מדוע קניית זהב (עדיין) עדיפה על פני ביטקוין

מ

נכון לכתיבת שורות אלה מחיר הביטקוין, מטבע דיגיטלי מבוזר המבוסס על קוד פתוח שיתופי,  עומד על 135$ ליחידה. זאת לאחר שרשם עלייה חדה, כמעט היסטרית, של מאות אחוזים בשבועות האחרונים. מחיר הזהב, לעומת זאת, צונח בימים האחרונים בשיעור של כ-2%. מגמות אלה, הבולטות על רקע המשבר הכלכלי המתחולל במדינות דרום אירופה וקפריסין בראשן, הביאו רבים לטעון כי הזהב סיים את תפקידו בתור "נכס המפלט" העולמי, ושהביטקוין הוא הטוען הבא לכתר הנכס האולטימטיבי להשקעה בכלכלה משברית. כדוגמה לכך, מובאת הטענה שאזרחי דרום אירופה, החרדים מירידת ערך האירו, הם שהובילו את קניית הביטקוין בימים האחרונים תוך שהזהב נותר לדשדש, כפי שהוא עושה בחצי השנה האחרונה.

 הביטקוין הוא במטבע דיגיטלי הנסחר באופן מקוון בלבד. הביטקוין אינו מפוקח על ידי ממשלה כלשהי, וכמותו מוגבלת ל-21 מיליון מטבעות לכל היותר (לכמות זו נגיע בשנת 2140). היצע הביטקוין מבוקר על ידי אלגוריתם הגורם לעלייה בעלות ייצור המטבע כתלות בכמות המטבעות שבמחזור. כלומר, בחלוף הזמן, "כריית" כל ביטקוין תחייב כוח חישוב רב יותר. בינתיים עלות ייצור הביטקוין עלתה כל כך שכרייתם בדרך כלל כבר אינה כלכלית.

אם הבנתם עד כה – מצוין, אתם מוזמנים להמשיך לקרוא.  אם לא הבנתם, מומלץ ליישם את הכלל התשיעי לביטחון פיננסי ולהתרחק מהביטקוין כמו מאש.

ביטקוין – המטבע החופשי?

איך שלא נסתכל על זה, קיומו של מטבע דיגיטלי אנונימי מהווה איום על המערכת המוניטרית הקיימת, ובראשה הכלכלה החזקה בעולם – זו האמריקנית. ממשלת ארה"ב כבר פרסמה תקנות למסחר בביטקוין, ונראה שזו רק תחילתה של מערכה מתוזמנת אשר תתגבר ככל שהמטבע יצבור מסה קריטית ויהווה איום על המערכת הבנקאית הקיימת. השקעה בביטקוין חושפת את המשקיע (או הספקולנט) לשורת סיכונים – מוחשיים יותר ומוחשיים פחות – מצד הבנק המרכזי האמריקני ובני בריתו. להלן מספר דרכי פעולה תאורטיות בהן יכול הממסד הפוליטי-פיננסי לנקוט כדי למגר את איום הביטקוין (ואת כספכם יחד איתו):

פיחות בכפייה

ממשלת ארה"ב ובנות בריתה יוכלו לעשות שימוש בכוח  החישוב ה(כמעט) בלתי מוגבל שלהן כדי להציף את השוק במטבעות ביטקוין וליצור פיחות בערכם תוך גלגול העלות למשלם המיסים האמריקני. דרך אחרת למאבק פיננסי במטבע יכולה להיות באמצעות רכישתם של כל 21 מיליוני הביטקוין בדולרים שיודפסו במיוחד לשם כך, יועברו לחברת קש שתרכוש את הביטקוין ביוקר, ואז תציע אותו למכירה במחירי ריצפה.

מתקפת סייבר

מסחר בביטקוין מחייב זמינות ורציפות של תקשורת אינטרנט וחשמל. מעבר לחוסר הרלוונטיות של הביטקוין במקרי חירום בהם מוצרים אלה אינם קיימים, הדיגיטליות של הביטקוין הופכת אותו במידה רבה נתון לחסדיהן של ממשלות, אשר יכולות "לסגור את השאלטר" בכל רגע נתון.

כמו כן, למרות הקושי הקיים לפרוץ את קוד הביטקוין כיום, אתרי בורסת המסחר בביטקוין נתקפו כבר מספר פעמים בסייבר. ב-2011 מחיר הביטקוין קרס כאשר הבורסה הגדולה בעולם, MT GOX, נפרצה. ככל שהביטקוין יהיה יקרה יותר, כך תעלה המוטביציה של תוקפים – פרטיים וממשלתיים – לפעול נגד המטבע במימד הסייבר. לא יהיה בלתי סביר להניח שבנקים ואפילו סוכנויות ממשלתיות מעסיקות מומחי מחשבים בדיוק לתכלית זו.

מאבק משפטי 

מאבק משפטי בביטקוין יכול להיות יעיל לא פחות, ואפילו "נקי" יותר. העובדה שהביטקוין משמש כבר היום כאמצעי הדומיננטי ברשת ה"דארקנט" למסחר בסמים, נשק, מימון טרור, פדופיליה, הלבנת הון וכו', מסמנת אותו כחלק מ"שכונה רעה". לא מן הנמנע שקניית ביטקוין תוצא כליל מחוץ לחוק, בדומה לקוקאין או כלי נשק. את סחר הביטקוין שיישאר ינטרו הממשלות כפי שמנטרים את שוק הסמים העולמי. השקעת משאבים בחשיפת הונאות הקשורות במטבע יכולה לשרת תכלית זו.

האם הביטקוין חזק מספיק כדי להחליף את הזהב?

שוק הזהב העולמי עצום בהיקפו. מדי יום מתבצעות עסקאות קניית זהב פיזי בהיקפים הנעים בין 67 מיליארד ל-224 מיליארד דולר. המחזור היומי במסחר בביטקוין עומד על 6 מיליון. קשה להאמין שהיקפי מסחר כה זניחים יכולים להשפיע על מחיר הזהב באופן דרמטי.

 העובדה היא שבמצב המקרו כלכלי הנוכחי הביקוש לזהב פיזי עדיין גבוה מאד, במיוחד בהודו ובסין. מה שמושך את מחיר הזהב כלפי מטה הוא  שורטים על חוזים עתידיים על מחיר הזהב שמבצעים גופים מוסדיים ושחקנים נוספים הפועלים תוך העלמת עין מצדו של הפד האמריקני, המעוניין בעליית ערך הדולר (שהוא מדפיס ללא הרף).

אז למה מחיר הביטקוין עולה בכל זאת? העניין הגובר בביטקוין בשבועות האחרונים משקף כמובן עלייה בביקוש. ביקוש גובר במצב של היצע מוגבל יוצר עליית מחירים.

אלא שהחגיגה צפויה להיפסק בקרוב. בשלב זה השחקנים הפיננסיים הגדולים עדיין לא זיהו את הביטקוין כאמצעי חליפין לגיטימי ומשמעותי מספיק (כמו זהב, לדוגמה).  קשה לקבל את הביטקוין כנכס לגיטימי להשקעה כל עוד אין אף בנק מרכזי בעולם אשר מחזיק את יתרות המט"ח שלו בביטקוין. ברגע שזה יקרה, וייכתבו חוזים על מחירו, סביר שיתבצעו מניפולציות מהסוג האמור. מחיר הביטקוין ירד  אז בחדות ויהיה נתון לחסדיהם של שחקנים פיננסיים אלה.

 לביטקוין, בניגוד לזהב, אין כל ערך מוסף מלבד היותו אמצעי סחר חליפין, וכל יתרונו הוא בפשטות ובאנונימיות של הטרנזאקציות. אין מאחוריו נכס פיזי בעל ערך,  ואין אפילו הסכמה חוקית על ערכו (בניגוד למטבעות פיאט). ערך הביטקוין  "מוסכם" בצורה אמורפית על ידי כל המשתמשים בו. ביום בהיר אחד ערכו יכול להיות שווה לאבק.

הזהב, לעומת זאת, מעולם לא איבד ממעמדו כמתכת יקרה. שלושה מיליון סינים והודים לא הולכים לענוד תכשיטי ביטקוין בזמן הקרוב. סביר אם כן שהזהב ישמור על ערכו כנכס אוצר ערך בעיני בני אנוש כפי שעשה ב-5,500 השנים האחרונות.

לבסוף, סוחרי הביטקוין חייבים להביא בחשבון את המימד הפלילי. יש מיסתורין רב האופף את זהות המפתחים והיוצרים של המערכת. מה שידוע בוודאות הוא, שעוד לפני שהביטקוין הגיח לאוויר העולם נכרו לא פחות מ-6 מיליון מטבעות. זה אומר שמישהו עשה בימים האחרונים הרבה מאד כסף על גבם של ספקולנטים תמימים. בהקשר הזה, חשוב ללמוד דבר אחד או שניים מההיסטוריה: במאה ה-19, בשיאה של הבהלה לזהב, מי שהתעשר לא היו הכורים הפשוטים, אלא יצרני ומשווקי כלי הכרייה. להלן סרטון קצר המסביר מדוע, לשיטת המפיק, הביטקוין הוא הונאת הפונזי הגדולה בעולם:

סיכום

ביטקוין וזהב זה לא תפוזים ותפוחים. זה יותר כמו להשוות בין כלי נשק אמיתיים לרובים במשחק מחשב. מי שרוצה לשחק – שיעשה זאת רק בכספים שהוא יכול להרשות לעצמו להפסיד. מי שרוצה לשמר את ערך כספו, מומלץ שיחפש אפיקים אמינים יותר.

גילוי נאות: מחזיקה זהב.

הירשם
הודע על
guest

36 Comments
הישן ביותר
החדש ביותר המדורג ביותר
Inline Feedbacks
View all comments
דניאל

שום דבר מהם לא עדיף על פני סחורות ברי קיימא. זהב זו סתם מתכת, אמונה תפלה והביטקוין דומה לפירמידה ותנודתי בצורה נוראית (ולכן גם לא יכול לשמש כמטבע מקובל) וערכו מבוסס גם הוא על אמונה תפלה. אגב, זהותו של ממציא המטבע אינה ידועה לאף אחד וזה מעלה תהיות על מניעיו, האם הוא מנסה לגרום להתרסקות על ידי יצירת בהלה\דת חדשה?… למה הדולר יותר בטוח משני הדברים האלו? כי לארה"ב יש את הצבא החזק בעולם ודריסת הרגל הבוטה ביותר בממשלות רבות ומשאבי טבע (גלובליזציה), חוץ מזה חצי עולם תלוי בכוח הקנייה האמריקאי ולכן מדינות כמו סין ימשיכו להעמיס אג"ח ממשלתי בין… קרא עוד »

אריאל

אני מרגיש שאת בעצמך לא מבינה איך עובדות טכנולוגיות רשת בכלל וביטקוין בפרט. כמו רבים לפניך, את נותנת רושם שיש כמה דברים מאוד קלים שאפשר לעשות כדי להרוג את ביטקוין בפרט וקריפטו בכלל. אני אישית חושב שיש מספיק אינטרס לעשות את זה ואם זה היה פשוט כמו שאת מדברת על זה אז זה היה קורה מזמן. אני לא חושב שזה בלתי אפשרי, אבל את אומרת בנונשלנטיות כמה אסטרטגיות איך להרוג את ביטקוין שגורם לי לחשוב שאת לא מבינה איך הדברים האלה עובדים במאקרו. "הדיגיטליות של הביטקוין הופכת אותו במידה רבה נתון לחסדיהן של ממשלות, אשר יכולות "לסגור את השאלטר" בכל… קרא עוד »

דימה

לייק

אלדד

כל הקטע של הכריה זה רעיון מפוקפק.
לא הוציאו מיד להנפקה את ה 21 מיליון "מטבעות" כדי שלא תהיה הצפה ואז בגלל הנדירות של המטבע הערך שלו יעלה. כמו בדוגמאות הנהדרות מההיסטוריה באתר של אבי זלינגר: http://econoblog.co.il/?p=10959
וכמו שאמרת ה 6 מיליון הראשוניים זה הרווח של היזמים שכרגע עומד 1.2 מיליארד דולר(200 דולר לביטקוין עכשיו).
אם עושים סדרה סופית היכן שיש אינפלציה(העולם היום)זה ברור שהביטקוין הוא מתחרה לזהב ויעלה עד שמחירו יהיה גבוה מידי מבחינת סיכוי/סיכון או עד שתוחלף השיטה הכלכלית או עד שיהיה מטבע וירטואלי אחר יותר זול או עד שיטילו עליו מגבלות חוקיות חמורות(איסורים ומיסים).

kinamon

אופס…
חצה את ה 1100…
מה דעתך ?
או שאולי במקרה הזה השתיקה שווה ביטקוין…

kinamon

למדתי משהו חדש תודה אבל נושא הביטקוין שווה לדעתי דיון ופוסט מיוחד כי הביטקוין טומן בחובו שינויים גלובליים מהותיים שנראה לי מאד מעניין לבחון אותם יש פה פוטנציאל של מהפכה מוניטרית עצומה בעולם (ללא קשר לספקולנטים ש"יתנו מכה" או "יחטפו") הביטקוין הוא כביכול חוד החנית שמוביל למצב שבו כל העולם ידבר ב "שפה אחת" ויוביל ליציבות, חלוקת משאבים הוגנת ושפע עולמי… יכולת שקיימת בימינו אך ורק בגלל מהפכת האינטרנט וההתפתחות הטכנולוגית מעניינת אותי ההתיחסות שלך לנושא הזה ולא על ההיבט הספקולטיבי אלא על מה את מעריכה שמטבע כזה גלובלי יוכל לחולל אם יתממש ויוכר ע"י המשטרים בעולם למשל האם שימוש… קרא עוד »

זהבה

רק עכשיו גיליתי את הבלוג ואני נהנית מסגנון הכתיבה (וחולקת על חלק מהדעות). דורין — אריאל צודק בהקשר של קושי היישום של הדרכים שהצעת להפלת המטבע אריאל — דורין צודקת עקרונית. לממשלת ארה"ב לבדה יש יכולת להפיל את ביטקוין. גוף עם מעל 50% מיכולת החישוב של הרשת יכול להשתלט על היסטוריית המסחר כרצונו ולייצר מזלגות רבים כרצונו בלי שום קריפטוגרפיה. עם מוסיפים כלים קריפטוגרפיים מפורסמים נדרשים הרבה פחות מ 50%, ויש עוד נזקים שניתן לעולל. אם אתה חושב שלרשות ממשלת ארה"ב לא עומד כוח חישוב מספיק, אתה מעריך אותם בחסר (משמעותי) ומתעלם ממידע שפורסם. רמז? הערך רק את כוח החישוב… קרא עוד »

דימה

לממשלת ארה"ב יש 50% מכוח החישוב של הרשת? איזו שטות מולחטת! מאיפה הבאת את זה?
מה עם מחשבי העל של הרוסים, הסיניפ, היפנים, האירופים? מה עם חוות שרתים פרטיות של גוגל, יאהו, אי.בי.אם?
כמו כן כבר מזמן לא כורים ביטקוין במשבים או שרתים או מגה שרתים רגילים, אלא במחשבי אסיק, שזה מחשבים שיוצרו מרמת הצ'יפ למטרה אחת ספציפית בלבד: כריית הביטקוין. ממשלת ארה"ב כמובן יכולה לייצר מחשבים כאלה, אבל זה לא המצב כרגע.

someone235

בנוסף למה שאריאל אמר, חשוב גם להדגיש שמתקפת סייבר לא יכולה להפיל את הביטקוין. הפריצה שהייתה ב-MtGox לא מרמזת שיש איזשהי חולשה בפרוטוקול ביטקוין, אלא בשרתים של MtGox. הדבר שקול לכך שמישהו ינסה להפיל את השקל על ידי שוד של בנק דיסקונט. אפילו יותר רחוק מכך, בגלל שבביטקוין השוק הרבה יותר חופשי מאשר שוק בנקאות השקל, כך שהאימפקט של קריסת זירת מסחר אחת מוגבל ביותר.

איל

someone235, בפרוטוקול ביטקוין ההוכחה שהכסף שלך הוא שלך היא באמצעות מפתח פרטי שידוע רק לך. בלתי אפשרי לזכור אותו בעל פה מפאת אורכו, וכל שיטת אחזקה של המפתח ניתנת לגניבה. מי שמשיג את המפתח הפרטי שלך יכול לשלם בשמך – זה כמו מזומן. אם המפתח שמור על מחשב, כל פורץ למחשב שלך יכול לגנוב את כל המפתחות הפרטיים ששמורים עליו. אם איבדת את המפתח הפרטי (למשל אם מת לך הדיסק) אז איבדת את הכסף. אם הדפסת את המפתח אז שריפה תשמיד את הכסף שלך. אם שמרת את המפתח בדיסק און קי בכספת די קשה לשלם, ןגם הדיסק הזה עשוי להתקלקל.… קרא עוד »

someone235

אייל, אני לא מבין איך התגובה שלך קשורה למה שכתבתי, אבל אני בכל זאת אענה: א. בדיוק כמו שכל הכסף שלך לא נמצא בארנק, כך גם אין שום סיבה שכל הביטקוין שלך יהיה במקום אחד. ניתן לשים את הרוב בכספת ולשים במקום זמין כמות יותר קטנה. ב. אמנם קשה לזכור את המפתח בעל פה, אבל יש פונקציות הצפנה חד כיווניות שמאפשרות לך להמיר משפטים למפתחות פרטיים (ואת המשפטים ניתן לזכור). גם אם אתה לא משתמש באופציה הזו, ניתן גם להגן על המפתחות הפרטיים המאוחסנים על המחשב בסיסמאות. ג. כרטיס אשראי לא פוגע בביזוריות של ביטקוין, בגלל שלאף חברת אשראי לא… קרא עוד »

איל

הסיבה שהגבתי לך היא שהסברת שמתקפת סייבר לא יכולה להפיל את ביטקוין – דבר שהוא נכון בעיקרון (אי אפשר להשמיד את המטבע כל עוד כוח החישוב שלך לא גדול מאד), אבל ייתכן שמטעה למעשה שכן עבור רוב מכריע של האנשים יש פגיעות לחדירה למחשב שלהם, ולכן הם זקוקים לישבון בנק – ואז אירועים כמו mt gox הם משמעותיים. חברת אשראי יכולה ליצור כסף כמו בנק שכן היא מבטיחה תשלום למוכר לפני שקיבלה תשלום מהקונה. עתה מדובר בכסף שחברת האשראי יצרה, למרות שבסיס הכסף בניסוי המחשבתי הוא ביטקוין. דבר זהה קרה עם זהב, בנקים נתנו אשראי ויצרו כסף כאשר הכסף היה… קרא עוד »

someone235

א. זה נכון שאירועים כמו נפילה של mtgox הם משמעותיים, אבל בשוק חופשי כמו בביטקוין, השוק מתקן את עצמו די מהר ומביא פתרונות (אתה יכול לראות איך השוק התאושש מהר מהנפילה של מטגוקס באפריל 2013).
ב. חברת אשראי יוצרת הבטחות לכסף, לא כסף. להגיד שזה שקול להדפסת כסף זה כמו להגיד שכתיבת צ'קים או הנפקת אג"ח שקולים להדפסת כסף.

איל

someone235, הבנקים של ביטקוין בינינו הם כמו הבנקים של ארה"ב בסוף המאה ה 19. אין שום רגולציה, אין שום דבר שמונע מהם בטווח הארוך להלוות את הכסף שלך בתעודות IOU, שאמנם לא יהיו ביטקוין אבל גם בעבר התעודות האלה לא היו זהב. אין לבנקים האלה הגנות טובות מגנבים או ביטוח חשבונות. אני ממש לא רוצה לחזור לתקופה הזו. כאשר הבנק מנפיק תעודת IOU שמופקדת בבנק אחר נוצר כסף. אותו דבר יכול להתבצע על ידי חברת אשראי. ככל שהאשראי הוא לטווח ארוך יותר כך זה יותר דומה לכסף אמיתי. ביטקוין הוא הדגמה נהדרת לשימוש בפרוטוקולים קריפטוגרפיים כדי ליצור העברת כסף אמינה,אנונימית… קרא עוד »

דימה

כתיבה חובבנית מאוד בכל הקשור להבנת הביטקוין עצמו – איך הוא נוצר, מה זה "כוח הכריה" ומה גודלו והשפעתו.
סעיף "פיחות בכפיה" פשוט לא נכון ומראה על חוסר הבנה של איך ביטקוין נוצר.
הרבה דברים פשוט לא נכונים לגבי הביטקוין ("עוד לפני שהביטקוין הגיח לאוויר העולם נכרו לא פחות מ-6 מיליון מטבעות").

אורי

שלום, התחלתי לקרוא את הבלוג, זה מעניין מאוד, רק רציתי לשאול שאלה ממש תמימה, שבינתיים לא ראיתי לה את התשובה:
איך את משקיעה בזהב? קונה זהב אמיתי ומפקידה בכספת, או תעודות סל על הזהב?
ואם תעודות סל, אז איזה? בארץ? בחו"ל?

יחיאל

הביט עדיין פה ובגדול, מה אומרת?

עידו

*פייספאלם*
נראה שמישהי צריכה לעשות הרבה מחקר בנוגע למה זה ביטקוין, ולא להתייחס רק לאפליקצייה הראשונה שלו – שהיא כסף

אלי

10.5.2017 1btc=1734usd
ממליץ לך למכור את הזהב שאת מושקעת בו ולקנות ביטקוין, לפני הגל הבאמת גדול שהולך לבוא.

fox

היא לא תעשה את זה… היא עדיין חושבת שממשלה יכולה "להציף את השוק בביטקוין" ושנכרו יותר משש מליון מטבעות לפני שהוא נוצר.
פוסט שהוא גיבוב של שטויות.
גורם לי לחשוב על שאר הדברים שהיא מפרסמת.

התעשרתי מבלוקצ'יין

בדיעבד, פוסט שכולו טעות ענקית. הביטקוין עלה מ135 פה ל20,000

עמי

מה קרה אחרי שהגיע ל20000?

שלומי

חזר למקומו הטבעי, פי 10 ממה שהייתה בתחילת שנה שעברה.
רק עכשיו נחשפתי לפוסט הנ"ל, הוא מלא באי-דיוקים, ובמקום שמקדש את הידע כמו פורום הסולידית, זה עצוב.
אפשר לבקר אפשר לתמוך, אך לקרוא לביטקוין פירמידה זה חוטא מן האמת.
מציע לכל אחד לבצע ש"ב ולהבין איפה הוא עומד.
בהצלחה לכולם

Ruben

עלה ל47,000$

אנונימי

הגיע ל60 אלף

אנונימי שני

נושק ל-30

פינחס פוגל

איך את מסתכלת על ביטקויון כיום [לא בתור נכס להשקעה אלא כתחליף לזהב]?
שוק הקריפטו יציב מאוד ולא הולך לשום מקום

יהב

יציב?

תיתן מבט בשווי של המטבע לאורך זמן. אמנם הוא עלה באלפי או עשרות אלפי אחוזים מאז הפוסט, אבל הדרך רצופה מפולות, אחרי שהגיע למעל 10,000 הוא ירד גם ל3,000 – זה עדיין נראה מפתה כל עוד זה עובד, אבל לא הייתי רגוע אם היה לי שם הרבה כסף…

אלי בז'רנו

זה פוסט לנכדים

אביב

מחיר חלומיייי,

Ruben

2021
$79,162,311,036
הסחר היומי בביטקוין
And counting

Atzmon

אני עובר על כול הבלוג
ומכניס עדכון עכשווי שנכון להיום שווה הביטקויין מעל 50 אלף דולר
לא שיש לי אחד, אך אפילו היה לי, לא יודע מי ייתן לי 50 אלף דולר עבורו

תומר

That did not age well lol

מעניין

הביטקוין כרגע 46,534.53 דולר.
אז בכמה תשואה מדובר מיום פרסום הפוסט?
גילוי נאות = אין לי ביטקוין ולא יהיה לי 🙂

יוסף ג׳וסטאר

די מצחיק לקרוא את הפוסט הזה אחרי 8 שנים.

רק מראה, שכפי שהסולידית בעצמה אומרת, לאף אחד אין כדור בדולח.

Noam

עוד לא קראתי את הפוסט אבל השורה הראשונה כואבת לי😭😭😭😭. ביטקויין ב 135$? תקשיבי אני מהעתיד, תקנייייייי.
*לא מחזיק בביטקויין*

.

עקבו אחרי

תגובות אחרונות בבלוג

RSS מהפורום

דילוג לתוכן