• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מי לוקח שנות שבתון?

איך מכינים את עצמך לשנת שבתון?
איך שומרים על הביטוחים הקיימים ועל הפנסיה - ריסק זמני?
אם אני מתפטר כמה זמן אני יכול לקבל אבטלה?
צריך להודיע לביטוח לאומי על ההתפטרות למען שינוי התשלום החודשי?
איך ממשיכים להפקיד בקרן ההשתלמות ובקרן הפנסיה בשנת שבתון?

אם אני מתפטר כמה זמן אני יכול לקבל אבטלה?
אתה מקבל בדיוק מה שהיית מקבל אם היו מפטרים אותך אבל מתחיל לקבל את הכסף אחרי 3 חודשים.
את מספר החודשים המדויק ניתן למצוא באתר הביטוח הלאומי (זה תלוי בגיל שלך, מספר ילדים וכו')
צריך להודיע לביטוח לאומי על ההתפטרות למען שינוי התשלום החודשי?
רצוי להודיע להם כדי לא לצבור חוב.

תשובות לשאר השאלות תוכל למצוא פה:

כניסת השבתון עזרה לי להבין שאני הולך למקום הלא נכון ומצאתי עבודה בתחום אחר.

רצוי להודיע להם כדי לא לצבור חוב.
מניסיון, גם אם מודיעים להם ואז מנסים שוב ושוב לבקש פנקס תשלומים, הם לא תמיד קולטים....
כמה שנים אחרי, הם מתעוררים ושולחים מכתב שיש חוב ואז ניתן לשלם אותו ללא קנסות בתשלום אחד (פריסה גוררת קנסות).

מניסיון, גם אם מודיעים להם ואז מנסים שוב ושוב לבקש פנקס תשלומים, הם לא תמיד קולטים....
כמה שנים אחרי, הם מתעוררים ושולחים מכתב שיש חוב ואז ניתן לשלם אותו ללא קנסות בתשלום אחד (פריסה גוררת קנסות).
אפשר להתסתכל באיזור האישי ולראות שמתעדכן הסטטוס של התושב, בד"כ זה די מהר.
לחלופין לשלם להם בכל זאת בידיעה שאינך עובד\ת וכאשר יעדכנו לא יווצר חוב

אפשר להתסתכל באיזור האישי ולראות שמתעדכן הסטטוס של התושב, בד"כ זה די מהר.
לחלופין לשלם להם בכל זאת בידיעה שאינך עובד\ת וכאשר יעדכנו לא יווצר חוב
אפשר, מה זה קשור? כמו שכתבתי, הם היו מודעים לסטטוס, עדכנתי אותם והיה מעודכן באתר. הם אפילו שילמו לי דמי אבטלה.
וגם זה לא נורא אם נוצר חוב, אפשר לשלם אותו ללא קנסות. לטעמי זה אפילו יותר נוח לשלם בפעם אחת במקום להתעסק עם זה מידי חודש בחודשו.
לשלם להם בכל זאת מראש? בחיים לא!

אומנם זה לא שבתון אך לקחתי חל"ת לתקופה של 3 חודשים לצורך טיול ארוך עם אישתי וזה היה מדהים.
בחברה שבה אני עובד מותר (באישור מנהל) לבקש חל"ת כל 3 שנים זה סוג של איזון טוב בין עבודה ללקיחת זמן חופשי וגם יודעים שהעבודה מובטחת בסוף התקופה.
החסרון הוא ש-3 חודשים לא תמיד מספיקים כדי להשלים "restart" על החיים לדעתי.

היה מעולה וקצר מדי - חזרתי לעבוד ביוני האחרון.

למרות סגרי הקורונה, התחושה שעתותי בידי ויש לי שליטה בחיי היתה מדהימה.
הילדים היו בבית (חוויה מגבשת ולעיתים גם סיר לחץ ...), גיליתי את נטפליקס, עשיתי כמה וכמה פרוייקטים אישיים ובכלל גיליתי שאפשר לחיות אחרת.
מאחר והתכוננתי כלכלית לתקופה זו, לא היינו במצוקה תקציבית ובדיעבד (לאור שוק ההייטק הרותח) חבל שלא לקחתי שנה שלמה.

לתמצת את החוויה? - כדברי השיר: "מה אתה עושה כשאתה קם בבוקר? את אותם הדברים אבל לאט".
הידיעה הזו שיש גם מחר, שלא קרה כלום אם לא הספקתי היום, שאין דדליין לפרויקט, גרסא שחייבת לצאת או לקוח עצבני שמחכה לפטצ' - שווה הכל.
פשוט רוגע נפשי אחרי שנים של עבודה אינטנסיבית.

משרה אחרת, עם פחות שעות שבועיות, וחופשה ארוכה מובנית כל קיץ שמשלמת הרבה פחות,
במילים פשוטות הוראה.
גם אני, שנת שבתון ראשונה גם בגלל אילוץ משפחתי וגם כי זה די חובה. בהמשך, חצי שנת שבתון. למעשה, יכולתי סתם להוריד משרה אבל רציתי "לשחרר" כספים מקרן ההשתלמות.

כרגע אני בדילמות עם עצמי על כך, אציג טיעון בעד:
1. חופש מוחלט לתקופה ארוכה הוא צורך בסיסי לאדם
2. תוצר העבודה צריך למלא את כל הצרכים הבסיסיים לאדם
3. מילוי כל הצרכים הבסיסיים לאדם מוביל לאיזון
4. למנוע צורך בסיסי מוביל לחוסר איזון
5. להכיל חוסר איזון מוביל לאבסורד
6. אבסורד מוביל לניכור מהעבודה
7. ניכור מהעבודה מוביל לשנאה ולהתפטרות
8. התפטרות ושנאה מובילים לסלידה מעולם העבודה.

לכן, חופש מוחלט לתקופה מסויימת מונע סלידה מעולם העבודה

זה מאוד אינדיבידואלי, אבל אני מכיר כמה אנשים שאחרי תקופת חופש ארוכה הסלידה שלהם מעולם העבודה הייתה הרבה יותר גבוהה מאשר לפני.

זה מאוד אינדיבידואלי, אבל אני מכיר כמה אנשים שאחרי תקופת חופש ארוכה הסלידה שלהם מעולם העבודה הייתה הרבה יותר גבוהה מאשר לפני.
אחרי שיצאת מהמערה של אפלטון, ברור שלא תרצה יותר לחזור לצפות בצלליות על הקיר.

איך אתה מגדיר "חופש"? אני אוהב להשתמש במילה "חופשה" כדי לתאר תקופה שבה אינך עובד עבודה בשכר. ופה אני מסכים איתך שלא לעבוד עבור אנשים אחרים במשך תקופה ארוכה זה צורך בסיסי לאדם. אבל המילה "חופש" היא הרבה יותר ערטילאית מזה וקשה להגדרה.

אבל ניכור מעבודה לא נגרם מזה שאין מספיק חופש בעבודה.
הוא נובע מכך שבשוק קפיטליסטי פירות העבודה אינם שייכים לעובד שייצר אותם. זו לפחות התיאוריה של מרקס שטבע את הביטוי "ניכור" (alienation) בהקשר הזה.
אם העובדים יוצאים לשנות שבתון, לא רק שזה לא פותר את בעיית הניכור אלא גם מחמיר אותה. הרי רק אם אתה מנוכר מהעבודה שלך מלכתחילה אז קל לך כל כך לנטוש אותה לפרק זמן ארוך מבלי שיבער בך הרצון לסיים אותה.

אולי עולם העבודה באמת ראוי שיסלדו ממנו?
אולי במקום להאשים את עצמך שאתה סולד מעולם העבודה "כי אתה לא לוקח מספיק חופשים ארוכים", יכול להיות שעולם העבודה באמת דפוק ושסלידה היא הרגש ההגיוני ביותר להרגיש כלפיו?

נערך לאחרונה ב:
אולי. ואולי שריר העבודה מתפרק וקשה לבנות אותו מחדש.

א. איך אתה מגדיר "חופש"? אני אוהב להשתמש במילה "חופשה" כדי לתאר תקופה שבה אינך עובד עבודה בשכר. ופה אני מסכים איתך שלא לעבוד עבור אנשים אחרים במשך תקופה ארוכה זה צורך בסיסי לאדם. אבל המילה "חופש" היא הרבה יותר ערטילאית מזה וקשה להגדרה.

אבל ניכור מעבודה לא נגרם מזה שאין מספיק חופש בעבודה.
הוא נובע מכך שבשוק קפיטליסטי פירות העבודה אינם שייכים לעובד שייצר אותם. זו לפחות התיאוריה של מרקס שטבע את הביטוי "ניכור" (alienation) בהקשר הזה.
אם העובדים יוצאים לשנות שבתון, לא רק שזה לא פותר את בעיית הניכור אלא גם מחמיר אותה. הרי רק אם אתה מנוכר מהעבודה שלך מלכתחילה אז קל לך כל כך לנטוש אותה לפרק זמן ארוך מבלי שיבער בך הרצון לסיים אותה.

אולי עולם העבודה באמת ראוי שיסלדו ממנו?
אולי במקום להאשים את עצמך שאתה סולד מעולם העבודה "כי אתה לא לוקח מספיק חופשים ארוכים", יכול להיות שעולם העבודה באמת דפוק ושסלידה היא הרגש ההגיוני ביותר להרגיש כלפיו?
אם אתה מסכים עם הנחה 2, זו התשובה לנקודות ב' וג'
אם לא, האם יש דרך אחרת למלא את כל הצרכים הבסיסיים של האדם? - אנא חשוב לא רק על מזון ושתייה.

לגבי א',
המושג חופש בהחלט מתאר את מה שאני רוצה. ערטיאליות ומופשטות.

אחרי שיצאת מהמערה של אפלטון ניכר שראית כמה קר בחוץ.
אתה תיכנס במהרה למערה כאשר אינך מספק את צריכך הבסיסיים. וזו העבודה מקנה לך.
יש להשתמש בממשק ההעבודה על מנת לקיים את הדברים שהינך רוצה.

כמו לצאת מהמערה של אפלטון עם ג'קט חם עם תפירה איכותית ובידך חטיף חזיר מעושן.

אך אגיד את הדבר הפרטי שלי,
רק בעזרת העבודה והכסף אוכל להיות חופשי לעשות כרצוני - חופש מוחלט כדי לקיים את חיי רוחי עם מילוי הצרכים הבסיסיים שלי.

אם אתה מסכים עם הנחה 2, זו התשובה לנקודות ב' וג'
אם לא, האם יש דרך אחרת למלא את כל הצרכים הבסיסיים של האדם? - אנא חשוב לא רק על מזון ושתייה.
שוב, עניין של הגדרות.
האם תגדיר אומנות, טכנולוגיה, חינוך ותרבות בתור צרכים בסיסיים לאדם?
ואם כן, אז מה אתה מגדיר כמותרות?

- האם יש דרך אחרת למלא את כל הצרכים הבסיסיים של האדם?
במקרה של חופש כצורך בסיסי זה די מובן מאליו לדעתי שאפשר. הרי הדרך ליצור לעצמך חופש היא להפסיק לעבוד.
הייתי אומר שזו דוגמה צורך עבודה כלל אינה מסוגלת למלא.
ואם חופש זה צורך שלא ניתן למלא באמצעות עבודה, אז ראוי לשאול האם יש צרכים נוספים כאלו?

אחרי שיצאת מהמערה של אפלטון ניכר שראית כמה קר בחוץ.
אתה תיכנס במהרה למערה כאשר אינך מספק את צריכך הבסיסיים. וזו העבודה מקנה לך.
יש להשתמש בממשק ההעבודה על מנת לקיים את הדברים שהינך רוצה.

כמו לצאת מהמערה של אפלטון עם ג'קט חם עם תפירה איכותית ובידך חטיף חזיר מעושן.
אתה יכול, כמובן, לתפור לעצמך את הג'קט ולעשן בעצמך את החזיר. אבל אנחנו מדברים על עבודה בשכר שבעזרתו אתה קונה את הדברים האלו.
אם החברה היא בריאה ומתפקדת אז אתה יכול לסמוך על שכרך שיספק לך ביגוד חם ונישנושים. אבל חשוב גם לזכור שהחברה היא לא תמיד בריאה ומתפקדת, ואתה לא תמיד יכול לסמוך עליה.

אך אגיד את הדבר הפרטי שלי,
רק בעזרת העבודה והכסף אוכל להיות חופשי לעשות כרצוני - חופש מוחלט כדי לקיים את חיי רוחי עם מילוי הצרכים הבסיסיים שלי.
כסף לא יכול לקנות חופש.
אשאיר אותך עם האמירה של הפילוסוף הרומי סנקה, מתוך החיבור "על קוצר החיים":
It is inevitable that life will be not just very short but very miserable for those who acquire by great toil what they must keep by greater toil. They achieve what they want laboriously; they possess what they have achieved anxiously; and meanwhile they take no account of time that will never more return.

אעיד על עצמי: בתחילת התהליך, כאדם מתבגר, היה בי כעס עצמי על כל שאני סולד מעולם העבודה, כך נולדתי, עם סלידה תהומית לעולם הזה. כאדם בוגר לאט לאט הבנתי שזה אכן הרכש ההגיוני ביותר והטבעי ביותר עבורי, וכאדם רציונלי וחושב לא נותרה לי ברירה אלא להתרגל. ומתוך ההבנה הזו נולדה תובנה חדשה - כניעה.
לא במובן הותרני, לא במובן השלילי אלא בהיבט הכי נטרלי שאפשר.
להכנע.

אפשר לומר שזה סוג של התמסרות או קבלה אבל דווקא משהו במילה כניעה יותר נכון עבורי.

אין לי ברירה אלא להכנע לאבסורד של רכיב העבודה בחיי.
זה תהליך מתמשך ואינסופי, זה לא שבנקודת זמן מסוימת הבנתי והפנמתי, להפך, זה work in progress תמידי.

כסף לא יכול לקנות חופש
מוזר. אני בתחושה שזה הדבר האמיתי היחידי שאפשר לקנות באמצעותו. המכשול בדרך הוא המחשבה.
אבל ברגע שתתגבר על המכשול הזה ותגלה שנותרת ללא כסף (משאב/אנרגיה), מה שווה כל הלך הרוח הזה?

חומר ורוח חיוניים שניהם.
כרגע אני בדילמות עם עצמי על כך, אציג טיעון בעד:
3. מילוי כל הצרכים הבסיסיים לאדם מוביל לאיזון
4. למנוע צורך בסיסי מוביל לחוסר איזון
5. להכיל חוסר איזון מוביל לאבסורד
6. אבסורד מוביל לניכור מהעבודה
8. התפטרות ושנאה מובילים לסלידה מעולם העבודה.

אני מאד מתחבר לרצף הנקודות שהעלית אבל למסקנה קצת פחות.
התחימה בזמן של ה״חופש״ להגדרתך היא בעייתית בעיניי, משום שאדם יודע שהוא ישוב לעולם העבודה. למעשה אתה מתאר כאן מחזוריות, שוב תצא לחופש ארוך שוב תחזור לעבודה וכן הלאה וכן הלאה..
חופש מוחלט הוא חופש מוחלט ולכן
חופש מוחלט לתקופה מסויימת מונע סלידה מעולם העבודה
קצת יותר הגיוני במקרה שלי

כמורה אני זכאית לשנת שבתון כל 7 שנים. בפועל יצאתי רק פעם אחת, זה היה בתקופה שהיה לי בית מבורך בילדים קטנים וזה היה או שבתון או התפטרות לחלוטין, המטרה המשנית הייתה השלמת תואר. מאז צברתי כבר כמעט מחזור שלישי, עוד מעט אני יכולה לצאת ל3 שנות שבתון רצופות, אבל אני מעדיפה לחסוך את הכסף הזה.
יש לי תובנה ביחס לעבודה ופרישה שרלוונטית לשרשור הזה, נראה לי מספיק מעניינית לנושא חדש, בע"ה במשך היום.

נושאים דומים

נושאים דומים

Back
למעלה