• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

משחק החבילה עוברת ממשיך: הפניקס מעבירה את הקופות בניהול אישי לחברת גלובל נט ניהול קופות גמל בע"מ - מי אלו?

איפה הרגולטור בכל הסיפור הזה? שיחייב חברות להציע מסלול IRA.
הדבר האחרון שהרגולטור (או אפילו המחוקק) רוצה זה שאנשים יעשו IRA:

1. למי שמעוניין בזה אין כח אלקטורלי. זו קבוצה קטנה ונישתית של "מבינים".
2. מי שהוא בעל הון גדול מספיק - לא צריך את הטובות של הרגולטור או המחוקק, הוא ידע לדאוג לעצמו לחשבונות IRA בתנאים טובים, גם אם יפסיקו לשווק אותם לחלוטין
3. בחשבון מנוהל - התשואות אולי לא אופטימליות, אבל לפחות אנשים לא יכולים לגרום לעצמם המון נזק ישיר לחסכונות. בחשבון מנוהל אישית אין גבול לנזק שאנשים יכולים לעשות לעצמם (לכן הם גם עשו את כל ההגבלות האלה על ה-10% וכו').
4. הרגולטורים עצמם והפקידים במשרד האוצר וכו' עושים רוטציות לתוך חברות פרטיות אחר כך - כך שיש פה איזה יד רוחצת יד בכלליות - נזהרים לא לדפוק את ענקי המשק הפיננסיים. ובסוף, אי אפשר באמת להעביר חקיקה משמעותית בדברים האלה ללא ה-"מומחים" הנ"ל.
5. להתחיל לכפות על חברות להציע מסלולים שאולי לא רווחיים להן זה לא רעיון טוב. כלכלה עובדת יותר טוב כשהיא לא מנוהלת, לא כשהיא מנוהלת. אתה מפספס פה את מקור הבעיה האמיתי ---
6. מקור הבעיה הוא שמלכתחילה מערכת המס מורכבת ומסובכת שלא לצורך. במקום להמציא כל מיני קונסטרוקציות מופרכות כמו איזו "קרן" ספציפית שהיא לא באמת קרן אלא סתם חשבון רגיל וכביכול יש לה "חברה מנהלת" שבפועל לא עושה כלום, ואז יוצא שאתה עובד מול שני גופים, וכו' -

לפשט: להגיד שמותר לך (כאזרח) להגדיר נניח חשבון אחד שלך (שמוגבל בסך ההפקדות השנתיות והסך המקסימלי שהוא יכול להכיל) כחשבון "חסכון מוטב מס" - ואז כל מוסד פיננסי (שמסוגל לאפשר מסחר בשוק ההון) יוכל לפתוח לך כזה, ונגמר הסיפור. לא "השתלמות", ולא "גמל" ולא כל החרטות האלה, אלא פשוט חשבון אחד פשוט וזהו.

ואז יהיו מכשירים (לא סחירים) בצורה של קרנות נאמנות - שאזרחים שלא רוצים לנהל בעצמם את החשבון - פשוט יגידו לבנק שהם רוצים "להירשם" לקרן הנאמנות" הזו - ואז היא תירכש עבורם אוטומטית בכל פעם שהם מכניסים כסף. והקרנות האלה יהיו מתוך רשימה סגורה של נניח 10-12 מסלולים (או מה שלא יהיה), בדיוק כמו היום.
ואז לא צריך סוכן ביטוח ולא צריך את כל האופרציות המטורפות האלה וכו'. סתם חשבון, אישי, עם הטבת מס. זה הכל.
ואפשר לעשות אותו דבר בדיוק עם קופת גמל (שאין סיבה אמיתית להפריד ביניהן, למעט סתם ארטיפקטים היסטוריים).

בסוף הבעיה מקורה בערבוב בין ניהול ההשקעות ובין הטבת המס . אין סיבה לערבב.
רוצה (אתה כמחוקק / רגולטור / וואטאבר) שאזרחים יוכלו לתת לאחרים לנהל את הכסף שלהם? פנטסטי, תן לחברות להציע מכשירים כאלה (הן מציעות ממילא, גם בלי ש-"תורה להם"). מי שלא ירצה להשתמש, יוכל לנהל בעצמו (בדיוק כמו שחשבון בנק שלך אתה יכול).
וכל מה שנשאר לך זה רק לדאוג שחשבון שמוגדר כמוטב מס - אתה מגביל את ההפקדות / משיכות / וכו' בצורה שחשובה לך כדי לעודד חסכון במקום בזבוז.

זהו.

זה - אם אני לא טועה - פחות או יותר מה שקורה בארה"ב (ואם מישהו רוצה לתקן אותי, בשמחה).

ועוד לא נכנסתי בכלל לעובדה שמערבבים לתוך זה גם ביטוח במכשירים כמו ביטוח מנהלים או פנסיה... פשוט טירוף מוחלט.

חשבון אחד (בבנק, או בכל חבר בורסה אחר) - הטבת מס אחת, זהו.
רוצה ביטוח? תעשה.
רוצה לנהל בעצמך? תנהל (עם מגבלות נניח).
רוצה שינהלו לך? הנה קרנות נאמנות מוכנות מראש עם דמי ניהול.

בלי "עמיתים", ובלי "קופה פעילה" או "לא פעילה" וטפסי "שינוי מסלול" ו-"תיקון 910 להפקדות שנעשות מתחנת החלל הבינ"ל לגמלאים שהקופה שלהם נוצרה לפני 1989" וכו'.
ובלי "שידור" מהמעסיק, או "רצף קצבה" או "רצף פיצויים" וכל מיני סיבוכים מטורפים ומיותרים.

כשהחוק פשוט (ונותן מקסימום חופש לאזרחים) -
גם לא צריך "לחייב" שום בעל עסק לעשות שום דבר או להכנס לו לסל המוצרים שלו ולהנדס אותו ממרום משרד הפקידות שלך...

נערך לאחרונה ב:
תודה על המידע.
אתם יודעים אם הצבירה אישית או משפחתית (בני זוג)?
אישית, שאלתי מספר פעמים.
ידוע לך אם הם מחברים את הצבירה של הקה"ש והגמל או שזה לכל מוצר בנפרד?
במיטב מסתכלים על הכולל, במגדל מפרידים.
איזה אופציות נוספות נפתחות כשמגיעים למליון?
כוח מיקוח חזק יחסית.

לי הוא עובד.
אולי דומיין חדש ולוקח זמן עד שהוא מחלחל בכל השרתים?
.גיגול הביא אותי לזה https://globalnetil.com/ לא סגור אם זו אותה חברה, מי הם, מה הם והאם הם באמת אלו שהIRA עובר אליהם...
נראה שזאת אותה חברה (אותו לוגו וכו')
רק שמה שאתה מצאת זה "Investment house" והאתר הראשון הוא "קופות גמל"

לי הוא עובד.
ניסיתי שוב בincognito ועבד, קצת מעודד :)

נקווה שלא ינסו לעלות דמי ניהול, יש להם עדיין את מיטב ד"ש בתור מתחרה עבור אנשים עם פחות מ1M

מוזר, לא קיבלתי מכתב כזה (אולי לא שלחו עדיין לכל הלקוחות?) והאתר שקישרו פה עדיין לא עובד (מקבל שגיאת apache או בסגנון ב-http, ו- https לא מקבל כלום).

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
עריכה: הדבר הכי מטריד במעבר הוא שהחברה הקולטת כלל לא עוסקת בחסכון פנסיוני ונראה שאין לה בכלל את הממשקים הנדרשים (מעסיקים, בנקים, שרות לקוחות וכו').
אם אני נניח עם לאומי בתור ברוקר, זה יכול שלא להשאר ככה?

מאד מעודד.
בשלב הבא ימכרו את החסכון הפנסיוני שלנו לחברה שפועלת רק בדרקנט.
אז מה המסקנה? עדיף לנייד ולספוג דמי ניהול גבוהים יותר אצל מיטב? (אני משלם 0.2 עכשיו ואני מגרד את ה300K, כלומר במיטב יקחו לי 0.45 אם אצליח לנייד) או להעביר לסלייס ולשלם 0.3 עם שירות גרוע (לא שבפניקס להיט) ועמלות מסחר פחות טובות?

או שכדאי לחכות ולראות מה יקרה עם הגלובל גמל האלו?

אם אני נניח עם לאומי בתור ברוקר, זה יכול שלא להשאר ככה?
לא יודע. אולי בטווח הקצר יש מחוייבות, אבל בטווח הארוך ודאי שלא.
מה שמטריד יותר זה השירות והטעויות שידרשו שירות. כשאתה רואה מה רמת השירות בחברות ותיקות שמפעילות קופות שונות במשך שנים רבות, אני לא מצפה לטוב מגוף שבכלל אין לו שירות לקוחות שעוסק בהפקדות, מסלולים וכו'.
או שכדאי לחכות ולראות מה יקרה עם הגלובל גמל האלו?
אני בעד לחכות, אבל זה יותר מושפע מאופי מאשר חשיבה רציונלית. הרי ברור שאם הייתי היום עולה לארץ ופותח קרן השתלמות לא הייתי בוחר בחברה בלי אתר שתנהל לי מאות אלפי שקלים.

אני בעד לחכות, אבל זה יותר מושפע מאופי מאשר חשיבה רציונלית. הרי ברור שאם הייתי היום עולה לארץ ופותח קרן השתלמות לא הייתי בוחר בחברה בלי אתר שתנהל לי מאות אלפי שקלים.
השאלה אם זה יכול לגרום לצרות של מכירה כפויה למשל? יש לי שמה קריפטו שהוא מאוד תנודתי וזה הדבר האחרון שאני רוצה שיקרה

עריכה: אגב, אני מניח שגם סלייס עונה לקטגוריה של חברה שלא היית רוצה שתנהל לך מאות אש"ח לא כך? כלומר נשארנו רק עם מיטב?

השאלה אם זה יכול לגרום לצרות של מכירה כפויה למשל? יש לי שמה קריפטו שהוא מאוד תנודתי וזה הדבר האחרון שאני רוצה שיקרה

עריכה: אגב, אני מניח שגם סלייס עונה לקטגוריה של חברה שלא היית רוצה שתנהל לך מאות אש"ח לא כך? כלומר נשארנו רק עם מיטב?
מכירה כפויה תהיה רק אם אתה מעביר לקהש שאינה ira.
לגבי סלייס לא מכיר. הבנתי כאן שהם לא להיט.

עריכה: אגב, אני מניח שגם סלייס עונה לקטגוריה של חברה שלא היית רוצה שתנהל לך מאות אש"ח לא כך?
אני חושב שקצת מפריזים פה לגביה -- זה הפך לקצת MEME

אמנם לא הצטרפתי אליהם בעצמי (אני בסוף כנראה נשאר במיטב), אבל - אני יכול להגיד שלפחות לפני ההצטרפות הם עונים למיילים / טלפונים תוך חצי שניה
וקח בחשבון שאמנם מיטב ד"ש מנהלים 5 מיליארד ש"ח ב-IRA, אבל סלייס מנהלים 2.5 מיליארד ב-IRA (ויש להם עוד קרנות שהן לא IRA מן הסתם), אז הם לא איזה "חברת בוטיק" כמו הGLOBAL שקר כלשהו הזה

הסיבה היחידה שלא הלכתי איתם בסוף זה כי הצלחתי לגרום למיטב להשוות דמי-ניהול וכי התנאים שלהם (מיטב) מול חבר הבורסה טיפה יותר טובים (גם לא מדוייק - בסלייס אפשר לעבוד מול IBI ואקסלנס שזה יחסית זול לעומת לאומי), אבל אם היה לי חשבון קטן מ-300K הייתי הולך אליהם בכיף

ודבר שני שצריך לקחת בחשבון זה שהשירות של מיטב לא להיט בכלל. הייתי צריך לעבור דרך השימור כדי לקבל דמי ניהול סבירים, אף אחד ממחלקת IRA לא ענה לי או חזר אלי במשך שבוע, וכשאני מתקשר לשירות לקוחות הכללי של מיטב הם פשוט לא יכולים להעביר אותי למחלקת IRA - אלא - הם פותחים "פניה" ואז אמורים לחזור אליך מהמחלקה (אבל הם לא חוזרים). וזה עוד דוגמא מהעת האחרונה, יש לי מלא דוגמאות להתנהלות רשלנית של מיטב...
לא יודע איך זה בהשוואה לסלייס - אבל אני לא בטוח שזה הרבה יותר טוב. לפחות בסלייס עונים מיד.

נערך לאחרונה ב:
מכירה כפויה תהיה רק אם אתה מעביר לקהש שאינה ira.
ומה אם יכריחו לעבור ברוקר? יכולים לטעון שחייבים למכור כי הם יודעים להעביר רק מזומן...(זכור לי במעורפל טענה כזו ממגדל בעת ניוד שמישהו פרסם כאן שנוגדת את התקנון)

אני יכול להגיד שלפחות לפני ההצטרפות הם עונים למיילים / טלפונים תוך חצי שניה
זכור לי שאמרו שהם בקושי עונים ולוקח להם חודשים להתקדם במשהו...זה קורה אחרי ההצטרפות? :)

אבל סלייס מנהלים 2.5 מיליארד ב-IRA (ויש להם עוד קרנות שהן לא IRA מן הסתם), אז הם לא איזה "חברת בוטיק" כמו הGLOBAL שקר כלשהו הזה
אם עוברים אז נראה לי שכבר עדיף למיטב למרות דמי הניהול הגבוהים כדי למנוע סיכוי ששוב פעם יהיו מיזוגים ויעבירו אותנו בין חברות, מיטב נראים לי יציבים לעומת סלייס...

זכור לי שאמרו שהם בקושי עונים ולוקח להם חודשים להתקדם במשהו...זה קורה אחרי ההצטרפות? :)
על פניו.

כאמור, לא הצטרפתי אז לא יודע כמה זמן יקח להם בפועל להתקדם - אני חושב שעיקר העיכוב מקורו בחברי הבורסה שפועלים לאט מולם (והם גם ממש מוציאים אזהרה מפורשת כזו - ומנחים לא לנייד כספים לקרן החדשה עד שלא נפתח חשבון מסחר אצל חבר-הבורסה)
וזאת לעומת (כביכול) מיטב שיכולים לגרום לזה להיות מתוקתק ביותר יעילות.
לך תדע למה זה קורה... אולי דווקא מסיבות טובות (נניח, סלייס הוצפו בהמון לקוחות חדשים ומתקשים לעמוד בעומס, בעוד שמיטב - שמתעסקים רק עם דגים גדולים יותר, יכולים לעמוד בו בצורה סבירה).

מבחינתי מה שקורה עם שתיהן (ונניח עם מגדל כחברה שלישית) זה מקרה קלאסי של נישות של השוק: סלייס תפסו את ה-"קטנים", מיטב את ה-"בינונים", ומגדל את ה-"לוויתנים".
אולי המציאות פחות ציורית/רומנטית ממה שתיארתי פה אבל לפחות כך זה נראה לי מהצד.

והבעיה בדגים קטנים זה שיש לזה המון OVERHEAD - כל חשבון זה התעסקות בפני עצמה...אז סביר שיהיה עליהם עומס. וזה גם לא שקל ממש לגייס כיום בהכרח עוד כח אדם...

אם עוברים אז נראה לי שכבר עדיף למיטב למרות דמי הניהול הגבוהים כדי למנוע סיכוי ששוב פעם יהיו מיזוגים ויעבירו אותנו בין חברות, מיטב נראים לי יציבים לעומת סלייס...
שאלה טובה, מצד שני - הם בדיוק השקיעו במיתוג מחדש וכו', יש לי תחושה שעוד נשמע עליהם יותר - כתלות בשאלה של כמה ההימור על "דגי הרקק" יוכיח את עצמו לאורך זמן.

אני חושב שבעידן של היום - כשהמשקיע הממוצע נהיה צעיר יותר ויותר, ויש יותר אנשים שנכנסים לשוק ההון מאי פעם בעבר - דווקא ההימור שלהם עשוי לעבוד. הבעיה היא שזה לא תלוי רק בהם, צריך "פרטנר" חבר בורסה (אחד או יותר) שיזרום איתם בצורה טובה.

וקח בחשבון שאמנם מיטב ד"ש מנהלים 5 מיליארד ש"ח ב-IRA, אבל סלייס מנהלים 2.5 מיליארד ב-IRA (ויש להם עוד קרנות שהן לא IRA מן הסתם), אז הם לא איזה "חברת בוטיק" כמו הGLOBAL שקר כלשהו הזה
וכמה מיליארדים אתה חושב שהחברה החדשה תנהל, אחרי שהיא תקבל את כל התיקים מהפניקס (כולל כל מה שעבר מהלמן ואקלנס)?
אני מניח שיותר מ5 מיליארד.
ודבר שני שצריך לקחת בחשבון זה שהשירות של מיטב לא להיט בכלל. הייתי צריך לעבור דרך השימור כדי לקבל דמי ניהול סבירים, אף אחד ממחלקת IRA לא ענה לי או חזר אלי במשך שבוע, וכשאני מתקשר לשירות לקוחות הכללי של מיטב הם פשוט לא יכולים להעביר אותי למחלקת IRA - אלא - הם פותחים "פניה" ואז אמורים לחזור אליך מהמחלקה (אבל הם לא חוזרים).
כל מה שציינת היה נכון גם בהלמן וגם ב IBI לפניה.
לצערינו אין אף חברה עם שרות "להיט".
ומה אם יכריחו לעבור ברוקר?
אסור להם.
יכולים לטעון שחייבים למכור כי הם יודעים להעביר רק מזומן.
לא יכולים כי זה נוגד את התקנות.
זכור לי במעורפל טענה כזו ממגדל בעת ניוד שמישהו פרסם כאן שנוגדת את התקנון
אכן הייתה מתישהו טענה כזאת ממגדל. ברגע שהבהירו להם שזה בניגוד לתקנות הם הבינו את הטעות והתיישרו בהתאם לחוק.

מאיפה המידע?

זכור לי שאמרו שהם בקושי עונים ולוקח להם חודשים להתקדם במשהו...זה קורה אחרי ההצטרפות?
מנסיוני הם זמינים ונותנים מענה במייל ובטלפון לפני ההצטרפות. יאמר לזכותם שהם מתריעים מראש שהתהליך עשוי לקחת מספק חודשים. התהליך עצמו של הקמת החשבון הוא שטויות - לא מכאן נובעת הסחבת. אתה צריך לשייך הפקדות שעשויות לקחת זמן ועיקר העיכוב הוא תהליך הניוד של הכספים מקופה אחרת שלך. ואחרי שכל התהליכים האלה מסתיימים אתה צריך לחכות לגודו - הלא הוא הבנק/ברוקר שדרכו בחרת לסחור. קח בחשבון את הטעויות במילוי הטפסים, את הנציג שמטפל לך בבקשה שיצא לחופש ואת היחידה הכמעט לא קיימת של הבורקר/בנק שמתקשרת עם סלייס. זו המציאות.

ההכנה המנטלית שלך כצרכן צריכה להיות טובה, תצפה לעיכובים, תצפה לאי הבנות ושליחת טפסים וחתימות שוב, תצפה ליצור קשר בעצמך עם כל הנוגעים בדבר על בסיס שבועי ואולי בעוד מספר חודשים תוכל לדעת אם זה היה שווה את זה.
הבעיה היא שזה לא תלוי רק בהם, צריך "פרטנר" חבר בורסה (אחד או יותר) שיזרום איתם בצורה טובה
התקצוב והקצאת המשאבים של חבר הבורסה לנושאים האלו היא זעומה ולכן אלו הם פני הדברים. למרות זאת אני לא חושב שזו הסיבה שבגינה אתה צריך להמנע ממהלך כזה אם אתה חושב שיש לו יתרון כלכלי בטווח הבינוני-ארוך.

נושאים דומים

Back
למעלה