• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

גיוס חרדים

שכשיש אפשרויות פרשניות שונות, שכולן אפשריות מבחינה הלכתית, הרבנים תמיד יבחרו בפרשנות שתקשה על השילוב בחברה, מתוך אינטרס פוליטי ולא הלכתי.
פוליטיקאים פועלים מאינטרסים.
האינטרס של רבנים הוא רק הקודש.

לא מצבי קצה. חרדים חיים היום בניו יורק מתוך בחירה. הם יכולים לעלות לישראל ולקבל אזרחות מחר.
אין להם עשירית קונפליקטים דתיים מול הממסד ביחס למה שיש לחייל דתי.
ואין שם כמובן גיוס חובה.
לא הבנתי איזה טענה שלי אתה מנסה להזים עם הדוגמה של ניו יורק.
ובכל זאת הם מצאו דרך (באישור רבניהם) לשרת. עם הרבנים החרדים יש תחושה שהמצב שונה.
לא חושב שיש וויכוח בין הדתיים לחרדים באופן עקרוני על הנושאים עצמם.
אך יש הבדלים בסדרי עדיפויות, ישוב הארץ חשוב יותר לדעת הציונות הדתית ולכן יכולים לפעמים להתגמש בנושאי צניעות הם אומרים את זה בפה מלא, וגם דנים איך לצמצם את המשרתים שמורידים א הכיפה בצבא, אצל החרדים צניעות ונושאים אחרים קודמים לישוב הארץ, אני משוכנע שאם היינו בחבל ארץ אחר הדתיים לא הייו מתגייסים לצהל כפי שהוא נראה היום.
בציבור החילוני יש הרגשה (שאתה מן הסתם חולק עליה) שכשיש אפשרויות פרשניות שונות, שכולן אפשריות מבחינה הלכתית, הרבנים תמיד יבחרו בפרשנות שתקשה על השילוב בחברה, מתוך אינטרס פוליטי ולא הלכתי.
פעם ראשונה שאני שומע את הטענה מוגדרת ומנוסחת באופן ברור, וזה מתיישב לי עם משפטים אחרים שיוצא לי לשמוע, נכון אני חלוק עליה.
אפשר להתחיל בקטן. אם מותר לקבל שירות מאישה, אולי אפשר גם לקבל הדרכה מאישה או לשמוע הרצאה מאישה.
לא כל מה שמותר הוא ראוי ורצוי, בין לכתחילה לפיקוח נפש יש ספקטרום.
אשרי המאמין..............
יש רבנים ויש רבנים.
סתם מעניין, עם איזה רבנים נפגשת אישית והתרשמת מהאינטרס הפוליטי שלהם?

נערך לאחרונה ב:
BTW חייב לציין שזה ממש נחמד לנהל דיונים כאלו בכתב עם אנשים מתורבתים, בעולם האמיתי תוך דקות הטונים עולים ומאבדים שליטה....
הניסיון שלי הפוך... אני הרבה יותר מתון מול אנשים אמיתיים....

פוליטיקאים פועלים מאינטרסים.
האינטרס של רבנים הוא רק הקודש.
אענה ברצינות.
בהחלט סביר שיש רבנים שחושבים שאינטרס הקודש הוא לא ללמוד מדע ומתמטיקה, להנציח עוני לדור הבא, לא לאפשר קבלת כלים שמאפשרים פרנסה מעבר למינימום ההכרחי, לא לאפשר לבחורים להתגייס לצבא שמגן על משפחותיהם וכו'. יש גם רבנים שחושבים אחרת על אינטרס הקודש, ותפקיד המדינה לעודד את אלו מהסוג השני.

אענה ברצינות.
בהחלט סביר שיש רבנים שחושבים שאינטרס הקודש הוא לא ללמוד מדע ומתמטיקה, להנציח עוני לדור הבא, לא לאפשר קבלת כלים שמאפשרים פרנסה מעבר למינימום ההכרחי, לא לאפשר לבחורים להתגייס לצבא שמגן על משפחותיהם וכו'. יש גם רבנים שחושבים אחרת על אינטרס הקודש, ותפקיד המדינה לעודד את אלו מהסוג השני.
אז מהנדסת חברה נעבור להנדסת דת?
כמה אתה רוצה שהמדינה תתערב לי בחיים?

יש רבנים ויש רבנים.
סתם מעניין, עם איזה רבנים נפגשת אישית והתרשמת מהאינטרס הפוליטי שלהם?
קודם כל, בישראל מתייחסים למילה "פוליטיקה", כפי שמתייחסים למילה "זנות". וגם למשמעות.
המשמעות של "פוליטיקה" היא עשיה ציבורית.

יצא לי לפגוש אישית רב שמתנגד לכך שנשים חרדיות ילכו לאוניברסיטה (דווקא בסדר עם בית יעקב), או שנשים ירוויחו שכר גבוה, ודיברתי עם רב שמתנגד לגיוס לצבא. לדעתי ההתנגדות שלהם נובעת מהתנגדות ל"פריצת גדר", הגנה על החברה החרדית, ורצון לשמור עליה ארכאית וסגורה, שאיפה לשמר את מבנה המשפחה, ומקומה של האשה בתוכו, ופחד מאובדן שליטה של הנהגת הקהילה על חבריה.
אפשר כמובן לטעון שכל זה נובע משיקולים תיאולוגיים, או הלכתיים. אני חולק.

וכמובן שההתנגדות היא מוצדקת. בעייני האינטרס המרכזי בגיוס הדתיים לצבא הוא אסימילציה. כלומר להוביל כמה שיותר מהם להיטמע בחברה החילונות- במובן התרבותי, אבל גם במובן שיורידו את הכיפה.

מפריע לי בעיקר שהחברה החרדית (ופחות מכך הדתית) מאפשרת לאנשים ליטול סמכות על אורחות חייהם בשם דמויות דימיוניות. אני מבין, שזאת תפיסת עולמך. מבחינתי אתה נותן למישהו לנהל את חייך כי הוא מדבר בשם סנטה קלאוס.

ואשכרה פוגע בי, שאין לי אין תחבורה ציבורית בשבת. ואם הייתי בקטע של נישואים לא הייתי יכול להתחתן עם חברתי, בגלל הכוח הפוליטי שיש למאמיני סאנטה קלאוס בכנסת ישראל.

ומצד שני, אני באמת לא מבין את הקטע של צה"ל לכפות על חיילים דתיים לשמוע שירת נשים. אחת הפקודות הטיפשיות וקצרות הרואי. אם הייתי חייל דתי הייתי הולך לכלא בגאווה על מקרה כזה.

לא הבנתי איזה טענה שלי אתה מנסה להזים עם הדוגמה של ניו יורק.
לטענה על הקשיים שחוו החרדים בגולה עם השלטון הזר.
אני משוכנע שאם היינו בחבל ארץ אחר הדתיים לא הייו מתגייסים לצהל כפי שהוא נראה היום.
ואני משוכנע שאם החרדים לא היו יודעים שהחילונים ממילא יגנו עליהם, הם היו מתגייסים להגן על עצמם.

• אהבתי
Reactions: Roi
פעם הייתי מביאה דעות כל כך קיצוניות רק באופן אנונימי, בשנים האחרונות התחלתי לאזור אומץ לבטא אותן גם פנים מול פנים.. ונדמה לי שלפעמים הצלחתי לשכנע אנשים.
אבל נראה לי ש @מתכנת פחות מתכוון לתוכן, אלא לטון.

המסקנה שלי מהדיון הזה, הוא שצבא מקצועי יעשה טוב לכל המגזרים, ובעיקר לצבא.

אז מהנדסת חברה נעבור להנדסת דת?
כמה אתה רוצה שהמדינה תתערב לי בחיים?
בוא נתחיל מהמידה שבה אתה מתערב לי בחיים.
אם אני נותן 3 שנים באוהל כדי להגן על המשפחה שלך, מה דעתך לתת 3 שנים באוהל להגן גם כן על המשפחה שלך?

ואני משוכנע שאם החרדים לא היו יודעים שהחילונים ממילא יגנו עליהם, הם היו מתגייסים להגן על עצמם.
אתה מתעלם מ 2000 שנות היסטוריה בגולה... החרדים לקחו את השיעור של "הפילוסופיה הרביעית" לקיצון הכי קיצוני שיכול להיות...

בוא נתחיל מהמידה שבה אתה מתערב לי בחיים.
אם אני נותן 3 שנים באוהל כדי להגן על המשפחה שלך, מה דעתך לתת 3 שנים באוהל להגן גם כן על המשפחה שלך?
אין שוב קשר למה שכתבת והתערבות בחיים. יש לזה קשר למושג אחר - שוויון.

אגב, מכיר אנשים מבתי ספר חילוניים, מאוד, שאחוזי הגיוס בתיכון שלהם היו בערך כמו בישיבה חרדית.

כמובן שדבררתי את הצד החרדי פה. אבל אם אתה מדבר עלי אישית, אני דווקא בא ממקום שעם הסך הכל של כל מחזור בישיבה התיכונית היה אפשר להקים צבא קטן. שמורכב בעיקר מיחידות מובחרות.

אתה מתעלם מ 2000 שנות היסטוריה בגולה... החרדים לקחו את השיעור של "הפילוסופיה הרביעית" לקיצון הכי קיצוני שיכול להיות...
רק בגלל שהם יכולים.
כמו שאלי ישי אמר (ציטוט לא מדוייק, אבל נאמן למקור): לא טוב שיהיו ערים של חרדים בלבד, כי אז לא יהיה מי שישלם ארנונה.

אין שוב קשר למה שכתבת והתערבות בחיים. יש לזה קשר למושג אחר - שוויון.
קשה לי לחשוב על התערבות בוטה יותר בחיים מאשר הכפיה לעזוב הכל וללכת לצבא.
אגב, מכיר אנשים מבתי ספר חילוניים, מאוד, שאחוזי הגיוס בתיכון שלהם היו בערך כמו בישיבה חרדית.
אני מסכים עם הטענה שאלו אוכלוסיות עם מאפיינים דומים ולדעתי גם היחס של הכלל אליהם צריך להיות דומה.

רק בגלל שהם יכולים.
ממש לא מסכים...

כמובן שאי אפשר לעשות הכללות, והספרדים יותר שפויים מהאשכנזים (בעיני). האתוס של הליבה החרדית, הליטאית לפחות, הוא כזה שאם החילונים והדתיים יעלמו יחד עם צה"ל, החרדים ימלטו מארץ ישראל כל עוד נפשם בם, ולא יעזו לעמוד מול דאעש, ולא יקומו להגן על עצמם. הם משמרים את הגלותיות עד כדי כך.

זאת ההתרשמות שלי לפחות. יכול להיות שאני טועה.

נושאים דומים

Back
למעלה