1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

מס ירושה אמריקאי

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י doc29, ‏18/4/15.

1. doc29

doc29 משתמש בכיר

נושא שמתחיל להטריד אותי משום מה (יש מצב שזה העובדה שבתיק פאסיבי אין מה לעשות אז נשאר רק לחשוב... :) ).

נניח שעוד כמה עשרות שנים יצטבר בתיק שלי (שרובו המוחץ הוא ב-ETFs של ואנגארד ארה"ב)- 4 מיליון ש"ח (נניח מיליון דולר). ונניח שאתפגר.
    נניח שמתוך 4 מיליון- 500K ש"ח הם כסף שהפקדתי לאורך השנים, ו-3.5 מיליון ש"ח הם רווחי הון).

היורשים שלי שירצו למשוך את הכסף (נניח שהחוקים לא ישתנו עד אז)- יאלצו לשלם מס ירושה על הרווחים מעל 60K דולר (נעגל ל-250K שקל)- אז בערך 3.25 מיליון. עליהם אני אשלם על פי החוק האמריקאי 35% מס- כלומר בערך 1.1 מיליון שקל.
    האם על מה שנשאר (או על סכום אחר)- אני אאלץ לשלם גם מס רווחי הון?? (עוד 25% או יותר מס?).

המוח שלי כנראה מחפש בעיות ודילמות אבל אני מתחיל לשאול את עצמי למה לא לעבור לקרנות האיריות (כמובן שבהתחלה שקלתי את זה והחלטתי שהיתרון של האמריקאיות מנצח אבל כמובן שברגע שהחלטתי יש חרטת קונה) :)

תודה לעוזרים.

2. אבא עשיר

אבא עשיר משתמש ותיק

@doc29 , מה אכפת לך אתה כבר מתD:
    וברצינות: תן למישהו שאתה סומך עליו את הסיסמאות לחשבון שלך וברגע האמת אותו אדם ימכור\יעביר את הניירות.

doc29 אוהב/ת את זה.
  3. זאב

זאב משתמש ותיק

במקרה הנ"ל הייתי אומר לך להתייעץ עם רואה חשבון, אנחנו לא מוסמכים לתת לך תשובות כאלו.
    דעה אישית שלי: תעשה מה ש @אבא עשיר המליץ. לך ותכין תיק סיסמאות שבו כול הדברים החשובים לך, ותעביר אותו לקראת זמנך למישהו שאתה סומך עליו (עד אז שים את זה בכספת או בנק או משהו דומה).

doc29 אוהב/ת את זה.
  4. doc29

doc29 משתמש בכיר

גאוני!! חחח איזה שיחה מורבידית... :)
    אבל הם לא יוכלו לדעת שהפעולה נעשתה אחרי הפטירה שלי? ואז בגלל שיש הסכמי מס בין ישראל לארה"ב אני אדפק כשיגלו את זה?

5. אבא עשיר

אבא עשיר משתמש ותיק

אתה לא תידפק - כי אתה מת:>
    אתה באמת חושב שכשהלב שלך מפסיק לתפקד נשלח המידע הזה לארה"ב והם ישר גוזרים קופון?
    בפועל מס ירושה זה דבר שהוא ממש קשה לאכיפה ולכן לא ממהרים ליישם כזה בארץ.

doc29 ו-adamshalev אוהבים את זה.
  6. adamshalev

adamshalev מודרטור

אני באסכולה של "אתה מת, מה אכפת לך".
    ואם הילדים שלך רק מחכים שתתפגר כדי לשים ידיים על הכסף שחסכמת בעמל רב כל החיים, אז שישלמו מס (מפונקים כפויי טובה! :).
    אני לא יודע לגבי עד כמה ה-IRS האמריקאי ירדוף אחריך על זה שבת זוגתך או מישהו קרוב אליך משך את הכסף יום אחרי מותך, וגם אם כן אין בזה שום דבר אסור (?), לכל היותר היורשים שלך יצתרכו לשלם את המס וזהו.
    כאמור, תתייעץ עם עו"ד \ רו"ח אתה באמת מודאג מזה, או שתפסיק לדאוג לגבי זה.
    אגב כדי שלא לחשוב יותר מדי על התיק הפסיבי אני נותן לעצמי פלח קטן מהתיק להשקעות אקטיביות (מניות ספציפיות). זה עובד מצויין.

אגב, לא שהתעמקתי בזה יותר מדי, אבל לדעתי מס ירושה הוא על *כלל הנכסים* המושקעים, ולא רק על הרווחים (אולי אני טועה).

זאב ו-doc29 אוהבים את זה.
  7. Oren

Oren משתמש ותיק

תעשה ביטוח חיים על 1.1 מליון ש"ח, זה יעלה לך בערך 80 ש"ח בחודש, או 1000 ש"ח בשנה, שזה 0.025% מתיק של 4 מליון ש"ח. תתייחס לדמי ניהול של כל הקרנות האמריקאיות כאילו הם גבוהים ב 0.025% ממה שהקרן עצמה גובה, כשאתה משווה אותה לקרן לא-אמריקאית.

8. BravoAlpha

BravoAlpha משתמש רשום

האם מס הירושה חל גם עם אישתי עדיין בחיים? הרי הכסף שמושקע הוא שלה באותה המידה שהוא שלי.

9. אורי

אורי משתמש בכיר

דבר ראשון מס העיזבון האמריקאי חל על נכסים, לא על רווחים בלבד (הבור עמוק יותר ממה שחשבת...)

לגבי פתרונות, יש כל מני אסטרטגיות, לכל אחת יתרונות וחסרונות, והכל תלוי בנסיבות משתנות. משום כך אין מנוס מייעוץ ממומחה (ואם הוא ישראלי, אחד כזה שמכיר, ורצוי מוסמך, בחוקי העיזבון האמריקאים). כשלדבריו עם אותו מומחה, הנה כמה דברים לחשוב עליהם:
    1. קל יותר להעביר אחוזים מבעלות על נכס (כולל תיק מניות) בשלב מוקדם כשהתיק קטן, לעומת מאוחר יותר כשהתיק גדול. בקיצור, אם התכנית שלך היא שיהיה לך הון משמעותי בארה״ב וחשוב לך להעביר אותו הלאה זה משהו לטפל בו עכשיו, ולא כשאתה בן שבעים וחמש.
    2. ניתן לתת מתנות עד לתקרה שנתתי. (כיום התקרה היא כ-$14,000 והיא מתעדכנת מעט כל שנה) מבלי לדווח (אך מוטב לתעד) כלומר אתה יכול להעביר בעלות בהדרגה. שם לב שההגבלה היא על מתנה מאדם לאדם, ולא רק על הנותן, קרי מותר לתת לך עד התקרה לבן, ועוד מתנה עד התקרה לבת, ואחת לנכד, ואחת לאישתו של הבן וכן הלאה. $14k לכל אחד כל שנה.
    3. ניתן לעשות שימוש ב-irrevocable trust בארה״ב להעברת בעלות ללא מס עיזבון.
    4. ניתן להחזיק את התיק באמצעות חברה ישראלית, ואז כשתעבור לעולם שכולו טוב תיק המניות איננו העיזבון שלך, אלא המניות של החברה הישראלית הן הנכס שלך, שיעבור ליורשים, ואלא אם אתה אזרח אמריקאי, מס העיזבון האמריקאי לא חל עליהן כי הן נכס ישראלי והמחזיק בתיק ההשקעות האמריקאי (החברה) לא מת ולא השתנה. (ישנן חברות שקופות מבחינת מס שהמיסוי הוא של הבעלים, כך שאין מיסוי כפול הן בידי החברה הן בעת חלוקת הדיווידנדים)
    5. כמו שנזכר ניתן לעשות שימוש בביטוח חיים, אם כי בביטוח ריסק זה עשוי להיות בעייתי עם התקדמות הגיל. Whole life insurance בהחלט מתאים לאסטרטגיה זו, אבל זה מוצר אמריקאי שאיננו קיים בישראל (אם כי זמין לישראלים בארה״ב).
    6. ניתן להעביר נכסים בהדרגה מחוץ לארה״ב, גם אם הצמיחה מתבצעת שם.
    7. אחרים לעיל הציעו לרמות. אני דובק באמרה של רואה החשבון שלי שאמר לי פעם שאם אתה משחק בחתול ועכבר עם הממשלה, רק תזכור מי החתול ומי העכבר.

יש עוד אסטרטגיות אבל אלו העיקריות והנפוצות, והן יכולות לשמש כמצע לדיון אישי בינך ובין מומחה.

אם השקעתם יחד, אז מחצית מהסכום שלך ומחצית שלה. כשאחד מכם ימות רק מחצית התיק היא עזבונו. רצוי לתעד ולמסמך בעלות משותפת זו ולדאוג ששני השמות הם הבעלים באופן רשמי כדי למנוע טענות של מס הכנסה שרק אחד מבני הזוג היה הבעלים. שוב- שוחח עם מומחה.

orw, ITS, רוני ו-4 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  10. doc29

doc29 משתמש בכיר

@אורי קודם כל המון תודה על התשובה המפורטת.
    מה לגבי להשיג אזרחות אמריקאית? האם גם אזרח ארהב חייב במס זה?

11. אורי

אורי משתמש בכיר

כן, גם אזרח אמריקאי כפוף למס עיזבון. למעשה, כל נכסיו של אזרח אמריקאי, כולל אלו שמחוץ לארה״ב כפופים למס. עבור זרים, רק נכסיהם בארה״ב כפופים לו (כמובן). ההבדל הוא שאזרח אמריקאי נהנה מפטור על ה $5,000,000 הראשונים של נכסיו (כיחיד, כפול מזה לבני זוג) והמס חל רק על הדולר ה-5,000,001. זרים נהנים מפטור רק על ה-60,000 הראשונים.

12. Tin177an

Tin177an משתמש ותיק

זה משהו שיהיה נחמד לשמוע ברחבה (ברור לי שזה לא יהיה תחליף ליעוץ אצלי רואה חשבון). אבל האם מסגרת של חברה לא משתלמת גם מבחינת מיסוי. הריי אם כבר משלמים מס על רווחי הון או על דמי שכירות לא עדיף שתהיה אופציה לקזז את המיסים?

13. Ron B

Ron B משתמש בכיר

תמיד אפשר להשקיע בקרנות המחקות מדדים בחו"ל הישראליות. מאד נוח פשוט וזול.
    לי יש תחושה לא מבוססת על כלום כמובן, שהחוק הזה, מכיוון שהוא באמת טפשי, יעלם עוד מספר שנים. טבעם של חוקים טפשיים להעלם.
    מה הגדרה של "טפשי" : ניתן לעקוף אותו בקלות: למשל, ע"י השקעה דרך קרן מחקה או ע"י הקמת חברת השקעות משפחתית (שלך ושל בת זוגתך).
    אבל אין לדעת.

14. doc29

doc29 משתמש בכיר

אבל זו בדיוק הבעיה שאין תחליף ישראלי לvt ודומיה. לא באופי המוצר לא במחיר ולא במידת הפיזור.

שזוהר אוהב/ת את זה.
  15. Ron B

Ron B משתמש בכיר

נכון, אבל הרושם שלי שקצת מגזימים עם זה פה. אתה לא באמת צריך ליהיות מושקע ב-100% משווקי העולם. אם תשקיע ב-90% זה יופי של פיזור. וגם זה לא שבאמת חייבים לדייק בתמהיל של ארה"ב ואירופה. זה קל לעשות ע"י הקרנות של S&P והקרן החדשה של תכלית שפורסמה פה (שמשקיעה ב-S&P וב-eurostoxx ובשווקים מתעוררים). וכמו שנראה לי (אני לא מהתעשייה הזאת, אז אין לי באמת מושג): עוד שנה שנתיים יהיו גם קרנות מחקות של אסיה המפותחת.

16. doc29

doc29 משתמש בכיר

האמת היא שיכול להיות שזה נכון, אם כי אני ממש לא משוכנע. אבל מה שהאינטואיציה שלי אומרת לי זה שמי שנכנס לקרנות ישראליות יזומבר בדמי הניהול לצערי, וזה מאוד משמעותי.

daat99 אוהב/ת את זה.
  17. daat99

daat99 משתמש בכיר

אני מסכים איתך.
    אבל אולי זה רק בגלל התפיסה שלי לאופי הישראלי ולא בהכרח נכון :(

doc29 אוהב/ת את זה.
  18. אורי

אורי משתמש בכיר

אני לא בטוח איך להרחיב עוד מבלי להיכנס למצב פרטיקולרי של כל אחד ואחת, דבר שכאמור יש לעשות עם עורך דין. הרעיון הוא פשוט: מקימים חברה בישראל שהיא שקופה מבחינת מס, קרי אין מיסוי ברמת החברה והרווחים מופיעים על דו״ח המס של הבעלים ומומסים ברמה האישית. זו המקבילה הישראלית ל-LLC בארה״ב ובמדינות אחרות. יש בישראל גם חיה שנקראת ״חברה משפחתית״ שעשויה להתאים לכך, אבל מעבר לזה צריך עו״ד. משהוקמה החברה או שמעבירים לה כסף והיא קונה את המניות, או שמעבירים תיק מניות קיים על שמה. כעת הבעלים של תיק המניות היא חברה ישראלית, ואילו אתה (או אתם) הוא הבעלים של מניות בחברה ישראלית. כשתמות העיזבון שלך, אזרח ישראלי שנמצא בישראל, כולל מניות של חברה ישראלית הממוקמת בישראל. עיזבון זה איננו כפוף למס העיזבון האמריקאי, שנוגע רק לאמריקאים ולנכסים שנמצאים בארצות הברית. כל עוד אין מס עיזבון בישראל אלו יעברו ליורשים לפי חוקי הירושה הישראלים (ואם מס עיזבון ישראלי מדאיג אותך, יורשיך העתידיים יכולים להיות שותפים בחברה זו בעוד חלקך בבעלות קטן, אבל אתה משמר את השליטה) מבחינת ארצות הברית לא היה שום שינוי בבעלות של תיק ההשקעות שנמצא בארצות הברית, הבעלים (החברה) לא ״מת״ ומס עיזבון איננו מופעל. זה הכל.

סנקה ו-Tin177an אוהבים את זה.
  19. Tin177an

Tin177an משתמש ותיק

@אורי, תודה על התגובה המפורטת. מה קורה מבחינת מיסוי, האם מנסיונך ישות שהיא חברה, יעילה יותר מבחינת תשלום מיסים, כלומר האם אפשר לקזז מיסי רווחי הון מול הוצאות חברה?

אורי אוהב/ת את זה.
  20. אורי

אורי משתמש בכיר

מצטער, אבל על זה אני כבר לא יכול לענות, הן מפני שהנסיבות הספציפיות שלי ייחודיות ולא יהיו תקפות לגביך ולגבי 99% מהקוראים, הן מפני שאני לא משקיע בשוק ההון, אלא בסוגי נכסים אחרים שזוכים לטיפול מס שונה, כך ששוב נסיוני שלי איננו רלוונטי...

Tin177an אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
מס ירושה - המלצה על איש מקצוע טוב פינת המשקיעים ‏6/9/19
האם מס ירושה נגבה בפועל מזרים המחזיקים ב ETF אמריקאי? פינת המשקיעים ‏8/8/19
אג״ח קונצרני ארה״ב ומס ירושה אמריקאי פינת המשקיעים ‏2/6/19
האם זה נכון שמס ירושה לא חל אם אתה סוחר דרך IBI ? פינת המשקיעים ‏11/12/18
מס על ירושה מארה"ב פינת המשקיעים ‏3/12/18
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.