• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איך מפסיקים לתת טיפ אחרי שכבר הרגלת את השליח לקבל?

השאלה פה הייתה איך מפסיקים להיות פחדן (ובעצם למה יש אנשים שזה יותר מפחיד אותם, ויש כאלה שבטח מבחינתם זה ממש לא עניין - אז לא נתתי טיפ, בקטנה - יש כאלה בכלל???), כשכבר הרגלת
תתאמץ פעם או פעמיים, ואז אולי יהיה קל יותר.

אבל אני לא מבין את הבסיס. מאיפה הרעיון שצריך לתת טיפ למישהו שעובד בשליחויות? ומה עם מחלק העיתונים? טכנאי של בזק?
גם לתת טיפ במסעדה ממש לא מובן לי, אבל שם לפחות זה מוכר.

כן, אבל אתה רואה מה הגיבו פה. כנראה שאתה בודד בחשיבה שלך, מבין?
הרוב פה אמרו לי שזה לא מה שישבור בן אדם שמזמין, וזה יותר משמעותי עבור השליח. אפשר להבין מהתגובות שזה נורמלי לתת טיפ לשליח והם מסכימים עם זה.
שצריך לתת טיפ לשליח. כנראה גם אני הושפעתי מזה מהסביבה והחברים שלי והתחלתי לתת. אבל שוב, שים לב הרוב פה מסכימים לפחות ממי שהגיבו.
אז כנראה שזה הנורמה או שלא לתת נחשב למשהו שלא עושים או לא מקובל. אני לא יודע.

@1337justme כתבת שאתה גם מזמין. איך זה אצלך מהנושא הזה של לתת טיפ לשליח?
זה בדרך כלל אותו שליח שמשויך לעיר ולרובעים. מאמין שלא מעט נותנים. אתה נותן בקביעות או בכלל מהתחלה לא נתת ואז אין לך בכלל שאלה?

מזמינים אונליין כבר הרבה מאוד זמן. אף פעם לא נתנו טיפ. גם השליחים לא מתנהגים כאילו מצפים לטיפ. לפעמים משאירים את כל השקיות ליד הדלת דופקים בדלת לסמן שיש משלוח והולכים עוד לפני שאני מספיק לפתוח.

מה אני מפספס?

לזה אני מסכים. בדואר אפשר לקבל חבילות של 10 ש"ח שאני קונה במיוחד למטרה הזו.

טיפ אני יכול להבין (אם כי אני לא נותן כשגובים עבור המשלוח). לעמוד בתור בדואר כדי שיהיה לי עודף לטיפ, את זה אני לא יכול להבין. כבר אפשר ליסוע לסופר לעמוד בתור לקופה ולחסוך את הטיפ....

אני תוהה אם מישהו מהמתנגדים לטיפ היה פעם שליח בעצמו. מישהו שמצא את עצמו ממהר להגיע בזמן, מסתכן בנהיגה, סובל מגשם ורוח בחורף ומחום ולחות בקיץ? הרי המקצוע הזה הומצא במיוחד לכבוד העצלנים או אלה שהזמן שלהם יקר מדי בשביל לגשת לקחת - לא מגיע להם טיפ?

טיפ אני יכול להבין (אם כי אני לא נותן כשגובים עבור המשלוח). לעמוד בתור בדואר כדי שיהיה לי עודף לטיפ, את זה אני לא יכול להבין. כבר אפשר ליסוע לסופר לעמוד בתור לקופה ולחסוך את הטיפ....

הכלל שלי הוא שאני נותנת כשיש לי בבית, או כשאפשר דרך האתר/אפליקציה.

הרי המקצוע הזה הומצא במיוחד לכבוד העצלנים או אלה שהזמן שלהם יקר מדי בשביל לגשת לקחת - לא מגיע להם טיפ?
לא. אם הם לא אוהבים את העבודה - שיתפטרו. אני הייתי מלצר פעם. בחיים לא ציפיתי לטיפ. אם נתנו לי -אחלה, אם לא - לא משנה, עדיין דאגתי לעשות את העבודה הכי טוב שאני יכול.
אם שליח/מלצר זורק זין רק בגלל שהוא לא מקבל טיפ, ז"א שאין לו מוסר עבודה בכלל, ולאנשים כאלה לא מגיע טיפ. טיפ נותנים בתור בונוס, זה לא צריך להיות ברירת מחדל. והבעיה שפותח האשכול מתאר זו הסיבה למה זה לא צריך להיות ברירת מחדל.

השאלה היא כמה מרוויח מלצר או שליח ללא טיפ ישירות מהלקוח.
לפחות חלקם, כנראה שלא מעט
https://www.themarker.com/career/.premium-1.9518856
שוק שחור: הביקוש העצום לעבוד כשליח של וולט יצר כלכלת צללים
זמן ההמתנה הארוך שנדרש כדי להתחיל לעבוד עם וולט והמשבר התעסוקתי מעודדים תופעה של שליחים שמעבירים באופן סמוי את חשבון המשתמש וגובים מהם עד 2,000 שקל בחודש ■ בחברה מודעים לתופעה אך מתקשים למנוע אותה

אני תוהה אם מישהו מהמתנגדים לטיפ היה פעם שליח בעצמו. מישהו שמצא את עצמו ממהר להגיע בזמן, מסתכן בנהיגה, סובל מגשם ורוח בחורף ומחום ולחות בקיץ? הרי המקצוע הזה הומצא במיוחד לכבוד העצלנים או אלה שהזמן שלהם יקר מדי בשביל לגשת לקחת - לא מגיע להם טיפ?
למה? אני גם לא כל כך אוהבת לבשל, למה לתת טיפ רק למלצר במסעדה ולא לטבח בפלאפליה? או למנקה של הבנין, מעבר למה שועד הבית משלם לה? או לאינסטלטור שהחליף לי גומייה בשירותים, מעבר לחשבונית ששילמתי? לבחור של השיפוצניק שצבע לנו את הבית? אני חושבת שכשאני משלמת על משלוח או על כל שירות אחר, אני מקבלת שירות שכבר שולם עבורו, והשליח/מנקה/עוזר שיפוצניק לא צריך לקבל שום תוספת. אם לא נראים לו תנאי העבודה - יכול להתפטר. דרך אגב, כידוע לך מלצרים מתמרמרים עד היום שהיתה תביעה לביהמ"ש ונקבע שהטיפים הם שכר, שיש לשלם עליהם מיסים ולקבל תנאים סוציאלים. הם טענו שמשתלם להם לעבוד רק אם הטיפים ב"שחור". אני מאד מתנגדת לכלכלה השחורה הזו ולא משתפת עם זה פעולה.

ולשאלה שלך, הבן שלי עבד כמה חודשים עכשיו כשליח. הוא בעצמו לא חושב שחייבים לתת טיפים.

השאלה היא כמה מרוויח מלצר או שליח ללא טיפ ישירות מהלקוח.
כשהבת שלי עבדה במלצרות זה הלך כך: קודם כל הטיפים חושבו כשכר, ואם לא הגיע לשכר מינימום, בעל הבית השלים לה. כלומר - הטיפים שלך היו במקום המשכורת שלו, ואחרת הוא היה משלם מכיסו. זה מאד מקובל וגם חוקי.

למה לתת טיפ רק למלצר במסעדה ולא לטבח בפלאפליה? או למנקה של הבנין, מעבר למה שועד הבית משלם לה? או לאינסטלטור שהחליף לי גומייה בשירותים, מעבר לחשבונית ששילמתי? לבחור של השיפוצניק שצבע לנו את הבית?
מה שנקרא ׳נותני שירות׳.
שיפוצניק, זבן במכולת או מוכר בפלאפליה ואינסטלטור - המחירים נקובים וכל ההוצאות שלהם מגולמים במחיר.
מלצר לעומת זאת מתוגמל לפי רמת השירות. נתן שירות טוב, פינק אותך, נתן לך כוס יין ע״ח הבית מתוגמל.
שליח מקבל משכורת ומשלמים עבור משלוח וההיגיון הפשוט מכתיב שלא צריך לתת לו טיפ.

ההבדל בין שליח של אוכל לבין שליח אחר זה שהאחד הוא בדר״כ ילד/חייל/סטודנט שעושה כמה משמרות בודדות בשבוע ומסתכן על הכביש עם דו״ג בשביל ההכמה שקלים האלו. (כמובן שיש אנשים אחרים שמנצלים את זה, אצלי בעבודה לפחות רובם היו מהסוג שציינתי)
השני עובד עם רכב, לפעמיים בצוות של 2 אנשים בהרבה יותר נוחות,בטחון ופחות לחץ וזה ההבדל הגדול לדעתי.
למרות שהייתי שליח כמה שנים אני לא נותן לאף אחד טיפ חוץ מלשליחי מזון מהיר.ֿ

אני מסכים עם הטענה ״אם לא מתאים להם שיעבדו במשהו אחר״ אבל קחו בחשבון שאם לא יתנו טיפ הרבה אנשים לא יהיו מוכנים לעבוד בשביל המשכורת הזו ואז בהתאם לתנאי השוק השכר של השליחים יעלה לאזור ה50 ש״ח לשעה לפחות והמחיר של האוכל יעלה בהתאם.
נשים בצד רגע את הנקודה שמדובר בכסף שחור, בסופו של דבר ה10 שקל טיפ האלו יצאו לכם מהכיס בצורה כזו או אחרת.
לא לשלם את זה בכלל זה לדעתי סתם צדקני.

מבחינת טיפים, הרוב נותנים 5 כדי לצאת ידי חובה או 10 שזה היה הכי מקובל.
אף פעם לא הבנתי את מי שנותן 10% מהמשלוח טיפ. זה פחות מקובל.
הייתי עושה בממוצע 50-60 שקל בשעה(שכר עבודה+טיפים) בפיצרייה מצליחה. שליחים מאוד חרוצים בוולט וכו׳ יכולים לעשות גם ממוצע של 100 ש״ח בשעה.

לתת טיפ זה פריוולגיה גדולה ואם זה ממש ״בעיה״ אצלכם כנראה שאתם במצב מעולה. מאחל לכולם פה תמיד להיות מהצד הנותן.

זה לא יעליב?
10 נראה מכובד, 5 זה קצת זול מדי
לגדל ביצים זה הכרחי - אבל איך? לא לתת ופשוט לספוג כמה פעמים את האי נעימות?
ברור לי שהעולם לא יחרב... פשוט זה לא נעים.

אין פה מישהו שהיה באותה סיטואציה והוא גם פחדן וגם הצליח לשרוד ולספר איך?

אם אתה מחפש שכולם "יאהבו" אותך אז אין פתרון.

אם אתה מוכן לסבול אי נעימות מסוימת, ובמקביל להחליט האם אתה בסדר או לא, ולהחליט שזה לא עניינך מה השליח חושב עליך,,מעין חוסר אכפתיות מסוימת, אז אתה תסתדר.

המלצה שלי: לתת טיפ גם לאינסטלטור.
כשתצטרכי אותו בדחיפות הוא יזכור אותך בתור לקוחה מועדפת.
זה בדיוק למה אני הרגלתי לתת ונתתי בקביעות.
מהחשיבה שהוא יזכור אותי ואז תקבל שירות טוב יותר.
מעניין למה יוסיק כותב שזה לא נכון?

בת העמק כתבה פה שמי שמשתמש בשירותי שילוח הוא מהסוג העצלן?
אבל שכחה שיש אנשים שחולים במחלה אוטואימונית עם בעיות חיסונית ולא יוצאים לערוך קניות.
אז לא כל מי שעושה קניות שמגיעות אליו עם שליח הוא עצלן או מפונק. יש גם שזה הדרך היחידה שלהם לא למות ברעב כשפעם במאה שנה מגיעה מגיפה.
יש יותר כיף מלבחור לבד את המלפפון ולבחור דווקא את זה עם הפרח הצהוב? או את העגבניה בלי החור השחור, או ירק שהוא ירוק ולא צהוב שכבר הצהיב.
אבל יש מצבים שאי אפשר מסיבות רפואיות ואז תלויים רק במשלוחים. שזה נושא אחר איכות הסחורה שמגיעה במשלוחים האלה.
מלקט אף פעם לא יבחר עבורך את המלפפון הכי יפה, או יחפש פגמים בפלפל או בעגבניה. מה שיבוא ליד יכנס לשקית.

אם אתה מחפש שכולם "יאהבו" אותך אז אין פתרון.

אם אתה מוכן לסבול אי נעימות מסוימת, ובמקביל להחליט האם אתה בסדר או לא, ולהחליט שזה לא עניינך מה השליח חושב עליך,,מעין חוסר אכפתיות מסוימת, אז אתה תסתדר.
אתה מצליח גם ליישם את זה בפועל? כי אני זוכר שגם אני הייתי אומר דברים כאלה, אבל ממש קשה ליישם את זה ברגע האמת במציאות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T איך מפסיקים לחשוב על כסף ? התפתחות אישית 63
S איך מפסיקים לדחות את הטיפול בדחיינות? התפתחות אישית 47
ג'וני לנד קל לתת ציפיות כלכליות קשה לעמוד בהם שוק ההון 4
T התחלתי לתת ל ChatGPT לעשות את העבודה שלי אוף טופיק 170
ה הגיע הזמן לתת לכסף לעבוד ! יומני מסע אישיים 6
I האם הבנקים עושים שורט על אגחי"ם בשוק ההון בשביל לתת משכנתאות? שוק ההון 10
A בתי השקעות שמוכנים לתת הלוואה כיום כנגד קה"ש נזילה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
I מה מומלץ למי שמעוניין להחזיק קרן לשעת חירום שתוכל לתת מענה לשלל מצבי קיצון? שוק ההון 12
M קרן עולמית צמודה למדד או קרן עוקבת סנופי צמודה לדולר - מי צפויה לתת תשואה ריאלית גבוהה יותר? שוק ההון 10
ל לתת הלוואה להורים - מה המחיר של זה? שוק ההון 19
ד האם מישהו יכול לתת רקע על מניית יאללה גרופ? פוסטים מאיכות נמוכה 3
Tsachi01 בסדר לתת ציק דחוי בחתונה? פוסטים מאיכות נמוכה 33
P איזה מסמך קבלה לתת לפקדון זמני? פוסטים מאיכות נמוכה 0
T למה בנקים לא רוצים לתת הלוואות לדיור? נדל"ן 29
I השוואת הצעות תיקי השקעות - למה לתת משקל שוק ההון 13
נ שאלה טכנית - אפשר לתת שתי פקודות לימיט בכיוונים שונים? שוק ההון 2
כ רשות ני"ע מציעה: כל אחד יוכל לתת המלצות השקעה לציבור שוק ההון 8
D האם הגיוני לתת צ'ק בטחון פתוח למשכיר? אוף טופיק 16
A מה האינטרס של הבנק לתת לנו עמלות נמוכות? אוף טופיק 42
wa11a רשות ניירות ערך אוסרת על אינטראקטיב לתת שירותי מטבע שוק ההון 49
C טיפ למעשנים פוסטים מאיכות נמוכה 5