• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איך רפורמת המשפט תשפיע על מחירי הנדל"ן בישראל?

אני לא חושב שמישהו יכול להיות בטוח מה תהיה ההשפעה. משקיעים אוהבים יציבות וביטחון, לא נראה שיהיה יותר מדי מאלה. לדעתי קניית דירה יותר מורכבת ופחות בטוחה מפתיחת חשבון בנק זר והמרת מט"ח, ולראייה שהיא מחייבת בעלי מקצוע כמו עו''ד. היתרון של דירה מבחינתי הוא המינוף, ואולי המיסוי.
פתיחת חשבון זר זה תהליך לא פשוט בהנחה ויש בידך פחות ממיליון USD - לא ניתן לפתוח חשבון דרך נציגות מקומית של בנק בין לאומי, ועלייך לטוס כדי לפתוח פיזית את החשבון במדינה זרה. בהרבה מדינות אירופאיות גם התהליך הזה הוא ארוך ולא פשוט (אם אתה לא מחזיק בדרכון), והחלופה הקלה ביותר היא לפתוח חשבון בארה"ב.
בקיצור, נכון שקניית דירה דורשת בעלי מקצוע, אך פרקטית, אני חושבת שמדובר בתהליך הרבה יותר נגיש.

אין ספק שמינוף זה גם פקטור משמעותי שתורם לבחירה בקניית דירה להשקעה.

פתיחת חשבון זר זה תהליך לא פשוט בהנחה ויש בידך פחות ממיליון USD - לא ניתן לפתוח חשבון דרך נציגות מקומית של בנק בין לאומי, ועלייך לטוס כדי לפתוח פיזית את החשבון במדינה זרה. בהרבה מדינות אירופאיות גם התהליך הזה הוא ארוך ולא פשוט (אם אתה לא מחזיק בדרכון), והחלופה הקלה ביותר היא לפתוח חשבון בארה"ב.
בקיצור, נכון שקניית דירה דורשת בעלי מקצוע, אך פרקטית, אני חושבת שמדובר בתהליך הרבה יותר נגיש.

אין ספק שמינוף זה גם פקטור משמעותי שתורם לבחירה בקניית דירה להשקעה.
זה לא לגמרי נכון. יש כאן מספיק דיונים על פתרונות כמו wise ושוואב שמספקים חשבונות בנק העונים על צרכים בסיסיים ויותר, בעלויות נמוכות בהרבה, ושניתן לפתוח מהארץ. מה חסר לך?

אז מה ההבדל בין החוק הקים למה שעבר בקריאה ראשונה? להבנתי לפי החוק החדש יהיו בועדה 5 נציגי קואליציה, ויספיק רוב של 5 לבחירת שופט, כך שיתר חברי הועדה יהיו עציצים. אני טועה?
אתה צודק לגמרי.
ולא רק זה, שופט יכול להגיע לוועדה הבוחרת רק אם הוא זוכה לתמיכת פוליטקאי (ככה שסביר שגם המועמדים שמגיעים לוועדה יהיו עם אוריאנטציה זהה לזו של הקואליציה, אחרת אין להם סיכוי בכלל להיבחר). אם זה לא מספיק, אז גם הכנסת תוכל לחוקק חוקים ברוב של 61 גם אם הם נפסלו פה אחד בבית המשפט.
כלומר אפילו אם איכשהו הצליחו להגיע שופטים שאינם "מיושרים" עם הקו של הקואליציה, אין להם שום כוח של ממש

השופטים יבחרו על ידי קואליציה+אופוזיציה+שופטים
להבנתי לפי החוק החדש יהיו בועדה 5 נציגי קואליציה, ויספיק רוב של 5 לבחירת שופט, כך שיתר חברי הועדה יהיו עציצים. אני טועה?
לפי הצעת החוק שעברה אתמול שיבעה מתוך תשעת חברי ועדה מיצגים את הממשלה, חמישה מתוכם לא דורשים שום הידברות או הסכמה כך שלממשלה יש רוב אוטומטי.
״כך שהוועדה תמנה 9 חברים כדלהלן: נציגי הרשות השופטת יהיו נשיא בית המשפט העליון ושני שופטים שיצאו לקצבה אותם ימנה שר המשפטים, בהסכמת נשיא בית המשפט העליון; נציגי הרשות המבצעת יהיו שר המשפטים ושני שרים אחרים שתקבע הממשלה; נציגי הרשות המחוקקת יהיו שלושה חברי כנסת שהם יו"ר ועדת החוקה, ושני חברי כנסת אחרים – אחד מסיעות הקואליציה ואחד מסיעות האופוזיציה, כפי שייקבע בחוק. שר המשפטים יהיה יו"ר הוועדה. בתוך כך, מוצע לקבוע כי המניין החוקי בישיבות הוועדה הינו חמישה חברים, וכי הוועדה תחליט ברוב דעות של המשתתפים בהצבעה כל עוד אין בחוק היסוד הוראה אחרת לעניין זה.״

זה לא לגמרי נכון. יש כאן מספיק דיונים על פתרונות כמו wise ושוואב שמספקים חשבונות בנק העונים על צרכים בסיסיים ויותר, בעלויות נמוכות בהרבה, ושניתן לפתוח מהארץ. מה חסר לך?
תקן אותי אם פספסתי משהו, אבל שני הפתרונות שהצעת הם לא חשבון בנק.
מחוץ לארה"ב, ניתן לפתוח בשאווב חשבון השקעות בלבד. כלומר אין אפשרות לקבל כסף מאדם פרטי, להעביר כספים לצד ג' ועוד הרבה פעולות בסיסיות של חשבון בנק.
wise להבנתי זה גם לא חשבון בנק, בלי קשר לאיפה בעולם אתה פותח אותו. זה שירות כמו פייפאל שמקשר אותך לחשבון הבנק שלך. כלומר, אם נלך על תרחיש שחור בו יש הגבלה על המרה למט"ח או הוצאת כספים מגבולות ישראל בעקבות אינפלציה גבוהה, השירות של wise לא מגן עלייך בכלל

תקן אותי אם פספסתי משהו, אבל שני הפתרונות שהצעת הם לא חשבון בנק.
מחוץ לארה"ב, ניתן לפתוח בשאווב חשבון השקעות בלבד. כלומר אין אפשרות לקבל כסף מאדם פרטי, להעביר כספים לצד ג' ועוד הרבה פעולות בסיסיות של חשבון בנק.
wise להבנתי זה גם לא חשבון בנק, בלי קשר לאיפה בעולם אתה פותח אותו. זה שירות כמו פייפאל שמקשר אותך לחשבון הבנק שלך. כלומר, אם נלך על תרחיש שחור בו יש הגבלה על המרה למט"ח או הוצאת כספים מגבולות ישראל בעקבות אינפלציה גבוהה, השירות של wise לא מגן עלייך בכלל
שוואב כולל checking account אם אני לא טועה. Wise פותח חשבונות על שמך בכל מיני בנקים ברחבי העולם. מהבחינה הזאת הוא כן מגן מהסיטואציה הזאת.

לפי הצעת החוק שעברה אתמול שיבעה מתוך תשעת חברי ועדה מיצגים את הממשלה, חמישה מתוכם לא דורשים שום הידברות או הסכמה כך שלממשלה יש רוב אוטומטי.
״כך שהוועדה תמנה 9 חברים כדלהלן: נציגי הרשות השופטת יהיו נשיא בית המשפט העליון ושני שופטים שיצאו לקצבה אותם ימנה שר המשפטים, בהסכמת נשיא בית המשפט העליון; נציגי הרשות המבצעת יהיו שר המשפטים ושני שרים אחרים שתקבע הממשלה; נציגי הרשות המחוקקת יהיו שלושה חברי כנסת שהם יו"ר ועדת החוקה, ושני חברי כנסת אחרים – אחד מסיעות הקואליציה ואחד מסיעות האופוזיציה, כפי שייקבע בחוק. שר המשפטים יהיה יו"ר הוועדה. בתוך כך, מוצע לקבוע כי המניין החוקי בישיבות הוועדה הינו חמישה חברים, וכי הוועדה תחליט ברוב דעות של המשתתפים בהצבעה כל עוד אין בחוק היסוד הוראה אחרת לעניין זה.״
זו לא הפעם הראשונה שאתה חוטף שרשור.
אין קשר בין נושא הדיון לתגובה שלך.
קבל אזהרה.

זו לא הפעם הראשונה שאתה חוטף שרשור.
אין קשר בין נושא הדיון לתגובה שלך.
קבל אזהרה.
אני? חוטף?
אנשים אמרו דברים ללא סימוכין אז הבאתי את הנוסח המדוייק.
לא אני התחלתי בדיון על הרכב הועדה.

כלומר אפילו אם איכשהו הצליחו להגיע שופטים שאינם "מיושרים" עם הקו של הקואליציה, אין להם שום כוח של ממש
רק מתקן אותך שזה נכון עד לקואלצייה הבאה--שבממוצע מגיע בארץ כל כמה חודשים לצערי
שאת הקואלצייה הבאה בשיטת הדמוקרטייה העם יבחר
ואם העם לא יאהב את השופטים ואת החלטות הממשלה
אז העם יזרוק את הפוליטיקאים כמו שזרק לדוגמה את בנט,שקד,הנדל ואת גדעון שהצליח רק בגלל החיבור עם בני גנץ

אבל כללו של דבר לעצם העניין זה לא שאלה על נדלן אלא שאלה כללית על הכלכלה
א.אם יש אמונה שהמדינה הפוכת להיות דיקטטורית -אז לא רק שזה ישפיע על מחירי הנדל"ן אלא על כל המשק
ובכלל למי שיש אפשרות כדאי בכלל שיעזוב בכלל לחו"ל
ב.אם יש אמונה שלהיפך שהמדינה תהפוך להיות דמוקרטית בדיוק כמו שהיה לפני 1992 אז עדיין יש סיכון
מחמת שיכול להיות את האפקט של נבואה שמגשימה את עצמה

אני אישית הייתי נזהר בתקופה הזאת

נערך לאחרונה ב:
ובכלל למי שיש אפשרות כדאי בכלל שיעזוב בכלל לחו"ל
או שילחם בכל דרך נגד התרחיש לו הוא מתנגד.
לרוב האנשים מעבר למדינה אחרת הוא מעבר קשה ועדיף להילחם על מקומנו במקום לברוח.

מצד אחד - זה יותר פשוט מאשר המרה למט"ח ופתיחת חשבון בנק זר, בהנחה ומרכז החיים נשאר בישראל.
האמנם? אני דווקא חושב ההפך
ניתן להשוות בין התמונה של ההפגנה בירושלים לבין ההלוויה של אחד מגדולי הרבנים.
אם היינו מניחים שהאוכלוסיה מתפלגת לפי כמות האנשים שבאים להפגנות\לוויות אז אמנם היו יותר חרדים ממתנגדי דיקטטורה, אבל בהחלט היו הרבה הרבה הרבה יותר מתנגדי דיקטטורה מאשר מצביעי ליכוד\ציונות דתית

או שילחם בכל דרך נגד התרחיש לו הוא מתנגד.
לרוב האנשים מעבר למדינה אחרת הוא מעבר קשה ועדיף להילחם על מקומנו במקום לברוח.
אתה צודק,אבל אם נניח הייתי מאמין בתרחישים שהתקשורת בישראל מפחידה את הציבור
אז מה שהייתי עושה זה לוקח את כל הנכסים שלי מעביר מייד לחו"ל (או לכל הפחות הרוב המוחלט של הכנסים
שבין השאר כולל את מכירת הדירה שלי )
ועוקב אחרי מה שקורה
ואם הדיקטטורה באמת תבוא לכלל מימוש אמיתי (כמו נניח שפתאום יגידו שאין יותר בחירות
או שיתערבו בבנק המרכזי וכדומה (כמו ההזיה של אלי כהן לדוגמה)
ועוד כמה סימנים כאלה

הייתי טס לחו"ל

אני לא חושב שנראה את ההשפעה של רפורמה כזו או אחרת בטווח הזמן הקצר.
השאלה שצריכה להשאל היא האם אתה מאמין שלנוכח השינויים הדמוגרפיים/שלטוניים העומדים בפניי מדינת ישראל, עדיין המדינה תשגשג ותתפתח כלכלית או לחלופין תדעך כמו רוסיה/טורקיה/לבנון.

אני לא חושב שנראה את ההשפעה של רפורמה כזו או אחרת בטווח הזמן הקצר.
השאלה שצריכה להשאל היא האם אתה מאמין שלנוכח השינויים הדמוגרפיים/שלטוניים העומדים בפניי מדינת ישראל, עדיין המדינה תשגשג ותתפתח כלכלית
זה באמת שאלה טובה מאוד
ולדעתי המדינה תמשיך לשגשג
כי אתה רואה את המדינה בשני צורות או אנשים חרדים וערבים שלא תורמים לכלכלה

או אנשים חילונים שתורמים לכלכלה

המציאות מורכבת הרבה יותר
ויש הרבה מאוד חרדים מודרנים
ויש הרבה מאוד חרדים עובדים
ויש הרבה מאוד חרדים שרוצים לצאת ללימודי תואר וכו
רק שזה תהליך שלוקח זמן לציבור להבין אותו (אבל זה תהליך שנכנס יותר ויותר)

ויש הרבה מאוד חסמים השקפתיים שישתנו במהלך הזמן והם משתנים מדי יום (אני יכול לתת לך על זה עשרות דוגמאות)

ובקיצור המציאות מורכבת הרבה יותר
או לחלופין תדעך כמו רוסיה/טורקיה/לבנון.
ממש לא

עם כל השיח לגבי צעדים למיגון הנכסים הכלכליים האישיים, לאור השינויים האפשריים שיכולו אם רפורמת המשפט תעבור, אני תוהה האם קניית דירה היא צעד חכם.
מצד אחד - זה יותר פשוט מאשר המרה למט"ח ופתיחת חשבון בנק זר, בהנחה ומרכז החיים נשאר בישראל.
מצד שני - אני לא בטוחה מה תהיה משמעות הרפורמה על מחירי הנדל"ן בישראל, ולא מצליחה למצוא טורי דעה של כלכלנים בנושא.
מה הדעות שלכם?
שום דבר לא ישפיע חוץ מהעלאת ההיצע.
מחירי הדירות ירדו כשההיצע יגדל משמעותית.
וכשיפשטו תהליכים בירוקרטים בכל הרמות (מדיני,ערוני,וכו), יביאו פועלים סינים שמסוגלים להרים בניין בכמה שבועות.(תחפש סרטונים ביוטיוב).
צריך להקים גוף ממשלתי שיקים פה פרוייקטי מגורים ענקיים, ויהיה להם אינטרס שלהקים כמה שיותר כאלו לרווחת התושבים, כי המדינה מרוויחה המון מזה, ואין להם אינטרס אמיתי לזה בלי הפגנות או דרישה חזקה מהעם.
בנוסף, שינויי בנייה יכולים גם להוריד את המחיר -
למשל המדפסות תלת מימד האלה שמדפיסות בתים בצורות יותר נכונות מתמטית ומנצל מקסימלית את המקום, וגם בנייה של בתים בעזרת מכולות - אפשר להרים אחלה בתים ככה ולהוזיל עלויות

אם מסתכלים על מחירי הנדל"ן בפולין/הונגריה/טורקיה אפשר לראות שהנדל"ן זינק מהסיבה הפשוטה שנדל"ן מגודר לאינפלציה ובסוף אנשים לא נעלמים מהמדינה בכמויות מספיק גדולות בשביל לייצר קיטון משמעותי ביקושים. להיפך, אנשים שמנסים לגדר את עצמם למדד הולכים וקונים דירות להשקעה/זהב וכדומה. אציין שזה היה כשהריבית היתה אפסית וכיום ברור שהכח של הריבית הרבה יותר חזק.

לכן, במנותק לחלוטין מהפוליטיקה הריבית תעשה את שלה והנדל"ן ירד כנראה. אם הממשלה תצליח לייצר אינפלציה של עשרות אחוזים בחודש ביחד עם בנק ישראל אז די ברור שערך הנדל"ן יקפוץ. במידה ובנק ישראל יצליח לרסן בחוזקה את הכלכלה עם העלאות ריבית למניעת אינפלציה אז ברור שהנדל"ן כנראה ילך להתרסקות. זה קשה להעריך אם הממשלה הולכת לפיזור כספים מאסיבי או שהיא דווקא תהיה עם תקציב מאוד מוגבל.

* מדובר בהערכה תאורטית על סמך תרחישים היפוטתיים ואין לראות באמור המלצה/עובדה אלא רק דיון תיאורטי לימודי מבוסס השערות

הרפורמה משאירה הרבה אנשים על הגדר, אולי חשבו לקנות דירה אבל עכשיו לא יעשו את זה מהפחד.

בתקופה של הדיבורים על תכנית מע"מ אפס שאנשים חשבו שתוריד את מחירי הדירות אנשים גם ישבו על הגדר ולא קנו, אותו הדבר גם במחאה החברתית של 2011. בשני המקרים לאחר מכן הגיעו עליות מחירים מטורפות כי הרבה אנשים הבינו שאין שינוי וכדאי לרכוש לפני שיהיה מאחצר מידי.

עכשיו אנחנו חוזרים לשאול האם הרפורמה תצא לפועל במלואה ומה יהיו ההשלכות. את זה אני לא יודע.

אני חושב שהסערה הנוכחית תייצר סופה מושלמת, יש כאן הזדמנות של פעם בעשור להשקיע בשקל, נדל"ן בישראל לפני שהם חוזרים לטפס.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ס רפורמת המס עוסק זעיר ופלטפורמות כמו פייבר ואיביי מיסים 5
Fitch רפורמת ביטוחי הבריאות - האם כדאי להזדרז ולעשות ביטוח? צרכנות פיננסית 25
S מעבר בנק לאחר כניסת רפורמת הניוד המהיר לתוקף צרכנות פיננסית 0
אצטרובל ביטול מס ירושה - רפורמת המס בארה"ב שוק ההון 20
Res Cogitans רפורמת המס בארה"ב צרכנות פיננסית 18
קפה שחור רפורמת המס של טראמפ שוק ההון 44
Y רפורמת המדדים בת"א - תזמון החלפת קרן שוק ההון 3
ברק א. רפורמת קופת הגמל החדשה שוק ההון 55
A שאלה בנושא רפורמת תעודות הסל שוק ההון 0
E האם המשפט “אקנה דירה , מקסימום לא אוכל לעמוד בהחזרים ,אז אמכור אותה”-הוא מטעה מאוד נדל"ן 18
L עתיד הרפורמה במערכת המשפט פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 284
S בדיקת שוכרים בנט המשפט ובהוצאה לפועל, כיצד? נדל"ן 3
L 'אתה צריך להכיר חמישה אנשים כדי להגיע לאדם שאתה רוצה' מי מזהה מה מקור המשפט? אוף טופיק 2
גרהם סערה במערכת המשפט - הימורים אוף טופיק 129
oferM איך תשפיע אי הכנסת עובדים מיו"ש לישראל ? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 0
ה איך העלאת ריבית בארהב תשפיע על הכלכלה בישראל? פוסטים מאיכות נמוכה 4
amikal איך עליית הריבית בארה"ב תשפיע על הבורסה (גם בישראל וגם בעולם)? שוק ההון 17

נושאים דומים

Back
למעלה