• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

יוקר מחייה

ההורים שלי עלו לפה, בלי שפה, בלי מקצוע יוקרתי, בלי גרוש, בלי תואר ו5 שנים אחרי, בגיל 27 (אמא) ו30 (אבא) קנו את הדירה שלהם, עם משכנתא
קיבלו סיוע מהמדינה?

הפתרון זה לעבור למדינות זולות
גם השכר במדינות האלו מתאים למחירים שם, כך שאלא אם כן אתה יכול להמשיך לעבוד מרחוק מחו"ל (כולל נושא המיסוי והתושבות) אין לך באמת חיסכון.
היתה כתבה לא מזמן על ישראלים שעברו לפורטוגל כי שם יותר זול. רובם עובדים בחברות שאיפשרו להם לעבוד מרחוק ולקבל את המשכורת שם. אז מן הסתם שהסכום שם קונה יותר. לפורטוגלי הממוצע גם יקר לקנות בסופר.

ולי לא יותר קל מלהם. מדובר בשכונה שהיא כשעה + נסיעה מתל אביב.
תצטרך לסלוח לי על הבוטות.
אתה טוען שלזוג עולים בלי שפה היה את אותו קושי שיהיה לבן שלהם שיודע את השפה, שבונה על שכר גבוה מהממוצע...?

מציע שתשאל את ההורים שלך איך הם הגיעו לכך שתוך 5 שנים עבודה בשכר מינימום (?) הגיעו לחסכון כדי לרכוש דירה.
אחר כך תשנה את השם ל- diligentprgramer ותראה איך אתה קם מהתחת ומתחיל להכניס כסף ולחסוך אותו.

שעה + נסיעה מתל אביב... אז?
יש זמנים ביום ש-ראשון זה שעה וחצי מתל אביב.

גם השכר במדינות האלו מתאים למחירים שם, כך שאלא אם כן אתה יכול להמשיך לעבוד מרחוק מחו"ל (כולל נושא המיסוי והתושבות) אין לך באמת חיסכון.
היתה כתבה לא מזמן על ישראלים שעברו לפורטוגל כי שם יותר זול. רובם עובדים בחברות שאיפשרו להם לעבוד מרחוק ולקבל את המשכורת שם. אז מן הסתם שהסכום שם קונה יותר. לפורטוגלי הממוצע גם יקר לקנות בסופר.
אז איך אתה מסביר את זה שבארצות הברית, בה המשכורות גבוהות יותר, מחירי הדיור זולים יותר מבישראל? ולא, אני לא מדבר על מנהטן/סן פרנסיסקו.
קח בית בפרבר שינה בעיר ממוצעת בארצות הברית - הוא יהיה זול יותר ממקבילו הישראלי.

אז איך אתה מסביר את זה שבארצות הברית, בה המשכורות גבוהות יותר, מחירי הדיור זולים יותר מבישראל? ולא, אני לא מדבר על מנהטן/סן פרנסיסקו.
המדינה שלהם גדולה יותר באיזה דונם או שניים יותר משלנו, לא?

ההורים שלי עלו לפה, בלי שפה, בלי מקצוע יוקרתי, בלי גרוש, בלי תואר ו5 שנים אחרי, בגיל 27 (אמא) ו30 (אבא) קנו את הדירה שלהם, עם משכנתא, כשהייתה להם ילדה בת 5, שהייתה אז באזור שנחשב די טוב(יש לנו מהנדסים בבניין, ועובדי ציבור שגרים כבר 30 שנה איתנו), כן קיבלו מעט עזרה מההורים. אני בפוטנציאל אוכל להשתכר פי 4 מהשכר הממוצע במשק, נגיד פי 5 בזוגיות, ולי לא יותר קל מלהם. מדובר בשכונה שהיא כשעה + נסיעה מתל אביב.
המדינה מעוניינת במצב שמחירי הדירות גבוהים, והמדינה גם מאוד מאוד עזרה בעניין, וברור שזה יוצר מצב שצעירים שאין להם עזרה משמעותית מההורים יהיה להם מאוד קשה לקנות דירה.

ברור שעם רוב האזרחים לא היה להם דירה המדינה לא הייתה עוזרת למחירי הדירות לעלות, אבל תמיד הרוב דואג לעצמו, ואפילו במצבים שהוא מחליש את המיעוט.

(אבל אפשר להסתכל על הסיפור הזה אחרת, הדור המבוגר בונה תשתית ואז מגיע דור צעיר ומשתמש בתשתיות ומתפתח עוד יותר, ומצב כזה יוצר שהדור הצעיר יהיה עשיר בייחס למבוגר, אפילו ששניהם עבדו קשה לאותה מטרה, לכן אפשר להבין שהדור המבוגר דואג להעלות לעצמו את נתח הכסף)

הריבוי הטבעי אצלנו, רובו מתרכז בערים וביישובים מאוד ספציפיים.

פעם היה יותר קל להגיע דירה משני סיבות(בין השאר)
1. היה הרבה יותר דיור ציבורי. עד היום יש לנו דירת מפתח במשפחה.
2. חלק קיבלו מגורים/אדמות חינם או בסבסוד.
3. כל הנתון של כמה משכורות ממוצעות נדרשות לרכישת דירה קצת עלה הייתי אומר.

כיוונתי לשתיים, יצא 3

ועוד משהו קטן: התפיסה הזו של לעבוד כמו חמור או לעבוד יותר קשה מכולם ... זה לא תופס יותר מים.
נניח שאני אעבוד עוד וארוויח עוד 5000 בחודש ונניח שאין לי הון ראשוני. עם הקצב המאוד לינארי וסביר שקיים היום - מישהו חושב שאני אגיע אליו ?

כולם כבר עובדים יותר קשה. זה די מיצה את עצמו.

יאללה ועוד נתון קטן:
"היחס בין השכר הממוצע למדד מחירי הדירות נשאר יציב (עם עליות וירידות). עם זאת, מספר שנות העבודה הנדרשות לרכישת דירה עלו במשך השנים כתוצאה מהעלייה ברווחת הדיור וסטנדרט הדירות. בשנת 1961 נדרשו 3.4 שנות עבודה לרכישת דירה, בשנת 1971 - 4.1 שנות עבודה, בשנת 1976 - 4.5 שנות עבודה ובשנת 1979 - 8.4 שנות עבודה.[2]"

נערך לאחרונה ב:
תשווה תפוחים לתפוחים. ארה"ב מחולקת למדינות וערים ולכל אחת החוקים והתעריפים שלה.
מהיכרות עם חבר שמתגורר בלוס אנג'לס, מחירי הדיור (קניה ושכירות במיקום נורמלי) בשמיים והאינפלציה אצלם גבוהה כרגע מאצלנו.
כמו שציינו לפני, ת"א אחת הערים היקרות בעולם, לא כולם צריכים (או רוצים) לגור שם.

ההורים שלי עלו לפה, בלי שפה, בלי מקצוע יוקרתי, בלי גרוש, בלי תואר ו5 שנים אחרי, בגיל 27 (אמא) ו30 (אבא) קנו את הדירה שלהם, עם משכנתא, כשהייתה להם ילדה בת 5, שהייתה אז באזור שנחשב די טוב(יש לנו מהנדסים בבניין, ועובדי ציבור שגרים כבר 30 שנה איתנו), כן קיבלו מעט עזרה מההורים. אני בפוטנציאל אוכל להשתכר פי 4 מהשכר הממוצע במשק, נגיד פי 5 בזוגיות, ולי לא יותר קל מלהם. מדובר בשכונה שהיא כשעה + נסיעה מתל אביב.
שמע, אתה צודק.
סיפורים בסגנון דומה אני יכול לספר על הסבים שלי וההורים שלי.
אם המטרה היא דירה באיזור סביר, היום הרבה יותר קשה.

אבל תגיד תודה רבה,לפחות אתה בהייטק , משכורות יפות מאוד וכל מיני אפשרויות פתוחות בפניך.

לרוב הישראלים המצב הרבה הרבה יותר גרוע.

למשל נתונים מחברת מס"ב, שיש לה מערכת שמעבירה למיליוני עובדים את המשכורות שלהם לבנק , בשם המעסיק.

לפי הנתונים שלהם, השכר הממוצע נטו בישראל הוא 7700.

• אהבתי
Reactions: may
שמע, אתה צודק.

אבל תגיד תודה רבה,לפחות אתה בהייטק , משכורות יפות מאוד וכל מיני אפשרויות פתוחות בפניך.

למשל נתונים מחברת מס"ב, שיש לה מערכת שמעבירה למיליוני עובדים את המשכורות שלהם לבנק , בשם המעסיק.

ייאמר לזכות הכתבה שנאמר בה במפורש שהמספר הזה אינו מייצג שכר ממוצע למשרה מלאה לשכיר, אלא כולל שכר עבור עבודות חלקיות. להערכתי מבלי שחיפשתי נתונים, רוב המפרנסים העיקריים מכניסים למעלה מ 10k בחודש.
עם הנקודה המרכזית שלך אני מסכים - מחירי הדיור התנתקו מנתוני השכר וקשה מאד לרכוש היום דירה בלי עזרה משמעותית מההורים.

צריך להסתכל על השכר החציוני:

מס"ב מפרסמת את משכורת הנטו החציונית ששולמה במשק ובמרץ 2022 היא עמדה על סכום של 6,044 שקל. במרץ 2020 המשכורת החציונית הגיעה לסכום של 5,193 שקל ובמרץ 2021 לסכום של 6,006 שקל.

צריך להסתכל על השכר החציוני:

מס"ב מפרסמת את משכורת הנטו החציונית ששולמה במשק ובמרץ 2022 היא עמדה על סכום של 6,044 שקל. במרץ 2020 המשכורת החציונית הגיעה לסכום של 5,193 שקל ובמרץ 2021 לסכום של 6,006 שקל.
וגם זה לא למשרה מלאה ולא לשכיר. קשה מאד להסיק מסקנות מנתון כזה.

שמע, אתה צודק.

בדיחה עלובה.
רוב הסביבה שלי עובדים בשני מקומות ( הוראה. מזכירות. מציל בברכה. ממאמן כשר)
בכל מקום יש להם תלוש נמוך, דבר שמשפיע על המומצע
בפועל כמה אלפים יותר.

נערך לאחרונה ב:
מתכנתים יכולים לעבוד בremote לטעמי וזה רק עניין של המעסיק. בנוסף, על ידי מעבר מדינה כל 3 חודשים לא משלמים מס כלל באמצעות ביטול תושבות - שזה תוספת מאוד גדולה במדינות שהמס בהם גבוה (ובכל מדינה כמעט המס החודשי במשכורות הייטק עובר את ה30%), אבל בנקודה זו באמת כדאי להיות עצמאיים או שהמעסיק פותח branch במדינה שאין לה חבות מס (ליכטנשטיין למשל).

בנוסף, אדם שצבר הון מספיק יכול להינות במדינות האלו מרווחי ההון שלו יותר. אותה תשואה שווה שם יותר.

לכן, לעבור למדינה זולה זה כן הפתרון, ולא בכל מדינה זולה השכר הוא נמוך. אין גם הגיון שאדם שעושה את אותה עבודה גלובלית בינלאומית שאינה כבולה להיצע והביקוש באותו אזור גיאוגרפי יקבל פחות במקום A מאשר מקום B (בהתעלם משיקולי מס) - זה נראה לי כשל שוק חמור ואמור להיות ארביטראז' שיתקן אותו.

מתכנתים יכולים לעבוד בremote לטעמי וזה רק עניין של המעסיק. בנוסף, על ידי מעבר מדינה כל 3 חודשים לא משלמים מס כלל באמצעות ביטול תושבות - שזה תוספת מאוד גדולה במדינות שהמס בהם גבוה (ובכל מדינה כמעט המס החודשי במשכורות הייטק עובר את ה30%), אבל בנקודה זו באמת כדאי להיות עצמאיים או שהמעסיק פותח branch במדינה שאין לה חבות מס (ליכטנשטיין למשל).

בנוסף, אדם שצבר הון מספיק יכול להינות במדינות האלו מרווחי ההון שלו יותר. אותה תשואה שווה שם יותר.

לכן, לעבור למדינה זולה זה כן הפתרון, ולא בכל מדינה זולה השכר הוא נמוך. אין גם הגיון שאדם שעושה את אותה עבודה גלובלית בינלאומית שאינה כבולה להיצע והביקוש באותו אזור גיאוגרפי יקבל פחות במקום A מאשר מקום B (בהתעלם משיקולי מס) - זה נראה לי כשל שוק חמור ואמור להיות ארביטראז' שיתקן אותו.
איך אפשר לחיות ללא תשובות? אתה בטוח במה שאתה אומר? איפה אתה הולך לרופא? אתה מאבד אזרחות ישראלית ככה?
יש לפעמים סיבה שהמדינה זולה.

כדאי לקבל ייעוץ מס ספציפי לגבי המדינה אליה עוברים וכל מדינה אחרת שקשורה לתכנון המס שהצעת.
לפחות בישראל, מה שכתבת לא מדוייק בשני מובנים.
הראשון, ספק אם היו מאשרים לך ניתוק תושבות אם אין לך תושבות אחרת ואתה עובר מדינה כל 3 חודשים.
השני, עבודה בישראל לטובת מעסיק זר חייבת במס בישראל.

Back
למעלה