• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התלבטות לגבי בחירת תחום לימודים

• פותח הנושא Eve
  • פורסם בתאריך

Eve

משתמש רשום
דירוג
2
שלום לכולם,
אני עומדת כרגע בצומת דרכים מקצועית ומתלבטת איזה מקצוע כדאי ללמוד. אני אוהבת מדע ומתחברת לעולמות הרפואה והסיוע לאנשים, וכבר שנים יש לי את החלום ללמוד רפואה. אני יצירתית, חושבת מחוץ לקופסה ובעלת יכולות למידה מצוינות. מנגד, כמי שעדה לשינויים שהמהפכה הטכנולוגית מביאה עימה, אני מוצאת את עצמי כל הזמן מתלבטת האם המקצוע יישאר רלוונטי בעוד כמה עשורים או שהמקצוע יהפוך לנחלתם של רובוטים ו/או מחשבים אשר יבצעו בעצם את תפקידו של הרופא שהוא, במהותו, אבחון וקביעת הטיפול הרפואי.
אנשים מהצד ממליצים לי ללמוד מחשבים/ שילוב של מחשבים וביולוגיה שכן, העתיד נמצא שם. אך אני מוצאת את עצמי שוב ושוב חוזרת לחלום הישן ולרצון לסייע לאנשים באופן בלתי אמצעי. הגם שיש צדדים מעניינים בתכנות ומדובר במקצוע חדשני ויצירתי אני תוהה לעצמי אם אכן אוכל להרגיש מיצוי וסיפוק עצמי במקצוע זה.

אשמח לשמוע תובנות מכם.

אם הכלים האלגוריתמיים הנוכחיים לא מצליחים להחליף מקצועות שעל פניו יותר מזמינים אוטומציה כמו ראיית חשבון או עריכת דין, מקצוע כמו רפואה לא הולך ללכת לשום מקום בזמן הקרוב.

אם את יכולה להתקבל לרפואה את יכולה לבדוק את התכנית "רפואה חישובית" בעברית (מוותרים קצת על קורסי בחירה ודברים כלליים וכל סמסטר לוקחים קורס או שניים במדמח). אמנם מסלול של 8 שנים אם אני לא טועה, אבל אחרי 4 שנים יש תואר במדמח + תואר במדעי הרפואה... ואז תוכלי כבר לדעת יותר טוב מה מעניין אותך :)

נערך לאחרונה ב:
לא רואה איך ב30 שנים הקרובות הרפואה תדעך.

ניסית פעם לתכנת משהו? אפשר להתנסות בזה עצמאית ולראות אם יש חיבור

לדעתי אם רפואה זה החלום, ואת מסוגלת מבחינת תנאי קבלה, אז לכי על זה בכל הכח.
זה מקצוע סופר מספק, וזה הג'וב סקיוריטי הכי טוב שיש בשוק. רופאים לא הולכים לשום מקום, במקרה הכי טוב, תהיינה מכונות שיעזרו באבחונים. אכן לדעתי אנחנו בפני מהפכה ברפואה האיבחונית, אבל זה ממש לא הולך לייתר רופאים, אלא לתת להם עוד כלים כאשר יקבלו החלטה בפני המשך טיפולים.
בארץ חסרים רופאים בכל התחומים, אנחנו מתרבים בקצב מפלצתי, ומאריכים את החיים כל הזמן. אם השיקול הכספי/קריירי זה מה שמפחיד אותך, הסירי דאגה מליבך.

כמובן צריך לקחת בחשבון שעד שמתחילים להרוויח משכורת נורמלית זה עניין של 8-9 שנים, תנאי הקבלה לא הגיוניים, הלימודים אינטנסיביים וארוכים וצריך גב כלכלי לאורך כל התקופה.

אנשים מהצד ממליצים לי ללמוד מחשבים/ שילוב של מחשבים וביולוגיה שכן, העתיד נמצא שם. אך אני מוצאת את עצמי שוב ושוב חוזרת לחלום הישן ולרצון לסייע לאנשים באופן בלתי אמצעי. הגם שיש צדדים מעניינים בתכנות ומדובר במקצוע חדשני ויצירתי אני תוהה לעצמי אם אכן אוכל להרגיש מיצוי וסיפוק עצמי במקצוע זה.
רק אעיר שהליכה לצד היותר טכנולוגי של הדברים זה גם סיוע. לא בטוח אם נכון להגיד שהוא תמיד לא "בלתי אמצעי" --
נניח, פיתוח של חיסון mRNA לקורונה --- לא "בלתי-אמצעי".
אבל - לפתח איזשהו טיפול ייחודי למחלה ספציפית כמו ALS, אלצהיימר וכו' יכול להפגיש אותך עם אנשים בשר ודם שהצלת את חייהם וכו'

הייתי אומר אפילו שלצד הטכנולוגי יש יותר פוטנציאל לאימפקט (במונחים אובייקטיביים) מאשר הצד הרפואי -
נכון, אולי לא תלווי בהכרח משפחה בודדת במאבקיה במחלה כלשהי אבל המחשבה שפתאום הצלת את חייהם של מליון איש או הארכת את תוחלת החיים שלהם ב-30 או 40 שנה זה לא משהו שלרופא הטיפוסי יצא בדיוק לעשות בהכרח.
הרופאים הם די "שבויים" של הטכנולוגיה הרפואית הקיימת --- ולי אישית נראה שיכול להיות מאוד קשה (נפשית, מקצועית) להתמודד עם מצב שבו יש נניח ילד או מבוגר או משפחה שמתמודדת עם איזושהי מחלה סופנית - ואת (כרופאה) לא יכולה ממש לעשות שום דבר כדי לעזור מעבר למה שהטכנולוגיה מאפשרת לך. לפעמים זה יהיה הרבה, לפעמים זה יהיה מעט מאוד.

לעומת זאת, אם את בצד שמפתח טיפולים מהפכניים לסרטן - את LITERALLY תעבדי על הפתרון של הבעיה בקנה מידה גלובאלי והיסטורי.

זה סתם כפרספקטיבה רחבה על העניין
בסוף השאלה היא מה את רוצה לעשות בת'כלס.

מבחינת פוטנציאל קריירה אישי, לא מכיר מספיק - אבל מהמעט שאני כן מכיר (אבא רופא) - רפואה קלינית זה מקצוע הרבה יותר "דורשני" מבחינת הזמן, ההשקעה, היזע, הדמעות, והלילות בלי השינה שתצטרכי לבלות בהכשרה, בתורניות וכו'. יש למקצוע הזה גם הרבה צדדים לא זוהרים. והוא גם יכול להיות מאוד תחרותי: לא כולם יכולים להיות ראשי מחלקות או "מנתח הלב המוביל בארץ". יש הרבה בינוניות וכו'.

כמובן שדברים דומים יכולים לקרות בתחום הטכנולוגי/אקדמי אבל - בואי נאמר ששם לא תעשי תורניות ולא יקפיצו אותך באמצע הלילה כי יש עומס במיון או מקרה דחוף וכו'.

====

אגב, רק לשם הבהרה, בתשובה שלי התייחסתי ל"צד השני של המטבע" של המקצוע הרפואי כעבודת מחקר, ביואינפורמטיקה, פיתוח תרופות, שיטות טיפול, כלים טיפוליים וכו' --- זה לא אומר בהכרח "להיות מתכנתת". יש הרבה עבודה טכנולוגית מאוד בתחום של רפואה/בריאות וכו' שלא קשורה בכלל לתכנות אלא לצד הביולוגי/רפואי של הדברים.

תנסי את שני הדברים ותראה מה מושך אותך. תעבדי כמה חודשים בבית חולים ותעשי כמה קורסי תכנות.

שלמי תמורת המידע שאת צריכה

דעתי -
1. גם כלים טכנולוגיים צריך לדעת להפעיל ולקחת עליהם אחריות, אז עדיין יצטרכו רופאים
2. ממשק עם המטופל יישאר אנושי ככה"נ כמה עשורים קדימה
3. כדי לפתח כלים טכנולוגיים צריך רופאים - אולי מחקר/פיתוח אמצעים זה תחום שיכול לעניין אותך בתוך רפואה, המשלב אלמנטים טכנולוגיים
4. כל מקצוע שתבחרי יראה שונה מאוד בעוד 30 שנה מאשר היום. לפתח גמישות זה תנאי הכרחי בקריירה

נכון שהיצע וביקוש ישפיעו על שכר (לדוג' האינפלציה בכמות עורכי הדין בזמן האחרון), אבל העניין ישפיע על האושר והסיפוק

התובנה שלי אחרי כמה שנים בשוק העובדה פשוטה,
אם את בטוחה ב100% שזה מה שתרצי לעשות ומתכוונת להשקיע שם את כל כולך-
לכי על זה.
גם אם זה פחחות, במידה ותהיי מספיק טובה ותשקיעי את תרוויחי בהתאם.

אני מבין את זה ש"העתיד בהיי-טק", (בואי, רפואה זה לא הדבר הבא ברשימה שיעבור אוטומציה)
אני לא מסכים שצריך לתעדף מקצוע כי השכר בסיס שלו והפוטנציאל שכר בו יותר גבוה.
בסופו של דבר אם לא תהני מזה זה לא יחזיק לאורך זמן ותמצאי את עצמך בשגרה
מונוטונית משעממת בשביל עוד כמה אלפים בחשבון בנק.

בניגוד לדעה הרווחת בפורום אני חושב שכל מקצוע שמעניין אותך ותשקיעי בו
את כל כולך יתגמל אותך בהתאם.

בסופו של דבר עדיף שתנסי כמו שאמרו אולי לתכנת ותראי אם העולם מעניין אותך בכלל,
פשוט חשוב שתביני שקודם כל תמצאי משהו שיגרום לך להוציא מעצמך 100% ולאו דווקא
מה שפוטנציאלית יותר רווחי. (זו דעתי בכ"מ)

בהצלחה

אני מוצאת את עצמי כל הזמן מתלבטת האם המקצוע יישאר רלוונטי בעוד כמה עשורים או שהמקצוע יהפוך לנחלתם של רובוטים ו/או מחשבים אשר יבצעו בעצם את תפקידו של הרופא שהוא, במהותו, אבחון וקביעת הטיפול הרפואי.
למה שרובוטים יידעו לרפא אנשים לפני שהם יידעו לתכנת?
בשני המקצועות תהיה עבודה בעשורים הקרובים. בשניהם יש מחסור, ספציפית בישראל, ולא חסרה עבודה בשאר העולם (רפואה יותר מתכנות תאפשר לך לעבוד בכל מקום שתעלי על דעתך).
כפי שכתבו מעלי, תמיד יהיה ביקוש לרופאים. יש במיקצוע חסרונות, כמו בכל מקצוע, אבל מבחינת בטחון תעסוקתי גם כשמסתכלים עשורים קדימה, הוא כנראה הכי בטוח שיש - אין סכנת הצפה, אין סכנה שבשל שינוי צרכים המקצוע ייעלם וניסיון מהווה בו יתרון שמאפשר לעבוד עד גיל מבוגר.

רק אעיר שהליכה לצד היותר טכנולוגי של הדברים זה גם סיוע. לא בטוח אם נכון להגיד שהוא תמיד לא "בלתי אמצעי" --
נניח, פיתוח של חיסון mRNA לקורונה --- לא "בלתי-אמצעי".
אבל - לפתח איזשהו טיפול ייחודי למחלה ספציפית כמו ALS, אלצהיימר וכו' יכול להפגיש אותך עם אנשים בשר ודם שהצלת את חייהם וכו'
תשובה מעניינת, אם כי עדיין אני מרגישה שהמחקר עצמו לא יספק אותי- למרות שיכולה להיות השפעה רוחבית עצומה על האוכלוסייה כמו שכתבת, עדיין "בשוטף" מדובר בעבודה משרדית ולא טיפולית. אני חושבת ששילוב של מחקר-קליניקה יכול להיות מאוד מעניין עבורי אבל כמובן ששילוב כזה מאתגר מאוד

תודה רבה על התשובות. שמחה על הפלטפורמה הזאת שמאפשרת לשמוע מאנשים חכמים וטובים.
בגלל שבחלק מהתשובות ניתנו הצעות להתנסות בתכנות, ארחיב שיש לי מעט ניסיון בתכנות ברמה דיי פשוטה (מהלימודים). תמיד הצלחתי והובלתי במשימות אבל לא מרגישה איזשהו חיבור לתחום ברמה שזה מה שארצה לעסוק בו כל החיים בעיקר בגלל העובדה שזו עבודה עצמאית מול מחשב בכתיבת שורות קוד.

חוזי אוטומציה כבר 50 שנה מספרים שהנה אוטוטו מגיע המחשב ומחליף את כולם. בינתיים אפילו את העובדים במקדונלדס לא הצליחו להחליף וזה תחום שעובדים בו לא דורשים הרבה הכשרה. אז להחליף מקצועות שיש בהם פי כמה וכמה יותר רבדי עומק?

בקיצור אם רפואה מעניינת אותך לכי על זה.

נערך לאחרונה ב:
בעיניי אין פה סוגיה בכלל, הלב שלך אומר רפואה שזה מקצוע מטורף אז זה הכיוון שלך..

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S התלבטות לגבי רכישת דירת גן מקבלן - עצות? נדל"ן 6
ש התלבטות לגבי דירה יד שנייה בחיפה נדל"ן 2
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
מ התלבטות קשה לגבי דמי אבטלה, דמי לידה ומה שביניהם יומני מסע אישיים 2
E התלבטות לגבי חלק סולידי בתיק השקעות שוק ההון 0
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 2
O התלבטות לגבי משכנתא והון פנוי נדל"ן 29
ז התלבטות לגבי תחום בקריירה התפתחות אישית 3
בובין חוט-השני התלבטות לגבי דירה על דרך נמיר נדל"ן 13
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 15
M התלבטות לגבי רכישת נכס נדל"ן 6
R התלבטות לגבי משיכת משתנה צמודה נדל"ן 4
R התלבטות לגבי אחוזי מימון במשכנתא ומסלול פיתוי נדל"ן 8
B התלבטות לגבי סוג משכנתא לרכישת דירה ראשונה נדל"ן 8
unrealx התלבטות לגבי משכנתא על דירה שנכנס אליה בעוד שנה נדל"ן 11
H התלבטות לגבי הזדמנות שנפתחה בפני. נדל"ן 67
D התלבטות לגבי תיק פסיבי ראשון שוק ההון 11
N התלבטות לגבי לימודים התפתחות אישית 9
klayhamn התלבטות לגבי דירה בת"א נדל"ן 105
ז התלבטות מקצועית לגבי ניסיון התפתחות אישית 1
Y התלבטות לגבי קניית דירה בנאות אפק בקריית ביאליק דרך מחיר למשתכן נדל"ן 5
A התלבטות לגבי סגירת משכנתא נדל"ן 3
ד התלבטות לגבי החלק של האג"ח בהנחה שתהיה אינפלציה שוק ההון 8
מ התלבטות לגבי כדאיות חתימת קבע התפתחות אישית 11
I התלבטות לגבי כוון השקעה עם נתונים כפי שמפורטים .... נדל"ן 6
D התלבטות לגבי קניית דירה ליד מסילת רכבת בפרויקט שחלקו מחיר למשתכן נדל"ן 3
ס התלבטות לגבי קניה או השכרה נדל"ן 14
R התלבטות לגבי מעבר להלמן למיטב לאור הרכישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
נמר הכסף התלבטות לגבי תיק מניות עולמי עם מספר ETF, וחוות דעת כללית על התיק שוק ההון 10
S עמלות - התלבטות המשקיע לגבי ברוקרים שוק ההון 5
M התלבטות לגבי תואר התפתחות אישית 7
A התלבטות לגבי פתיחת קופת גמל במקביל ללקיחת משכנתא אוף טופיק 0
P התלבטות לגבי איזור השקעה נדל"ן 0
א התלבטות לגבי דירה להשקעה נדל"ן 28
J התלבטות לגבי רכישת דירה נדל"ן 45
שלי התלבטות לגבי משקפיים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
S התלבטות לגבי מכירת דירה והשקעת הכסף שוק ההון 36
שלי התלבטות לגבי איזון שוק ההון 13
N התלבטות לגבי לימודים. אוף טופיק 9
T התלבטות לגבי אלטרנטיבות השקעה נדל"ן 6
unrealx התלבטות לגבי רכישת/השכרת רכב בארץ צרכנות פיננסית 6