• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מחפשת את הדרך הנכונה להתחיל את החיים בשביל להגיע לעצמאות כלכלית

Hadar753

משתמש רשום
דירוג
11
שלום ,
אני הדר, בת 20
קראתי את כל הפורומים ואני מרגישה כאילו זכיתי, זכיתי להיות בת 20 ולקבל דף חדש לכתוב עליו את עתידי הכלכלי
אבל יחד עם זאת אני נורא מבולבלת ואשמח לקבל כמה וכמה עצות מאנשים יותר מנוסים ממני

אז קצת על סיפור הרקע שלי אני בת 20 ואני מתכנתת בצבא עם ניסיון של שנתיים באוגוסט אכנס לשנה קבע בה ארוויח כ6000 שח בחודש וכשאשתחרר אני צפויה להרוויח כ25000 שח בחודש, השאלה שלי היא מה עושים עם הכנסה חודשית שכזאת ואיך הופכים אותה כמה שיותר מהר ובטוח לעצמאות כלכלית ?
בנוסף מגיע לי לימודים אקדמיים בחינם האם לא עדיף לי ללכת ללמוד ורק אז להתחיל לעבוד ?
כמה כסף לחסוך ? האם להישאר לגור עם אמא ? ואיפה אפשר להשקיע סכומים קטנים בהתחלה ?

תודה מראש

היי הדר,

ובכן זכית בשתי מתנות נהדרות, האחת יש לך מקצוע עם שכר מתגמל מאוד מבלי שהיית צריכה להשקיע בו הון. והשניה היא שאת חושבת כלכלית כבר מגיל צעיר.

לשאלתך מה עושים עם הכנסה חודשית שכזאת ואיך הופכים אותה כמה שיותר מהר ובטוח לעצמאות כלכלית?
ובכן דבר ראשון לא מאבדים את הראש לא מתפתים ל"קיצורי דרך" ומבינים שעצמאות כלכלית היא מסע ארוך שנמדד בצעדים קטנים.
דבר שני הייתי ממליץ לך להבין מהי להגדרתך עצמאות כלכלית ולכמה כסך תזדקקי כשתפרשי והאם סכום זה יספיק גם כשתהיי בגיל מבוגר יותר 50 - 60.
דבר שלישי להגדיר מטרות. כשמבינים את האסטרטגיה קל יותר לקבל החלטות ברמת הטקטיקה. לדוגמה אם המטרה היא לפרוש כמה שיותר מהר ובהנתן שתואר אקדמאי לא ייצר לך הכנסה יותר גבוהה אבל ימנע ממך הכנסה במשך 3-4 שנים אז קל יותר לקבל החלטה שתואר אקדמאי מבחינתך מיותר.

כמה כסף לחסוך ?
המוטו הפיננסי שלי בחיים הוא "כל דולר שאני חוסך היום הוא פחות שני דולר שאצטרך לעבוד בשבילם בעוד 30 שנה." לכן ככל שתחסכי יותר ובגיל צעיר יותר כך תגיעי לעצמאות פיננסית מהר יותר.
אישית הייתי ממליץ להכין טבלת אקסל של ההוצאות שלך, הכרחיות ומותרות תשחקי קצת עם המספרים עד שתגיעי לאופטימום.

האם להישאר לגור עם אמא ?
עדיף לחסוך את הכסף של השכירות אבל זו באמת החלטה שלך ברמה האישית.

ואיפה אפשר להשקיע סכומים קטנים בהתחלה?
זו הזדמנות מצויינת בשבילך לחדד את כישורי המיקוח שלך ולעבור בנק בנק כדי לדרוש את העמלות הנמוכות ביותר.

אגב אני מניח שבשלב מסויים יפנה אלייך "צייד ראשים" ויציע לך לעבור לעמק הסיליקון בהצעה מפתה החשש הוא טיבעי ולא מעט מוותרים אבל הקהילה הישראלית פה בעמק מאוד מחוברת ותומכת והרוב המוחלט לא מתחרט על המעבר.

בהצלחה.

כמה כסף לחסוך ?
כמה שיותר. ברמה שנוח לך.
האם להישאר לגור עם אמא ?
תלוי... איפה אמא גרה?
יש אצלה מקום?
אתן מסתדרות?
קרבה למקום עבודה?
אני נשארתי לגור אצל ההורים עד גיל 26 ואז עברתי לקרית שמונה, אבל כל אחד הוא מקרה בפני עצמו.
ואיפה אפשר להשקיע סכומים קטנים בהתחלה ?
מסכים עם @ישראלי בקליפורניה לגבי ציד עמלות בבנקים...
מצד שני, בבית השקעות יקבלו אותך עם 25K ומעלה (עד כמה שזכור לי)...
אז אפשר גם להתקשר לבתי השקעות/לבדוק באתר שלהם מינימום לפתיחת תיק ולחכות כמה חודשים...
עם מטרה וגרים אצל אמא, אפשר לחסוך גם 4,000~5,000 שח בחודש ממשכורת של 6,000 בקבע.

תודה רבה על התגובות,
זה נחמד לדעת שיש קהילה תומכת בנושא,
במידה ויציעו לי עבודה בחול האם אתה חושב שכדאי לי ללכת על זה ? האם יוקר המחיה בארהב ביחס למשכורות של מתכנתים מאפשר לחסוך יותר לדעתך?
ובקבע, כשאחסוך כ4500 , האם כדאי לי לתת לחיסכון לנוח בחשבון או שגם עם סכומים כאלה יש מה לעשות ?
לישראלי מקליפורניה , האם אני יכולה להתייעץ איתך באופן אישי על מעבר לעמק הסיליקון ?

כשאחסוך כ4500 , האם כדאי לי לתת לחיסכון לנוח בחשבון או שגם עם סכומים כאלה יש מה לעשות ?
תתחילי בלברר עלויות קניה/מכירה בבנק.
בעקרון... כרעיון כללי -
אם בחרת לעצמך את התיק שאת רוצה שיהיה לך, את יודעת איזה תעודות סל/קרנות/מניות את רוצה שיהיו לך...
את יכולה לקנות להתחיל לקנות אותם בסכום המדובר ובבוא היום פשוט להעביר את התיק לבית השקעות.
מה שכן, תבדקי מול בתי ההשקעות עלות של העברת התיק, אם יש/כמה למניה/מינימום בכל מקרה וכו'.
את יכולה לקנות גם בפחות מ-4,500 שח.

בנוסף מגיע לי לימודים אקדמיים בחינם האם לא עדיף לי ללכת ללמוד ורק אז להתחיל לעבוד ?
לדעתי כדאי ללמוד בגיל כמה שיותר צעיר - יש לכך המון יתרונות, כמו למשל יכולת לימוד יותר גבוהה וקשרים חברתיים מותאמים לגיל.
כאחד שגם היה מתכנת בצבא אני ממש שמח שלמדתי אח"כ כמו שצריך ולא היתה לי בעיה לדחות את תחילת העבודה "האמיתית".
גם המשכורת שתקבלי כאקדמאית במדעי המחשב היא יותר גבוהה משל מתכנתת ללא השכלה אקדמית.
ולבסוף, זה לא חיב להיות או - יכול להיות גם. אני עבדתי במשך הלימודים במשרה חלקית. היום סטודנט ללא נסיון מקבל כ-80 ש"ח לשעה, ועובד כ-80 שעות בחודש ממוצע (פחות בתקופות מבחנים, יותר בחופשות). עם נסיון תכנות מהצבא תוכלי לקבל גם 100-120 ש"ח לשעה כך שזה לא רע בכלל.

ולבסוף, זה לא חיב להיות או - יכול להיות גם. אני עבדתי במשך הלימודים במשרה חלקית.
האמת שכרגע אני לוקחת קורסים פה ושם באוניברסיטה הפתוחה ובקבע כנראה אשלב לימודי תואר ראשון מלאים (שנה א) האם אתה חושב שכדאי לשלב לימודים ועבודה ?

אם בחרת לעצמך את התיק שאת רוצה שיהיה לך, את יודעת איזה תעודות סל/קרנות/מניות את רוצה שיהיו לך...

אז זהו שקראתי הרבה ספרים בנושא השקעות כמו "הספר הקטן שמכה את השוק בגדול" ו"אבא עשיר אבא עני" ו"דברים שהלוואי שידעתי בגיל 20", אבל בסופו של דבר כל העצות שם מאוד כלליות אני לא ממש מצליחה להבין איך לבחור בפועל ואיפה אפשר ללמוד על הנושא באופן קצת יותר פרקטי

גם המשכורת שתקבלי כאקדמאית במדעי המחשב היא יותר גבוהה משל מתכנתת ללא השכלה אקדמית.
זה ממש לא מחייב.
אני אישית מכיר אנשים מתכנתים אקדמאים שלמדו תואר במדעי המחשב עם משכורות יותר נמוכות ממני (ולי אין אפילו תעודת בגרות - קל וחומר פסיכומטרי/תואר כלשהו).

המשכורת נובעת בעיקר ממה אתה יודע לעשות, מה עשית ומה שידרת בראיונות עבודה ופחות מנייר כזה או אחר שאף אחד לא מבקש ממך להציג.

האם אתה חושב שכדאי לשלב לימודים ועבודה ?
אם החלטת על ללמוד אז אני הייתי משלב זאת עם עבודה ולא רק לימודים.
ניסיון מעשי הרבה יותר חשוב מניסיון תאורטי (אלא אם כן את חושבת על מחקר יותר).
תואר בהחלט יכול לעזור אבל עבודה בפועל תעזור הרבה יותר.
אם את כבר לומדת בפתוחה אז לא צריכה להיות לך בעיה לשלב עבודה ולימודים במקביל.
עשיתי זאת בעצמי במשך כמה שנים (עם ממוצע של מעל 90 עד שהבנתי שהתואר לא יתרום לתלוש משכורת שלי בכלל והפסקתי) - זה לא היה פיקניק אבל גם לא סיוט גדול.

אז זהו שקראתי הרבה ספרים בנושא השקעות
אני ממליץ לקרוא את הספר The Single Best Investment של הווארד מילר.
מדי פעם מפרסמים קישורים (חוקיים כמובן! תמיד יש קישורים לא חוקיים...) להורדה של קובץ ה-PDF שלו ברחבי האינטרנט.
אני הורדתי את העותק שלי כשמילר סיפק קישור להורדה באתר שלו לפני כשנה/שנתיים.

קראתי הרבה ספרים בנושא השקעות כמו "הספר הקטן שמכה את השוק בגדול" ו"אבא עשיר אבא עני" ו"דברים שהלוואי שידעתי בגיל 20", אבל בסופו של דבר כל העצות שם מאוד כלליות אני לא ממש מצליחה להבין איך לבחור בפועל ואיפה אפשר ללמוד על הנושא באופן קצת יותר פרקטי
אני ממליץ על "הדרך הפשוטה להתעשר". ספר קצר, קליל ופרקטי מאד. סקירה וקישורים

זה ממש לא מחייב.
אני אישית מכיר אנשים מתכנתים אקדמאים שלמדו תואר במדעי המחשב עם משכורות יותר נמוכות ממני (ולי אין אפילו תעודת בגרות - קל וחומר פסיכומטרי/תואר כלשהו).

המשכורת נובעת בעיקר ממה אתה יודע לעשות, מה עשית ומה שידרת בראיונות עבודה ופחות מנייר כזה או אחר שאף אחד לא מבקש ממך להציג.
מסכים עם כל מילה.
כאחד שחיפש עבודה לא מזמן - את אף אחד לא מעניין אם יש לך תואר (חוץ מחברות ענק ביורוקרטיות או משרדים ממשלתיים שגם ככה משלמים פחות).
עם זאת אני גם לומד כרגע בפתוחה אבל בקצב נמוך (קורס גג 2 בסמסטר) על מנת שזה לא ישרוף לי יותר מידי זמן כי באמת שזה לא כזה חשוב.

חוץ מחברות ענק ביורוקרטיות
עבדתי כמה שנים טובות בשתי חברות ענק בירוקרטיות (הזכרתי את השמות של שתיהן בתגובות שונות בפורום אז מי שרוצה יכול לחפש את השמות שלהן).
עשו לי "פרצוף" שאין לי תואר בשתיהן אבל במקביל קיבלו אותי לשתיהן...

גם לומד כרגע בפתוחה אבל בקצב נמוך (קורס גג 2 בסמסטר)
גם אני התחלתי עם 2 קורסים וירדתי ל-1 עד שהפסקתי לגמרי.

ופחות מנייר כזה או אחר שאף אחד לא מבקש ממך להציג.
לא תמיד.
בהראל בזמנו ביקשו לראות ממני גליון ציונים. גם אחרי 5 שנות נסיון.

לא תמיד.
בהראל בזמנו ביקשו לראות ממני גליון ציונים. גם אחרי 5 שנות נסיון.
לא טענתי שאין מקומות שדורשים זאת.
טענתי שזה לא תמיד נדרש גם בחברות הבירוקרטיות הגדולות והם מקבלים עובדים גם בלי תעודות.

תשמעי יש לך נתונים נהדרים, והלחץ לנצל אותם כמה שיותר מהר הוא נוראי.

נסי לפרט
אני לא ממש מצליחה להבין איך לבחור בפועל ואיפה אפשר ללמוד על הנושא באופן קצת יותר פרקטי

מה הכוונה פרקטי?

יש פה אנשים טובים שיסבירו בכיף.
וגם מניחה שפרקטיקה קשורה לנסיון.

האמת שכרגע אני לוקחת קורסים פה ושם באוניברסיטה הפתוחה ובקבע כנראה אשלב לימודי תואר ראשון מלאים (שנה א) האם אתה חושב שכדאי לשלב לימודים ועבודה ?
יפה מאוד שאת כבר לומדת. לגבי השילוב, זה תלוי בך - בשנות הלימודים כדאי לך קודם כל להצליח בלימודים ולסיים אותם בזמן עם ציונים גבוהים. אם את יכולה לשלב עבודה אז אדרבא.
לגבי התגובות שלימודים אינם נחוצים, זה נכון באופן כללי שלא חיבים ללמוד. מצד שני לימודים ימקמו אותך הרבה יותר גבוה בשוק העבודה. אני עובד בחברה ישראלית ואצלנו כמעט שלא מזמינים לראיון מי שלא בוגר של אחת מ-4 האוניברסיטאות המובילות בארץ. ואין בעיה לדעת בראיון אם מישהו משקר - יש ידע שאנשים לא רוכשים בדרך אחרת והוא נדרש בהרבה משרות

אני ממליץ על "הדרך הפשוטה להתעשר". ספר קצר, קליל ופרקטי מאד. סקירה וקישורים
קראתי את הסקירה ,נראה שזה ספר מעניין וממצה. משום מה הוא לא מופיע ברשימת המלצות קריאה של הסולידית ובבלוג MMM .
לדעתי זה ספר קריאה מומלץ לצד Early Retirement Extreme ו Your Money or Your Life משום ששלושתם מחברים בין עולם ההשקעות לעצמאות כלכלית ,חשיבות החיסכון וכו

תשמעי יש לך נתונים נהדרים, והלחץ לנצל אותם כמה שיותר מהר הוא נוראי.

זה דווקא לא בא ממקום של לחץ זה בא ממקום מאוד רגוע, הייתי רוצה להתחיל מההתחלה על הצד הטוב ביותר כשעוד יש לי דף נקי ולא אחרי שקניתי רכב ודירה לא רווחית ונכנסתי לחובות ... במחשבה שאני רוצה להגשין את החלומות שלי לטייל בעולם בלי דאגות על הראש , מעדיפה את זה על לצאת למסיבה או פאב כל יום ..

מה הכוונה פרקטי?

הכוונה היא לאנשים שממש מדברים מתוך ניסיון לאיזה ברוקר או חברת השקעות כדאי לפנות ובאיזה תחומים ספציפיים כדאי להשקיע ואיפה

הכוונה היא לאנשים שממש מדברים מתוך ניסיון לאיזה ברוקר או חברת השקעות כדאי לפנות ובאיזה תחומים ספציפיים כדאי להשקיע ואיפה
יש דיונים ארוכים גם על איך להשקיע וגם דרך איפה.

אני אישית משקיע את כל החסכונות השוטפים שלי במניות דיבידנד ועושה זאת בחשבון באינטראקטיב ברוקרס עם עמלה של 1.4 דולר לפעולה.
אני מבצע המרות לדולרים והעברות לחו"ל דרך חשבון הבנק שלי עם עלות כוללת של 0.19125% (כפוף לעמלת מינימום כוללת של 14.35 דולר להמרה והעברה ביחד) ומרווח שערים של 0.538%.

עד היום לא נתקלתי בגוף שמאפשר המרות והעברות עם עלות כוללת נמוכה יותר (העמלות שציינתי כוללות גם עמלות בנק כתב!).

לפני שמישהו קופץ להגיד קוברסי או קלירשיפט אז:
1. בקוברסי מרווח ההמרה מאוד גבוה כך שזה יותר יקר.
2. בקלירשיפט גובים עמלת בנק כתב בנוסף ל-0.5% עמלת המרה והעברה לחו"ל והם לא מתחייבים שאינטראקטיב ברוקרס יסכימו לקבל את הכספים בחו"ל (הם טענו בטלפון שהיו להם בעיות עם זה ולכן הם לא מתחייבים).

תודה רבה על התגובות,
זה נחמד לדעת שיש קהילה תומכת בנושא,
במידה ויציעו לי עבודה בחול האם אתה חושב שכדאי לי ללכת על זה ? האם יוקר המחיה בארהב ביחס למשכורות של מתכנתים מאפשר לחסוך יותר לדעתך?
ובקבע, כשאחסוך כ4500 , האם כדאי לי לתת לחיסכון לנוח בחשבון או שגם עם סכומים כאלה יש מה לעשות ?
לישראלי מקליפורניה , האם אני יכולה להתייעץ איתך באופן אישי על מעבר לעמק הסיליקון ?

היי הדר,
את מוזמנת לשלוח הודעה בפרטי.
בשל הפרשי השעות אני מגיב תמיד באיחור, מתנצל מראש.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ מחפשת את עצמי בקריירה- אשמח לעזרה התפתחות אישית 6
Cleo מחפשת את הספר "כספך או חייך" בעברית אוף טופיק 1
N מחפשת המלצה לקופת גמל לעצמאי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ר בת 25, מחפשת כיוונים תעסוקתיים יומני מסע אישיים 13
R מחפשת יועץ השקעות עם רישיון של הרשות לניירות ערך פוסטים מאיכות נמוכה 0
ס מחפשת כיוון התפתחות אישית 3
M מחפשת תובנות שוק ההון 30
נ מחפשת "מנוע צמיחה" לתיק שלי... שוק ההון 61
ט מחפשת שרשור על השקעה לטווח קצר שוק ההון 4
L מחפשת פתרון לפקס (שליחה וקבלה) יש יותר זול מ-50₪ לשנה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 27
א מחפשת השוואה של עוקבי S&P לS&P שוק ההון 2
מ מדינת ישראל מחפשת סולידיות וסולידים! שוק ההון 25
T מחפשת , למסירה או השאלה , עגלת אחים: מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
חסכונית מחפשת שרשור לגבי הורים וכסף אוף טופיק 1
האופטימית מחפשת עצמאים כלכלית אוף טופיק 64
רחל וויטיס מחפשת יועצ/ת השקעות לאירוח בפורום נשואים טריים אוף טופיק 16
דעתנית מחפשת ייעוץ עסקי בליווי אימון אישי התפתחות אישית 20
Stardust מחפשת אפילקציה שתחסום כל דרכי ההתקשרות איתי מקונטקט מסויים ובשעות מסויימות אוף טופיק 7
שרון מחפשת פלאגין של ענן תגיות אמין ומעודכן שתומך בעברית אוף טופיק 0
ק מחפשת רעיונות למתנות זולות, שיתפסו ע'י המקבלים כלא זולות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 24
H מחפשת מחשב נייד ללימודים אוף טופיק 14
efrat מחפשת אפליקציה לניהול הוצאות בנייד אוף טופיק 5
A מישהו מכיר את הבנקים האלו: צרכנות פיננסית 0
Z CSPX מחזיק את המניות ישירות ולא דרך החוזים. שוק ההון 5
Nons Ense מצאתי דירה שאני רוצה לרכוש, אילו שאלות חשוב לשאול את בעל הדירה? נדל"ן 5
Williamsburg מתי פותחים את האפשרות להגיש דוח 1301 לשנת 23? פוסטים מאיכות נמוכה 16
D איזון אקטוארי אינו תואם את הנתונים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
P את כולם מעניין לטוס לחו"ל? פוסטים מאיכות נמוכה 109
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
כ בן 30 ולא רואה את האופק התפתחות אישית 26
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
ע במה את עוסקים? מה הוביל אתכם לכך? כמה את מרוויחים? התפתחות אישית 16
oferM איך כדאי לבנות את עזה מחדש ? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 6
א קרנות ביטקוין לא מספקות את מלוא התשואה השקעות אלטרנטיביות 7
R האם משתלם להעביר את קופות הגמל להשקעה לעוקב מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Jane Doe המלצה על החישוק - מיזם חביב שהוקם כדי להוריד את יוקר המחיה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
צ עצמאי האם להפקיד לפנסיה את המינימום ושאר הסכום בגמל להשקעה או רעיון אחר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
מ "אי אפשר / נדיר מאוד להכות את השוק" שוק ההון 169
ל לזוג שמתחיל את החיים שלו - מה ההמלצות שלכם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
מ מי שמעונין לקנות ביטקיון אמיתי ולא קרן שמחכה את הביטקיון איזה מהאפשריות עדיף השקעות אלטרנטיביות 1
א מיצוי זכויות בתשלומי מיסים או ביטוחים וכו', כשמשלמים על בית אבות (יש חברות שמתעסקות בזה, בלי לשחוט את כל הסכום?) מיסים 0
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
E s&p 500 , נסד"ק 100, מדד עולמי, יש לי את כולם. אבל במה עדיף להשקיע? שוק ההון 23
ה איך דיסקונט מגדרים את הפוזיציה הזאת? - פיקדון מובנה השקעות אלטרנטיביות 7
ה מודיס צפויה להוריד את דירוג האשראי של ישראל פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 168
M מקסום סכום מושקע בקרנות IRA? (נראה שמפסידים את היתרון בדמי ניהול בהפסד תשואה) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
A פרוייקטים מעניינים ששמתם עליהם את העין נדל"ן 46
S דברים קטנים ופשוטים שאפשר לעשות כדי לשפר את איכות החיים ולהאריך אותם אוף טופיק 81
E חברים, איך נכון יהיה לי לחשב את ההוצאות האלה באקסל פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 5
קפיטליסט_מרושע עם רגל אחת בחוץ - חושש לעשות את הצעד האחרון יומני מסע אישיים 57

נושאים דומים

Back
למעלה