• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הרווחתי מספיק השנה. אני לוקח פסק זמן מחוץ לשוק

• פותח הנושא MMM
  • פורסם בתאריך

MMM

משתמש רגיל
דירוג
1,304
בשבועיים האחרונים מתגלגל שירשור מרתק בפורום הבוגלהדס:
אחד המשקיעים כתב שהשנה הוא כבר מורווח 15% בתיק שלו וזה ממש מספיק לו, לכן הוא מכר את כל התיק, כמיליון וחצי דולרים, ונכנס לפיקדון בנקאי לשנה בריבית 2.5%.
כך הוא נועל רווח שנתי חסר סיכון של 17% בשנת 2019 ויש לו זמן של שנה לחשוב על המשך הדרך.
מסתבר שמאות אנשים הגיבו למשקיע הזה. חלקם עושים כמוהו וחלקם קוטלים אותו על זה שהוא מזגזג וסופו יהיה רע ומר כי הוא נוטש את העיקרון המקודש של המשקיעים הפסיבים.

עיקרון המקודש
Buy & Hold Something else
נשמע כמו הזדמנות טובה להפחתת סיכון דרמטית
ניצול הזדמנות שכזאת תואמת למשקיע הפאסיבי בחלק של ה"החזקה לטווח ארוך" (אך לא מקסימלי), האלוקציה לא משנה אלא מעניקה "נקודת מחשבה" להזדמנות הבאה בעתיד, אם יש רווח שניתן להסיר מהשולחן, למה לא
רצוי לעשות זאת עם חבות מס מינימלית כמובן, לא בטוח מה המקרה של הבחור
(לצערי לא קראתי את השירשור ההוא)

כך הוא נועל רווח שנתי חסר סיכון של 17% בשנת 2019 ויש לו זמן של שנה לחשוב על המשך הדרך.
מסתבר שמאות אנשים הגיבו למשקיע הזה. חלקם עושים כמוהו וחלקם קוטלים אותו על זה שהוא מזגזג וסופו יהיה רע ומר כי הוא נוטש את העיקרון המקודש של המשקיעים הפסיבים.
חסר סיכון? כשהוא החזיק את התיק הוא לא היה חשוף לסיכון?
ראיתי את הסרט הזה הרבה פעמים- גם פה בפורום, הנה השלבים :
1."נועלים" תשואה שנראית טובה- 17%למשל ויוצאים מהשוק.

2. השוק ממשיך לעלות עוד 20%, ואז יש שני תסריטים שראיתי:
א. קופצים פנימה כי הכאב גדול מדי שהם מפספסים תשואה, ובדיוק אז השוק קורס.
ב. "המחירים גבוהים מדי" הוא אומר לעצמו, "עדיף לשבת ולחכות לירידה לפחות" ואז המחירים עולים עוד 40%, ואז קורה מה שכתבתי בשלב א'.

3. " הפעם אני אקשיב לתכנית שבניתי, עדיף לא להתעסק יותר מדי".
4. חוזרים לשלב 1.

החלוקה השנתית היא די חסרת משמעות. אם לא היו נפילות בשנה שעברה והשער הנוכחי היה זהה הוא היה מוכר?
אם חצי מההתאוששות (במקום רק תחילתה) היתה בימים האחרונים של דצמבר, כך שבשנה שעברה היתה תשואה סבירה וכך גם השנה, הוא היה מוכר?
ה1 בינואר הוא סתם יום שרירותי.
ואם זה לא קשור אלא סתם כי השוק עלה יחסית הרבה ברצף, אז זה סתם נסיון תזמון שוק סטנדרטי...

החלוקה השנתית היא די חסרת משמעות. אם לא היו נפילות בשנה שעברה והשער הנוכחי היה זהה הוא היה מוכר?
אם חצי מההתאוששות (במקום רק תחילתה) היתה בימים האחרונים של דצמבר, כך שבשנה שעברה היתה תשואה סבירה וכך גם השנה, הוא היה מוכר?
ה1 בינואר הוא סתם יום שרירותי.
ואם זה לא קשור אלא סתם כי השוק עלה יחסית הרבה ברצף, אז זה סתם נסיון תזמון שוק סטנדרטי...
מקרה קלאסי של "המחיר עלה אז אני צריך לשנות משהו בתכנית שלי". זה האח של " המחיר ירד אז אני צריך לשנות משהו בתכנית שלי".

מקרה קלאסי של "המחיר עלה אז אני צריך לשנות משהו בתכנית שלי". זה האח של " המחיר ירד אז אני צריך לשנות משהו בתכנית שלי".
אולי זה מבוסס, "המחיר הגיע ליעד\מטרה", זה לא חייב להיות מדוד ביחידות זמן
בכל מקרה אתה מבסס בחירות של הרוב המייצג (או הטועה כי לא עושה נכון) להחלטה של בנאדם אחד
שיתכן שעשה זאת "נכון" פעם אחת ובדיעבד יתגלה לו כהחלטה טובה, או "ניחוש פרוע"
ה"גיהוקים" האלה של האנשים לא תמיד נגמרים ברע

בכל מקרה אתה מבסס בחירות של הרוב המייצג (או הטועה כי לא עושה נכון) להחלטה של בנאדם אחד
שיתכן שעשה זאת "נכון" פעם אחת ובדיעבד יתגלה לו כהחלטה טובה, או "ניחוש פרוע"
ה"גיהוקים" האלה של האנשים לא תמיד נגמרים ברע
התוחלת של הגיהוקים האלה הם הפסד, בדומה לקזינו.

התוחלת של הגיהוקים האלה הם הפסד, בדומה לקזינו.
נכון
נראה לי שהקזינואים עדיין מלאים, אז איפה הבעיה?
להיפך הבחור עבר מ"קזינו" למשחק טאקי

(מתעלם לצורך הדיון משיקולי מס)
השאלה מה הוא מתכוון לעשות בעוד שנה. לכאורה הוא יכול שוב להכניס לפקדון בנקאי לשנה בריבית של 2.5%, ואז לומר שלאחר שנתיים יש לו רווח שנתי של כ-10% לשנה (במשך שנתיים רצופות), וגם זה עשוי להראות מצויין. אז בעצם מדוע הוא בחר דווקא פקדון לשנה אחת? מה מיוחד ביחידת זמן של שנה?
או שהוא מתכוון בסוף השנה כשישתחרר הפקדון לחזור ולרכוש את התיק המקורי שהיה לו?

אני מסכימה איתך, הרבה משקיעים שוכחים מהאפשרות הזאת. אם אדם יודע כמה סכום זה "מספיק" והוא הגיע לזה, באמת שאין צורך להמשיך להגדיל את העוגה.

אם הוא לא הגיע ליעד הסופי של החסכון שלו, ומתכנן אחרי כמה חודשים לחזור למניות, זה בעיני כן סיכון. הרי כל המודלים של הגעה לתשואה שנתית ממוצעת מסוימת מבוססים על ניצול שנים טובות כדי לקזז על שנים גרועות. אם הוא מנצל פחות את השנה הטובה (נניח שהיא תמשיך להיות טובה) אז אחר כך לא יהיה מאיפה לקזז את השנים הפחות טובות, שיגיעו.

אני מסכימה איתך, הרבה משקיעים שוכחים מהאפשרות הזאת. אם אדם יודע כמה סכום זה "מספיק" והוא הגיע לזה, באמת שאין צורך להמשיך להגדיל את העוגה.
יותר הייתי מדגיש - אין צורך לקחת סיכון נוסף

אם אדם יודע כמה סכום זה "מספיק" והוא הגיע לזה, באמת שאין צורך להמשיך להגדיל את העוגה.
מעריך את הדברים שאת כותבת, אך בנושא זה אני חושב שיש להזהר מהטייה פסיכולוגית לכיוון החיובי לכאורה ויש לדייק בהגדרות. בעצם השיח שלנו נסוב על הגדרת המושג .F.I כסכום "מספיק" עבור פרישה מעבודה. לכן אם מדובר באדם בשלב הצבירה, אני מסכים שאין לו צורך להמשיך לעבוד כשכיר ולתת עוד מזמנו. אבל, אותה הגדרה של .F.I מתבססת על מתודולוגיית השקעה מסויימת של הנכסים הקיימים שנצברו, ומתודולוגיית משיכה מסויימת מתוך הנכסים הקיימים לצורך קיום שוטף באופן שיבטיח שרידות של הנכסים למשך שארית חייו של האדם הנדון. במידה וסוטים ממימוש מתודולוגיית ההשקעה, ייתכן וכל הבסיס התיאורטי והחישובי של כלל ה-4% למשל עבור משיכה שנתית כבר איננו תקף, והדבר יעמיד בסכנה את שרידות התיק כולו (לא בשנתיים הקרובות, אלא בעוד 25 שנה).

אז כשעולה מוכרים, ואחרי שיורד מה? אם השנה היתה מפתחת בירידה של 17% אז הוא היה מחליט להשאר?
מעריך את הדברים שאת כותבת, אך בנושא זה אני חושב שיש להזהר מהטייה פסיכולוגית לכיוון החיובי לכאורה ויש לדייק בהגדרות. בעצם השיח שלנו נסוב על הגדרת המושג .F.I כסכום "מספיק" עבור פרישה מעבודה. לכן אם מדובר באדם בשלב הצבירה, אני מסכים שאין לו צורך להמשיך לעבוד כשכיר ולתת עוד מזמנו. אבל, אותה הגדרה של .F.I מתבססת על מתודולוגיית השקעה מסויימת של הנכסים הקיימים שנצברו, ומתודולוגיית משיכה מסויימת מתוך הנכסים הקיימים לצורך קיום שוטף באופן שיבטיח שרידות של הנכסים למשך שארית חייו של האדם הנדון. במידה וסוטים ממימוש מתודולוגיית ההשקעה, ייתכן וכל הבסיס התיאורטי והחישובי של כלל ה-4% למשל עבור משיכה שנתית כבר איננו תקף, והדבר יעמיד בסכנה את שרידות התיק כולו (לא בשנתיים הקרובות, אלא בעוד 25 שנה).
לא רציתי להשקיע זמן לכתוב, אבל אתה צודק.

כשמתחילים להתערב ולשחק משחקים של " יש לי מספיק תשואה השנה", למעשה מתעלמים מכך שלשוק המניות תוחלת תשואה חיובית בטווח הארוך כשהכל משוקלל, הרי אם התיק יורד 20% אז לא מוכרים, ואם התיק עולה 17% אז כן מוכרים? תוחלת תשואה חיובית עבור מניות היא עבור חשיפה רציפה, ולא כזו שבה משחקים עם תקופות.

נערך לאחרונה ב:
מעניין אם הוא גם ימכור כשהוא יפסיד יותר מידיי...
ממוצע השוק בנוי על הישארות בשוק גם אם הוא עלה הרבה וגם אם ירד הרבה, עכשיו אם השנה תהיה שנה כמו 2017 והוא לא יצא במשברון שהיה (ושיהיו) הוא יהיה בסופו של דבר מתחת לתשואת השוק.

במילים אחרות:
זה או תזמון שוק לכל דבר ועניין (מחירה וקניה לפי רציונל כזה או אחר).
או הפסד וודאי של תשואה.

כשמתחילים להתערב ולשחק משחקים של " יש לי מספיק תשואה השנה",
לא דיברתי על זה, אלא על מצב שיש מספיק להמשך החיים. אפשר להחליט להגדיל את הסכום ואפשר לשים במקומות בטוחים יחסית עם ריבית שמכסה את המדד פחות או יותר.

לא דיברתי על זה, אלא על מצב שיש מספיק להמשך החיים. אפשר להחליט להגדיל את הסכום ואפשר לשים במקומות בטוחים יחסית עם ריבית שמכסה את המדד פחות או יותר.
אם זה המצב זה גם לא חשוב אם אתה בתשואה שנתית של 17% או 1% או הפסד של 12%.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
G אם היו לי הפסדים גדולים שנה שעברה, אבל בשנה הזאת הרווחתי קצת - אני צריך לשלם מס כרגיל? מיסים 3
ב עזרה בנושא מיסוי - בחשבון אחד הרווחתי, ובשני יש לי מגן מס. מה אני עושה? מיסים 14
I השקעתי הרווחתי וקיבלתי החזר מס לא מובן\: שוק ההון 1
A האם ה s&p מפוזר מספיק ברמה הגלובאלית שוק ההון 17
L האם S&P 500 זה מפוזר מספיק? פוסטים מאיכות נמוכה 26
T האם התיק מפוזר מספיק? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 22
Y אין מספיק מקום למניות בהצהרת הון. מיסים 2
סול ביטוח בריאות ב37 שקל לחודש - מספיק? צרכנות פיננסית 34
נ האם מדדים מספיק רחבים עולים בטווח זמן של עשור? שוק ההון 43
לא חשוב שמות מחפש ספקים של תיבת דואר אלקטרוני מספיק מוכרים אבל שמכבדים את פרטיות המשתמשים אוף טופיק 41
c881 אתלטים ששומרים על כספם - כי יודעים שהקריירה לא נמשכת מספיק זמן אוף טופיק 0
Y טבלאות השוואת מוצרים לא מספיק טובות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 2
ה החלפת קרנות לפני סוף השנה שוק ההון 3
N מתלבט היכן להתחיל ללמוד השנה (בן 24) התפתחות אישית 12
P תיאום מס במהלך השנה - מעסיק חדש + שינוי באחוז משרה קיימת מיסים 1
לאונל אפשרויות להפקדה בקרן השתלמות לקראת סוף השנה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
S ״תזמון״ מעבר לברוקר זר לפני סוף השנה? צרכנות פיננסית 10
נ האם יש מנגנון שמאפשר הפסדי הון השנה, אך מבטיח בסבירות גבוהה רווחי הון באותו שיעור בשנים הבאות? שוק ההון 8
א אז השנה היא 2020 - אג״ח עוד רלוונטיות? שוק ההון 59
סול למה השקעתי שלושה שקלים בקרן ההשתלמות שלי השנה שוק ההון 126
Z האם מישהו בדק מה השנה קרנות סל הזולות ביותר לת"א 35,75, S&P500 ואירופה? שוק ההון 2
milx לקראת סוף השנה - האם יש הגיון למכור ניירות מופסדים ב-IB ולקנותם שוב? שוק ההון 15
N הפקדה השנה לקה"ל לעצמאי צרכנות פיננסית 12
Liron2035 אם פתחתי חשבון בIB השנה(2018) אני צריך לדווח למס הכנסה בסוף 2019? צרכנות פיננסית 20
K תיאום מס באמצע השנה או החזר מס רטרואקטיבי? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 49
A דמי ניהול ביחס לרווחים השנה צרכנות פיננסית 4
M כמה כסף עשה הילד שלכם השנה? שנה ל''חיסכון לכל ילד'': תשואות של עד 18% שוק ההון 49
N בתור עצמאי חובה עליי להפריש השנה לקופ"ג? צרכנות פיננסית 1
Fitch תשלום הארנונה על כל השנה מראש - רעיון טוב? צרכנות פיננסית 29
פ הפרשה לקופת גמל לפני סוף השנה צרכנות פיננסית 7
חדש בשוק צ'קליסט פיננסי לסוף השנה דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 21
י הודעת feel-good לכבוד השנה החדשה אוף טופיק 1

נושאים דומים

Back
למעלה