• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

יוקר מחייה

חברה יכולה להכריח אותך להפקיד מעל התקרה של קרן השתלמות? אני בקרוב מתחיל עבודה חדשה שהפרשות הן מ100% מהשכר וכששאלתי לגבי זה אמרו לי שאני יכול לעשות מה שאני רוצה בתחושה שזה לא עניינם בכלל

וכדרך אגב, אני יודע שזה מקרה פרטי אבל עד עכשיו עבדתי במקום שנותן קרן השתלמות עד התקרה ופנסיה רק על 80% מהשכר (כלומר שעות נוספות והחזר נסיעות לא נכללים בתנאים הסוציאלים) אז לא יודע לומר אם זה באמת סטנדרט, בסוף מדובר בהטבה מאוד מאוד יקרה למעסיק
מה ההבדל הגדול?
בכל מקרה להשקיע כל חודש, זה לא כזה פשוט אם אתה מעביר לברוקר זר(תקנו אותי אם אני טועה),
ודורש התעסקות כל חודש, (להעביר כסף, לדווח על הפקדה, להמיר, לקנות מניות)
ודרך ברוקר בארץ המרווח המרה של הריבית + עמלת קנייה, (ועדיין יש התעסקות), זה הרבה יותר זול מאשר ira?

רק אני לא הבנתי את כל השרשור הזה?
יש קרן השתלמות שכל 6 שנים תעשה 300 אלף שקל(באופן ממוצע כמובן ,וכדאי לשים את זה במסלול מנייתי
לאחר 12 שנה בהייטק (יש כבר קרוב למיליון או אפילו יותר)

והרי לנו הון משמעותי מאוד לדירה.(ואם גם על הדרך יחסוך לפחות חצי מההכנסה -כלומר במקום 25 נטו
יחסוך 12.500 אלף אז יהיה אחרי שתיים עשרה שנה
עוד מיליון וחצי בערך
ואפילו אם נוריד למיליון שקל (כתוצאה מאילוצים שונים ,ואני גם לא מחשבן את עלייות השכר שיהיו במהלך הזמן שישפיע גם על הקרן השתלמות וגם על החסיכון החודשי)

הרי בכלל יש כבר 2 מיליון שקל לפחות
אני מכיר המון הייטקיסיטים בכל מיני צורות וגוונים, לא כולם משתפים אותי במצבם הפיננסי, אבל לחסוך 12.5 נטו בחודש בממוצע על גבי 5 שנים, זה דבר שהוא לא מאוד נפוץ, זה דורש לרוב או שתי משכורות גבוהות, מפני שלרוב אנשים צורכים יותר, או קונים דירת מגורים גדולה יותר ״להשקעה״ וכו... ככל שהם מתעשרים.

לא כולם שורדים אחרי 12 שנה בהייטק, מכל מיני סיבות,
לא כל ישראל הייטקיסטים, משכורת ממוצעת בהייטק זה 30 ברוטו, אז יותר לכיוון ה19 נטו או 18 נטו, תלוי בהפרשות, לא תמיד שני בני הזוג מרוויחים אותו דבר,
יש בדרך המון גירושים הרבה פעמים, יש בדרך אנשים שרוצים להיות רווקים או סתם לקנות בוולט או לפוצץ כסף על חופשה בחו״ל, אבל עדיין נלך על אדם חסכן, שיצא עכשיו מהאוניברסיטה ומקבל 12-13 נטו בחודש, גר לבד וחוסך 4, עם השנים יתחתן ויחסכו 6-8.

• אהבתי
Reactions: A42
כל הכבוד שאתה מרוויח כל כך הרבה. בסרט מנה מגיע עד 105 ש"ח ז"א אתה מרוויח 630 ש"ח בשעה נטו אחרי מסים, מאוד מכובד.
דבר שני לא הכל עניין של עלות תועלת , בריאות קצת קשה להעריך, מי שמעריך לעצמו.
ספציפית האדם שאתה מצטט, מרוויח באמת הרבה, לא נכנס לו לכיס, אבל מנת שווארמה במקום ממוצע זה לא 105, אולי 70.
לא יודע אם הוא התייחס לנטו או ברוטו, אבל כן

תקנו אותי אם אני טועה
אתה טועה

להעביר כסף
העברה בנקאית פשוטה בארץ. אפשר גם הוראת קבע

לדווח על הפקדה
שלושה קליקים. אפשר גם הוראת קבע

שני קליקים

לקנות מניות
שלושה קליקים

כן היו כמה הקלקות. לא היסטרי.
והרבה יותר פשוט מברוקר בארץ

חברה יכולה להכריח אותך להפקיד מעל התקרה של קרן השתלמות? אני בקרוב מתחיל עבודה חדשה שהפרשות הן מ100% מהשכר וכששאלתי לגבי זה אמרו לי שאני יכול לעשות מה שאני רוצה בתחושה שזה לא עניינם בכלל
הייתי בחברת ענק ששילמה עד התקרה. עכשיו בחברת ענק אחרת שמשלמת מעל התקרה. בעבר לא נתנו אופציה להחליט, ודרשו שלא רק שהם יפקידו, אלא שגם העובד יפקיד. זה הקטין את הנטו בבנק בצורה קיצונית. בהמשך קיבלו שכל, ונותנים לבחור אם השיטה הראשונה, או פשוט לברוטו.

זה לא מדויק, אני לא חושב שאפילו קרנות מחקות מגיעיות ל6.3, אני חושב שיש להם עוד דמי ניהול נסתרים(כמו למשל כשהם קונים ניירות ערך שהם בעצמם עוקבים, או למשל מיסוי דיבידנדים וכו). אני חושב שריאלי יותר לכוון ל6, או 5.5
6.5 זה הממוצע ב70 שנה האחרונות
6.3 זה פחות הדמי ניהול של הIRA + הקרן המחכה מדד - הכי זול שאני מכיר לפחות

ברור שיש כאלה שמשלמים הIRA יותר ובוחרים קרן מחכה שלוקחת יותר דמי ניהול (הישראליות בעיקר)

אני לפחות משלם על הIRA 0.25
ובקרן של בלאקרוק של SP500 ששם זה 0.07

להבנתי שזה די מדיוק 6.2-6.3 חישוב ממוצע

היום כבר בהרבה חברות משלמים מעל התקרה. אצלי ואצל חברים בד״כ משלמים על כל השכר. נכון אין על זה הטבת מס אבל זה לא רלוונטי כי בד״כ מדובר בתנאים רוחביים, כל מי שמקבל קרן השתלמות מקבל על כל השכר, אין לי איך לומר להם ״עזבו תנו לי את זה במשכורת במקום״ זה פשוט לא יקרה. ככה הכסף הזה מגיע ולא כחלק מהברוטו. בדיוק כמו שהסטנדרט היום הוא הפקדה לפנסיה על 100% מהשכר (מה שלא היה הסטנדרט לפני 10 שנים), אין לי דרך לומר למעסיק עזוב תפקיד לי לפנסיה רק עד X והשאר תן לי במשכורת.
אולי יש הרבה כאלה שמשלמות מעל (גם זה שונה אם אתה מרוויח 20 משלמים מעל על הכל או מרוויח 40 ומשלמים מעל על הכל, יש כאלה שבסכומים מעל X לא משלמים)
אצלי לא משלמים
בכל מקרה זה לא משהו שאפשר להניח אותו ואין לו הטבות מס והוא גם לא כלכלי

זה כמו להגיד שיש הרבה חברות שנותנת RSU או 1000 שקל בסיבוס אז בו נכניס את זה לחישוב
הדיון היה על העובד הממוצע ולא דווקא מתכנת בהייטק

ה100 אחוז הפקדה לפנסיה זה לא סטנדרט זה חוק, אסור להפקיד פחות
ולדעתי זה כבר הרבה שנים ככה
מה ההבדל הגדול?
בכל מקרה להשקיע כל חודש, זה לא כזה פשוט אם אתה מעביר לברוקר זר(תקנו אותי אם אני טועה),
ודורש התעסקות כל חודש, (להעביר כסף, לדווח על הפקדה, להמיר, לקנות מניות)
ודרך ברוקר בארץ המרווח המרה של הריבית + עמלת קנייה, (ועדיין יש התעסקות), זה הרבה יותר זול מאשר ira?
זה בדיוק אותה עבודה כמו בIRA
נכנס כסף לעוש/ חשבון ברוקר ואתה קונה איתו מניות

אני עושה הכל בשקלים וקונה מחכה מדד בשקלים, אין שום המרות, רק לבחור את המניה ולקנות אותה באמת 2 קליקים
(שאתה כבר עם המניות שבחרת ורק מוסיף להם אתה פשוט בוחר + ואז קנה אפילו יותר פשוט)
ואם אתה דרך בית השקעות ישראלי כברוקר, תעשה הוראת קבע אליו מהעוש שלך

אולי יש הרבה כאלה שמשלמות מעל (גם זה שונה אם אתה מרוויח 20 משלמים מעל על הכל או מרוויח 40 ומשלמים מעל על הכל, יש כאלה שבסכומים מעל X לא משלמים)
אצלי לא משלמים
בכל מקרה זה לא משהו שאפשר להניח אותו ואין לו הטבות מס והוא גם לא כלכלי

זה כמו להגיד שיש הרבה חברות שנותנת RSU או 1000 שקל בסיבוס אז בו נכניס את זה לחישוב
הדיון היה על העובד הממוצע ולא דווקא מתכנת בהייטק
הנקודה היא שבלפחות *חלק* מהמקומות שבהם משלמים על כל השכר ללא תלות בתקרה זה רוחבי. נגיד אצלנו (והשכר שלי לפחות הוא רחוק מהתקרה). זה ככה אצל כולם וחלק מהתנאי העסקה, בדיוק כמו ״תן ביס״ אני לא יכול לוותר עליו ולהגיד להם תוסיפו לי לברוטו. הלוואי תאמין לי שהייתי מוותר על התן ביס.

הנקודה היא שבלפחות *חלק* מהמקומות שבהם משלמים על כל השכר ללא תלות בתקרה זה רוחבי. נגיד אצלנו (והשכר שלי לפחות הוא רחוק מהתקרה). זה ככה אצל כולם וחלק מהתנאי העסקה, בדיוק כמו ״תן ביס״ אני לא יכול לוותר עליו ולהגיד להם תוסיפו לי לברוטו. הלוואי תאמין לי שהייתי מוותר על התן ביס.
מסכים שזה רוחבי, וקיים בחלק מהמקומות
פשוט הדיון התחיל מזה ש : מה הבעיה לחסוך קח את הקרן השתלמות על 40K שלך ותוך 12 שנה יש לך הון עצמי לדירה...

לגבי התן ביס, אצלנו לפחות עשינו הסכמה רוחבית במשרד (אבל כן הוא יחסית קטן)
שפשוט יש תן ביס אבל החברה לא מפקידה אליו (כביכול זה נכנס לנו תוספת למשכורת- אבל זה לפני שנים אז כבר לא זוכרים את זה)
והחברה קונה פשוט ירקות טונה וכאלה כחלק מהכיבוד - וכל אחד מכין לעצמו ארוחה קלה של סלט או מביא מהבית

Back
למעלה