• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

לימודים - כלכלה התנהגותית

Jamy_James

משתמש רגיל
דירוג
27
היי,
אני צעיר בשנות ה 20, ללא תואר.

במהלך הקורונה למדתי המון (והרבה בזכות הסולידית) על שוק ההון, פיננסים וכלכלה.
התחברתי לתת נושא בכלכלה - כלכלה התנהגותית, עוברות בלי מחשבות ללמוד במוסד אקדמאי את התחום הרבה זמן.

אממה, אין שום קשר בין מה שאני רוצה ללמוד לבין מקום העבודה שלי, אני לא מעוניין בתואר בכלכלה. המטרה היא ללמוד כי זה מעניין ומסקרן ולא בשביל לעבוד בישיר או עקיפין בתחום בעקבות סיום הלימודים.
האם יש היגיון בדבר? אולי כדאי לנצל את כלל הקורסים החינמיים שמוצעים ביוטיוב לפני שמתחילים במוסד אקדמאי?

קצת מבולבל והייתי שמח לשמוע דעות נוספות .

תבדיל בין תחום עניין לקריירה

אם משהו מעניין אותך כתחביב לך לספרייה הציבורית הסמוכה. ספרים מומלצים בתחום יהיו "דחיפות קלות", "פריקנומיקס" ועוד. אם אתה רוצה ללמוד את הנושא באופן אקדמי ובחינם קח את הספרים של האוניברסיטה הפתוחה.

לקריירה אתה צריך לשאול שאלות אחרות: במה אני יכול לתת ערך רב לעולם? איזה כישורים כדאי לי לרכוש?

אם אתה לא הולך לעבוד בתחום אין סיבה לקחת בו קורסים אקדמאיים.

אם משהו מעניין אותך כתחביב לך לספרייה הציבורית הסמוכה. ספרים מומלצים בתחום יהיו "דחיפות קלות", "פריקנומיקס" ועוד. אם אתה רוצה ללמוד את הנושא באופן אקדמי ובחינם קח את הספרים של האוניברסיטה הפתוחה.

לקריירה אתה צריך לשאול שאלות אחרות: במה אני יכול לתת ערך רב לעולם? איזה כישורים כדאי לי לרכוש?

אני מסכים איתך עם הכל חוץ מהמשפט האחרון שלא מחליק לי בגרון.

למה לדעתך אם לוקחים קורס אקדמאי - חובה אחרכך לעבוד בתחום ? זה הופך את הלימודים להשקעה ולא להתפתחות וסקרנות אישית.
לא ככה?

המטרה היא ללמוד כי זה מעניין ומסקרן ולא בשביל לעבוד בישיר או עקיפין בתחום בעקבות סיום הלימודים. האם יש היגיון בדבר?
כן, יש הגיון ללמוד מתוך סקרנות כי ככה אתה נהנה מהתהליך וזה לא פחות חשוב מהתוצאה.
מבחינה כלכלית אין הגיון ללמוד תחום רק כדי ללמוד אותו, תהליך השכחה הוא אקספוננציאלי.
בכל מקרה, אף פעם לא מזיק ללמוד כלכלה כדי לקבל החלטות טובות יותר. (כמובן יש לא מעט תחומים אחרים שגם יאפשרו לך לקבל החלטות טובות יותר)

נערך לאחרונה ב:
אני מסכים איתך עם הכל חוץ מהמשפט האחרון שלא מחליק לי בגרון.

למה לדעתך אם לוקחים קורס אקדמאי - חובה אחרכך לעבוד בתחום ? זה הופך את הלימודים להשקעה ולא להתפתחות וסקרנות אישית.
לא ככה?
אין חובה לעשות שום דבר. שים לב שהטענה שלי הפוכה. שווה לקחת קורס אם הוא מקדם אותך בקריירה. אני לא חושב שאנשים צריכים להינעל בעבודה בתחום שאותו במקרה למדו בעבר.

קורס אקדמי זו השקעה של זמן ומשאבים. היא מוצדקת אם היא מניבה פירות. אם אתה לא הולך להנות מהפירות האלו לא עדיף ללמוד בחינם? למדתי מגוון רב של דברים שלא דרך האקדמייה והם שירתו אותי היטב. התואר עצמו פחות הועיל לי. אני מאמין גדול בלמידה והתפתחות אישית. אני פשוט חושב שבהרבה מקרים האקדמיה היא לא הדרך.

חשוב להיות מחושבים בדברים שבוחרים ללמוד לתואר. זו השקעה גדולה ולרוב חד פעמית בחיים.

מהדברים שהלוואי וידעתי בגיל 20. לגבי המשפט האחרון, כשאדם הגיע לפרישה המוקדמת/מאוחר המיוחלת, אם מה שעושה לו טוב זה לשבת בספסל החוג לפילוסופיה באקדמיה במסגרת לימודים לציבור הרחב כמו שהסולידית ציינה שעשתה פעם אם זכור לי טוב, אז שיהנה ושיפתור עבורנו את הדילמות של הקיום :)

היי,
אני צעיר בשנות ה 20, ללא תואר.

התחברתי לתת נושא בכלכלה - כלכלה התנהגותית, עוברות בלי מחשבות ללמוד במוסד אקדמאי את התחום הרבה זמן.

אממה, אין שום קשר בין מה שאני רוצה ללמוד לבין מקום העבודה שלי, אני לא מעוניין בתואר בכלכלה. המטרה היא ללמוד כי זה מעניין ומסקרן ולא בשביל לעבוד בישיר או עקיפין בתחום בעקבות סיום הלימודים.
האם יש היגיון בדבר? אולי כדאי לנצל את כלל הקורסים החינמיים שמוצעים ביוטיוב לפני שמתחילים במוסד אקדמאי?

קרא טוב מה ש @משה כתב לך על ההבדל בין תואר ללימודים אחרים.
מאחר שאני רואה שאתה בן 20 בלי תואר, אז ארחיב מעט על מה שהוא כתב - כדי להגיע ללמוד על כלכלה התנהגותית אתה תצטרך ללמוד המון, אבל ממש המון, נושאים אחרים שאינם כלכלה התנהגותית. ספציפית בתחום הזה, ייתכן שהקורסים המקדימים יהיו לא רק בכלכלה, אלא בפסיכולוגיה ומתמטיקה ששתיהן דיסציפלינות בהן נחקר התחום.
בנוסף לכך, לימודים אקדמיים, בניגוד לקורסים און ליין או אחרים פחות מחייבים, הם קשים מאד. לאו דווקא מבחינה אינטלקטואלית (אם כי גם זה קיים לעיתים), אלא בגלל שמטרת הקורס היא לא רק לתת לך ידע, אלא גם למדוד את ההבנה שלך בו, אתה נדרש להשקעה רבה. מניסיון, זה יכול להיות מעיק, גם אם הלימודים עצמם מאד מעניינים.
אם בכל זאת אתה בכיוון של תואר, קרא היטב מה הדרישות במוסד שמעניין אותך כדי להבין מה גודל הפרויקט שלקחת על עצמך. לאחר מכן תירשם לקורס מבוא למיקרוכלכלה באונ' הפתוחה ואם תשקיע בו תקבל רווח משולש - גם תבין יותר לקראת מה אתה הולך, תתרגל את עניין הלימודים האקדמיים, וציון טוב יתן לך פטור בקורס המקביל במוסדות אחרים.
ונקודה אחרונה, בתור התחלה תלמד להכיר את המונח "עלות אלטרנטיבית". הלוואי והיו מלמדים אותו בבית ספר. כשאתה עושה תואר בתחום בו אינך מתכוון לעסוק, אתה מוותר על תואר (או דרך אחרת להתקדם) בקריירה, או פיתוח אישי אחר. לכן ההחלטה ללמוד תואר היא לא רק במישור של "כמה זה עולה" ו"על כמה בילויים עם החברים אוותר כדי לשבת ללמוד", אלא גם "אם לא אלמד כלכלה התנהגותית, איזה רווח אני יכול להשיג בבחירה אחרת שאעשה". נשמע טריוויאלי, אבל הרבה אנשים מזניחים את קו המחשבה הזה.

נערך לאחרונה ב:

אוטודידקטיות זו תכונה חשובה מאוד בעיניי. הרבה אנשים לוקחים קורסים יקרים פשוט כי הם לא מסוגלים ללמוד בלי מסגרת, וזה חבל.
אז מהבחינה הזו אני מסכים איתך, היכולת לשבת עם הספרים בבית וללמוד ללא עזרה חיצונית זה כישור-חיים ששווה לפתח והוא יחסוך לך הרבה הוצאות מיותרות בעתיד.

המשפט האחרון שלך הוא בעיקר זה שמציק לי - בסך הכל לקורסים אקדמים יש עלות לא קטנה אך ידועה מראש, מי שיש לו את הרצון והיכולת הכלכלית לספוג אותה אז למה לא בעצם? למה מראש לעשות הפרדה בין תחביב לקריירה במקום לנסות להפוך את התחביב לקריירה, ומקסימום אם לא הולך אז עושים 'אחורה פנה'?

קורס אקדמי זו השקעה של זמן ומשאבים. היא מוצדקת אם היא מניבה פירות.
אבל אתה יודע רק בדיעבד האם ההשקעה הניבה פירות או לא. זה כמו השקעה בבורסה.
תסתכל על חבר'ה בוגרי תואר במדמ"ח טריים: אמרו להם שהתואר הזה יניב להם פירות (הרבה הרבה פירות הבטיחו להם), והם כמו פתיים האמינו ועכשיו הם מתקשים מאוד למצוא עבודה בתנאי השוק הנוכחיים. בהמשך לאנלוגיה לבורסה, לעשות היום תואר שידוע כ"מניב פירות" - כי הוא מניב פירות לאלו שנכנסו אליו בזמן - זה כמו לקפוץ על המנייה בדיוק כשהיא בשיא שלה ולצאת מופסד.

אני מניח שאתה יודע מה זה תואר... השקעה של 3 שנים, יעלה לך משהו כמו 10-12 אלף שקל בשנה. יהיה לך קשה לעבוד בזמן הזה, כניראה תצטרך לרדת באחוזי המשרה.
יש תנאי קבלה שאתה צריך לעמוד בהם. יכול להיות שתצטרך לעשות פסיכומטרי אם לא עשית עדיין.

אם אתה בא עם רעל בעיניים, מוכן להתמודד עם כל המכשולים האלו - אז יאללה, שוט. אל תיתן לאף אחד להוריד לך את המוטיבציה.
בסופו של דבר זו לא בחירתה של סופי, תמיד אפשר להתחרט בדרך ולפרוש. לפחות תוכל לומר שלא פחדת לנסות.

נערך לאחרונה ב:
הייתי מבדיל בין לקחת קורס
ובין לשלם על התעודה
ללמוד קורס אקדמי -אפילו בקורסאירה או משהו כזה - יתן לך ידע והבנה מעמיקים
יותר בגלל השיח והתרגילים ופחות בגלל החומר שאותו תוכל גם לקרוא בספר
לשלם - רק אם התעודה תקדם אותך תעסוקתית ("תחזיר את ההשקעה")

אין חובה לעשות שום דבר. שים לב שהטענה שלי הפוכה. שווה לקחת קורס אם הוא מקדם אותך בקריירה. אני לא חושב שאנשים צריכים להינעל בעבודה בתחום שאותו במקרה למדו בעבר.

קורס אקדמי זו השקעה של זמן ומשאבים. היא מוצדקת אם היא מניבה פירות. אם אתה לא הולך להנות מהפירות האלו לא עדיף ללמוד בחינם? למדתי מגוון רב של דברים שלא דרך האקדמייה והם שירתו אותי היטב. התואר עצמו פחות הועיל לי. אני מאמין גדול בלמידה והתפתחות אישית. אני פשוט חושב שבהרבה מקרים האקדמיה היא לא הדרך.

חשוב להיות מחושבים בדברים שבוחרים ללמוד לתואר. זו השקעה גדולה ולרוב חד פעמית בחיים.

נכון מאוד במיוחד בימינו שיש כל כך הרבה מקורות מידע איכותיים ועדכניים זמינים בלחיצת כפתור ובעלות אפסית/סימלית. מניסיון טרי דווקא אקדמיה מרגישה מאוד מיושנת שמלמדת הרבה מאוד תכנים שפשוט לא רלוונטים לשוק העבודה במאה ה-21 + דורשת השקעה של הרבה זמן (הכנת תרגילים ועבודות במהלך הסמסטר, לדוגמא).

לדעתי הגישה של ללמוד תואר למען תואר צריכה לחלוף מן העולם. צריך להסתכל על לימודים אקדמאיים בהסתכלות הכי קרה של יחס מחיר - תמורה. אם יחס מחיר תמורה נמוך עדיף ללמוד בזמן החופשי לצורך הרחבת אופקים ולא במסלול אקדמי כלשהו.

דעה הפוכה: קורס באקדמיה (לפחות מהיכרותי) לא מקביל לספר - הוא יהיה תקצירים של נושאים מכמה וכמה מאמרים וספרים, פלוס שיפוט אישי של המרצה לגבי כל מיני סוגיות שנויות במחלוקת. לדיבורי הרקע שמעביר המרצה לפני שהוא נכנס לחומר הלימודים עצמו יש ערך אדיר שגם אותו לא תמיד תמצאו בספרים. בנוסף לכך מקבלים שם לפעמים נגיעה למחקר עדכני, וגם את זה אפשר תאורטית להשיג בעצמך אבל בלי תיווך של מומחה זה קשה מאוד מאוד.

בשורה התחתונה הייתי מסכם שקשה ללמוד תחום מסויים עצמאית ברמה רצינית. אם מנסים אז אני ממליץ, נוסף לספרים, להתחבר לאיזו קהילה אינטרנטית שעוסקת בתחום, שם כן אפשר לקבל רקע כללי והיכרות עם העשיה העדכנית בתחום. אז רק צריך לוודא שהקהילה לא נוטה לכיוון מסויים, כי היא במקרים רבים כן תיטה לכיוון מסויים - למשל אפשר לדמיין שני פורומים מקבילים על כלכלה, אחד נוטה לליברטריאניזם ואחד נוטה לסוציאליזם, או שני פורומים הפוכים שעוסקים בתזונה וכן הלאה.

אין ספק שלתואר אקדמי יש עלות גבוהה, אבל אנחנו לא מכונות למקסום עושר, אז שכל אחד יעשה את השיקולים של עצמו ויחליט אם שווה לו.

בלי קשר, שמעתי מכמה אנשים שתואר בכלכלה כולל לימודי כל מיני נושאים במתמטיקה ברמה די נמוכה ועל גבי זה בונים תאוריה כלכלית, ושעדיף במקום זאת ללכת ללמוד תואר בסיסי יותר כמו מתמטיקה, פיזיקה או מדמ"ח ואז ללכת לעשות תואר שני בכלכלה.

אני לא יודע איך זה בחוגים אחרים, אבל בקורסים שאני עושה אף אחד לא קורא את הספרים. אף אחד. לכל חוג יש google drive עם סיכומים של סטודנטים משנים קודמות + פתרון של עבודות + פתרון של מבחנים. בנוסף התפתחה תעשייה שלמה של הרצאות אלטרנטיביות ששם לועסים את החומר כמו בבית הספר (רגב גוטמן, למשל), אנשים שמוכרים עבודות מוכנות ועוד ועוד.

צריך להסתכל על לימודים אקדמאיים בהסתכלות הכי קרה של יחס מחיר - תמורה
זה נכון לכל החלטה כלכלית, אבל אנחנו יצור שמבוסס רגשות ולכן הרוב לא מצליחים.

מלבד זאת, הכל בחיים זה עניין של ויתורים, אני עשיתי תואר מבלי לוותר על פיתוח הקריירה או חברים והיום יש לי כאבי גב‍

בעיניי האסטרטגיה של ללכת לתואר כי משהו מעניין אותנו היא אסטרטגייה בעייתית ממגוון סיבות. בראש ובראשונה העובדה שיש פער גדול בין התחום התאורטי לבין מה שעושים בעבודה עצמה. עדיף בהרבה להתנסות שנה בתחום ולראות האם העבודה מעניינת אותך. אם אחרי שנה שעבדת בנושא קרוב במידת האפשר התחום עדיין מעניין אותך יש מקום לשקול לעשות תואר

נערך לאחרונה ב:
בעיניי האסטרטגיה של ללכת לתואר כי משהו מעניין אותנו היא אסטרטגייה בעייתית ממגוון סיבות. בראש ובראשונה העובדה שיש פער גדול בין התחום התאורטי לבין מה שעושים בעבודה עצמה. עדיף בהרבה להתנסות שנה בתחום ולראות האם העבודה מעניינת אותך. אם אחרי שנה שעבדת בנושא קרוב במידת האפשר הנושא עדיין מעניין אותך יש מקום לשקול לעשות תואר בנושא.
הפוסט בבלוג שלך אליו הפנית, נפלא.

בעיניי האסטרטגיה של ללכת לתואר כי משהו מעניין אותנו היא אסטרטגייה בעייתית ממגוון סיבות. בראש ובראשונה העובדה שיש פער גדול בין התחום התאורטי לבין מה שעושים בעבודה עצמה. עדיף בהרבה להתנסות שנה בתחום ולראות האם העבודה מעניינת אותך. אם אחרי שנה שעבדת בנושא קרוב במידת האפשר עדיין הנושא מעניין אותך יש מקום לשקול לעשות תואר בנושא.
תן לבן אדם לאהוב את התיאוריה, תן לו ללמוד תחום ידע שמעניין אותו כשהוא עוד טהור - לפני שהוא מזדהם מהפוליטיקה הארגונית, הבירוקרטיה, הקפריזות של ההנהלה, שחיתות בצמרת ותאוות הבצע של המשקיעים.
אם החשש הוא שהעבודה תגרום לך לשנוא תחום ידע שפעם אהבת - אתה יכול להירגע ולדעת בוודאות של 100% שאכן זה מה שהיא תעשה.

תן לבן אדם לאהוב את התיאוריה, תן לו ללמוד תחום ידע שמעניין אותו כשהוא עוד טהור - לפני שהוא מזדהם מהפוליטיקה הארגונית, הבירוקרטיה, הקפריזות של ההנהלה, שחיתות בצמרת ותאוות הבצע של המשקיעים.
אם החשש הוא שהעבודה תגרום לך לשנוא תחום ידע שפעם אהבת - אתה יכול להירגע ולדעת בוודאות של 100% שאכן זה מה שהיא תעשה.
נשמע רומנטי, ומתאים לחלק מהאנשים. רק שמי שעושה את זה יקח בחשבון שהמחיר במונחים כספיים הוא כמה מאות אלפי שקלים, ובמונחים לא כספיים משתנה מאדם לאדם, אבל גם הוא לא מבוטל.

נשמע רומנטי, ומתאים לחלק מהאנשים. רק שמי שעושה את זה יקח בחשבון שהמחיר במונחים כספיים הוא כמה מאות אלפי שקלים, ובמונחים לא כספיים משתנה מאדם לאדם, אבל גם הוא לא מבוטל.
הבחור בן 20. אם הוא היה בן 40 עם שלושה ילדים ומשכנתא לעוד 25 שנה הייתי מדבר אחרת.
גיל 20 זו תקופה מצויינת להיות רומנטי.

הבחור בן 20. אם הוא היה בן 40 עם שלושה ילדים ומשכנתא לעוד 25 שנה הייתי מדבר אחרת.
גיל 20 זו תקופה מצויינת להיות רומנטי.
נכון, רק שיקח בחשבון את המחיר האמיתי, עד כמה שבגיל 20 זה אפשרי.

נכון, רק שיקח בחשבון את המחיר האמיתי, עד כמה שבגיל 20 זה אפשרי.
כמה מאות אלפי שקלים
"המחיר האמיתי" הוא ה-30-35 אלף ש"ח שיעלה לך התואר. זה הכסף שאשכרה יוצא מכיסך ועובר לכיס של מישהו אחר.
אתה יכול לנפח את זה כמה שאתה רוצה עם "עלויות אלטרנטיביות", אבל זה לא יהיה המחיר האמיתי, זה רק ההפרש בין מה שאתה מדמיין שיכל להיות לך אם היית בוחר בנתיב חיים אחר למה שיש לך בפועל.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
עידו ג לימודים דיגיטליים התפתחות אישית 3
עידו ג לימודים - לרוחב או לעומק? התפתחות אישית 7
ע לימודים / שינוי קריירה התפתחות אישית 3
ע בת 24 לקראת לימודים, מתלבטת איפה לשים את החסכון יומני מסע אישיים 11
ס שינוי מסלול לימודים התפתחות אישית 13
M התלבטות בבחירת מוסד לימודים לכלכלה התפתחות אישית 7
M המלצה למוסד לימודים מעודף לתואר שני במדעי המחשב התפתחות אישית 58
ה סבסוד לימודים לאוכולוסיה במיעוט - תכנות התפתחות אישית 18
ד בחירת מסלול לימודים - העברית? רייכמן? התפתחות אישית 5
E התלבטות לגבי בחירת תחום לימודים התפתחות אישית 13
N התלבטות לגבי לימודים התפתחות אישית 9
י שלום אנשים. לימודים. קריירה. צומת דרכים. הייטק. לאן? התפתחות אישית 18
X לימודים אקדמיים- הלב או המוח התפתחות אישית 61
מ בחירת מקום ומסלול לימודים - תואר ראשון (ושני?) התפתחות אישית 8
ח התייעצות לגבי אפשרויות תעסוקה עם טווח לימודים קצר התפתחות אישית 3
A מדעי המחשב התלבטות מסלולים לימודים התפתחות אישית 0
H התייעצות- המשך לימודים התפתחות אישית 1
K האם להחליף מוסד לימודים התפתחות אישית 6
ס תיק לחייל משוחרר שעתיד להתחיל לימודים שוק ההון 9
ל לימודים מהבית אוף טופיק 20
צ בן 23, לקראת לימודים יומני מסע אישיים 5
dorian אזרחות אירופאית - לימודים ועוד התפתחות אישית 12
ל עזרה בבחירת תחום לימודים התפתחות אישית 5
י הפרשה עצמאית לפנסיה במהלך לימודים צרכנות פיננסית 3
א לימודים הומניים או ריאליים התפתחות אישית 16
D האם לדחות לימודים בשנה? התפתחות אישית 18
S מלגת לימודים ללימודי תעודה באוניברסיטה הפתוחה צרכנות פיננסית 3
R התלבטות לימודים - רפואה או ביואינפורמטיקה התפתחות אישית 23
E התלבטות לימודים בין מדמח לרוקחות התפתחות אישית 19
N התלבטות לגבי לימודים. אוף טופיק 9
unrealx לימודים במקביל לעבודה - הייטק התפתחות אישית 8
L התייעצות לימודים - שמאות מקרקעין התפתחות אישית 4
Y מתלבטת לגבי המשך לימודים התפתחות אישית 2
א התייעצות| לימודים בקנדה ועבודה מובטחת - כאן חשדתי אוף טופיק 7
B הפקדה לקרן השתלמות בתקופת לימודים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
Will Smith להתחיל לימודים, או לסגור חובות? צרכנות פיננסית 7
A עבודה בארץ בעת לימודים בארה״ב צרכנות פיננסית 22
M בחירת מוסד לימודים (עזרה מהייטקיסטים) התפתחות אישית 151
X עזרה לימודים קורס: מגן סייבר או מומחי אבטחת מידע התפתחות אישית 3
Gal Admon לימודים אקדמאיים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 9
H מכתב ערעור - הפסקת לימודים - מחפש עזרה אוף טופיק 0
Y לימודים על חשבון המעביד התפתחות אישית 0
פשוט שחר לימודים מול חירות כלכלית התפתחות אישית 52
H לימודים בזול\חינם? התפתחות אישית 1
H לימודים בחול והעברות כספים צרכנות פיננסית 3
G יעוץ לגבי לימודים- מדעי המחשב אוף טופיק 7
waskindalost מחפש דרך פסיבית להשקיע לילדים עד לגיל לימודים Vanguard 529 שוק ההון 5
Delta בנוגע לבחירת תחום לימודים התפתחות אישית 8
שקד לימודים?? כדאי? איזה? כמה? ולמה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 50
I כלכלה ומשפטים או כלכלה חשבונאות? התפתחות אישית 3

נושאים דומים

Back
למעלה