• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מחפשת עצמאים כלכלית

אני רוצה לכתוב על אנשים שהגיעו לעצמאות כלכלית ופרישה מוקדמת הרבה לפני גיל פרישה. רצוי בגיל צעיר ורצוי בדרך שהיא קצת פחות שגרתית. אז אם יש כאן מישהו שהגיע לעצמאות כלכלית ורוצה להתראיין אני אשמח להפיץ את הבשורה והתקווה לאחרים

למה להפיץ ה"תקווה" למי שלא רוצה ?

1) רוב האנשים יהפכו דפנסיבים וילעגו ו\או יזלזלו כשישמעו המטרה
2) כמשקיע\ה פסיבית במניות או נדלן, עדיף לך שאנשים ימשיכו לעבוד ולצרוך

אז למה זה טוב? lose-lose קלאסי באנטראקציה חברתית עם רוב האנשים. עדיף לתקשר עם המשוכנעים בלבד

גם לפרוש לעצמאות כלכלית מתיק השקעות מבוסס מדדים זה אפשרי עבור רוב האנשים. זה עדיין לא סביר ש-50% מהאנשים יגיעו לכך.
המיומנית הכלכלית בהשקעת מדדים היא זניחה , שלא כמו ניהול עסק

למה להפיץ ה"תקווה" למי שלא רוצה ?

1) רוב האנשים יהפכו דפנסיבים וילעגו ו\או יזלזלו כשישמעו המטרה
2) כמשקיע\ה פסיבית במניות או נדלן, עדיף לך שאנשים ימשיכו לעבוד ולצרוך

אז למה זה טוב? lose-lose קלאסי באנטראקציה חברתית עם רוב האנשים. עדיף לתקשר עם המשוכנעים בלבד

כי אני אופטימית. ולמה לא בעצם? כשאני קראתי את הבלוג של הסולידית, זה שינה לי מאוד את החשבה ועזר לי לגלות עולם חדש שלא הכרתי. כי לפני כן לא הכרתי בכלל את הקונספט של פרישה מוקדמת או עצמאות כלכלית. הבעיה בעיני היא שהרבה אנשים קוראים את הבלוג של הסולידית, חושבים שזה רעיון טוב אבל אומרים שהדרך שלה לא בשבילהם ולכן מוותרים על הרעיון בכלל.

אני רוצה להראות לאנשים שיש עוד דרכים, עוד שיטות שונות ממה שהם מכירים. מה שלא עובד בשבילך יעבוד למישהו אחר ולהיפך. אם מישהו אהב את הקונפסט של פרישה מוקדמת אבל מת מפחד להשקיע בשוק הון, יש לו אופי מהמר או לא יכול להתמודד עם קריסות זמניות אז השקעה במדדים היא פשוט לא בשבילו. אז מה זהו? הוא לא יוכל להגיע לעצמאות כלכלית?

עדיף לתקשר עם המשוכנעים בלבד? זה נשמע לי הדבר הכי משעמם בעולם! איך תיחשף לרעיונות חדשים ככה?

אתה מתעלם לחלוטין מהאלמנט הפסיכולוגי שדרוש עבור השקעה במדדים וזה באמת לא מתאים לכל אחד.

1. זה משעמם
2. זה דורש המון סבלנות
3. זה דורש הקרבה רבה במשך שנים
4. זה דורש איפוק כשיש נפילות
5. יכולת התמדה
6. להמשיך להאמין שהשוק יעלה גם כשיש קריסה
7. ללכת נגד העדר כשכולם אומרים למכור דווקא לקנות

זה נראה לך טריוויאלי כי זה מתאים לך אבל זה ממש לא טריוויאלי לרוב האנשים. האפקט הפסיכולוגי ממש לא זניח בעיני. יש אנשים שדווקא שיווק ומכירות מגיע להם בקלות ואת זה הם יכולים לתרגם להכנסות פסיביות באופן הרבה יותר מהיר ויעיל מאשר מדדים. יש כאלה שיש להם כישרון כתיבה שיכולים לתרגם אותו לספרים ומדריכים שיכניסו להם תמלוגים ומכירות.

למה בדיוק צריך להגביל את השיחה רק לדרך אחת להגיע לעצמאות כלכלית? אם מצאת דרך שעובדת בשבילך מצויין, אבל גם כאן בפורום יש לא מעט אנשים שהגיעו לפרישה שלא דרך השקעה במדדים.

גם לפרוש לעצמאות כלכלית מתיק השקעות מבוסס מדדים זה אפשרי עבור רוב האנשים. זה עדיין לא סביר ש-50% מהאנשים יגיעו לכך.
למה בדיוק צריך להגביל את השיחה רק לדרך אחת להגיע לעצמאות כלכלית?
לא מוגבל, אבל כשאת רוצה להיות אוונגליסטית של שיטה צריך להבין את המגבלות, למרות שזה מתאים לך ואולי לי זה ישים בפועל ביום טוב ל 5% מהאוכלוסיה,
לא סתם 90% מההפורום הם הייטקיסטים בני 30

אני רוצה להראות לאנשים שיש עוד דרכים, עוד שיטות שונות ממה שהם מכירים.
אני בעד. אני חושבת שזה רעיון מצוין להראות שיש כל מיני שיטות וכך להגדיל את מספר האנשים שעצמאות כלכלית נראית להם אפשרית והם עושים משהו לגבי זה.

אוונגליזם זה מעפן...
כאדם שאוהב להיות אוונגליסט לפעמים

לא מוגבל, אבל כשאת רוצה להיות אוונגליסטית של שיטה צריך להבין את המגבלות, למרות שזה מתאים לך ואולי לי זה ישים בפועל ביום טוב ל 5% מהאוכלוסיה,
לא סתם 90% מההפורום הם הייטקיסטים בני 30

אני לא צריכה להבין מגבלות כשהמטרה שלי היא לחשוף בכלל לדברים האלו שהם קיימים. גם אם 5% מהאוכלוסייה יעשו זאת בעקבות מה שאני כותבת זה מדהים בעיניי. גם אם יאמצו חלקית את הדברים ויחליטו בעקבותם להיות באנטי שבירות, להתחיל להשקיע או לייצר הכנסה נוספת ולהקטין את התלות בתלוש משכורת יחיד זה גם טוב בעיניי.

הדיון שמתפתח פה נהיה קצת הזוי בעיני. אני אומרת שיש לא מעט דרכים להגיע לעצמאות כלכלית ולאו דווקא דרך השקעות פסיביות במדדים. אתם אומרים לא, להשקיע במדדים זה הכי טוב כי זה לא מצריך הרבה ידע.

זה כמו שאני אגיד תקשיבו לעשות ספורט זה חשוב ויש המון דרכים לעשות ספורט ואתם תגידו לא, ריצה זה הדרך הכי טובה לעשות ספורט כי אפשר לעשות את זה בכל מקום וזה לא דורש הרבה ידע.

העיקרון המנחה הוא שזה טוב להיות בעצמאות כלכלית ושיש מספר דרכים להגיע לשם. לכל אחד יתאים משהו אחר. בדיוק כמו שזה טוב לעשות ספורט ויש לא מעט דרכים שונות לעשות ספורט ולהיות בכושר.

אני מסכים שזה אפשרי, אבל אחוז אחד זה בהגדרה היוצאים מן הכלל. מבחינת ההוצאות, ההנחות שלך קיצוניות לטעמי ולא מייצגות את האוכלוסיה שלא נחשפה מראש להלך הרוח הסולידי (קרי, אם אתם לא שני הייטקיסטים שעבדו כל החיים בשכר גבוה מעל הממוצע וחיים בצניעות). לחסוך מאה אלף שקל בשנה משכר של 13 נטו בחודש? הנחה סבירה מבחינתך זה שיעור חסכון של למעלה מחמישים אחוז?
תשמע זה ממש ממש לא חלום.
1. מספיק 4 מליון בשביל 16k.(אפשר גם פחות אם לא רוצים לשמור את כל הכסף)
2. החישוב החיסכון השנתי הוא כזה:
נגיד חוסכים כזוג 12k נטו. 2 בני הזוג מרוויחים ביחד 24k ברוטו.
אז חיסכון חודשים הוא:
12k- חיסכון ישיר.
2.4k-קרן השתלמות.
2k- פיצויים
סהכ:16.4k בחודש חיסכון.משמע כמעט 200k בשנה.
עבור 7% תשואה ריאלית 15 שנה זה די ויותר.
ובו לא נשכח את גיל 60 בו יש לך גם קצבת זקנה וגם עוד חיסכון מרשים נוסף:
75k בשנה 15 שנה יוצא 1.15M ומשאיר מגיל 40 עד 60 בצד(הכסף מכפיל את עצמו כל 10 שנה-הנחה 7%). מקבלים עוד 4.5M.

קיצר גיל 40 לפרישה סופר ריאלי.

נגיד חוסכים כזוג 12k נטו. 2 בני הזוג מרוויחים ביחד 24k ברוטו.
24 אלף שקל ברוטו מתורגמים ל-18 אלף שקל נטו. משמע אתה מקצה לזוג התיאורתי שלך 6,000 שקל לכל ההוצאות שלהם. רק כדי שתבין כמה ההנחה שלך בנוגע לגובה ההוצאות שלך אינה סבירה, שים לב לפוסט הבא של הסולידית, בו היא חיה מ-3,800 ש"ח בחודש במסגרת מגורים עם בן-זוג, כאשר היא אל הורית וחוסכת מעצמה הרבה מעבר למה שהאדם הממוצע יגדיר כנורמלי. אתה מוזמן לפתוח בלוג נוסף אם אתה מצליח להתקיים מ-3,000 ש"ח בחודש ולחיות כמו בנאדם, אהיה הראשון להצטרף לרשימת התפוצה שלך.
סופר ריאלי
אם זה לא היה מצחיק, זה היה עצוב.

נערך לאחרונה ב:
24 אלף שקל ברוטו מתורגמים ל-18 אלף שקל נטו.
הלוואי וזה היה המצב.
לפחות עבור יחיד המרחק גדול מאוד, כדי להגיע ל18 נטו המשכורת שלך צריכה להיות מעל 30 ברוטו. אולי לזוג המס קצת יותר נמוך

24 אלף שקל ברוטו מתורגמים ל-18 אלף שקל נטו. משמע אתה מקצה לזוג התיאורתי שלך 6,000 שקל לכל ההוצאות שלהם. רק כדי שתבין כמה ההנחה שלך בנוגע לגובה ההוצאות שלך אינה סבירה, שים לב לפוסט הבא של הסולידית, בו היא חיה מ-3,800 ש"ח בחודש במסגרת מגורים עם בן-זוג, כאשר היא אל הורית וחוסכת מעצמה הרבה מעבר למה שהאדם הממוצע יגדיר כנורמלי. אתה מוזמן לפתוח בלוג נוסף אם אתה מצליח להתקיים מ-3,000 ש"ח בחודש ולחיות כמו בנאדם, אהיה הראשון להצטרף לרשימת התפוצה שלך.

אם זה לא היה מצחיק, זה היה עצוב.
גם עם 10k חיסכון זוגי אפשרי(לפני גיל 40).
(6000 שקל אפשר לחיות זוג בחיפה בדוק).
*הסולידית גרה בהרצליה.

יש כאלה שיש להם כישרון כתיבה שיכולים לתרגם אותו לספרים ומדריכים שיכניסו להם תמלוגים ומכירות.

למה בדיוק צריך להגביל את השיחה רק לדרך אחת להגיע לעצמאות כלכלית? אם מצאת דרך שעובדת בשבילך מצויין, אבל גם כאן בפורום יש לא מעט אנשים שהגיעו לפרישה שלא דרך השקעה במדדים

הדיון שמתפתח פה נהיה קצת הזוי בעיני. אני אומרת שיש לא מעט דרכים להגיע לעצמאות כלכלית ולאו דווקא דרך השקעות פסיביות במדדים. אתם אומרים לא, להשקיע במדדים זה הכי טוב כי זה לא מצריך הרבה ידע.

אני מרגיש גם שהדיון הזה הזוי. אבל מסיבות שונות משלך.
לדעתי את מפספסת את הפסיביות בדרכים שאת מתארת.
השקעה פסיבית לא דורשת שום פעולה. גם אם אחיה שנה מנותק מציביליזציה, בלי חשמל, התיק שלי ימשיך להזרים הכנסה.
הדרכים שאת מתארת לעומת זאת הם עסקים עצמאיים. ייתכן שמשלב מסוים הם דורשים מעט שעות עבודה ביום, אבל זה לא אפס התעסקות. לכן הם לא הכנסה פסיבית. לא שיש לי בעיה עם מישהו שעובד רק שעה ביום ומרויח מספיק למחיתו. זה בסדר גמור. אבל זו עדיין עבודה.

השקעה פסיבית לא דורשת שום פעולה. גם אם אחיה שנה מנותק מציביליזציה, בלי חשמל, התיק שלי ימשיך להזרים הכנסה.
הדרכים שאת מתארת לעומת זאת הם עסקים עצמאיים. ייתכן שמשלב מסוים הם דורשים מעט שעות עבודה ביום, אבל זה לא אפס התעסקות. לכן הם לא הכנסה פסיבית. לא שיש לי בעיה עם מישהו שעובד רק שעה ביום ומרויח מספיק למחיתו. זה בסדר גמור. אבל זו עדיין עבודה.
אתה לקחת את הפסיבי לכיוון קיצוני יחסית, יש הרבה שמתייחסים "הכנסה פסיבית" כל הכנסה שהיא לא שכר פר עבודה, אולי יותר מדויק לקרוא לזה סמי-פסיבי אבל העיקרון שהיא מנסה לחדד הוא כל הכנסה שתפעול שלה דורש מעט זמן יחסית.

לא שיש לי בעיה עם מישהו שעובד רק שעה ביום ומרויח מספיק למחיתו. זה בסדר גמור. אבל זו עדיין עבודה.

אם רוצים ליתר לחלוטין את מרכיב העבודה בנדל"ן למשל, תמיד ניתן להעביר את הנכס לחברת ניהול. מן הסתם זה משתלם כאשר ווליום מספיק של שכ"ד.

אבל יש עניין עקרוני יותר בדבריך, שאישית אותי תמיד מצחיק.
דווקא השכירים המהווים עבדים מודרנים, במספר השעות האינסופי וברווח המובנה הלא פרופורציוני הנעשה על גבם, "מתקמצנים" על כל דקה של עשייה לא פאסיבית, במסגרת הכנסה שאינה פרי יגיעה אישית. האסימטריה ברווחים (הפוטנציאלים) מהעשייה ב-day job , לעומת הכנסה סמי-פאסיבית, היא כל כך גדולה, דבר הגורם לי לחשוב שזו נקודת עיוורון, בלתי רציונלית בעליל, של חלק בלתי מבוטל מהשכירים.

אם רוצים ליתר לחלוטין את מרכיב העבודה בנדל"ן למשל, תמיד ניתן להעביר את הנכס לחברת ניהול. מן הסתם זה משתלם כאשר ווליום מספיק של שכ"ד.

אבל יש עניין עקרוני יותר בדבריך, שאישית אותי תמיד מצחיק.
דווקא השכירים המהווים עבדים מודרנים, במספר השעות האינסופי וברווח המובנה הלא פרופורציוני הנעשה על גבם, "מתקמצנים" על כל דקה של עשייה לא פאסיבית, במסגרת הכנסה שאינה פרי יגיעה אישית. האסימטריה ברווחים (הפוטנציאלים) מהעשייה ב-day job , לעומת הכנסה סמי-פאסיבית, היא כל כך גדולה, דבר הגורם לי לחשוב שזו נקודת עיוורון, בלתי רציונלית בעליל, של חלק בלתי מבוטל מהשכירים.
אוקי, מבחינתך קו התפר הוא בין שכיר לעצמאי בגלל היחס של הכנסה פר שעת עבודה. זה קל לך לצחוק כי ככל הנראה את עצמאית מצליחה. וזה נכון שעצמאי מרויח בממוצע יותר משכיר.
אבל שונות ההכנסה בין העצמאים הרבה יותר גדולה מאשר בין השכירים. רוב העצמאים עובדים קשה מאוד ולא מתוגמלים על כך. ועצמאי יכול גם להפסיד כסף בעבודה כששכיר לא.

בכל אופן, הכנסה פסיבית מעצם ההגדרה של המילה פסיבית היא כזו שלא דורשת עבודה. אז מהבחינה הזו עצמאי שעובד מעט ומרויח הרבה עדיין לא מכניס פסיבית. ההשקעות שלו מן הסתם כן.

אני מרגיש גם שהדיון הזה הזוי. אבל מסיבות שונות משלך.
לדעתי את מפספסת את הפסיביות בדרכים שאת מתארת.

זה לא כל כך נכון מה שאתה מתאר. לא לגבי הדוגמאות שאני נתתי ולא לגבי הדוגמא שאתה נתת.

אם שנה אתה חי מנותק מחשמל, אתה לא יכול לבצע את הפעולה של קנייה ומכירה כדי להשיג את ההכנסה הפסיבית שלך שהגיעה מהשקעה במדדים. כלומר התיק לא מזרים הכנסה אלא אם כן אתה מבצע פעולה אקטיבית של מכירה. גם בהשקעה במדדים יש לך התעסקות קלה של מכירה, איזון מחדש והגשת דוחות מס.

קח לדוגמא קורס דיגיטלי שאני מייצרת. אני משקיעה בו כמה חודשים לייצר כמה קורסים מעולים. פניתי לכמה משווקים ואמרתי להם חבר'ה יש כאן קורסים מעולים תמכרו אותם ועל כל מכירה שתעשו תקבלו עמלה של 30% מעלות הקורס. אם ההצעה שלי מספיק אטרקטיבית והקורס באמת טוב אני יכולה בשלב הזה לטוס לשנה לעזוב הכל ולחיות מהרווחים ולסמוך על המשווקים ועל המערכות האוטומטיות שהכסף ייכנס לי לחשבון.

הדרכים שאני מתארת הן דרכים אחרות להכניס הכנסה פסיבית. ההגדרה שאני הגדרתי היא תחזוקה של שעות בודדות בחודש להכנסה. כל האנשים שראיינתי אמרו שזה בערך הזמן שהם מתעסקים או פחות כדי לתחזק את ההכנסה הפסיבית שלהם. אם מבחינתך זה עבודה קשה מדי כמה שעות בחודש, זאת זכותך ואתה מוזמן להישאר עם מדדים.

קח לדוגמא קורס דיגיטלי שאני מייצרת. אני משקיעה בו כמה חודשים לייצר כמה קורסים מעולים. פניתי לכמה משווקים ואמרתי להם חבר'ה יש כאן קורסים מעולים תמכרו אותם ועל כל מכירה שתעשו תקבלו עמלה של 30% מעלות הקורס
זו דוקא דוגמא להכנסה שלא יכולה להיות פסיבית או אפילו סמי פסיבית לאורך זמן. באיזה תחום קורס דיגיטלי ישאר עדכני גם עוד שנה או שנתיים או חמש, בלי תחזוקת החומר ועדכון, וגם לא יהיו עוד מתחרים שיוכלו לייצר בקלות קורס דומה ולמכור אותו בקצת פחות כדי לנצח בתחרות?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ מחפשת את עצמי בקריירה- אשמח לעזרה התפתחות אישית 6
N מחפשת המלצה לקופת גמל לעצמאי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ר בת 25, מחפשת כיוונים תעסוקתיים יומני מסע אישיים 13
Cleo מחפשת את הספר "כספך או חייך" בעברית אוף טופיק 1
R מחפשת יועץ השקעות עם רישיון של הרשות לניירות ערך פוסטים מאיכות נמוכה 0
ס מחפשת כיוון התפתחות אישית 3
M מחפשת תובנות שוק ההון 30
נ מחפשת "מנוע צמיחה" לתיק שלי... שוק ההון 61
ט מחפשת שרשור על השקעה לטווח קצר שוק ההון 4
L מחפשת פתרון לפקס (שליחה וקבלה) יש יותר זול מ-50₪ לשנה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 27
א מחפשת השוואה של עוקבי S&P לS&P שוק ההון 2
מ מדינת ישראל מחפשת סולידיות וסולידים! שוק ההון 25
T מחפשת , למסירה או השאלה , עגלת אחים: מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
חסכונית מחפשת שרשור לגבי הורים וכסף אוף טופיק 1
רחל וויטיס מחפשת יועצ/ת השקעות לאירוח בפורום נשואים טריים אוף טופיק 16
דעתנית מחפשת ייעוץ עסקי בליווי אימון אישי התפתחות אישית 20
Stardust מחפשת אפילקציה שתחסום כל דרכי ההתקשרות איתי מקונטקט מסויים ובשעות מסויימות אוף טופיק 7
H מחפשת את הדרך הנכונה להתחיל את החיים בשביל להגיע לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 49
שרון מחפשת פלאגין של ענן תגיות אמין ומעודכן שתומך בעברית אוף טופיק 0
ק מחפשת רעיונות למתנות זולות, שיתפסו ע'י המקבלים כלא זולות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 24
H מחפשת מחשב נייד ללימודים אוף טופיק 14
efrat מחפשת אפליקציה לניהול הוצאות בנייד אוף טופיק 5
אני חדש אני חדש (יוצא לחיים עצמאים) - האם אפשר להתמקח על דמי וועד גבוהים בדירות להשכרה? נדל"ן 44
א הפקדת עצמאים לקרן השתלמות: אי בהירות לגבי תקרת פטור ממס רווחי הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
דור דורים הגדרת אחוזי הפקדה בקרן פנסיה של עצמאים צרכנות פיננסית 11
סטרבו דמי אבטלה - תקופות אכשרה\עצמאים צרכנות פיננסית 5
ITS עצמאים - התייעלות שנתית - כיצד אתם משתפרים כלכלית ואישית משנה לשנה? התפתחות אישית 8
S סקר: עצמאים מרוויחים יותר ? אוף טופיק 3
Z תקרת ההפקדה לפנסיה עצמאים. אם מי ששכרו נמוך מהרף של 200K+ ומפריש שוק ההון 7
דנונה זוג עצמאים והפרשה לקרן השתלמות שוק ההון 4
מ עצמאים - ניהול חשבונות לבד עם עם רו"ח? צרכנות פיננסית 10
ס מיסוי עצמאים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
ח החלטת בית הדין בהאג והתארגנות כלכלית לקראתה פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 12
Y איך להגיע לעצמאות כלכלית? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 32
A מעבר לקטנוע חשמלי - כדאיות כלכלית לעומת חסרון טווח הנסיעה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
O בדרך לעצמאות כלכלית.. הרהורים יומני מסע אישיים 34
N קנית דירה ראשונה למגורים - התאבדות כלכלית או החלטה חכמה? נדל"ן 8
T זוג סולידי עם שאיפות לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 13
ס יומן מסע בדרך לחירות כלכלית יומני מסע אישיים 13
W זוג בני כמעט 30 שרוצים להתפתח כלכלית- חוסכים כל חודש 14 אלף ורוצים להשקיע שוק ההון 12
whybe יעוץ השקעות בראי עצמאות כלכלית פוסטים מאיכות נמוכה 5
P מדד איכות חיים 2020 (למ"ס) - שביעות רצון כלכלית אוף טופיק 0
A התנהלות כלכלית הורה מזדקן אוף טופיק 13
אחת שרוצה לדעת מחיילת לעצמאית (כלכלית) יומני מסע אישיים 27
P חשבתם פעם להצביע לפי מדיניות כלכלית ? פוסטים מאיכות נמוכה 32
S המסע לעצמאות כלכלית (בן 21) יומני מסע אישיים 33
M רכישת רכב. מה הדבר הנכון כלכלית? צרכנות פיננסית 18
השקעה לא מזל איזה משפט/מוטו מלווה אתכם לעצמאות כלכלית ? פוסטים מאיכות נמוכה 3
M מסודר כלכלית ואלהורי - מתקשה למצוא משמעות בחיים התפתחות אישית 86
L באמת יש התאוששות כלכלית? לפעמים נדמה שלא פוסטים מאיכות נמוכה 8

נושאים דומים

Back