• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תעודת סל או ETF - בוא נדבר על מספרים תכלס

adamshalev

מודרטור
דירוג
23,045
יש כמה פוסטים מעניינים מאד שמדברים על היתרונות והחסרונות של לעקוב אחר מדד (נגיד S&P500) דרך תעודת סל ישראלית או דרך ETF אמריקאי וגם סימולציות מעניינות כאן, וכאן וכאן (פספסתי עוד?)

כל אחד מהשיקולים דוחף את הכדאיות הכלכלית לכאן ולכאן, אז יצרתי סימולציה נוספת ע״ב הרעיונות והשיקולים שנידונו שהיא פשוטה אך לדעתי מייצגת ומאפשרת לבדוק את ההשפעה של כל אחד בנפרד ושל כולם יחד, כדי לקבל החלטה מבוססת מספרים - מה יותר משתלם בטווח הארוך, ועד כמה.

התוצאות כאן במסמך: Google Spreadsheet.

בשביל לשחק עם המסמך, תשמרו עותק מקומי נפרד, המסמך הזה הוא לא ניתן לעריכה.

הנחות יסוד (ניתן לשחק עם כל אחת מאלו במסמך)
- טווח זמן: 40 שנים קדימה.
- תיק התחלתי: 2 מיליון ש"ח.
- משיכה התחלתית: 3.5% (5,833 ש"ח בחודש)
- אינפלציה: 2.5%
- תשואה: 6% מדד NTR (כולל 2% דיבידנים ברוטו)
- מס רווחי הון ודיבידנדים: 25%
- מספר פעולות מסחר בשנה (לצרכי איזון בלבד): 20
- דמי ניהול ני"ע ישראלי: 0.5%, דמי ניהול ני"ע זר: 0.2%
- עמלות מסחר: 3 ש"ח לפעולה בישראלי, 7.5 דולר (או 1.2 דולר דרך IB) בני"ע הזר.

שיקולים של בעד ונגד וההשפעה הכלכלית של כל אחד מהם בפועל
ההפרשים בסכומים לטובת ונגד הם במונחים ריאלים (כלומר מנוטרל אינפלציה, בפועל הסכומים הנומינליים הם יותר מפי-2 בגודל).
משמעות ההפרשים היא הפער בין שני התיקים בהנחה שהכל זהה למעט ההשפעה של השיקול הנידון.

- המיסוי על ני"ע שקלי בארץ הוא ריאלי ואילו על ני"ע זר דולרי הוא נומינלי.
הפרש לטובת ני"ע הישראלי: 467,000 ש"ח.

- המיסוי על דיבידנים בני"ע ישראלי הוא כפול.
הפרש לטובת ני"ע זר: 671,000 ש"ח.

- דמי ניהול של ני"ע זר זולים יותר.
הפרש לטובת ני"ע זר: 1,158,000 ש"ח.

- לני"ע זר יש עמלת המרת מט"ח.
הפרש לטובת ני"ע ישראלי: 54,000 ש"ח

- עמלות מסחר בני"ע זר יקרות יותר.
הפרשת לטובת ני"ע ישראלי: 29,000 ש"ח עבור ברוקר אמריקאי (כמו IB), ו-46,000 ש"ח עבור ברוקר מקומי (כמו IBI).

- עלות ביטוח חיים כנגד מס ירושה אמריקאי.
הפרש לטובת ני"ע ישראלי של: 2,062,000 ש"ח (בסוף התקופה, באמצע התקופה היתרון הוא לני"ע הזר ע"ס 116,000 ש"ח אבל זה נשחק מהר מאד - ראו גרף בתגובות)

שורה תחתונה, בשילוב של כל הפרמטרים יחד:
אם לא מגדרים את סיכון מס ירושה אמריקאי עם ביטוח חיים, מקבלים:
יתרון לני"ע זר בגובה 1,506,000 ש"ח (זה ריאלית בשקלים של היום, נומינלית זה כ-4 מיליון ש"ח הבדל), שהם 24% יותר ממה שיהיה בתיק בסוף התקופה באלטרנטיבה הישראלית.
אבל - אם כן מגדרים את סיכון מס ירושה אמריקאי עם ביטוח חיים, מקבלים:
יתרון לני"ע ישראלי בגובה 556,000 ש"ח.

הסימולציה הזאת, בייחוד כאשר משחקים עם הפרמטרים, עזרה לי להבין את סדר גודל החשיבות של כל אחד מהשיקולים.
בסופו של דבר, המסקנה שלי שהיתרון הגדול ביותר של ני"ע ישראלי - מיסוי ריאלי, מתגמד לעומת שני החסרונות העיקריים שלו: מיסוי כפול על דיבידנדים, ודמי ניהול גבוהים יותר.

פערים ונק' עניין:
- לא התחשבתי עדיין באפשרות של ני"ע באירלנד. אשמח לעזרה בנושא.
- לא התחשבתי בהשפעה של הפקדות שוטפות לחשבון.
- לא התחשבתי בתנודתיות של השוק (סטייל סימולציות מונטה-קארלו), אלא רק הנחתי תשואה ממוצעת קבועה.
- אני מתעלם מהשאלה האם לגדר או לא והעלות של הגידור.
- אחרי כ-30 שנים, ההכנסה מדיבידנדים (אחרי מס) בני"ע הזר כבר כל כך גבוהה שלא צריך יותר למכור מניות למחיה ואף אפשר להשקיע מחדש דיבידנדים עודפים.

אשמח להערות על איך אפשר להפוך את החישובים ליותר מייצגים את המציאות.
זה כמובן רק דיון תיאורטי - אין לראות בזה המלצה.

נערך לאחרונה ב:
אחלה עבודה. הגעתי למסקנות זהות מהסימלוצים שאני ערכתי.

1. אופציית ני"ע באירלנד - בחשבונות ממוסים, האופציה של קרנות צוברות היא פחותה לאופציות האחרות (ניתן לראות את זה בהדגמה של הסימולציה שלי). הכדאיות של אופציה של קרנות מחלקות (כמו VWRD) תלויה אך ורק בהסכמי המיסוי מול אירלנד, והאם ישראל משלימה מיסוי על הדיבידנד. זה דורש בירור עם מסקנות ברורות עם מידע מהימן. הדגמתי באותו דיון בעמודים האחרונים את המשמעות התחרותית של הקרן הזו כתלות בשאלת המס.
2. אני חושב שהתחשבות בתנודתיות וסיכוני מט"ח היא לא רלוונטית כאן, משום שלא על כך הנקודה. ההשוואות נערכו תחת אידיאולוגיה שטוענת ששום דבר לא בטוח חוץ ממיסים והמוות, ולכן לפחות את המס (וכן את העלויות) ניתן לחזות מראש, ולהבין אילו קרנות הן הכי זולות.

- אחרי כ-30 שנים, ההכנסה מדיבידנדים (אחרי מס) בני"ע הזר כבר כל כך גבוהה שלא צריך יותר למכור מניות למחיה ואף אפשר להשקיע מחדש דיבידנדים עודפים.
זה נשמע לי מאוד מציאותי :)

עבור מישהו שרוצה לגדר (אני למשל עבור חלק מהתיק) המשמעות היא שהפלח הישראלי נחות משמעותית, הרבה מעבר לעלויות של הגידור.
ה24% הבדל בדוגמא הנ״ל מתפרשים לכ0.5% חסרון בתשואה השנתית בתיק הישראלי.
כשלוקחים בחשבון שהחצי אחוז הזה כולל בתוכו את כל השיקולים הנ״ל כולל הפער בדמי ניהול ואם מגבילים את הפלח המגודר למשהו סביר (אצלי כ25% מסך התיק) אני נוטה לחשוב שזה שווה את המחיר.

וואו - הוספתי התחשבות בעלות ביטוח חיים כגידור נגד מס ירושה אמריקאי.
זה לחלוטין הופך את התמונה ואף הופך אותה למורכבת יותר.
לקחתי את עלויות הביטוח מפה: http://supermarker.themarker.com/Bi...page=1&Gender=1&Age=53&Smoke=False&Sum=100000
כצפוי, הן עולות אקספוננציאלית (7, 10, 28, 81, 232 ש"ח לחודש לגילאי 30, 40, 50, 60, 70 בהתאמה לכל 100,000 ש"ח מבוטחים).
הוספתי הנחה בסימולציה שגיל ההתחלה הוא 40 ושכל שנה משלמים ביטוח על 35% מגודל התיק מנוכה מ-60,000$.

כפי שניתן לראות בגרף ההשוואתי למטה: התיק הזר מקבל יתרון התחלתי כל עוד עלות הביטוח נמוכה, אבל מתחיל להפסיד במהירות ככל שעלות הביטוח גדלה.

אפשר כמובן לשחק עם הגיל שממנו מתחילים לעשות את הביטוח, או לבטח פחות - אבל כל זה לא משנה - ברמת התוחלת של כלל העלויות - גידור סיכון מס ירושה אמריקאי הופך את התמונה על פניה.

VpvIqbz.png

נערך לאחרונה ב:
@adamshalev
במקרה שמס ירושה הוא מה שמטריד, האלטרנטיבה של VWRD באירלנד היא (ככל הנראה, לא בחנתי את עלויות ההשקעה ספציפית במחלקת בבורסה אירופאית) הכי זולה וקרובה לאמריקאיות - גם אם מדינת ישראל משלימה את המיסוי ל25%.

לא מייעץ ולא יודע על מה אני מדבר.

דמי ניהול ני"ע ישראלי: 0.5%, דמי ניהול ני"ע זר: 0.2%
דמי ניהול ני"ע ישראלי 0.5% מאד גבוה ולא משקף את המציאות. בפועל העמלות משמעותית נמוכות. בקרנות המחקות המרכזיות העמלות הם יותר בכיוון של 0.03%.
זה ישנה לך את התוצאות.

טוב, זה דיון שכבר היינו בו :) מי שמאמין שעמלות ישארו 0.03%, שישאר עם הישראליות. אני הייתי מוסיף לגורמים הקבועים ״מיסים״ ו״מוות״ גם את הגורם ״תחמנות הישראלים״. ולכן, בהסתברות קרובה ל-1, כל קרן ישראלית תעלה את העמלות ברגע שיהיו לה מספיק לקוחות ״שבויים״ מטעמי מס.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
רון להניח שדמי ניהול ישארו 0 בקרנות ישראליות זה פשוט שגוי. מגדל העלו לא מזמן דמי ניהול על קרן מחקה סנופי שלהם מ0 ל 0.25 וזאת מגמה עקבית בכל הקרנות והתעודות להעלות עמלות. תהיה בטוח שככל שיהיו יותר משקיעים שבויים דמי הניהול יעלו עוד.
ההנחה שלי על דמי ניהול של 0.5 היא סבירה (כל עוד לא יוצאים מהקרן ומשלמים את קנס המס, שזאת כבר סימולציה קצת אחרת).
אם כבר אפשר להגיד שדמי הניהול בקרנות הזרות צריכות להיות נמוכות יותר, אבל 0.2 זה הממוצע המשוקלל של התיק הזר שלי כך שזאת גם הנחה סבירה.

בכל מקרה אפשר להניח איזה הנחה שרוצים כל עוד אתה עומד מאחוריה.

נערך לאחרונה ב:
רון להניח שדמי ניהול ישארו 0 בקרנות ישראליות זה פשוט שגוי.
רק כדי לחזק הייתי בהרצאה שהעביר אחד הבכירים במיטב דש וכשמישהו שאל איך ייתכן שיש תעודות סל במחיר אפסי הוא אמר מפורשות שזה דבר זמני.

דמי ניהול ני"ע ישראלי: 0.5%
מה? למה? על תעודה כמו סנופי יש לך ב-0.03% , יעלה מתישהו ל-0.28%, אבל תמיד יהיה אחד אחר ב-0.03% (אז בזמן האיזון תמכור היקר ותקנה הזול)

זאת הנחה על הדמי ניהול בטווח רחוק בתנאי שלא עוברים קרן כל פעם שהדמי ניהול עולים בגלל העלות מס. אפשר לנסות לסמלץ את זה גם אבל לדעתי בטווח ארוך להחליף קרנות יהיה הרבה יותר כואב בגלל המס.
כמו כן אני לא מניח רק עוקבת סנופי או תל אביב 100 אלא גם דברים כמו אירופה או מתפתחות או זהב.

קודם כל לגבי
מגדל העלו לא מזמן דמי ניהול על קרן מחקה סנופי שלהם מ0 ל 0.25
ראה פה. דמי ניהול על S&P של מגדל הם 0.03%. אני לא מדבר על קרן מגודרת מטבע, שהשד יודע למה מישהו קונה אותה בכלל.

נכון, היינו בויכוח הזה. אני באופן אישי מאמין שיקח זמן עד שיהיו העלאות, ועד שזה יקרה כבר יהיו מכשירים יותר טובים, שהרשות לניירות ערך דואגת כרגע לבנות אותם.
אז כשיעלו עמלות אני אעבור למכשירים החדשים. אפשר לקרוא על זה פוסט מצויין פה.

אבל גם אם אתם פסימיים, שונאי אדם וחושבים שהמטרה היחידה של הישראלי המצוי זה לדפוק אותכם (יותר משהוא עצמו ירוויח), למה לחשב עפ"י 0.5% עמלה? למה לא 5% עמלה? למה לא 20% עמלה?

סליחה על השאלה של המתחילים: איך ביטוח חיים עוזר נגד מס ירושה אמריקאי? בנוסף, אני מניחה שזה לא רלוונטי לבעלי אזרחות כפולה ישראלית-אמריקאית, שחייבים לשלם את המקסימום בין שתי המדינות גם ככה (שוב, להבנתי המוגבלת, וזה כל עוד חיים בארץ ישראל כך וכך שהים רצופות)

@הדס - זה דוסקס בכמה פוסטים אחרים בפירוט רב יותר. בקצרה ממה שאני יודע - אם את מפחדת שבמקרה של מוות ארה"ב יקחו ממך 35% מתיק ההשקעות, את יכולה לעשות ביטוח חיים על הסכום הזה (35% מהגודל התיק). הפרמיה שאת משלמת כל שנה מעלה לך את העלות השוטפת של להחזיק תיק השקעות בארה"ב, אבל מנטרלת את הסיכון של לאבד 35% מהתיק.
זה כמובן לא המלצה, אבל כן שיקול לגבי העלות של אופציות שונות.
לגבי אזרחות כפולה אין לי מושג.

נערך לאחרונה ב:
@הדס -פטור ממס ירושה לאזרחים אמריקאים הוא כ 5M$ ליחיד וכ 10M$ לזוג נשוי, כך שמעשית לרוב האמריקאים מס הירושה האמריקאי לא רלוונטי.

*** לא ממליץ וכל מה שאני יודע זה רק מהאינטרנט ***

ביטוח חיים נדמה לי תקף רק עד גיל 65

@Ron B , הורדתי את נתוני כל תעודות הסל דרך ביזפורטל.
מיינתי את התעודות לפי סדר יורד של מחזור, ועשיתי ממוצע מצתבר של דמי הניהול.

ppzfonk.png

רואים בגרף שאחרי כמה עשרות תעודות, הממוצע מתחיל להתייצב בין 0.3%-0.4%.
ולאחר מכן, ככל שהולכים לתעודות היותר איזוטריות, הממוצע שואף ל-0.5%.

לכן אני מקבל את הטענה ש-0.5% כממוצע זה חסם עליון ולא ממוצע של התעודות הנפוצות.
לפי הנתונים הללו, ותחת ההבנה שתעודות עם 0% דמי ניהול זה רק עניין שיווקי של למשוך משקיעים לפני שמעלים אותם (לפי מה שראיתי מעלים לכ-0.25% אפילו על התעודות הכי פופולריות, עם 0.03% דמי נאמנות לפחות) - אני מסיק שחסם תחתון לדמי ניהול ממוצעים לטווח ארוך זה 0.3%.

עדכנתי את הסימולציה עם 0.3% עבור דמי ניהול ישראלים, ומקבלים שהתיק הזר הוא עדיין יותר טוב, אבל בערך בחצי מהסכום (כ-752 אלף ריאלי, 2 מיליון נומינלי).

מה שעוד מעניין, זה שאם עושים גידור ביטוח חיים נגד מס ירושה אמריקאי, אז ב-16 השנים הראשונות שני התיקים נמצאים באיזון כמעט זהה, עד שעלות הביטוח מתחילה לשחוק את התיק הזר בקצב מהיר.

משהו שאני עדיין לא יודע לכמת אבל צריך - חלק משמעותי מאד מהקרנות הישראליות שלי מושקעות בניירות זרים עם גידור, ולגידור הזה יש עלות סמויה כלשהי. הייתי שמח להיות מסוגל לכמת אותה ולהזין לסימוציה גם. מעשית, זה כנראה יהפוך את "דמי הניהול" ליותר גבוהים, אבל לא ברור עד כמה.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A מה עדיף בין לרכוש תעודת סל בארץ או בארה"ב? שוק ההון 1
א מה עדיף קרן נאמנות או תעודת סל? פוסטים מאיכות נמוכה 23
S השקעה בקרן נאמנות מחקה מדד או תעודת סל מחקה מדד שוק ההון 1
מ (בקשת הבהרה) - קרן סל או תעודת סל שוק ההון 0
H הראל ת"א 35 1148907 זה תעודת סל או קרן סל? שוק ההון 2
Y תעודת סל שעוקבת אחרי הSP500 דרך פפר או בדרכים אחרות? שוק ההון 6
amikal מה קורה שקרן נאמנות או קרן סל או תעודת סל מפסיקה להיות פעילה? שוק ההון 15
Yos זיהוי נייר ערך - קרן סל או תעודת סל שוק ההון 8
מ תעודת סל מניות דיבידנד או להשקיע ישירות? שוק ההון 1
R אג"ח - קרן נאמנות או תעודת סל? שוק ההון 22
shukshuk מחפש קרן או תעודת סל לשווקים מתעוררים מנוטרלת מט"ח שוק ההון 0
S זהב - תעודת סל או EFT שוק ההון 1
ע תעודת סל או קרן נאמנות? שוק ההון 6
צ פתיחת חשבון ב IB, תעודת סל לטווח ארוך ב IB ועוד. שוק ההון 34
מ הבדלים בין תעודת סל-לקרן סל )ספצייפים ברמה הפרקטית( שוק ההון 2
D תעודת סל אירית לאגח ארהב 5 שנים שוק ההון 1
א יש תעודת/קרן סל עוקבת אינדקס נדלן למגורים ? שוק ההון 0
ס תעודת סל 1159235 שוק ההון 6
O 1159235 תעודת סל ISHARES MSCI ACWI UCITS שוק ההון 264
שם משתמש בעייתי איך קונים תעודת סל? שוק ההון 2
Y תעודת סל אג״חית מומלצת שוק ההון 6
Zach Moshe תעודת סל למעקב אחרי גז/נפט וכו׳... שוק ההון 1
O מחפש תעודת סל אנרגיה מקבילה ל XLE פוסטים מאיכות נמוכה 0
K האם עבור רכישה אחת של קרן / תעודת סל לטווח ארוך יש יתרון לבית השקעות לעומת הבנק? שוק ההון 10
א תעודת סל אג"ח ממשלתי שוק ההון 1
מ מיסוי תעודת סל זרה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ זיהוי תעודת סל שוק ההון 3
R תעודת סל שעוקבת אחרי נשק שוק ההון 2
ה עזרה במציאת תעודת סל פוסטים מאיכות נמוכה 3
F איך להעריך את "איכות" המניה\אגח\תעודת-סל\ETF ? שוק ההון 5
G תעודת סל S&P500 שוק ההון 12
ג תעודת סל עוקבת ביטקוין/קריפטו? השקעות אלטרנטיביות 4
R תעודת סל של בלקרוק אשס.חוץ spx500. שוק ההון 22
ח תיק חדש - התלבטות על תעודת סל שוק ההון 1
M תעודת סל amlp עלתה ב400% בפתיחה. למה? שוק ההון 1
M רכישת תעודת סל על הנפט שוק ההון 3
ט מקדם של תעודת סל בחסר ? שוק ההון 1
S מחפש תעודת סל לאחזקה ארוכה במיוחד עם מאפיינים ספציפים שוק ההון 15
T סימלוץ תעודת סל ממונפת טרם הקמתה שוק ההון 2
Z מציאת תעודת סל מחקה מדד S&P500 שוק ההון 3
R השוואת תשואות של תעודת סל ישראלית על המדד העולמי מול שילוב של IWDA + EIMI שוק ההון 2
ע תעודת סל etf שוק ההון 1
M איך לשפוט תעודת סל שוק ההון 2
א התלבטות לגבי מוצרי השקעה - תעודת סל / קרנות נאמנות מחקות / ETF זר שוק ההון 3
Y לקיחת הלוואה מקופת גמל להשקעה לצורך קניית תעודת סל שוק ההון 4
Summers מינוחים: קרן נאמנות, תעודת סל, קרן סינתטית, קרן סל - סדר בבלאגן שוק ההון 1
Saver ניתוח תעודת סל הראל נאסד"ק 100 שוק ההון 12
ע תעודת סל/קרן נאמנות עוקבת דולר/שקל שוק ההון 19
ע קניית תעודת סל בישראל לאור המעבר לקרנות סל שוק ההון 12
A בחירת תעודת סל בחסר s&p 500 שוק ההון 21

נושאים דומים

Back
למעלה