכנסה כיום) ולעומתו אפס מס הכנסה, היה הגיוני בעיניי, באותה מידה, לאזן ולייצר מס הכנסה מסויים על מנת להקטין את נטל מס הירושה העצום.

לדעתי זכותם של אנשים מוכשרים וחרוצים לשפר את מצבם של צאצאיהם מבלי שזה יראה לא ראוי. זה הכסף שלהם ואם הם חסכו אותו על מנת שיהיה יותר לצאצאים שלהם, אז לקחת את זה בשם השוויון זה לא משהו שנראה לי ראוי.

אגב, מעניין שאתה מסתכל על המס הזה מהצד של הילד שלכאורה נולד ״במזל״ למשפחה עם כסף. אני לעומת זאת עדיין מסתכלת על הכסף הזה מהצד של האדם המוכשר/החרוץ שחסך אותו *בשביל* לאפשר לילד שלו חיים טובים יותר. כך שמבחינתי המדיניות שלך פוגעת באדם החרוץ והמוכשר לעשות בכספו מה שהוא בוחר.
אולי זה מקור ההבדל בראיה שלנו?:roll:

בכל מקרה, נראה שההבדל בינינו הוא לא בהסכמה העקרונית כן/לא להכניס מס ירושה ל-״פול״ של המיסים. אלא בהגדרת *המטרה* שבגללה עושים את זה.

אולי זה מקור ההבדל בראיה שלנו?:roll:
זה חלק מההבדל. אני אכן חושב שכל מס (כדי לא לסבך, נניח שנחריג מס צריכה, למרות שזה לא מדוייק) צריך להבחן מנקודת המבט של מקבל הכסף, מי שהתעשר, לא המשלם.
החלק האחר הוא בקשר לטענות שלי על הגדלת המוביליות החברתית והקטנת השפעת הטייקונים על הפוליטיקה. לא הבנתי אם בעינייך אלו מטרות לא ראויות או שלדעתך אין שום גרסה של מס ירושה שיכולה לתרום למטרות האלו.

שלדעתך אין שום גרסה של מס ירושה שיכולה לתרום למטרות האלו.
לדעתי הגרסאות הקיימות בעולם למס ירושה לא תורמות לזה וכנראה לא יהיה ניתן לייצר גרסה שכן תתרום לזה.
מצד אחד אתה צריך שהמס יפגע אך ורק בטייקונים (כלומר סף שגבוה בכמה סדרי גודל יותר ממה שיש כיום) ומצד שני אתה צריך לחתוך אחוז ״דרקוני״ מהירושה בשביל באמת להשפיע ולהוריד ילדי טייקונים מגדולתם. אין כזה ולא יהיה.

לדעתי הגרסאות הקיימות בעולם למס ירושה לא תורמות לזה וכנראה לא יהיה ניתן לייצר גרסה שכן תתרום לזה.
מצד אחד אתה צריך שהמס יפגע אך ורק בטייקונים (כלומר סף שגבוה בכמה סדרי גודל יותר ממה שיש כיום) ומצד שני אתה צריך לחתוך אחוז ״דרקוני״ מהירושה בשביל באמת להשפיע ולהוריד ילדי טייקונים מגדולתם. אין כזה ולא יהיה.
אז כנראה הסכמנו מה טוב וראוי, אם כי בעיני גם ירושה של 20 מליון (רחוק מאד מטייקון) יש למסות וכל צעד שמגדיל אם כוחם של הגיל שוויידים על חשבון השרי אריסונים הוא ראוי.
אני מסכים שהיישום קשה.

אז כנראה הסכמנו מה טוב וראוי, אם כי בעיני גם ירושה של 20 מליון (רחוק מאד מטייקון) יש למסות וכל צעד שמגדיל אם כוחם של הגיל שוויידים על חשבון השרי אריסונים הוא ראוי.
אני מסכים שהיישום קשה.
אני חושב שהנקודה היא לא להקטין את כוחם, או לצמצם פערים, אלא, להשתמש בכסף לטובת כלל הציבור ובעיקר לאפשר למדינה להיות רשת בטחון לכאלו שלא שפר עליהם גורלם.

אני חושב שהנקודה היא לא להקטין את כוחם, או לצמצם פערים, אלא, להשתמש בכסף לטובת כלל הציבור ובעיקר לאפשר למדינה להיות רשת בטחון לכאלו שלא שפר עליהם גורלם.
בהחלט.

להבנתי חלק גדול מהמשתתפים בשרשור כאן היו שמחים שנטל המס מיגיעה אישית יופחת ויוטל מס ירושה,
הנקודה העיקרית היא חוסר האמון במערכת הפוליטית, המס מיגיעה אישית יוותר בעינו ולזה יתווסף גם מס ירושה.
לדעתי האישית, החכי״ם החרדיים לא יתמכו במס ירושה ובוודאי שלא במס עיזבון ככל שזה יהיה תלוי בהם, אבל אולי אתבדה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ מס ירושה מיסים 3
M מס ירושה על נכסים ישראלים לאזרח אמריקאי מיסים 13
א מס ירושה על קרנות וואנגארד שנקנו בבנק ישראלי שוק ההון 12
השמח בחלקו מס ירושה לאזרחים אמריקאים: ביטוח חיים ופרובייט מיסים 8
O השקעה דרך ברוקר זר מבחינה מס ירושה ונזילות הכסף שוק ההון 35
M מס ירושה iShares $ CORE S&P 500 UCITS ETF-TA מיסים 4
M מס שבח - שלוש דירות ירושה נדל"ן 13
S שאלה על אופן חישוב מס ירושה אמריקאי למשקיע ישראלי עם מינוף מיסים 2
Y נייר ערך זר עוקב s&p 500 ללא סיכון מס ירושה ארה"ב שוק ההון 10
I מס ירושה ממניות אמריקאיות בבנק ישראלי - האם מניות אמריקאיות בחשבון בנק ישראלי של אזרח ותושב ישראלי שמת, ימוסו או ידווחו לרשויות בארה"ב?! מיסים 9
פ מס ירושה על השקעה בקרן אמריקאית במסגרת חשבון השתלמות IRA מיסים 8
M מס ירושה על קרנות ישראליות ואיריות מחקות SP500 מיסים 6
D מס על קבלת כספים (ירושה/לא ירושה) מחו״ל מיסים 4
R האם חל מס ירושה על מניות אמריקניות הנסחרות בבורסת לונדון שוק ההון 5
T מס ירושה הבהרה שוק ההון 1
B גידור נגד מס ירושה אמריקאי מיסים 21
Y מס ירושה ל"לא אזרחים" מיסים 10
א מס ירושה\עיזבון אמריקאי שוק ההון 4
E מס ירושה ארהב שוק ההון 3
M מס ירושה ו\או כפל מס על RSU? שוק ההון 6
Y מס ירושה - קרנות המאוגדות בלוקסמבורג שוק ההון 0
2028_שנת_פרישה מס ירושה - על האחזקה או על החשבון השקעות? שוק ההון 12
L מס ירושה - המלצה על איש מקצוע טוב שוק ההון 2
מ האם מס ירושה נגבה בפועל מזרים המחזיקים ב ETF אמריקאי? שוק ההון 3
B מס ירושה למשקיעים זרים בספרד נדל"ן 3
י מס על ירושה מארה"ב שוק ההון 9
שלי שאלת הבהרה לגבי מס ירושה שוק ההון 2
Ben Dover מס ירושה על אג"חים בארה"ב? שוק ההון 2
ג תקרת מס ירושה - 60K דולר ליחיד. האם בחשבון ע"ש זוג זה 120K ? שוק ההון 37
flower מס ירושה אירי שוק ההון 3
כ עקיבת מדד עולמי בחשבון ממוסה ללא מס ירושה? שוק ההון 22
אצטרובל ביטול מס ירושה - רפורמת המס בארה"ב שוק ההון 20
קורא הדוק מס ירושה על קרנות שיושבות בשוויץ (למשל CSGOLD) שוק ההון 2
Z שאלה על מס ירושה אמריקאי שוק ההון 57
ERE בלי ה E מס ירושה ארה"ב - הנה זה מתחיל שוק ההון 6
adamshalev מס ירושה בגרמניה למשקיע נדל"ן ישראלי שוק ההון 7
adamshalev סיכוי לביטול מס עיזבון (ירושה) בארה"ב ? צרכנות פיננסית 23
yossik מס ירושה לבעלי אזרחות אמריקאית - נדל"ן שוק ההון 3
H מס ירושה בארה"ב - זה בכלל רלבנטי? שוק ההון 86
ס מס ירושה בארה"ב שוק ההון 6
adamshalev סיכון מס ירושה אמריקאי - קצת פרופורציות שוק ההון 118
adamshalev מס ירושה על קרן אירית בברוקר אמריקאי? שוק ההון 81
c881 מס ירושה? לא.... מס שבח! שוק ההון 16
doc29 מס ירושה אמריקאי שוק ההון 24
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
L שווי דיבידנדים בחשבון ברוקר זר לצורך תשלום מס יסף מיסים 3
P מס יסף - בזמן מכירת דירה או אחרי דוח שנתי? נדל"ן 5
B ניכוי מס קרן כספית מיסים 5
פ עוד על זיכוי מס ששולם בחו"ל מיסים 5
ב דו"ח מס שנתי - קרן השתלמות ובטוח לאומי מיסים 0

נושאים דומים

Back
למעלה