ילד שלנו

י

אתה רק בן חודשיים.

בין התקפי השיהוקים לחיוכים הממיסים שלך אנחנו לומדים להכיר אותך קצת יותר בכל יום.

כסף, פיננסים וענייני דיומא לא מעניינים אותך יותר מדי בשלב זה.

אתה הרי עסוק בעיקר בבובות החגות מעל לראשך ובמנעד הקולות דמויי-החצוצרה שבוקעים ממיתרי הקול שלך בשעות הקטנות של הלילה.

איננו יודעים עוד כיצד תבחר לכתוב את הפרקים ברומן חייך. כרגע, אתה בעיקר פקעת מתוקה של פוטנציאל.

ועדיין, רצינו, אמא ואבא, לצייד אותך בכמה עצות ותובנות על העולם אליו תצא, יום אחד, כאדם בוגר המסוגל לעמוד ברשות עצמו.

1) היה לך מזל. נולדת להורים שאוהבים אותך מרגע שגילו על קיומך, ושיש להם את היכולת לדאוג לכל צרכיך. אתה ילד ממין זכר, ישראלי-יהודי, בהיר-עור, אזרח בן-חורין ושווה-זכויות בדמוקרטיה מערבית עשירה, עם זכויות אדם ואזרח מוגנות, שהגיח לעידן המשגשג והמתקדם ביותר בתולדות האנושות. אלה קלפי הפתיחה שחולקו לך. לא עשית דבר כדי לזכות בהם. זכור שילדים אחרים – למעשה, רוב הילדים עלי אדמות – מתחילים את המשחק עם קלפים חלשים בהרבה. נעודד אותך תמיד להצליח בזכות עצמך. אבל בבוא היום תגלה שהעולם, לצד היופי שבו, איננו מריטוקרטי לחלוטין, ויהיו דלתות שיפתחו בפניך בגלל מזל טהור או בשל משתנים שאינם בשליטתך. כשאתה שופט אחרים, זכור שלא כל הצלחה נובעת בהכרח מיכולת אישית, ולא כל אי-הצלחה או עוני נובעים מכישלון אישי או עצלות.

2) כתוב. במרוצת הזמן יציפו אותך רעיונות, מחשבות ותחושות בטן. בצורתם הגולמית הם עמומים, מעורפלים וחשופים להסחות דעת. רק כשמבטאים אותם במילים ניתן לשרטט את קווי המתאר שלהם, להבין מהיכן הם מגיעים וכיצד הם נושקים לרעיונות אחרים. כתיבה היא הדרך הטובה ביותר לעשות את זה. כתיבה מסייעת למצק ולארגן רעיונות טוב יותר מכל שיטה אחרת. לעתים תגלה באמצעותה כמה אינך יודע שאתה כבר יודע. לעתים היא תחשוף דווקא את החורים, הפגמים וההטיות בחשיבה שלך. ולפעמים היא תשלוף מתוכך רעיונות חדשים, חבויים, שלא ידעת על קיומם, ושאפשר ליישם בתחומי ידע אחרים. העלה את מחשבותיך על הכתב – ואם תרצה, פרסם אותן לעולם.

3) אל תאפשר ל"שבט" לחשק אותך לדעות שאבד עליהן הכלח. אין שום בושה בשינוי דעתך כשהעובדות סביבך מחייבות זאת. למעשה, זה חיוני, משום שהחלופה – קיבעון מחשבתי בעולם משתנה – מסוכנת פי כמה. הבלוג הזה קיים פחות מעשר שנים, ובמהלכן מיתנתי ואפילו שיניתי כליל את דעתי בנושאים שהתבטאתי בהם בעבר בנחרצות, כשהבנתי שיתכן שאני טועה. כבני אדם, אנחנו כמהים להשתייך לשבטים – מדינות, מפלגות, תעשיות, מחלקות, סגנונות השקעה, פילוסופיות כלכליות, דתות, משפחות, אוניברסיטאות, גילדות. יש הרי נחמה בהשתייכות לקבוצה עם אתוס משותף שמזדהה ומבין את הרקע ממנו באת. הקושי מתחיל כשהחשש מאיבוד תמיכת השבט מונע ממך לקרוא תיגר על מוסכמות מקובלות ולחשוב באופן ביקורתי. זכור שנאמנות עיוורת לשבט היא מחסום בפני חשיבה רציונלית.

4) אנחנו לא הולכים לפנק אותך. נרעיף עליך את מלוא החום, החיבה והקשב ההורי שנוכל לתת. כל עוד זה תלוי בנו, לא תדע מחסור. אבל דע שלא תקבל מיד כל מה שתרצה. לא משום שאין כסף. אלא מפני שאם תתרגל לקבל מיד כל מה שתרצה – לא תעריך דבר. ואם לא תעריך דבר, ואת ערך הכסף בפרט — תאבד את היכולת לדחות סיפוקים, לתעדף, להנות מהקיים ולהבחין בין החיוני לנחשק. כל אלה מיומנויות שמבדילות בין מבוגרים אחראיים כלכלית למבוגרים פחות אחראיים.

5) עושר הוא פונקציה של איך אתה חי – לא של כמה אתה מרוויח. זה יהיה נפלא אם כשתשתחרר מהצבא "תיחטף" גם אתה על ידי חברת הייטק שתשלם לך 30,000 ש"ח בחודש. אבל אם תתרגל מגיל 21 לפרק 7,000 ₪ בחודש על וולט ו-8,000 ₪ בחודש על שכר דירה בתל-אביב, אתה עלול לגלות שאתה דורך במקום מבחינה כלכלית. הדרך האפקטיבית ביותר להגדיל את השווי הנקי שלך היא ללמוד לחיות היטב עם פחות. הגדלת הכנסה עלולה במקרים רבים להגדיל גם את התשוקות והרצונות שלנו, באופן שגורם לנו להוציא יותר – בעיקר כדי להידמות לסביבה שלנו ולהרשים אחרים. התוצאה היא שאנשים לוחצים על דוושת הגז (הכנסות גבוהות) והבלם (הוצאות גבוהות) בעת ובעונה אחת, ומתפלאים כשהם תקועים במקום. הסוד הוא להימנע מהסתגלות הדונית ולשמור על רמת הוצאות קבועה פחות-או-יותר גם כשההכנסה צומחת. סגל לעצמך את מיומנות-העל הזו.

6) במקום להתלונן על השיטה – תמרן במסגרתה. זה אולי יישמע קצת קשוח, אבל איש לא חייב לך דבר. במקום להתפתות לשירת הסירנה על "יוקר המחיה", למד לרסן את האגו ולנהל את ההוצאות האישיות שלך. במקום להסתמך על מערכת הפנסיה והביטוח הלאומי, חסוך בעצמך מתוך הנחה כשתגדל לא תהיה פנסיה ולא יהיה ביטוח לאומי. במקום להתלונן על שוד הקופה הציבורית, שאף תמיד לשלם את המס הנמוך ביותר שמתיר החוק. במקום להתלונן כלפי מעלה על שכר נמוך, למד על דרכים נוספות לייצר הכנסה חוץ מלמכור זמן תמורת כסף: רכוש מיומנויות נדירות/מבוקשות, המר אותן להכנסה, את ההכנסה שאתה חוסך — המר לעושר (דרך רכישת נכסים). מהנכסים תוכל אחר כך להפיק הכנסה נוספת, שאינה תלויה באיש. המשך כך, בעקביות, עד שתתעשר בכוחות עצמך. זכור: אומללות, רחמים עצמיים וקנאה באחרים אולי יזכו אותך בתשומת לב ובנקודות קורבן, אבל לא בזכויות קניין.

7) למד ללמד את עצמך. מערכת החינוך הממלכתית תלמד אותך מה תפקיד המיטוכונדריה בתא, איך למצוא את היתר במשולש ישר זווית, וכיצד ניתן לאפיין את מערכת היחסים המוזרה בין איוב, אלוהים והשטן. היא לא תלמד אותך מה ההבדלים בין מניות לאגרות חוב, בין עוסק מורשה לעוסק פטור, או בין תזרים מזומנים לשווי נקי. אנחנו מקווים שהניצוץ האוטו-דידקטי יפעם בך, ושתהיה סקרן מספיק כדי ללמוד בעצמך גם דברים שאיש לא ישב ויאכיל אותך בכפית: איך לעקוב אחר הוצאות, הכנסות, נכסים והתחייבויות; מדוע צבירה שיטתית של נכסים מובילה לעושר; איך עובדת הפונקציה האקספוננציאלית (ריבית דריבית) ולמה חשוב כל-כך להתחיל להשקיע מוקדם; למה בתחילת הדרך שיעור החיסכון חשוב מהתשואה על ההשקעה; למה לא לפחד ממפולות בבורסה; ואיך להקים עסק אינטרנטי מאפס. בעולם קפיטליסטי, לך ולבני דורך אין את הלוקסוס שלא להבין בזה.

8) הישמר מפני השטח המת. הסיכונים והעלויות הכבדים ביותר אורבים שם, מצטברים לאיטם, סמויים מהעין, הרחק ממהדורות החדשות. הן, הרי, עוסקות בניפוח סיכונים קטנים יותר, שנתפסים כמאיימים יותר בטווח הקצר. התוצאה היא שאיש לא מבחין בהם ואיש לא נערך לקראתם, עד שהם מתפוצצים בהפתעה. כך, למשל, אנשים מדברים על הסיכון שבשוק המניות, אבל מתעלמים מהסיכון שבשחיקה האינפלציונית של כספם בעובר ושב לאורך שנים. אנשים יצאו להפגין על מחיר המילקי, אבל יגיבו באדישות למיסים המנוכים אוטומטית ממשכורתם או לדמי הניהול הנגבים כאחוז מהשקעותיהם, פשוט כי לתחושתם הכסף מעולם לא יצא מכיסם.  העובדה שאינך רואה את הסכנה – אין פירושה שהיא לא שם.

9) דאג תמיד לשולי ביטחון. אלה החסכונות ליום סגריר. הביטוחים שיגנו עליך מפני קטסטרופות. האג"ח הממשלתי בתיק המנייתי שלך. הידיעה שאתה לא חייב כלום לאחרים. מיומנויות המחייה ומקורות ההכנסה שיאפשרו לך לצלוח תקופות של אי-ודאות וסיכונים נסתרים ובלתי צפויים. בעולם לא ודאי שמשתנה ללא הרף, שולי ביטחון רחבים הם הדרך היחידה להבטיח שתוצאות גרועות לא ימחקו אותך (פיננסית) או יכניסו אותך לפאניקה (מנטאלית). שולי ביטחון רחבים לא הופכים אותך לשמרן או פחדן. להיפך. הם תנאי הכרחי לנטילת סיכונים. לא תוכל להנות מצמיחה בטווח הארוך מבלי שיש לך יכולת לספוג נזקים ומהלומות בטווח הקצר.

10) קח סיכונים טובים. סיכונים טובים הם אלה שתתחרט אם לא תיקח, ולא תתחרט שלקחת גם אם הם לא יעלו יפה. מכיוון שבעולם הפיננסי התנזרות מסיכון מסוכנת כשלעצמה, כבר הרשנו לעצמנו ליטול בשמך מה שהביטוח הלאומי מכנה "סיכון מוגבר" כשבחרנו להכפיל את ההפקדה למסלול "חיסכון לכל ילד" ולהעביר אותו לקופת גמל במסלול מנייתי. קופת הגמל להשקעה שפתחנו על-שמך תושקע אף היא במסלול מנייתי, וכך גם חשבון המסחר העצמאי שפתחנו לך – כרגע על שמנו – שיהפוך ביום מן הימים לפלטפורמה מעשית שבאמצעותה נלמד אותך לחסוך ולהשקיע בעצמך.

11) זכור מה מצוי בלב מוקד השליטה שלך – והתמקד בו. אתה יכול לשלוט בהוצאות שלך, בהקצאת הנכסים שלך, בהשכלה ובמיומנויות שתרכוש, בספרים שתקרא, ובתגובות שלך לאירועים מסוימים. אתה לא יכול לשלוט בהחלטות הממשלה, בהחלטות בנק ישראל, בחוקי הכנסת, בתחושות ובאמונות של אנשים אחרים, באינפלציה, בשער הדולר או במצב הרוח של השוק מחר או בעוד שנה. זכור זאת כשאתה מתלבט כיצד ובמה להשקיע זמן ואנרגיה.

12) החיים פרדוקסליים: אל תחשוש מזה. נשיאת הפכים — היכולת להכיל שני צדדים הפוכים בעת ובעונה אחת — היא מופת של תבונה אנושית שתשרת אותך היטב. בעולם הפיננסי, זו היכולת לנהל משחק הגנה חזק (שיעור חיסכון גבוה ומעט חובות) לצד משחק התקפה אפקטיבי (חשיפה משמעותית למניות ונכסי סיכון אחרים); להיות פסימי לטווח הקצר (כדי לחסוך) ואופטימי לטווח הארוך (כדי להשקיע); אמיץ מספיק כדי ליטול סיכונים (ולעשות כסף) ופרנואיד מספיק כדי להימנע מסיכונים (כדי לשמור על הכסף שתעשה); בטוח מספיק כדי לשחות נגד ההמון, וענו מספיק כדי להבין שבדרך-כלל ההמון יודע מה הוא עושה; ממושמע מספיק כדי לדבוק באסטרטגיה, וסתגלן מספיק כדי לנטוש אותה כשהיא כבר לא רלוונטית.

13) הפתרון ל-90% מהבעיות הפיננסיות הוא "תחסוך יותר ותמתין". אנחנו מקווים שתאמץ אותו גם אתה. הבעיה היא שפתרונות פשוטים לבעיות מורכבות – כמו "תישן 8 שעות בלילה", "הימנע מעישון", "שים קונדום" או "אל תקנה כשאין לך כסף" – נשמעים פשוטים מכדי שרוב האנשים ייקחו אותם ברצינות, בין היתר משום שלאנשי מקצוע קשה לגבות תשלום גבוה על מתן עצות פשוטות (מה שכשלעצמו הופך עצות פשוטות לטובות).

14) אתה יכול להרשות לעצמך לא להיות המשקיע הטוב ביותר עלי אדמות. אתה לא יכול להרשות לעצמך להיות משקיע גרוע. אתה לא צריך להיות פנומן כדי להצליח כמשקיע. כל שנדרש הוא להימנע מטעויות פטאליות לאורך זמן — כמו לקבור את עצמך בחובות או למכור בפאניקה כשהשוק מתרסק. רצף של תשואות בינוניות לאורך שנים יכול להצטבר לכדי תוצאה פנומנלית – אבל רק אם תוכל לשמור על אורך רוח כדי לקצור את הפירות. הצלחתך כמשקיע לא תלוי בידע, בתבונה ב-IQ, בתארים או בתחכום שלך. לשוק לא איכפת מכל אלה – מוזמן לשאול את הרופאים ועורכי הדין שהשקיעו אצל ברני מיידוף. מה שמכריע הוא ההתנהגות שלך, וספציפית, השאלה האם אתה יכול לשמור על ראש צלול בשעה שהעולם מתפרק.

15) דע ממה להתעלם. לפעמים, סינון רעשי רקע חשוב יותר מגילוי של מידע חדש. זה נכון במיוחד בתחומים שבהם עדיף, ככלל, להימנע מפעולה (למרות הפיתוי העז לפעול), כמו השקעה לטווח ארוך. תמיד תהיה סיבה טובה לא להשקיע – התקשורת הכלכלית פחות או יותר מתקיימת מלהמציא סיבות כאלה מדי יום – ועדיין, במבט ממעוף הציפור יתברר שרוב מה שקורה (ומדווח) לא מאד חשוב. התעלם מעצות פיננסיות של אנשים שאינם מכירים אותך, את היעדים שלך, את העדפות הסיכון שלך, ואת הצרכים הפיננסיים שלך. התעלם מאנשים שמשחקים משחק אחר מזה שאתה משחק. התעלם מאנשים שלא משנים את דעתם כשהעובדות משתנות. התעלם מאנשים שדעתם תלויה במשכורתם ומשכורתם תלויה בדעתם. ואם השוק קצת מבהיל אותך מפעם לפעם, זכור שמיצוע במנות קצובות (הפקדה של סכום קבוע מדי חודש) היא הדרך הטובה ביותר להתעלם ממה שקורה בשוק.

16) סדרי עדיפויות ברורים חשובים מיעדים פיננסיים מדויקים. אתה עצמך הולך להשתנות בחלוף השנים, והיעדים הפיננסים שתציב לעצמך בכל תקופה נתונה ישתנו אף הם. התכנית הפיננסית שלי – זו שמידלתי באקסל במשך שנים, שעיגנתי ביעדים מספריים מדויקים, שעיצבה את הכתיבה שלי בבלוג הזה — התעופפה לה ברוח מרגע שהגחת לעולם, והאמת היא שזה הדבר האחרון שמעניין אותי כרגע. לא, חיסכון אגרסיבי לא מאד מעניין כשיש לך תינוק קטן. החיים דינאמיים, וסדרי העדיפויות משתנים יחד איתם. היכולת להסתגל פיננסית לנסיבות חיים משתנות חשובה בהרבה מסימון וכיבוש יעדים פיננסים מדויקים.

17) זכור שזמן פנוי הוא הדבר הטוב ביותר שכסף יכול לקנות. יש סיבה שאנשים מחכים בכיליון עיניים לסוף השבוע: זה פרק הזמן היחיד שזמנם בידיהם. האוטונומיה הזו היא הדבר הנעלה ביותר שכסף יכול לקנות לך: היכולת לבחור לעשות מה שתרצה, מתי שתרצה ועם מי שתרצה, מבלי להיות נתון לגחמותיו של מעסיק או לקוח או פקיד ממשלתי. כל שקל שתחסוך ותשקיע בנכסים משול לחלק מעתידך שאתה מחלץ מידי אחרים ומעביר לחזקתך. במובן זה, נכסים מקנים אוטונומיה, ואוטונומיה – לצד אתגר וקירבה אנושית – היא מרכיב יסודי באושר. חובות, להבדיל, שוללים אוטונומיה. מבחינה פיננסית, נטילת הלוואה יכולה להיות מהלך נכון. אבל מכל בחינה אחרת כשאתה נוטל הלוואות וכולא את עצמך למצב בו אתה חייב כסף לאחרים, אתה מפקיד בידיהם את הבעלות על זמנך.

18) זכור מה כסף לא יכול לקנות. שום כמות של כסף לא יכולה לפצות על היעדר אופי, כנות ואמפתיה. כסף לא יכול ליצור כישרון, יצירתיות, אתגר, כבוד או מוניטין. הוא לא יכול לגרום לכך שהאנשים שאתה רוצה בקרבתם יאהבו אותך ללא תנאי.

19) הישאר ענו. יש מתאם חזק מאד בין עודף ביטחון עצמי לחרטה עתידית, במיוחד אצל גברים צעירים. כמאמר האורקל מדלפי: דע את עצמך. היה מודע למגבלותיך כבן אנוש ולהטיות הקוגניטיביות שאתה חשוף אליהן. אל תחשוש להודות בטעויות ולומר שאינך יודע כשאינך יודע.

20) תהנה מהדרך. אל תיקח את עצמך ברצינות רבה מדי. תתחבר. תכיר. תשחק. תטייל. תחווה. אם אינך נהנה מהמסע, לא תהנה כשתגיע ליעד. חופש כלכלי עוזר, אבל הוא לא תרופת פלא לכל דבר, וודאי שכשלעצמו אינו ערובה לאושר בר קיימא.

לילה טוב חמוד קטן. עכשיו, תן לנו לישון קצת.

הירשם
הודע על
guest
256 Comments
הישן ביותר
החדש ביותר המדורג ביותר
Inline Feedbacks
View all comments
ריקי

מזל טוב ! מאחלת לכם שתגדלו אותו בנחת.
ושיהיו הרבה תובנות לפוסטים מעניינים חדשים 🙂
כמעט החלטתי לפרוש לשינה כשקפצה לי הכותרת שיש פוסט חדש בסולידית.
תודה.

Rakli

מדהימה שכמותך – שמח לקרוא על עוד דוגמא שתרומתך לעולם תישאר גם אחרייך.
אני סמוך ובטוח שאתם תגדלו ילד מיוחד שגם יביא ערך ויתרום לעולם בדרכו.
המון מזל טוב ובהצלחה בדרך הארוכה והפתלתלה של ההורות.

daat99

מזל טוב

ישראל

מזל טוב!!! שתגדלו אותו בשמחה ותדעו לחבק ולהקשיב לו כמה שהוא צריך .ותרוו ממנו נחת ואושר.
ריגשת בהחלט
ואני כזה לפני חודשיים לאיפה היא נעלמה…
לכזאת הפתעה לא ציפיתי

מכיר תודה

מזל טוב ענק 🤗
מפה לשם בדיוק היום פתחתי (לראשונה בחיי כמובן) חשבון בבית השקעות
וזה נטו בזכותך, כך שזו הזדמנות מצויינת להודות על כל התוכן האיכותי והחינמי
שכתוב בצורה מרתקת וקולחת,
ולאחל רוב נחת…

גדעון

איך ידעת איזה חשבון לפתוח, כמה להתווכח על המחיר וכו'?

מכיר תודה

לגבי איזה חשבון, הכונה היא לחשבון מנוהל עצמאית ולא למכשיר השקעה מסויים
ולגבי היכן, חיפשתי מידע בפורום, כשהמסר הכללי הוא שכל עוד לא מדובר בסכום המאפשר
התמקחות עם הבנק להשוואת תנאים לבית השקעות או קרוב לכך, עדיף בית השקעות,
ומביניהם דהיינו חברי הבורסה שאינם בנקים,כבר אין הבדל גדול

yossik

מזל טוב!

אלעד

מרגש לקרוא, חייכתי לאורך כל הקריאה 🙂

סמי דיוויס

גם אני. עברת שינוי גדול מסיר גדול שיספיק לשבוע. חיוך ענק

אסף

יפה. הפכת מאל הורית לאמא. הורות לדעתי זה הדבר טוב בעולם. עתידות: עד גיל 21 תבחרי באופציות.

רועי

איזה כיף לשמוע!
המון מזל טוב! באמת תהיתי לאחרונה למה אין יותר פוסטים. עכשיו ברור למה 🙂
המון מזל טוב ולילות קלים !

בת העמק

מזל טוב!
המתנה הכי גדולה שהתינוק שלכם קיבל זה לגדול בחברת אמא שכבר הבינה את סודות היקום (האנושי).
פוסט נהדר, תודה

טוביה

אלו לא סודות היקום. אלו הדברים שרואים אותם באופן ברור. סודות היקום אלו מקומות משמעותיים ועמוקים הרבה יותר

עמית

מזל טוב

עודד

פוסט מרגש, מחכים ואנושי, אנושי מדי 🙂

איילת

הייתי מחלקת את זה בפלאייר לכל זוג הורים טריים שיוצא מבית החולים עם הנסיך הקטן ונוטה לעשות בדיוק ההיפך ממה שכתבת. לא רק הכלכלה תשתפר אם אנשים יתנהגו כך, כל החברה שלנו תראה אחרת..
תודה, את נהדרת כתמיד, וההסתכלות על "פקעת הפוטנציאל המתוקה" כפי שכתבת, ממש מחממת את הלב

סמי דיוויס

צודקת. סולידית יקרה המון מזל טוב

ברנד ניו

את מרגשת.
נראה לי שאת גם הבן אדם האחראי והבשל ביותר להורות עלי אדמות. זה מרגש בפני עצמו ☺️
מכל הלב, מזל טוב ענק לך ולבן הזוג. אני כ"כ שמח בשבילך אפילו בלי לדעת מי את 🙂

שרה

מזל טוב, שמחה מאוד בשבילכם.

אילנית

את כותבת מקסים! ממש התחברתי להמון רעיונות שכתבת וחבל שלא ידענו אותם קודם..

אמצו

למסגר על הקיר

Shellybee

מתרגשת בשבילך וכתיבתך מרגשת בדרכך… אני שמחה עבורך שהפכת לאמא, כמי שמלווה אותך כקוראת שקטה מזה שנים, תמיד קצת הצטערתי בשבילך על בחירתך באל הורות. האמהות מעניקה רבדים ועומקים אנושיים שלא ניתן לקבל בשום דרך אחרת.
המון מזל טוב ❤

שרית

מזל טוב! איזו התחלה נפלאה יש בעולם לילד הזה. מאחלת לכולכם שכך ימשיך ותודה על איך ומה שאת כותבת.

YossiN

פוסט נהדר
מאמץ בחום ואפיץ

דות

מזל טוב. שמו אני מניח סולדי 🙂

איציק

סולידית יקרה, איזה שינוי עברת מאותה סולידית שפרסמה ב 2013 את הפוסט "חיה כמו מלכה מ 3200 בחודש", למדתי ממך המון על כלכלה והשקעות.
הרבה בריאות ונחת מהקטן.

דוד

איפה הפוסט הזה? אני לא רחוק מזה, 3900 שקל…

יואל

תכנס ללשונית כל הפוסטים.
יש לך הרבה חומר מעניין לקרוא

שרה

מזל טוב, מרגש מאוד

האופטימית

וואו איזה חדשות!
ואיזה מדהים שחודשיים אחרי גם הצלחת למצוא זמן לכתוב!
שיהיה לך המון מזל טוב ותהני מהתענוג של לגדל ילד בלי מגבלות של כסף או זמן. זה עדיין לא פשוט אבל זה ללא ספק מקל
אושר ונחת 🙂

עמית

מזל טוב! שיהיה בשעה טובה! פוסט מצוין, מאוד נהניתי. הערה קטנה לגבי סעיף 7 – מסכים לחלוטין שצריכה להיות לילד נכונות ויכולת ללמידה עצמית לתחומים פיננסיים, אבל ניתן בהחלט לא להיות תלויים במערכת ולסייע לו לייצר את הידע הזה מגיל צעיר מאוד. אנחנו למשל החלטנו להתחיל במתן דמי כיס לבכור שלנו עם עלייתו לכיתה א. הוא מנהל את מעקב ההכנסות וההוצאות שלו בטבלה מודפסת (בהמשך ילמד גם על אקסל), והוא מחשב בעצמו את היתרה (ומתרגל כתיבה ופעולות חשבון בסיסיות תוך כדי). בנוסף הוא מקבל ריבית מדי חודש על היתרה (10% בשלב הנוכחי כדי שיהיה פשוט להבנה), וגם אותה הוא צריך… קרא עוד »

ענת

רעיון נחמד! נאמץ גם.

שחר

מזל טוב! 🙂

אל הורית

A other one bites the dust
שיהיה במזל טוב… מצחיק שלך ולמירב מיכאלי יש הרבה במשותף עכשיו.

נופר

זאת תגובה לא מפרגנת למי שהרגע ילדה.
זה לא אישי נגדך את יודעת 🙂
אם היא שמחה בהחלטה שלה אפשר פשוט לאחל מזל טוב ושמחה…

אני

סתם מזל טוב היה קולע יותר מתגובתך

רבקה מאור

Another one bites the dust ולא A other one. כסילה

אביתר

מזל טוב + תודה רבה !

יונתן

זמן פנוי הוא הדבר הכי טוב שכסף יכול לקנות
+
ילד דורש השקעה של אינסוף זמן
=
ילד הוא ההוצאה הכי גדולה? 😂

שי ש

אני לא טובה עם ילדים חחח 🤣🤣🤣
טוב שזה נגמר 😂

אורי

אכן הוצאה גדולה. הכי גדולה שיש. בכסף ממש ועוד יותר מזה בזמן.
אבל שווה כל שקל וכל דקה.

מה שכן, אני מנחש שעוד כמה שנים תשני את דעתך על המילים הבאות:
"יש סיבה שאנשים מחכים בכיליון עיניים לסוף השבוע: זה פרק הזמן היחיד שזמנם בידיהם"

Rbd

מזל טוב דורין !!!
ריגשת מאד…
חיכיתי המון זמן לפוסט חדש.
אני כעת עסוק בבניית תיק השקעות אישי – לאור ההדרכה הנפלאה שבפוסטים, יש לי 2 בנות מתוקות, והפוסט הנוכחי בא בדיוק בזמן!
רוב תודות 🙏🏻 ומזל טוב🌹🌹🌹

שי ש

מה קראתי כאן 😂🤩🤩
שלום ולא להתראות לאל הוריות!! יש!!!
ברכות להורים ולילד

יוסי

מזל טוב,והרבה נחת.

דולב

היכולת שלך לשנות את דעותיך בפומבי, בין אם זה בסוגיות כלכליות כמו בנקודה 1, ובין אם בסוגיית הקריפטו, מעוררת השראה. מזל טוב 🙂

שמואל

קודם כל מזל טוב, בריאות לכל המשפחה. בריאות מעל כל העצות החשובות שמנית למרות שהבלוג הוא בעיקר מתמקד בעצמאות והתנהלות כלכלית נבונה. סה"כ העצות שהבאת הן יותר לקורא מתחיל כמו תינוק חדש למשפחת הבלוג :-)או וגם לקורא הוותיק בצורה של מקצה שיפורים ותיקונים נדרשים כאשר החיים משתנים וסדרי עדיפות חדשים נוצרים. תנו דעתכם לכל הרעלים שהממסד רוצה שתזריקו לו ולכם . ותנו דעתכם להרחיק אותו כמה שיותר מהטלפיים של הממסד בנושא חינוך, למשל אופציית חינוך ביתי. כל שאר העצות אני מאמין שהן יותר תזכורת לו ולנו ילדי הבלוג 🙂

Guga

רק קראתי במייל "ילד שלנו, אתה רק בן חודשיים" והצטמררתי מהתרגשות, התמוגגתי. מזל טוב ענק!!! רץ לקרוא את הפוסט!

אלכס

המון מזל טוב!

חתיאר פלוני

ילד יקר, ילד אהוב,

תזכור שאפילו אמך *הנביאה*, שעשתה טוב לרבים כלכך מבני עמה, אנושית היא.
אם במקרה תשכיל להיתפס בחבלים המוכרים והידועים (שהם כבר באו "מן המוכן", הודות לעמלם הרב של הוריך האהובים), למען יצירת דבר טוב יותר בהמשך ולשם התאמה לעידן בו *אתה* תחייה (ולא הוריך), אל תרגיש נעלב, תרגיש אמיץ. אפילו אם זה יהיה כרוך בנקיטת ההיפך הגמור מכל מה שהנביאה בכבודה ובעצמה, את עמה לימדה.

איך לדעתך אנשים אחרים השכילו לקרוא את משנתה, אם לא באמצעות שינוי כיוון מהאידאות של הוריהם?

ברוך הבא למשחק החיים!
זהו משחק נהדר לשחק בו 🙂

חתיאר פלוני

דיסקליימר – מחשש שעלה בי בדיעבד, כי צעירים עלולים לקרוא התגובה (אולי אף בעתיד הרחוק מאוד) ולהסיק *באופן שגוי* דברים שכלל לא התכוונתי אליהם, שלחתי לבעלת הבלוג בקשה למחוק את תגובתי מעלה. בקשתי עד כה לא בוצעה, ולא זכתה למענה. ברצוני לציין שאני חוזר בי ומתנער מכל הכתוב מעלה, *ומראש לא התכוונתי* כלל וכלל להקשרים ולפרשנויות שעלולים, *בטעות ובשוגג*, להתפרש או לעלות מתוכן התגובה.

עידית

מזל טוב, מזל טוב, מזל טוב.

יוכי

מדהים ומרגש!

‫אורית

לגזור ולתלות על לוח המודעות המשפחתי!!!
תהנו עם הבונבון.

נתנאל

הייתה לי תחושה שזו הסיבה שנעלמת (בפרט בטוויטר…), אבל איזה משמח זה לקרוא את זה 🙂
המון המון מזל טוב, ושתרוו ממנו נחת אין קץ, אושר שמחה ובריאות איתנה!

‫אורית

התכוונתי: פוסט של גזור ושמור, מעבירה לכל חבריי לתלות על לוח המודעות המשפחתי שלהן. והגדת לבנך.

דן ירדני

יפה כתבת!

עירית

מזל טוב!!
כל הכבוד לך.

ניצן

מזל טוב!
די משמח לדעת שהתווסף ילד לעולם שיקבל חינוך שכזה לענווה, בגרות אישית וכלכלית, וחשיבה ביקורתית.
בכל מקרה, אוסיף את הפוסט הזה לרשימת הפוסטים אותם אני קורא פעם בכמה חודשים כדי להיזכר בחשיבות תוכנם.

תודה ובהצלחה לכם ולילד.

קטי

מזל טוב, תענוג לקרוא אותך כמו תמיד והפעם אפילו שומעים את הרכות החדשה שהצטרפה למילים.

אילון טנא

הסולידי

משה

יפה מאוד
גם די מעניין
התגובות הנלהבות קצת ציננו לי את ההתלהבות, ודי למבין

משה

ראשית, מזל טוב
שנית' פוסט ראוי לכל, כמתווה לחיים בכלל כי אף פעם לא מאוחר ולחינוך ואימון הדור הבא בפרט.
אהבתי

‫יעל

כל הכלים ללגדל אותם להיות הגרסה הכי טובה של עצמם.
כתבת מקסים (:
המון המון מזל טוב

.

עקבו אחרי

תגובות אחרונות בבלוג

RSS מהפורום

דילוג לתוכן