• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם שמאי מכריע/ממונה מוגבל במינ-מקס לשמאויות הצדדים?

paskar

משתמש בכיר
דירוג
1,223
האם שמאים מכריעים, או שמאים שממונים ע"י בימ"ש, מוגבלים רשמית במינימום ובמקסימום לפי טווח טענות השמאים של הצדדים? או שיש חופש פעולה מלא?

האם אתה יכול להרחיב/לפרט יותר כי הניסוח לא כל כך ברור.
הסיפור שלי עם שמאים - לפני מספר שנים הייתה לי תאונת דרכים, רכב שעבר באדום פגע ברכב שלי בצד ימין.
השמאי החליט שיש לי טוטאל לוס - פגיעה וכיפוף קל בשלדה ודלת אחורית.
המוסכניק והשמאי היו סחבקים וממש לחצו עלי לחתום על כתב וויתור על הרכב וטופס הורדת הרכב מהכביש.
הרחתי משהו מסריח ולא הסכמתי ודרשתי תיקון.
בדיעבד צדקתי כי מסתבר שהיה בזמו פרקטיקה שהשמאים קונים את הרכב ומוכרים את החלקים למגרשי פירוקים.
לפני מספר ימים קראתי כתבה בנושא ועכשיו ע"פ חוק אסור לשמאים לרכוש רכבים שהם ממליצים להוריד מהכביש.
לפני חצי שנה החלפתי רכב ומכרתי את ה 'טוטאל לוס' הנאמן שלי במחיר קרוב למחירון.

ניסחתי קצר ולעניין, כי שיערתי שמי שיודע את התשובה בכל מקרה יבין במה מדובר וזה יחסוך קריאה. אבל טוב, ארחיב.

זה תת-פורום נדל"ן אז ההקשר הוא נדל"ני.

לפעמים כשיש לשני צדדים שמאויות סותרות, ממונה שמאי שלישי בלתי-תלוי שאמור להכריע. יכול להיות ממונה ע"י רשות בתהליך ערעור סטנדרטי, או ע"י בימ"ש כשיש בין שני צדדים חילוקי דעות מכל סיבה. השמאי המכריע אמור להכריע בין השמאות שלך לזו של הצד השני, עם התייחסות לדברים שנאמרו בשתי השמאויות.

השאלה אם בהגדרה החוקית או לפי הפרקטיקה המקובלת, שמאים מכריעים מגבילים את עצמם כך שהסכום שהם מחשבים יהיה תמיד בטווח בין השמאות הנמוכה של צד אחד, לשמאות הגבוהה של הצד השני.

לא מבין בתחום.
אם זאת, מה שאתה כותב פה נשמע כמו דבר מאוד לא הגיוני. שמאי עושה את העבודה שלו. הוא בא לנכס ומסיים עם סכום שווי. למה ששמאי של בית משפט יהיה מושפע מסכומים ששמאי פרטי שהבאת אמר?

אולי בהמשך הגיוני להסתכל על כל השמאויות בשביל פסק הדין... אבל מה שאתה מציע נשמע לי כמו חוק גרוע מאוד.

- אם זה באמת קיים אני לא אתפלא יותר מדי :) חוקים זה לא תמיד הגיוני סה״כ.

למה לא הגיוני? בכל מקרה צריך להכריע איכשהו.

שמאות היא לא מדע מדויק. יש שיטות חישוב שונות, מקורות מידע שונים, הערכות שונות, ושמאים יכולים גם לפספס משהו או לא לדעת משהו.

הנה דוגמא, מהאתר הממשלתי של פרסום וחיפוש דברים כאלה (כשזה ערעור מול רשויות, לא דברים בבימ"ש):
https://www.justice.gov.il/Units/MoetzetShamaim/DecisiveAppraiserDecisions/13.07.2020_6535_95_4.pdf

נושאים דומים

Back
למעלה