• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אבא עשיר אבא עני תובנות ושאלות

החברים שלך שנכשלו, הם לא ניסו יזמות חדשה לאחר הכשלון? כזאת שהצליחו לאחר שיישמו את תיקוני הטעויות הקודמות? כי בסופו של דבר זו הדרך של יזם.

החבר עם האפליקציה ניסה לעשות עוד אחת והפסיד עוד פעם.
הוא החליט במקום ללכת ללמוד ניהול מערכות מידע.

היזם שהיה בבעלותו חברת בנייה השתלב בתור שכיר בתפקיד ניהולי בחברת נדל״ן.
לקח לו עשרות שנים לבנות את עצמו מחדש וכיום הוא מחזיק מספר קטן של נכסים מניבים שקנה בזול בחו״ל.

אני מקבלת את זה שאדם הופך מעצמאי לשכיר, יש הרבה נימוקים טובים לזה.
צריך לזכור שיש הרבה הבדלים בין יזם לשכיר בגישה לגבי פרנסה, בטחון תעסוקתי, עניין, חלוקת הזמן בין עבודה לחיים ובטח שכחתי עוד כמה.
לפעמים שכיר חושב שאם הוא יהפוך ליזם אז אף אחד לא ישלוט על הזמן שלו ולא יחליט עליו והוא הולך להרוויח המון בצ'יק-צ'ק.
האמת היא שפיתוח עסק עצמאי אומר שרוב הזמן אתה תתעסק בזה, אתה תהיה לחוץ שאולי בחודש הבא לא יהיה כסף, אתה תערבב בין החיים והעבודה ובעצם הראש כל הזמן בעבודה, אתה תשקיע בלהיות בקשר בעיקר עם אנשים שיכולים להועיל לפיתוח העסק, אתה תשבור את הראש בשיווק ללקוחות הבאים ובשמירה על הלקוחות הקיימים, אתה תבדוק שוב ושוב אם התכנית העסקית מתקדמת כראוי או צריכה לעבור שינוי, אתה תהיה מועד ללחץ דם גבוה ונוירוטיות מתקדמת בגלל תזרים המזומנים ואתה תתחיל לראות פירות בעסק שניה לפני שתישבר וזה יקרה בערך אחרי שנתיים במקרה הטוב כך שצריך לראות איך שורדים את ההתחלה ומאיפה לגייס כסף.
אז שכיר שהיה נדמה לו שהוא רוצה להקים עסק משלו מהסיבות הלא נכונות לא ישרוד את זה ויחזור לראש השקט של תלוש המשכורת.
זה עסק שהתקיים במשך שנים וצבר הפסדים? זה עסק שרק התחיל ונלקחו יותר מדי הלוואות? זה עסק שהיתה לו תכנית עסקית טובה? יש הרבה סיבות למה עסק קיים מתפרק והן בדרך כלל קשורות לניהול העסק ולא לגורמים חיצוניים.

זה עסק שהתקיים במשך שנים וצבר הפסדים? זה עסק שרק התחיל ונלקחו יותר מדי הלוואות? זה עסק שהיתה לו תכנית עסקית טובה? יש הרבה סיבות למה עסק קיים מתפרק והן בדרך כלל קשורות לניהול העסק ולא לגורמים חיצוניים.

אני לא יודע מה בדיוק קרה. היזם הוא קרוב משפחה שלי ולא הרגשתי בנוח לשאול אותו את השאלות האלו.

הביטוי "נסה שוב עד שתצליח" קופץ לראש.
קל להגיד וקשה לעשות אבל יש אנשים שהוכיחו שהוא עובד (חפש את הביטוי בגוגל ותראה דוגמה מעולה).

הביטוי "נסה שוב עד שתצליח" קופץ לראש
זה עובד רק בהייטק, שם היזמים לרוב לא מביאים כסף מהבית ועוד מושכים משכורת על חשבון המשקיעים, כך שקריסה של המיזם לא ממש פוגעת ביזם, ואז הוא פנוי לעוד מיזם. לא רק זה אלא עושה רושם שקרנות הן סיכון יעדיפו להשקיע ביזם שנכשל מאשר ביזם בלי רקורד בכלל.
כשאתה פותח עסק ומגיע מכספך והעסק נכשל לרוב זאת מכה כל כך כואבת שמרבית האנשים לא מסוגלים להתאושש ממנה, גם כספית וגם מורלית.
ולגבי קיוסאקי, הוא סתם קשקשן שכמו שנכתב כאן עושה את כספו ממכירת ספרים והרצאות. גם אני בהתחלה הרגשתי שראיתי את האור אחרי שקראתי את אבא עשיר, אבל כשחשבתי על זה קצת הגעתי למסקנה שהוא גורם לכל להראות פשוט כדי למכור עוד סיפורים והרבה ססמאות נבובות.אגב, הוא גם דיבר על כלי השקעה מיוחד ומומלץ שעשירים משתמשים בו של חוזים על משכנתאות סאבפריים, מעניין איך זה עבד לו ב2008?

נערך לאחרונה ב:
כשאתה פותח עסק ומגיע מכספך והעסק נכשל לרוב זאת מכה כל כך כואבת שמרבית האנשים לא מסוגלים להתאושש ממנה, גם כספית וגם מורלית.
כאשר אתה פותח עסק מכספך בלבד, יש כמה פעולות בסיסיות שאתה צריך לעשות כדי לוודא שהעסק יצליח להביא לך פרנסה (או לחילופין, שאם העסק נכשל בזה, תוכל לסגור עם יכולת התאוששות).
הכי חשוב, תחליט מראש מה הסכום מתוך הכסף הפנוי שלך יושקע בעסק לאורך השלב הראשון של ההקמה וההרצה עד למצב של איזון בעסק (כלומר שאתה כבר לא צריך להכניס כסף משלך לעסק אלא הוא מקיים את עצמו). אם הכסף נגמר לפני זה, אתה יכול לצאת ממנו עם יכולת התאוששות.
מעבר לכך- תכנית עסקית ושיווקית וכן תכנית לקבלת הלוואות ובניית אקסל לבדיקת ההתפתחות של העסק מבחינת השורה התחתונה הם כלים הכרחיים להצלחה.

איך רואים ששניכם לא ניסיתם לחפש את הביטוי בגוגל.
בדקתי, הגעתי לנוכל שדובר עליו באחד השרשורים לאחרונה. מעניין למה חיברת את השיחה כאן דווקא לאיש הזה.

חבל שלא קראת את סיפור החיים שלו.
אתה לא יודע אם זה קורות החיים שלו. אתה רק יודע שזה מה שהוא מספר (הוא היחיד שמספר עליו, יעני אוטוביוגרפיה :) )
בהתחשב בכך שגיגול קצר על שמו מביא בעיקר את הסיפורים שלו על עצמו מצד אחד ואת התביעות וההאשמות כנגדו מצד שני- לא הייתי מקדישה למחשבה עליו עוד שניה אחת מחיי ובטח לא משתמשת בו כמודל לחיים או עסקים.

כאשר אתה פותח עסק מכספך בלבד, יש כמה פעולות בסיסיות שאתה צריך לעשות כדי לוודא שהעסק יצליח להביא לך פרנסה (או לחילופין, שאם העסק נכשל בזה, תוכל לסגור עם יכולת התאוששות
אז בואי ואספר לך את הסיפור שלנו.
כשפתחנו את המסעדה השותף שהביא אותנו בנה תוכנית עסקית שנראתה סבירה וכל אחד מאיתנו היה צריך להשקיע כ-30 אלף דולר והשאר היה הלוואה בנקאית מגובת מדינה של עוד כ250 אלף. בסוף יצא שם 30 אלף דולר השקעה סיימנו עם 350 אלף דולר השקעה. איך? מאוד פשוט. קודם כל תוכנית עסקית עם מה שהוא ברמה של wishful thinking, את לא באמת יודעת כמה לקוחות וכמה מכירות יהיו לך זה רק הערכה שנישאת על גלי אופטימיות.
מעבר לכך הערכת העלויות לא הייתה מדוייקת ובנוסף המכירות בהתחלה לא היו כמו שציפינו. למשל חשבון חשמל ביתי 300 דולר לחודש אז בעסק חשבתי שזה יהיה פי 2 או 3 לכל היותר. זה פי 10. וכך יצא שחוץ מ עלויות הקמה גבוהות יותר גם עלויות התפעול היו גבוהות יותר והכנסות נמוכות יותר מהערכה ויצא שתוך חודשיים במקום 30000 כל אחד שם 90000. בנוסף במשך חודשיים שלושה הראשונים התברר לנו שהשותף שלנו שההיכרות המוקדמת איתו הייתה מאוד קלושה הוא שותף מהגיהנום ודרדר את העסק, אז בהחלטה משותפת עם הנהלת הרשת החלטנו שצריך להוציא אותו מהעסק וכדי לעשות את זה היינו צריכים לקנות את החלק שלו ולהחזיר לו את ההשקעה ככה ששילמנו לו 90000, ואז כשאנחנו בעיצומו של תהליך התברר פתאום שבגלל שכל אחד מאיתנו ערב אישית לחצי ההלוואה היינו צריכים להחזיר בבת אחת את החצי שלו של ההלוואה, שזה היה עוד 120 אלף. לאחר מכן במשך כשנה וחצי העסק המשיך לדמם כסף ברמה כזאת שלא היית בטוח שזה צעד נבון להמשיך ולהחזיק אותו אבל אישתי האמינה בו והיום כמה שנים לאחר מכן העסק מאוד רווחי ואנחנו מרוצים אבל אם העסק היה קורס בהתחלה היינו מאבדים הרבה מאוד כסף ולא היינו יכולים לפתוח עוד אחד וגם לא היינו רוצים

כשפתחנו את המסעדה השותף שהביא אותנו בנה תוכנית עסקית שנראתה סבירה וכל אחד מאיתנו היה צריך להשקיע כ-30 אלף דולר והשאר היה הלוואה בנקאית מגובת מדינה של עוד כ250 אלף. בסוף יצא שם 30 אלף דולר השקעה סיימנו עם 350 אלף דולר השקעה. איך? מאוד פשוט. קודם כל תוכנית עסקית עם מה שהוא ברמה של wishful thinking, את לא באמת יודעת כמה לקוחות וכמה מכירות יהיו לך זה רק הערכה שנישאת על גלי אופטימיות.
מעבר לכך הערכת העלויות לא הייתה מדוייקת ובנוסף המכירות בהתחלה לא היו כמו שציפינו. למשל חשבון חשמל ביתי 300 דולר לחודש אז בעסק חשבתי שזה יהיה פי 2 או 3 לכל היותר. זה פי 10. וכך יצא שחוץ מ עלויות הקמה גבוהות יותר גם עלויות התפעול היו גבוהות יותר והכנסות נמוכות יותר מהערכה ויצא שתוך חודשיים במקום 30000 כל אחד שם 90000. בנוסף במשך חודשיים שלושה הראשונים התברר לנו שהשותף שלנו שההיכרות המוקדמת איתו הייתה מאוד קלושה הוא שותף מהגיהנום ודרדר את העסק, אז בהחלטה משותפת עם הנהלת הרשת החלטנו שצריך להוציא אותו מהעסק וכדי לעשות את זה היינו צריכים לקנות את החלק שלו ולהחזיר לו את ההשקעה ככה ששילמנו לו 90000, ואז כשאנחנו בעיצומו של תהליך התברר פתאום שבגלל שכל אחד מאיתנו ערב אישית לחצי ההלוואה היינו צריכים להחזיר בבת אחת את החצי שלו של ההלוואה, שזה היה עוד 120 אלף. לאחר מכן במשך כשנה וחצי העסק המשיך לדמם כסף ברמה כזאת שלא היית בטוח שזה צעד נבון להמשיך ולהחזיק אותו אבל אישתי האמינה בו והיום כמה שנים לאחר מכן העסק מאוד רווחי ואנחנו מרוצים אבל אם העסק היה קורס בהתחלה היינו מאבדים הרבה מאוד כסף ולא היינו יכולים לפתוח עוד אחד וגם לא היינו רוצים

אז לפי מה שאתה מספר פה לא נראה שעשיתם את הפעולות הבסיסיות (לא שאני חס וחלילה מבקר אתכם)....
נכנסת שותף עם מישהו שההיכרות היא קלושה ופעלת לפי התוכנית עסקית שלו ש"נראתה סבירה". הבנת את השוק שאתה נכנס אליו? הכרת את המתחרים? את הלוקיישן? את החוקים והתקנות? את הפוטנציאל?
הערכת העלויות וכמות הלקוחות של מי? בתוכנית עסקית עושים כמה הערכות- אופטימיות ופסימיות. בודקים טוב טוב את העלויות, משווים עלויות בענף, עושים מחקר שוק רציני. פי 10 עלויות ממה שהערכתם זה מרווח גדול מאוד, יותר מדי גדול....
חתמתם על ערבות אישית ביחד ולחוד..לא ידעת/הבנת על מה אתה חותם?

לעניות דעתי, אם בתוכנית העסקית שלכם הייתם מתארים תרחישים ריאליים, ולא הייתם ערבים אישית כלפי השותף שלכם (או ערבים לו עד לגובה מסוים), אולי הדברים היו נראים קצת אחרת.
בכל מקרה, קטונתי ואני שמח לקרוא שהצלחתם להחזיק מעמד ולהפוך אותו לעסק "מאוד רווחי"...

אני מניחה שאתה מזהה בעצמך את השגיאות שנעשו בהקמה.
מעבר לכך יש לך הרבה אומץ. אני הייתי עוצרת כבר בשלב שבו הכסף שיכולתי להשקיע (בלי שיפיל אותי לבור במקרה יציאה וסגירת העסק) היה עומד להסתיים.
בסיפור שלנו, שינינו את כיוון העסק ברגע שזיהינו שהכיוון הנוכחי דורש הרבה יותר זמן וכסף ולאחר שהבנו שאין לנו רצון לקחת הלוואות. גם לשנות כיוון דורש אומץ ובמיוחד יכולת להיות מפוכח ומפוקסס על המטרה, שהיא תמיד אחת ויחידה- להרוויח היטב.

אז לפי מה שאתה מספר פה לא נראה שעשיתם את הפעולות הבסיסיות (לא שאני חס וחלילה מבקר אתכם)....
בוא והאר את עיני. איך אתה מקבל אינפטרמציה מעמיקה יותר על הוצאות והכנסות פוטנציאליות. פי 10 על חשבון החשמל היה דוגמא קיצונית, אבל סתם בשביל השעשוע, איך היית בודק את חשבון החשמל של סוג עסק כזה? לא להכל יש מידע באינטרנט.
לגבי הערבות, לא נראה לי שהבנת, לאמחתמנו ערבות הדדית, אבל כל אחד היה ערב לחצי שלו של ההלוואה, אבל ברגע שהוצאנו אותו מהעסק היינו מחוייבים לסגור את מחצית ההלוואה שהוא היה ערב לה.
גם לגבי בדיקת רקע לשותף, איך אתה בדיוק עושה את זה? אם כי כאן אני צריך להכות על חטא, אחרי שכבר נכנסנו ךשותפות סתם גיגלתי את השמות שלו ושל אישתו בעברית כי הם עברו כמונו כשלוש שנים לפני הפתיחה, ומה רבה היתה תדהמתי שאישתו היתה מנהלת סניף בנק שמעלה בכספים והסיפור התפרסם בעיתונות. מצד שני, מי היה מצפה למצוא את אישתו של השותף שלך בכתבות בעיתון? אבל זאת לא היתה הבעיה איתו, הוא הצליח לעבוד גם עלינו וגם על הנהלת הרשת, עם חזות של דוד חביב, וזה משהו ששום גיגול לא היה מוצא.
היום גם אני חכם, אני יכול להיכנס למסעדה, לשבת 10 דקות ולדעת עם היא ריווחית או לא, אבל בזמנו זה תחום שהיה חדש לנו, כך שכל ההערות על תחקיר מעמיק ותכנית עיסקית מדוייקת, easier said than done

לגבי מה שבת עמק כתבה, זה כבר לא היה אומץ, בנקודה הזאת זה כבר היה כמו רכבת הרים שעלית עליה אבל אין לך ברירה כי היא יצאה לדרך וכל מה שנשאר לך הוא להחזיק חזק ולקוות לטוב

כך שכל ההערות על תחקיר מעמיק ותכנית עיסקית מדוייקת, easier said than done
אפשר להשוות את זה לטרק שאתה מתכנן לעשות. זאת פעם ראשונה ואת המסלול הזה אתה לא מכיר וגם לא את המדינה.
אתה יכול להכין לקנות מפה של המסלול אבל היא אף פעם לא תהיה מספיק מפורטת לגבי כל מכשול בדרך (מפולת, חיות בר, מזג אויר). אתה גם יכול להיכנס לפורומים של מטיילים, לקרוא ולשאול שאלות ספציפיות על הטרק שלך. אתה יכול ליצר קשר עם מדריך טיולים שהמסלול הזה מוכר לו ולשמוע מה יש לו לייעץ לך ואז אתה משקיע כסף כדי לקנות את הציוד הנכון לאותו מסלול וגם מתחיל באימוני כושר כדי להגיע מוכן.
אחרי כל זה, אתה קובע לעצמך גבולות שאחריהם אתה לא ממשיך בטרק (כשאתה חולה, נקעת רגל, סחרחורת גבהים...בטח עוד) ויוצא לדרך.
אז התכנית היא לא נוסחה מתמטית מדוייקת אבל היא מאפשרת לך להבין איפה אתה נמצא ואיך אתה מרגיש וכמה סיכון עוד לקחת ומתי כדאי לעשות מעקף או לשנות מסלול.

בוא והאר את עיני. איך אתה מקבל אינפטרמציה מעמיקה יותר על הוצאות והכנסות פוטנציאליות. פי 10 על חשבון החשמל היה דוגמא קיצונית, אבל סתם בשביל השעשוע, איך היית בודק את חשבון החשמל של סוג עסק כזה? לא להכל יש מידע באינטרנט.
לגבי הערבות, לא נראה לי שהבנת, לאמחתמנו ערבות הדדית, אבל כל אחד היה ערב לחצי שלו של ההלוואה, אבל ברגע שהוצאנו אותו מהעסק היינו מחוייבים לסגור את מחצית ההלוואה שהוא היה ערב לה.
גם לגבי בדיקת רקע לשותף, איך אתה בדיוק עושה את זה? אם כי כאן אני צריך להכות על חטא, אחרי שכבר נכנסנו ךשותפות סתם גיגלתי את השמות שלו ושל אישתו בעברית כי הם עברו כמונו כשלוש שנים לפני הפתיחה, ומה רבה היתה תדהמתי שאישתו היתה מנהלת סניף בנק שמעלה בכספים והסיפור התפרסם בעיתונות. מצד שני, מי היה מצפה למצוא את אישתו של השותף שלך בכתבות בעיתון? אבל זאת לא היתה הבעיה איתו, הוא הצליח לעבוד גם עלינו וגם על הנהלת הרשת, עם חזות של דוד חביב, וזה משהו ששום גיגול לא היה מוצא.
היום גם אני חכם, אני יכול להיכנס למסעדה, לשבת 10 דקות ולדעת עם היא ריווחית או לא, אבל בזמנו זה תחום שהיה חדש לנו, כך שכל ההערות על תחקיר מעמיק ותכנית עיסקית מדוייקת, easier said than done

לגבי מה שבת עמק כתבה, זה כבר לא היה אומץ, בנקודה הזאת זה כבר היה כמו רכבת הרים שעלית עליה אבל אין לך ברירה כי היא יצאה לדרך וכל מה שנשאר לך הוא להחזיק חזק ולקוות לטוב

1. לוקחים יועץ שמבין בתחום, כמו בכל דבר....אמנם אתה צריך לשלם לו אבל זו הוצאה חשובה ויעילה מאוד....
יש לי חבר שעכשיו פותח עסק דומה לשלכם בחו"ל בפעם הראשונה (אין לו עסק דומה בארץ). ישבתי איתו בקצרה על התוכנית העסקית (סתם כי עניין אותי, לא כי אני איזה מומחה בתחום), הוא הראה לי הערכות ותרחישים שונים לאחר עבודת מחקר אינטסיבית...העבודה הזאת לקחה מעל שנה (אני לא נכס לדיון אם צריך לקחת כל כך הרבה זמן או לא).
2. לגבי הערבות- הבנתי אותך, אני פשוט אומר שיש דרכים להתגבר על הנושא (אבל כמובן שיותר קשה לצפות ונדרש עו"ד מנוסה עם ותק שנתיים-3)
3. לגבי השותף ואשתו- אתה אומר שגיגלת באינטרנט אחרי שהקמתם את השותפות.. יכולת לעשות את זה גם לפני ואולי להבין שמשהו מסריח.. בדיוק אתמול עזרתי לחבר ששאל לגבי השקעה בחו"ל דרך חברת נדלן והוא ירד מההשקעה (בעקבות גיגול פשוט).

כמובן ששום דבר לא בטוח והכל יכול לקרות, אבל אלו דרכים לצמצם/לנהל סיכונים (כמובן שהכל חוכמה בדיעבד בנושא הזה, אבל אני בטוח שכש/אם תקימו עסקים נוספים, אתם תנקטו משנה זהירות בעקבות הניסיון). כולנו חכמים בדיעבד לאחר צבירת ניסיון.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א CASH FLOW אבא עשיר אבא עני התפתחות אישית 17
א התיק של אבא עשיר שוק ההון 18
X אבא שלי יוצא לפנסיה התפתחות אישית 7
I אבא חטוב - המלצות? פוסטים מאיכות נמוכה 21
F תיק דיי גדול של אבא שוק ההון 15
E סיימנו את השבעה על אבא שלי. איך ממשיכים בחיים? אוף טופיק 17
V להציל את אבא צרכנות פיננסית 19
M התמודדות עם אבא חולה נפש ותהיות קריירה.. התפתחות אישית 31
S אבא מחפש אפיק השקעה שוק ההון 40
Shamran88 אבא שלי נתן לי $420k בחשבון השקעות בפידלטי, מה עושים? שוק ההון 8
L תיק השקעות 40\60 עבור אבא שוק ההון 51
זריקת תבונה בנק אבא - זקוק לעזרה לפתח אפליקציה פשוטה אוף טופיק 16
מ האם להעביר את אבא שלי לתיקון 190 שוק ההון 4
N אבא לילדים יומני מסע אישיים 19
סול אבא מבקש עצה שוק ההון 9
Nimrod העברת קרן פנסיה על דעתו הבלעדית של מנהל ההסדר של אבא שלי צרכנות פיננסית 13
A ללמוד ממישהו עשיר על כסף התפתחות אישית 7
c881 כמעט הייתי עשיר אוף טופיק 0

נושאים דומים

Back
למעלה