בית » השקעות » למה אסור לוותר על קרן השתלמות בניהול אישי (IRA)

למה אסור לוותר על קרן השתלמות בניהול אישי (IRA)

קבלו נתון מדהים: לפי סקר הלמ”ס, רק ל-37% מהישראלים יש קרן השתלמות. זה אומר ש-63% מוותרים מראש על אחת מהטבות המס המשמעותיות האחרונות שנשארו כאן לציבור החוסכים והמשקיעים.

מזעזע. אמנם לא כמו שאר הממצאים בסקר (“55% לא ידעו לענות על השאלה ‘האם גיוון של תיק ההשקעות יקטין את הסיכון בו.'”), אבל עדיין.

לאור הנתונים, נדמה לי שיש מקום להסביר במילים פשוטות מהי קרן השתלמות. מדובר למעשה בקופת גמל לטווח בינוני: העובד מפריש לקרן 2.5% משכרו ברוטו, ואילו המעביד מוסיף עוד 7.5%, כך שמדי חודש מופרשים 10% מהשכר ברוטו לקרן. הכספים הללו מושקעים בשוק ההון, וניתן למשוך אותם כעבור שש שנים בלבד (*) לכל מטרה (ולא רק “השתלמות”).

כאמור, היתרון המשמעותי ביותר של ההפרשה לקרן ההשתלמות הוא הטבת המס. זהו האפיק היחיד (למעט קופות הגמל לטווח ארוך) שמקנה לחוסך פטור ממס על כספו. זו הטבה משמעותית מכדי שמשקיעים עצמאיים – כמוני וכמוכם – יוכלו להתעלם ממנה, הגם שחוקית היא בגדר רשות – לא חובה.

ספציפית, המחוקק קבע (ס’ 3(ה) לפקודת מס הכנסה) כי כל נכס שתחזיקו במסגרת קרן ההשתלמות – מניות, אגרות חוב, מק”מ, קרנות ריט ועוד – יהיה פטור מתשלום מס רווח הון (25% מס על הרווח הריאלי) ביום בו תמכרו אותו. ריבית שתתקבל מהאג”ח ודיבידנדים שיתקבלו מהמניות יהיו אף הם פטורים ממס.

הטבת המס מוגבלת לתקרת הפקדה מסוימת לקרן ההשתלמות, העומדת עדכנית ל-2013 על 18,854 ש”ח בשנה (לעצמאים – עד 18,120 ש”ח בשנה). ניתן להפקיד כמובן סכומים גדולים יותר (אם שכרכם עולה על 15,712 ש”ח לחודש), אולם כל שקל מעבר לתקרת ההפקדה לא יהנה מפטור ממס.

קרנות ההשתלמות גובות דמי ניהול מסוים, אולם בראייה כוללת, דמי הניהול הללו זניחים ביחס להטבת המס המתקבלת. זכרו – תשלום מיסים מופרז שוחק באופן דרמטי את תשואת תיק ההשקעות שלכם ובעיקר פוגע באפשרות לצבור ריבית דריבית על ההשקעה.

ואם לא די בכך, להשקעה בקרן השתלמות יש יתרון משמעותי נוסף: לא משנה במה אתם בוחרים להשקיע ומה עולה בגורל ההשקעה הזו – רווחי הון או הכנסה פסיבית שוטפת – זה עניינכם בלבד. כל עוד אתם מתחת לתקרת ההפקדה, אתם לא חייבים לדווח שום דבר למס הכנסה ומס הכנסה גם לא רוצה לדעת.

קרן השתלמות בניהול אישי (IRA) – פתרון אידיאלי למשקיע הפסיבי

בתי ההשקעות מציעים מגוון קרנות השתלמות בשלל מסלולים. ישנן קרנות השתלמות מנייתיות, אג”חיות, סולידיות יותר וסולידיות פחות.

עד 2010, הדרך היחידה להנות מהטבת המס של קרן ההשתלמות הייתה לסתום את האף, לעצום עיניים ולהעביר את כל הכסף לניהולו המסור של מנהל השקעות. כן, שמעתם נכון. רוצה פטור ממס? תן למישהו לנסות “להכות את השוק” בשבילך.

אלא שאנחנו, כמובן, משקיעים פסיביים, וככאלה יודעים שהשוק חכם יותר מכל בן אנוש, מלומד ומומחה ככל שיהיה. אין שום אפשרות או טכניקה לחזות את העתיד, לדעת מראש איזו מניה תרד ואיזו מניה תעלה, איזה אפיק השקעה יתרומם ואיזה ייפול. מי שאומר לכם אחרת – טועה.

זו גם הסיבה שאנחנו בוחרים לנהל את ההשקעות שלנו באופן עצמאי, בלי לשלם לאף “מומחה”, מתוך הנחה שהדרך להתמודד עם אי הוודאות בשווקים היא להשקיע שווה בשווה בין מגוון רחב של אפיקים עם קורלציה נמוכה ביניהם. לכן, קרנות השתלמות בניהול אישי (IRA), שהגיעו לישראל ב-2010, הן במידה רבה הפיתרון האידיאלי.

בתמצית, קרן IRA מאפשרת לנו להנות משני העולמות: גם מהטבת המס וגם מהאפשרות להרכיב את תיק ההשקעות העצל שלנו בעצמנו.

זה אומר שכבר לא חייבים לבחור, למשל, בקרן במסלול “מנייתי” קשיח, לזרוק את כספנו לערימה יחד עם כספם של עוד אלף חוסכים אחרים, ולאפשר למנהל הקרן לנהל את הכסף ולהשקיע בשמנו במניות כאוות נפשו (מבלי שאנחנו יודעים במה בדיוק אנחנו מושקעים וכמה).

מסלול ה-IRA מאפשר לנהל את תיק ההשקעות הפטור ממס באופן עצמאי לחלוטין, לקבוע בעצמנו את התפלגות הנכסים המתאימה לפרופיל הסיכון שלנו ולבנות לפיה תיק השקעות מבוסס מדדים (באמצעות תעודות סל וקרנות סל). קניית ניירות הערך, אגב, מתבצעת ממש כמו בבנק – רק שעמלות המסחר נמוכות משמעותית. הרווחים, כאמור, יהיו פטורים ממס.

ישנן כמה מגבלות שחלות על קרן השתלמות בניהול אישי, אולם הן לא רלוונטיות לפילוסופיית ההשקעה הנדונה באתר הזה:
– אסור ליצור חשיפה גדולה מ-10% לנייר ערך בודד (למעט תעודות סל, קרנות נאמנות ואג”ח ממשלתי).
– מותר להשקיע אך ורק בניירות ערך הנסחרים במדינות עם דירוג אשראי גבוה מ A-
– אסור לסחור באופציות או במוצרים מובנים.
– אסור להשקיע בניירות ערך לא סחירים.
– אם משקיעים בתעודות סל, יש לוודא שהן מכמה מנפיקים (כלומר, לא רק קסם, תכלית, הראל או פסגות).

שימו לב – רוב בתי ההשקעות המציעים מוצרי IRA מנסים לשלב בהם שירותי “ליווי פיננסי” או “ניהול תיקים”. ראו למשל איך גלובס מתנסחים במאמר השיווקי הזה:

“ניהול עצמאי [מתאים] ל”חיות” שוק ההון המוכנים לקבל החלטות, לקבוע את מדיניות ההשקעה ולבצע את הפעילות בניירות הערך.”

הבלים!!!

ניהול עצמאי מתאים לכל אדם שרוצה לקחת אחריות על גורלו הכלכלי. לא למומחים, לא למקצוענים לא ל”חיות שוק ההון”. אני מאמינה שהציבור יכול וצריך לקחת אחריות לניהול הכסף שלו בעצמו – גם אם זה יוציא את העוקץ מאמירות כאלה.

מה הלאה?

אם אין לכם קרן השתלמות – פתחו אחת, ועדיף במסלול IRA. רוב בתי ההשקעות הגדולים מציעים מסלול כזה. אם כבר יש לכם קרן השתלמות – תוכלו להעביר אותה למסלול IRA. סכומי המינימום בין בתי ההשקעות השונים משתנים – אם יהיה ביקוש, אפרסם סקר שוק.

המסר המרכזי (לקצרים בזמן):

 •  קרן השתלמות היא אפיק ההשקעה היחיד לטווח בינוני המזכה בפטור ממס רווחי הון (מס בורסה)
 •  משקיעים פסיביים לטווח ארוך לא יכולים להתעלם מהטבת מס כזו
 •  מסלול הניהול אישי (IRA) מאפשר לכם לנהל את תיק ההשקעות בעצמכם, מבלי לסמוך באופן עיוור על ביצועיו של מנהל זה או אחר
 •  היתרונות רבים: דמי ניהול נמוכים משמעותית, עמלות מסחר נמוכות משמעותית, ופטור ממס רווחי הון עד תקרת ההפקדה

 (*) חשוב! העובדה שיש אפשרות לפדות את הקרן תוך שש שנים לא אומרת שאתם חייבים לעשות את זה. למעשה, הדבר הנבון יהיה לתת לקרן להמשיך לצבור ריבית דריבית גם אחרי שהכספים הופכים להיות נזילים, בהנחה שאתם לא צריכים את הכסף מיד.

(**) כלומר, חלק העובד לא יעלה על 392.8 ש”ח בחודש, ואילו חלק המעביד לא יעלה על 1178.4 ש”ח בחודש. עבור שכירים, תקרת השכר החודשית המרבית ממנה ניתן להפקיד לקרן השתלמות וליהנות מפטור ממס רווח הון הינה 15,712* שקלים בחודש ( 188,544 שקלים בשנה).

(***) הפוסט הזה הנו ליידוע בלבד, אינו מהווה המלצה לביצוע פעילות כלשהי בשוק ההון ואינו ממומן על ידי בית השקעות זה או אחר.אזהרה: אני משקיעה חובבת. אינני בעלת רישיון ייעוץ השקעות או כל רישיון פיננסי אחר. התכנים באתר אינם מהווים ייעוץ מקצועי או המלצה לביצוע פעולה בנייר ערך, ואין לראות בהם תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו הייחודיים של כל אדם. כל המסתמך על המידע באתר מבלי להיוועץ באיש מקצוע עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. אלא אם צוין אחרת, אני מחזיקה או עשויה להחזיק בניירות הערך הנדונים בפוסט. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת לתנאי השימוש.


רוצים לעזור?
אתם מוזמנים לשתף ולעקוב אחרי בטוויטר או בפייסבוק, או להירשם כדי לקבל את הפוסטים שלי ישירות למייל. בנוסף, תוכלו להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמזון, להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר. 

205 תגובות

 1. אני יכול להחזיק קרן IRA פרטית בנוסף לקרן השתלמות הרגילה שיש לי כשכיר?

  • שמעון חש

   לא. אך אתה יכול שהמעביד יפריש לך ל IRA.
   אם אישתך עצמאית אז תוכל לפתוח קה”ש נוספות על שמה (גם כחסכון לילדים)

  • זהירות מ-IRA!!! אתם חושבים שתצליחו יותר מהמקצוענים שזו עבודתם ופרנסתם ונגד האמצעים והמידע שלהם. לא נותנים ייעוץ/ מידע וקשה לעקוב בזמן אמת, למרות שלמדתי טכניקות בקורס שוק ההון, הפסדתי הרבה.
   לתשומת ליבכם, מספר דברים שגיליתי בעצמי:
   1. על דיבידנד בארה”ב משלמים מס 25% בארה”ב – אין טעם להחזיק ניירות בארה”ב בנכס פטור ממס כגון קרנות השתלמות.
   2. חשיפה מלאה לשער הדולר
   3. במוות, היורשים חשופים למיסי ירושה בארה”ב.
   4. בשנים האחרונות יילן:
   – נפחה את שוק ההון מלאכותית
   – הדפיסה כסף והריבית ירדה.
   – הורידה את שער הדולר
   5. כשהמגמה תשתנה, עשויה להיות קריסה אפילו 50-70% במניות ואג”ח. אחר 10 שנות עליות ורווחים, הS&P בשיא כפול ממחזורים 750-1500 בעבר.

 2. שמעון חש

  מוותרים??? לשכיר אין אפשרות לפתוח קהש לבד, רק דרך מעביד, שכירים שאין להם, בדרכ זה השכבות החלשות שאין להם שום כושר מיקוח מול המעביד..

  לגבי הניסיונות לסגור את האתר,
  דברי עם יבגני מ בועת נדלן, איך להגן על האתר מהתקפות

  בהצלחה
  שמעון חש

  • אכן, המעסיק לא חייב להפריש כספים, אך יש מי שכלל לא יודע שיש לו אפשרות לבקש את זה.

   • עירית הירשפלד

    לפי מה שהבנתי בתור עוסקת פטורה אני יכולה לפתוח קרן השתלמות ולהפקיד בה עד התקרה השנתית… רק שאלה – האם אני יכולה להפקיד עד התקרה השנתית גם אם זה לא רווחים שיש לי מהעוסק הפטור שלי? כלומר, אם הרווחתי כעוסקת פטורה 5,000 ש”ח במשך שנה שלמה, עדיין אוכל להפקיד בקרן ההשתלמות את סכום התקרה (כ-18,000 ש”ח)?

     • שתי שאלות:
      1. אם אני לא עובד כרגע בכלל, האם אני יכול להפריש לעצמי קרן השתלמות? ובמידה ולא, מה אני יכול לעשות כדי להפריש לעצמי את המינימום?
      2. הבנתי שעל מנת שניתן יהיה להפריש את המקסימום השנתי לקרן השתלמות, אז אני צריך שתהיה לי משכורת כול חודש בגובה הזה שתפריש את המקסימום. האם זה נכון? או גם ממשכורת נמוכה אני יכול להפריש יותר לשם ?

     • חיה קרן

      1.האם גימלאים שמקבלת גילמה חודשית יכולה להפריש בעצמה לקרן השתלמות?
      2.יש לי קרן השתלמות משנות ה 90 שלא פרעתי,קרן של מורים תיכוניים,האם יש אפשרות להעביר אותה לחברה מנהלת אחרת(לא של הסתדרות המורים)כי הקרן כלל לא רווחית?
      אני מודה לך מקרב לב על המאמרים החכמים ,אין מילים בפי להביע כמה למדתי ממך.
      אני מעבירה מדי פעם לילדי הבוגרים מאמרים שלך בתקוה שהם ילמדו ויישמו.

     • הופה. יש!

  • ניסיון לנסות ולחבל באתר כזה רק מדגיש את היותו טהור ונטול אינטרס. פעולה שמתאימה למקומות חשוכים יותר ממערת הנטיפים. דורין, ישר כח.

 3. איש (3718 )

  יהיה נחמד לראות סקר שוק על IRA (נהול עצמי).

  לפני כ 3 שנים בררתי עם הדס ארזים והעמלה שבקשו היתה יותר גבוהה ממה שאני משלם כרגע לקרן השתלמות רגילה מנוהלת…

  בתודה מראש.

  • זה די מסחרה.
   בגדול תלוי בגודל התיק (למשל אם שני בני זוג עוברים ביחד, זה יכול לתת יכולת מיקוח טובה יותר. מכיוון שניירות ערך רשומים על שמכם סיכון התמון בקריסת קופה קטן).
   אני הייתי 3 שנים בהדס ארזים. בתור חבר פורום לונג קיבלתי דמי ניהל נמוכים יחסית (0.5% ואחרי שנתיים התמקחתי הורדתי ל0.45%). עכשיו אני ואשתי יחיד עברנו למיטב והודות לזה שהעברנו ביחד קיבלנו 0.35%.
   דרך הגב הדס ארזים לא הצליחו להשוות תנאים…

   בגדול זה דיי מסחרה. (כמו כמעט הכל בארצינו)

 4. כמה שרציתי לנהל את הכספים שלי בIRA אני לא יכול בגלל המינימום הנדרש. נראה לי שמיטב רצו בערך 100K מינימום.
  אני בשוק העבודה בקושי 4 שנים, ואולי רק בעוד 5 שנים אני אוכל להעביר את הכספים לIRA

  • נסה את הדס ארזים – מינימום של 50K אם אני לא טועה
   היה להם פעם הסדר עם חברי פורום לונג – 0.5%. דמי יהול רגילים -0.9% אם אני לא טועה
   באופן כללי קופות קטנותיותר גמישות בתנאים.

   אין לראות בכל האמור המלצה על הדס ארזים.

 5. מה דמי הניהול הנוהגים בשיטה זו? יאו במילים אירות – סקר שוק 🙂 ).

  פוסט מצויין ורלוונטי.

 6. פסט מבורך. כמה הערות ותיקונים:
  מדיניות השקעה:
  – ניתן לקנות אופציות PUT עד 5% מגובה התיק (PUT משמש להגנה אז ני שרוצה אותה יכל להשתמש בה, לא נכנס פה אם צריך או לא צריך, באסטרטגיית השקעה פסיווית יש לו הרבה פחות משמעות).

  עוד כמה יתרונות:
  – במצב פאניקה בשוק תמהיל הנכסים שלכם לא נפגע אם אתם לא פוגעים בו. בקרן רגילה מנהלי הקרן יצטרכו למכור ניירות ערך כי אנשים בפאניקה ימשכו את הכסף ותמהיל ההשקעות של קרן יכול להיפגע.
  – הרבה אנשים יודעים כבר שכדאי לפתוח מדי שנה שנתיים קופה חדשה(כך במקרה פתיחת אחת הקופות לא תפגעו בשאר כסף והוא ישאר פטור ממס). אישית אני לא חושב שכדאי למהר לפדות את קרן השתלמות אבל shit happens. במקרה של IRA – אתם זה אלה שמנזילים את הכסף, כלומר אין הפתעות, אתם יודעים במדוייק כמה כסף תקבלו.
  – במעבר בין מנהלים קופות גמל\קרנות התשלמות, התיק שלכם מועבר כפישהו, כלומר תמהיל ההשקעות לא נפגע ואתה יודע בדיוק מה כסף מועבר (בקרן רגילה לך תדע באמת מתי חברה א’ מנזילה את ההשקעות שלך לכסף ומעבירה אותם לחברה ב’ ומתי חברה ב’ משקיעה אותם). זה עושה את העברים לחלקים יותר (כמשקיע פאסיבי ממש לא אכפת לי מה קורה באותם 20 ימי עסקים שבהם מועבר התיק). אני מכיר את זה כי כרגע עברתי מהדס ארזים למיטב בגלל הבדלים במי ניהול (אין בזה שם המלצה לא על הדס ארזים ולא על מיטב)

  לגבי הפקדה מעבר לתקרה של 1571 ש”ח בחודש. לדעתי זה כדאי מאוד מכמה סיבות:
  – עוד אפיק חסכון שאיאפשר לגעת בו.
  – עמלות נמוכות מאוד בהשוואה להשקעה עצמית בבנק כל חודש (רמז – עמלת מינימום)

 7. חשוב גם להזכיר שמהרגע שהקרן נפתחת למשיכה, היא בעצם נזילה, כלומר אפשר למשוך ממנה כל סכום. לא חייבים למשוך את הכל: המשיכה איננה אירוע מס (כי כאמור, יש פטור), ושאר הכסף נשאר בקרן וממשיך לצבור תשואה.

  • אם כי יש לציין, כי מרגע שבוצעה משיכה מקה”ש ולו חלקית, הקרן נחסמת להפקדות חדשות, ובהנחה שיש כאלה, יש לפתוח קרן חדשה.

 8. האמת היא שדמי ניהול הנושקים ל 1% ב IRA קצת מעקרים את היתרון בניהול עצמי. אומנם נמוך מעט מהסטנדרט של קרנות מנוהלות אבל עדיין גבוה מאוד לעלויות שהן “עלויות תפעול” ולא עלויות ניהול.

 9. אם כבר בהוזלת דמי ניהול עסקינן, הרי שמיטב (שהתמזגה עם דש ובינתיים משמרת את ההצעה שנוסדה בימי דש העצמאית), משווקת “פנסיה ישירה” – קרן פנסיה בניהול מיטב-דש. למי שיש קרן פעילה או שאינה פעילה יכול להעבירה לניהולם, בדמי ניהול של 0.19% (בכפוף לסכום מינימלי של 100,000 ש”ח). איני חוסך כיום בקרן פנסיה, אך יש לי אחת שאינה פעילה והעברתי אותה אליהם. זה לא IRA, וכל שנותר לקוות הוא שניהול ההשקעות לא יקזז את הוזלת דמי הניהול (:

  • הי אורי,
   ידוע לך אם אפשר גם לנייד כך ביטוח מנהלים, שדמי הניהול בו שוחקים את הרווחים?

 10. שאלה: אני מפקידה מעל לתקרה הפטורה ממס, ומשלמת מס על ההפקדה הנוספת. האם בזמן מכירה אני אשלם מס רווחי הון על החלק היחסי שהופקד מעל תקרת הפטור?
  תודה

  • ירון זהבי

   דורין שבת שלום,
   האם המס ישולם בעת המכירה ברווח בתוך ה-IRA, או בעת המשיכה?
   יש תכנוני מס שמתבססים על כך שאין אירוע מס כל עוד אין משיכה מהקרן ולפיכך שניתן להנות מדחיית תשלום המס.

   תודה,
   ירון

 11. את מוכנה לכתוב פוסט על מיקוח?
  אני לא מבינה איך אנשים מתמקחים על העמלות של הבנקים/בתי השקעות, העמלות שלהם זה לא נתון שאי אפשר לשנות?
  ולקרן השתלמות, אני חייבת להוסיף שדווקא זו נקודת זכות לאלה שמסיימים תואר, כי אז הם יכולים לעבוד בעבודה שמאפשרת את ההפרשה הזאת.

 12. אז מה ההבדל בין קרנות השתלמות וקופות גמל לטווח ארוך לבין מוצרים מובנים אחרים עליהם אינך ממליצה, לבין קרנות ותעודות סל? התבלבלתי קצת 🙂

  • היי אילון,
   קרן השתלמות היא לא “נכס” בפני עצמה. היא פשוט מנגנון לחיסכון פטור ממס. דמייני את קרן ההשתלמות בתור “קופסא”, ואת קרנות הסל ותעודות הסל בתור כדורים שנכנסים לתוך הקופסה הזו.

 13. רק שכירים יכולים להפקיד לקרן השתלמות?

  • לא. יש אפשרות להשקיע גם בקרן השתלמות לעצמאים, עד תקרת הפקדה של 18120 ש”ח בשנה.

   • האם ההפקדה עבור עצמאי היא נגזרת של ההכנסות? כלומר אם לא היו לי הכנסות כעצמאי אני עדיין יכול להפקיד עד תקרה של 18,120 ש”ח?

    • אם יש לך הכנסות כלשהן – אתה יכול להפקיד את המקסימום.
     הזוי – אבל זה המצב.
     אישתי למשל – הפקידה סכום הגבוה מהרווחים שלה.
     אני לא יודע מה המצב של מי שהוא גם שכיר וגם עצמאי.

   • הי דורין
    לא הצלחתי עדיין להבין האם אני בתור שכיר (שהמעסיק שלי כרגע עדיין לא מוכן להפריש לי כספים לקרן השתלמות) יכול להפריש וקרן השתלמות עצמאית (IRA) ?כמובן עד לתקרה שמותר.

    • במקרה זה, הדרך היחידה שלך להנות מקרן השתלמות היא לפתוח עסק עצמאי (עוסק פטור) במקביל לעבודתך כשכיר, ולהפקיד בקרן רק את הכנסתך מהעסק עד גובה התקרה המותרת.

     • האם ניתן לנהל שתי קרנות השתלמות אחת כשכיר והשניה כעצמאי עוסק פטור?

     • כן, אך תקרת ההפקדה המוטבת לצורך פטור ממס רווח הון בכל מקרה לא תעלה על 18,800 בשנה

     • במידה ולא הפרשתי קרן השתלמות כמה חודשים, ורק אחרי חצי שנה פתחתי לעצמי עוסק מורשה, ונשאר לי רק עוד חצי שנה עד לסגירת שנת המס – יש לי דרך להפקיד עדיין את המקסימום השנתי? אני יכול להעביר במכה אחת סכום של 18,000 במידה ויש לי אותו?

 14. קופות הגמל בנויות עם מחמים ארוכים, אין פיתרון כזה בתעודות סל אגח.
  הקופות והקרנות מחזיקות גם נכסים ריאלים ואגח לא סחיר, גם את זה לא ניתן לרכוש בבנק.
  הביצועים של הקופות והקרנות היו טובים יותר ממדדי השוק הכלליים, בדקתי זאת. גם אם תנהלו Ira ב 0.35 יהיה מאתגר מאוד לנצח קופת גמל או קרן השתלמות ב 0.7.
  אני בעל רשיון פנסיוני, ניהול תיקים, תכנון פיננסי.
  בדקתי זאת היטב ומי שחושב שאני טועה מוזמן להתקשר לנייד שלי 0545618506.
  אודי

  • יכול להיות שבמשך שנה אחת, שנה שניה, שנה שלישית, הניהול האקטיבי יהיה עדיף. לאורך זמן, השוק חכם יותר מכל מנהל השקעה.
   אני לא בעלת רישיון פנסיוני, ניהול תיקים ותכנון פיננסי.

 15. אפשר עוד פירוט על הנושא בבקשה?
  איך עוברים, מהרגע שעברנו מה קורה? אם הכסף מושקע כרגע בקרנות מנוהלות, צריך למכור ולהשקיע במוצרים פאסיביים? גם על זה אין מס? יש עמלות קניה/מכירה?
  ב-כלל אין מסלול כזה?

 16. אז לפי הכתוב כאן, המסקנה המתבקשת היא שלמי שיש אפשרות, לאורך זמן, פתרון זה הוא התחליף המושלם לתיק השקעות לטווח בינוני/ארוך (מעל 6 שנים)- לא משלמים מס רווחי הון ודמי הניהול הם נמוכים מאוד.
  אמנם בשביל להגיע לסכום משמעותי בתיק דרושה השקעה לאורך מספר שנים בגלל מגבלת סכום ההשקעה, אבל מעבר לכך נראה שעדיף להשקיע באפיק זה בלבד למי שיש אפשרות.
  האם זה נכון?

 17. ליאורה

  הי דורין וכל שאר האנשים,
  ראשית בלוג מעולה ומאיר עיניים.
  שנית – ביררתי בהראל ולפיהם רק עצמאים שמוגדרים כעוסק מורשה יכולים לפתוח קרן השתלמות IRA.
  אני מחכה לתשובה מאקלקנס, את שני השמות האלו לא ראיתי פה בכל ההתכתבות (רק הדס ארזים ומיטב)
  מישהו יודע האם הדבר נכון?

  תודה!

  • היי ליאורה.

   אני עוסק פטור. האם אני יכול לפתוח קרן התשלמות?
   הבנתי גם שבכל מקרה עצמאים יכולים להפקיד רק עד 7% מהכנסתם החודשית בקרן. זה נכון?

   תודה רבה.

 18. כל הכבוד על הבלוג!!!
  יש כאן המון אינפורמציה מועילה.
  יש לי קרן השתלמות מהעבודה הקודמת והיא עומדת להסתיים בעוד מספר חודשים, ולפי ההמלצות פה אני שוקל להמשיך אותה לתקופת זמן מסוימת ולא למשוך את הכסף לכשתסתיים.
  אני עובד כיום במקום עבודה חדש, ללא קרן השתלמות, האם אני יכול להפריש לקרן ההשתלמות הקיימת מהעבודה הקודמת? ואם כן עד איזה סכום?

 19. שאלה – אם אני מרוויח סכום כסף נמוך (למשל 3000 ש”ח לחודש) ורוצה להפריש לקרן השתלמות לצורך השקעה – האם המקסימום שאני יכול להפרשי הוא 2.5% מהמשכורת (75 ש”ח לחודש) או שאפשר להגדיל את הסכום הזה למקסימום (392.80 ש”ח לחודש) על אף שזה 13% מהמשכורת?

  תודה.

  • משה,
   אני מכיר חבר שעובד במקום שגם הוא לא מפריש לקה”ש. הנחת הבסיס שלי במה שאני הולך לכתוב היא שאין מקום לויכוח ולמיקוח לגבי דרישה שתעלה את עלות השכר הכוללת של העובד.
   החבר הציע למעסיק “דיל”: המעסיק יפריש את ה-7.5%, והעובד את ה-2.5%, אבל מה שהמעסיק יפריש יירד מהברוטו של העובד.

   לדוגמה: נניח העובד מרוויח 10,000 ש”ח ברוטו – זו עלות שכרו הכוללת (מזניח תנאים סוציאלים נוספים).
   לאחר ה”דיל”, השכר ברוטו של העובד יהיה 9300 ש”ח. המעסיק יפריש 7.5% (כ-700 שח) מזה לקה”ש, והעובד 2.5% (232 ש”ח).
   סה”כ העלות למעסיק נשארת קבועה – 10,000 ש”ח. לא הפסיד דבר. כן הרוויח עובד מרוצה (יחסית).
   סה”כ העובד הרוויח את ההגנה ממס הכנסה על ה-700 ש”ח שהמעסיק הפריש לקרן + קרן בהפרשה מקסימלית.
   כולם מרוצים. חוץ מהאוצר…

   יכול להיות שלמעסיק “לא יהיה כוח” להתעסק בזה, אבל זה שווה ניסיון לדעתי.

 20. רק עכשיו הכרתי ו-אחלה בלוג ! ‘אוריינות פיננסית’ במיטבה !
  יש לי קרן השתלמות שבחרתי באמצעות גמל-נט – ילין-לפידות – שעשו תשואה יפה של 72% כמדומני ב-5 השנים שבחנתי [לפני כחצי שנה]. הקרן נזילה לחלוטין ויש לי הפרשות שוטפות. אני שוקל להעביר חלק או יותר ל-IRA.
  אני מסתכל על ‘השורה התחתונה’ ובה שני מרכיבים – דמי ניהול ותשואה.דמי הניהול המינימליים שראיתי בגמל-נט הם 0.15% – מעולה. השאלה היא האם השקעה במדדים בארץ יכולה להניב תשואות בסדר הגודל הזה ? האם ניתן להשקיע באמצעות IRA במדדים בחו”ל, למשל S&P500 וכד’ ? האם יש איפשהו טבלת השוואה של תוצאות שהשיגו אנשים בפועל בשנים האחרונות ?
  בתודה מראש ובהצלחה !

 21. éscargot agile

  בעקבות קריאת הבלוג שלך לקחתי לידיי את המסחר בקרנות נאמנות בבנק, ואז פתאם נפל האסימון כמה מס אני משלם על רווחים. כשאחר כך קראתי שוב את הפוסט הזה על קרנות השתלמות, פתאם היתרון התחוור לי. לפעמים צריך לקרוא דברים פעמיים עד שמבינים. תודה רבה לך!

 22. כאיש מקצוע שמטפל בהמון לקוחות חשוב לומר לי למפרסם הכתה כי הנך מטעה את הקוראים,
  לעולם לקוח פרטי לא יוכל ליצור פיזור בתיק בניהול אישי כמו שמנהל קופה יוצר עם סכומי עתק,במקרה בו הלקוח הפרטי יקנה קרנות נאמנות בכדי לנסות ולהגדיל את הפיזור בתיק הוא ישלם דמי ניהול נוספים בתוך קרן הנאמנות למנהל הקרן בנוסף לעמלות הקנייה והמכירה דבר שיוצר עלויות גבוהות מאד.
  לקוח פרטי בניהול אישי לא יכול להשתתף בהנפקות כמו המוסדיים דבר אשר מנהלי הקופה כן עושים.
  בקופות הגמל וקרנות ההשתלמות חלק מההשקעות הוא מחוץ לבורסה בדוגמאות הלוואות לנדלן מניב בערבות מדינה עם תשואה גבוהות יחסית אפיק שאנחנו האזרחים לא חשופים אליו כלל.
  לסיום אומר שמניסיון ארוך עם לקוחות כסוכן פנסיוני שעובד עם כל המוצרים וכל בתי ההשקעות אלו שבחרו בניהול אישי קיפלו את הזנב לאחר זמן מה שלא הצליחו לייצר לעצמם תשואות קרובות לתשואות של מנהלי הקופות ויתרה מכך ביקשו ממני להעביר את תיקי ההשקעות שלהם מהבנק לתוך קרן ההשתלמות שלהם.

  אשמח לענות על כל שאלה בטלפון [צונזר. רוצה לפרסם – תשלם. דורין].

  בברכה חן.

 23. מולי1212

  דורין הי

  כעצמאי, להיכן עדיף להפנות כספים פנויים מעבר לתקרת ההפקדה השנתית: לתיק בנהול אישי בבית השקעות, או ל-IRA בניהול אישי?
  ציינת והבהרת את היתרונות שבמניעת/דחיית ארועי המס שיש ב-IRA ואת הטבת הריבית דריבית. זאת לעומת ניהול תיק בבית השקעות, שבו כל פעם שמבוצעת “פעולת איזון” נוצר אירוע-מס

  עם זאת, בבית ההשקעות אין דמי ניהול, אלא רק עמלת ק/מ, ואילו ב-IRA, גם זה המנוהל אישית, יש דמי ניהול של 0.3-0.5% לשנה.

  היכן, אם כן, עדיף להשקיע את הכספים מעל תקרת ההפקדה? האם דחיית המס והטבת הריבית דריבית המלאה שיש ב-IRA עולה בערכה על הנזק של דמי הניהול המצטברים ב-IRA (אם נשאיר את הכספים לעשור, למשל)?

  זו שאלה שאין לי את הכלים לענות עליה, אבל שהתשובה לה עשויה להיות לך פשוטה וברורה.
  תודה על עזרתך
  מולי

  • לא משוכנעת שהבנתי. אתה לא יכול להפקיד ב-IRA מעבר לתקרת ההפקדה השנתית ועדיין להנות מהטבת המס. תקרת הפקדה כשמה כן היא ..

 24. מולי1212

  ההנאה היא מדחיית המס ולא מהטבת המס (אם כי דחיית מס = הטבת מס, לא?), ומהיכולת לנצל במלואו את אפקט הריבית דריבית – כל זאת עד למשיכה הראשונה מהקרן. אני מסתכל על ה-IRA כמקום שבו אני יכול להפקיד סכום כסף, לבצע פקודות ק/מ במשך 20 שנה, ולא לשלם מס אלא רק במועד המשיכה, ואני משווה את זה לניהול תיק אישי, שבו בכל ק/מ יש פוטנציה לשחיקה בגלל מס. כל הלעיל – מפי הגבירה… 🙂 והשאלה היא האם זה שווה בהינתן דמי ניהול של כ-0.3-0.5 % אל מול חלופה של הפניית הכספיםהעודפים מעל תקרת ההפקדה לתיק בניהול אישי שבו אין דמי ניהול. או במלים אחרות למה אני צריך גם וגם, האם אני לא יכול להסתפק ב-IRA בשביל הניהול הפיננסי המלא שלי?
  תודה
  מולי

  • מצטרפת לשאלות כאן. בהנחה שאני עצמאית עם תיק פסיבי שצריך לאזן 1-4 פעמים בשנה. האם, משיקולי דחית מס, עדיף לספוג את ה- 0.35 של ה-IRA ולהעביר לשם את כל התיק (מן הסתם מעבר לתקרת ההפקדה)? או שעדיף להחזיק את החלק הלא פטור של הכסף בבית השקעות, לשלם מס במעמד האיזון אך להיפטר מעמלת דמי ניהול/שמירה?

 25. לפי מה שהבנתי, אי אפשר לקנות זהב עם IRA, נכון?

  • אפשר לקנות תעודת סל שמחקה את מחיר הזהב כמו לדוגמא קסם זהב, תכלית זהב וכו

 26. זה עדיף רק אם אתה באמת עושה הרבה פעולות ק/מ, אבל משקיע סולידי לא עושה זאת, אלא קונה ומחזיק את אותה קרן סל עשרות שנים, ואז חבל סתם לשלם עוד 0.3% על כלום.

 27. שלום דורין,
  בן זוגי רוצה לפתוח קרן השתלמות, האם זה אפשרי גם אם הוא לא עובד?

  • קרן השתלמות מיועדת לשכירים ולעצמאיים בלבד.

   עצמאי רשאי להפקיד לקרן השתלמות 7% מההכנסה השנתית, עד לתקרה של 259,000 ₪, מתוכם 2.5% אינם מוכרים כהוצאה ו-4.5% מותרים בניכוי.

   • אם כך, הוא למעשה יכול להפקיד פנימה רק כסף מהמשכורת שלו ולא יותר?

   • ושכיר שאין לו קרן השתלמות דרך מקום העבודה אבל הוא רוצה לעשות – איך הוא עושה את זה? הוא צריך להפריש חלק מהמשכורת החודשית או יכול להעביר סכום חד פעמי מחשבון הבנק שלו? ולמה צריך מעורבות של בית השקעות אם הכסף מנוהל באופן עצמאי, אי אפשר לפתוח את זה בחשבון הבנק שלך שבו אני מחזיק גם ככה בניירות ערך?

    • קרן השתלמות לשכירים היא הטבה. המעביד אינו מחויב לתת את ההטבה הזו. הוא כן מחויב להפריש לקופת גמל — אבל זה מכשיר פחות רלוונטי לעניין הבלוג הזה, מכיוון שאפשר למשוך את הכספים רק בגיל 60, וגם אז — כקצבה, ולא כ”בוכטה” חד פעמית.

     לשאלתך — הוא יכול אולי לבקש מהמעסיק הטבה מהסוג הזה. שכיר לא יכול להפקיד לקרן השתלמות באופן עצמאי, אלא אם במקביל להיותו שכיר הוא נרשם כעוסק במע”מ (=כלומר, הופך לעצמאי) ואז תהיה לו אפשרות להפקיד לקרן השתלמות לעצמאיים את הכנסתו החייבת כעצמאי.

     מעורבות של בית השקעות — רוב קרנות ההשתלמות מנוהלות כיום על ידי אנשי המקצוע בבתי ההשקעות תמורת דמי ניהול דשנים. יש מיעוט של בתי השקעות (IBI, מיטב דש ואינפיניטי) שמאפשרים בנוסף גם לנהל את קרנות ההשתלמות לבד. עדיין, המעטפת עצמה מוצעת על ידי בית ההשקעות. בבנקים לא ניתן לעשות זאת.

 28. שלומי אהרוני

  הי, תודה על הפוסט המוצלח במיוחד. מחיפוש של כמה שעות ברשת באמת ממש קשה להשיג מידע אמין בתחום של קרנות השתלמות בניהול אישי.

  ושאלת תם (שלא לומר שאלת טמבל) : אז מה קורה במקרה של עצמאים (או שכירים) שהכנסתם קטנה מאוד – בכל מה שקשור לקרן השתלמות?האם הפטור ממס הכנסה תלוי בהיותה של ההכנסה גבוהה מספיק כדי לשלם מס? היות ואנשים אלו כמעט אינם משלמים מס הכנסה, האם אין הבדל מבחינתם בין קרן השתלמות וסתם תיק השקעות? או שמא הפטור ממס נוגע לרווחים שעל ההשקעות בקרן ההשתלמות?

  • שלומי אהרוני

   עידכוו: קראתי [*] ש”הרפורמה במס שהייתה ב- 2003 החילה, בין היתר, מיסוי על רווחי הון בקרנות השתלמות. לגבי כספים המופקדים מ- 2003 ואילך, בעת משיכת כספים כדין, החוסך זכאי לפטור מתשלום מס על רווחי הון בשל רווחים שמקורם בהפקדות שלא עלו תקרת ההפקדה השנתית המוטבת, שסכומה נכון לשנת 2010 עומד על 17,040 ₪ לשנה. על כספים שהופקדו מעבר לתקרה, בין השנים 2003 עד 2005 חל מס בשיעור של 15% על הרווח הריאלי, והחל מ- 2006 חל מס בשיעור של 20% על הרווח הריאלי”.

   האם אני מבין נכון אם כך שהמפקיד\ה בקרן השתלמות מרוויח פטור ממס פעמיים: גם אינו משלם מס הכנסה על הסכום, וגם לא משלם מס רווחי הון על הסכום? ועדיין נשארת השאלה – מה קורה אם עצמאי משקיע יותר מ-7% מהכנסה קטנה (עליה כמעט אין מס) בקרן ההשתלמות? הפטור ממס ההכנסה לא משנה לו, אבל מה עם הפטור על רווחי הון? האם הוא יכול עדיין להפקיד עד תקרה של 18000 לשנה ולקבל פטור על רווחי הון, גם אם הכנסתו קטנה בהרבה מ259,000 שנתית?

   ועוד שאלה קטנה על מה שנשמע כפירצה בחוק – מה מונע מאנשים לעקוף את התקרה על ידי פתיחה של קרנות השתלמות על שמם של ילדיהם, בני זוגם והוריהם? לכאורה (במיוחד במציאות שבה לרוב הא\נשים אין קרן השתלמות) זו דרך קלילה לעקוף את תקרת ההשקעה הפטורה ממס! האם היא חוקית? ואם איננה חוקית – האם היא נפוצה?

   [*] כאן: http://www.meyda.org.il/%D7%A7%D7%A8%D7%9F_%D7%94%D7%A9%D7%AA%D7%9C%D7%9E%D7%95%D7%AA/%D7%AA%D7%A7%D7%A8%D7%AA_%D7%A7%D7%A8%D7%9F_%D7%94%D7%A9%D7%AA%D7%9C%D7%9E%D7%95%D7%AA/

   • שלומי אהרוני

    ועוד עידכון (אני ממשיך לתת תשובות לעצמי, אשמח אם תאשרי שאני מבין נכון, ושאכן מה שכתבת מעל בתשובה להדר איננו נכון): לפי הכתבה הזו [*] בYNET, עצמאים יכולים להפקיד גם מעבר ל7% מהכנסתם השנתית. נכון, מעבר ל7% לא יקבלו פטור ממס הכנסה, אבל *כן* יקבלו פטור ממס רווחי-הון (עד לתקרת הפקדה שנתית של כ18000 ש”ח). אפשר להפקיד גם מעל תקרה זו אבל אז אין פטור לא ממס הכנסה או ממס רווחי הון: “בכל מקרה עצמאים המפקידים לקרן השתלמות נהנים גם מפטור ממס רווח הון במשיכה כדין, כך שניתן לנצל את מלוא ההפקדה המוטבת (18,120 שקל), ללא קשר להכנסה וגם אם היא נמוכה מהתקרה (259,000 שקל). זה המקום לציין שהכדאיות של קרן השתלמות הנה כפולה שכן בעוד במוצרי השקעה אחרים משלמים מס רווח הון שנע בין 15% עד 25% (תלוי במוצר), בקרנות ההשתלמות הכדאיות של הקרן, בכל הקשור להיבטי המס, הנה גם בעת ההפקדה לקרן וגם במועד משיכת הכספים.”

    חוצמזה לשאלתך – אני ממש בעד שתעשי סקירת שוק של קרנות השתלמות IRA. העם דורש! 🙂

    [*] – http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4468952,00.html

    • שלומי אהרוני

     ובעקבות המחקר, הנה שאלה אליך, סולידית יקרה המתלוננת תכופות על תשלום מס רווחי הון. מה בעצם מונע ממך לפתוח עסק עצמאי (כמעט חינם, למרות שהבירוקרטיה טיפה מעצבנת), ואז להתחיל להעביר את כל חסכונותייך, 18000 כל שנה, או אפילו 36000 כל שנה אם גם בן זוגך ירתם לפתיחת עסק, אל קרן השתלמות לעצמאים, וכך להמנע מתשלום מס על רווחי ההון של חסכונותייך עם מימושם?

 29. נתקלתי לאחרונה באופציה חדשה נוספת לניהול פסיבי של חסכונות פנסיוניים – הפעם כמסלול קופת גמל פסיבית [1] (עוקבת אחרי תמהיל מדדים לפי בחירה אישית) בעלת דמי ניהול נמוכים משמעותית מהמקובל. אמנם מבחר המדדים בהם אפשר להשקיע עדיין מצוצמם – אך זה עדיין נראה ארטקטיבי.
  אני מברר עכשיו, אבל לפי הפרסום ב”עדיף” [2, עמוד 6] מדובר ב-0.5% מהצבירה ו-0% מההפקדות – מה שנמוך משמעותית מחלופות אחרות (ביטוחי מנהלים, קופות גמל או קרנות פנסיה כלליות), ומבחינתי הולך כנראה להפוך לחלופה לביטוח מנהלים.

  [1] – http://campaign.ibi.co.il/madad
  [2] – http://www.anet.co.il/anetfiles/files/6307.pdf (עמוד 6)

 30. אני עצמאית ויש לי שתי קרנות השתלמות שאני רוצה להעביר ל-IRA, בסה”כ של 50 אלף שח. בגדול בונה תיק פסיבי אבל החלק של הקרן השתלמות אמור להיות הסיכוני יותר (מדדים מנייתיים). מבית השקעות אחד (אי בי אי) הבנתי שמתחת ל-150K כבר אין על מה לדבר על IRA ממשי, ושכל מה שהם מוכנים להציע זה קרנות השתלמות מחקות מדד (S&P, תל אביב 100 או אגחים) או קרנות מחקות מורכבות עם איזה תמהיל קבוע שלהם. על דמי ניהול עוד לא דיברנו כמובן. האם יש דרך לשכנע אותם? ו/או מה בעצם מונע ממני ללכת על מוצר שלהם- קרן השתלמות מחקת מדד S&P, למשל, ולאזן את התיק דרך השקעות אחרות מכספים שיש לי בבנק? תודה

  • מצטערת לשמוע שאי.בי.אי העלו את הסף, אבל כנראה שזה פשוט לא משתלם להם אחרת.
   לפי מה שאת מתארת הפיתרון מחקה המדד של איביאי / אינפינטי הוא מתאים לך ביותר.

 31. דורין , תודה רבה על פוסט בלוג ועל ההשראה!

  אם אני מבין נכון, אז יש אפשרות נוספת למקסם את הרווחים בתיק בעזרת הפטור ממס רוחי הון בקרן השתלמות.

  בעצם, במקום לנהל תיק פאסיבי נפרד בקרן ההשתלמות – אפשר להסתכל על כל התיקים (קרן השתלמות IRA, חשבון בברוקר/בנק, ועוד) בתור תיק אחד גדול, שפשוט מחולק בין כמה גופים. אם מסתכלים על זה ככה, וטווח ההשקעה הוא ארוך (10+ שנים), אז אפשר בעצם לשים את החלק המנייתי – מנוע הצמיחה שלנו – בקרן ההשתלמות, וע״י כך למקסם רווחים ע״י ניצול מיטבי של הפטור ממס רווחי הון באפיק שבו לאורך שנים תהיה לנו רוב הצמחיה. ואז את שאר החלקים , שצפוי שיצמחו פחות אפשר להחזיק בברוקר/בנק, היכן שאין פטור ממס רוחי הון.

  האם זה נשמע הגיוני אם האם אני מפספס פה משהו?

  • מצויין! תודה על התגובה. בהחלט אשמח לפוסט נפרד בנושא. (אני שמח להבין שהאסימונים נופלים אצלי למקום הנכון – וזה בעיקר בזכותך והבלוג הנפלא , וכמובן הספרים המומלצים).

   זה כבר ממש הופך את IRA למשתלם בצורה מאוד מעניינת. גם דמי ניהול נמוכים, וגם ניצול מקסימאלי של הפטור ממס רוחי הון.

 32. שאלת (תמה, או פשוט מאותגרת חשבונאית): האם נכון שכדי להצליח לאזן קרן השתלמות שמשמשת כפלח מנייתי בתיק השקעות עצל, אני למעשה צריכה שיהיו לי שתיים זהות, אחת נזילה ואחת סגורה עדיין, המושקעות באותו אפיק בסך כולל משותף של הסכום אותו החלטתי להשקיע במניות? כלומר, כדי להפקיד לסגורה ולמשוך מהנזילה, בהינתן שהפקדה לנזילה אחרי שהתבצעה לפחות משיכה אחת “סוגרת אותה” מפני הפקדות פטורות ממס חדשות. או- האם יש דרך אחרת לעשות את זה?

 33. אילן
  לא הבנתי את המנגנון. אני שכר בחברה גדולה והמעביד מפריש עבורי לקרן השתלמות. אני מעוניין בקרן IRA או אחרת כחסכון לילדים. מה עליי לעשות? לפנות למעביד שיפריש עבורי לקרן האחרת את חלקי?

 34. מחד ומאידך

  רציתי לשאול, האם ב-IRA הפיזור של התיק הוא זהה לפיזור של התיק שאינו פטור ממס שלך? או שישנה דרך לרכוש חלק מהנכסים בחשבון הפטור וחלק מהם בחשבון הממוסה ולמקסם את החסכון במס?

  תודה.

  • מחד ומאידך

   וגם להוסיף, שלעצמאים, בנוסף לפטור ממס על רווחי הון, יש ניכוי (יש נוסחא ב”דע את זכויותיך”) מההכנסה החייבת בגין הפקדה לקרן השתלמות (כמו שיש לשכירים), עד תקרה של ~18K בשנה.

 35. מחזיראור

  אני מרשה לעצמי לשתף פה את הפוסט שהחברה מהמאבק שיתפו..
  כי זה חשוב.

  https://www.facebook.com/IRA.gemel/posts/714393398651805

 36. שוב ושוב

  שאלת תם:
  האם לא עדיף בכל שנה לפתוח קרן השתלמות חדשה?
  כך, במידה וצריך, בכל שנה אפשר לפדות קרן השתלמות. ולא צריך להגרר באינטרבלים של 6 שנים.
  כי להבנתי, אם לא “מנצלים” את נקודת היציאה ב6 שנים, אז מדובר בעוד 6 שנים עד נקודת היציאה הבאה. או שהתפיסה הזו שגויה?

  • זה כמובן אפשרי, אבל לדעתי “במידה וצריך” – מושכים כסף מהחשבון החייב במס. חבל לוותר על הטבת המס האחרונה שנשארה לך.

   • שוב ושוב

    כמובן. לצערי אני עדיין מדבר מזווית של שכיר רגיל, רק בונה את ההקשעות הראשוניות האלו שלי..
    תודה רבה על התשובה (:

 37. שאלה לי לגבי מגבלת ה 10% בק״ה IRA:
  נוסח המיגבלות מופיע כך –
  ״
  נכסים המותרים להשקעה

  ניתן להשקיע רק בני”ע סחירים (אג”ח ומניות), פיקדונות, תעודות סל וקרנות נאמנות
  השקעות בחו”ל – אך ורק מדינה המדורגת BBB- ומעלה או חברות ב- OECD
  אין לפעול באופציות, למעט רכישת אופציות מכר עד 5% מנכסי הקופה
  ההשקעה בניירות ערך סחירים של תאגיד מסוים לא תעלה על 10% משווי נכסי הקופה (למעט תעודת סל, קרן חוץ , פיקדונות בבנקים ואג”ח מדינה)
  הכספים לא יושקעו במוצר מובנה (סחיר/לא סחיר)
  ״

  האם ETF של vanguard (לדוגמא..) נחשבת כ״קרן חוץ״ , ולכן אפשרי שהיא תהווה יותר מ 10% (נניח 100% שיורכב מ 2-3 ETF’s ) בקרן השתלמות IRA?

  • בוא ניקח ETF טיפוסי של Vanguard, לדוגמה VTI.
   * זו קרן סל (שילוב של תעודת סל וקרן נאמנות) – מאושר.
   * vanguard מאוגדת בארה”ב. ארה”ב חברה ב-OECD ודירוגה נכון להיום AA+. – מאושר.
   * זו לא אופציה.
   * זה לא נייר ערך של תאגיד מסוים – אתה לא קונה מניות של ואנגרד, אתה קונה קרן שמחזיקה באלפי חברות אחרות.
   * זה לא מוצר מובנה.

   משמע, לדעתי, בהחלט אפשר להחזיק 100% מהקרן השתלמות אפילו ב-ETF אחד.

 38. תודה על התגובה דורין.
  אגב – IBI דורשים מינימום 300,000ש״ח עבור קרן השתלמות IRA !!
  (כך לפחות עפ״י הנציג בצאט באתר)

 39. יש משהו שלא הבנתי, אם אני חייב מינימום 50,000 עבור קרן השתלמות IRA, איך זה מסתדר עם סכום ההפקדה השנתית שעומד על 18,854 ?

 40. עידן – הכוונה היא שבמידה וכבר צברת בקרן ההשתלמות 50000 ש״ח (נניח לאחר מספר שנים) – רק אז תוכל לעבור לקרן השתלמות IRA.

  ובאותו עניין אעדכן – אקסלנס דורשים מינימום 500,000 ש״ח בעבור השתלמות IRA (זוהי למעשה דרכם לומר ״ עזוב אותי בחייך … ״.

 41. בדקתי גם לגבי הלמן אדובי – דורשים מינימום 300,000 ש״ח.

  סיכום ביניים קצר (סכום מינימלי ע״מ לעבור לקרן השתלמות IRA):
  מיטב ד״שׁ: 50,000
  אקסלנס: 500,000
  איי בי איי: 300,000
  הלמן אדובי: 300,000

 42. להלן סוף סקר השוק הקצר שלי לגבי סכום מינימלי:
  מנורה – 1,000,000 ש״ח
  פסגות – 2,000,000 ש״ח
  אינפיניטי – 50,000 ש״ח
  תמיר פישמן – 200,000 ש״ח (לא מאפשרים ניהול עצמאי אלא דרכם כמנהל תיקים)

  שאלה לדורין:
  האם יש סיכון לעבור לקרן השתלמות IRA בבית השקעות קטן (נניח אינפיניטי) במידה והוא קורס? האם הנכסים
  בקרן רשומים על שמי ולכן אני מוגן מפני תסריט כזה?

  עידן.

 43. שלום לסולידית
  אני קוראת את הפוסטים שלך ותגובות של האנשים
  קצת בפחד אך מנסה להבין את הבשורה שלך….
  בעלי יצא לפנסיה מוקדמת בעוד כשלושה חודשים
  עקב צימצומים בחברה שעבד בה 37 שנה
  האם יהיה אפשרי להעביר לקופות גמל. בדמי ניהול נמוכים?
  האם יצטרך לשלם מס כלשהוא? במעבר מקופה לקופה?
  לא מתכוונים לחיות מהקופות כי בעלי יהיה בן 60 רק באוגוסט
  כלומר מקום העבודה משלם לו משכורת עד גיל הפנסיה
  כספים שישבו בבנק בריביות מגוחחות
  האם אפשר לפתוח קרן השתלמות כאשר בעלי כבר יצא ממעגל העבודה? או שאפשר רק במידה וימצא עבודה לחצי משרה
  לבקש מהמעסיק החדש להעביר כספים לקרן השתלמות ?

  בנוסף הכספים בפיקדונות בבנק אפשר להכניס לקרן השתלמות
  בנוסף למה שיפריש המעסיק החדש? עד גובה 18000 ש”ח?

 44. מה לגבי פוליסות חיסכון בניהול אישי?
  משהו כמו “שיטת הפניקס” אבל בלי דמי ניהול גבוהים ועם אפשרות כניסה בסכומים נמוכים כל חודש בנוסף להפקדה ראשונית משמעותית…. 

 45. שלום,
  ניסיתי להבין משהו אבל לא כל כך הצלחתי, אני שכיר ויש לי קרן השתלמות דרך העבודה-
  האם אני יכול לפתוח קרן השתלמות נוספת שאני ינהל או שזה בלתי אפשרי כי כבר יש לי קרן השתלמות אחת?
  אם בלתי אפשרי – האם לגיטימי לבקש מהמעסיק שיפריש לי את הקרן השתלמות לIRA? האם הוא יכול לסרב?
  תודה.

 46. שיש טעות בחישוב בסוף הפוסט – 15,712* שקלים בחודש ( 188,544 שקלים בשנה).
  צריך להיות 1571.2 ו 18854.4

 47. האם בהשקעה דרך. Ira ב-etf או בכל מניה בשוק זר לא מאבדים את הטבת המס מאחר ונגבה במדינה בה הונפק?

 48. האם מישהו מכיר בית השקעות שבו אפשר לקבל קרן השתלמות IRA בפחות מ-50 אלף?

 49. האם כדאי להפריש מעל התקרה? מה המשמעות? יתרונות? חסרונות?

 50. סכום המינימום לפתיחת IRA במיטב ד”ש עומד על 100 אלף ש”ח, לפי האתר שלהם ( https://www.meitavdash.co.il/default.asp?catid=%7B6E68DD59-4B96-47E5-A095-883F5A6F2480%7D )

  • יכל להעיד שכשהעברתי את הקרנות שלי למיטב דש בחוזה כתוב שאם ערך התיק ירד מתחת ל100K הם רשאים להעביר למסלול כללי שמתאים לגילי….
   מסיק מכך שהם לוקחים ברצינות את המינימום הזה.

  • בקישור שצירפת כתוב שחור על גבי לבן החל מ50 אלף ש”ח,

 51. שלום לכולם,

  בהמשך לשאלה שכבר נשאלה כאן,
  ידוע לכם היכן לנהל השתלמות IRA עבור פחות מ-100,00 שח?

  תודה רבה

 52. *תיקון – פחות מ 100,000 שח

 53. לא הבנתי איך תכל’ס, פרקטית, פותחים קרן השתלמות. תודה לעוזרים

 54. שלום ותודה רבה על המאמר.
  חולק על דעתך שלא ניתן לחזות את כיוון המניות לטווח קצר. אני סוחר בבורסה על בסיס טכני ונרות יפאנים. הגרפים והמתנדים מספרים הכל.
  בהצלחה

 55. הי, אפשר לפתוח קרן השתלמות IRA ללא סכום סף – ב IRA ישראל, דמי ניהול של 0.25 כי הגעתי דרך מישהו. החל מהשקל הראשון.

 56. לא ממש הבנתי איך מגיעים לפתיחת קרן השתלמות עם 50000 או מאה אלף כשיש אפשרות להכניס רק 7 אחוז מההכנסה?
  בנוסף אני מעוניין לדעת אם ישנה אפשרות כזאת.
  אני חייל עדיין בצבא וצברתי לעצמי סכום של כ70-80 אלף שקל ואני מעוניין כרגע לפתוח תיק מסחר בניהול עצמי באקסלנס, יש לי איזשהי אפשרות לפתוח משהו אחר ושאקבל את הטבת המס הזו או הטבת מס אחרת?
  25 אחוז זה הרבה מאוד כסף ביחס לתשואה שאקבל מהתיק.

 57. אני מעוניין להעביר את הקרן השלמות שלי למסלול ira עוקב מדד אסאנדפי 500 ( קרן מחקה ) . מעבר לדמי ניהול הקבועים , מה קורה עם ההפקדות החודשיות ( עובד + מעביד ) ? בכל חודש מתבצעת קנייה של הקרן המחקה . האם יש עלויות קנייה של המנה חודשית ( עמלת מינימום ? 0.1% מהמנה החודשית ? ) ?? או שהדמי ניהול השנתיים כוללים גם את הקנייה של המנות החודשיות ?

  מקווה שהסברתי ברור .

  תודה.

 58. דורית שלום. כתבת שאם יהיה ביקוש תוכלי לעלות סקר שוק. אשמח אם תוכלי להעלות טבלה של סקר שוק של קרנות ההשתלמות בניהול עצמי, עם התייחסות כמובן לדמי הניהול. אני היום משלם דמי ניהול של 0.24% מהסך השנתי (ולא מפעולה של כל חודש), אך זה עדיין נשמע לי גבוה (לא עשיתי עוד סקר שוק מעמיק), ובטח שלא שווה שהקרן לא מנוהלת על ידי. בברכה ,אמיר.

  • עירית הירשפלד

   וואי אמיר האמת שזה נשמעים דמי ניהול נמוכים למדי… אפשר לשאול איפה הקרן השתלמות שלך?

 59. שלום,

  יש לי היום קרן השתלמות מהעבודה ואני עובר את התקרה הפטורה ממס. אני רוצה לפתוח לילדי קרנות השתלמות באופן פרטי עם הפקדות חודשיות אך שהקרנות יהיו על שמי, שהילד בגיל 18 לא יוכל למשוך בעצמו את הכסף. האם אני אשלם מס על רווחי הון כי ההפקדות בכל הקרנות השונות יהיו מעל התקרה? אם כן, האם יש דרך אחרת לעקוף בעיה זו? גם לאישתי יש קרן שמגיעה לתקרה.

 60. לגבי סכום מינימלי לקרן IRA, האם צריך את המינימום לקרן יחידה או לסך הקרנות המנוהלות באותה חברה?

 61. סולידית יקרה,
  ראשית תודה על הבלוג המאלף
  ושאלתי: אני שכירה, יש לי קרנות השתלמות ישנות נזילות שלא פדיתי וגם לא הפקדתי אליהן מאז סיימתי את ההתקשרות עם החברות בהן עבדתי.
  האם אני יכולה להפקיד לקרנות אלה החל מהיום סכומים מסוימים כל חודש באופן עצמאי וכך, למשל, לחסוך לעתיד הילדים?
  תודה.

 62. אחד שאחד

  במידה והמעסיק שלי לא מוכן להפריש סכומים לקרן השתלמות.. אני יכול לפתוח קרן השתלמות באופן עצמאי ולהפקיד אליה את החלק שלי (2.5%) מתוך השכר?

 63. היתה תקופה בה הפקדתי מעל המקסימום. איך הדבר נרשם בקופה? איפה אני יכול לראות בדוח שלהם את הנתון הזה? אם מעבירים מקופה לקופה איך הם יודעים מה הסכום שהופקד מעל לתקרה?

  • מומחה למיסוי זר

   קרן ההשתלמות “רושמת” במה שנקרא “סדין” את כל ההפקדות, וצובעת באופן שונה הפקדות “עד התקרה” והפקדות “מעל התקרה”. תוכל לראות זאת בדו”ח השנתי.
   גם הרווחים מיוחסים באופן שונה לצבירה “עד התקרה”, ואז הם פטורים ממס, ולצבירה מעל תקרה, שהם כן חייבים במס. כך שבעת המשיכה תחוייב במס רווחי הון על כל הרווחים שהצטברו בגין הפקדות מעל תקרה.
   המידע הזה נשמר בקרן ההשתלמות ומועבר בין קרן אחת לשניה, במידה ותחליט לעבור קרן.

   התקרה מחושבת חודשית. לכן, אם המעביד בחודש מסויים שכח להפקיד בקרן השתלמות, והוא העביר את הכספים עבור חודשיים בבת אחת אבל בלי לציין שמדובר בהפקדה עבור חודשיים, הכספים עלולים להירשם כאילו הגיעו עבור חודש בודד, ואז ייתכן שתעבור את התקרה. לכן, חשוב לוודא שההפקדות מיוחסות נכון לחודשים שבהם עבדת.

 64. אחלה פוסט, אבל דרושות כמה הבהרות-
  1. הגג הפקדה בשנה 18,854 ש”ח לא יהיה רלוונטי במיוחד לעצמאיים (עוסקים פטורים) כמוני שמרוויחים סכומים נמוכים משמעותית וממילא מוגבלים בהפקדה של 4.5% מההכנסה השנתית.
  2. למעשה, האפיק השקעה הזה בכלל לא יהיה רלוונטי עבורנו כיוון שמינימום ההפקדה הראשונית הוא 50,000 (במיטב דש). כל שקל מעל 4.5% מההכנסה לא ייהנה מההטבה.

  • אתה טועה ומטעה, וחבל. ההגבלה ל-4.5% מההכנסה השנתית היא לעניין זיכוי ממס הכנסה. לעניין מס רווחי הון חלה ההגבלה של התקרה המוטבת.

   • “אלא שאנחנו, כמובן, משקיעים פסיביים, וככאלה יודעים שהשוק חכם יותר מכל בן אנוש, מלומד ומומחה ככל שיהיה. אין שום אפשרות או טכניקה לחזות את העתיד, לדעת מראש איזו מניה תרד ואיזו מניה תעלה, איזה אפיק השקעה יתרומם ואיזה ייפול. מי שאומר לכם אחרת – טועה.”
    אני משקיע אקטיבי ואני מכה את המדד. יש הרבה דוגמאות של משקיעי “Quant” שמכים את האינדקס. קרן מדליון היא הדוגמא הבולטת ביותר, היא מנוהלת על ידי בעלי PhD במתמטיקה ופיסיקה ראי: https://www.bloomberg.com/news/articles/2016-11-21/how-renaissance-s-medallion-fund-became-finance-s-blackest-box
    יש עוד דוגמאות של quants שהיכו את המדד למשל Eduard Thorp ד”ר למתמטיקה (כמעט סיים דוקטורט בפסיקה).
    את טועה בגדול.

 65. היי, האם קרן השתלמות IRA יכולה להשקיע בבורסות חו”ל : ארהב, אוסטרליה וכו??

 66. שלום,
  כרגע יש לי קרן השתלמות. שאלה: האם אני מחליפה מקום העבודה , המעסיק החדש חייב להמשיך לעשות – להמשיך לי קרן השתלמות שיש לי? או שהוא בכלל יכול לוותר על ק. השתלמות?
  תודה מראש!

  • מעסיק לא חייב להפריש לקרן השתלמות.
   עם זאת, אם הוא מוכן לשתף פעולה, את יכולה להפריש מהנטו דרך התלוש (על חשבונך בלבד), והרווחים שקרן ההשתלמות תרויח יהיו פטורים ממס רווחי הון.
   אם הוא מוכן יותר לשתף פעולה, אפשר להוריד לך את שכר הבסיס ובמקום זה להוסיף הפרשות. זה קצת מסובך לחשב את העלות עבורך ועבורו, כי זה משפיע גם על ההפרשות הפנסיוניות ועוד דברים, אבל ככה אפשר להפריש עד 7.5% מהשכר שלא נחשב כהכנסה למס.

 67. הסכום המינימאלי לפתיחת IRA היא 50,000 שקלים.
  לצעיר לפני גיוס כמוני פשוט לא מסוגל להתקרב לסכום הזה.
  מה אני יכול לעשות?

  • כלום, יש לך קופת גמל ? ביטוח מנהלים , קרן פנסיה פעילים ?
   אז תתאזר בסבלנות

 68. תודה דורין על הבלוג ותודה לכולם על התגובות.
  אני חדש בתחום והנושא מאוד מדבר אלי.

  הייתי רוצה לשאול שתי שאלות בנושא ה-IRA.
  1. למה בעצם לא להעביר את כל התיק שלי לניהול תחת קרן ההשתלמות IRA ולהימנע לגמרי מאירועי מס? (בהנחה שאני לא צריך את הכסף נזיל ב-6 השנים הקרובות)

  2. התייעצתי עם בעל מקצוע בתחום ובנתייים מקבל רק תשובות שעבור פתיחת IRA אני צריך לשלם 0.3% על התפעול ועל כל תיק פיננסי לשלם בנוסף + שבפועל קרנות ההשתלמות לוקחות דמי ניהול נוספים שיכולים להגיע ל-0.2% (מה שמייתר ניהול IRA)

  3. אני גר באנגליה (הבנתי שגם את דורין בילית כאן…) ויש לי גם חשבון בארה”ב – האם יש אפשרות/כדאי לפתוח חשבון השקעות זול יותר באנגליה או בארה”ב?

  האם תוכלו להפנות אותי לחברות ביטוח/בתי השקעות או כל דרך אחרת לפתוח IRA ללא עלות כזאת?

  תודה
  יאיר

  • 1.א. אתה לא יכול לעשות זאת מבחינת חוקית (ישנה הגבלה על כמות הכספים שניתן להפקיד לחשבון שכזה ולהנות מהטבת מס)
   1.ב. אתה תשלם דמי ניהול על כל הכסף שלך ואתה עלול לגלות בעוד 20 שנה שדמי הניהול פגעו בתיק ההוליסטי שלך הרבה יותר ממה שהמיסוי היה פוגע בו.

   2. נכון – ניתן להשיג תנאים טובים יותר כחלט מקבוצות רכישה אבל זה לא מובטח לך ויש הרבה חבלי לידה בקבוצות שכאלו.

   3. תבדוק “אינטראקטיב ברוקרס” – ברוקר אמריקאי עם עלויות ששואפות ל-0 ויכולות לצמצום חבות מס (תתייעץ עם מומחה מיסוי במדינה שאתה מתגורר בה בשביל להבין אם ואיך אתה יכול להשתמש בהן).

   4. אין אפשרות לפתוח IRA ישראלי ללא דמי ניהול.

   • תודה על התשובה המפורטת!

    אז מה המקסימום שאפשר להפקיד בקרן (או לחלופין איזו אופציה אחרת אפשר להפקיד שהיא פטורה מתשלום על אירועי מס)?

    הכוונה היא כמובן לא לקבל פטור ממס מעבר ל-18200 אלא פטור מתשלום על אירועי מס לאורך תקופת ההשקעה עם דמי ניהול נמוכים ככל האפשר.

    גם בארץ וגם בחו”ל (דרך אגב יש מערכת של BETTERMENT ב-US ומערכת של MONEYFARM ב-UK שלוקחות 0.25% ו-0.3% על ניהול כסף ROBO-INVEST אבל ככל שאני רואה אין להן הטבה שמונעת תשלום מס בעת קניה/מכירה)

    תודה

    • במהלך תקופת ההשקעה אתה תקבל פטור ממס בשל פעולות איזון גם מעבר לתקרה אבל אתה תשלם דמי ניהול על כל הסכום.
     במועד משיכת הכספים אתה תצטרך לשלם מס רווחי הון על החלק מהרווחים מעבר לתקרה של ה-18200.

     תשלום דמי הניהול הללו לאורך כל הדרך לרוב יהוו פגיעה הרבה יותר משמעותית עבור תיקים לטווח ארוך מאשר דחיית תשלום מס רווחי ההון – בעיקר אם מדובר במשקיע פסיבי שמאזן את התיק בלבד.

     קח בחשבון שכמשקיע פסיבי מחקה מדד שממשיך לחסוך כל הדרך כמות מס רווחי ההון שאתה צפוי לשלם במהלך תקופת החיסכון שלך תהיה אפסית עד כדי לא קיימת כך שאתה לא “מרוויח” שום דבר מדחיית המס הזו לתאריך פירעון החשבון אבל אתה בוודאות מאבד את כל התשואה של הריבית דריבית על דמי הניהול שאתה משלם ועל העמלות הגבוהות יותר שאתה משלם במשך כל חייך.

  • יאיר
   לא יודע מי איש המקצוע אבל הוא לוקח דוגמאות קצת מוקצנות
   בישראל אומנם יש ספקים שלוקחים אחוז מהקרן + אחוז מהתפעול אבל זה לא כל הגופים
   יש גופים שלוקחים רק פעם אחת ואז אני מכיר תחום שנע בין 0.3% ליקרנים ל 0.2% ו 0.15%% לזולים (כתלות בגודל התיק)
   יש בפורום לפעמים התארגנויות של קבוצות רכישה שהגיעו לערכים שבין 0.25 – 0.13
   בקרן השתלמות רגילה יש גם מרכיב של עמלות הוצאות ניהול השקעות שחסומות עד כדי 0.25% ומי שהוא משקיע פאסיבי שמתנהל בתבונה יכול להגיע להוצאות מאוד נמוכות על יד שילוב נבון של קרנות ישראליות עם זרות

   אתה צריך להחליט לאיזה אופק אתה חוסך והאם יש סיכוי למשיכה בעוד 10-20-30-40-60 שנה ובאילו סכומים
   זה גם משפיע על האלוקציה וגם יכול להכניס פרמטרים של כדאיות בכל מה שקשור למשוואה של דמי ניהול מהצבירה + פטור ממב לעומת דמי ניהול מהצבורה נמוכים + מס רווחי הון

   • תודה
    אני לא מכיר את החוקים כאן. אבל האם מותר לכם לתת לי שמות של קרנות כאלו עם אחוזי ניהול נמוכים?

    נראה לי שאינטרס של איש המקצוע הוא לא בדיוק שאלך לכיון של IRA….
    לכן אני מחפש כיוון אחר.

    אני מחפש אופק של 10-20 שנה השקעה פאסיבית ויש לי יכולת להעביר עשרות וגם מאות ש”ח לקרן אם זה יהיה נכון כלכלית עבורי אבל הייתי רוצה גם שתהיה לי גמישות לצאת מהקרן אם אצטרך את הכסף למחיה בעוד 6+ שנים.

    בהינתן הפרמטרים האלו אשמח לשמוע מה יכול להתאים ואם יש מחשבון/סימולטור/נוסחא שנותנת קירוב לזה.

    • עשרות וגם מאות אש”ח כמובן…

     • יאיר- בפורום יש הרבה דיונים וגם מחשבונים
      אני באופן אישי משקיע 100% מניות בקרנות השתלמות וקופות גמל,
      ומעדיף קרנות איריות שבהן תשלום דמי הניהול גבוהים בכ 0.1% מהמקבילה של וואנגארד אבל הן מקבלות הנחה במיסוי דיבידנדים כי הן צוברות ואינן חדופות כיום למס ירושה.
      אני גם נעזר בקרנות ישראליות כתחנת ביניים כדי לצמצם את עלויות הק/מ בחול.

      לדעתי אם אתה משקיע מאוד פאסיבי אז זה כדאי לך אבל רצוי שדמי הניהול של של הקרן + המתפעל יהיו נמוכים מ 0.25%
      אחרת עדיף כבר קרן השתלמות פאסיבית רגילה

     • תודה טראמפ
      נשמע מעניין בנושא הקרנות האיריות. אני אבדוק את הנושא. אם זאת לא ברור נושא הצבירה כי אם קרן ההשתלמות או קופות גמל (אני מניח שהתכוונת לקופת גמל להשקעה) אין אירוע מס מדוע זה חשוב שהן צוברות – לגבי מס ירושה נקודה לבדיקה. עדין לא הגעתי לרמה הזאת…

      אני מתכוון להיות פאסיבי ככל שאוכל. השאלה, שלא שאלתי נכון קודם , היא מי הברוקר שמומלץ לעבוד איתו באחוזי תיפועל נמוכים מ-0.25%. האם יש ברוקרים מומלצים?
      יש תמיד את הפחד מפני מעילות. האם הברוקרים האלו גם נותנים ביטחונות כלשהם?

     • מס ירושה באופן כללי ובעיקר בהקשר של קרנות השתלמות וקופות גמל אינו רלוונטי.
      1. הוא לא חל על קופות גמל וקרנות השתלמות על פי חוק.
      2. לפי התיעוד של ה-IRS עצמם האנשים היחידים בהיסטוריה ששילמו אותו אלו אנשים שהגישו מיוזמתם דו”חות ל-IRS (לרוב בגלל שהיו ברשותם נכסי נדל”ן בארצות הברית, היו בעלי יותר מ-10% בחברה אמריקאית ו/או ניסו להתקזז במיסוי עודף על דיבידנדים של שותפויות).

      במלים אחרות – זה עוד משהו שטרולים מנסים להפחיד אותך אתו אבל אין להפחדות הללו שום ביסוס עובדתי היסטורי למרות שהוא קיים כבר יותר מ-40 שנה.

 69. יאיר
  תדבר עם אקסלנס, איביאיי ומיטב דש אבל בצבירה נמוכה קשה להאמיו שתרד מ ה 0.3%
  לגבי מס ירושה הוא אכן רלבנטי לחשבונות ממוסים
  שמשקיעים בקרנות אמריקאיות
  תכנס לפורום ותקרא, כולל אזהרות שבנקום שולחים ללקוחות

  מי שמתכנן להיות נטול יורשים זה לא סיכון בעיניו, מי שיש לו או שמתכנן שתהיה לו זוגיות עם ילדים צריך לקחת את זה במכלול השיקולים

  • יאיר
   ותחפש בפורום של בוגלהדס יש שם תאור של מיסוי הדיבידנדים
   בקרן של ואנגארד שהיא מחלקת יורדים 25% גם בחשבונות פטורים
   בקרנות האיריות זה אאלט 12-15 אחוז זה יתרון משמעותי שבהחלט “מצמצם” את פער דמי הניהול שעומד על כ 0.1%

   יש בפורום המון חומר על זה

  • מה שאתה לא תמצא בפורום זה תיעוד של אדם אחד שה-IRS גבו ממנו מס ירושה.
   מה שאתה תמצא בשפע זה תיעוד של “הפחדות ממס ירושה”.

   לפני שאתה מפחד מ-“מפלצת הירושה” כדאי שתדבר עם איש מקצוע שיודע מה זה ותשאל אותו אם זה בכלל נאכף ע”י ה-IRS אי פעם ב-40+ השנים האחרונות על אדם אחד בכל כדור הארץ.

   *תשים לב שהדגשתי – “נאכף על ידי ה-IRS” ולא ע”י בנקים.
   אם לא היו לנפטר נדל”ן אמריקאי או מניות אמריקאיות ספציפית בחשבון של בנק שנתפס מסייע לאזרחי ארצות הברית להעלים מס מה-IRS אז אף אחד לא הכריח את יורשיו מעולם להגיש דו”ח שכזה.

   • נ.ב.
    המידע לעיל נלקח מה-IRS עצמם – כל אחד מהקוראים מוזמן להפריך אותו ע”י הצגת מידע מה-IRS ולא פיברוקים עיתונאיים.

    • אנשים בפורום מעלים מכתבי אזהרה מהבנקים
     לי יש יורשים לי יש הרבה מאוד כסף לסכן, לי יש דמי ניהול זניחים ותיק המניות שלי כמעט כולו יושב באפיקים פטורים ומנוהלים אישית
     אז לי אין פחדים אלא ניהול סיכונים מושכל
     ה חלק הזניח של התיק המנייתי מושקע בארץ וגם כאן אין לי סיכון ירושה

     אין שום פחד , היחידי שכל הזמן שכל הזמן מעלה את זה זה אתה

     אולי למצבך האישי והכלכלי ולסגנון ההשקעה שלך נוח לך לשלם מיסוי דיבידנדים ומס ירושה לא מעניין אותך, סבבה
     זו העדפה שלך ולא אמת חקוקה בלוחות הברית

     • התייחסתי לכך.
      מי שמחזיק ניירות של חברות אמריקאיות בבנק שנתפס מעלים מס של אזרחי ארצות הברית מה-IRS יחייב את יורשיו ע”י הבנק (ולא ע”י ה-IRS) להגיש דו”חות ל-IRS לאחר הפטירה.

      דרכים להימנע מכך? להחזיק את הנכסים בבית השקעות/ברוקר כך שחבר הבורסה שדרכו מתבצע המסחר בבורסה האמריקאית אינו בנק…

      אתה ממשיך לטעון שאין לי יורשים (למרות שהדבר הפוך) אבל בניגוד אליך אני טרחתי להוציא 5000 שח בשביל פגישה עם מומחה לענייני מיסוי הון בינלאומי.
      אחת ההוצאות הרווחיות ביותר שביצעתי בחיי!

      האמת החקוקה היא שה-IRS בעצמם לא אוכפים את מס הירושה על אזרחים זרים (זו אמת חקוקה בדו”חות הרשמים של ה-IRS) והיחידים שמשלמים אותו הם אלו שהגישו דו”חות ל-IRS בעצמם.
      כפי שציינתי שוב ושוב האנשים הללו הם:
      1. אנשים שמחזיקים ו/או החזיקו בעבר בנכסי נדל”ן בארצות הברית – דרך להימנע מכך: לעולם לא לרכוש נכס נדל”ן בשטחי ארצות הברית – בעיה נפטרה.
      2. בעלי מניות מהותיים בחברה אמריקאית – דרך להימנע מכך: לא להחזיק יותר מ-10% ממניות של חברה אמריקאית אחת – בעיה נפטרה או בעיה לא מעניינת כי אתה עשיר מספיק…
      3. אנשים שביקשו החזר מס מה-IRS ביוזמתם בשל תשלום מיסוי עודף (לדוגמה מס דיבידנדים משותפויות) – דרך להימנע מכך: לא להגיש בעודך בחיים דו”חות ל-IRS ולא לבקש מהם החזרים – בעיה נפטרה.
      4. אנשים שמחזיקים בניירות ערך של חברות אמריקאיות כך שחבר הבורסה שדרכו הם סוחרים או הבנק שבו נמצא החשבון שלהם נתפסו בעבר מסייעים לאזרחי ארצות הברית להעלים מס מה-IRS – דרך להימנע מכך: לדעת מי חבר הבורסה שדרכו אתה סוחר ולוודא שהוא והגוף שבו מנוהל חשבון ההשקעות שלך אינו בנק – בעיה נפטרה.

      5. במידה והמצב ישתנה בעתיד ופתאום תתבצע אכיפה של מס ירושה על אזרחים זרים ע”י ה-IRS (דבר שלא קרה כבר יותר מ-40 שנה למרות שזה חוק עתיק ודבר לא כל כך הגיוני כי האמריקאים בעצמם רוצים לבטל אותו) אז נפתחות בפנינו כמות דרכים עצומה לצמצום חבות המס הזו עד כדי ביטולה כמעט כליל כך שהנזק המצטבר של ההתגוננות ממנו קטן יותר מהפער בדמי הניהול בין קרן אמריקאית לקרן אירית – בעיה כל כך קטנה שלא מצדיקה התייחסות היום בכלל.

      6. יאיר שאל על קרנות השתלמות וקופות גמל – גם במידה ויורשיו ייאלצו לשלם מס ירושה אמריקאי הנכסים שנמצאים בתוך קרנות ההשתלמות וקופות הגמל אינם כפופים למס זה בכלל כך שהמלצתך להשקיע בקרן אירית בקרן השתלמות/קופת גמל בשל מס ירושה אמריקאי היא הפחדה ללא שום ביסוס מציאותי.

     • נ.ב.
      עדיין ישנו יתרון עבור קרנות איריות בחשבון פטור ממס רווחי הון בשל מיסוי מועדף של דיבידנדים מחברות אמריקאיות אבל הבדיקה אם זה כדאי או לא בהתחשב בעלויות הסמויות הגדולות יותר שכרוכות בהשקעה בקרן אירית עם סחירות נמוכה לעומת קרן אמריקאית עם סחירות גבוהה ועמלות נמוכות יותר אינה חד משמעית בעליל.

      יאיר צריך לבדוק עבור עצמו לפי ההנחות שלו אם הפער במיסוי דיבידנדים מפצה אותו על הפער בעלויות הגלויות והסמויות החבויות בקרן אירית וממש אין כאן תשובה חד משמעית.

     • בחשבון פטור קרן אמריקאית. גבה 25%
      מהדיבידנדים
      קרן אירית 12%
      זה יוצא על הספ500 כ 0.5% מהצבירה
      שזה הרבה יותר מהפרש דמי הניהול
      לגבי המרווח, זה עלות מההפקדה ולכן גם אם נגזים ויש 1% עלות נוספת זה בסהכ מקטין את התשואה הכוללת ב 1%

      בניגוד להפרש. הצבירה שיוצר נזק של ריבית דריבית

      מי שלא יכול להשיג הצעה אטרקטיבית בניהול אישי (לדעתי פחות מ 0.3%)
      שישאר בקופות מחקות
      לדעתי מ 100 אלף שח אפשר כבר לקבל הצעות גם ב ניהול אישי שירדו מ ה 0.25%

      אני לא טענתי שאין לך יורשים אמרתי אולי, ואולי יש לך אבל הם מסודרים או שאתה החלטת שמס הירושה אינו פקטור עבורך, החלטה אישית
      ולא אמת מוחלטת.

      בפורום שלחו מכתבים מכל מיני גופים ישראלים שלדעתי לא כולם הסתבכו עם הרשויות.
      במצב הזה אפשר לנסות ברוקר אמריקאי ולקוות לטוב, או לבחור קרנות מחקות ישראליות ,
      כל אחד והעדפותיו, לי אין את. דילמה כי 90%. החלק המנייתי שלי הוא פטור ממס, ועל מה שנשאר אין לי בעיה להשקיע בכלים ישראלים.

     • קרן אירית משלמת 15% מס דיבידנדים של חברות אמריקאיות – לא 12%.
      כמו כן אתה בעלויות סמויות נכללות בין היתר:
      1. טעות עקיבה בקרנות האיריות שלא קיימת באמריקאיות (שהרי הן מגדירות את מדד הייחוס)
      2. מרווח גדול יותר ברכישות ומכירות באופן משמעותי
      3. ביצוע פעולות שלא לפי ה-NAV בשל פערים בבורסות השונות שגורר הפסד נוסף למשקיע במהלך רכישות ומכירות
      4. עלויות מט”ח גדולות יותר
      5. עמלות גבוהות יותר

      מסכים לגמרי לגבי העדפה להישארות עם קרנות מחקות במקום ניהול אישי.

      לגבי מס ירושה כפי שאמרתי כדאי להתייעץ עם איש מקצוע שמתמחה בדיוק בתחום של מיסוי השקעות הון בינלאומיות.
      מעבר לתובנות בהקשר של אי הרלוונטיות של מס הירושה ע”י פעולות פשוטות מאוד שניתן לנקוט היום אתה תגלה שיש מגוון רחב ביותר של אפשרויות לצמצם את הנזק ולהפכו למינורי כך שהתחייבות להפסד וודאי היום תתברר בדיעבד כטעות.

      נקודה נוספת לטובת שיחה עם איש מקצוע שמתמחה בהשקעות בינלאומיות (קריטית הרבה יותר עבור משקיעי מדדים מאשר עבור משקיעי דיבידנדים אם כי זה יכול להיות מועיל לכולם) היא שניתן להשתמש בכלים שמצמצמים את חבות מס רווחי הון השוטפת בחשבון הממוסה בשל פעולות האיזון לכמעט ולא קיימת וללא עלות כלל (למעט עלות הפגישה הראשונית עם אותו איש מקצוע).

      על כל דבר כזה שאיש מקצוע מומחה אישר כחוקי ותקין בפגישה פנים אל פנים אתה יכול למצוא “הפחדות” בפורום שטוענות שזה לא חוקי שפורסמו ע”י אנשים שהודו שהם לא התייעצו מעודם עם איש מקצוע…

      אתה יכול להחליט מה שמתחשק לך ולסמוך על הפחדות של אנשים במקום להסתמך על שיחה עם איש מקצוע אם זה עושה לך טוב – זה לא הופך אותך לצודק…

 70. דעת אני לא מבין
  אם רכשתי קרן אירית שיש בה מרווח גדול יותר מקרן אמריקאית
  זה לכל היותר עמלה מוגדלת של ק/מ ולא שקול בכלל לדמי ניהול מצבירה או מיסוי דיבידנדים ואני קראתי בבוגלהדס שזה 12% אבל אפילו אם זה 18% זה עדיין הרבה יותר טוב מ 25%
  אם sp500 מחלקים 4% לשנה אז קרן אמריקאית גובה 1% דמי ניהול נוספים וקרן אירית לפי דבריך 0.6%

  אז קרן אמריקאית עולה 0.6% יותר בצבירה וזולה ב 0.1% בדמי הניהול
  וכלומר אירית עדיפה ב 0.5% בצבירה
  אין מצב ש דמי הניהול מההפקדה (מרווח) ישנה את המצב.

  אתה בעצמך קפצת פתאום לחשבון. ממוסה למרות שמדובר חשבון פטור.

  לי יש בחשבון הפטור עמלת המרה של 0.375% גם זה רק מייקר את דמי הניהול מההפקדה ואפילו אם תצליח לשלם רק 1% מס משווי התיק לא תצליח להתעלות אל 0% מס + 0.375% המרה

  לדעתי עם או בלי ירושה חשבון פטור עם דמי ניהול זולים עדיף על חשבון ממוסה ולכן אין לי צורך להתיעץ כדי למכור את. תיק המניות שלי ב ira ולעבור לאופציה רעה יותר או זהה וזה בלי מס ירושה שאתה לא מאמין בו לפי עצת היועץ שלך.

  • טראמפ, בחישובים כאלו צריך להתייחס לסך החשבונות כתיק הוליסטי יחיד ולהשתמש בכל הכלים האפשריים לצמצום חבויות מס ולא רק בכלי יחיד שהוא “חשבון פטור ממס רווחי הון”.

   התבוננות על כל אחד מהחשבונות הללו לחוד חוטאת למציאות ומציגה תמונה שונה ממה באופן מהותי ממה שיקרה לסך הנכסים שלך במהלך ימי חייך במציאות (יחי ההבדל בין תיאוריה למציאות!).

   כשאתה מתייחס לכל החשבונות שלך כתיק הוליסטי יחיד ושלם (ספציפית כמשקיע מחקה מדדים פסיבי שמבצע איזונים לפחות פעם בשנה בין סוגי נכסים שונים בתיק ההוליסטי שלו) נפתחות בפניך הרבה אפשרויות לצמצום עד כדי ביטול של חבויות המס השוטפות במהלך כל תקופת החיסכון שלך.
   במקביל אתה יכול לצמצם בצורה כמעט מוחלט את חבויות המס העתידיות גם במהלך הפרישה (כל עוד אתה לא מפסיק להשקיע בבורסה בצורה מלאה לגמרי דבר שאינו הגיוני עבור משקיע שכל חייו האמין בהשקעה במדדים).

   אם תתחשב בכל הכלים העומדים לרשותך (דבר שאף בדיקה שנעשתה בפורום עד היום לא ביצעה למרות שאנשים אמרו שהם יבדקו זאת) אתה תגלה שאתה כמעט ולא צריך לשלם מס רווחי הון בכל ימי חייך ושכמות המיסוי כתוצאה מאיזונים שאתה כן תצטרך לשלם תתכווץ בצורה משמעותית ככל שתעביר סכומים יותר גדולים מתיק פטור ממס נזיל אל תיק “חייב” במס.

   עקב כך הפער אינו רק בדמי הניהול של הקרן האירית הצוברת מול הקרן האמריקאית המחלקת אלא מצטרף אליו הפער במס רווחי הון שאתה משלם בכל ימי חייך.

   אני שוב ממליץ לך בחום לדבר עם איש מקצוע שמתמחה במיסוי השקעות הון בינלאומיות ומכיר את כל הכלים הקיימים במקום להאמין להפחדות של אנשים שלא טרחו לדבר עם אחד שכזה.
   אחרי שתבין איזה כלים מאוד חזקים לצמצום חבויות המס קיימים בחוץ אתה תוכל לבצע בדיקה היסטורית על תיק הוליסטי תנודתי (ולא תיק עם תשואה לינארית כמו שכולם בדקו בפורום כי הוא לא ריאלי ולא חושף את הכוח של צמצום חבויות המס שאני מדבר עליהן).

   אני מתחייב לך שהבדיקה ההוליסטית הזו תציג לך תוצאה שונה באופן משמעותי ממה שאתה חושב ואתה תגלה בעצמך ששמירת נכסים בחשבון פטור ממס שנושא בדמי ניהול במקום להעביר אותם לחשבון ממוסה במקביל לשימוש בכלים אחרים לצמצום עד כדי ביטול מוחלט של תשלומי מס רווחי הון היא טעות כלכלית קריטית בטווח הרחוק.

   הפער הזה גדול בהרבה מהפער במיסוי דיבידנדים בין קרן אמריקאית לקרן אירית…

   אתה כמובן יכול להמשיך לטמון את ראשך בחול כמו שאר חברי הפורום ולהתעקש שאני טועה בלי אפילו לבדוק…

   • יש לי תיק הוליסטי
    יש לו פלח מניחתי
    90% ממנו ב ira
    כשאני משווה ואנגארד לקרן אמריקאית
    קרן אירית עדיפה
    קשאני משווה קרן אירית בחשבון פטור
    לואנגאד בחשבון. חייב
    הפטור האירי מנצח

    אין לי מושג מה ההמצאה של תשואה לינארית בחיים לא שמעתי על המושג .

    אני יודע שדמי ניהול מהצבירה + דמי ניהול etf + עלות מיסוי.דיבידנדים ביחד הם הגורם המשפיע לרעה על הריבית-דריבית שאינה לינארית
    ואני יודע שעמלות ק/מ המרת מטח ומרווחים הם דמי ניהול מההפקדה והם יוצרים זנק כיפלי על כל הצבירה וידוע שדמיניהול מהצבירה חמורים בהרבה

    ולכן כמו שבדקתי כל נושא המרות המטח והמרווח כואב ככל שהיה אינו שקול לגביה שנתית מהצבירה.

    לאחר כל השיקלול אין לי טעם לשלם ליועץ שיגיד לי שלהחזיק etf אמריקאי בברוקר זר מבחינת ירושה זה בסדר בלי ,בינתיים ,ויקח לי 20000 אשח …

    • דרך אגב
     טרנספורמציה לינארית מקיימת
     T[x+y] equals Tx + Ty

    • הנחת “תשואה לינארית” זו ההנחה שבאמצעותה ביצעו את כל ההשוואות בפורום והיא מניחה שבכל שנה אתה מרוויח את התשואה הממוצעת בלי תנודתיות של מחירי הנכסים.

     הנחה זו משתווה למציאות בתנאי שהמשקיע לא מבצע איזונים ואינו משלם מיסוי על פעולות איזון בכל ימי חייו.

     כל עוד אתה מתכנן לבצע לפחות איזון אחד שמצריך עלויות מיסוי ועמלות אז הבדיקה של תשואה לינארית אינה רלוונטית ומספקת תוצאות שגויות לעומת מה שיקרה לך במציאות.

     אתה שוב מגביל את החשיבה שלך לכלי אחד ויחיד למטרות צמצום חבות מס – חשבון פטור מול ממוסה.

     הפגישה עם איש מקצוע (שעלתה לי פחות מ-20 אלף) תוכיח לך שיש כלים אחרים לצמצום עד כדי ביטול כליל של מס רווחי הון ברמה השוטפת בכל ימי חייך כך שההשוואה האמתית היא לא הפער בין דמי הניהול של הקרן האירית לאמריקאית אלא הפער בין דמי הניהול של הקרן האירית בצירוף לדמי הניהול של החשבון הפטור מול דמי הניהול של הקרן האמריקאית בחשבון הממוסה ללא דמי ניהול נוספים.

     אבל כמו שאמרתי – יש לך את הזכות המולדת לטמון את ראשך בחול ולטעון שאני טועה בלי לבדוק זאת בעצמך…

     • בדקתי
      כמו שתארתי קרן אירית בחשבון פטור אינה משלמת מס גובה 15% מהדיבידנדים ומשלמת 0.2% דמי ניהול יחד עם המרת מטח של 0.375% עמלות ק/מ מזעריות ולמרות הספרד ודמי ניהול מעולים שקיבלתי מהחברה לניהול ה ira
      החלופה של לוותר כל 6 שנים על הקרן ולניד כספים פטורים לחשבון ממוסה אידאלי היא רעה
      בלי קשר לשום מס רווחי ירושה.
      אז אני לא צריך חשבון בברוקר אמריקאי כדי לחסוך
      ולמרות כל הקסם לא תצליח לרדת מלשלם 5% מס רווחי הון
      לדעתי זה יגיע קרוב יותר ל 10%

      וגם אם בפרישה אתה חי רק מהדיבידנדים לפי ההסטוריה תשלם מס רווחי הון של 1% מהצבירה (4% כפול 25%)

      אני חושב שהדיון מוצה

      אתה תמשיך לספר לעצמך דברים וגם כאן
      ולדעתי הסיבה היחידה היא שאתה משקיע בשיטה אחרת לחלוטין שבה אין הצדקה לשימוש ב ira
      בגלל הדיבידנדים

     • אם אתה חושב שקרן אירית צוברת עדיפה על קרן אמריקאית אז מה מונע ממך לרכוש אותה בחשבון “חייב במס” שבפועל לא ידרוש ממך תשלום מס כמעט בכלל בכל ימי חייך?

      אתה מתחייב בכל ימי חייך לשלם דמי ניהול ולגדם את התשואה שלך בצורה אקספוננציאלית רק בשביל להימנע מתשלום מס שאתה לא בהכרח תצטרך לשלם מעולם.

      איך זו חלופה רעה לא לשלם דמי ניהול ובמקביל לא לשלם מס רווחי הון (או לשלם סכום זניח וקטן בהרבה מדמי הניהול)?

 71. נ.ב
  בעשור של ira לא איזנתי את התיק ולו פעם אחת,
  אני לא צריך, היו לי 6 כניסות גדולות, ופעם ברבעון עד שנה השקעה בקרן ישראלית
  ופעם ב שנה-שנתיים העברה ל2 קרנות איריות
  זה מה שאני עושה וזה מספיק טוב ליצור עקיבה נכונה בתיק המנייתי
  בתכלס בעשור לא עשיתי יותר מ 12 פעולות קניה המרה בארץ ובחול.

  • אתה רק מחזק את טענתי.
   אם אתה לא מבצע פעולות איזון אז הטבת המס שפוטרת אותך ממס רווחי הון לא מספקת לך שום דבר.

   לפי דבריך אם הכספים שלך היו בחשבון הממוסה אז אתה היית צריך לשלם 0 שח במס רווחי הון בסוף השנה (כי אתה לא מוכר ומאזן).
   במקום לשלם 0 שח במסים אתה משלם דמי ניהול שהם בהכרח יותר מ-0.

   איך זה בדיוק עוזר לך?

   • קרן אירית לא יעילה בחשבון פטור כי בעת איזון או משיכה יהי מיסוי כפול על הדיבינדים לפי שער הקניה של הנייר
    ובמובן הזה קרן אמריקאית טובה יותר לחשבון חייב

    אם יש לי אופציה של משיכה ללא מס והמסלול זול יותר מהחשבון הממוסה והצבירה גבוהה יותר (אפילו ללא עננת מס הירושה אתה לא מאמין בה) זה עדיף.
    אני לא אנייד כספים מחשבון פטור לחשבון ממוסה (אפילו ללא קנס מיסוי) כי זה פחות יעיל כלכלית.

    אנימבין שקרן אמריקאית שמשלמת מס יוצרת מניה חדשה בתעריף מעודכן, אבל מיסוי הדיבידנדים אינו לי שער הקניה עלפי הערך של המניה ולפי ממוצעי העבר העבר זה יוצא 1% מהצבירה ,לא כדאי לי בהשוואה ל 0.6% של מיסוי הדיבידנדים באירית ו אפילו אם תוסיף הפרשי דמיניהול של 0.1% זה עדיין לא כדאי ו אפילו אחרי דמי הניהול של הIRA
    זה לא כדאי, ההפרש יוצא בין 4-10 אחוז לציקים של 40-60 שנה, וגם אם עלויות המרווחים שער דולר ושאר ירקות יהיו 1% מהפעולה וכל שנה אני אחליף את כל התיק זה עדיין לא כדאי.

    ה ״טריק״ כמובן הוא השגת תנאים טובי בדמי הניהול , ואת זה עושים או על ידי חבירה לקבוצת רכישה או על ידי השקעה מנייתי בקרנות השתלמות/קופות גמל תו התמקחות על דמי הניהול וסבלנות… מי שכל 6 שנים ימשוך את קרן ההשתלמות שלו לחשבון חייב לא יוכל להשיג תנאים טובים בעצמו וגם לא יצליח להיכנס לקבוצות רכישה.

    אני באמת לא חושב ששינית משהוא אצלך,
    אז אפשר לגמור את הדיון ?
    את חושב שאני טועה ולא רציני ואני נמנע מלהעיר מעבר למה שכתבתי , טוב ?
    או שאתה רוצה שאודה שאתה צודק ?

    • 1. טענת שאתה לא מאזן – תחליט.

     2. וזו בדיוק הנקודה – ההשוואה אינה “קרן אירית מול אמריקאית אך ורק בחשבון פטור” אלא “תיק נכסים הוליסטי כמכלול אחד שלם שבו משתמשים קרן המתאימה בחשבון המתאים בשביל לצמצם את סך העלויות הכולל בכל התיק במשך כל הזמן”.

     3. יש לך אופציה של הגדלת הסכום באופן משמעותי ומשיכה של אותו הסכום לאחר ניכוי כך שנשאר לך בסוף תיק השקעות גדול יותר – אתה מתעלם ממנה ולא טורח לבדוק אותה בכלל – חבל.

     4. אני לא מאמין שיורשי יהיו הראשונים בכדור הארץ שיאכפו עליהם מס עתיק שלא נאכף עד היום – תרגיש חופשי לחשוב הפוך.

     5. אני בהחלט מסכים אתך שבהינתן תנאים ספציפיים עם הטבות משמעותיות בדמי הניהול (כפי שבהחלט ניתן להשיג אבל לא ניתן להניח שכל מי שקורא את דבריך השיג) ישנה עדיפות לחשבון פטור על פני חשבון חייב.
     אני פשוט לא מסכים עם קביעה חד משמעית שזה תמיד נכון תוך התעלמות מוחלטת מהתנאים שהשיג מי שקורא את הדברים (כפי מוצג אינספור פעמים בפורום).

     6. אם אתה לא טורח לבדוק אין שום סיבה שתודה שאתה טועה…
     באופן אישי לא באמת מעניין אותי אם אתה חושב שאתה צודק או טועה.
     מה שמטריד זה שאתה מנסה להכתיב את האמת שלך בלי לטרוח לבדוק שהיא נכונה בכלל…

     • אתה צודק ואני טועה
      אני בכל זאת אעדיף עלות כוללת זולה עם גמישות לגבי משיכות פטורות ממסו ובלי עננה פקטיבית של מס ירושה
      כזה אני,רוצה יותר כסף ופחות מיסוי, חי בטעות
      לא כמוך שכל מה שאתה חושב זה האמת
      אתה צודק ואני טועה
      וכולם צריכים להיות משקיעי דיבידנדים ולהירשם לאתר שלך

     • טוב שאתה תינוק – זה מראה לכולם שאתה לא טורח לבדוק את מה שאתה אומר…

 72. למרות שאתה צודק ואני טועה,
  רק לתקן אותך, אם לא שמת לב אתה טוען שאני לאמבדקתי ואני לא יודע,
  לא ברור לי מאיפה אתה מניח את ההנחות.
  אומנם פורמאלית אתה תמיד צודק אבל מה לעשות שכאן אתה מדמיין עובדות.
  בדקתי וזו המסקנה המוטעת שלי (כי אתה תמיד צודק)

  • אני יודע שאתה בעצמך לא בדקת – אני מנסה לגרום לך לבדוק…

   • אתה חי בלה לה לנד?
    בדקתי בעצמי .
    אתה בדקת או שההתמכרות שלך למסחר מניות מסנוורת אותך ?

    • אתה טענת בעצמך שלא דיברת עם איש מקצוע אז איך בדקת כשאתה לא יודע איזה כלים לצמצום חבות תשלום מס רווחי הון ממומש קיימים בשביל לבדוק אם הם עוזרים או לא?

     אתה סותר את עצמך יותר מפעם אחת בדיונים אתך.

     מצד שני אני לא מצפה ליותר מדי מאדם שטען שאם הוא לא מצא משהו אז הוא בהכרח לא קיים…

     • אם חישבתי את העלויות ויצא לי שאין תועלת מוויתור על מקלט מס
      אז למה לי להתיעץ עם רואה חשבון או עורך.דין ?

      מותר לך להאמין שזה לא יקרה, אבל אם אין עלות עודפת למה לוותר על הגנה בעלות אפס ?
      אני יודע שיש חוק והוא ל נאכף , האם יש יועץ שיחתום לך שזה לא ישתנה בעתיד ויקח על זה אחריות , אני לא מכיר עורך דין או רואה חשבון כזה. האם יש גל. כתבי אזהרה מבנקים בישראל , כן.
      האם חשבון פטור וזול הוא גידור יעיל ? כן.

      האם זה מתאים לסוחר מניות כמוך , כנראה שלא

     • איך הגעת למסקנה שאין עלות עודפת?

      אם אתה חושב שקרן אירית עדיפה על קרן אמריקאית בכל מקרה אז איך הגעת למסקנה שקרן אירית בחשבון חייב אינה עדיפה על קרן אירית בחשבון פטור אם לא טרחת בכלל לבדוק איך אתה יכול לצמצם (עד כדי לבטל) את חבות המס בחשבון הממוסה לגמרי ובכך להימנע מתשלום דמי הניהול עם נזק מינורי עד כדי לא קיים?

      איך בדיוק הימנעות מתשלום דמי הניהול בלי גרירת תשלום מס נוסף לא יכולה להועיל לגודל תיק ההשקעות שלך?

      אתה ממשיך לטעון שבדקת למרות שאתה לא יודע בכלל מה הכלים שיכולים לעזור לך לצמצם את חבות המס דבר שמוכיח שאתה לא בדקת איך השימוש שבהם עוזר לך.

      עקב כך אתה עדיין לא יודע שזה יותר יעיל ואתה עדיין מתעקש שזה יותר יעיל…

      לגבי החוק שאינו נאכף – זה הרבה יותר מאי אכיפה – זו הימנעות אקטיבית מאכיפה.
      כמו כן גם אם הוא ייאכף בעתיד עדיין יש המון כלים שמאפשרים לצמצם (גם כאן עד כדי לבטל כליל) את תשלום מס הירושה לגמרי כך שהבריחה ממנו כבר עכשיו וגרימת נזק לתיק שלך ע”י תשלום דמי ניהול כבר עכשיו רק בשביל להימנע מנזק מינורי שתוכל להימנע ממנו אחר כך מראה חוסר מקצועיות.
      הדבר משול לאדם שיודע שבעוד 5 שעות תעבור רכבת בצומת שלפניו ובמקום לחצות את הצומת בתוך כמה שניות ולהגיע ליעדו הוא בוחר לבזבז 5 שעות מחייו בהמתנה לרכבת…

      לגבי המכתבים מהבנקים – הסברתי לך מדוע הם נשלחים וכל מי שיחזיק בניירות אמריקאים בחשבון בבנק ישראלי ייאלץ לשלם את המיסוי הזה (במידה והוא לא יבוטל) – בגלל הבנק ולא בגלל ה-IRS.
      אותו כנ”ל לכל מי שיפתח חשבון בבנק בחו”ל!
      כל זה לא תופס על חשבונות של גופים שאינם בנקים ויש הרבה ברוקרים ובתי השקעות בכדור הארץ שאינם בנקים שבהם ניתן לפחות חשבון…

      על השאלה אם חשבון פטור הוא גידור יעיל וזול או לא אתה לא יודע לענות כי כפי שהודית בעצמך אתה לא טרחת לבדוק את האלטרנטיבות תוך שימוש בכלים לצמצום חבות תשלום מס רווחי הון (אתה אפילו לא טרחת לבדוק איזה כלים כאלו יש).

      אתה ממשיך לקרוא לי “סוחר מניות” אבל במציאות אני כנראה מבצע פחות פעולות ממשקיע מחקה מדדים.

      ניסית לחשוב למה אתה ושאר השרלטנים בפורום מקפידים לתקוף את האדם שמציג נתונים למחשבה בעוד שאפילו אחד מכולכם לא טרח לבדוק ולהציג נתונים שסותרים את מה שאני בדקתי?

      אתה מגן על זה כאילו זו מלחמה דתית בעוד שכל מה שאני טוען זה שאתה צריכים להתחיל לבדוק דברים לפני שאתה חוזרים על מנטרה לא מאומתת שוב ושוב ושוב…

      ואני מדגיש שוב – פעם חשבתי כמוך עד שפתחתי את הראש והמחשבה וניסיתי לאמת את המחשבות שלי.
      התוצאה הייתה הפוכה ממה שציפיתי ובמקום לחזור על מנטרה שראיתי שאינה נכונה החלטתי לשנות את דעתי ולהציג את המציאות.

      אתה יכול להמשיך להתכחש ולחזור על מנטרה שלא טרחת לבדוק – זו זכות יסוד שלך…

   • שמע אתה צודק אני תינוק,
    קראתי בפורום עליך,
    בא נגיד שאתה שנוי במחלוקת באמינות שלא לדבר בצדדים מתחום הנוירו-פסיכולוגיה
    בכלל אתה משקיע יותר כאן מאשר בבלוג שלך, מחפש לקוחות לספונסר שלך ?

    • תמשיך להתנהג כמו שאר האנשים שלא טורחים לבדוק את מה שהם אומרים ובמקום לבדוק את עצמם בוחרים בהטחת רפש באחרים ובהפצת שמועות חסרות בסיס.

     אני לא יודע איך זה עוזר לך לשלם פחות מסים ולהגדיל את סך הנכסים שלך אבל אם זה עוזר לך לישון בלילה תחת האשליה שאתה יודע על מה אתה מדבר בלי שטרחת לוודא זאת אז שיהיה לך לבריאות.

     • בהצלחה בבלוג שלך שחי כמו בית קברות,

     • תודה – טוב לדעת שאתה יודע גם לפרגן במקום סתם לרדת לפסים אישיים.

      לרגע חשבתי שכשאתה לא יכול להוכיח את טענתך אתה תרד לתקיפות אישיות אבל הוכחת שטעיתי.

   • תגיד, איך אתה יודע שלא בדקתי ?
    אתה גילגול של ישוע הנוצרי ? חלק מהשילוש הקדוש ?
    שכחתי לאחל לך כריסמס שמח

    • אני יודע שלא בדקת כי אתה בעצמך אמרת שלא דיברת עם איש מקצוע.

     בלי לדבר עם איש מקצוע אתה לא יודע איזה כלים יש לך וחוסר הידע הזה מוכיח שלא יכולת לבדוק איך הם משפיעים.

     נ.ב.
     חבל שאתה ממשיך במנהגך לגדף אנשים במקום לבדוק טיעונים.
     אולי אם היה לך ראש פתוח ללמוד דברים חדשים היית מתפתח ולומד דברים שאתה עדיין לא יודע במקום להתבצר בטירתך ולזעוק “יחי החשבון הפטור שלא בדקתי שהוא באמת עוזר לי”…

     • אתה קורא לאנשים כל הזמן בשמות ומתלונן כשטתה חוטף כגמולך ?
      סנטה דעת ?

      תעזוב סיפורי מס ירושה,
      יש חישבי עלויות ברורים או שגם בשביל זה צריך לשלם לאיזה יועץ מס ? שאתה במקרה מייחצן ?

     • אני לא קורא לך בשמות – אני אומר שכדאי שתחשבו בצורה פתוחה ואל תשלול אפשרויות שלא טרחת לבדוק.

     • נ.ב.
      לא מייחצן אך איש מקצוע וגם לא מוכן לקשר למי שאני דיברתי אתו.
      זו אחריות של כל אחד ואחת לאמת את הדברים מול איש המקצוע שהוא רוצה.

      קח לדוגמה את אדם שליו שהעלה לפורום תיעוד של שיחת טלפון שלו עם שני רואי חשבון שבהם הם אמרו לו מפורשות שלפחות פעולה אחת לצמצום חבות המס שאני מדבר עליה היא חוקית לחלוטין.
      באותו השרשור שהוא העלה אליו את התיעוד אתה תמצא שלל של הטחת רפש שמופנה כלפי מאנשים ש:
      1. העידו שהם לא דיברו עם איש מקצוע
      2. טענו שזה לא חוקי בעליל (בניגוד לתיעוד שאדם שליו העלה משיחתו עם רואי חשבון)
      3. אחד מהם הגדיל לטעון שהוא עושה זאת בעצמו במקביל לכך שהוא טען שזה לא חוקי…

      אתה צריך לקחת אחריות על ההחלטות שלך ולא לנסות להפנות אותה אלי.
      אם אתה רוצה לבדוק אתה מוזמן לעשות זאת.

      אני מתחייב לך ב-100% שתיק ההשקעות שלי לא יושפע במאומה מכך שאתה לא תטרח לבדוק.

 73. חבר’ה חכו רגע, נגמרו הגרעינים, הולך להביא עוד ותוכלו להמשיך

  • אני שמח שלא רק אני נהנה

  • אל תדאג, גם אם תפספס תוכל לצפות בשידור החוזר בפוסט הבא.
   לרגל כניסת שנת 2018 בטח יוקרן הפרק האלף של אופרת הסבון המריבות והשקעות החביבה על כולם.
   ממליץ גם לחכות עם הגרעינים בטח נקבל שוקלד מריר בפוסט הבא.

   • באמת אל תדאג – זה יחזור על עצמו שוב ושוב ושוב כל עוד אנשים ימשיכו לדקלם מנטרות עם ראש סגור בלי לבדוק את אמתותן.

    מעניין למה אף אחד בפורום שטען שהוא “יבדוק” לא טרח לחזור עם תוצאות…

    • דעת
     אני חיפשתי בפורום את מה שכתבת שאדם פרסם, לא מצאתי
     אין לי מושג מה היה שם, והאם מה שכתבת מייצג נכון את מה שנכתב
     אני אשאל אותו אולי יש לו העתק,
     לגבי התגובות אותה תשובנ לא מצאתי את התכתובת, הכל זו מילה שלך.

     • תגובה מספר 21 בשרשור תחת הכותרת:
      “אפשרות לשנות סדר מכירת מניות – ברוקר חו”ל”

      כל מה שרשום בהמשך תגובה זו מצוטט ממה שאדם שליו כתב שם:

      רו”ח:
      לפי דעתי אפשר לעשות זיהוי ספציפי.
      וכל ההיגיון בפיפו- להקל גם על החישוב.
      אני אבדוק מחר לוודא העניין ואשיב לך מחר סופית.

      רו”ח צד ג:
      כעיקרון, אם מוכרים ניירות ערך שנרכשו במועדים שונים מס הכנסה קובע כי יש ליישם את שיטת הפיפ”ו (נכנס ראשון יוצא ראשון) אלא אם כן ניתן להוכיח כי המכירה בוצעה מרכישה ספציפית.

      אני:
      רק כדי להבין – זה נובע מתוקף התקנה הזאת של מס הכנסה?: http://www.btl.gov.il/Laws1/02_0103_100223.pdf
      ובפעול זה אומר שכאשר אגיש דו”ח, אצרף את הדו”ח של הברוקר שמעיד על כל נייר שמכרתי מה היה המחיר קניה המקורי שלו (גם אם זה לא היה בשיטת FIFO) ?

      רו”ח:
      כן. זה מהתקנה הזו
      לא בטוח שחייב לצרף את הדוח של הברוקר אבל תצרף שיהיה לכל מקרה

      * קחו בערבון מוגבל. למיטב ידיעתכם, כל התמליל הנ”ל ג’ונרט אוטומטית ע”י צ’ט-בוט. All hail Siri.

     • לגבי שאר התגובות אתה תמצא באותו השרשור את כל הרפש…

     • מצאתי
      אני לא עברתי על כל העמודים, יש יותר מידי
      איך שהוא, מהצד. ראה לי שיש שילוב של חוסר סבלנות קצר בתקשורת יהירות וגסות במן כל המעורבים,
      אף אחד חד שם לא נקי
      ואני מנצל את ההזדמנות לחזור בי מדברים מעליבים שכתבתי לך או עליך.
      אני מקווה שיום אחד גם תבין מה בתגובות שלך מייצר אנטגוניזם, כי כל הערה ממני תתקבל כנראה לא טוב.

     • אין לי שום בעיה לקבל ביקורת בונה אבל אני אדם אנליטי.
      אני מציג נתונים ומצפה שאנשים יתייחסו לנתונים הללו בתגובות שלהם במקום לנסות להסית את הדיון אלי באופן אישי בכל פעם.

     • לא אמרתי שאתה לא אנליטי
      אבל גם אנשים אחרים מציגים נתונים ומסקנות
      ואפילו את הדרך שלהם למסקנות, אתה נמנע מזה, אפילו כשאני סתם מבקש לינק כי אני לא מוצא מאמר, אז את הנתון של שם המאמר באנגלית או שם המחבר נמנעת לתת וגם הגבת בזילזול.
      אז אולי זה יוצר רושם לא טוב על המסקנות שלך ?
      אני לא רוצה לפתוח את זה, אבל סרוב מהסוג הזה לא גורם לאנשים לקחת את מסקנותיך לעמוק.

     • כשמישהו מציג נתונים ומסקנות אחרי שהוא מעיד שהוא לא בדק את המקרה המלא ושבמהלך הבדיקה שלו הוא נטרל יכולות משמעותיות ביותר לצמצום תשלום המס בפועל אני לא מתייחס ברצינות לנתונים ולמסקנות שלו.

      אם אתה חושב שבדיקה מה מסלול הנסיעה הקצר ביותר עבור רכב פרטי מייצגת את מסלול הנסיעה הקצר ביותר עבור מונית תוך התעלמות מוחלטת מקיומם של נתיבי תחבורה ציבורית שמבחינה עובדתית מקצרים את המסלול בין נקודת המוצא שלך לבין היעד שלך אז שיהיה לך בהצלחה.

      לעניות דעתי הצגת “המסלול הטוב ביותר” תוך התעלמות מקיצורי דרך ונתיבים שניתן לנסוע בהם עם מונית לא מייצגת את המסלול הקצר ביותר במונית.

      אותו הדבר בהקשר של מיסוי – אם תמשיך להתעלם מכלים שיש לך לצמצם את חבות המס אז התוצאה שאתה מציג אינה מייצגת את המקרה שבו משלמים הכי פחות מס ולכן לא מפליא שהתוצאה הפוכה.

 74. דעת
  אתה קורא תכל מי שמא גר אותך בשמות, מאשים בשקרים, קורה לאנשים תינוקות ואטומים
  ואחכ אתה בוכה שיורדים לפסים אישיים ? אתה אמיתי ?

  הנה אני נותן לך הזדמנות להסביר (בקצרה)
  חשבון פטור
  דמי ניהול קרן אירית 0.2%
  דמי ניהול ira 0.15%
  תשואה הון 5% דבידנדים 4%
  מס דיבידנדים 15%
  השורה התחתונה תשואה של 8.02%

  חשבון חיב אותם תשואות קרן מחלקת 25% על הדיבידנדים דמי ניהול של הקרן 0.1%
  סהכ תשואה 7.89%
  הפרש של 0.13% מהצבירה לרעת החשבון החייב
  במהלך 60 שנה נהוג למשוך מזמנים ולמרות הכל אין 0% מס בחשבון חייב.
  אבל אפילו אם לא השורה התחתונה שהira עדיף, ונטול סיכוני מיסוי רווחי הון ומיסוי ירושה.

  יש לך הזדמנות להסביר ללא סיסמאות מה היתרון בתנאים הנל (תנאים שקיימים כיום לחברי קבוצת רכישה וגם לאנשים פרטיים)
  ההבדל ל 60 שנה זה 5% -6%
  וגם אם המרווח ועמלות המרה ושאר.נזקים העלות תהיה 1% מהצבירה ועדיין הייתרון הוא לטובת החשבון הפטור
  ואני מניח אפס מס ואפס עלויות בחשבון החייב

  אז בבקשה בלי ציניות תסביר את עצמך

  • ** אני מקווה שאתה באמת מתכוון לכך שאתה רוצה להבין ולא סתם אומר את זה אז אני בוחר להתייחס לתגובתך ברצינות. **

   אם הגעת למסקנה שקרן אירית עם מיסוי דיבידנדים עדיפה על קרן אמריקאית אז למה אתה בכל זאת בוחר בקרן אמריקאית בחשבון החייב ולא בקרן אירית?

   הנה המחשה לדרך אחרת בחשבון החייב:
   * קרן אירית צוברת 0.2%
   * אין דמי ניהול IRA
   * תשואה הון 5%
   * דיבידנדים 4%
   * מס דיבידנדים 15% מנוכה במקור משווי הקרן
   * שורה תחתונה – תשואה של 8.17%.

   8.17% יותר גדול מ-8.02% ולכן התשובה אינה חד משמעית בעיקר בהתחשב בכך ש:

   * עמלות המרה בחשבון החייב הם אפסיים לעומת החשבון הפטור – דבר שמגדיל את הפער.
   * עמלות קניה/מכירה בחשבון החייב הם אפסיים לעומת החשבון הפטור – דבר שמגדיל את הפער.
   * מרווח היצע/ביקוש בחשבון החייב יכול להיות קטן באופן משמעותי לעומת החשבון הפטור – דבר שמגדיל את הפער (יש בחו”ל תיעוד נרחב לפערים במרווחים בין גופים שונים).
   * בשל הכלים הקיימים לצמצום חבות מס רווח הון במשך רוב תקופת ההשקעה המשקיע יוכל לדחות את תשלום מס רווחי הון לתקופה ארוכה ביותר (ובחלק נכבד עד למותו) – דבר שמטיל בספק את יתרון הפטור ממס באופן כללי.
   * בשל אותם הכלים לצמצום חבות מס, ככל שגודל החשבון החייב גדול יותר כך ניתן להקטין את תשלום מס רווח ההון בפועל כך שכאשר בודקים בדיקה הוליסטית שכוללת העברת נכסים מחשבון פטור לחשבון חייב מתגלה שהמשקיע משלם פחות מסים מאשר בבדיקה של החשבון החייב לבדו – דבר שמגדיל את הפער.

   עכשיו מה שאתה צריך לבדוק זה אם פעולות לצמצום חבות המס שאתה יכול לנקוט (שלפי דבריך אתה לא טורח לבדוק את קיומן במתכוון) יכולות לעלות לך פחות מ-0.15% בטווח הארוך או לא.

   הבדיקה אינה פשוטה ולוקחת זמן אז אני לא בדקתי את המקרה הפרטי שלך.
   הסברתי בפורום יותר מפעם אחת מה אני בדקתי תחת הכובע של משקיע מחקה מדד (ולא משקיע דיבידנדים או סוחר) אז אתה יכול להשתמש בזה כהכוונה.

   בבדיקה ההוליסטית של שני החשבונות במקביל שביצעתי דמי הניהול לא התקזזו עם הפטור ממס רווחי הון כי בפועל יצא שכמעט ולא הייתי צריך לשלם מס רווחי הון (למעט מס דיבידנדים שנוכה במקור) עד ליום מותו של המשקיע (הנחתי משקיע בן 30 שמרכיב תיק שנועד לספק לו הכנסה לכל חייו לפי כלל ה-3% ויש לו לפחות עוד 30 שנות חיסכון).

   נקודה קריטית נוספת שחייבים להתייחס אליה היא תנודתיות השווקים.
   הנחת תשואה לינארית (כל שנה 8.17% בלי תנודתיות) תניב תוצאה שונה מאשר הנחת תשואה היסטורית (בשנת 2008 מדד ה-SP500 ירד ב-36.55%, ב-2009 הוא עלה ב-25.94% וכו’) כי היא מוחקת הרבה מאוד כלים לצמצום חבות המס.
   עקב כך בדיקה של תשואה לינארית תציג מצב שאינו נכון שבו המשקיע משלם הרבה מס שהוא לא ישלם במציאות.
   בעיה זו מטה את הכף לטובת החשבון החייב בצורה הכי משמעותית בכל מה שתיארתי לעיל אבל זה עדיין מכלול של גלגלים שביחד מייצר מכונה אחת גדולה ויעילה להשקעות עם צמצום עלויות כוללות – מיסוי ודמי ניהול כאחד.

   להלן בדיקה מלאה שכדאי לעשות אם באמת רוצים להגיע לתוצאה נכונה מציאותית ולא תאורטית:
   הנחות שאתה צריך להניח לפני הבדיקה:
   * מה הסכום שאתה מפקיד לחשבון החייב ולחשבון הפטור במקביל (בשביל לצמצם את חבות המס צריך לבדוק את שני החשבונות כשהם חיים במקביל ולא כל אחד לחוד בתוך בועה כי ישנם כלים שניתן להשתמש בהם ואתה לא יכול להשתמש בהם כשהחשבונות נבדקים בנפרד).
   * כל כמה שנים אתה מעביר את הכספים שלך מהחשבון הפטור לחשבון החייב (תשים לב שזה מצריך שתי בדיקות שונות: בבדיקה אחת אתה לא תעביר כספים בכלל, בבדיקה השנייה אתה צריך לבדוק העברת הכספים הנזילים בהזדמנות הראשונה)
   – חשוב לזכור שבכל פעם שאתה מעביר כספים מחשבון פטור לחשבון חייב אתה מתחיל בהפקדות חדשות לחשבון פטור חדש.

   * מאיזה שנה אתה רוצה להתחיל את הבדיקה הזו תוך הסתמכות על תשואות היסטוריות של שוק מניות שנתון לבחירתך (זו חייבת להיות בדיקה היסטורית שמתייחסת לתנודות מחיר ולא בדיקה לינארית – בדיקה לינארית מנטרלת הרבה מאוד יכולות לצמצום חבות המס באופן משמעותי).

   בחשבון הפטור:
   * קרן אירית צוברת 0.2% או כל קרן אחרת שאתה רוצה לבדוק עם דמי הניהול שלה
   * דמי ניהול IRA – לפי מה שאתה מקבל (זו טעות להניח שכולם מקבלים דמי ניהול שכאלו כך שהבדיקה שלך היא אך ורק עבורך ולא תקפה לכלל האוכלוסייה בכדור הארץ – יש לי חבר שלא מצליח להשיג פחות מ-0.6% על קרן השתלמות IRA ואין לו סכום מספק לקבוצת חסמבא)
   * תשואה הון – תשואה היסטורית ולא תשואה קבועה בכל שנה ושנה – חייבים לבדוק את השפעת התנודתיות בשביל להשתמש בחלק מהכלים לצמצום חבות המס – בלעדיה אתה לא משתמש בכלים הללו ולכן המסקנות שתסיק אינן תקפות במציאות.
   * דיבידנדים – לפי נתונים היסטוריים ולא מספר קבוע בכל שנה ושנה – מאותה הסיבה שבגללה צריך תשואה היסטורית ולא לינארית
   * מס דיבידנדים 15% מנוכה במקור משווי הקרן או משהו אחר אם אתה רוצה לבחור במדד שהוא לא אמריקאי (בהתאם לדמי הניהול של הקרן שבחרת)
   * עמלות המרות מט”ח גבוהות כולל מרווח המרה גבוה
   * עמלות פעולה גבוהות כולל מרווח מסחר גבוה אם מדובר בקרן עם סחירות נמוכה

   בחשבון החייב:
   * קרן אירית צוברת 0.2% או כל קרן אחרת שאתה רוצה לבדוק עם דמי הניהול שלה
   * אין דמי ניהול כלל ואין עלויות שוטפות בכלל כמו שניתן להשיג בפועל בלי הטבות ובלי טובות של אף אחד
   * תשואה הון – תשואה היסטורית ולא תשואה קבועה בכל שנה ושנה – חייבים לבדוק את השפעת התנודתיות בשביל להשתמש בחלק מהכלים לצמצום חבות המס – בלעדיה אתה לא משתמש בכלים הללו ולכן המסקנות שתסיק אינן תקפות במציאות.
   * דיבידנדים – לפי נתונים היסטוריים ולא מספר קבוע בכל שנה ושנה – מאותה הסיבה שבגללה צריך תשואה היסטורית ולא לינארית
   * מס דיבידנדים 15% מנוכה במקור משווי הקרן או משהו אחר אם אתה רוצה לבחור במדד שהוא לא אמריקאי (בהתאם לדמי הניהול של הקרן שבחרת)
   * עמלות המרות מט”ח אפסיות כפי שניתן להשיג בלי הטבות ובלי טובות של אף אחד
   * עמלות פעולה נמוכות כולל מרווח מסחר פחות גבוה כפי שניתן להשיג בלי הטבות ובלי טובות של אף אחד
   * שימוש בכל הכלים לצמצום חבות המס באופן שוטף במשך כל חיי ההשקעה.

   בסוף הבדיקה שלך תרשום לעצמך את התוצאות הבאות:
   1. שווי התיק ההוליסטי לפני ניכוי מס בהנחה ולא מוכרים כלום.
   2. חבות מס כוללת אם מוכרים את כל התיק ההוליסטי.
   3. חבות מס אם מוכרים 50% מהתיק ההוליסטי תוך כדי התחשבות בכך שיש לך סכום של כמה שנים בחשבון פטור בשני המקרים ותוך שימוש בכל הכלים לצמצום חבות המס האפשריים בשני המקרים.

   4. 3% משווי התיק ההוליסטי הקטן יותר מבין שתי הבדיקות שביצעת (זה הסכום שאתה מסוגל למשוך לפי כלל ה-3% מהתיק הקטן יותר ולכן זה הסכום שאתה צריך למשוך גם מהתיק הגדול יותר).
   5. מה השווי הכולל שצריך למכור מתיק הנכסים ההוליסטי בשני המקרים כאשר מושכים את הסכום שחושב ב-#4 לאחר שימוש בכל הפעולות לצמצום חבות המס בפועל וניצול מלא של החשבון הפטור (גם במקרה שבו העברת כספים מהחשבון הפטור לחייב כי אתה עדיין הפקדת לשם משהו).

   כל הנתונים הללו יובילו אותך למסקנה של מה יותר נכון עבורך בלי שום קשר למה יותר נכון עבור אנשים אחרים.

   מה שהכי חשוב בכל התהליך זה לזכור שעבור אנשים שונים ישנם רצונות שונים ואמונות שונות לגבי העתיד כך שכל תשובה שאתה תקבל עבור המקרה הפרטי שלך אינה מחייבת 100% מהאנשים בכדור הארץ כך שטענה כמו שטענת קודם ש-“תמיד עדיף…” בהכרח אינה נכונה עבור כל האוכלוסייה.

   תזכור שהדיון הזה התחיל בכל שאמרתי ליאיר שישנה אי-הסכמה לגבי כדאיות השימוש בקרן אירית עם חשבון פטור ואתה טענת שזה “תמיד עדיף” תוך התעלמות מוחלטת ממצבו של יאיר, מדמי הניהול שלו וממה שהוא רוצה לעשות בפועל.

   לעניות דעתי הקביעה המוחלטת הזו שהצגת אינה במקומה ומשדרת לאנשים שמה שאתה באופן אישי עושה, חושב ומאמין זו האמת היחידה שקיימת.
   לא יזיק אם אנשים יכירו בעובדה שיש אנשים ששונים מהם וחושבים אחרת ויכבדו אותם במקום לנסות לרמוס אותם ולהטיח בהם רפש.

   • אני בדקתי כל מני תרחישים והנפרש של 0.15% מהצבירה משמעותו לפי כלל ה 3% תשלום מס של 5%
    במשיכה, עכשיו
    נניח שהריבית היא 8.17% זה יוצא בערך 6% בשנה הראשונה ורק מחמיר ככל שחיים יותר שנים עד כמעט 20%
    ולכן גם קרן אירית בחשבון חייב לא באמת תכה חשבון פטור, אין 0% מיסוי
    אפילו אם מדובר בברוקר זר.
    ולכן תיק הוליסטי שמרכז מניות בתיק פטור זה פתרון יעיל כלכלית שגם מגן ממיסוי כולל מס ירושה
    שנכתב עליו רבות בחול באתרים רבים ובחדשות בחול וזה לא הזיה מקומית.
    לגבי חבר שלך,
    כל מי שרצה להצטרף לקבוצת הרכישה בפורום והיה לו מעל 100 אשח הצליח.
    מי שאין לו יכול להמתין מספר שנים בקרן רגילה לצבור הון ולהיכנס למומ מחדש.
    אני יודע שיש חברות שמציעות ira ב 0.3-0.2 ולא צריך הרבה
    (שמעתי על 300 אשח)

    • האם אתה יכול להציג חלק מהכלים לצמצום חבות מס שקיימים שבדקת את השימוש בהם?

     • משיכה לא לפי סדר קניה אלא ההפך ?
      בין אם עי חשבון זר או עי אחזקת מספר קרנות בתאריכים שונים או מספר חשבונות בנק שונים

      כמו שכתבת , בפורום זה מצמצם את חבות המס אבל לא מאפס אותה

     • זה לא רק “בסדר הפוך” אלא “בצמצום חבות מס”.
      בבדיקה שאני ביצעתי ברוב המוחלט של זמן החיסכון לא הייתי צריך לשלם מס רווחי הון בכלל (מעבר למס דיבידנדים שאתה מנטרל ע”י קרן אירית צוברת) שזה אומר שבפועל התשואה שלך בחשבון הממוסה יותר גדולה ב-0.15% (במקרה שלך) מאשר בחשבון הפטור.

      החלק שממש הדהים אותי זה שבמהלך תקופת הפרישה יצא שהייתי צריך לשלם פחות מס במקרה שבו העברתי את הכספים הנזילים לחשבון החייב מאשר במקרה שבו שמרתי את החשבון הפטור כמו שהוא.

     • אתה הרי חי מדיבידנדים,
      אז האם אתה באמת מושך חודש בחודשו סכום ששוה ל 3% מהצבירה עי מכירה , או שזה היה מכירה ספוראדית ?
      אני לא מבין איך אתה חושב שבאופן שיטטתי תמיד תוכל למצוא ערכי קניה מהעבר שהם גבוהים מההווה , אתה מתאר קריסה ערך רב שנתית
      כאילו משבר 2008 נמשך 10 שנים ולא שנה – שנתיים.
      בתכתובת בפורום אתה כתבת מספר פעמים שגם בשמטה הזו אין 0% מס כשהיה מישהוא שטען את זה כנגדך וכעסת עליו שהוא ממציא דברים שלא אמרת.
      אין לי ספק שניתן לנצל אנומליות רגעיות, אבל אם זו השיטה אז שוק המניות הוא לדעתך בכיוון ירידה רב עשורי, בעוד שהדיבידנדים של חלק החברות רק יעלו ?

     • כפי שהסברתי בפורום, הבדיקה נעשתה תחת הכובע של משקיע מחקה מדד ולא משקיע דיבידנדים.
      הניסיונות שנעשו בפורום (וגם על ידך כאן) לבטל את הממצאים שלי רק בגלל שאני באופן אישי לא משקיע מחקה מדד אינם במקומם.

      במקרה של הבדיקה שביצעתי היא התחלקה לשני חלקים:
      1. חישוב מה קורה בכל אחד מהמקרים במשך כל תקופת החיסכון (30 שנה במקרה שבדקתי) ורישום מדויק של כל שכבת ההחזקות בחשבון החייב.
      2. חישוב סך נכסים הוליסטי בסוף תקופת החיסכון בשני המקרים.
      3. חישוב סכום משיכה בטוח של 3% מהמקרה שבו סך הנכסים ההוליסטי קטן יותר (רמז – סך הנכסים במקרה שבו החשבון הנזיל נשמר היה קטן בהרבה מהמקרה שבו הכספים הנזילים הועברו לחשבון החייב במהלך תקופת החיסכון).

      אחרי שהיו בידיי כל הנתונים הללו ביצעתי חישוב משיכה של אותו הסכום בשני המקרים ובדקתי:
      1. כמה מס רווחי הון בפועל יצא שאני צריך לשלם עבור משיכת אותו הסכום בשני המקרים.
      2. איך התיקים הושפעו בעקבות המשיכה הנ”ל תוך התחשבות בדמי ניהול ומיסוי שוטף.

      תשים לב שלא טענתי שאין מיסוי, טענתי שניתן לצמצם אותו עד כדי מיסוי כל כך זניח שהוא יוצא יותר קטן מדמי הניהול שאצטרך לשלם בחשבון הפטור.

      כמו כן ככל שיש יותר כספים בחשבון החייב (כספים נמשכים מחשבון פטור לחשבון חייב) כך אתה יכול לצמצם את תשלום המס בפועל אפילו יותר.
      כמעט תמיד ניתן לייצר מגן מס ולהשתמש בו 7 שנים קדימה כך שאתה לא צריך באמת לספוג משבר במשך 10 שנים רצופות אלא לנצל את התנודתיות והאיזונים השוטפים של התיק שלך (הנחת המוצא היא שהתיק ההוליסטי מורכב משילוב של אג”ח מניות ולא 100% מניות בכל חיי המשקיע).

 75. דורין תודה אולי בהזדמנות תוכלי לכתוב על קופת גמל בתיקון 190 בניהול אישי

 76. שלום,

  אני רוצה לעבור לנהל את קרן ההשתלמות לבד.
  הבעיה שזה עובר דרך סוכן ביטוח ( אגם לידרים) שגוזר את הקופון שלו.
  יש דרך לחתוך אותו ולעבוד ישירות מול בית ההשקעות?

  תודה

 77. שלום,

  חיסרון שלא נראה לי שהוזכר לעיל הוא, שבניהול עצמי, אין אפשרות לקחת הלוואה על חשבון קה”ש.
  מאוד רלוונטי למי שרוצה סוג של “לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה” – כן להשתמש בכסף באופן זמני (ולהחזיר אותו) אך לא לפגוע בכך באפקט הריבית דריבית.

 78. דורין מספר שאלות:
  הקדמה
  העברתי לקרן השתלמות IRA של מיטב דש כ150,000 ש”ח. אני רציתי לרכוש תיק שמשלב את “הארי בראון” “עוגת דובדבנים” ו”מוחמד אלעלריאן”. מסיבות ברורות העדפתי לרכוש קרנות איריות.
  יש לי 150K ש”ח בקרן והפקדה חודשית של המעסיק.
  עלויות:
  0.4% דמי ניהול.
  40$ מינימום עלות ק\מ של קרן אירית
  10$ מינימום עלות ק\מ קרן אמריקאית.
  עמלת המרה למטבע זר 0.1%
  עמלה על דיוידנד של 5 ש”ח. (לא ברור עדיין על דיוידנד מחול קרוב לוודאי גבוה יותר).
  סה”כ רצון לרכוש כ4 קרנות איריות: עולמי, שווקים מתפתחים, mall Value, ונדל”ן. = 190$ עלות רעישה
  קרן אמריקאית: כריית זהב = 12$ עלות
  עמלות של הקרנות בערך 0.25% ~ 100$
  ומק”מ ישראלי.
  מידי רבעון רכישה של קרנות ישראליות.
  מידי שנה איזון של קרנות איריות ואמריקאיות ~180$
  סה”כ עלות בשנה הראשונה ~ 1700 ש”ח. > 1%
  סה”כ עלות כל שנה ~ 1%
  והשאלה: מדוע לא לתת למשהו לנהל את הכספים בעלות נמוכה יותר הרי היתרון של השקעה פסיבית הוא בעלויות הנמוכות – גם אם לא יכה את השוק יש לי בערך 0.5% רווח שנתי בעלויות.
  שאלה נוספת: האם נכון להשקיע בקרנות איריות? האם בסכומים הללו עדיף לרכוש ת.סל ישראליות או אמריקאיות? חישוב שלי במקרה של מס דיבידנד אמריקאי והשקעה של הסכום חזרה במדד ותשלום עמלה, העלות היא כ600 ש”ח בשנה ולכן עדיפה האופציה האירית.
  אשמח לשמוע את דעתך. עוד לא ביצעתי שום דבר, אני שוקל לחזור לקרן מנוהלת ולנהל בעצמי כשהסכומים יהיו גבוהים יותר. דעתך?

 79. ‪Ronen Drukman‬‏

  היי 🙂

  אני יכול לפתוח קרן השתלמות אם אנני עובד? או בין עבודות?
  אני רק השתחררתי מצה”ל לפני כחודש.

השאר תגובה