• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

לחלק קול בין מפלגות

מוריארטי

משתמש רגיל
דירוג
492
הייתה לי מחשבה, מה אם במקום לתת קול אחד למפלגה אחת יכולנו לתת אחוזים מהקול הזה לכל מפלגה? דוגמאות למה זה יכול להיות שימושי: נגיד שאני ליכודניק מצביע אסטרטגי אבל אני מפחד שימינה לא יעברו את אחוז החסימה, אז אולי אני יכול לתת 0.7 קולות לליכוד ו-0.3 לימינה. אם מספיק ליכודניקים חושבים כמוני זה יבטיח שהגוש לא יאבד קולות.
יכול להיות שאני קרוב ל2 מפלגות ולא יודע את מי מהן אני מעדיף, במקום לשבור את הראש אני יכול לשים 0.5 0.5 וזהו
או מה אם אני מחליט להצביע על דרך השלילה, נגיד לא ערבים לא חרדים - אני פשוט יכול לחלק את הקול שלי בשווה בין כל יתר המפלגות
זה יכול להיות גם כלי מעניין אם הרבה אנשים יתאגדו, כי כרגע אפשר להתאגד רק כדי לקדם מפלגה אחת ולא כדי לקדם יחס מסוים בין כמה מפלגות

ובכן, האמת שאפשר לעשות את זה - כל מה שצריך זה מחולל מספרים אקראיים בפלאפון. מה דעתכם? אני חושב שאם הרעיון הזה יתפוס הוא יכול לשנות את המפה הפוליטית

יגרום לתסכול רב אצל אנשים שהיו מצביעים לרע במיעוטו ועכשיו צריכים לחשב *עד כמה* הרע המיעוטו הוא רע :)

רעיון הרבה יותר טוב, שפוליטקאים לא יסתכלו על להיות בממשלה כ"העם בחר בי לפני 4 שנים לכן אני יודע מה הם צריכים ומה טוב להם" אלא שיתחילו לעשות משאלי עם ובאמת לייצג את דעת האזרחים ולא את דעתם.

אתה כנראה שוכח את הפיאסקו בשני סבבי הבחירות הקודמים בהם מקומות 33-34~ בליכוד וכחול לבן גם 4 ימים אחרי הבחירות לא ידעו אם הם חברי כנסת או לא.
אתה רוצה לאתגר עכשיו את ועדת הבחירות עם שברים??

מה גם שלפי דעתי עפ"י חוק המספרים הגדולים זה לא ממש ישנה את המפה.

זה כן בוודאות יגדיל פלאים את כמות הקולות הפסולים.

אז אולי אני יכול לתת 0.7 קולות לליכוד ו-0.3 לימינה.
הדרך הנכונה לעשות את זה זה להחליט לעצמך מראש שאתה הולך להגריל מספר בין אפס לאחד. בהתפלגות אחידה. אם הוא קטן מ0.7 אתה שם ליכוד, אם הוא בין 0.7 ל1 אתה שם ימינה.
סטטיסטית זה בדיוק נכון כי אם עוד תישעה אנשים חושבים כמוך שבעה ממכם יצביעו ליכוד ושלושה ימינה, וזה בדיוק מה שרצית.
בכל מקרה אתה לא מפסיד כי אם אתה נימנע אתה תומך בעקיפין במפלגות שאתה לא רוצא וכך לא.

נראה לי שהנקודה קצת התפספסה, אני לא אומר שצריך לשנות את כללי הבחירה - אלא שאנשים צריכים להגריל את ההצבעה שלהם (אם הם רוצים)

מתכון ודאי לניצול מיעוטים ולצעדים לא נכונים.
אשמח לשמוע איך זה מתכון ודאי לניצול מיעוטים לצעדים לא נכונים, ממה שזכור לי רוב המשאלי עם שקראתי עליהם באירופה ייצגו די טוב את דעת רוב המדינה, שגם אם היא הצד הלא נכון זה הזכות של רוב העם לבחור אותה.

אשמח לשמוע איך זה מתכון ודאי לניצול מיעוטים לצעדים לא נכונים, ממה שזכור לי רוב המשאלי עם שקראתי עליהם באירופה ייצגו די טוב את דעת רוב המדינה, שגם אם היא הצד הלא נכון זה הזכות של רוב העם לבחור אותה.

ממה שהבנתי הבעיה עם משאלי עם היא שלרוב הציבור אין מספיק ידע כדי לקבל החלטות מושכלות בנושאים מורכבים.
כתוצאה דעות פופוליסטיות שנשמעות טוב מתקבלות על חשבון דעות מורכבות יותר שהציבור לא מבין.

קח לדוג' את המחאה החברתית ב2011. בעקבות המחאה עלה הסבסוד לגנים. זה נשמע נפלא במבט ראשון עד שאתה מבין שהמוחים (חילונים עם מעט ילדים) הולכים לממן גנים למשפחות מרובות ילדים (חרדים וערבים בעיקר). כלומר התועלת שהם יקבלו קטנה מהעלות שהם ישלמו.

עוד דוגמה יפה זה מס גודש. מחקרים מראים שזו דרך מהירה ויעילה להפחית עומסים בכבישים כך שהרווח הציבורי ברור. מה התמיכה הציבורית במהלך הזה? אפסית.

ממה שהבנתי הבעיה עם משאלי עם היא שלרוב הציבור אין מספיק ידע כדי לקבל החלטות מושכלות בנושאים מורכבים.
כתוצאה דעות פופוליסטיות שנשמעות טוב מתקבלות על חשבון דעות מורכבות יותר שהציבור לא מבין.

קח לדוג' את המחאה החברתית ב2011. בעקבות המחאה עלה הסבסוד לגנים. זה נשמע נפלא במבט ראשון עד שאתה מבין שהמוחים (חילונים עם מעט ילדים) הולכים לממן גנים למשפחות מרובות ילדים (חרדים וערבים בעיקר). כלומר התועלת שהם יקבלו קטנה מהעלות שהם ישלמו.

עוד דוגמה יפה זה מס גודש. מחקרים מראים שזו דרך מהירה ויעילה להפחית עומסים בכבישים כך שהרווח הציבורי ברור. מה התמיכה הציבורית במהלך הזה? אפסית.
אתה צודק, זה בעיקר החיסרון הגדול של משאלי עם, אך יש פתרונות גם לזה, אפשר בקלות לחוקק הגנה על משאלי עם מפני פרופגנדה של מפלגות ואני מקווה שהעיתונאות בארץ תסקר משאלי עם בצורה יסודית עם נקודות של בעד נגד ומסירת המידע הדרוש לעם להחליט, כמובן שלא מציעים משאל בנושא פיזיקה קוונטית אלא שאלות די פשוטות שאם הציבור מספיק רוצה יכול להבין את הנקודות העיקריות שלו בחיפוש בגוגל.
עוד אופציה שאני אישית אוהב זה חיוב אנשים בלקיחת מבדק או מבחן קצת בנושא המשאל כך שבאמת המצביעים שלך יבינו את המצב ואת הנקודות של בעד ונגד ויעשו החלטה מושכלת.(ברור שיש בעיות לרעיון הזה, אבל אם נחתנו על הירח זה פתיר לגמרי)

יש עניין בזה שקיימים פולטיקאים מושכלים שבאמת מבינים יותר בנושא מסוים מרוב הציבור ויוכלו לעשות החלטות מושכלות יותר, אך בעידן של היום שאנשים שלא מבינים בחינוך הופכים להיות שרים, ואנשים שחסרי הבנה בכלכלה בסיסית הופכים להיות שרי אוצר, אני ממש מפקפק בעובדה שרוב נציגי הציבור חכמים מהאזרח הממוצע בנושאים מסוימים.

אתה צודק, זה בעיקר החיסרון הגדול של משאלי עם, אך יש פתרונות גם לזה, אפשר בקלות לחוקק הגנה על משאלי עם מפני פרופגנדה של מפלגות ואני מקווה שהעיתונאות בארץ תסקר משאלי עם בצורה יסודית עם נקודות של בעד נגד ומסירת המידע הדרוש לעם להחליט, כמובן שלא מציעים משאל בנושא פיזיקה קוונטית אלא שאלות די פשוטות שאם הציבור מספיק רוצה יכול להבין את הנקודות העיקריות שלו בחיפוש בגוגל.
עוד אופציה שאני אישית אוהב זה חיוב אנשים בלקיחת מבדק או מבחן קצת בנושא המשאל כך שבאמת המצביעים שלך יבינו את המצב ואת הנקודות של בעד ונגד ויעשו החלטה מושכלת.(ברור שיש בעיות לרעיון הזה, אבל אם נחתנו על הירח זה פתיר לגמרי)

כרגע המפלגות לא עומדות בחוקים של תעמולת בחירות. למה שזה יהיה שונה במשאל עם?
בנוגע לעיתונות, ההתרשמות הנוכחית שלי היא שהם לא עושים עבודה משהו בסיקור מעמיק של דברים.

יש עניין בזה שקיימים פולטיקאים מושכלים שבאמת מבינים יותר בנושא מסוים מרוב הציבור ויוכלו לעשות החלטות מושכלות יותר, אך בעידן של היום שאנשים שלא מבינים בחינוך הופכים להיות שרים, ואנשים שחסרי הבנה בכלכלה בסיסית הופכים להיות שרי אוצר, אני ממש מפקפק בעובדה שרוב נציגי הציבור חכמים מהאזרח הממוצע בנושאים מסוימים.

זו אכן בעיה מובנית בשיטה. אבל לנבחרים יש גישה לצוות מקצועי שלאזרח הממוצע אין (זה שהם מתעלמים מהעצות שלו ועושים החלטות פופוליסטיות זו בעיה אחרת)

הלכת רחוק, תראה את הברקזיט. אנשים הצביעו בעד הפרדות מהאיחוד בלי להבין בכלל במה זה כרוך ומה ההשלכות כי THEY BE STEALIN OUR JOBS

אשמח לשמוע איך זה מתכון ודאי לניצול מיעוטים לצעדים לא נכונים
רצועת עזה חייבת מליארד שקל על חשמל מכספי המיסים שלנו כן?
, .מי בעד לנתק להם את החשמל?
מטח קטיושוצ אחד ותראה איך כולם מצביעים בעד,
כנ"ל כספי סיוע, וכו... היהודים יחנקו את העזתים אם זה היה תלוי בהם. ברצועת הדיג, בחשמל, מים, וכו..
מי בעד לגייס חרדים בכוח?
כולם. מי לא? המיעוט החרדי,
הרוב תמיד ידרוס את המיעוט.
יש מנהיגים, ואותם הרוב בוחר, שיעשו את ההחלטה המושכלת.
מנהיג שנגרר אחרי העם? זה לפיד, אם אפשר לקרוא לו מנהיג...
הוא תמיד אומר מה שאתה רוצה לשמוע.
וכזה ראש ממשלה לא בטוח שאנשים רוצים.
nimby זאת גם דוגמא טובה.

כרגע המפלגות לא עומדות בחוקים של תעמולת בחירות. למה שזה יהיה שונה במשאל עם?
בנוגע לעיתונות, ההתרשמות הנוכחית שלי היא שהם לא עושים עבודה משהו בסיקור מעמיק של דברים.

זו אכן בעיה מובנית בשיטה. אבל לנבחרים יש גישה לצוות מקצועי שלאזרח הממוצע אין (זה שהם מתעלמים מהעצות שלו ועושים החלטות פופוליסטיות זו בעיה אחרת)
well כל זה בעיות שהולכות הרבה מעבר לבעיה של האם משאל עם צריך להיות בארץ, ובלי שהם יהיו מתוקנות קודם אין מה לחשוב שמשאל עם יביא את הברכה..
רצועת עזה חייבת מליארד שקל על חשמל מכספי המיסים שלנו כן?
, .מי בעד לנתק להם את החשמל?
מטח קטיושוצ אחד ותראה איך כולם מצביעים בעד,
כנ"ל כספי סיוע, וכו... היהודים יחנקו את העזתים אם זה היה תלוי בהם. ברצועת הדיג, בחשמל, מים, וכו..
מי בעד לגייס חרדים בכוח?
כולם. מי לא? המיעוט החרדי,
הרוב תמיד ידרוס את המיעוט.
יש מנהיגים, ואותם הרוב בוחר, שיעשו את ההחלטה המושכלת.
מנהיג שנגרר אחרי העם? זה לפיד, אם אפשר לקרוא לו מנהיג...
הוא תמיד אומר מה שאתה רוצה לשמוע.
וכזה ראש ממשלה לא בטוח שאנשים רוצים.
nimby זאת גם דוגמא טובה.
ואתה בטוח שכל אלו זה לא הצעדים הנכונים?
ואם כבר NIMBY זה דוגמה לזה שדעת הרוב עדיפה, כי התחשבות במה שהרוב רוצים כנראה אומרת שזה עדיף לטובת החברה(לפי הדמוקרטיה, לא אני נגעתי)

אני מחכה למולטיוואק שינהל את הדברים עד אז נאלץ להסתפק בפוליטיקה הישראלית

אם מתלבטים בין שתי רשימות (או יותר), אז מאחורי הפרגוד לוקחים את שתי הפתקים, בוחרים אחד באקראי ושמים במעטפה בלי להסתכל. זה מתכון מנוסה להרגשה טובה.

ואתה בטוח שכל אלו זה לא הצעדים הנכונים?
ואם כבר NIMBY זה דוגמה לזה שדעת הרוב עדיפה, כי התחשבות במה שהרוב רוצים כנראה אומרת שזה עדיף לטובת החברה(לפי הדמוקרטיה, לא אני נגעתי)
אני בעד לתת להם זמן של שנה להגיע לעצמאות כלכלית, ואז לסגור להם את המים והחשמל.
האם זה צעד נכון? כן. האם זה מה שיקרה? לא. ואחרי שנה אתה אתה תראה שם אנשים בלי מים וחשמל.
ולכן המציאות אומרת שאולי זה לא הצעד הנכון.
בקשר לNIMBY לטובת החברה אולי.. אבל עם טיעון כזה אפשר לדרוס כל מיעוט שרוצים, בלי שום מחשבה איך אפשר להמנע מכל זה.

אני בעד לתת להם זמן של שנה להגיע לעצמאות כלכלית, ואז לסגור להם את המים והחשמל.
האם זה צעד נכון? כן. האם זה מה שיקרה? לא. ואחרי שנה אתה אתה תראה שם אנשים בלי מים וחשמל.
ולכן המציאות אומרת שאולי זה לא הצעד הנכון.
בקשר לNIMBY לטובת החברה אולי.. אבל עם טיעון כזה אפשר לדרוס כל מיעוט שרוצים, בלי שום מחשבה איך אפשר להמנע מכל זה.
אתה צודק, אבל לפעמים צריך להבין מה העלות האלטרנטיבית, וההפסד של לא להקים ממשלה שנתיים ושאין התקדמות בחקיקה או בהחלטה מה לעשות לגבי נושאים שיש עליהם הרבה ויכוחים וחוסר תקציבים לכל גוף לדעתי עולה בהרבה על ה"תחרות" הזאת שבסוף כולם מצפים שיהיה לנו את הממשלה המתאימה ביותר, מה שכמובן לא יקרה.

אתה צודק, אבל לפעמים צריך להבין מה העלות האלטרנטיבית, וההפסד של לא להקים ממשלה שנתיים ושאין התקדמות בחקיקה או בהחלטה מה לעשות לגבי נושאים שיש עליהם הרבה ויכוחים וחוסר תקציבים לכל גוף לדעתי עולה בהרבה על ה"תחרות" הזאת שבסוף כולם מצפים שיהיה לנו את הממשלה המתאימה ביותר, מה שכמובן לא יקרה.
אני חושב שכולם רוצים להגדיל את כמות הבוחרים שלהם כדי לנצח.
הדרך שהם בחרו כדי לממש את זה, היא לשרוף פרות קדושות.
קיצוניות תמיד היתה הדרך של הפוליטיקאים לגייס קולות.
אם זה נגד החרדים, בעד החרדים, נכתוש את החמאס, נביא שלום אמיתי, פחדני השלום, נשמור על הגולן, נחזיר את סיני, נפנה מתנחלים, כן בגץ, לא בגץ וכו...
כל עוד זאת הדרך להביא קולות, לא ישתנה פה כלום.
לדעתי, צריכים לשמור על סטטוס קוו בכמה נושאים "קיצונים" כאלה, ואז אולי יהיה זמן וסבלנות לדבר על הנושאים החברתיים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
P ניכוי במקור - נחשב לחלק מסכום ההכנסה? מיסים 1
Sp0 קרן סל לחלק הסולידי בתיק שתענה על כמה דרישות מצטברות שוק ההון 11
B משכנתא הפוכה לחלק מנכס נדל"ן 11
S דירה שניה להשקעה - כיצד כדאי לחלק את המשכנתאות בין שני הנכסים? נדל"ן 14
י איך כדאי לחלק את ההשקעות בין קרנות השתלמות לתיק בבנק שוק ההון 2
deussex רעיון לחלק מהתיק (10%) כמניות דיבידנד שוק ההון 10
א הוספת מדד ת"א 90 לחלק המנייתי ? שוק ההון 25
O פקמ או אגח לחלק הסולידי? שוק ההון 22
I מוצר השקעה לחלק הנזיל בתיק שוק ההון 8
שירולי קרן ש"אינה מתחייבת לחלק תשלומים" שוק ההון 19