• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

גן עדן אקולוגי או אסון כלכלי, מתחיל בשוק ההון ומבקש עצה

נארוטו

משתמש רשום
דירוג
6
שלום לכולם.ן :)
בשביל לפרוש כמה שיותר מוקדם לאיזו חווה אקולוגית התחלתי לחסוך באינטנסיביות מהמשכורת שלי.
בן 26, גר בשכירות עם בת זוג. אנחנו חיים מאוד זול מתוך אידיאולוגיה והנאה מהדבר - אין לנו רכב, מצילים מזון שעומד להיזרק או מהפח, טבעונים, בזים לתרבות הצריכה ונהנים מכל רגע.

אני מרוויח משכורת מפוארת של 3500 בחודש ומצליח לשים 1000 או יותר כל חודש בצד. (כןכן).
הצלחתי להכין קרן חירום בדמות קופת גמל להשקעה שהולכת למסלול אגח עם 17000 (יותר משישה חודשי מחייה) , אין לי חובות ולעולם לא יורד למינוס.
התוכנית שלי היא להשקיע באינטנסיביות מהמשכורת הקטנה שלי (יש לי עבודה שאני אוהב, ואני אוהב גם לא לעבוד, לא מתכנן להרוויח הרבה יותר בקרוב) ולחכות לזמן הנכון, ברגע שאראה שהתנאים מתאימים אנסה לפרוש מהעבודה (ומהתרבות) ולדאוג לעצמי לחיים אקולוגים ומקיימים. (לפי המחשבון פרישה מוקדמת, בהנחה שלא אעלה בהוצאות, 16.5 שנים של עבודה ואני שם)

התוכנית לעתיד היא לפתוח קרן השתלמות בתור עוסק פטור במסלול ira שכולה מנייתית ולהפקיד אליה כסף עד אגיע ל17000, שזה אותו סכום שאני מחזיק כרגע בגמל להשקעה, וזה יצור לי תיק ש50 אחוז יהיה מנייתי בקרן השתלמות ו50 אחוז יהיה באגח בקופת הגמל להשקעה - וגם נזיל כקופת חירום. לאחר מכן אני מתכנן להמשיך להשקיע את החסכונות במודל של 50-50.
הקרנות המחכות שחשבתי להשקיע בהן במגרת הקרן השתמלות הן פשוט על פי הפוסט של הסולידית שמתאר כל מני קרנות שיש, כשהשיקול של פריסה רחבה ועולמית מתחומים שונים הוא המרכזי, ובגדול היעד של 15 שנה שבסופן אדע מה ההמשך לפי הסכום שהצלחתי להשקיע נראה לי נכון כרגע.

לפי הפוסט של הסולידית: 9 שאלות למשקיעים טריים: האם אתם בשלים להשקיע בבורסה? אני מרגיש מוכן למסע, אבל חלק אחד שם עומד בולט ולא מאפשר לי להתחיל: עניין הידע. כל הידע שלי הוא מהבלוג, ניסיתי לקרוא ספרים מהרשימה ולא הבנתי כלום. האנגלית של עולם ההשקעות לא סלחנית איתי ואני רוצה להשקיע בצורה פשוטה ומטומטמת. אשמח לשמוע מה דעתכם, האם אני צריך ללמוד עוד או מוכן להתחיל? מה החשיבות של ידע על שוק ההון בתוכנית כזו? ואיזה מקורות בעברית אולי יעזרו לי להתקדם?
תודה =)

בהצלחה!=]

אתם מתכוונים בעתיד להגדיל את המעגל המשפחתי?

מבחינת ידע. בשביל לקנות נייר ערך אחד שמחקה מדד עולמי יש לך בבלוג את כל הידע שאתה צריך. השקעות מהסוג הזה צריכות להיות פשוטות בשביל לדבוק בהם לטווח ארוך.

50 אחוז יהיה באגח בקופת הגמל להשקעה - וגם נזיל כקופת חירום
אין לדעתי שום יתרון בדבר כזה.
בסביבת הריבית האפסית כיום אג"ח כמעט לא יכול לתת תשואה חיובית, בוודאי לא כזו שתעלה על דמי הניהול שלך.
אם אתה מחזיק אג"ח ארוך טווח זה אפילו יותר גרוע - אתה רק יכול להפסיד מזה.

אם אתה רוצה 50% נזילים ומוגנים -
קנה מק"מ, או (עדיף) לך על פק"מ נזיל צמוד מדד (כמו קרמבולה).

פתוח קרן השתלמות בתור עוסק פטור במסלול ira שכולה מנייתית ולהפקיד אליה כסף עד אגיע ל17000
האנגלית של עולם ההשקעות לא סלחנית איתי ואני רוצה להשקיע בצורה פשוטה ומטומטמת. אשמח לשמוע מה דעתכם, האם אני צריך ללמוד עוד או מוכן להתחיל?
לדעתי לא צריך לחכות עד שתהיה מוכן, אפשר כבר עכשיו לפתוח קרן השתלמות במסלול מנוהל מחקה מדד סנופי 500.
נכון שIRA עדיף, אבל לא במחיר של דחיית ההשקעה לזמן עתידי כלשהו שבו "תהיה מוכן".

גם בת הזוג מרוויחה כסף? אולי תוכלו למצוא דרך להרוויח כסף מהחווה? נראה לי בעייתי לפרוש עם כ"כ מעט כסף, כי אמנם באחוזים זה הרבה, אבל קטסטרופות בד"כ מתומחרות אבסולוטית, ולא יחסית.

תודה על התשובות וההתייחסויות D:

אתם מתכוונים בעתיד להגדיל את המעגל המשפחתי?
כרגע לא ברור. בכל מקרה אני משאיר לעצמי מקום להשתנות ולהחליט בהמשך.
אני לפעמים חושב שגם אם יהיה ילד/ה העבודה הקלילה שלי מאפשרת מספיק זמן כדי לגדל אותו/ה, וככה אולי לחסוך הרבה מהוצאות הגידול (בלי משפחתון, חיתולים רב פעמיים וכ'ו). אשמח לשמוע מנסיון של הורים פה מה דעתכם.

אם אתה רוצה 50% נזילים ומוגנים -
קנה מק"מ, או (עדיף) לך על פק"מ נזיל צמוד מדד (כמו קרמבולה).
עצה מעולה, שלחת אותי לקרוא וזה מה שאעשה.

לדעתי לא צריך לחכות עד שתהיה מוכן, אפשר כבר עכשיו לפתוח קרן השתלמות במסלול מנוהל מחקה מדד סנופי 500.
נכון שIRA עדיף, אבל לא במחיר של דחיית ההשקעה לזמן עתידי כלשהו שבו "תהיה מוכן".
מרגיש שזה מה שהייתי צריך לשמוע. תודה!

גם בת הזוג מרוויחה כסף?
כרגע חלטורות פה ושם. היא סטודנטית לקולנוע ונעזרת בחסכונות, היא מחפשת עבודה ומאמין שבקרוב תמצא משהו קבוע.

אולי תוכלו למצוא דרך להרוויח כסף מהחווה?
כן!
בטוח שנמשיך להרוויח כסף גם כשנגיע לשלב החווה, בדרך זו או אחרת.
אנחנו כבר מתרגלים פרקטיקות שיעזרו לנו - אנחנו מכינים יין מירקות ופירות שונים ומנסים למכור (מכניס לנו קצת דמי כיס) מפיקים אירועים, ובכל מקרה אני מקווה להמשיך להכניס כסף, אני רוצה בעיקר לא להרגיש תלוי בעבודה ולהשאיר לעצמי מרווח כמה שיותר גדול לטעויות.

חווה משלך?
אם כן, יש לך שטח?
אם לא, איך אתה מתכוון לממן את זה מחסכון כה קטן?
שאלות טובות.
בגלל החוק בארץ שלא מאפשר מגורים בשטח חקלאי, אני לא מוצא הרבה טעם בלהיות בעלים של אחד כזה. יש לי חצאי רעיונות שאני מקווה שיתגבשו עד הרגע שבו אהיה מוכן למעבר הגדול. בינהם:
- להגיע להסכם אם בעל של שטח חקלאי מוזנח (נגיד שקנה אותו בשביל לקוות שיפשירו לבנייה) ולגור שם באוטו בית. נראה שגם ככה יכולים להתהפך עלי
- להצטרף לחווה קיימת (אני עובד על אזרחות פורטוגלית, אולי גם שם זה אופצייה)
- למצוא קהילה שתהיה מעוניית בפרויקט משותף
- למצוא מקום שמאפשר מיני חווה עירונית בשכירות, ככה המקום יכול להיות גם מרכז הסברה שמכניס כסף. (גג גדול לגינת ירק, שטח גדול מסביב שאפשר לעבד ולעשות בו כרצוני)
יש בפורטוגל חובה חוקית לטפל בשטחים חקלאיים בגלל בעיית שריפות גדולה, ולכן אם פולשים לשטח מוזנח ומתחילים לטפל בו, אחרי כמה שנים מקבלים עליו זכות חוקית. והרבה פעמים בעל השטח גם מקבל את זה בהבנה ונחסכים ממנו דוחות. אני לא מבין בחוק שם לעומק אבל התנדבנו בחווה בפורטוגל שהייתה בסטטוס דומה.

אם אתה מדבר על לקנות/לשכור חווה (מניח שבחו"ל), אז החסכון שלך די קטן בשביל זה.
אם אתה מדבר על להצטרף לקהילה קיימת בתור מתנדב/תושב קבע, אז ממליץ בחום לנסות חצי שנה-שנה באחת או שתיים לראות שזה באמת מתאים לך.
אם אתה חושב על להשיג טריילר ולחיות בו (סגנון חיים שהולך ומתרחב בארץ, ובחו"ל מאוד מפותח), זה נשמע יותר ריאלי מבחינת הסכומים שציינת.
בכל מקרה, עבור קניית מדדים רחבים (אד"ח או מניות), נשמע שאתה די מוכן. אם אתה עדיין חושש, אז אולי תתחיל כמה חודשים בסכומים קטנים, תצבור לאט לאט בטחון, ותמשיך משם.

בכל מקרה, שיהיה המון בהצלחה.

אני מאחל לך בהצלחה אבל תשים לב לפרט אחד קטן -
אני רוצה בעיקר לא להרגיש תלוי בעבודה
בעיניי התפיסה הזו שגוייה.

חווה זו עבודה פר אקסלנס, ולא רק שהיא עבודה לכל דבר, היא תובענית מאד ודורשת ממך להקדיש לה תשומת לב 365 יום בשנה.
זו מחוייבות גדולה שאי אפשר להשוות אותה לעבודה כשכיר. תדע למה אתה נכנס ולאיפה אתה הולך.

אני מאחל לך בהצלחה אבל תשים לב לפרט אחד קטן -

בעיניי התפיסה הזו שגוייה.

חווה זו עבודה פר אקסלנס, ולא רק שהיא עבודה לכל דבר, היא תובענית מאד ודורשת ממך להקדיש לה תשומת לב 365 יום בשנה.
זו מחוייבות גדולה שאי אפשר להשוות אותה לעבודה כשכיר. תדע למה אתה נכנס ולאיפה אתה הולך.
כן כמובן שהמילה עבודה מקבלת משמעות שונה לגמרי כשאתה עוסק בפרוייקט אישי או עובד כשכיר בשוק בשביל להרוויח כסף, כשאני מדבר על לפרוש או לא לעבוד המטרה שלי היא לא לשבת מול הטלוויזיה 30 שנה אלא לעסוק בדברים חשובים שמעניינים אותי

כן כמובן שהמילה עבודה מקבלת משמעות שונה לגמרי כשאתה עוסק בפרוייקט אישי או עובד כשכיר בשוק בשביל להרוויח כסף, כשאני מדבר על לפרוש או לא לעבוד המטרה שלי היא לא לשבת מול הטלוויזיה 30 שנה אלא לעסוק בדברים חשובים שמעניינים אותי
לא בדיוק הבנתי איך אתה פורש אם אתה הולך להקים חווה.

פורש מוקדם הוא אדם שחסך מספיק לעצמאות כלכלית.

נשמע כמו סיבה מעולה לחסוך כסף.
בכללי אני מאוד התלהבתי מכל הסיפור ואני מקווה שיצליח לך.
לדעתי המדינה שלנו לא כל כך סלחנית לאנשים ללא כסף ואני חושב שלפני שאתה מבצע ניסוי שכזה (החווה) אתה אכן צריך גב כלכלי מאחוריך.

חישבת את הסכום העל לפרישה?
25 שנה * 30,000 שח ? (2,500 בחודש)

הרעיון עצמו נשמע מרתק. יחד עם זאת אני לא חוזה סיכויים רבים לצלוח עצמאות כלכלית עם כל כך מעט כסף. צורת חיים שאתם בוחרים בגיל 26 לא בהכרח תתאים לרצונות ולצרכים שלכם בגיל 40, ואין לכם רזרבה מספקת להוצאה חד פעמית גדולה ולא צפויה (בעיה רפואית היא רק דוגמה אחת).
אמנם זה נוגד את האידאולוגיה שהצגת, אבל אני חושב שכדאי לכם לנצל את העובדה שאתם עדיין צעירים, לקרוע את התחת במשך תקופה קצובה כדי להכניס לחיסכון שלכם עוד סכום מכובד שיעבוד בשבילכם ואז תוכלו לצאת למסלול החיים שציינת בראש הרבה יותר שקט, ועם סיכוי הרבה יותר גבוה לצלוח את הכל בשלום.

נושאים דומים

Back
למעלה