• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מחפשת תובנות

milan

משתמש סולידי
דירוג
67
שלום לכולם
אשמח לעצה, בת 50 אחרי שנים של עבודה כשכירה בחברות פרטיות וציבוריות וגידול ילדים בכוחות עצמי,
נתתי לעצמי מתנה השנה ועברתי לחצי משרה, זאת לאחר כשנתיים של צמצום הוצאות.
חיי השתנו והפכו לטובים יותר.
במשך השנים ,בקושי רב, הצלחתי לסיים את המשכנתא על הבית שלי, ששווה 2.8 מליון .
לכן החלטתי, למכור את ביתי, לשים את כספי בהשקעות סולידיות ( בעזרת בית השקעות) לחיות לפי כלל 4%
ולחיות בשכירות במקום שארצה ( חו"ל אפילו ) ובמקביל לפתח את התחביב שלי לעסק - את זה כבר התחלתי לעשות .
עד כאן מעולה .
אבל הילדים שלי, בשנות ה 20 המוקדמות חוששים שאמכור את הבית והכסף יעלם בבית השקעות כלשהו ...לוחצים עלי לוותר .
לא להיות בעלת נכס זה לגמרי הפוך ממה שמכניסים לנו לראש כל החיים.
האם בגילי כדאי ובטוח לעשות צעד כזה ?
(בהנחה שהשכרת הבית אינה אופציה ..)

בעזרת בית השקעות
והכסף יעלם בבית השקעות כלשהו

לא ברור מה הכוונה ב"בית השקעות". אם הרעיון הוא לתת את הכסף לאיזה גורו כדי שישקיע אותו, אכן יש סיכון. אם הכוונה היא לקנות קרנות סל מפוקחות אז אני לא רואה בעיה כזו.

לחיות לפי כלל 4%
יש הטוענים שזה קצת אופטימי בעולם של ריבית אפסית, מה גם שיש מס.

לוחצים עלי לוותר .
הילדים מן הסתם היו שמחים לקבל ירושה גדולה, כאן תצטרכי להחליט מה יותר חשוב לך.

שלום לכולם
אשמח לעצה, בת 50 אחרי שנים של עבודה כשכירה בחברות פרטיות וציבוריות וגידול ילדים בכוחות עצמי,
לכן החלטתי, למכור את ביתי, לשים את כספי בהשקעות סולידיות ( בעזרת בית השקעות) לחיות לפי כלל 4%
ולחיות בשכירות במקום שארצה ( חו"ל אפילו ) ובמקביל לפתח את התחביב שלי לעסק - את זה כבר התחלתי לעשות .
עד כאן מעולה .
אבל הילדים שלי, בשנות ה 20 המוקדמות חוששים שאמכור את הבית והכסף יעלם בבית השקעות כלשהו ...לוחצים עלי לוותר .
מה יקרה אם השוק נופל מחר ב50%, אחרי שהכנסת את השווי של הדירה שלך אליו?

היתרון של בית הוא לא רק פסיכולוגי בעיניי. זה נכס יציב, שאתה גר בו עד 120, ואתה יודע שיש לך אותו. לא קורה לו כלום. הוא תמיד איתך.

גם אם בקווים כלליים תכנית כזאת יכולה לעבוד, צריך הרבה יותר פירוט כדי להגיד אם יש כאן סיכון משמעותי. למשל:
1. מה ההוצאה החודשית היום?
2. איך תשתנה לאחר מכירת הבית? יש לך מושג טוב איפה תגורי וכמה תעלה השכירות?
3. איך יבנה תיק ההשקעות? זה רק תמורת מכירת הבית או גם חסכון פנסיוני או אחר?
4. איך את ערוכה להתמודד עם הדרדרות בריאותית?

את כמובן לא צריכה לחלוק את כל זה כאן בפורום (למרות שיש פה אנשים שיוכלו מאוד לעזור אם יקבלו יותר מידע). אבל בשביל עצמך את צריכה תכנית מדויקת.

הילדים מן הסתם היו שמחים לקבל ירושה גדולה, כאן תצטרכי להחליט מה יותר חשוב לך.
הילדים מן הסתם גם דואגים שאם התכנית תשתבש הנטל יפול עליהם.
אבל נכון שההחלטה שלך, וזכותך לעשות מה שטוב לך.
אם הכוונה היא לקנות קרנות סל מפוקחות אז אני לא רואה בעיה כזו.
בהחלט יש סיכון גם בקרן סל מפוקחת. השוק הוא בלתי צפוי. אבל זה סיכון שאפשר לנהל באופן מושכל.

כמובן, לא הייתי ממליץ להיכנס ל- 100% מניות. ולכן תשואה של 4% היא אופטימית.

בהחלט יש סיכון גם בקרן סל מפוקחת. השוק הוא בלתי צפוי. אבל זה סיכון שאפשר לנהל באופן מושכל.
זו כוונתי, לנהל את הסיכון ולא לתת את הכסף לאיזה מיידוף.

בצעד כזה של מכירת דירה יחידה כדי לממן את הפנסיה, הייתי מתייעץ עם בעל מקצוע ניטרלי ובעל ניסיון רב בתחום תכנון פרישה.

שלום לכולם
עד כאן מעולה .

אולי אפשר למכור את הבית ולקנות דירה קטנה יותר?
היום לכאורה את לא צריכה את אותו הגודל, כמו בזמן שגידלת ילדים.
את ההפרש תוכלי להשקיע.

העובדה שבכל מקרה יש לך דירה בבעלותך, תתן לך יותר שקט נפשי במקרה של מפולת בשוק המניות,
וגם הילדים (אם דעתם חשובה לך) יקבלו את הצעד הזה בהבנה רבה יותר.

תעשי סימולציה של התיק בתרחישי תשואה שונים. לדעתי 4% משיכה עלולה בהסתברות גבוהה לאכול לך את כל התיק מוקדם מהצפוי, במיוחד ככל שתזכי להאריך ימים או חלילה תהיה לך הידרדרות בריאותית.
ולחיות בשכירות במקום שארצה ( חו"ל אפילו )
קחי בחשבון שמגורים בשכירות עשויים להפוך קשים יותר ככל שמזדקנים. לעבור דירה פעם בכמה שנים זה נחמד לבני 30 אבל עשוי להיות די קשה לאדם בן 70 וכמעט בלתי אפשרי לאדם בן 80. כנ"ל חו"ל - יש לך משפחה או חברים במקום מסויים שאליו את מתכננת לעבור? לעבור לגור בחו"ל זה לא עניין של מה בכך לאדם מבוגר שעובר למדינה ללא משפחה או חברים. שלא לדבר על עלויות רפואיות שעשויות לצוץ במדינה שאין לך בה אזרחות וביטוחים מתאימים.

ובמקביל לפתח את התחביב שלי לעסק - את זה כבר התחלתי לעשות .
את צופה שהעסק יכניס או שהוא יותר בגדר תחביב?

נערך לאחרונה ב:
זה נכס יציב, שאתה גר בו עד 120, ואתה יודע שיש לך אותו. לא קורה לו כלום. הוא תמיד איתך.
מדהים.
עוד לא עבר חודש מאז המלחמה עם חמאס וכבר אנשים שכחו באיזו מדינה הם גרים.

מדהים.
ואיך סבבי הלחימה משפיעים על הבעלות שלך על הנכס? ישראל ידעה מלחמות בכל שנות קיומה, כולל כאלו שהעמידו את המדינה בסכנה קיומית. דווקא כיום הסכנה הקיומית נמוכה מאוד.

הבעיה בתוכנית שלך היא שאת עושה יותר מדי שינויים קיצונייים בבת אחת.
- להפסיק לעבוד ולקבל הכנסה קבועה יציבה ובטוחה מעבודה
- להפוך תחביב לעסק
- למכור את הבית שחיית בו שנים רבות
- לעבור לגור בשכירות
- לעבור לגור בחו״ל (?!)
- להתחיל להשקיע בשוק ההון
- לעבוד עם בית השקעות
- להעביר את כל הערך של בית המגורים לערך של תיק השקעות
- לחיות מתיק השקעות על בסיס משיכה ממנו באופן קבוע

כל אחד מהשינויים הללו יכול להיות מלחיץ, קשה, ולכלול בתלמים שלא חשבת עליהם.
כולם ביחד? זה מתכון לאסון.
אני הייתי מתחיל לעשות אותם אחד אחד, בהדרגה.
למשל במקום למכור את הבית, להשכיר אותו ולעבור לגור בשכירות. במקום לשים את כל השווי של הבית בשוק ההון, לשים רק את הכסף הפנוי שיש לך. וכד.

כמובן, לא הייתי ממליץ להיכנס ל- 100% מניות. ולכן תשואה של 4% היא אופטימית.
וורן באפט כתב בירושה שלו שהוא רוצה שמה שהוא ישאיר לאשתו אחרי שיסתלק יושקע 90% במדדים ו-10% אג״ח. היא אישה בגיל מתקדם.
אני חושב שדווקא בעולם עם ריבית אפסית, אג״ח חסר תועלת היום יותר מאי פעם. בייחוד כשמדובר בכספי פרישה.
מדהים.
אני יותר נפעם בתגובות כאלה מזה שכולם בטוחים שהם הולכים לסיים את חייהם בשיבה טובה. המון אנשים בריאים מתים בגילאי 60 ו-70 וזה נורמלי לגמרי.
Memento mori, הרומאים היו תמיד אומרים. (זכור את המוות)

לגבי נפילה של 50%, בגלל זה נכנסים לשוק לא בבת אחת, עם סכומים כאלה.

וורן באפט כתב בירושה שלו שהוא רוצה שמה שהוא ישאיר לאשתו אחרי שיסתלק יושקע 90% במדדים ו-10% אג״ח. היא אישה בגיל מתקדם.
אני חושב שדווקא בעולם עם ריבית אפסית, אג״ח חסר תועלת היום יותר מאי פעם. בייחוד כשמדובר בכספי פרישה.
שים לב להבדל הקטן: גם אם תהיה קריסה איומה, ה- 10% של באפט יספיקו לה לחיי מותרות שאתה לא יכול לדמיין.

במקרה של פות"ש, אם היא מוחקת 60% מההון שלה היא צריכה מיד לחזור לעבוד, בלי בית ובלי יציבות... לא כיף גדול.

ואיך סבבי הלחימה משפיעים על הבעלות שלך על הנכס?
נחש...
ישראל ידעה מלחמות בכל שנות קיומה, כולל כאלו שהעמידו את המדינה בסכנה קיומית. דווקא כיום הסכנה הקיומית נמוכה מאוד.
טילי העבר אינם מעידים על טילים בעתיד.

היתרון של בית הוא לא רק פסיכולוגי בעיניי.
אני זוכר את עצמי יושב בממד בפעם הראשונה במבצע האחרון החמאס ירו על גוש דן וחושב לעצמי "איזה מזל שאין לי שום נכס שאני צריך לדאוג שאולי יהרס במצב הזה. אני כמובן מודאג מהאפשרות שאפגע בגופי או שמישהו קרוב אלי יפגע, אבל לא קיים שום inanimate object שיכול לגרום לי להתמוטטות נפשית אם הוא יפגע"
וזה הפך את המלחמה הזאת למשהו שהיה לי הרבה יותר קל מבחינה נפשית להתמודד איתו.

אתה זורק פצצה ומבקש שאנחש למה התכוונת. מעניין.
המציאות באיזור משתנה. אם ב1973 צבא סוריה כבש את כל רמת הגולן ועוד רגע היה מגיע לטבריה, וב1948 צבא עיראק השתתף במלחמת העצמאות, היום צה"ל תוקף בסוריה חופשי בלי שבכלל מגיבים נגדו, ועיראק כבר מזמן ללא צבא משמעותי ולישראל יש קשרים מדיניים עם מדינות שבעבר חתרו להשמיד אותנו.

אני מעדיף איום של טילים מאשר צבאות חזקים של כל המדינות המקיפות אותנו.

נחש...

אני זוכר את עצמי יושב בממד בפעם הראשונה במבצע האחרון החמאס ירו על גוש דן וחושב לעצמי "איזה מזל שאין לי שום נכס שאני צריך לדאוג שאולי יהרס במצב הזה. אני כמובן מודאג מהאפשרות שאפגע בגופי או שמישהו קרוב אלי יפגע, אבל לא קיים שום inanimate object שיכול לגרום לי להתמוטטות נפשית אם הוא יפגע"
וזה הפך את המלחמה הזאת למשהו שהיה לי הרבה יותר קל מבחינה נפשית להתמודד איתו.
למען ההגינות, אני עדיין חושב שלמרות המצב הביטחוני יש טעם בקניית נדל״ן בישראל. בייחוד למי שרוצה לחיות בה לטווח ארוך. ופשוט להשלים עם הסיכון כמו אנשים בעולם שחיים באזורים מוכי הוריקנים.

אם כבר, הייתי אומר לפותחת השרשור לשנמך לנכס זול יותר. נכס ב-2.8 מ׳ זה מפוצץ לאישה עם ילדים בוגרים. אולי שתעבור לנכס ששווה חצי מזה ואת היתר תשקיע בשוק ותייצר מזה הכנסה פסיבית (מבלי להיכנס לאלוקציות ספציפיות. כי בבירור אין פה קונצנזוס).

שום דבר לא יקרה. מחרתיים השמש תזרח שוב, והבורסה תעלה או תרד וכן הלאה. אמירות כאלו מכעיסות אותי כאשר הן באות ללא הקשר.
זה נכס יציב, שאתה גר בו עד 120,
אבל היא לא רוצה לגור בו. היא גרה בו עד עכשיו מפני שהיא לא הכירה אלטרנטיבות השקעה וצורות חיים אחרות. כעת היא נחשפה אליהם, וכעת בגילה יש לה גם רצונות אחרים:
ולחיות בשכירות במקום שארצה ( חו"ל אפילו )

שום דבר לא יקרה. מחרתיים השמש תזרח שוב, והבורסה תעלה או תרד וכן הלאה. אמירות כאלו מכעיסות אותי כאשר הן באות ללא הקשר.

אבל היא לא רוצה לגור בו. היא גרה בו עד עכשיו מפני שהיא לא הכירה אלטרנטיבות השקעה וצורות חיים אחרות. כעת היא נחשפה אליהם, וכעת בגילה יש לה גם רצונות אחרים:
הם באות עם הקשר מאוד ברור. היא רוצה לוותר על הדירה שלה ולהכניס אותה לשוק ההון. זה שינוי דרמטי באורח החיים.

כל עוד הדירה היא נכס בעל 4 קירות ותקרה, זו צורת התייחסות אחת. כשהדירה נהיית נכס כלכלי בלבד, ומאבדת את יכולות השימוש שלה כדירה, זו צורה אחרת לחלוטין. מעבר דרמטי כזה הוא לא קל בכלל. ולכן, חשוב לחשוב על מצבי קיצון. בעיניי.

היי
זה הגיוני בתנאי שתצמצמי דיור לדירת מגורים בשווי של 1.4 מליון ותפני 1.4 מליון
להשקעות יציבות.

מגורים בשכירות חושפים אותך לעליית מחירי השכירויות, יש תקופות שהשכירות מוכפלת
תוך מספר שנים, דירת מגורים או דירה להשקעה יגדרו אותך מפני חשיפה זו.

במצבך לא הייתי מוכר את הבית
תמיד את יכולה להשכיר אותו ולשכור משהו זול יותר ולהרוויח מההפרש
אם אף פעם לא השקעת והתחלת מתיק קטן שגדל לאט לאט והשקעת לאורך תקופה של תיקונים, משברים וקריסת השוק אז מאוד לא מומלץ על הצעד שאת רוצה לעשות

יש את הפן הנפשי גם, שנכס כמו הדירה שלך נותן

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ מחפשת את עצמי בקריירה- אשמח לעזרה התפתחות אישית 6
N מחפשת המלצה לקופת גמל לעצמאי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ר בת 25, מחפשת כיוונים תעסוקתיים יומני מסע אישיים 13
Cleo מחפשת את הספר "כספך או חייך" בעברית אוף טופיק 1
R מחפשת יועץ השקעות עם רישיון של הרשות לניירות ערך פוסטים מאיכות נמוכה 0
ס מחפשת כיוון התפתחות אישית 3
נ מחפשת "מנוע צמיחה" לתיק שלי... שוק ההון 61
ט מחפשת שרשור על השקעה לטווח קצר שוק ההון 4
L מחפשת פתרון לפקס (שליחה וקבלה) יש יותר זול מ-50₪ לשנה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 27
א מחפשת השוואה של עוקבי S&P לS&P שוק ההון 2
מ מדינת ישראל מחפשת סולידיות וסולידים! שוק ההון 25
T מחפשת , למסירה או השאלה , עגלת אחים: מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
חסכונית מחפשת שרשור לגבי הורים וכסף אוף טופיק 1
האופטימית מחפשת עצמאים כלכלית אוף טופיק 64
רחל וויטיס מחפשת יועצ/ת השקעות לאירוח בפורום נשואים טריים אוף טופיק 16
דעתנית מחפשת ייעוץ עסקי בליווי אימון אישי התפתחות אישית 20
Stardust מחפשת אפילקציה שתחסום כל דרכי ההתקשרות איתי מקונטקט מסויים ובשעות מסויימות אוף טופיק 7
H מחפשת את הדרך הנכונה להתחיל את החיים בשביל להגיע לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 49
שרון מחפשת פלאגין של ענן תגיות אמין ומעודכן שתומך בעברית אוף טופיק 0
ק מחפשת רעיונות למתנות זולות, שיתפסו ע'י המקבלים כלא זולות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 24
H מחפשת מחשב נייד ללימודים אוף טופיק 14
efrat מחפשת אפליקציה לניהול הוצאות בנייד אוף טופיק 5
ה תובנות על מינימליזם מהלחימה בעזה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
ה תובנות עצות על תיק מניות קיים שוק ההון 3
A דמי ניהול ו/או תובנות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
ERE בלי ה E נדל"ן צפון אנגליה. תובנות מ property tribes נדל"ן 0
J אבא עשיר אבא עני תובנות ושאלות התפתחות אישית 98
doc29 תובנות מישיבה בבנק אוף טופיק 90
רולי :( מסחר יומי תיק מנוהל - תובנות והמלצות שוק ההון 25
א תובנות על בגדים ומלתחה+התייעצות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 25
ס תיק מדדים - תובנות שוק ההון 70

נושאים דומים