• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

לימודים אקדמיים- הלב או המוח

Xon11

משתמש רשום
דירוג
7
היי, אני בן 22, וקורא את הבלוג תקופה ארוכה. שבוע שעבר פתחתי את התיק הראשון שלי.

השקעתי את השנה האחרונה בשיפור בגרויות ולמידה לפסיכומטרי ואני נורא מתלבט מהללמוד.

מצד אחד, אני בחור מאוד הומני. אני אוהב לקרוא ספרות ושירה ומבלה המון זמן בקריאה של כתבי גאונים כמו אריסטו, הנרי ת׳ורו, וויסלבה שימבורסקה. אני גם מאוד נהנה לקרוא עלכלכלה. קראתי כמה מהספרים המומלצים של הסולידית ואת ״עושר האומות״ של אדם סמית ׳לפחות 3 פעמים. הייתי נהנה ללמוד משהו שקשור לתחום ההומני.

מצד שני אני גם חרד לעתיד. אני מבין שהעולם הולך לתחום הטכנולוגי ובמיוחד לכל עולם המחשבים. הרבה חברים שלי כבר עובדים בתחום הזה ומתכננים ללמוד משהו שקשור למחשבים או הנדסה. בסוף אני מכיר בעובדה שצריך לפרנס משפחה ובית, ושעם תואר הומני יהיה לי קשה מאוד לעשות את זה.

אני עומד בתנאים של חלק מהאוניברסיטאות לפלקולטות להנדסה ולחוג למדעי המחשב. אבל מעולם לא התחברתי יותר מדי לעולם המחשב (חוץ ממשחקים בסוני) או התכנות-(התנסיתי השנה בכמה קורסים בתכנות במקביל לבגרויות והפסיכומטרי), ואני לא רואה את עצמי נהנה מזה כעבודה או כמקצוע. בכלל אני לא רואה אותי כאיש מחשבים או מתכנת.

יחד עם זאת אני מבין שהרבה עבודות היום מתבצעת דרך מחשב וכישורי תכנות ומחשבים זה משהו בסיסי שצריך ללמוד ולדעת.

הסביבה הקרובה אליי חושבת שעליי ללמוד משהו שאני מתחבר אליו ורואה את עצמי עושה במשך שנים תוך ניתוק ממחשבות על שכר ועתיד. אני מבין אותם, אבל חושב שבכל עבודה, תחושת המיאוס מתרחשת בסופו של דבר תוך כמה שנים, לכן עדיף אם כבר להרגיש אותהכשיש לך אפשרות להביא לחם הביתה, ואת האהבה שלי לספרות ושירה להשאיר כתחביב בזמני הפנוי.

אפשרות שחשבתי עליה היא לימודי כלכלה באוניברסיטת תל אביב, שזה מקצוע שהוא פקרטי אני מניח, תוך שילוב של חוג אחר לדוגמא התכנית שמשלבת תואר במשפטים או פילוסופיה ומדע המדינה שאני עוד יכול להתקבל אליהן השנה. אני יכול לראות את עצמי עובד ככלכלן. כמה ממשפחתי למדו כלכלה. אחי הוא כלכלן בכיר בצבא, ובת זוגו מתחילה משרת סטודנט בחברה ביטחונית גדולה.

אפשרות נוספת היא לימודי הנדסה, שביניהן הכי התחברתי להנדסת תעשייה וניהול. ממה שהבנתי, זה קרוב מאוד לכלכלה, ומכיל ידע מהרבה עולמות.

אפשרות נוספת היא לימודי מדעי המחשב יחד עם חוג נוסף הומני באחת מהאוניברסיטאות שאני כן מצליח להתקבל אליהן. חשבתי גם על האוניברסיטה הפתוחה כיוון שאני עובד.

ואפשרות אחרונה היא לצלול לעולם הרוח וללמוד תואר שמוקדש כולו לתחום ההומני כמו היסטוריה או פילוספיה.

אני כתבתי כל כך הרבה, ואני מודה לכל מי שיקדיש מזמנו לקרוא ולהגיב. אולי חלקכם חוויתם תהיות דומות או שיש לכם אחרי שנים תובנות כלשהן שיפקחו אותי.

נערך לאחרונה ב:
לדעתי זה ממש לא הגיוני בשביל מישהו שלא נמשך לתחומי מדמ״ח/הנדסה ללמוד אותם. לא חייבים להתחבר למחשבים או לתכנות, אבל מקצת מתמטיקה אתה נהנה? אם לא אז חבל על הזמן שלך, סתם תבזבז אותו ולא תצליח, גם אתה עומד בתנאי הכניסה.

(אני מרצה בתחום הנדסי)

מדעי המחשב עם חוג נוסף.
אתה לא באמת יודע מה יתפוס אותך ואיפה בסוף תמצא את עצמך. אתה צריך למכסם את האפשרויות שיפתחו בפניך ולהתנסות.

בעיני לימודים הומניים זו פריבילגיה למי שיודע איך ישים לחם על השולחן.

לא כולם חייבים ללמוד מדעים, הנדסה, מתמטיקה, או מחשבים כדי להתפרנס. יש מספיק עורכי דין, כלכלנים, רואי חשבון, בעלי עסקים ועוד מקצועות צווארון לבן שמתפרנסים יפה מאוד.

לך עם הלב בתחום שיש בו פרנסה, אחרי שתצליח - לך תלמד מקצועות הומניים כאוות נפשך.

זה לא נעים להגיד, אבל לצערי ישראל היא מדינה יקרה מאוד, כך שלא קל להסתדר בלי שכר סביר. תנסה לראות אם אתה יכול למצוא פשרה מבחינת תחום העניין שלך, כזו שאולי לא תביא אותך למשרת החלומות, אבל עדיין תוביל לכזו שתיתן לך עניין וסיפוק.

תודה על התגובות!! עדיין מתלבט ממש אבל הכיוון מתבהר

לדעתי תנסה להבין במה אתה טוב. פחות במה מעניין אותך כרגע, בגילך זה מאוד נזיל ומשתנה כל כמה שנים, ולא הייתי בונה על זה קריירה.
תנסה להבין בעצמך, בעזרת משפחה וחברים, מנטור או אינטרנט במה אתה טוב, איזה יכולות בולטות מאחרים יש לך, ואז תתאים את תחום הלימודים לזה.

גם לא הייתי מאוד נלחץ לגבי התואר הראשון. בעיניי זה פחות דרמטי ממה שחושבים. אני מכיר אישית אנשים שלמדו עיצוב תעשייתי, והיום עובדים בחברות אינטרנט כמעצבים/מתכנתים בחברות אינטרנט.
מכיר בוגרי הנדסה שהלכו לכיוון של ייעוץ אירגוני/פסיכולוגי. מכיר גם רופא אחד שהקים סטארטאפ (לא בתחום רפואי).
יש הכל מהכל, זה פשוט העולם הגדול, מה שתחליט לעשות, תשקיע בו ולא תוותר למרות הקשיים, סיכוי טוב שייקרה.

שרשור רלוונטי למרחיקי לכת החושבים על תארים מתקדמים והלאה (שזה הדבר הכי רלוונטי למי שממש רוצה לעסוק בתחומים שתיארת שהכי מרתקים אותך)

אני למדתי תואר ראשון כפול בהנדסת חשמל ופיזיקה. המשפט הקבוע שלי היה:
הנדסת חשמל זה מקצוע, פיזיקה זה בשביל הנשמה
בדיעבד הבחירה התבררה כמוצלחת במיוחד עבורי - כיום אני דוקטורנט ומתברר שבמחקר צריך הרבה מאד כלים מהרבה תחומים שונים, ובתחומי יש לי יתרון גם על פיזיקאים וגם על מהנדסי חשמל.

לכן אני אישית הייתי ממליץ על תואר כפול המשלב תחום בו אתה יודע שתוכל למצוא עבודה סבירה עבורך (מה שזה לא אומר מבחינת עניין שכר וכו') ותחום שמעניין אותך מאד ויעזור לך להנות מהלימודים ואולי יפתח לך אפשרויות אחרות.

חפש משהו שמעניין אותך ויש בו כסף

תחומי עניין לא מניבים אפשר לפתח בשעות אחר הצהריים.

אני בוגר תואר ראשון בביולוגיה + תעודת הוראה ומתכנן הסבה לתכנות. בשעות הפנאי אני קורא פילוסופיה אבל משתדל לא לבלבל בין הכנסה לתחביבים.

לך ״עם המוח״
בתחביבים, תשקיע ביום שישי בספריה העירונית

עדיף שבגיל 40 תמצא את עצמך מואס בתחומי הטכנולוגיה והולך לקנות בית בצפון ומאפיית בוטיק כמו כל האשכנזים המשועממים שכותבים עליהם ב-״דה מארקר״ שהתחילו קריירה שניה, מאשר שבגיל 40 תמצא את עצמך בוחן תכניות הסבה להייטק

היי, אני בן 22, וקורא את הבלוג תקופה ארוכה. שבוע שעבר פתחתי את התיק הראשון שלי.

השקעתי את השנה האחרונה בשיפור בגרויות ולמידה לפסיכומטרי ואני נורא מתלבט מהללמוד.

מצד אחד, אני בחור מאוד הומני. אני אוהב לקרוא ספרות ושירה ומבלה המון זמן בקריאה של כתבי גאונים כמו אריסטו, הנרי ת׳ורו, וויסלבה שימבורסקה. אני גם מאוד נהנה לקרוא עלכלכלה. קראתי כמה מהספרים המומלצים של הסולידית ואת ״עושר האומות״ של אדם סמית ׳לפחות 3 פעמים. הייתי נהנה ללמוד משהו שקשור לתחום ההומני.

מצד שני אני גם חרד לעתיד. אני מבין שהעולם הולך לתחום הטכנולוגי ובמיוחד לכל עולם המחשבים. הרבה חברים שלי כבר עובדים בתחום הזה ומתכננים ללמוד משהו שקשור למחשבים או הנדסה. בסוף אני מכיר בעובדה שצריך לפרנס משפחה ובית, ושעם תואר הומני יהיה לי קשה מאוד לעשות את זה.

אני עומד בתנאים של חלק מהאוניברסיטאות לפלקולטות להנדסה ולחוג למדעי המחשב. אבל מעולם לא התחברתי יותר מדי לעולם המחשב (חוץ ממשחקים בסוני) או התכנות-(התנסיתי השנה בכמה קורסים בתכנות במקביל לבגרויות והפסיכומטרי), ואני לא רואה את עצמי נהנה מזה כעבודה או כמקצוע. בכלל אני לא רואה אותי כאיש מחשבים או מתכנת.

יחד עם זאת אני מבין שהרבה עבודות היום מתבצעת דרך מחשב וכישורי תכנות ומחשבים זה משהו בסיסי שצריך ללמוד ולדעת.

הסביבה הקרובה אליי חושבת שעליי ללמוד משהו שאני מתחבר אליו ורואה את עצמי עושה במשך שנים תוך ניתוק ממחשבות על שכר ועתיד. אני מבין אותם, אבל חושב שבכל עבודה, תחושת המיאוס מתרחשת בסופו של דבר תוך כמה שנים, לכן עדיף אם כבר להרגיש אותהכשיש לך אפשרות להביא לחם הביתה, ואת האהבה שלי לספרות ושירה להשאיר כתחביב בזמני הפנוי.

אפשרות שחשבתי עליה היא לימודי כלכלה באוניברסיטת תל אביב, שזה מקצוע שהוא פקרטי אני מניח, תוך שילוב של חוג אחר לדוגמא התכנית שמשלבת תואר במשפטים או פילוסופיה ומדע המדינה שאני עוד יכול להתקבל אליהן השנה. אני יכול לראות את עצמי עובד ככלכלן. כמה ממשפחתי למדו כלכלה. אחי הוא כלכלן בכיר בצבא, ובת זוגו מתחילה משרת סטודנט בחברה ביטחונית גדולה.

אפשרות נוספת היא לימודי הנדסה, שביניהן הכי התחברתי להנדסת תעשייה וניהול. ממה שהבנתי, זה קרוב מאוד לכלכלה, ומכיל ידע מהרבה עולמות.

אפשרות נוספת היא לימודי מדעי המחשב יחד עם חוג נוסף הומני באחת מהאוניברסיטאות שאני כן מצליח להתקבל אליהן. חשבתי גם על האוניברסיטה הפתוחה כיוון שאני עובד.

ואפשרות אחרונה היא לצלול לעולם הרוח וללמוד תואר שמוקדש כולו לתחום ההומני כמו היסטוריה או פילוספיה.

אני כתבתי כל כך הרבה, ואני מודה לכל מי שיקדיש מזמנו לקרוא ולהגיב. אולי חלקכם חוויתם תהיות דומות או שיש לכם אחרי שנים תובנות כלשהן שיפקחו אותי.
הלימודים חשובים אבל חשוב יותר להבין מה עושים במקצוע.
אתה רואה את עצמך ככלכלן ולא כמתכנת, למה?
אתה אוהב לקרוא המון ולא ציינת את המקצוע בו כל היום קוראים - משפטים.
זה לא נכון שבגלל שכל עבודה בסוף משעממת כדאי לבחור מקצוע רק לפי הכנסה עתידית. בעיקר בגלל שכשאתה במקצוע הלא נכון, גם אפשרויות השינוי לא מלהיבות. ובעיקר בגלל שאם אתה לא סובל את התחום, סביר שתהיה בינוני ואז גם תרוויח פחות מאשר אם תצטיין במקצוע (פרקטי) מלהיב יותר.

נערך לאחרונה ב:
אני בחור מאוד הומני. אני אוהב לקרוא ספרות ושירה ומבלה המון זמן בקריאה של כתבי גאונים כמו אריסטו, הנרי ת׳ורו, וויסלבה שימבורסקה.
זה ממש כיף לקרוא אנשים חכמים כאלה, למה צריך להוציא תואר בתחום? אם אתה רוצה להיות חוקר ספרות-פילוסופיה-שירה אז מילא, אבל אם תלך להיות מורה - יש לי הרגשה שתתבאס לגלות כמה מעט תלמידים יתעניינו בזה.

זה לא נכון שבגלל שכל עבודה בסוף משעממת כדאי לבחור מקצוע רק לפי הכנסה עתידית. בעיקר בגלל שכשאתה במקצוע הלא נכון, גם אפשרויות השינוי לא מלהיבות. ובעיקר בגלל שאם אתה לא סובל את התחום, סביר שתהיה בינוני ואז גם תרוויח פחות מאשר אם תצטיין במקצוע (פרקטי) מלהיב יותר.
אתה יכול לדעת האם בחרת מקצוע מלהיב או משעמם רק בדיעבד (ומה הכוונה "אפשרויות השינוי לא מלהיבות"? אתה יכול לבחור ליטרלי כל מקצוע אחר שקיים בעולם)
"בחר מקצוע שתצטיין בו" זו עצה פרקטית בערך כמו להציע למישהו להשקיע במניה שהולכת לעלות הכי הרבה.

אתה יכול לדעת האם בחרת מקצוע מלהיב או משעמם רק בדיעבד (ומה הכוונה "אפשרויות השינוי לא מלהיבות"? אתה יכול לבחור ליטרלי כל מקצוע אחר שקיים בעולם)
"בחר מקצוע שתצטיין בו" זו עצה פרקטית בערך כמו להציע למישהו להשקיע במניה שהולכת לעלות הכי הרבה.
דעתי שונה.
1. אדם בשנות העשרים לחייו אמור להכיר את עצמו ברמה שהוא יידע במה הוא טוב ברמת וודאות גבוהה מאשר איזה מניה תעלה מחר .
2. ההסבה למקצועות שונים היא בעלות שונה לחלוטין כתלות במקצוע המקורי. הטענה שתמיד אפשר לבחור כל מקצוע אינה נכונה במציאות.
3. בחירת מקצוע היא ממש לא הטלת מטבע הה התוצאה ידועה רק בדיעבד. אני מסכים שרבים חושבים
כך ונתקעים במקצוע לא נכון כי ההטלה נכשלה. חבל.

תמיד אפשר לעסוק בתחביבים תוך כדי עבודה שמכניסה משכורת נאה.
לעומת זאת, לעבוד בתחביב אך לחיות מהיד לפה זה פחות מומלץ...
נכון. בפרט שהעבודה בתחום התחביב כמעט תמיד תהיה שונה מהעיסוק בו (ללמד ילדים לנגן זה שונה מאד מאשר לנגן למשל).

דעתי שונה.
1. אדם בשנות העשרים לחייו אמור להכיר את עצמו ברמה שהוא יידע במה הוא טוב ברמת וודאות גבוהה מאשר איזה מניה תעלה מחר .
2. ההסבה למקצועות שונים היא בעלות שונה לחלוטין כתלות במקצוע המקורי. הטענה שתמיד אפשר לבחור כל מקצוע אינה נכונה במציאות.
3. בחירת מקצוע היא ממש לא הטלת מטבע הה התוצאה ידועה רק בדיעבד. אני מסכים שרבים חושבים
כך ונתקעים במקצוע לא נכון כי ההטלה נכשלה. חבל.
1. למה? אדם בשנות העשרים (לצורך העניין, חייל משוחרר לפני לימודים) לא התנסה עדיין בכלום ולא למד שום מקצוע. איך ידע במה הוא טוב? אולי אפשר קצת לקבל מושג מבית הספר, אבל תסכים איתי שזה רחוק מלהיות מספיק. אתה חייב ללכלך את היידים במגוון תחומים שונים כדי לדעת במה אתה טוב ובמה לא.
2. אני באמת לא מבין מה עוצר אותך מלהחליף מקצוע באמצע החיים. למעט כמה מקרי קצה בודדים (רפואה, ספורט אולימפי...) אשמח לדוגמאות להסבות מקצוע בלתי אפשריות.
3. יש אנשים ש'תקועים' במקצוע שהם לא אוהבים או לא טובים בו, כן. אבל הבעיה היא לא שהם לא ידעו מה מעניין אותם בגיל 23 (זה טבעי ונורמלי) אלא שהם בחרו בסגנון חיים כזה שלא מאפשר להם לצאת ממקצוע שהם שונאים.

1. למה? אדם בשנות העשרים (לצורך העניין, חייל משוחרר לפני לימודים) לא התנסה עדיין בכלום ולא למד שום מקצוע. איך ידע במה הוא טוב? אולי אפשר קצת לקבל מושג מבית הספר, אבל תסכים איתי שזה רחוק מלהיות מספיק. אתה חייב ללכלך את היידים במגוון תחומים שונים כדי לדעת במה אתה טוב ובמה לא.
2. אני באמת לא מבין מה עוצר אותך מלהחליף מקצוע באמצע החיים. למעט כמה מקרי קצה בודדים (רפואה, ספורט אולימפי...) אשמח לדוגמאות להסבות מקצוע בלתי אפשריות.
3. יש אנשים ש'תקועים' במקצוע שהם לא אוהבים או לא טובים בו, כן. אבל הבעיה היא לא שהם לא ידעו מה מעניין אותם בגיל 23 (זה טבעי ונורמלי) אלא שהם בחרו בסגנון חיים כזה שלא מאפשר להם לצאת ממקצוע שהם שונאים.
1. בוא ננסה למקד את הדיון. אדם בן 23 יודע על עצמו המון - הוא למד בתיכון, היה בצבא, צבר חוויות כנער, יודע מה הנטיות שלו ומה למד בבית.
אני מסתכל על אנשים שעובדים בתחום שלהם 20 שנה והכרתי בגיל 17, בהחלט הנטיות היו שם ופשוט התממשו (לא רק כשרון, אלא מה הם אוהבים ואיפה הם פורחים).
אני מניח שנוכל להסכים שההחלטה מה ללמוד ובמה לעסוק אינה הטלת מטבע ומהצד השני, המצב אינו שלכל אדם מקצוע שנכתב בגורל וכל בחירה אחרת היא שגויה. יש סקאלה נרחבת בין הקצוות.
אני לגמרי שותף לדעתך שכדאי ללכלך את הידיים בכמה מקצועות כדי לנסות ויותר מכך - לאסוף מידע ממבוגרים, צעירים, חברים וכל מקור אחר.
ועם זה, חשוב לדעת שלא "כל המקצועות אותו דבר מבחינתי", מה שמוביל לבחירה שגויה במקצוע רק לפי קריטריונים של כסף, יוקרה וכד'.
2. לגבי החלפת מקצוע, ככל שעושים את זה בגיל יותר מבוגר המחיר גבוה יותר וככל שעוברים למקצוע שרחוק מהמקצוע הקודם המחיר גבוה יותר. ועדיין יש גם מקרים קיצוניים של שינויים גדולים בגיל מאוחר, אלא שהם נדירים ובמחיר גבוה.
לגבי בחירה בסגנון חיים שיאפשר שינויים, אני לגמרי איתך. בהחלט אחד המפתחות לסיפוק מקצועי בגיל מאוחר..

1. בוא ננסה למקד את הדיון. אדם בן 23 יודע על עצמו המון
אבל אתה חוזר על אותה אמרה בדיוק בלי להתייחס לדברי. מאיפה מגיע הידע של אדם על עצמו? הוא היה בתיכון ובצבא, אז הוא יודע על עצמו דברים שנלמדים במסגרות האלו בלבד. אבל יש עוד כל כך הרבה תחומים שאותו אדם בכלל לא מודע לקיומם ואם הוא לא יתנסה בהם הוא גם לא יכיר.
אני מניח שנוכל להסכים שההחלטה מה ללמוד ובמה לעסוק אינה הטלת מטבע ומהצד השני, המצב אינו שלכל אדם מקצוע שנכתב בגורל וכל בחירה אחרת היא שגויה. יש סקאלה נרחבת בין הקצוות.
אני לגמרי שותף לדעתך שכדאי ללכלך את הידיים בכמה מקצועות כדי לנסות ויותר מכך - לאסוף מידע ממבוגרים, צעירים, חברים וכל מקור אחר.
ועם זה, חשוב לדעת שלא "כל המקצועות אותו דבר מבחינתי", מה שמוביל לבחירה שגויה במקצוע רק לפי קריטריונים של כסף, יוקרה וכד'.
זה לא הטלת מטבע. זה תהליך של ניסוי וטעיה.
אתה חושב שאתה יודע אחרי הצבא מה מעניין אותך לעשות, וכניראה שאתה טועה, וזה בסדר, הטעיה פה זה פיצ'ר לא באג.
אז תלכלך את הידיים, תעשה אלף בחירות קריירה שגויות ותעשה חישוב מסלול מחדש בהתאם. אני ממש בעד.
זה עדיף, לדעתי, מלעשות את אותו דבר 20 שנה.
2. לגבי החלפת מקצוע, ככל שעושים את זה בגיל יותר מבוגר המחיר גבוה יותר וככל שעוברים למקצוע שרחוק מהמקצוע הקודם המחיר גבוה יותר. ועדיין יש גם מקרים קיצוניים של שינויים גדולים בגיל מאוחר, אלא שהם נדירים ובמחיר גבוה.
אני לא מבין אם אתה מדבר על מחיר נפשי/כלכלי/חברתי/משפחתי...
לא ברור לי מה המחיר של הסבה מקצועית מבחינתך אז קשה לי להתייחס אמרה הזאת. (לכן ביקשתי שתתן דוגמה)

אבל אתה חוזר על אותה אמרה בדיוק בלי להתייחס לדברי. מאיפה מגיע הידע של אדם על עצמו?
אני חושב שאתה ממעיט במודעות של צעירים לגבי עצמם.
הוא יודע מה הוא אוהב, הוא יודע מה כישוריו (גם יחסית לאחרים), הוא יודע באיזה סביבה הוא מעדיף להיות, האם הוא מעדיף חברת אנשים או מכונות, עם איזה אנשים הוא מתחבר.
הוא שירת בצבא, אולי היה קצין, אולי היה בתנועת נוער, הכיר אנשים במסגרות שונות. אני לא מבין את השאלה מהיכן אדם מכיר את עצמו.
סיפרתי על התהליך ההפוך - אנשים שפורחים מקצועית והכרתי בצעירותם. הם בהחלט ידעו וגילו נטיה בגיל 17 למקצוע בו הם עוסקים היום וידעו זאת באותה עת.
זה לא הטלת מטבע. זה תהליך של ניסוי וטעיה.
הניסוי וטעיה הוא לא הימור כמו בחירת המניה שתעלה מחר, כפי שטענת.
יש לאדם לא מעט מידע כדי לעשות בחירות מושכלות ולצמצם את מרחב האפשרויות.
ובכל מקרה, גם לניסוי טעיה יש מחיר ולכן כדאי לעשות אותם בחכמה ולא בזריקת מטבע.
אני לא מבין אם אתה מדבר על מחיר נפשי/כלכלי/חברתי/משפחתי...
לא רק.
לא קל להתחיל מקצוע חדש בגיל 40. לאנשים קשה להתחיל מלמטה, קשה להיות בסביבה בה כולם צעירים מהם בהרבה שנים ובכירים מהם, קשה להסתגל לצורת חשיבה חדשה לגמרי ועוד. אני מכיר לא מעט אנשים שעשו הסבה למקצוע שלי. אין מה להשוות את הקשיים שחווה אדם שבא מתחום רחוק לאלו שחווה אדם שבא מתחום קרוב למקצוע החדש ולכן בחירה מוטעית בראשית הדרך מגבילה גם את אפשרויות ההסבה בהמשך, או לפחות מייקרת מאד את אלו שרחוקות מהמקצוע הקיים.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
עידו ג לימודים דיגיטליים התפתחות אישית 3
עידו ג לימודים - לרוחב או לעומק? התפתחות אישית 7
ע לימודים / שינוי קריירה התפתחות אישית 3
ע בת 24 לקראת לימודים, מתלבטת איפה לשים את החסכון יומני מסע אישיים 11
ס שינוי מסלול לימודים התפתחות אישית 13
M התלבטות בבחירת מוסד לימודים לכלכלה התפתחות אישית 7
M המלצה למוסד לימודים מעודף לתואר שני במדעי המחשב התפתחות אישית 58
J לימודים - כלכלה התנהגותית התפתחות אישית 27
ה סבסוד לימודים לאוכולוסיה במיעוט - תכנות התפתחות אישית 18
ד בחירת מסלול לימודים - העברית? רייכמן? התפתחות אישית 5
E התלבטות לגבי בחירת תחום לימודים התפתחות אישית 13
N התלבטות לגבי לימודים התפתחות אישית 9
י שלום אנשים. לימודים. קריירה. צומת דרכים. הייטק. לאן? התפתחות אישית 18
מ בחירת מקום ומסלול לימודים - תואר ראשון (ושני?) התפתחות אישית 8
ח התייעצות לגבי אפשרויות תעסוקה עם טווח לימודים קצר התפתחות אישית 3
A מדעי המחשב התלבטות מסלולים לימודים התפתחות אישית 0
H התייעצות- המשך לימודים התפתחות אישית 1
K האם להחליף מוסד לימודים התפתחות אישית 6
ס תיק לחייל משוחרר שעתיד להתחיל לימודים שוק ההון 9
ל לימודים מהבית אוף טופיק 20
צ בן 23, לקראת לימודים יומני מסע אישיים 5
dorian אזרחות אירופאית - לימודים ועוד התפתחות אישית 12
ל עזרה בבחירת תחום לימודים התפתחות אישית 5
י הפרשה עצמאית לפנסיה במהלך לימודים צרכנות פיננסית 3
א לימודים הומניים או ריאליים התפתחות אישית 16
D האם לדחות לימודים בשנה? התפתחות אישית 18
S מלגת לימודים ללימודי תעודה באוניברסיטה הפתוחה צרכנות פיננסית 3
R התלבטות לימודים - רפואה או ביואינפורמטיקה התפתחות אישית 23
E התלבטות לימודים בין מדמח לרוקחות התפתחות אישית 19
N התלבטות לגבי לימודים. אוף טופיק 9
unrealx לימודים במקביל לעבודה - הייטק התפתחות אישית 8
L התייעצות לימודים - שמאות מקרקעין התפתחות אישית 4
Y מתלבטת לגבי המשך לימודים התפתחות אישית 2
א התייעצות| לימודים בקנדה ועבודה מובטחת - כאן חשדתי אוף טופיק 7
B הפקדה לקרן השתלמות בתקופת לימודים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
Will Smith להתחיל לימודים, או לסגור חובות? צרכנות פיננסית 7
A עבודה בארץ בעת לימודים בארה״ב צרכנות פיננסית 22
M בחירת מוסד לימודים (עזרה מהייטקיסטים) התפתחות אישית 151
X עזרה לימודים קורס: מגן סייבר או מומחי אבטחת מידע התפתחות אישית 3
Gal Admon לימודים אקדמאיים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 9
H מכתב ערעור - הפסקת לימודים - מחפש עזרה אוף טופיק 0
Y לימודים על חשבון המעביד התפתחות אישית 0
פשוט שחר לימודים מול חירות כלכלית התפתחות אישית 52
H לימודים בזול\חינם? התפתחות אישית 1
H לימודים בחול והעברות כספים צרכנות פיננסית 3
G יעוץ לגבי לימודים- מדעי המחשב אוף טופיק 7
waskindalost מחפש דרך פסיבית להשקיע לילדים עד לגיל לימודים Vanguard 529 שוק ההון 5
Delta בנוגע לבחירת תחום לימודים התפתחות אישית 8
שקד לימודים?? כדאי? איזה? כמה? ולמה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 50
ס תזמון שוק - מחקרים אקדמיים אחרונים שוק ההון 9

נושאים דומים

Back
למעלה